Dodatkowe cechy
Liczba stanowisk
Pokoje (bez salonu)
Garderoby
Łazienki (z toaletami)
Kuchnia
Szerokość
Długość
Dodatkowe cechy
Długość elewacji
Szerokość elewacji
Wysokość budynku
Zobacz szczegóły
Jeżeli marzysz o przestronnym i przytulnym domu, który zachwyca minimalizmem i funkcjonalnością, to kolekcja projektów domów w stylu skandynawskim jest stworzona dla Ciebie. Nasze projekty łączą w sobie cechy tradycyjnego stylu skandynawskiego z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Czytaj więcejAktywne filtry:
Projekt promowany
3 072 zł
3 899 zł
5 440 zł
4 449 zł
6 250 zł
4 420 zł
3 699 zł
5 750 zł
5 540 zł
4 940 zł
3 999 zł
5 220 zł
2 983 zł
2 712 zł
4 740 zł
3 599 zł
3 599 zł
5 750 zł
3 599 zł
6 300 zł
4 799 zł
3 699 zł
3 899 zł
Dach mansardowy. Jak wygląda jego konstrukcja i ile kosztuje?
Dach mansardowy, czyli dach o połaciach łamanych, to rozwiązanie stosunkowo r...
Jak wybudować dom w stylu skandynawskim? Technologie i używane rozwiązania
Domy skandynawskie są częstym wyborem, jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo...
Projekty domów w stylu modernistycznym - czym się wyróżniają?
Projekty domów w stylu modernistycznym to modne propozycje, po które chętnie...
Schody wewnętrzne - czym się kierować wybierając schody wewnętrzne do domu?
Schody wewnętrzne to obowiązkowy element każdego domu piętrowego. Ich konstru...
Stylistyka skandynawska to swego rodzaju kompromis pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Projekty domów w stylu skandynawskim obejmują bowiem elementy charakterystyczne dla obu tych nurtów. Co istotne, style przeplatają się w taki sposób, że wszystko idealnie ze sobą współgra, tworząc jedną spójną całość.
Bryła budynku w stylu skandynawskim jest prosta, bez zbędnych detali architektonicznych. W projektach dostrzec można inspirację naturą – głównym materiałem budulcowym jest naturalne drewno. Znajduje ono zastosowanie zewnątrz jako spójnie połączona z jasnym tynkiem elewacja, jak i wewnątrz w postaci podłóg. Wcześniej zarówno drewniana elewacja, jak i drewniane podłogi kojarzono głównie z tradycyjnymi wnętrzami, tutaj perfekcyjnie łączą się z dużymi przeszkleniami, a te są typowe dla domów nowoczesnych.
Niebagatelną rolę w stylu skandynawskim odgrywa kolorystyka. Domy utrzymane są w jasnych odcieniach, dzięki czemu jest w nich bardzo przytulnie. Jasne kolory stanowią idealną bazę do dalszej aranżacji. Kolorem, który króluje w tej konwencji, jest biały. Do bieli pasuje praktycznie wszystko, co stwarza większą dowolność, jeśli chodzi o dodatki. Mimo wszechobecności bieli, styl skandynawski jest raczej chłodny, mimo to pozwala uzyskać efekt przytulności w mieszkaniu.
Projekt domu w stylu skandynawskim jest jasny i przestronny. We wnętrzach często znajdują się kominki. Biorąc pod uwagę, że domy skandynawskie są bardzo rodzinne, najważniejszym ich elementem jest stół. Zwykle stawia się go w centralnym punkcie mieszkania i wokół niego organizuje resztę przestrzeni. Jeśli chodzi o meble, raczej są one proste i minimalistyczne. W salonach stawia się sofy i fotele koniecznie na drewnianym stelażu, których siedziska obite są miękkim materiałem. Choć styl skandynawski jest w dużej mierze zdominowany przez drewno, charakterystyczne dla niego są także elementy kamienne. Najczęściej są one stosowane w łazienkach.
Projekty domów w stylu skandynawskim bazują na nowoczesnych rozwiązaniach projektowych. Często uwzględniają zadaszony taras. Dzięki takiemu rozwiązaniu można spędzać czas na zewnątrz, bez względu na pogodę.
Domy skandynawskie z zewnątrz praktycznie nie różnią się od nowoczesnych domów wznoszonych w tradycyjnej technologii murowanej. Prosta bryła i minimalistyczna forma sprawiają, że na pierwszy rzut oka są wręcz nie do odróżnienia. Różnica tkwi jednak w szczegółach, a w tym przypadku w konstrukcji, na jakiej stoi dom skandynawski. Zapewnia ona odporność na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.
Główną cechą stylu skandynawskiego jest silny związek z naturą. Wnętrza domów utrzymanych w tym nurcie charakteryzuje prostota i minimalizm. Prosta konstrukcja domów w stylu skandynawskim ma wpływ także na dalsze wyposażenie budynku. Tradycyjny dom skandynawski często jest w całości pokryty drewnem, co może kojarzyć się z rustykalnymi projektami. Drewno podkreśla jego naturalność.
Fasada domu wpisującego się w styl skandynawski utrzymana jest w jasnych lub ciemnych wariantach kolorystycznych. Spotkać można elewacje w barwach niebieskich, szarych, ecru, a także białych. Ciemne kolory są zazwyczaj uzupełniane białymi lukarnami, które uwypuklają piękno ganku. Typowe budownictwo przede wszystkim składało się z domów szkieletowych.
Prosty i wygodny styl skandynawski sprawdza się zarówno w dużych domach, jak i małych mieszkaniach. Podstawową bazą kolorystyczną we wnętrzach domów są jasne, naturalne kolory. Najczęściej stawia się na biel, odcienie beżu, jasne odcienie szarości i akcenty czerni. Jasna kolorystyka optycznie powiększa wnętrze, z kolei surowe drewno w subtelny sposób je ociepla.
Coraz częściej projekty domów w skandynawskim stylu uwzględniają złote elementy, które nadają mu elegancji, charakteru i wyrazistości. Tu i ówdzie pojawiają się także geometryczne wzory i pastelowe kolory w postaci dodatków, ożywiając całość skandynawskiej aranżacji. Dodatki mają nie tylko zaakcentować jasne skandynawskie wnętrze, ale przy okazji służyć mieszkańcom na co dzień.
Podstawą urządzania wnętrza w stylu skandynawskim jest wygoda i komfort. Praktyczne i funkcjonalne meble oraz dodatki o ergonomicznych formach sprawiają, że w mieszkaniu panuje spokój i harmonia. Istotną rolę w skandynawskich pomieszczeniach odgrywają tkaniny. Prym wiodą bawełna, len i juta. Na kanapie często kładzie się pled o grubym splocie, który nie tylko ładnie się prezentuje, ale też zapewnia ciepło chłodnym wieczorem.
Nowoczesne domy w stylu skandynawskim mogą przybierać różnoraką formę, różnorodne są także oczekiwania inwestorów. W tej kategorii znalazły się projekty, które uwzględniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń i odznaczają się niebanalną stylistyką, wyróżniając się na tle innych domów wpisujących się w styl skandynawski.
Dostępne u nas nowoczesne projekty domów w stylu skandynawskim to przede wszystkim prosta bryła, która pokryta jest drewnem. Przez to dom współgra z naturą i świetnie komponuje się z ogrodem. Światło słoneczne, będące podstawą dla aranżacji w stylu skandynawskim, doprowadzane jest przez szerokie okna i przeszklenia na całą ścianę. Efekt pogłębiony jest przez brak firanek w oknach.
Proste formy prosto z północy Europy zadomowiły się na naszych podwórkach. Coraz więcej rodzin stawia na minimalistyczny, ale przytulny dom jednorodzinny w stylu skandynawskim. Jasne drewno, dużo słońca i prostota tworzą kombinację, która świetnie sprawdza się w przypadku rodzin z dziećmi. Projekty domów w tym nurcie nastawione są na ekologię. Cechują się one również dobrą izolacją. Zachwycającym elementem budynku jest zadaszony taras, który jest przedłużeniem budynku. Oferujemy projekty domów w stylu skandynawskim o mniejszej i większej powierzchni, tak aby każdy inwestor mógł wybrać plan dostosowany do własnych potrzeb.
W projektach z tej kategorii znalazły się rozwiązania technologiczne o niskim zużyciu energii. Ich zastosowanie sprawia, że domy w stylu skandynawskim są tanie w utrzymaniu. Wszystkie projekty są zgodne z obowiązującymi warunkami technicznymi. Każdy z nich został przygotowany z myślą o przyszłych mieszkańcach – zapewni każdemu z domowników pełen komfort codziennego funkcjonowania, możliwość odpoczynku, a także rozwijania pasji. W projektach wyodrębniono podział na strefę dzienną i sypialnianą, tak aby każdy z mieszkańców czuł się w domu swobodnie.
Wiele osób marzy o własnym domu, ale ze względu na niski budżet obawia się o wysokie koszta inwestycji. W naszej kolekcji znaleźć można nie tylko rozbudowane projekty o powierzchni 200m2, ale też projekty domów małych i domów tanich w budowie. Każdy może mieć swoje własne cztery kąty, nawet jeśli dysponuje niewielkim budżetem.
Zachęcamy do przejrzenia całej kolekcji projektów domów w stylu skandynawskim. Jeśli podoba Ci się architektura charakterystyczna dla północnych rejonów Europy i chcesz mieć przytulne wnętrza o minimalistycznej formie, to z pewnością styl skandynawski przypadnie Ci do gustu.
Styl skandynawski bazuje na prostych kształtach i kolorystyce. Nawiązuje też do natury, przez co głównym materiałem elewacyjnym jest drewno, czasami nawet kamień. Aby podkreślić strukturę naturalnych materiałów, stosuje się jasne tynki, najczęściej w odcieniach bieli. Zachwycający efekt gwarantowany!
Głównym założeniem skandynawskiego podejścia do aranżowania wnętrz jest, aby dom był urządzony minimalistycznie, ale funkcjonalnie. Stosuje się wyłącznie podstawowe elementy wyposażenia, zapewniające idealną harmonię i pozwalające stale utrzymywać czystość. Minimalistyczny wystrój, jak i jasna kolorystyka mają za zadanie optycznie powiększyć przestrzeń mieszkalną i sprawić, że jest zdecydowanie większa, niż w rzeczywistości. Do minimum ograniczona jest ilość mebli, które mają pełnić wyłącznie funkcje użytkowe.
Pierwsza i podstawowa zasada stylu skandynawskiego brzmi „mniej znaczy więcej” – im mniej kolorów, wzorów i zbędnych dodatków, tym lepiej. Dom skandynawski ma być urządzony w taki sposób, aby było w nim jasno, funkcjonalnie, wygodnie i – co najważniejsze – w zgodzie z naturą. Choć zasady te pierwotnie zaczęły obowiązywać na północy Europy, gdzie istnieje konieczność dostosowania się do warunków środowiskowych, to zostały one przeniesione także do Polski, gdzie równie świetnie się sprawdzają.
Obecnie, wraz z ogólnym ekologicznym trendem, styl skandynawski staje się coraz bardziej popularny. Wynika to z tego, że ma on ścisły związek z naturą, a nasza świadomość w zakresie ekologii rośnie. Staramy się sięgać po rozwiązania, które nie szkodzą przyrodzie, biorąc odpowiedzialność za jej stan. Styl skandynawski czerpie wszystko, co najlepsze z natury – opiera się naturalnych materiałach i dodatkach tworzonych ręcznie, a wszelkie elementy wyposażenia cechuje surowość i prostota.
Domy wybudowane w stylu skandynawskim często posiadają zadaszony taras. W naszym klimacie pogoda nie zawsze rozpieszcza, a dzięki tarasowi można spędzać czas na zewnątrz bez obawy o deszcz i wilgoć. Dwuspadowy dach stosowany w projektach domów w stylu skandynawskim zapewnia budynkom funkcjonalność. Zimą nie zalega na nim śnieg, lecz od razu się zsuwa, nie stanowiąc dużego obciążenia dla konstrukcji dachu.
Prosta estetyka reprezentująca styl skandynawski sprawia, że jest on ponadczasowy – jest modny dzisiaj i z pewnością będzie za jakiś czas. Kluczową rolę odgrywa tutaj detal. Choć dekoracje występują w znikomej ilości, to są kolorowe, dzięki czemu ożywiają przestrzeń. Nawet jeśli wystrój mieszkania w pewnym momencie nam się opatrzy, wystarczy zmienić poszczególne dodatki, by w łatwy i szybki sposób odświeżyć całe wnętrze.
Płaski, jednospadowy a może wielospadowy – jaki właściwie powinien być dach w stylu skandynawskim? Tradycyjne domy musiały radzić sobie z obfitymi opadami śniegu, dlatego stosowano w nich dachy dwuspadowe, skośne o dużym kącie nachylenia. Dzięki temu nie trzeba odśnieżać dachu, śnieg sam zsuwa się z powierzchni dachu w odpowiednim kierunku. Obecnie złagodzono odrobinę bryłę budynku, przez co dostępnych jest wiele projektów, które uwzględniają dachy o mniejszych skosach, czasami nawet są to dachy płaskie.
Mając na uwadze, że dach kładzie się na dziesięciolecia, musi być on nie tylko trwały, ale przede wszystkim podobać się nam pomimo upływu czasu. Na szczęście producenci dachówek proponują nam coraz to nowsze rozwiązania, dzięki czemu naprawdę jest w czym wybierać. Blachy o unikatowej powłoce i niespotykanym wyglądzie idealnie wpiszą się w skandynawski styl pod warunkiem, że pozostałe elementy domu zostaną utrzymane w prostych wzorach i stonowanych kolorach.
W przypadku elewacji dobrym i przede wszystkim bezpiecznym wyborem są jasne odcienie. Ładnie się prezentują, tworząc kontrast z ciemniejszym dachem, a przy okazji sprawiają, że bryła domu wygląda na lżejszą. Elewacja w odcieniach szarości, utrzymana w ciemnych odcieniach brązu stolarka i srebrne orynnowanie – tak można opisać zewnętrzny wygląd typowego skandynawskiego domu. Całość perfekcyjnie ożywia ogród, w tym zimozielone rośliny, które gwarantują efekt uatrakcyjnienia o każdej porze roku.
Nowością na rynku jest dachówka w kryształkach lodu. Specjalnie opatentowana technologia sprawia, że dach mieni się w promieniach słońca niczym śnieg i na myśl przewodzi kraje położone na północy Europy. Nietypowa dachówka stanowi idealne uzupełnienie skandynawskiego stylu.
Projekty domów w stylu skandynawskim spodobają się przede wszystkim minimalistom. Trafią w potrzeby osób, które potrzebują do życia dużo przestrzeni i nie chcą otaczać się zbędnymi dodatkami i dekoracjami, które nie mają funkcji użytkowych.
Stylistyka skandynawska sprawdzi się zarówno w dużych wnętrzach, w których istnieje duża dowolność aranżacji, jak i tych mniejszych, które trzeba nieco rozjaśnić i optycznie powiększyć. Co prawda w mniejszych mieszkaniach trudniej jest uzyskać tak samo spektakularny efekt co w dużych, mimo to motyw przewodni stylu skandynawskiego, czyli im mniej, tym lepiej doskonale się w nich sprawdza.
Tak naprawdę styl skandynawski polecany jest każdemu. Do gustu szczególnie przypadnie tym, którzy lubią, jak w ich czterech kątach panuje porządek. Wpisze się on także w potrzeby osób, które nie lubią lub zwyczajnie nie mają czasu systematycznie sprzątać, gdyż w domu urządzonym w minimalistycznym stylu bardzo łatwo jest utrzymać porządek.
Nie trzeba się obawiać surowości wykończenia – w skandynawskim domu panuje ciepła i przyjazna atmosfera, która sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych. Pozwala się również wyciszyć i odnaleźć równowagę życiową. Dodatki w postaci tkanin, pledów i miękkich poduszek w pastelowych barwach sprawiają, że dom skandynawski jest niezwykle przytulny. Wyjątkowy klimat wprowadza w nim także oświetlenie.
Styl skandynawski polecany jest osobom, które żyją w ciągłym biegu i nie chcą sobie utrudniać życia zbyt skomplikowanymi rozwiązaniami. Oszczędność w wystroju sprawia, że w domu łatwo jest się odnaleźć, a każdą rzecz znaleźć można z zamkniętymi oczami. W styl skandynawski warto zainwestować również wtedy, gdy chce się żyć ekologicznie, zgodnie z naturą. Większość materiałów używanych w wystroju skandynawskim jest pochodzenia organicznego. W takich wnętrzach idealnie odnajdą się odrestaurowane przedmioty, którym można w ten sposób dać drugie życie.
Gdzie najlepiej sprawdzi się styl skandynawski? Nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Zależnie od upodobań i gustu dzięki odpowiednim dodatkom można stworzyć w tym nurcie swoją własną przestrzeń, która będzie wolna od przepychu i przesady. Spełni oczekiwania osób, które urządzają dom na lata i nie chcą co chwilę przeprowadzać generalnego remontu.
Lubisz otwartą przestrzeń, jasne kolory i uporządkowane wnętrza, a minimalizm to Twoje drugie imię? Styl skandynawski z pewnością Ci się spodoba. Wprowadzi on do Twojego domu niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju klimat, dzięki czemu będzie Ci się w nim miło odpoczywać i uzupełniać energię do dalszego działania. Zobacz nasze projekty, przekonaj się sam, czym cechuje się styl skandynawski i sprawdź, czy będzie on dla Ciebie odpowiedni.
Oczywiście projekt domu w stylu skandynawskim musi nam się podobać. Zanim jednak dojdziemy do momentu, kiedy będziemy skupiać się na jego walorach estetycznych, jest szereg innych czynników, na które również trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Na początku należy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a jeśli nasza działka nie jest objęta planem, powinno się uzyskać decyzję o Warunkach Zabudowy. Ważne jest, by zrobić to stosunkowo wcześnie, gdyż w trakcie tych czynności może się okazać, że realizacja wymarzonego projektu ze względu na niezgodność z treścią wspomnianych dokumentów jest zwyczajnie niemożliwa. Mając to na uwadze, od razu będziemy odrzucać projekty, które nie spełniają norm budowlanych.
Nie ulega wątpliwości, że projekt musi być dostosowany do wielkości działki. Dlatego, jeśli jesteśmy już w posiadaniu działki, wybierając plan domu, trzeba dokładnie przeanalizować jego wymiary. Gdy działka jest stosunkowo niewielka, projekt domu o dużej powierzchni może zostać odgórnie odrzucony. Powodem takiej decyzji zazwyczaj jest brak możliwości spełnienia warunku o lokalizacji budynku względem sąsiedniego domu murowanego lub domu drewnianego czy działki niezabudowanej.
Dopiero gdy wstępne wymagania związane ze zgodnością projektu domu do lokalnych warunków zostaną spełnione, można przejść do analizy samego projektu. I w tym momencie trzeba sobie zadać kluczowe pytanie – czy realizacja wybranego projektu mieści się w naszym budżecie. Aby się o tym przekonać musimy dokładnie przeanalizować pełen kosztorys, co pozwoli później uniknąć niemiłych niespodzianek i z powodu braku środków nie utknąć w martwym punkcie.
Finalną decyzję w kwestii wyboru projektu należy uzależnić od układu wewnętrznego domu. W końcu budynek ma się ładnie prezentować, ale to nie wygląd jest najważniejszy. Kluczowa w codziennym życiu jest wygoda, a w dużej mierze zależy ona od rozkładu pomieszczeń, a także ich wielkości. Dlatego pierwsza selekcja projektów dotyczy powierzchni domu – musi być ona odpowiednio duża, tak aby przyszli mieszkańcy czuli się w domu wygodnie i swobodnie. Warto wziąć też pod uwagę możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian w przyszłości, np. gdy na świat przyjdą dzieci lub jak pod swój dach weźmiemy rodziców. Jako punkt odniesienia najlepiej zastosować przestrzeń mieszkalną obecnego lokum.
Dobry projekt domu to taki, który ma wyraźny podział na wspólną część dzienną, jak i prywatną – nocną. W domach piętrowych wydzielenie obu stref nie powinno sprawić większych trudności. Parter zazwyczaj adaptuje się w sposób umożliwiający spędzanie wspólnego czasu całej rodzinie, a na piętrze lokalizuje sypialnie. Nieco bardziej natrudzić trzeba się będzie w domach parterowych. W ich przypadku wydzielenie poszczególnych stref co prawda nie należy do najłatwiejszych, ale nadal jest jak najbardziej możliwe.
Na komfort codziennego życia niebagatelny wpływ będzie mieć także rozkład strefy dziennej. Mowa tutaj o tym, czy kuchnia ma być otwarta na salon, czy też poszczególne pomieszczenia mają być od siebie oddzielone. Zarówno w kuchni, jak i w salonie spędza się sporo czasu w ciągu dnia, dlatego należy zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Kuchnia połączona z salonem oczywiście ma swoje plusy – stworzy z nim przestronną, otwartą przestrzeń i optycznie powiększy wnętrze. Niestety na dłuższą metę kuchenny gwar i unoszące się znad kuchenki zapachy mogą utrudniać swobodny wypoczynek, dlatego trzeba pomyśleć o tym już na etapie wyboru projektu.
Co sprawiło, że domy w stylu skandynawskim stały się aż tak popularne? Sekret tkwi w ich uniwersalności i prostocie. Wszystkie meble, dodatki i dekoracje wykorzystywane do urządzenia wnętrz są klasyczne i ponadczasowe. Dzięki temu idealnie łączą się z aktualnie obowiązującymi trendami, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco popuścić wodze fantazji i stworzyć jedyne w swoim rodzaju, nietuzinkowe wnętrze.
Na korzyść stylu skandynawskiego przemawia także jasna i dość uniwersalna kolorystyka, która stanowi doskonałą bazę do całej aranżacji. Beż, popiel, ecru, jasny brąz i pastele to kolory, do których bardzo łatwo dopasować meble i dodatki. Co więcej, jasne i stonowane barwy są modne pomimo upływu czasu.
Najczęściej wykorzystywanym rodzajem drewna w kompozycjach skandynawskich jest sosna i olcha – oba cechują się oryginalną barwą oraz trwałością. Kolejną zaletą skandynawskiej aranżacji jest dość niewielki nakład środków, jakie trzeba na nią przeznaczyć. Drewno jest w Polsce nie jest zbyt kosztowne, przy czym jest łatwo dostępne. Dzięki temu styl skandynawski można zastosować nawet w dużych domach i nie wydać na to kroci.
Do minusów wnętrz skandynawskich można zaliczyć to, że wiele elementów i dodatków jest z drewna, a drewno wymaga regularnego dbania o jego trwałość. Łatwo będzie utrzymać porządek w domu na co dzień, ale z drugiej strony trzeba będzie systematycznie poświęcać czas na czyszczenie i konserwację powierzchni drewnianych takich jak podłogi, aby służyły możliwie jak najdłużej, nie tracąc na estetyce.