Odkurzacz ręczny BOSCH w prezencie do projektu 🎁

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Technologie budowy domu. Która jest najtańsza, która najszybsza, która najlepsza?

Powstawanie nowej nieruchomości to proces, w czasie którego staniesz przed koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z kluczowych, wpływającą na szereg innych aspektów, jest rozstrzygnięcie, które technologie budowy domu wykorzystasz. Do wyboru masz kilka, zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych opcji, różniących się przede wszystkim rodzajem użytych materiałów, czasem realizacji oraz kosztami. Jakim systemem budować dom? Czym sugerować się, rozpatrując różne możliwości? Wyjaśniamy najistotniejsze kwestie.

Technologia budowy - jaka jest najtańsza? - zdjęcie 1

Budowa domu składa się z kilku etapów. Każdy z nich jest bardzo ważny i każdy ma ogromny wpływ na ostateczny efekt. Warto mieć jednak świadomość, że to właśnie te początkowe wybory mocno rzutują na całość inwestycji. Poszczególne technologie budowy domu wiążą się przecież z konkretnym czasem budowy, budżetem, doborem odpowiednich materiałów. Nie zawsze też najszybsza czy najtańsza technologia budowy domu będzie tą najlepszą w konkretnym przypadku.

Jakie technologie budowlane domów wyróżniamy?

Każda technologia budowy domu ma swoją specyfikę, co wpływa na kolejność i czas trwania poszczególnych etapów realizacji, rodzaj wykorzystywanych materiałów, a nawet właściwości konkretnej inwestycji.

Poniżej przedstawiamy stosowane w Polsce najważniejsze i najpopularniejsze technologie budowy domu. Porównanie tych metod pozwoli ocenić ich zalety i wady. Nie kieruj się wyłącznie kosztem inwestycji.

  • Technologia murowana

Największą popularnością w naszym kraju nadal cieszą się projekty domów murowanych. Budynki wznosi się w tym przypadku z cegieł, bloczków lub pustaków łączonych specjalnymi zaprawami. Ściany pełnią rolę nośną i izolacyjną, a ich właściwości podwyższa dodatkowa warstwa termoizolacyjna.

Najważniejszą zaletę domów murowanych stanowią szerokie możliwości architektoniczne, odporność na czynniki zewnętrzne oraz trwałość. Zastosowane materiały umożliwiają wzniesienie solidnej bryły, niemal dowolnie ukształtowanej, która z powodzeniem posłuży kilku pokoleniom. Trzeba jednak liczyć się z długotrwałym, z reguły 12 miesięcznym procesem budowlanym.

Co zamiast domu murowanego? Możliwości jest kilka. Przeanalizujemy je poniżej.

Dom szkieletowy często kojarzony jest – całkiem słusznie – z inwestycjami rodem z rynku amerykańskiego. Takie budynki powstają na bazie gotowych drewnianych elementów konstrukcyjnych. Ogromną zaletą tej technologii jest szybkość budowy: nieruchomość jest gotowa w ciągu 3-4 miesięcy od chwili rozpoczęcia prac.

Zatem, co lepsze: dom szkieletowy czy murowany? Wszystko zależy od tego, na jakich parametrach budynku najbardziej ci zależy. Domy szkieletowe z pewnością są mniej trwałe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Charakteryzują się też słabszą izolacyjnością cieplną i akustyczną. Za atut natomiast z pewnością trzeba uznać prostotę i szybkość prac oraz stosunkowo niski koszt realizacji.

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Koszt i cena budowy w 2022 roku

  • Technologia modułowa

Domy prefabrykowane, czyli domy modułowe powstają – podobnie jak omówione wyżej budynki szkieletowe – z gotowych elementów, na przykład z bloczków betonowych lub z keramzytu. To najszybsza obecnie stosowana metoda budowy domu – cały proces nie zajmie więcej niż 2-3 tygodnie.

Domy prefabrykowane to bardzo ekonomiczny wybór. Niska cena i tempo budowy są związane z faktem, iż wznoszenie budynku sprowadza się po prostu do złożenia przygotowanych wcześniej elementów, a na realizację planu nie mają wpływu warunki pogodowe. Ściany domu z prefabrykatów mają bardzo dobre współczynniki cieplne.

Jak powstaje dom prefabrykowany ze stali i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Więcej informacji na ten temat zawiera nasze poniższe wideo:

  • Domy z bali

Z pewnością nie jest to najtańszy sposób budowy, jednak nie sposób zaprzeczyć, że domy z bali mają swój wyjątkowy urok, nawiązujący do stylistyki wiejskiej czy górskiej. Bardzo ważne, by korzystać z drewna o odpowiednich parametrach. Doświadczona ekipa jest w stanie wznieść taki budynek nawet w 2-3 miesiące.

  • Domy ze styropianu

To kolejne nowoczesne rozwiązanie w budownictwie, w którym do budowy domu wykorzystuje się pustaki styropianowe wypełnione betonem. Zaletą tej technologii jest łatwy montaż, dzięki czemu sprawdzi się ona nawet przy metodzie gospodarczej.

Bloczki odznaczają się wysokim stopniem izolacyjności termicznej, dzięki czemu zbudowane z nich ściany nie wymagają dodatkowego ocieplenia, a budynek może spełniać wymogi domu energooszczędnego, a nawet pasywnego. Minusem jest jednak ograniczona liczba możliwych kondygnacji budynku.

montowanie domu szkieletowego

Która technologia budowlana domu jest najpopularniejsza?

Jak widać, wyżej wymienione technologie budowy domów mają swoje atuty, jednak niekoniecznie to lista tych zalet wpływa na decyzje inwestorów. Dane GUS jednoznacznie wskazują, że największą popularnością wciąż cieszy się technologia murowana, tzw. tradycyjna udoskonalona. Ponad 90% inwestycji jest realizowanych w ten właśnie sposób.

Domy z cegieł lub pustaków są powszechnie uznawane za najtrwalsze i najsolidniejsze. Mają także dobre parametry cieplne. Metoda ta zapewnia niemal nieograniczone możliwości – za jej pomocą zrealizujesz praktycznie każdy projekt domu, począwszy od nowoczesnej i minimalistycznej bryle po najbardziej wyszukane rozwiązania.

A jak na tym tle kształtują się nowe technologie budowy domu? Spośród pozostałych możliwości pod względem popularności niewątpliwie wyróżniają się domy drewniane: szkieletowe, a także – choć w mniejszym stopniu – domy z bali. Te drugie są wybierane raczej na terenach wiejskich. Wciąż niewielkim zainteresowaniem cieszą się domy modułowe. Barierą jest z jednej strony nadal wysoka cena, z drugiej – obawy o trwałość konstrukcji w polskich warunkach.

Z czego budować dom? 2022 rok stanowił kontynuację dotychczas obowiązujących trendów. W kolejnych latach również możemy spodziewać się zdecydowanej dominacji technologii tradycyjnej. Trzeba jednak w tych prognozach uwzględnić zmiany przepisów. Mowa między innymi o normach energochłonności, z pewnością znajdujących odzwierciedlenie w rozwiązaniach energooszczędnych i pasywnych.

Jak wyglądają formalności przy budowie domu w 2022 roku?

Więcej o technologiach budowy opowiedzą Państwu nasi eksperci:

Która technologia budowy domu jest najtańsza?

Jak wspomnieliśmy już na początku, porównanie kosztów budowy domu w różnych technologiach wskazuje, że ta podstawowa decyzja ma ogromny wpływ na budżet całej realizacji, a różnice w kosztorysach często są naprawdę znaczne. W jakiej technologii najtaniej wybudować dom?

Jeżeli chcesz postawić na dom najtańszy w budowie, wybieraj pomiędzy domem murowanym a konstrukcją szkieletową. Musisz jednak mieć świadomość, że ogromny wpływ na ostateczny koszt ma sposób wykończenia budynku.

Najtaniej jest wznieść dom murowany metodą gospodarczą, czyli wykonując wszystkie lub przynajmniej część prac we własnym zakresie. Otrzymamy wówczas nawet zerowy koszt robocizny, aczkolwiek ryzykujemy popełnieniem błędów. Wiąże się to także z poświęceniem dużej ilości czasu.

Najczęściej będzie to również oznaczało budowę metodą tradycyjną. Murowanie nie wymaga tak wysokich kwalifikacji, a materiałów edukacyjnych jest na ten temat najwięcej (oczywiście mówimy tutaj o języku polskim). Wydatki obniżysz także za sprawą tańszych materiałów wykończeniowych, jednak nie zawsze warto oszczędzać właśnie w tym aspekcie – zwłaszcza, gdy ma to skutkować słabszymi parametrami izolacyjności cieplnej.

Korzystne pod względem finansowym są domy z prefabrykatów. Okazuje się, że budżet zaplanowany na taką realizację może być nawet o 30 procent niższy niż wzniesienie budynku tradycyjną technologią murowaną. Na ostateczny koszt także wpływa jednak wiele indywidualnych czynników. Twierdząco odpowiadamy na pytanie, czy dom z keramzytu jest tańszy. Znacznie ograniczony zakres prac i krótszy czas realizacji inwestycji, inwestorzy sporo oszczędzają.

Reasumując, jaka jest najtańsza technologia budowy domu w 2022 roku? Poniżej znajdziesz uśrednione koszty doprowadzenia inwestycji do stanu surowego zamkniętego. Pamiętaj, że w różnych regionach kraju mogą pojawić się rozbieżności względem wskazanych kwot.

Orientacyjne ceny prezentują się następująco:

  • dom murowany – ok. 3 000 – 3 300 zł/m2,
  • dom szkieletowy – 1 500 – 2 300 zł/m2,
  • dom z bali – 1 400 – 2 700 zł/m2,
  • dom z keramzytu – 2 400 – 2 700 zł/m2.

Dodatkowo przedstawiamy Ci 10 sposobów na to, jak zaoszczędzić na budowie domu!

pracownik murujący ścianę domu

Która technologia pozwoli na najszybsze zbudowanie domu?

Czas to pieniądz… W wielu przypadkach priorytetem i jednocześnie głównym argumentem przemawiającym za wyborem konkretnej metody budowy domu jest czas realizacji inwestycji.

Jak najszybciej wybudować dom? Czas, który trzeba przeznaczyć na ten proces w poszczególnych technologiach, prezentuje się następująco:

  • domy murowane – ok. 12 miesięcy,
  • domy szkieletowe – od 3 do 4 miesięcy,
  • domy ze styropianu – 3 – 4 miesiące,
  • dom z keramzytu – 2 – 3 miesiące,
  • domy modułowe – nawet 2 – 3 tygodnie.

Jak widać, nowoczesne technologie budowy domu umożliwiają znaczne skrócenie całego procesu. Tworzony z prefabrykatów dom szybki w budowie to kwestia zaledwie kilku tygodni.

Co oznacza budowa domu pod klucz i ile trwa ten proces?

Którą technologią budowlaną zbudujemy najtrwalszy dom?

W powszechnej opinii za najtrwalsze uchodzą domy wznoszone metodą tradycyjną. Rzeczywiście, sporo w tym racji. Ile lat stoi dom murowany? Śmiało można stwierdzić, że to inwestycja służąca kolejnym pokoleniom, co zresztą przyczynia się do ogromnej popularności technologii.

A jak jest w przypadku nowoczesnych metod? Czy domy modułowe są trwałe? Na jaką żywotność można liczyć w przypadku konstrukcji drewnianych?

Bardzo często przed wyborem konkretnej technologii powstrzymują wątpliwości dotyczące trwałości rozwiązań. Pojawia się obawa, że chociażby budynki szkieletowe – niezależnie od sposobu wykończenia elewacji – nie przetrwają próby czasu. Obawy są zrozumiałe, gdyż konstrukcja drewniana wydaje się mniej solidna niż murowana czy betonowana, jednak wszelkich zainteresowanych możemy uspokoić.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka jest żywotność domów szkieletowych, warto spojrzeć na doświadczenia inwestorów z Kanady, Skandynawii czy Stanów Zjednoczonych. Tam realizacje tego typu mają już ponad sto lat, a budynek nie traci swojej trwałości. Z powodzeniem można go także modernizować i rozbudowywać. Warunkiem sukcesu jest prawidłowy projekt i solidne wykonanie.

A ile lat wytrzyma dom z keramzytu? Trwałość i żywotność prefabrykatów keramzytowych jest szacowana przynajmniej na 200-300 lat! Ten materiał wykazuje wysoką odporność na wilgoć, pleśń, grzyby i szkodniki, stąd tak korzystne parametry.

Gotowe domy stawiane w kilka dni – co warto o nich wiedzieć?

Porównanie technologii budowy domów. Którą najlepiej wybrać?

Jak widać, odpowiedź na pytanie, z czego najlepiej budować dom, wcale nie jest oczywista, gdyż w rozważaniach trzeba uwzględnić wiele aspektów. Koszty realizacji przedsięwzięcia to tylko jeden z elementów. Ważne są też inne czynniki, w tym trwałość budynku. Zastanów się ponadto, czy nie lepiej zainwestować więcej środków w momencie budowy, aby później korzystać z niemal bezkosztowej eksploatacji domu pasywnego lub energooszczędnego.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze konkretnej technologii budowy domu, przeanalizuj wszystkie wady i zalety poszczególnych metod.

Dom z płyt OSB. Jak go budować i jaka jest jego cena?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
mężczyzna w trakcie budowy domu metodą gospodarczą
30.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budowa domu systemem gospodarczym. Na czym polega i ile kosztuje?

Budowa domu systemem gospodarczym to skomplikowane przedsięwzięcie, do któreg...

Technologie budowlane
Domy prefabrykowane drewniane
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Technologie budowlane
Dom z keramzytu
06.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje i jak wybudować gotowy dom z keramzytu?

Dom z keramzytu to wybór, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Świetna izolacja akustyczna, energooszczędnoś...

Technologie budowlane
nowoczesny dom jednorodzinny willa w stylu amerykańskim Sponsorowany
19.06.2024 r. Artykuł partnerski

Jak oszczędzać, budując dom? Zobacz, co robić w 2024 roku

Budowa domu to spełnienie marzeń, a jednocześnie również ogromna inwestycja — często nawet kilku milionów złotych. W związ...

Technologie budowlane
mężczyzna w trakcie budowy domu metodą gospodarczą
30.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budowa domu systemem gospodarczym. Na czym polega i ile kosztuje?

Budowa domu systemem gospodarczym to skomplikowane przedsięwzięcie, do któreg...

Technologie budowlane
Domy prefabrykowane drewniane
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Technologie budowlane
Dom z keramzytu
06.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje i jak wybudować gotowy dom z keramzytu?

Dom z keramzytu to wybór, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Świetna izolacja akustyczna, energooszczędnoś...

Technologie budowlane
nowoczesny dom jednorodzinny willa w stylu amerykańskim Sponsorowany
19.06.2024 r. Artykuł partnerski

Jak oszczędzać, budując dom? Zobacz, co robić w 2024 roku

Budowa domu to spełnienie marzeń, a jednocześnie również ogromna inwestycja — często nawet kilku milionów złotych. W związ...

REKLAMA
Zamknij