10 sposobów na to, jak zaoszczędzić na budowie domu
Budowa domu jest kosztowną inwestycją, zwłaszcza w dobie drożejących materiałów i robocizny. Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na inwestycji? Jest na to kilka sprawdzonych metod, choć musisz wiedzieć, że nie wszystko uda się zrealizować taniej. Zobacz nasze 10 sposobów na zredukowanie kosztów związanych z budową własnego domu!
Inwestycja polegająca na budowie domu może pochłonąć sporo środków finansowych. Budżet przeznaczony na ten cel powinien zakładać dosyć duży margines bezpieczeństwa finansowego. Z drugiej strony warto dołożyć wszelkich starań do tego, by zaoszczędzić na budowie domu. Sprawdź, jak to zrobić oraz kiedy szukanie oszczędności na konkretnych etapach inwestycji nie jest najlepszym rozwiązaniem!
Dlaczego szukamy oszczędności przy budowie domu?
Budowa domu jest obecnie coraz droższym przedsięwzięciem. Kosztorys przygotowany kilka miesięcy wcześniej dzisiaj może być zupełnie nieaktualny. Wszystko przez wysokie ceny materiałów i robocizny w 2022 roku. Inflacja w maju tego roku wyniosła niemal 14 proc.
Już od sierpnia 2021 roku fachowcy wskazują na rosnące ceny materiałów budowlanych. W 2021 roku najbardziej drożały płyty OSB, termoizolacje, jak styropian czy wełna mineralna, a także stal, wyroby z aluminium i drewna oraz pochodne ropy naftowej.
Rok 2022 nie jest lepszy pod względem cen materiałów budowlanych, a przewidywania ekspertów dotyczące przyszłych stawek nie są pozytywne. Takie rozwiązania drożeją z miesiąca na miesiąc. Grupa PSB przeanalizowała ceny materiałów budowlanych i wskazała, że w porównaniu z cenami z kwietnia 2021 w maju 2022 roku wzrosły one średnio o 34 proc. Najbardziej zdrożały rok do roku:
- izolacje termiczne – o 63 proc.,
- płyty OSB – o 49 proc.,
- otoczenie domu – o 46 proc.,
- dachy i rynny – o 46 proc.,
- ściany i kominy – o 46 proc.,
- sucha zabudowa – o 41 proc.,
- izolacje wodochronne – o 41 proc.,
- instalacje, ogrzewanie – o 30 proc.
Tak naprawdę zdrożało niemal wszystko, dlatego budowa domu stała się bardzo drogim przedsięwzięciem. Na dodatek nie można jednoznacznie przewidzieć, jakie ceny będą obowiązywały na rynku za kilka miesięcy, a właśnie w takim czasie wnosi się przecież domy jednorodzinne.
Oszczędności gromadzone latami na cel związany z wybudowaniem własnego domu obecnie mogą nie wystarczyć. Można co prawda powiedzieć, że uzupełnieniem oszczędności mogłyby być środki pochodzące z kredytu hipotecznego, ale banki zaostrzają politykę. Dlatego trudniej jest zaciągnąć zobowiązanie na budowę domu i jego wykończenie.
Pojawia się więc pytanie, jak wybudować dom, nie mając pieniędzy. Tego oczywiście nie da się zrobić, ale można skutecznie ograniczać koszty budowy na poszczególnych jej etapach. Oszczędna inwestycja nie musi obniżać w znaczący sposób standardu życia przyszłych domowników. Sprawdź zatem, jak oszczędnie budować i gdzie wdrożenie planu oszczędnościowego będzie dobrym wyborem.
10 sposobów na oszczędności przy budowie domu
Chcesz wiedzieć, na czym można zaoszczędzić przy budowie domu, a w jakich miejscach najlepiej nie oszczędzać? Sprawdź to razem z nami. Nasi eksperci znaleźli i przygotowali listę 10 najlepszych sposobów zaoszczędzenia przy budowie domu.
1. Wybierz tańszy projekt domu
Już na wczesnym etapie planowania budowy domu możesz wypracować oszczędności, na dodatek niebagatelne. Chodzi tu o wybór projektu. Jak zaoszczędzić na projekcie domu? Możesz wybrać gotowy i zaadaptować go do potrzeb posiadanej działki i wydanych dla niej warunków zabudowy lub warunków wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Zamiast zlecać wykonanie od podstaw projektu architektonicznego, kup gotowy. Nasza baza jest tak szeroka, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Dobrym pomysłem jest także zwrócenie uwagi na pomysły, które są tanie w realizacji. Mają one prostą bryłę, dwuspadowy dach, bez detali architektonicznych czy okien o nieregularnych kształtach. Wszystko jest wykonywane więc w standardzie, dzięki czemu płacisz mniej za realizację i materiały.
Ile kosztuje projekt domu? Porównanie cen za projekt pudełkowy, indywidualny i od dewelopera
2. Poszukaj oszczędności przy kupnie działki
Zaoszczędzić można na etapie zakupu działki budowlanej. Przede wszystkim niższa cena takiego gruntu wynikać będzie z jej lokalizacji i powierzchni. Drożej zapłacisz za działkę pod budowę w granicach administracyjnych miasta czy w tak zwanych modnych dzielnicach, a mniej na terenach wiejskich. Jeśli więc możesz zgodzić się na dojazdy do pracy czy do szkoły samochodem lub komunikacją podmiejską, to czemu nie wybrać takiej tańszej działki?
Zaoszczędzić można również wtedy, gdy grunt jest nośny, czyli odpowiedni do budowy i nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych zabiegów, aby rozpocząć inwestycję. Może on być droższy, ale za to nie poniesiesz kosztów wymiany gruntu słabonośnego bądź wykonania fundamentów pośrednich na palach i studniach, które znacznie podnoszą koszty inwestycji.
3. Zastanów się nad wielkością domu i liczbą pomieszczeń
Kolejny krok prowadzący Cię do wypracowania oszczędności na budowie domu to przeanalizowanie, jak dużego domu potrzebujesz i ile pomieszczeń powinno się w nim znaleźć. Budowa stanowczo zbyt dużego domu jest nieekonomiczna. Taki budynek trzeba zimą ogrzać, a każdy dodatkowy metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej zawsze kosztuje.
Jak oszczędzić, dobierając wielkość domu? Zadbaj, by lokatorzy mieli wystarczająco dużo miejsca, ale nie zapominaj o tym, jakie potrzeby będą oni mieli za kilka lat. Jeśli jesteście młodym małżeństwem, ale chcecie mieć dzieci, zaplanuj dodatkowe pomieszczenia na ich pokoje.
Przemyśl, czy będziesz potrzebować odrębnej garderoby, spiżarni, pralni czy pomieszczenia gospodarczego. Być może nie potrzebujesz dwóch łazienek i garażu na 2-3 auta, a wystarczy Ci jedna pełnowymiarowa łazienka i osobna toaleta. Idź na kompromisy i zredukuj powierzchnię mieszkalną obiektu. Pamiętaj, że według szacunków każdy dodatkowy pokój to wydatek około 40 tys. złotych.
4. Przemyśl technologię budowy domu
Technologia budowy domu z pewnością ma wpływ na to, ile ostatecznie wydasz na całą inwestycję. Wznoszone są zarówno obiekty murowane, w technologii tradycyjnej, jak i lekkie domy szkieletowe, nazywane kanadyjkami. Do wyboru są ponadto domy drewniane i nieruchomości stawiane za pomocą nowoczesnych technologii. Wybór powinien być w tym zakresie podyktowany nie tylko Twoimi wyobrażeniami, lecz także wskazówkami ekspertów. Najlepiej porozmawiaj z budowlańcami i poczytaj o wadach i zaletach różnych technologii budowy.
Tradycyjna technologia wznoszenia budynków mieszkalnych, czyli konstrukcja murowana, jest stabilna i trwała, ale jednocześnie bardziej skomplikowana i droższa w wykonaniu. Jeśli więc zależy Ci na wypracowaniu oszczędności, rozważ przynajmniej realizację na podstawie lekkich konstrukcji szkieletowych, które nie tylko są tańsze od murowanych, lecz także skracają czas niezbędny na realizację całego procesu. Koszty obniżysz, jeśli przy budowie zdecydujesz się na zastosowanie elementów prefabrykowanych, przywożonych na plac z fabryki.
Nie jest też tak, że dom wybudowany z wykorzystaniem tańszej technologii będzie automatycznie mniej trwały. Nic podobnego. Także obiekt szkieletowy może być solidny i przetrwać wiele lat w niezmienionej postaci.
Na czym możesz jeszcze w tym zakresie zaoszczędzić? Na tym, że zamiast wynajmować ekipę wykonawczą, która kompleksowo podejdzie do zlecenia budowy, będziesz realizować inwestycję w systemie gospodarczym, czyli samodzielnie. Ile można zaoszczędzić, budując samemu? Szacuje się, że wybór systemu gospodarczego przynosi oszczędności rzędu 10-20 proc. Niemniej metoda ta wymaga od Ciebie znacznego zaangażowania, a jeśli nie masz na to wystarczającej ilości czasu, lepiej zdecyduj się na budowę z wykonawcą.
Doświadczeni fachowcy mają wiedzę techniczną i umiejętności, które pozwalają na realizację inwestycji ściśle zgodnie ze sztuką budowlaną. Ich pomoc kosztuje, ale mogą oni za to mieć duże upusty w składach budowlanych. Zwróć uwagę na renomę potencjalnego wykonawcy, zrealizowane przez niego projekty i staż rynkowy. Oszczędność na profesjonalistach to nie do końca dobra decyzja. Jeśli nie masz wiedzy dotyczącej np. wylewania fundamentów czy konstrukcji dachowej, lepiej zatrudnij do tego celu ekspertów.
Zdecyduj się na gotowy dom modułowy!
Ciekawą opcją nie tylko na wypracowanie oszczędności, lecz także szybkie wybudowanie domu bez wielu formalności, jest wybór obiektu modułowego. Ogromną popularnością cieszą się one w Stanach Zjednoczonych i w Skandynawii. W Polsce nie ma ich zbyt wiele, ale i u nas powoli zyskują zwolenników. Na Extradom.pl mamy szeroki wybór projektów domów modułowych, dlatego każdy z naszych klientów znajdzie wśród nich nieruchomość, która spełni wszystkie jego oczekiwania.
Dom modułowy całoroczny Aske HST1003
Budowa domu modułowego polega na tym, że na plac budowy przywożone są poszczególne moduły, czyli części obiektu powstające w hali produkcyjnej. Są one montowane na działce, dlatego budowa postępuje w piorunującym tempie. Rozwiązanie w postaci domów modułowych zapewnia elastyczność działania. Takie obiekty wznoszone są szybko i tanio. Domy modułowe budowane są z drewna lub keramzytobetonu.
Postaw na domy prefabrykowane!
Kolejną metodą zaoszczędzenia na budowie domu jednorodzinnego jest wybór obiektu prefabrykowanego. W tej kategorii również jest wiele projektów nieruchomości do wyboru. Wybierz na Extradom.pl. dom, który wybudujesz szybko, ale jednocześnie taki, który będzie solidny i trwały. Dzięki zdecydowaniu się na dom budowany w technologii prefabrykowanej nie dotkną Cię w tak wysokim stopniu rosnące koszty materiałów budowlanych.
Projekt domu Idealny 2 WAW1137
Na czym polega budowa domu prefabrykowanego? Jest podobna do realizacji obiektów modułowych, ale zasadnicza różnica tkwi w tym, że wykorzystywane są wówczas prefabrykowane elementy konstrukcyjne, łączone na placu, nie zaś w fabryce. Na działkę dowożone są rozwiązania w postaci ścian, stropów i tym podobnych, nie zaś niemal gotowe do postawienia domy. Czas montażu trwa kilka dni w przypadku obu technologii i obie dają możliwość wypracowania znaczących oszczędności.
5. Przeanalizuj koszty materiałów budowlanych
Materiały budowlane drożeją. Często z miesiąca na miesiąc, a nawet z tygodnia na tydzień widoczne są ich wyższe ceny, np. stali do zbrojeń czy płyt gipsowo-kartonowych. Dlatego warto oszczędzić na materiałach budowlanych i przeanalizować ich koszty. Nie ma nic złego w kupowaniu niezbędnych produktów za mniejszą cenę, ale nie należy oszczędzać na wszystkim. Błędne jest przekonanie o tym, że lepiej kupić wyższej jakości materiały wykończeniowe, które po prostu są widoczne, a oszczędzić na zakupie rozwiązań konstrukcyjnych. To najgorsze, co możesz zrobić.
Na czym nie warto oszczędzać przy budowie domu? Na pewno na solidnych i trwałych fundamentach, na jakich będzie opierał się cały budynek. Nie oszczędzaj na materiałach izolacyjnych. Oczywiście na co dzień nie będą one widoczne, ale kupno niskiej jakości rozwiązania sprawi, że wkrótce w Twoim nowo wybudowanym domu może pojawić się poważny problem z wilgocią. Z czasem w środowisku podwyższonej wilgotności pojawią się grzyb i pleśń na ścianie.
Natomiast jeśli budujesz ścianę dwuwarstwową, możesz zaoszczędzić na warstwie nośnej, o ile zainwestujesz w izolacje cieplne o doskonałych parametrach. W przypadku budowy ściany jednowarstwowej nie warto kupować materiałów bardzo tanich, które z pewnością będą niskiej jakości.
Jeśli chcesz zaoszczędzić, rzeczywiście przeanalizuj koszty materiałów budowlanych. Kupuj zamienniki, jeśli nie tracą nic na pierwotnej jakości oryginałów. W przeciwnym wypadku musisz mieć świadomość tego, że jakakolwiek oszczędność uzyskana w zakresie produktów budowlanych będzie pozorna. Problemy wynikające np. ze słabej jakości izolacji termicznej odbiją się bardzo negatywnie na Twojej kieszeni w przyszłości.
Jak oszacować koszt budowy domu, aby nie zabrakło pieniędzy?
6. Piwnica i garaż – czy na pewno tego potrzebujesz?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu domy budowano w taki sposób, by miały jak najwyższe piwnice – sutereny. Dziś nowe obiekty mieszkalne bardzo często są pozbawione piwnic. Dzięki rezygnacji z tego pomieszczenia jesteś w stanie obniżyć koszty inwestycji nawet o 30 proc., a to oszczędności niebagatelne.
Podpiwniczenie nie jest opłacalne ani konieczne. Lepszym finansowo rozwiązaniem na stworzenie przestrzeni do magazynowania różnych rzeczy jest wykorzystanie strychu. Możesz wygospodarować miejsce na spiżarkę czy pomieszczenie gospodarcze na poziomie mieszkalnym.
Drugim elementem, na którym możesz zaoszczędzić, jest garaż. Mamy liczne projekty domów bez pomieszczenia na auto. Jeśli uznasz w przyszłości, że garaż jednak by Ci się przydał, będziesz mógł wybrać projekt takiego obiektu i postawić wolnostojący budynek. Jeśli jednak jesteś przekonany co do tego, że jest Ci niezbędny, od razu wybierz projekt domu z garażem w bryle budynku. W przyszłości, na etapie inwestycji i eksploatacji takiego pomieszczenia, uzyskasz oszczędności.
7. Im prostsza konstrukcja dachu, tym tańsza inwestycja!
Podobnie jak w przypadku konstrukcji budynku zaoszczędzisz, jeśli wybudujesz dom o prostej bryle. Dachy wielospadowe, mansardowe czy kopertowe, z wieloma detalami architektonicznymi, mogą się podobać, ale przez nie droższa staje się cała budowa. Na czym można zaoszczędzić w takim razie? Wybierając prosty dach dwuspadowy, jednospadowy czy prosty (stropodach).
Musisz mieć świadomość tego, że skomplikowany projekt dachu domu jednorodzinnego może pochłonąć do 40 proc. kosztów inwestycji. Lepiej więc zdecyduj się na prostą konstrukcję z solidnym wykończeniem przez fachowców. Zadbaj przy tym o odpowiednią izolację termiczną zadaszenia. W domach straty ciepła wynikające z niewystarczającej czy źle wykonanej izolacji dachu potrafią sięgać 25 proc., co odbija się negatywnie na kosztach eksploatacji budynku w przyszłości.
8. Rozważnie dobieraj materiały wykończeniowe
Kiedy już dom znajdzie się w stanie surowym zamkniętym, pora na prace wykończeniowe. Na czym zaoszczędzić? Być może będziesz mógł wybrać nieco tańsze materiały wykończeniowe. Zamiast desek drewnianych na podłodze wykorzystaj imitujące drewno panele, które położysz szybko, nawet samodzielnie – zaoszczędzisz więc na wykonaniu podłóg. Jeśli marzy Ci się kominek, to wiedz, że będzie on kosztował około 25 000 zł. O wiele mniej wydasz, jeśli wybierzesz kominek elektryczny.
Jesteś w stanie zaoszczędzić na wymyślnych materiałach wykończeniowych. Możesz też zrezygnować z wielu punktów oświetleniowych bez straty dla funkcjonalności pomieszczeń.
9. Nie bój się negocjacji cen
Jeśli budujesz dom z ekipą wykonawczą, najprawdopodobniej będziesz mógł korzystać ze zniżek, jakie takie firmy mają w wielu sklepach z materiałami.
Z drugiej strony przy budowie domu systemem gospodarczym, czyli w dużej mierze samodzielnie, będziesz w stanie zaoszczędzić jeszcze więcej, ale musisz poświęcić czas na szukanie możliwie jak najtańszych dostawców. Nie bój się negocjować ceny – w końcu to Twoje pieniądze, a jeśli kupujesz więcej materiałów u tego samego sprzedającego, zawsze warto zapytać o upust. Najwyżej go nie otrzymasz, a oszczędne kupowanie pożądanych rozwiązań obniży ogólne koszty budowy.
10. Nie zapomnij o umowie z wykonawcami
Nawet jeśli budujesz dom systemem gospodarczym, a więc samodzielnie, są prace, do których musisz zatrudnić fachowców. Dlatego szukaj takich, którzy są polecani przez Twoich przyjaciół czy członków rodziny. Sprawdź rekomendacje, szukaj opinii o nich w internecie. Najważniejsze jest jednak to, byś każdorazowo zawarł umowę z podwykonawcą.
Poszukaj dobrej ekipy z polecenia, cieszącej się dobrą opinią, a następnie zawrzyj z nią umowę. Zabezpieczysz w ten sposób swoje interesy i będziesz mógł spać spokojnie. Spisanie warunków wykonania zlecanych prac pozwoli Ci się zabezpieczyć przed nieuczciwymi podwykonawcami. Unikniesz nieporozumień, otrzymasz podstawę do ewentualnego dochodzenia swoich roszczeń, jeśli firma wykonawcza nie wywiąże się ze swoich obowiązków. Dostajesz gwarancję, że nie zniknie ona bez słowa, z Twoimi pieniędzmi.
Czy warto budować dom w 2022 roku? Ile to kosztuje?
Jak zaoszczędzić na budowie domu? Podsumowanie
Istnieje wiele kwestii przy budowie domu, na których rzeczywiście możesz sporo zaoszczędzić. Jednak nie na wszystkim. Zakup bardzo tanich i automatycznie niskiej jakości materiałów, w tym zwłaszcza konstrukcyjnych czy izolacyjnych, może skutkować zbudowaniem domu na mało solidnych podstawach, co zwiększa ryzyko, że szybko ulegnie zawilgoceniu. Pojawiające się w takiej sytuacji mostki termiczne spowodują, że w wyniku ucieczki ciepła będziesz więcej płacić za ogrzewanie.
Możesz zaoszczędzić, budując mniejszy dom, o prostej bryle i prostym dachu, ponieważ łatwiej go postawić i wykończyć. Oszczędności wypracujesz, jeśli wybierzesz obiekt modułowy lub prefabrykowany, a przy zakupie materiałów wykończeniowych będziesz szukał najlepszych ofert i negocjował ceny. Zastanów się, czy jest Ci potrzebny garaż czy dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, jak piwnica. Weź pod uwagę obecne i przyszłe potrzeby swojej rodziny.
Jeśli budujesz samodzielnie, to licz się z tym, że będziesz musiał poświęcić sporo czasu na całą inwestycję i na dopilnowanie wszystkich ekip wykonawczych. Negocjuj ceny, a wszystkie postanowienia z podwykonawcami spisuj w postaci umowy. Zabezpieczy ona na przyszłość Twoje interesy.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora