Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

 EXTRAweekend z 🎁  200 zł do projektu domu! 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Domy skandynawskie – czym się charakteryzują i jak wybudować dom w stylu skandynawskim?

Domy skandynawskie

Stylistyka skandynawska na dobre zagościła w naszych domach, kradnąc serca Polaków. Trend ten widoczny jest szczególnie w wyborze mebli i dodatków do wnętrz. Fakt, że dom w stylu skandynawskim świetnie łączy minimalizm z przytulnością sprawia, że zyskuje on na funkcjonalności i jednocześnie zachęca do wypoczynku. Co dokładnie charakteryzuje domy skandynawskie? Czego nie może w nich zabraknąć?

Domy skandynawskie – czym się charakteryzują?

Trudno scharakteryzować dom w stylu skandynawskim w kilku słowach. Bez wątpienia w jego kontekście często padają takie hasła jak: prostota, natura, minimalizm, przestronność i komfort. Jak to wszystko połączyć? Jak się okazuje, bardzo łatwo — wystarczy postawić na stonowaną kolorystykę i określone dodatki.

Jak sama nazwa wskazuje, styl skandynawski wywodzi się ze Skandynawii, a więc z północy Europy. W rejonach, gdzie pogoda nie rozpieszcza, a zimy często trwają zbyt długo, niełatwo wprowadzić przytulność do wnętrz. Właśnie dlatego kluczowe znaczenie mają jasne barwy, które doskonale odbijają światło, sprawiając tym samym, że w pomieszczeniach staje się dużo jaśniej, a co za tym idzie, bardziej przytulnie.

Wystarczy, że na zewnątrz bywa ponuro i zimno, wchodząc do domu, można jednak łatwo o tym zapomnieć. I właśnie taka myśl przyświeca stylistyce skandynawskiej. Nie toleruje ona przepychu i chaosu. W stylu skandynawskim wszystko ma swoje określone miejsce, a im mniej dodatków tym lepiej.

Nie należy jednak popadać w skrajność, ascetyzm w tym przypadku to za duże słowo. Styl skandynawski nazywany bywa również stylem scandi, jednak wówczas występuje w różnych wariantach. Dla przykładu styl Scandi Chic to bardziej luksusowa odsłona, w której często jako motyw przewodni pojawia się kolor złoty. Scandi boho zdecydowanie nawiązuje zaś do natur i lekkości.

To może Cię zainteresować: Łazienka w stylu skandynawskim - jak urządzić funkcjonalną łazienkę w stylu skandynawskim

Domy skandynawskie – projekty z miłości do natury

W kontekście domów w stylu skandynawskim przewija się pojęcia nawiązania do natury. Co to właściwie oznacza? Otóż dom scandi to w dużej mierze dom ekologiczny. Widać to już na pierwszy rzut oka, gdyż nie brakuje w nim roślin, drewna i przeszkleń, które niejako wprowadzają naturę wprost do pomieszczeń.

Istotną informację stanowi fakt, że domy skandynawskie mogą być zbudowane z materiałów ekologicznych. Mają bowiem drewniany szkielet oraz nierzadko również elewację wykonaną w całości lub częściowo z drewna. Do ich wznoszenia wykorzystuje się m.in. drewno pozyskane z drzew rosnących na północy kontynentu. Ścina się je w czasie zimy, gdyż dzięki niskiej temperaturze, staje się najbardziej zwarte.

Ponadto, meble, które znajdują się w domu w stylu skandynawskim, nierzadko wykonane są z rattanu bądź wikliny.

Wykorzystanie naturalnych materiałów sprawia, że skandynawskie domy idealnie wtapiają się w dzikie krajobrazy Szwecji i Norwegii. Z tego też względu polscy inwestorzy najchętniej budują je na terenach podmiejskich, w pobliżu jezior, rzek i lasów.

Powstające współcześnie projekty domów skandynawskich wprost nawiązują do tradycji architektonicznych Skandynawii, ale wykorzystując najnowsze technologie, dzięki którym budynki są jeszcze bardziej ekologiczne.

Dlatego skandynawski eko dom, to także dom energooszczędny, w którym nie brakuje inteligentnych rozwiązań, jak m.in. gniazdek WiFi czy innych urządzeń sterowanych zdalnie. Stawia się w nich także na czerpanie energii z naturalnych zasobów, dlatego posiadacze domów skandynawskich ekologicznych często inwestują, chociażby w pompy ciepła czy baterie słoneczne. Sprawia to, że możemy być bliżej natury i jednocześnie lepiej o nią zadbać.

Stylistyka skandynawska – co sprawia, że domy skandynawskie są coraz popularniejsze?

Projekty domów skandynawskich cieszą się wyjątkową popularnością w Polsce i trudno się temu dziwić. Prosta konstrukcja budynków w dużej mierze nawiązuje do tradycyjnej polskiej architektury, a jednocześnie ma wiele elementów nowoczesnych. Ponadto domy skandynawskie świetnie pasują do polskiego krajobrazu i klimatu, który również bywa surowy jak w krajach północnych.

Stylistyka skandynawska to przede wszystkim dobry sposób, aby pogodzić miłośników tradycji i nowoczesności. Znaleźć można w nim elementy, które nawiązują do obu tych nurtów. Najlepszym przykładem są duże przeszklenia, charakterystyczne dla stylu nowoczesnego, które doskonale współgrają z drewnianą elewacją czy też dwuspadowym dachem, a więc elementami kojarzącymi się z budownictwem tradycyjnym.

W domach nowoczesnych obowiązkowym elementem jest także taras – jest on obecny również w domach skandynawskich, tyle że jest to taras zadaszony, ponieważ dzięki temu można z niego korzystać także w chłodniejsze dni.

Elewacja w domu skandynawskim

Elewacja tradycyjnych domów skandynawskich wykonana jest najczęściej z drewnianych desek. Podobne rozwiązania stosowane są we współczesnych projektach domów w tej stylistyce, choć częściej spotkać się można jedynie z pokryciem fragmentów fasady szalówką drewnianą lub tynkiem imitującym drewno.

Jeśli chodzi o kolory, skandynawskie domy są najczęściej białe, co podkreśla minimalistyczną stylistykę takich budynków. Ponadto biel świetnie komponuje się z elementami z naturalnego drewna i kamienia.

Dach domów skandynawskich

Dach w domach skandynawskich jest zazwyczaj dwuspadowy, ponieważ taka konstrukcja sprzyja swobodnemu zsuwaniu się śniegu, a więc zapobiega nadmiernemu obciążaniu budynku. Pod takim dachem łatwiej też zagospodarować poddasze użytkowe.

Stylistyka ogrodowa w domu skandynawskim

Ogród wokół domu skandynawskiego zazwyczaj jest równie minimalistyczny co sam budynek i nawiązuje do jego „naturalnego” charakteru. Zwykle jest więc dość swobodnie obsadzony roślinnością i jest w nim sporo wolnej przestrzeni.

Wskazane jest, by nie zabrakło w nim drzew leśnych (najlepiej iglastych), ale także asymetrycznych klombów z kolorowymi kwiatami. Elementy architektury ogrodowej w stylu skandynawskim są surowe i proste oraz wykonane z naturalnych materiałów - drewna, wikliny i kamienia.

Domy skandynawskie – prostota i minimalizm wnętrza

W kontekście stylu skandynawskiego usłyszeć można o filozofii Hygge. Na czym ona polega? Nurt ten wywodzi się z Danii i zagwarantować ma szczęśliwy i przytulny dom. Prawdopodobnie warto posłuchać Duńczyków w tej kwestii, gdyż regularnie zajmują miejsce na podium w zestawieniach dotyczących najszczęśliwszych narodów świata.

Nowoczesne domy skandynawskie mają wnętrza dość minimalistyczne i prosto urządzone. Taka prostota jest wygodna, jednak warto odpowiednimi dekoracjami dodać jej przytulności. Wystarczy zastosować się do wskazówek Duńczyków, którzy są mistrzami w tworzeniu prostych, lecz pełnych uroku i nastrojowych wnętrz.

Domy skandynawskie – dekoracje i dodatki

Na jakich elementach opiera się duńska sztuka szczęścia? Przede wszystkim na relaksie i spokoju. Właśnie dlatego wnętrza, które do niej nawiązują, wyróżniają delikatne, naturalne kolory. Zaliczyć można do nich m.in. beże, szarości czy brązy. Warto pamiętać, że najważniejsza w stylu Hygge jest harmonia. Nie powinny jej zatem zakłócać krzykliwe barwy.

Nic tak nie wprowadza spokoju do wnętrz, jak rośliny. Już sam kolor zielony dobrze wpływa na nasz nastrój, ale i zmęczone od ekranów oczy. Ponownie następuje tu zwrot w stronę naturalnych materiałów i przytulnych dodatków. Pledy, koce, narzutki — to wszystko warto uwzględnić w aranżacji wnętrz.

Typowe dekoracje do domu w stylu skandynawskim to także: duże donice, stojące lampy, wiklinowe kosze, białe świeczniki, drewniane ramki na zdjęcia i wiele więcej. Filozofia Hygge sprawia, że dom staje się zgodną całością, dlatego dominować powinien we wszystkich pomieszczeniach, a nie tylko w salonie czy w sypialni.

Do kuchni można ją wprowadzić m.in. przez plecione dodatki na stoły czy obrusy z naturalnych tkanin. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją zaaranżować?

Domy skandynawskie – oświetlenie

Niezwykle istotną rolę odgrywa również oświetlenie. Nie powinno być zbyt ostre ani zimne. Aranżacja domu według filozofii Hygge opiera się w dużej mierze na zastosowaniu ciepłego i delikatnego światła.

Nie przegap: Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Budowa domu skandynawskiego krok po kroku - jaką technologię wybrać?

Tradycyjne domy skandynawskie całoroczne mają konstrukcję szkieletową wykonaną z drewna – najczęściej świerkowego lub sosnowego. Ściany zewnętrzne izoluje się np. wełną mineralną, a następnie pokrywa płytami OSB lub deskami drewnianymi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by budynek wznieść z wykorzystaniem nowocześniejszych materiałów np. bloczków komórkowych, które potem można pokryć tynkiem i dekoracyjnymi elementami drewnianymi dla podkreślenia stylistyki skandynawskiej.

Chcąc być wiernym tradycjom budowlanym rodem ze Skandynawii, warto pozostać przy drewnie. W Polsce dużą popularnością cieszą się domy szkieletowe skandynawskie oraz domy z bali, które ograniczają do minimum prace mokre, a więc można je stawiać także zimą.

Ciekawym rozwiązaniem są także domy skandynawskie modułowe. To nowoczesne konstrukcje, które montuje się z gotowych elementów (tzw. prefabrykatów) przygotowanych wcześniej w fabryce.

Małe skandynawskie domy – ile trwa budowa?

Zaletą konstrukcji drewnianych jest szybkość ich wznoszenia. Mały dom skandynawski można bowiem wybudować w zaledwie kilkanaście tygodni. Natomiast dom modułowy może być gotowy nawet w ciągu miesiąca.

Domy skandynawskie – cena za projekty i budowę domu w stylu skandynawskim

Jeśli chodzi o domy skandynawskie, ceny projektów nie są wysokie, ponieważ można je kupić już za około 2000-3000 zł.

Koszt wzniesienia budynku zależy od technologii – w przypadku szkieletowych domów skandynawskich wynosi on około 1500-2000 zł za 1 m2, a więc jest znacznie niższy niż budowa domu murowanego. A ile kosztują gotowe domy skandynawskie pod klucz? Ceny zaczynają się od około 4000 zł/ m2 i zależą od użytych materiałów oraz sposobu wykończenia budynku.

Domy skandynawskie w Polsce – czy warto się zdecydować?

Domy skandynawskie w Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, ponieważ są estetyczne, niedrogie i szybkie w budowie. Mają jednak też pewne wady, o których warto pamiętać, decydując się na ich budowę.

Domy skandynawskie – wady i zalety

Domy skandynawskie zalety

Domy skandynawskie - wady

  • W technologii szkieletowej stosunkowo tanie i szybkie w budowie,
  • ekologiczne,
  • energooszczędne,
  • estetyczne i ponadczasowe,
  • idealne dla miłośników prostoty i minimalizmu,
  • przytulne i komfortowe.
  • Ich konstrukcja jest mniej solidna niż domów murowanych, dlatego wymaga odpowiedniego wzmocnienia,
  • dość szybko się nagrzewają, ale też wychładzają, dlatego wymagają zastosowania dobrej izolacji termicznej,
  • mają niską izolacyjność akustyczną,
  • ze względu na konstrukcję drewnianą wymagają dobrej wentylacji.

Najpopularniejsze projekty domów skandynawskich – TOP 3

Szukasz projektu domu w stylu skandynawskim? Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie kilka inspiracji, za które posłużą gotowe projekty domów. Być może jeden z nich okaże się Twoim wymarzonym. Zobacz więc co je wyróżnia.

Projekt domu Roberto II Sz

Wyjątkowy dom w stylu skandynawskim, który został wykonany z drewna. Nie zabraknie w nim także elementów kamiennych i dużych przeszkleń. Wszystko to sprawia, że doskonale dopasuje się do otoczenia pełnego drzew. Projekt okaże się dobrym wyborem także na niedużą działkę, gdyż dom posiada 83,2 m2. Funkcjonalna przestrzeń sprawia, że to świetny wybór dla 3-4 osobowej rodziny. Na uwagę zasługuje jednocześnie niewielki taras, który bez wątpienia stanie się jednym z ulubionych miejsc domowników.

Projekt domu Roberto II Sz

Projekt domu Parterowy 3

Parterowy dom nawiązujący do stylu skandynawskiego to doskonały wybór dla osób, które cenią funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania. Dlaczego? Zastosowano w nim bowiem szereg eko rozwiązań, za sprawą których dom jest energooszczędny. Co za tym idzie, będzie niedrogi w ogrzewaniu i tani w późniejszej eksploatacji. Duże, przeszklone drzwi balkonowe dodają mu uroku. Powierzchnia użytkowa to aż 122,77 m², będzie zatem doskonały nawet dla większej rodziny.

Projekt domu Parterowy 3

Projekt domu E-256

Duży dom w stylistyce skandynawskiej to połączenie bieli, drewna i odcieni szarości. Takie barwy sprawią, że dobrze wpasuje się niemal w każde otoczenie. Jest to budynek parterowy z użytkowym poddaszem, oferuje zatem mnóstwo przestrzeni dla wszystkich domowników - składa się aż z 5 pokoi. Element ozdobny stanowią duże, przeszklone drzwi tarasowe oraz usytuowany nad nimi balkon. Łączna powierzchnia domu to 143,4 m.

Projekt domu E-256

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Czy dostępność komunikacji zbiorowej ma wpływ na wybór projektu domu?
19.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy dostępność komunikacji zbiorowej ma wpływ na wybór projektu domu?

Posiadanie domu za miastem jest marzeniem wielu Polaków, mieszkanie i praca w...

Projekt domu
Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?
03.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?

W przypadku domu dla rodziców z dwójką dzieci mamy do czynienia z innymi potrzebami i wymaganiami niż w przypadku pary. Ja...

Projekt domu
Jak dopasować projekt domu do potrzeb mieszkańców
28.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?

Określenie potrzeb i oczekiwań wobec naszego nowego domu jest kluczowe i od t...

Projekt domu
Idealny dom dla pary w 2023 roku
08.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Idealny dom dla pary w 2023 roku

Jaki jest idealny dom dla pary? To pytanie zadaje sobie zapewne nie jedna osoba, która planuje przenieść się na swoje i sz...

Projekt domu
Czy dostępność komunikacji zbiorowej ma wpływ na wybór projektu domu?
19.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy dostępność komunikacji zbiorowej ma wpływ na wybór projektu domu?

Posiadanie domu za miastem jest marzeniem wielu Polaków, mieszkanie i praca w...

Projekt domu
Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?
03.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?

W przypadku domu dla rodziców z dwójką dzieci mamy do czynienia z innymi potrzebami i wymaganiami niż w przypadku pary. Ja...

Projekt domu
Jak dopasować projekt domu do potrzeb mieszkańców
28.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?

Określenie potrzeb i oczekiwań wobec naszego nowego domu jest kluczowe i od t...

Projekt domu
Idealny dom dla pary w 2023 roku
08.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Idealny dom dla pary w 2023 roku

Jaki jest idealny dom dla pary? To pytanie zadaje sobie zapewne nie jedna osoba, która planuje przenieść się na swoje i sz...

Reklama
Zamknij