Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje budowa garażu w 2024 roku? Ceny za robociznę i materiały

Ile kosztuje budowa garażu w 2023?

Garaż niewątpliwie się przydaje! Przede wszystkim chroni samochód przed intruzami i niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Spełnia także wiele dodatkowych funkcji. Przechowasz w nim narzędzia i sprzęty, jak choćby kosiarkę do trawy czy rowery, lub zaaranżujesz kotłownię. Możliwości wykorzystania garażu są uzależnione wyłącznie od twoich potrzeb i dostępnej powierzchni. Na jaki wariant garażu warto się zdecydować? Ile kosztuje budowa każdego z nich?

Od czego zależy cena garażu w 2024 roku?

Ile kosztuje budowa garażu i od czego jest uzależniony ostateczny koszt prac? Planując budżet, musisz wziąć pod uwagę szereg czynników. To, ile pieniędzy pochłonie budowa garażu, wynika między innymi z:

 • wielkości budowli;
 • zastosowanych materiałów i wybranej technologii;
 • typu konstrukcji i stopnia skomplikowania bryły;
 • powierzchni garażu, w tym liczby stanowisk;
 • zaaranżowania dodatkowych pomieszczeń gospodarczych, na przykład miejsca na rowery czy sprzęty ogrodowe, kotłowni lub warsztatu.

Jak widać, istnieje sporo zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, planując budowę garażu. Cena w największym stopniu jest uzależniona od typu konstrukcji i zastosowanych materiałów. Najmniej zapłacisz za garaż zintegrowany z domem. Dodatkowa oszczędność wynika z faktu, że nie będzie ci potrzebny odrębny projekt garażu. Pozostałe koszty – ściany, instalacje czy strop – są częściowo wliczone w kosztorys budowy domu.

Jakie są koszty budowy garażu wolnostojącego?

Jeśli zdecydujesz się na projekt domu z garażem w bryle budynku, koszt budowy samego garażu oszacuj na ok. 1000 – 1200 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni. Oznacza to, że w przypadku garażu o powierzchni 35 m kw. inwestycja pochłonie ok. 35 000 - 42 000 zł.

Ile kosztuje budowa garażu wolnostojącego o podobnych gabarytach? Orientacyjnie będzie to 35 000 – 50 000 zł plus cena projektu. Oczywiście, możesz poszukać tańszych rozwiązań, na przykład kupić gotowy garaż z blachy falistej. Popularny blaszak można nawet ocieplić i otynkować, by prezentował się korzystniej i stanowił skuteczniejszą ochronę. Najbardziej solidny będzie z pewnością garaż murowany z betonu komórkowego pokryty blachodachówką lub dachówką ceramiczną.

Koszt budowy garażu wolnostojącego uzależniony jest także od rodzaju gruntu, zastosowanych materiałów budowlanych, typu więźby dachowej. Najłatwiej przewidzieć wydatki przy gotowych konstrukcjach, takich jak wspomniany blaszak.

Podstawowe modele kosztują ok. 2 000 – 3 000 zł, za solidniejsze zapłacisz w granicach 9 000  10 000 zł. Budżet trudniej oszacować w przypadku garaży betonowych – wstępne kalkulacje zawiera projekt budowlany, jednak mogą one różnić się od rzeczywistych wydatków o ok. 20%.

Ile kosztuje budowa garażu jednostanowiskowego?

Uogólniając, można założyć, że im większy garaż, tym więcej pieniędzy pochłonie inwestycja. Ile kosztuje budowa garażu jednostanowiskowego? W przypadku najtańszych blaszaków to ok. 2 000 zł. Wzniesienie garażu murowanego na jeden samochód wiąże się z wydatkami na poziomie ok. 35 000 – 50 000 zł.

Na naszej stronie znajdziesz różne projekty garaży murowanych. Warto porównać je i określić, na jakich cechach budowli najbardziej ci zależy. Zyskasz dzięki temu orientację, ile pieniędzy musisz przygotować.

Dowiedz się więcej: Garaż jedno- a dwustanowiskowy – który będzie lepszy dla twojego auta?

Ile wynosi cena budowy garażu dwustanowiskowego?

Jeśli twoja rodzina korzysta z dwóch samochodów, warto zdecydować się na dostosowanie wymiarów garażu do potrzeb domowników. Ile kosztuje budowa garażu dwustanowiskowego? Uśredniając, można przyjąć, że zapłacisz niemal dwukrotnie więcej niż w opcji z jednym miejscem postojowym.

Gotowe garaże dwustanowiskowe to koszt od ok. 40 000 do nawet 65 000 zł – cena nie uwzględnia bramy i pokrycia dachowego oraz montażu.

Czy opłaca się budowa garażu podziemnego?

Ciekawą opcją jest także garaż podziemny. Jeszcze kilkanaście lat temu miejsce postojowe na poziomie piwnicy cieszyło się ogromną popularnością. Dzisiaj na takie garaże decydują się przede wszystkim właściciele stosunkowo niewielkich działek, na których garaż wolnostojący zajmowałby zbyt wiele miejsca. Rozwiązanie sprawdzi się, jeśli teren ma spadek wystarczający do naturalnego doświetlenia przestrzeni.

Ile kosztuje budowa garażu podziemnego? Wbrew pozorom, wcale nie musi to być kosztowna inwestycja. Co więcej, w wielu przypadkach tego typu budowa pochłania mniej środków niż wzniesienie garażu wolnostojącego. Można przyjąć, że – podobnie jak w przypadku konstrukcji w bryle budynku – za metr kwadratowy zapłacisz ok. 1200 złotych. Obniżenie kosztów względem opcji wolnostojącej wynika z rezygnacji z odrębnego zadaszenia i dobudowywania dodatkowych ścian.

Sprawdź: Dom z garażem w piwnicy – kiedy warto się zdecydować na jego budowę?

Jaki jest orientacyjny koszt budowy garażu szeregowego?

Kolejna możliwość to garaż szeregowy. Takie rozwiązanie najczęściej jest wykorzystywane przy budynkach wielorodzinnych lub w zabudowaniach gospodarskich, w których zachodzi konieczność pomieszczenia większej liczby pojazdów. Opcja wybierana bywa również jako inwestycja w sąsiedztwie osiedli zmagających się z brakiem garaży i miejsc parkingowych.

Ile kosztuje budowa garażu szeregowego? W tym przypadku także wszystko zależy od wybranej technologii oraz liczby stanowisk. Najmniej zapłacisz za garaże blaszane – ok. 3 000 – 3 500 zł za jeden segment. Koszt budowy garażu szeregowego murowanego wyniesie ok. 14 000 zł za sztukę.

Ile kosztuje budowa murowanego garażu, a ile drewnianego i blaszanego?

W przypadku garażu zintegrowanego z bryłą domu konstrukcja odpowiada technologii, zgodnie z którą jest wznoszony budynek główny. Decydując się na wariant wolnostojący, masz szerszy wybór.

Pierwszą, trwałą, ale jednocześnie najbardziej kosztowną opcją jest garaż murowany. To inwestycja na wiele lat. Proces jego powstawania przypomina nieco budowę domu: najpierw trzeba przygotować wykop i przeprowadzić niezbędne prace ziemne, później doprowadzić inwestycję do stanu surowego, a następnie wykończyć.

Ile kosztuje budowa garażu murowanego? Cena na poszczególnych etapach prac prezentuje się następująco:

 • projekt garażu – od 1500 do 3000 zł, w zależności od złożoności projektu;
 • przeprowadzenie prac ziemnych, stworzenie fundamentów i podłogi – ok. 7 000 – 14 000 zł;
 • budowa ścian nośnych oraz dachu – 15 000 – 35 000 zł;
 • wykończenie budynku – 6 000 – 8 000 zł;
 • wykonanie instalacji elektrycznej – 800 – 1000 zł;
 • zakup i montaż bramy garażowej – 2 000 – 8 000 zł.

Taki rozkład kosztów oznacza, że wydatki na budowę garażu murowanego oscylują w granicach 30 000 – 70 000 zł. Ostateczna kwota uzależniona jest od wielkości konstrukcji i typu materiałów wykończeniowych.

Nieco mniej zapłacisz za garaż z drewna. Gotowa konstrukcja dwustanowiskowa pochłonie od 10 000 do 30 000 zł. Do tego doliczyć trzeba koszt jej montażu (ok. 2 000 – 3 000 zł), a także zakupu bramy i pokrycia dachowego.

W tym przypadku, poza gabarytami samego budynku, duże znaczenie ma gatunek drewna wykorzystanego do budowy. Dostępne są duże garaże drewniane, z bramą garażową zamontowaną w konstrukcji, które kosztują ponad 65 tys. zł i będą służyły Ci tak samo dobrze jak garaż murowany.

Najtańszym garażem jest popularny blaszak. Samodzielne wznoszenie konstrukcji jest mało opłacalne, dlatego przeważnie powstaje ona na bazie gotowych elementów. Ile kosztuje budowa garażu blaszanego? Za najprostszą, jednostanowiskową wersję zapłacisz ok. 2 000 zł. Blaszak ocynkowany to nawet 8 000 – 9 000 zł. Pamiętaj, że garaż blaszany może zostać dodatkowo ocieplony i otynkowany, co podnosi jego funkcjonalność i poprawia wygląd.

Warto wiedzieć: jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Ile kosztuje dobudowanie garażu do domu?

Zdarza się, że inwestorzy decydujący się na budowę domu z różnych względów odkładają wzniesienie garażu na bliżej nieokreśloną przyszłość. Wraz z upływem kolejnych miesięcy okazuje się jednak, że pozostawiony na podjeździe samochód nie jest dostatecznie chroniony, a na posesji brakuje miejsca na narzędzia i sprzęty. W takiej sytuacji najlepszą decyzją jest dobudowanie garażu.

Podstawą takiej inwestycji jest uzyskanie projektu. Możesz zlecić wykonanie go od podstaw lub kupić gotowy – sprawdź w naszej galerii, jakie masz możliwości. Kwotę zakupu projektu dolicz do wyżej określonych kosztorysów – tyle zapłacisz finalnie za dobudowanie garażu do istniejącego domu.

Istnieje jeszcze jeden aspekt, o którym warto pamiętać i który w istotny sposób wpływa na cenę dobudowy. Mowa o utrudnieniach technicznych, na przykład nierównomiernym osiadaniu nowego garażu i jego oddziaływaniu na istniejące wcześniej fundamenty.

Nie zawsze stworzona wcześniej konstrukcja jest w stanie przenieść dodatkowe obciążenie. Wówczas trzeba dostawić drugą ścianę, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Trudności może stwarzać też połączenie zadaszeń przy dachach wielospadowych.

Jak widać, koszty budowy garażu są mocno zróżnicowane. Najtańsze gotowe garaże z blachy oznaczają niższy budżet, ale i nieco słabszą wytrzymałość. Z kolei wolnostojące konstrukcje murowane doskonale prezentują się i skutecznie zabezpieczają auto, ale pochłoną więcej środków.

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
28.05.2024 r. Daria Sicińska

Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?

Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatki związane z posiadaniem do...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
28.05.2024 r. Daria Sicińska

Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?

Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatki związane z posiadaniem do...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

REKLAMA
Zamknij