Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Technologia budowy - jaka będzie najlepsza do budowy domu?

Technologia budowy - jaka jest najtańsza?

Obok wielu innych czynników technologia budowlana domu ma istotny wpływ na ostateczne koszty inwestycji. Aktualnie do wyboru jest co najmniej kilka różnych metod wzniesienia budynku, które różnią się przede wszystkim rodzajem użytych materiałów, a także sposobem tworzenia konstrukcji. Jeśli właśnie planujesz budowę domu, dowiedz się, jakie technologie masz do wyboru i którą z nich warto wybrać, by obniżyć koszty.

Jakie technologie budowlane wyróżniamy?

Planując budowę własnego domu, musisz podjąć wiele ważnych decyzji dotyczących jego metrażu, liczby kondygnacji, rodzaju zabudowy, czy wreszcie technologii, w jakiej ma być wzniesiony budynek. Według takich kryteriów wybierzesz konkretny projekt domu.

Jeżeli istotne znaczenie mają dla Ciebie koszty inwestycji, musisz wiedzieć, że wpływa na nie wiele czynników – m.in. to, czy będzie to dom z podpiwniczeniem, jaka będzie wielkość powierzchni zabudowy (paradoksalnie droższy w budowie jest dom parterowy niż dom z poddaszem o tym samym metrażu), rodzaj zadaszenia, czy sposób wykończenia budynku. Znaczenie ma również technologia budowlana, od której dodatkowo zależy także czas realizacji inwestycji oraz trwałość i walory użytkowe domu.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze technologie budowy domów jednorodzinnych, jakie są stosowane obecnie w Polsce.

  • Technologia murowana – nazywana jest także technologią tradycyjną. Polega na wzniesieniu ścian budynku z cegieł, bloczków lub pustaków łączonych ze sobą za pomocą specjalnych zapraw. Wzniesione w taki sposób ściany pełnią funkcję nośną i izolacyjną, choć coraz częściej budynki murowane uzupełniane są dodatkową warstwą termoizolacyjną np. ze styropianu. Budowa domu w technologii murowanej może trwać nawet 12 miesięcy ze względu na długotrwały proces schnięcia zapraw. Taki budynek jest jednak odporny na czynniki zewnętrzne i bardzo trwały – zwykle służy kilku pokoleniom.
  • Domy szkieletowe (kanadyjskie) – budowane są z gotowych elementów konstrukcyjnych z drewna, przygotowanych wcześniej w fabryce i przywiezionych na plac budowy. Zaletą tej metody jest szybkość wznoszenia budynku (montaż elementów odbywa się na sucho), ponieważ może on powstać nawet w ciągu 3-4 miesięcy. Jednak ta metoda nie zapewnia takiej trwałości jak technologia murowana, ponadto budynki szkieletowe odznaczają się mniejszą izolacyjnością cieplną i akustyczną.
  • Domy z bali – są wznoszone z bali drewnianych, a więc mają specyficzną stylistykę nawiązującą do zabudowań wiejskich lub podhalańskich, choć można zakryć ich drewnianą elewację płytami i okładzinami. W tej technologii istotne znaczenie ma jakość budulca (drewno musi mieć odpowiedni poziom wilgotności), dobra izolacja i doświadczona ekipa budowlana, która precyzyjnie wzniesie konstrukcję. Dużą zaletą jest krótki czas budowy takiego budynku – zwykle wynosi on 1-2 miesiące.
  • Technologia modułowa – polega na budowie domu z prefabrykatów, czyli gotowych elementów (podobnie jak w technologii szkieletowej), wykonanych np. z betonu lub keramzytu. Montaż takiego budynku zajmuje 2-3 tygodnie. Typowo modułowe domy są wznoszone według projektów narzuconych przez producenta prefabrykatów. Istnieje jednak możliwość zamówienia elementów konstrukcyjnych na indywidualne zamówienie, co podnosi jednak koszt inwestycji i wydłuża czas jej realizacji.
  • Technologia budowy domu ze styropianu – to kolejna nowoczesna metoda wznoszenia budynków, która polega na wykorzystaniu do tego celu pustaków styropianowych wypełnianych betonem. Zaletą tej technologii jest łatwy montaż elementów, dlatego można ją wykorzystać do budowy domu metodą gospodarczą. Bloczki odznaczają się także wysokim stopniem izolacyjności termicznej, a więc wzniesione z niej ściany nie wymagają dodatkowego ocieplenia, a budynek może spełniać wymogi domu energooszczędnego, a nawet pasywnego.

Warto zwrócić uwagę, że na koszty wpływa technologia i organizacja budowy domu, a więc rodzaj użytych materiałów oraz przebieg prac. Przykładowo, domy murowane budowane są w zupełnie inny sposób niż domu modułowe – w pierwszym przypadku należy zgromadzić materiał na placu budowy i zatrudnić ekipę murarzy, w drugim natomiast gotowe elementy przywożone są na miejsce i montowane przy użyciu ciężkiego sprzętu. To przełoży się na zupełnie inne koszty.

Technologie budowy domu

Technologie budowlane - jakie są najpopularniejsze?

W Polsce najpopularniejszą metodą wznoszenia budynków jest technologia tradycyjna, czyli murowana. Domy z cegieł lub pustaków uznawane są za najtrwalsze i najsolidniejsze, mają także dobre parametry cieplne. Metoda ta zapewnia niemal nieograniczone możliwości architektoniczne – za jej pomocą zrealizujesz praktycznie każdy projekt domu, o najbardziej wyszukanej stylistyce.

Ze względu na zaostrzone przepisy, a także z powodów ekonomicznych (niższe rachunki za ogrzewanie) Polacy chętnie wybierają także technologie budowy domów energooszczędnych, czyli głównie murowane oraz w szkielecie drewnianym.

Jeśli chodzi o technologie budowy domów z drewna, to zdecydowanie popularniejsze są domy szkieletowe, choć trzeba przyznać, że coraz częściej widzi się domy z bali. Te drugie jednak z reguły stawiane są na terenach wiejskich.

Stosunkowo wciąż niewielkim zainteresowaniem cieszą się nowoczesne metody wznoszenia budynków np. domy modułowe. Inwestorów odstraszają dość wysokie ceny takich rozwiązań, a także obawy o trwałość konstrukcji, która w polskich warunkach nie została jeszcze dostatecznie przetestowana.

Jaka technologia budowy domu jest najtańsza?

Bardzo trudno jest stwierdzić, jaka jest najtańsza technologia budowy domu, ponieważ występują bardzo duże różnice w cenach poszczególnych materiałów i kosztów robocizny w poszczególnych firmach w różnych regionach kraju.

Jeśli szukasz ekonomicznych rozwiązań, z pewnością warte uwagi są domy tradycyjne, czyli budowane metodą murowaną, a także te szkieletowe. Musisz jednak wiedzieć, że w przypadku tych metod na ostateczny koszt wpływ będzie miał sposób wykończenia budynku. Tak samo, jeśli zdecydujesz się na dom pasywny, musisz doliczyć koszty rekuperacji i pompy ciepła, a także wziąć pod uwagę wyższe ceny materiałów niezbędnych do wzniesienia budynku o wymaganych parametrach izolacyjności cieplnej.

Najtańsza technologia budowy domów jednorodzinnych to ta murowana realizowana metodą gospodarczą, która polega na wykonaniu części lub wszystkich prac we własnym zakresie. W tym przypadku oszczędności generuje głównie znacznie niższy (lub zerowy) koszt robocizny.

Jaką technologią najszybciej budowane są domy?

Najszybsza technologia budowy domu to ta z gotowych elementów prefabrykowanych. W przypadku domów modułowych wykonywanych według standardowego projektu (dostarczanego przez firmę produkującą prefabrykaty) budynek może stanąć na działce nawet w kilka dni. Niestety ta metoda jest nieco droższa niż budowa tradycyjnych domów murowanych czy drewnianych.

Zaletą jednak jest to, że z góry oszacowany kosztorys pokrywa się z ostatecznymi wydatkami, co pozwala lepiej zaplanować budżet. Niekoniecznie jest to możliwe w przypadku wznoszenia domu murowanego – w ciągu trwających średnio 12 miesięcy prac mogą zmienić się ceny materiałów i usług budowlanych, co może wiązać się z koniecznością weryfikacji pierwotnego budżetu i zdobycia dodatkowych środków.

Technologie budowy domu

Technologie budowlane - porównanie kosztów

Poniżej przedstawiamy zestawienie kosztów, jakie generują poszczególne technologie budowy domu – porównanie dotyczy wzniesienia 1 m2 budynku w stanie surowym zamkniętym.

  • Dom murowany – około 1500- 2100 zł/m2
  • Dom szkieletowy – około 1300-2000 zł/m2
  • Dom z bali – około 1500-2500 zł/m2
  • Dom modułowy z keramzytu – około 1600-5000 zł/m2

Dość duża rozpiętość cen wynika z różnych cenników firm budowlanych w poszczególnych częściach kraju oraz cen materiałów budowlanych. Właśnie dlatego bardzo trudno stwierdzić, które technologie w budownictwie są rzeczywiście najtańsze.

Jeśli chcesz lepiej zaplanować budżet, sprawdzaj koszty wzniesienia konkretnych budynków w ich projektach architektonicznych. Takie orientacyjne kosztorysy są prezentowane również w projektach Extradom.

Przeczytaj dodatkowo: Wybór projektu a koszty budowy domu

Jaką technologie budowy domu wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wybierając metodą wzniesienia budynku, musisz wziąć pod uwagę wiele kwestii. Z pewnością ważne są koszty, ale duże znaczenie mają także inne czynniki. Odpowiedz sobie na pytanie, czy zależy Ci, by dom wytrzymał kilkadziesiąt lat, czy może służył także Twoim dzieciom i wnukom?

Czy chcesz szybko wznieść budynek, czy wolisz prace rozłożyć w czasie, żeby spokojniej poradzić sobie z wydatkami? Czy chcesz zainwestować w dom pasywny, który potem pozwoli Ci oszczędzić na energii, czy może wolisz dom tani w budowie ze względu na ograniczony budżet?

Przed wyborem technologii budowy zorientuj się także, jakie są możliwości w Twojej okolicy – być okaże się, że w pobliżu nie ma wyspecjalizowanej firmy w budowie domów z bali lub z prefabrykatów, a wówczas zamawianie ekipy z innego miasta może okazać się zbyt kosztowne.

Najlepsza technologia budowy domu to ta, dzięki której powstanie budynek odpowiadający wszystkim Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Dlatego przeanalizuj wszystkie wady i zalety poszczególnych metod, a w razie potrzeby poradź się specjalistów.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Gotowy dom
9 czerwca 2022 r. Wojciech Rynkowski

Domy gotowe w praktyce – rozmowa z inwestorem

Domy gotowe, nazywane też czasem domami prefabrykowanymi, są bardzo popularne na zachodzie Europy. W Polsce takie domy dop...

Technologie budowlane
Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów
11 maja 2022 r. Wojciech Rynkowski

Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów

Marzeniem każdego, kto zaczyna budować dom, jest to, by wprowadzić się do nie...

Technologie budowlane
Z czego budować dom?
14 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Z czego budować dom? Porównujemy najlepsze materiały do budowy domów w 2022 roku

Ze względu na duży wybór materiałów budowlanych pytanie, z czego budować dom,...

Technologie budowlane
Piaskowanie
1 października 2021 r. Diana Sulyma

Piaskowanie – co to jest i jakie powierzchnie czyścić metodą piaskowania?

Piaskowanie to praktyczny pomysł dla wszystkich, którzy konieczność ręcznego...

Technologie budowlane
Gotowy dom
9 czerwca 2022 r. Wojciech Rynkowski

Domy gotowe w praktyce – rozmowa z inwestorem

Domy gotowe, nazywane też czasem domami prefabrykowanymi, są bardzo popularne na zachodzie Europy. W Polsce takie domy dop...

Technologie budowlane
Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów
11 maja 2022 r. Wojciech Rynkowski

Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów

Marzeniem każdego, kto zaczyna budować dom, jest to, by wprowadzić się do nie...

Technologie budowlane
Z czego budować dom?
14 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Z czego budować dom? Porównujemy najlepsze materiały do budowy domów w 2022 roku

Ze względu na duży wybór materiałów budowlanych pytanie, z czego budować dom,...

Technologie budowlane
Piaskowanie
1 października 2021 r. Diana Sulyma

Piaskowanie – co to jest i jakie powierzchnie czyścić metodą piaskowania?

Piaskowanie to praktyczny pomysł dla wszystkich, którzy konieczność ręcznego...