Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Kosztorys budowy domu do banku: w jakich sytuacjach jest potrzebny?

Kosztorys budowy domu

Jeśli zaciągasz kredyt hipoteczny, jednym z potrzebnych dokumentów jest kosztorys budowy domu. Pozwala on na oszacowanie prawdopodobnych kosztów inwestycji. Jak przygotować kosztorys i kto jest do tego uprawniony? Czy Ty jako inwestor również możesz sporządzić swój kosztorys budowy domu do banku? Sprawdź to z nami!

Kosztorys budowy domu to jeden z ważniejszych dokumentów, które należy przedstawić w banku przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na taką inwestycję. Rzecz jasna, jest on uzależniony między innymi od projektu domu, jaki wybierzesz. Zobacz, jaki związek występuje pomiędzy wyborem projektu a kosztami budowy domu. Sprawdź, jakie dane powinien zawierać przykładowy kosztorys oraz kto go sporządza.

Czym jest kosztorys budowy domu? 

Decydując się na budowę domu, musimy wziąć pod uwagę fakt, że w najbliższym czasie przyjdzie nam zmierzyć się z wieloma prawnymi zawiłościami, o których istnieniu jeszcze do niedawna najprawdopodobniej nie mieliśmy pojęcia.

Lista dokumentów potrzebnych w ubieganiu się o kredyt budowlano-hipoteczny również wygląda nieco inaczej niż ta wymagana przy tradycyjnej hipotece. Jednym z ważniejszych na tym etapie jest kosztorys budowlany, o którym będziemy dzisiaj pisać. Co to jest kosztorys budowy domu?

Kosztorys budowy domu to jeden z podstawowych dokumentów, ukazujący wszystkie najważniejsze etapy inwestycji wraz z kosztami, które się pojawią. W zależności od rodzaju kosztorys budowy może sporządzić sam inwestor lub wykonawca. Prawidłowe sporządzenie dokumentu wymaga nie tylko dużej wiedzy z zakresu budownictwa, ale przede wszystkim znajomości aktualnych cen usług budowlanych.

Wielu naszych klientów po wyborze projektu wymarzonego domu nie do końca zdaje sobie sprawę z liczby niezbędnych do jego wybudowania formalności. Pierwszym dużym wyzwaniem jest właśnie stworzenie kosztorysu, który nie tylko zostanie zaakceptowany przez bank, ale też – co chyba najważniejsze – realnie pozwoli im wybudować dom. Zazwyczaj w tego typu przypadkach służymy klientowi swoim doświadczeniem i pomagamy weryfikować dane zawarte w jego dokumentach – tłumaczy Piotr Górnik – Dyrektor Techniczny pracowni GF Projekt. 

Kosztorys budowlany to dokument, w którego skład wchodzi kilka różnych części. W zależności od potrzeb konkretnego banku może zawierać różne informacje, najczęściej jednak oprócz planowanych etapów prac w dokumencie znajdują się też wycena i wstępny harmonogram prac. Takie informacje pozwolą kredytodawcy rozłożyć zobowiązanie na transze i wypłacać je w odpowiednim czasie oraz kontrolować postępy zachodzące na placu budowy.

Największym kosztem budowy domu są materiały budowlane, których ceny mogą ulec zmianie. Dlatego planując kosztorys budowlany, warto dla bezpieczeństwa od razu założyć kilkuprocentowy margines cenowy. Reszta składowych to robocizna oraz wydatki związane z transportem czy opłatami przyłączeniowymi, których wartość nie ulega tak dużym wahaniom – wyjaśnia Piotr Górnik. 

Od czego zacząć budowę domu? Etapy budowy krok po kroku

Ekspert ma rację w odniesieniu do konieczności pozostawienia sobie marginesu błędu przy szacowaniu kosztów inwestycji, ponieważ w wyniku inflacji ceny materiałów budowlanych znacznie wzrastają, co skraca aktualność kosztorysu budowy domu. Rok 2022 to czas, kiedy przy sporządzaniu kosztorysów pojawia się jeszcze więcej problemów z prawidłowym oszacowaniem cen niezbędnych materiałów budowlanych czy robocizny niż dotychczas.

Co zawiera kosztorys budowy domu? 

Aby przygotować kosztorys budowy domu, trzeba wiedzieć w pierwszej kolejności, co powinien zawierać taki dokument. Należy w nim uwzględnić właściwie wszystkie elementy trwale i na stałe połączone w pewien sposób z Twoją przyszłą nieruchomością. Kosztorys powinien obejmować całość planowanych prac na budowie wraz ze wskazaniem kosztów ich wykonania, a więc:

Czego nie uwzględnia kosztorys budowy domu?

Kosztorys budowy domu powinien zawierać szacowany koszt wszystkich elementów stanowiących integralną całość z budowaną nieruchomością. Do kalkulacji nie wliczamy więc wartości sprzętu AGD, RTV czy też mebli. Niektóre banki są co prawda w stanie zaakceptować w kosztorysie budowlanym obecność sprzętów AGD, ale tylko przeznaczonych do zabudowy. Mogą to być również meble w zabudowie – szafy przesuwne, meble kuchenne i tym podobne, na stałe (albo na dłuższy czas) zamontowane w domu.

Rodzaje kosztorysów budowlanych: który wybrać? 

Aktualnie wyróżniamy cztery rodzaje kosztorysów – są to: kosztorys inwestorski, ofertowy, zamienny i powykonawczy.

  • Kosztorys inwestorski – to dokument, który powinien zostać sporządzony jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Znajdują się w nim przybliżone wartości robót budowlanych, które dla inwestora są wskazówką dotyczącą ilości środków, które powinny zostać przeznaczone na budowę nieruchomości. Kosztorys inwestorski budowy domu ma niebagatelne znaczenie przy ubieganiu się o kredyt bankowy, ponieważ dołącza się go do wniosku o kredyt hipoteczny na budowę domu.
  • Kosztorys ofertowy  sporządzany jest najczęściej na potrzeby przetargów publicznych. Przedstawia on propozycję cenową i opracowywany jest w sytuacji, w której pojawiają się niespodziewane koszty – dotyczy jedynie pozycji wcześniej zaplanowanych.
  • Kosztorys zamienny stosuje się go w sytuacji, gdy w sporządzonym uprzednio zaszły zmiany istotnie ingerujące w wydatki przedstawione wcześniej.
  • Kosztorys powykonawczy powinien zostać wykonany po zakończeniu robót. W kalkulacji określa się wysokość wynagrodzenia dla firmy budowlanej, która jest ostateczna i stanowi podstawę do wypłaty honorarium. Jednocześnie taki kosztorys może być sporządzony wówczas, gdy budowa ruszyła, ale wcześniej nie przygotowano podobnego dokumentu. W kosztorysie tym przedstawia się aktualne informacje o kosztach inwestycji z podziałem na prace. Można na jego podstawie monitorować na bieżąco wydatki. 

Naturalną opcją wydaje się wybór kosztorysu inwestorskiego, zwłaszcza wtedy, gdy chcesz zrealizować budowę domu z udziałem kredytu bankowego, a także wówczas, gdy zależy Ci na zoptymalizowaniu kosztu lub gdy budujesz obiekt systemem gospodarczym.

Kto może sporządzić kosztorys budowy domu dla banku?

Kosztorys pozostaje jednym z najważniejszych załączników do wniosku o kredyt hipoteczny na budowę. Kto robi kosztorys budowy domu? Prawidłowo wykonany kosztorys budowlany powinien dostarczyć kredytobiorca, który przed bankiem odpowiada za wykonanie inwestycji. Nie oznacza to jednak automatycznie, że jest on zobowiązany do samodzielnego stworzenia takiego dokumentu.

Kosztorys budowy domu do banku może sporządzić zarówno sam kredytobiorca, który w tym wypadku jest inwestorem, jak i zatrudniony przez niego specjalista. Samodzielne sporządzenie tego dokumentu jest jednak bardzo trudne i wymaga fachowej wiedzy. Dlatego być może lepszym pomysłem jest zlecenie przygotowania kosztorysu do kredytu hipotecznego fachowcom. 

Bankowi najczęściej jest całkowicie obojętne, kto robi kosztorys budowlany. Zdarzają się jednak takie instytucje finansowe, które wymagają, aby kosztorys został podpisany przez osobę mającą uprawnienia budowlane lub też, aby został wykonany przez uprawnionego kosztorysanta. Wówczas bank ma właściwie pewność, że przygotowany i przedłożony wraz z wnioskiem kosztorys budowy domu do kredytu hipotecznego jest zgodny z rzeczywistym stanem rzeczy, uwzględnia aktualne ceny materiałów budowlanych i wszystkie niezbędne do przeprowadzenia etapy inwestycji.

Inwestor prywatny przy przygotowaniu kosztorysu budowy domu może nie wziąć pod uwagę wielu kwestii, z których doskonale zdaje sobie sprawę profesjonalny kosztorysant.

Ile kosztuje budowa domu parterowego? Koszt budowy w 2022 roku

Czy warto powierzyć wykonanie kosztorysu budowy domu certyfikowanej firmie?

Kosztorys budowlany wykonany przez zewnętrzną, certyfikowaną firmę to z całą pewnością bezpieczne i czasami jedyne rozwiązanie służące uzyskaniu dokumentu potrzebnego do złożenia wniosku kredytowego. Niektóre banki akceptują kalkulacje wykonane wyłącznie przez osoby do tego uprawnione i nie przyjmują samodzielnie sporządzonych kosztorysów.

Cena usługi sporządzenia dokumentu nie powinna stanowić dużej przeszkody — zawsze można skorzystać z kosztorysów wzorcowych, które są znacznie tańsze niż te wykonane na indywidualne zamówienie. Zwykle za opracowanie kosztorysu przez specjalistę trzeba zapłacić około 450 zł. Taka wycena jest jednak bardzo dokładna, bardziej realna i możliwa do osiągnięcia. Dzięki profesjonalnemu opracowaniu łatwiej ustalić, ile realnie trzeba zaciągnąć zobowiązania, by zrealizować całe przedsięwzięcie budowlane.

Jak samodzielnie sporządzić kosztorys budowy domu, aby spełniał wymogi banku? 

Tworzenie dokumentów budowlanych z całą pewnością jest bardzo czasochłonne i może przysporzyć sporo problemów. Wymaga nie tylko odpowiedniego doboru technologii czy materiałów, lecz także znajomości zakresu wykonywanych prac. W takim razie jak zrobić kosztorys budowy domu dla banku, aby dokument ten został zaakceptowany przez instytucję?

Inwestorzy, którzy decydują się na samodzielne sporządzenie kalkulacji, mogą posłużyć się kalkulatorami budowlanymi, które zawierają szczegółową wycenę budowy domu z uwzględnieniem cen obowiązujących w danym roku kalendarzowym. Kalkulatory najczęściej same obliczają ceny poszczególnych etapów prac, a do kosztorysanta należy jedynie dobór potrzebnych technologii oraz spisanie wszystkich kalkulacji w ramach jednego, spójnego kosztorysu.

Podczas tworzenia kosztorysu budowy domu należy pamiętać przede wszystkim o tym, że każdy bank ma własne wytyczne, które powinny zostać spełnione przy sporządzaniu dokumentu. Warto więc wcześniej sprawdzić, jak zrobić kosztorys, który na pewno zostanie zaakceptowany w banku.

Podstawową informacją, którą należy zawrzeć w kosztorysie, są wszystkie wydatki, które planujemy ponieść w związku z budową, z wyszczególnieniem etapów, których dotyczą. Niezależnie od tego, czy chcemy część z nich sfinansować z własnych środków, czy całość pokryć z kredytu, powinny one znaleźć się w kosztorysie z wyszczególnieniem sposobu finansowania. Dodatkowo należy pamiętać o harmonogramie prac, który dla instytucji jest niezwykle istotny.

Czy można wybudować dom za 150 tys. zł? Jaki projekt wybrać?

Tworząc kosztorys budowlany, powinniśmy pamiętać o tym, że zawarte w nim wyliczenia muszą doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego lub stanu deweloperskiego. Niewłaściwe sporządzenie harmonogramu będzie skutkować wstrzymaniem transz kolejnych rat kredytu.

Kosztorys budowlany uwzględnia ceny materiałów użytych do budowy domu oraz tzw. koszt robocizny. Najczęściej w dokumencie uwzględnia się koszt wykonania:

  • fundamentów,
  • ścian i stropów,
  • schodów, 
  • izolacji,
  • konstrukcji dachu,
  • stolarki okiennej i drzwiowej.

Na co warto uważać podczas sporządzania kosztorysu dla banku? 

Najczęstszym błędem w kosztorysach są niedoszacowania. W planie budowy inwestorzy rzadko przewidują bufor bezpieczeństwa finansowego, który pozwoliłby im na drobną zmianę w przypadku podwyżek cen materiałów. Dodatkowo często nie posługują się konkretnymi propozycjami, tylko wykorzystują poglądowe oferty firm.

Tymczasem, jak pokazuje rok 2022, ceny materiałów budowlanych diametralnie się zmieniają w krótkim czasie. Założenie marginesu finansowego w kosztorysie jest więc już nie tyle zalecane, ile konieczne, jeśli inwestycja ma być zrealizowana w wyznaczonym budżecie, a zaciągnięty kredyt bankowy wystarczyć na pokrycie kosztów zaplanowanych prac.

Innym często występującym problemem przy przygotowywaniu kosztorysu budowlanego jest błędne rozumienie pojęcia rzeczy trwale zespolonych z nieruchomością, które powinny znaleźć się w kalkulacji. W efekcie w dokumencie często widnieją zobowiązania, które inwestor musi ponieść w związku z zakupem np. łóżka, telewizora czy kanapy.

Rzeczą, o której trzeba koniecznie pamiętać przy sporządzaniu kosztorysu, jest fakt, że budowa domu bardziej przypomina maraton niż sprint. Przecież w naszej inwestycji spędzimy prawdopodobnie następnych kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego zawsze warto poświęcić o kilka dni więcej, aby nic nas niemile nie zaskoczyło podczas samej budowy naszego wymarzonego domu – wyjaśnia Dyrektor Techniczny GF Projekt Piotr Górnik.

Trzeba uświadomić sobie, jak ważnym dokumentem dla banku i dla samego kredytobiorcy jest kosztorys budowy domu. To podstawowe wyliczenia, od których uzależnione są wysokość oraz częstotliwość udzielania transz kredytowych w przyszłości. Dlatego z pewnością warto wykonać kosztorys dokładnie i rozważyć, czy nie zwiększyć niektórych wydatków zawartych w wyliczeniach, by zabezpieczyć się przed możliwym i niestety całkiem prawdopodobnym wzrostem cen.

Ile kosztuje budowa domu 150 m2? Wycena kosztów na 2022 rok

Przykładowy kosztorys budowy domu 

Jeśli podczas przeglądania stron internetowych poświęconych tematyce budowlanej wpiszemy takie hasła, jak: kosztorys budowy domu wzór czy kosztorys budowlany przykład, znajdziemy różne kalkulacje. W razie korzystania ze wzorcowych dokumentów należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że mogą one zawierać nieaktualne ceny oraz technologie budowy, które nie są już stosowane lub robi się to bardzo rzadko. Powinny one służyć raczej do celów poglądowych.

Banki na swojej stronie internetowej często zamieszczają gotowe wzory kosztorysów, które należy uzupełnić, ubiegając się o kredyt hipoteczny. Przykładem może być bank Millennium, który udostępnia swoim klientom gotową tabelę z uzupełnionymi już elementami budowy. Do wypełnienia pozostają jedynie koszty elementów oraz wykonanych i zaplanowanych prac.

PKO Bank Polski udostępnia kosztorys do samodzielnego wypełnienia. Uzupełniając wolne pola, podajesz w nim kolejno następujące informacje:

  • imię i nazwisko wnioskodawcy;
  • adres inwestycji;
  • rodzaj inwestycji;
  • powierzchnia użytkowa zgodnie z projektem;
  • wykończenie nieruchomości – cała nieruchomość lub tylko część;
  • system realizacji inwestycji – gospodarczy lub zlecony;
  • technologia budowy – tradycyjna lub inna;
  • piwnica – tak lub nie;
  • dach – płaski, dwuspadowy, wielospadowy;
  • ekologiczne lub energooszczędne technologie, jak termoizolacja, fotowoltaika i pompa ciepła;
  • czy praca min. jednego z wnioskodawców jest związana z budownictwem;
  • kalkulacja kosztów budowy z podziałem na poszczególne etapy, jak stan zerowy, stan surowy zamknięty i tak dalej.

Na koniec w przykładowym kosztorysie budowy domu szacujesz łączny koszt przypadający na 1 mkw. oraz składasz oświadczenie, że podane kwoty uwzględniają koszty materiałów, robocizny, sprzętu. Pozwolą one na realizację inwestycji według dokumentacji projektowej oraz jej zakończenie potwierdzone oddaniem nieruchomości do użytkowania zgodnie z prawem.

Ciekawe rozwiązanie dla swoich kredytobiorców przygotował też Santander Bank. Przykładowy kosztorys budowlany można pobrać w postaci tabeli utworzonej w arkuszu Excel wraz z harmonogramem prac oraz wypłaty transz.

Kosztorys budowy domu jednorodzinnego z całą pewnością będzie wyglądał inaczej niż kosztorys budowy szeregówek czy tzw. bliźniaków. W przypadku kupowania gotowego projektu domu warto zapoznać się ze wstępnym podziałem kosztów prac, które udostępnia biuro architektoniczne.

Ile kosztuje budowa domu 100 m2? Cennik budowy domu w 2022 roku

Jak czytać kosztorys budowlany? 

Niezależnie od tego, czy inwestor samodzielnie sporządza kosztorys budowlany, czy korzysta z usług firmy zewnętrznej, przed złożeniem dokumentu do banku powinien się z nim zapoznać i go zaakceptować. W kalkulacji występują trudne i niezrozumiałe pojęcia, takie jak koszt pracy sprzętu czy koszty pośrednie, których niezrozumienie może przeszkadzać w poprawnym odczytaniu kosztorysu. Jak czytać kosztorys budowlany, by go właściwie zrozumieć?

W jaki sposób czytać kosztorys budowy domu jednorodzinnego, aby podjąć właściwą decyzję o rozpoczęciu prac? Niezbędna będzie chociażby podstawowa wiedza, która pozwoli zrozumieć zawarte w dokumencie dane.

Źródłem informacji mogą być fachowe artykuły, które bez problemu znajdziesz w sieci lub — jeśli planujesz kilka inwestycji — specjalne kursy kosztorysowania robót.

Ile kosztuje kosztorys budowlany? 

Ile kosztuje kosztorys budowy domu? Cena zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od terminu wykonania (za tzw. ekspres firma dolicza sobie dodatkową opłatę) oraz skali inwestycji. Przy dużych projektach cena może być uzależniona od liczby pozycji kosztorysowych. Zobacz, ile kosztuje kosztorys budowlany.

Kosztorys inwestorski wykonany na blankiecie banku w celu otrzymania kredytu na budowę domu od 200 do nawet 800 zł

Kosztorys inwestorski sporządzony metodą WKI, wykonany w celu otrzymania kredytu na budowę domu

od 200 do 1200 zł
Aktualizacja kosztorysów – przeliczenie według nowych cen materiałów od 80 do 500 zł za jeden kosztorys
Kosztorys powykonawczy wraz z obmiarami od 350 zł

Finalna cena kosztorysu zależy oczywiście od indywidualnych ustaleń. Inwestorzy, którzy zamawiają dużą ilość dokumentacji budowlanej, mogą liczyć na spore zniżki.

Jak oszacować koszt budowy domu, aby nie zabrakło pieniędzy?

Dlaczego banki wymagają kosztorysu do budowy domu? 

Kalkulacja opracowana w ramach kosztorysu budowy domu pozwala przede wszystkim przygotować się na wielkość wydatków, jakie trzeba będzie ponieść w związku z rozpoczęciem i zakończeniem budowy. Dodatkowo zawiera spis materiałów, które zostaną użyte, oraz pomaga w optymalizacji kosztów. Kosztorys jest wręcz niezbędny z punktu widzenia banku, który udzielając kredytu hipotecznego, musi poznać harmonogram prac, na podstawie którego dokona wypłaty transz.

Etapy budowy domu kosztorys – przyrost procentowy

Etap 1. Stan zerowy – 10% kosztów.

Etap 2Stan surowy otwarty – 35% kosztów.

Etap 3. Stan surowy zamknięty – 50% kosztów.

Etap 4. Zainstalowanie instalacji wewnętrznych – 70% kosztów.

Etap 5. Wykończenie budowy – 85% kosztów.

Etap 6. Zakończenie budowy – 100% kosztów.

10 sposobów na to, jak zaoszczędzić na budowie domu

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

REKLAMA
Zamknij