Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dach dwuspadowy – jak zrobić dach dwuspadowy i jakie są jego wady i zalety?

Dach dwuspadowy – jak zrobić dach dwuspadowy?

Dach dwuspadowy ma prostą, opierającą się o krokwie konstrukcję, która sprzyja likwidacji mostków termicznych i zapobiega ucieczce ciepła z domu. Jak zrobić dach dwuspadowy, żeby budynek wyglądał nowocześnie i stylowo?

Zarówno klasyczny styl budownictwa, jak i zamiłowanie do nowoczesnej bryły w kształcie stodoły, wiąże się z wykorzystaniem rodzaju dachu o prostej konstrukcji. Najczęściej jest to dach dwuspadowy, który ma dwie połacie.

Projekt domów z dachem dwuspadowym może być więc utrzymany w wielu różnych stylach. Wykorzystanie go w praktyce sprzyja zachowaniu dobrego bilansu energetycznego budynku. Dzięki prostej bryle w połączeniu z dachem dwuspadowym dom będzie mógł spełniać funkcje obiektu energooszczędnego, a nawet pasywnego. Warto dowiedzieć się, jak wygląda i w jaki sposób budowany jest dach dwuspadowy, a także jak się go wykańcza.

Dach dwuspadowy – co to oznacza?

Dwuspadowy dach jest jednym z dostępnych rozwiązań, jeśli chodzi o „zamknięcie” budynku od góry. Dopiero po jego wykonaniu dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym. W krajobrazie polskiej wsi, ale też terenów podmiejskich i miejskich, bardzo często można spotkać obiekty wyposażone w dach dwuspadowy. Definicja wskazuje, że uwzględnia on tylko dwie połacie, mające kształt prostokątów. Stykają się one ze sobą w biegnącej równolegle do długości budynku kalenicy.

W odniesieniu do takiej konstrukcji nie używa się tylko określenia „dach dwuspadowy”. Nazywa się ją również:

  • dachem dwupołaciowym,
  • dachem siodłowym,
  • dachem szczytowym.

Bardzo ważną cechą przypisywaną dachom dwuspadowym są trójkątne ściany boczne, nazywane szczytowymi lub po prostu szczytami. Mają one za zadanie zamykać bryłę dachu w płaszczyznach, które położone są prostopadle do wspomnianej kalenicy. Dlatego można powiedzieć, że z zewnątrz dach dwuspadowy składa się z dwóch połaci, które połączone są ze sobą kalenicą, a po bokach – ścianami szczytowymi.

Inwestor ma zwykle swobodę w wyborze dachu dwuspadowego, ale mogą go też w pewien sposób ograniczać postanowienia ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy w warunkach zabudowy dla danej działki. Znajdują się tam wymagania odnośnie do rodzaju dachu i kątów jego nachylenia. Mogą one wskazywać na konieczność zastosowania w budynku mieszkalnym dachu dwuspadowego.

Dach dwuspadowy – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Czy warto zdecydować się na wybudowanie domu krytego dachem dwuspadowym? Projekt takiego obiektu może wiązać się z wieloma korzyściami, których inwestor może na początku nie spostrzec. Wiele osób wybiera propozycje swojego przyszłego domu tylko pod kątem estetyki czy panującej mody, a ta niekoniecznie musi sprzyjać zastosowaniu dachów dwupołaciowych. Coraz częściej inwestorzy wybierają dach płaski, niemniej ten dwuspadowy ma naprawdę wiele zalet i przynosi realne korzyści domownikom, nie tylko na etapie budowy samego domu, ale i później.

Dach dwuspadowy

Projekt domu Premium Home 04

Wśród podstawowych zalet wykorzystania dachu dwuspadowego w projekcie domu jednorodzinnego należy wymienić:

  • niższy koszt wykonania dachu i szeroką dostępność pokryć dachowych – koszty wykonania prostego dachu dwuspadowego są niższe niż w przypadku skomplikowanych dachów wielospadowych, z lukarnami, wykuszami itp.;
  • spełnianie funkcji ochronnych – woda deszczowa szybko spływa z połaci dachowej, a śnieg nie zalega na niej, dzięki czemu dach nie jest obciążony;
  • możliwość skutecznego doświetlenia przestrzeni poddasza dzięki zamontowaniu okien połaciowych o dowolnych wymiarach albo okien w ścianach szczytowych;
  • estetykę wykonania – dach dwuspadowy doskonale się komponuje z domami o oszczędnej architekturze, dając możliwość nadania nowoczesnego stylu prostopadłościennej bryle;
  • możliwość ograniczania mostków termicznych dzięki małej liczbie miejsc styku połaci dachowych i ścian szczytowych;
  • większe możliwości aranżacji przestrzeni pod samym dachem – na poddaszu użytkowym, w porównaniu z dachem np. czterospadowym.

Wiele rzeczy przemawia za zaplanowaniem pokrycia domu jednorodzinnego z wykorzystaniem dachu dwupołaciowego. Kwestie ekonomiczne, estetyczne i funkcjonalne świadczą o licznych korzyściach, które daje taki dach.

ofe-5847238-70028 w-70028

Dach dwuspadowy – konstrukcja i najważniejsze elementy

Konstrukcja dachu dwuspadowego może być wykonana na kilka różnych sposobów, ale największe znaczenie mają tu krokwie. W przypadku dachów spadzistych, do których zaliczany jest też dwuspadowy, wykorzystuje się najczęściej konstrukcję drewnianą nazywaną więźbą dachową. Rodzaj projektowanej więźby dachu dwuspadowego uzależniony jest od rozpiętości i przyjętego kąta nachylenia. Najczęściej w zastosowaniu są dwie podstawowe konstrukcje drewniane, czyli więźba krokwiowo-jętkowa albo płatwiowo-kleszczowa.

W przypadku więźby krokwiowo-jętkowej nie stosuje się żadnych podpór pośrednich. Zaletą tej konstrukcji jest to, że przestrzeń pod całym dachem przeznaczona jest do dowolnej aranżacji. Wówczas obciążenia pionowe od krokwi przejmują ściany zewnętrzne budynku, a dach dwuspadowy najlepiej rozplanować z więźbą o rozpiętości do 12 m. W najprostszym wydaniu taki dach będzie mieć parę krokwi, które wraz z belką drewnianą tworzą dach dwuspadowy. Jego przekrój ma kształt trójkątny.

Krokwie mogą opierać się na murłatach, a nie na ścianach. Murłaty to poziome belki, które przejmują ciężar tych krokwi. Aby zmniejszyć ich ugięcie, rozpiera się je poziomymi jętkami w konstrukcji jętkowej dachu. Jętki powinny być umieszczone około 2,5 m nad podłogą, żeby na poddaszu dało się stworzyć pomieszczenia użytkowe. Przy rozpiętości dachu wynoszącej mniej niż 6 m nie ma konieczności zastosowania więźby jętkowej, wystarczy krokwiowa.

Przy dużej rozpiętości dachu, do 16 m, stosuje się konstrukcję płatwiowo-kleszczową. Rzut więźby dachu dwuspadowego w takim wypadku wyraźnie uwidacznia wzmocnienia w postaci słupów przenoszących obciążenia z płatwi i mieczy, które usztywniają połączenia płatwi i słupa. Krokwie opierają się na płatwiach i murłatach.

Konieczne jest zastosowanie dodatkowych podpór, które niestety ograniczają możliwość swobodnego gospodarowania poddaszem czy też strychem. Wspominane płatwie, od których taka konstrukcja dachu wzięła swoją nazwę, to nic innego, jak poziome belki. Ich skrajne części leżą na stropie lub ściance kolanowej, a pozostałe są oparte na słupach umieszczonych co kilka krokwi.

Jakie krokwie nadają się najlepiej na dach dwuspadowy? Więźbę buduje się z drewna sosnowego lub świerkowego, rzadziej z jodły. Co ważne, powinno ono być dobrze wysuszone, mieć odpowiednią jakość i przed użyciem zostać zaimpregnowane – ciśnieniowo lub z wykorzystaniem metody zanurzeniowej. Wilgotność drewna na krokwie w konstrukcji dachu dwuspadowego nie może przekraczać 18 proc.

Więcej informacji: Jaki wybrać materiał na więźbę dachową?

W celu zespolenia całej konstrukcji dachowej można wykorzystać wieniec. Dzięki zastosowaniu takiego elementu dach jest zabezpieczony przed ewentualnym rozsunięciem się murów. Wieniec stropowy jest niezbędnym elementem stropów żelbetowych monolitycznych, gęstożebrowych, refabrykowanych i drewnianych – opieranych na ścianach murowanych. Stanowią ich przedłużenie na każdej kondygnacji.

Zastosowanie wieńca powoduje, że usztywnione zostają ściany ostatniej kondygnacji budynku, pod samymi połaciami dachowymi. Ściany te powinny dźwigać więźbę i dach, dlatego znajdują się pod silnym naciskiem i poddawane są dużym siłom rozporu. Wieniec wykonywany jest na ścianach szczytowych pod dachem dwuspadowym.

Podbitka dachu dwuspadowego

Po wykonaniu konstrukcji dachu dwuspadowego pora na jej wykończenie, zarówno od góry, czyli z użyciem odpowiedniego poszycia, jak i od dołu, gdzie wykorzystywana jest odpowiednia podbitka. Dach dwuspadowy, wysunięty nieco poza obręb budynku, tworzy wokół niego okapy, które powinny być pokryte podbitką. Jest ona estetycznym sposobem wykończenia okapu dachowego od spodu.

Domy modułowe do 50 m2 często wykorzystują właśnie dachy dwuspadowe!

Projekt domu z dachem dwuspadowym

Projekt domu Lisandra 2M

Oczywiście nie ma konieczności zabudowywania okapu, ale jeśli krokwie dachowe są dosyć cienkie i nie prezentują się najlepiej, to przestrzeń występującą pomiędzy ścianą budynku a okapem lepiej jest po prostu zamknąć i tym samym zabezpieczyć przed zagnieżdżaniem się ptaków i owadów. To jedne z wielu funkcji, jakie spełnia podbitka dachowa.

Na krokwiach można zamontować specjalny stelaż, do którego przymocowuje się podbitkę dachową. Może być ona wykonana z takich materiałów jak:

  • Panele PCV – z tworzywa sztucznego imitującego deski drewniane. Panele te, dostępne w różnych kolorach, są lekkie, trwałe i nie wymagają skomplikowanej konserwacji.
  • Panele komorowe – również wykonane z PCW, ale grubsze od zwykłej podbitki panelowej. Wyglądem przypominają panele boazeryjne lub deski łączone na obce pióro. Komorowa budowa nadaje im lekkość i trwałość. Dostępne są w dwóch szerokościach – 10 i 30 cm.
  • Panele pełne – o gładkiej powierzchni lub z rowkami, produkowane w technologii dwuwarstwowej, przy czym na zewnątrz wykonane są z twardego PCW, a wnętrze wypełnione jest spienionym tworzywem PCW, co zmniejsza ciężar paneli i nadaje im elastyczność.
  • Deski drewniane – z drewna świerkowego, sosnowego lub modrzewiowego, wymagającego w każdym z tych przypadków impregnacji i okresowej konserwacji. To klasyczny sposób zabezpieczenia okapu dachowego.
  • Panele drewnopochodne – wykonane z mieszaniny świeżych wiórów drzewnych i żywic. Na zewnątrz są one pokryte farbą akrylową dla zabezpieczenia ich przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
  • Aluminium – panele aluminiowe powleczone mogą być różnymi powłokami ochronnymi, dla nadania im wysokiej odporności przed warunkami atmosferycznymi. W sprzedaży jest podbitka dachowa aluminiowa o powierzchni gładkiej lub perforowanej.
  • Panele stalowe ocynkowane – wykorzystuje się w tym przypadku arkusze płaskiej blachy, np. trapezowej.

Dach dwuspadowy – kąt nachylenia połaci

Zwykle w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego terenu działki, na której planowana jest budowa domu jednorodzinnego, czy w wydanych dla niej warunkach zabudowy określony jest kąt nachylenia połaci dachowych. W takich dokumentach wskazuje się też, czy dopuszczalne jest wykonanie np. dachu płaskiego w budynku jednorodzinnym.

Jeśli ma to być jednak dach dwuspadowy, to w MPZP czy w warunkach zabudowy może być wskazany jego kąt nachylenia jako pewien zakres. Z drugiej strony przy wskazywaniu tego kąta trzeba wziąć pod uwagę sposób, w jaki ma być zagospodarowane poddasze w domu. Jeśli dach kryje poddasze użytkowe, będzie bardziej stromy niż ten, który wykonany powinien być nad domem parterowym.

Ile wynosi zwykle kąt nachylenia dachu dwuspadowego? 30 lub 35 stopni. Maksymalnie to 45 stopni, ponieważ takie wartości pozwalają na zachowanie odpowiednich proporcji występujących pomiędzy dachem a ścianą. Aby obliczyć, ile pokrycia będzie trzeba kupić na dach, należy znać właśnie kąt nachylenia połaci i powierzchnię zabudowy domu.

Dach dwuspadowy – cena za wykonanie

Na koszt budowy mają wpływ wydatki na robociznę i zakup niezbędnych materiałów. Zatem ile kosztuje dach dwuspadowy? W zależności od tego, jakim cennikiem posługują się wykonawcy, ostateczna kwota, jaką trzeba zapłacić, może być inna. O ogólnym koszcie decydują takie prace jak:

  • wykonanie konstrukcji więźby dachowej – koszt od 15 do 40 zł za mkw.;
  • wykonanie deskowania – od 8 do 25 zł za mkw.;
  • zafoliowanie dachu dla ochrony przed wilgocią – koszt średnio 5 zł za mkw.;
  • łacenie – koszt od 4 do 12 zł za mkw.;
  • ułożenie pokrycia dachowego – w zależności od tego, jakie będzie to pokrycie, koszt zaczyna się od 10 zł za mkw.;
  • obróbka komina – jednorazowy koszt około 200 zł;
  • montaż rynien – liczony od metra bieżącego według średniej stawki 20 zł;
  • wykonanie ocieplenia wełną mineralną – koszt od 30 do 65 zł za mkw.

Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty materiałów, jakie trzeba zakupić do wykonania dachu dwuspadowego. Kupić należy drewno na krokwie, w cenie od 700 zł do 1000 zł za m3, czy też prefabrykowaną więźbę dachową w cenie około 1200 zł za m3.

Kolejno potrzebne będą jeszcze łaty dachówkowe, kontrłaty, folia dachowa i paroizolacyjna, wełna mineralna do ocieplenia czy płyty gipsowo-kartonowe służące do wykończenia poddasza od wewnątrz. Wśród materiałów kupowanych na potrzeby dachu dwuspadowego wskazuje się jeszcze rynny, elementy metalowe i pokrycie dachowe – np. dachówkę ceramiczną lub blachodachówkę.

Przyjmuje się, że obecnie koszt wykonania 1 mkw. dachu dwuspadowego z ociepleniem wełną mineralną i wykończeniem wynosi około 300 zł za mkw., a samej konstrukcji, tj. bez warstwy ociepleniowej, orynnowania i podbitki – niespełna 200 zł za mkw.

Więcej informacji: Co wpływa na koszty budowy dachu?

Jaki dach jest najtańszy – płaski czy dwuspadowy?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie koszty zadaszenia domów jednorodzinnych, to czy lepszy będzie dach płaski czy dwuspadowy? Czy budynek parterowy dwuspadowy będzie jednocześnie tani w budowie? Niewykluczone, choć dachy płaskie są rzeczywiście z reguły tańsze z uwagi na ich prostą konstrukcję.

Na ogół koszt budowy domu z dachem płaskim jest niższy nawet o 20 proc. w porównaniu z dwuspadowym. Nie zawsze tak jednak będzie – płaski dach z zaaranżowanym tarasem jest droższy od prostego dachu płaskiego i wówczas koszty jego wykonania mogą być podobne jak w przypadku dachu dwuspadowego.

Nowoczesne dachy dwuspadowe – czym się cechują?

Uniwersalny, stosowany od wieków dach dwuspadowy ewoluuje. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są nowoczesne jego formy, które są estetyczne, funkcjonalne, a przy tym stosunkowo proste w wykonaniu. Spełniają także wymagania z zakresu energooszczędności, a nawet pasywności budynku.

Jakie są cechy szczególne nowoczesnego dachu dwuspadowego? Może on mieć klasyczną formę, czyli dwóch połaci dachowych rozpartych na krokwiach i połączonych poprzecznie ścianami szczytowymi, ale nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie.

Wraz z upływem czasu i rozwojem różnych stylów architektonicznych zmienił się także dach dwuspadowy. Może mieć nowoczesną formę złożoną z dwóch połaci, które dzięki zwartej formie gwarantują uzyskanie optymalnego stosunku przegród zewnętrznych do kubatury budynku podlegającej ogrzewaniu. Taki dach minimalizuje straty ciepła.

Kąt nachylenia w przypadku nowoczesnych dachów dwuspadowych jest mniejszy, co pozwala na zastosowanie innych materiałów pokryciowych i zaaranżowanie przestrzeni pod tym dachem w unikatowy sposób.

Do przykrycia konstrukcji domu jednorodzinnego można wykorzystać dach dwuspadowy łamany, w przypadku którego każda z połaci składa się z dwóch części przedzielonych załamaniem, uskokiem, ścianką lub gzymsem. Takie rozwiązania spotyka się nieczęsto, a ich podtypem są dachy uskokowe i mansardowe.

Nowoczesny dach dwuspadowy

Projekt domu HomeKoncept-81

Dach dwuspadowy może być zarówno symetryczny, jak i niesymetryczny. W pierwszym przypadku połacie będą miały jednakową powierzchnię i będą nachylone względem siebie i powierzchni ziemi pod jednakowym kątem. Dla odróżnienia dach dwuspadowy niesymetryczny może mieć połacie o różnej powierzchni i mogą być one nachylone pod odmiennym kątem.

A może wolisz dach jednospadowy – jak wykonać i czym pokryć dach jednospadowy?

Dach dwuspadowy – co jeszcze warto wiedzieć?

Wiemy już, jaką konstrukcję może mieć dach dwuspadowy, jak wykonana może być podbitka pod okapem dachu oraz jaki kąt nachylenia mogą mieć połacie. Pora więc sprawdzić szczególne typy dachów dwuspadowych.

Pierwszym niech będzie taki, którego belki krokwiowe oparte są na ścianach bocznych, bez okapu wystającego poza obręb budynku. Likwiduje to konieczność wykonania podbitki dachowej. Jednocześnie dach dwuspadowy bez okapu jest prosty i oszczędny w formie, co pasuje do minimalistycznej architektury nowoczesnych domów jednorodzinnych. Dzięki temu dach i konstrukcja budynku tworzą jedną, spójną bryłę.

W domach z poddaszem użytkowym pojawia się potrzeba wykonania okien w połaciach dachowych lub ścianach szczytowych. Można wybrać wówczas dach dwuspadowy z lukarnami, czyli pionowymi okienkami, które doświetlają poddasze. To element konstrukcji dachowej pokryty oddzielnym daszkiem. Dachy te nazywane są często dwuspadowymi z jaskółkami. Mogą one mieć kształt wolego oka, co nadaje budynkom dworkowy wygląd. Lukarny urozmaicają prosty kształt zadaszenia, czyniąc jego rzeźbę mniej monotonną.

Dach dwuspadowy z lukarnami

Projekt domu Ajaks Max

Domy przykryte dachem dwuspadowym można rozbudować o usytuowany centralnie wykusz, który uatrakcyjni bryłę budynku. Dach dwuspadowy z wykuszem ma nadwieszony powyżej parteru, na wysokości danej kondygnacji, element konstrukcyjny wystający poza ścianę budynku. Projekt domu z wykuszem najczęściej dotyczy wykuszu znajdującego się na piętrze, niewykluczone, że ściśle pod połacią dachową.

Wariantem dachu z dwoma połaciami jest dach dwuspadowy z naczółkami, nazywany również naczółkowym. Wzbogacony jest względem prostego dachu tego samego typu o ścięte narożniki umieszczone na ścianach szczytowych, co przełamuje monotonny wygląd.

Jeśli MPZP wymaga wzniesienia dachu dwuspadowego, który nie do końca podoba się inwestorowi, można zastanowić się nad zasłonieniem go attyką. Dach dwuspadowy z attyką będzie miał element zasłaniający dach z perspektywy osób patrzących na dom z zewnątrz.

Dla kogo przeznaczony jest dach dwuspadowy i kiedy się sprawdzi?

Osoby, które cenią sobie funkcjonalność, ekonomiczny charakter oraz minimalizm w architekturze, powinny zdecydować się na dom parterowy z dachem dwuspadowym. Wszystko dlatego, że zapewni on redukcję strat ciepła, ograniczając możliwe mostki termiczne, jakie powstają w przypadku zadaszeń wielospadowych. Projekty domów z dachem dwuspadowym mogą być klasyczne lub nowoczesne, dlatego ten typ pokrycia dachowego nie determinuje stylu domu jako takiego.

Co więcej, dom parterowy bez poddasza z dachem dwuspadowym ma prostą bryłę, którą łatwo ogrzać, przy wykorzystaniu do tego celu również odnawialnych źródeł energii.

Dzięki dachowi dwuspadowemu czy czterospadowemu można łatwiej odprowadzać wodę opadową czy śnieg, przez co nie zalega on na połaci. Na polskim rynku domów jednorodzinnych wyraźnie widoczne jest rosnące zamiłowanie do prostoty, a wręcz minimalizmu. Dlatego też warto zwrócić uwagę na dach dwuspadowy, który spełnia to założenie, a jego wykonanie nie naraża inwestora na wysokie koszty, właściwe dla skomplikowanych dachów wielospadowych z elementami ozdobnymi.

Pod dachem dwuspadowym można wygospodarować sporo wolnej przestrzeni, co docenią osoby, które budują dom z poddaszem użytkowym. Wystarczy wyposażyć dach w okna połaciowe lub szczytowe, aby doświetlić wszystkie znajdujące się na górnej kondygnacji pomieszczenia.

Gdzie jeszcze można wykorzystać dach dwuspadowy?

Nie tylko domy jednorodzinne mogą być kryte z wykorzystaniem dachu dwuspadowego.

Altana ogrodowa, pomieszczenie gospodarcze, a także garaż to kolejne obiekty, w których wykorzystywana bywa taka konstrukcja zadaszenia.

Jeśli wybór pada na garaż blaszany 4 × 5, dach dwuspadowy także najczęściej wykonany będzie z blachy trapezowej. Nie ma przy tym większych ograniczeń w budowie. Jeśli na jednej działce znajduje się obiekt z dachem dwuspadowym, to przystawienie do niego garażu z taką samą konstrukcją dachową pozwoli uzyskać spójną koncepcję zabudowy na działce.

Jak zrobić dach dwuspadowy krok po kroku?

Budowa dachu jest ważnym elementem etapu określanego jako stan surowy otwarty. Jak zbudować dach dwuspadowy? Należy dobrze przemyśleć wszystkie ważne kwestie związane z jego położeniem, tak by był stabilny i wytrzymały. Prezentujemy, jak wykonać dach dwuspadowy krok po kroku:

  • przymocowanie murłat do osadzonych w przegrodach zewnętrznych szpil;
  • ustawienie krokwi i konstrukcji dachu (wzniesienie więźby dachowej dachu dwuspadowego);
  • obijanie dachu folią dachową lub szczelne obicie dachu deskami z podkładem wykonanym z folii;
  • położenie kontrłat i łat – innymi słowy łacenie;
  • montaż orynnowania, komina, okapu dachu i ewentualnych okien dachowych;
  • ułożenie wybranego pokrycia dachowego, np. dachówek ceramicznych czy blachodachówki;
  • wykonanie termoizolacji poddasza z wykorzystaniem styropianu lub wełny mineralnej.

Jaka blacha na dach dwuspadowy?

Na dachu dwuspadowym można zastosować różne pokrycia. Czym go pokryć, by wyglądał jak najbardziej estetycznie? Może być to blacha, najlepiej blachodachówka z powłoką odporną na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Przy dachach dwuspadowych z krótkim okapem lub pozbawionych tego rozwiązania można wybrać blachę płaską cynkowo-tytanową, którą łatwo formować i dopasowywać do dowolnych, pożądanych kształtów.

Dach dwuspadowy stodoła

Projekt domu Daniel IV G2 energo

Jeśli dom z dachem dwuspadowym znajduje się w sąsiedztwie lasu lub dużego skupiska drzew, wybór powinien paść na blachodachówkę lub blachę płaską, stalową, które będą miały powłokę z połyskiem. Odporne są one na zarysowania, a na gładkiej blasze będzie się na co dzień osadzać mniej zanieczyszczeń.

Dom budowany na terenach w pasie nadmorskim musi mieć dach odporny na wpływ wysokiej wilgotności czy zasolenia. Dobrze sprawdzą się blachodachówki o wysokiej klasie korozyjności RC5. Właściwie w każdej lokalizacji dobrym wyborem będzie blacha cynkowo-tytanowa, ponieważ jest zabezpieczona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Dachy dwuspadowe a prawo budowlane – co warto wiedzieć?

Prawo budowlane nie narzuca inwestorom budującym domy jednorodzinne czy inne obiekty wykorzystania określonego rodzaju więźby dachowej. Może jednak wskazać dany rodzaj dachu jako jedyny możliwy do zastosowania.

Taki wymóg może się pojawić za sprawą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub na bazie wydanej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W takich dokumentach można znaleźć wytyczne co do dachu i może być to zadaszenie dwuspadowe o konkretnym nachyleniu połaci.

Warto wiedzieć: Co zrobić, by na dachu nie pojawił się mech?

Dach dwuspadowy – czy warto? Wady i zalety

Czy wybór dachu dwuspadowego to dobra decyzja dla inwestora budującego swój dom? To zależy od jego indywidualnych potrzeb, wymagań, a także gustu związanego z estetyką budynku. Wśród zalet dachów dwuspadowych wymienić należy:

  • stosunkowo nieskomplikowaną, łatwą do wykonania konstrukcję;
  • minimalistyczny charakter;
  • możliwość ograniczania strat energii cieplnej;
  • możliwość nowoczesnego wykończenia;
  • harmonijne wkomponowanie bryły budynku z dachem dwuspadowym w otoczenie;
  • niskie koszty wykonania dachu, zwłaszcza w porównaniu ze skomplikowanymi konstrukcjami;
  • łatwe odprowadzanie wody opadowej i śniegu;
  • minimalizowanie powstawania słabych punktów, mostków termicznych i nieszczelności;
  • możliwość zamontowania kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych po południowej stronie dachu, w odpowiednim położeniu względem kąta padania promieni słonecznych;
  • uzyskanie wysokiej funkcjonalności poddasza użytkowego.

Dach dwuspadowy nie jest niestety całkowicie wolny od wad. Może być uznany za monotonny, ale tę wadę można niwelować atrakcyjnymi lukarnami czy oknami połaciowymi. Nie ma w jego przypadku możliwości swobodnej aranżacji poddasza użytkowego, jak w przypadku dachu płaskiego czy domów, w których stosowane są ścianki kolankowe.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij