Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Ostatni moment na zakup w niższej cenie! Od lutego zmiana cennika.

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Budowa garażu — ile kosztuje budowa garażu?

Budowa garażu — ile kosztuje budowa garażu?

Za mało miejsca, aby pomieścić auto i potrzebne narzędzia? A może masz dość parkowania pod chmurką? Jeśli tylko dysponujesz kawałkiem ziemi, możesz samodzielnie stworzyć dom dla Twoich samochodów. Sprawdź, ile może Cię kosztować budowa garażu.

Budowa garażu — jakie są aktualnie obowiązujące przepisy prawne?

Budowa garażu wolnostojącego na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem prosta i nieskomplikowana. Niestety, prawo mówi o tym, że takiej budowli nie możemy traktować na równi ze zwykłym budynkiem gospodarczym, a co za tym idzie, regulowana jest przez przepisy prawa budowlanego. Czy w związku z tym, podobnie jak w przypadku projektu domu, będzie potrzebna specjalna zgoda na budowę?

Prawo budowlane garaż

Dokładne zasady dotyczące budowy garażu zostały określone w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414. Wynika z nich, że do wybudowania garażu potrzebne jest pozwolenie, które wydaje Starostwo Powiatowe (wydział architektury) lub właściwy Urząd Miasta.

Garaż pozwolenie czy zgłoszenie?

W 2015 roku weszła w życie nowelizacja powyżej ustawy, która dopuszcza budowę garażu jedynie na podstawie zgłoszenia, bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę. Budynek musi jednak spełniać pewien warunek — jego powierzchnia nie może przekroczyć 35 m2.

Budowa garażu bez pozwolenia — czy jest możliwa?

Budowa garażu bez pozwolenia jest możliwa, jeśli dokonasz odpowiedniego zgłoszenia. Bez znaczenia jest konstrukcja garażu (czy chcesz postawić jedynie blaszaną wiatę, czy stawiać fundamenty i wylewki) - najważniejsze, aby zachować funkcję danego budynku. Zgłaszając budowę, musisz pamiętać o tym, że powinien on spełniać powołaną funkcję, a nie być wykorzystywany np. do prowadzenia warsztatu samochodowego.

Pozwolenie na budowę garażu jest niezbędne przy budynkach o powierzchni większej niż 35 m2. Jeśli więc chciałbyś wybudować np. garaż dwustanowiskowy lub marzy Ci się miejsce, gdzie nie tylko zostawisz swój samochód, ale również schowasz potrzebne narzędzia i meble ogrodowe, to niestety musisz złożyć odpowiedni wniosek do urzędu miasta lub starostwa powiatowego.

Budowa garażu na zgłoszenie — jaki garaż można wybudować na zgłoszenie?

Budowa garażu na zgłoszenie jest znacznie prostsza niż procedura starania się o pozwolenie. Z tej opcji mogą skorzystać wszyscy, którzy chcieliby wybudować mały (do 35 m2) garaż pod warunkiem, że na każde 500 m2 powierzchni działki nie znajdą się więcej niż. Do takich budynków należy zaliczyć: budynki gospodarcze, garaże, wiaty, oranżerie czy przydomowe ganki.

Wiele wątpliwości wzbudzać mogą przepisy dotyczące samej bryły garażu — czy na zgłoszenie nie powinien być budowany tylko i wyłącznie dom parterowy i wolnostojący.

Do 2017 roku w ten sposób zgłaszać można było wybudować jedynie „wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże [...]”. Aktualnie przepis brzmi: „wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty […]”.

Taki zapis wzbudza wiele wątpliwości i sugeruje, że budowane garaże nie muszą być ani parterowe, ani wolno stojące. W związku z tym, że przepis nie jest jednoznaczny, trzeba mieć na uwadze fakt, że urząd może nie wydać pozwolenia na budowę takiego budynku.

Budowa garażu na działce — jak usytuować garaż na działce?

Usytuowanie garażu na działce zależy od dwóch podstawowych czynników takich jak: przepisy prawa budowlanego oraz specyfika zagospodarowania posesji. Przyjmuje się, że garaż powinien zostać wybudowany w takim miejscu, aby samochód miał do pokonania jak najkrótszą drogę. Dodatkowo uważa się, że przed garażem powinno zostać wolną przestrzeń użytkową nie mniejszą niż 6 m2 na każdy samochód.

Lokalizacja garażu na działce została dokładnie określona przez przepisy. Zasady dotyczące usytuowania garażu znaleźć można w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Zgodnie z zapisami rozporządzenia, garaż wolnostojący powinien zostać umieszczony:

 • w odległości 3 m od granicy działki — pod warunkiem, że ściana zwrócona w stronę granicy nie posiada drzwi ani otworów okiennych,
 • w odległości 1,5 m od granicy działki — jeśli tak wynika z warunków zabudowy lub planu zagospodarowania przestrzennego, albo działka ma mniej niż 16 m szerokości, długość garażu jest mniejsza niż 5,5 m (a jego wysokość nie przekracza 3 m),
 • w odległości 4 m od granicy działki – jeśli ściana zwrócona w stronę granicy posiada otwór okienny,
 • przy granicy — pod warunkiem, że na sąsiadującej działce istnieje przylegający obiekt budowany.

Kiedy należy zgłosić budowę garażu?

Zgłoszenie na budowę garażu należy przedstawić minimum na 21 dni przed planowaną budową. W tym czasie urząd rozpatrzy Twoje zgłoszenie i w sytuacji, gdy będzie ono niekompletne, poinformuje Cię o brakach i terminie ich usunięcia. Jeśli nie zostaną one przez Ciebie uzupełnione, to niestety otrzymasz odmowę z urzędu.

Po przyjęciu zgłoszenia, urząd (jeśli wniosek został prawidłowo wypełniony), nie musi wysyłać Ci żadnego pisma, ani potwierdzenia, chyba że jednocześnie złożysz wniosek o wydanie zaświadczenia o niewniesieniu sprzeciwu.

Gdzie zgłosić budowę garażu?

Budowę garażu należy zgłosić w Urzędzie Miasta (jeśli działka, na której terenie powstanie garaż znajduje się w mieście na prawach powiatu) lub w starostwie powiatowym.

Jakie dokumenty są potrzebne do budowy garażu?

Jeśli starasz się o pozwolenie, to pewnie zastanawiasz się jakie dokumenty na budowę garażu będą Ci potrzebne. To wszystko zależy od tego, czy jedynie zgłaszasz budowę, czy potrzebujesz pozwolenia. W tym drugim przypadku, niestety będziesz musiał zgromadzić dokumentację taką samą, jak ta, którą zgromadziłeś do budowy domu.

Dokumenty na budowę garażu na zgłoszenie

Dokonując zgłoszenia budowy garażu, musisz określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych. Innymi słowy, opisać, z czego i jak będzie wykonany. Do zgłoszenia będą Ci potrzebne takie dokumenty jak:

 1. Wniosek — nie obowiązuje jeden, uniwersalny druk. Każdy urząd ma swój wniosek i możesz, ale nie musisz z niego skorzystać.
 2. Rysunki garażu — rysunek powinien przedstawiać usytuowanie garażu na działce (na mapie ewidencyjnej lub zasadniczej), rzut garażu, przekrój oraz rysunek elewacji.
 3. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
 4. Dodatkowe dokumenty — lista potrzebnych dokumentów zależy przede wszystkim od wytycznych konkretnego urzędu. Mogą to być: decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej czy pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków (jeśli garaż ma stanąć na obszarze wpisanym do rejestru).

Dokumenty na budowę garażu na pozwolenie

Do wniosku o pozwolenie na budowę garażu musisz dołączyć poniższe załączniki:

Z jakich materiałów możemy wybudować garaż?

Garaż wolnostojący możesz wybudować z różnych materiałów, największą popularnością cieszą się jednak garaże murowane, drewniane oraz blaszane.

 • Budowa garażu murowanego

Garaż murowany najczęściej budowany jest z bloczków betonu komórkowego z fundamentami w formie ław. Dzięki trwałości materiałów często jest inwestycją na lata, chociaż sama budowa pochłania znacznie więcej czasu i środków niż ma to miejsce w przypadku np. blaszanej wiaty. Niektórzy decydują się na ocieplenie konstrukcji, mając na uwadze fakt, że garaż będzie służył również do innych celów, niż tylko do przechowywania samochodów. 

 • Budowa garażu drewnianego

Garaż drewniany zbudowany jest z dobrze zaimpregnowanego drewna, najczęściej pochodzącego od iglastych gatunków drzew (sosny czy świerku). Często kupić go można w postaci gotowej już konstrukcji.

 • Budowa garażu blaszanego

Garaż blaszany to jeden z najczęściej wybieranych i zarazem jeden z najtańszych garaży. Zbudowany z profili zamkniętych oraz kątowników zimno-giętych, często stanowi jedynie tymczasowe miejsce do przechowywania samochodu lub narzędzi. Popularny blaszak może występować w różnej kolorystyce, dzięki czemu bez problemu dopasujesz go do koloru elewacji swojego domu. Pamiętaj, że garaż blaszany nie jest tak odporny na włamania i nie zapewnia tak dobrej izolacji cieplnej, jak garaż murowany.

Koszt budowy garażu — ile kosztuje budowa garażu?

Ile kosztuje budowa garażu? W dużej mierze cena zależy od użytych materiałów, konstrukcji oraz techniki budowy. Jednak nie bez znaczenia na finalny koszt, ma też rodzaj gruntu czy sam rozmiar garażu.

Jeśli zdecydujesz się na zakup garażu blaszanego, jednostanowiskowego, to powinieneś liczyć się z wydatkiem ok. 1500 - 4000 zł. Możesz też pomyśleć o otynkowaniu garażu, aby lepiej się prezentował, jednak wtedy będzie to wydatek rzędu 2500 – 8500 złotych.

Ze znacznie większym wydatkiem powinni liczyć się ci, którym zależy na murowanym garażu wolnostojącym. Tutaj, przebieg prac wygląda podobnie jak przy budowie domu i trudno oszacować ostateczną cenę. Uśredniając jednak koszt poszczególnych etapów prac, możemy wyróżnić:

 • wykop i inne pracy ziemne — od 6 000 do 8 000 zł,
 • budowa dachu oraz ścian — w zależności od użytych materiałów od 8 000 do nawet 15 000 zł,
 • otynkowanie i pomalowanie ścian oraz koszt wykonania podłogi — od 6 000 do 10 000 zł,
 • instalacja elektryczna — ok. 600 zł,
 • brama garażowa — od 1 800 zł za prosty model, po 5 000 zł za bramę z napędem elektrycznym.

Jak widać, rozrzut cenowy jest bardzo duży i w dużej mierze zależy od użytych materiałów. Dlatego decydując się na budowę garażu, warto zastanowić się nad tym, jak duży powinien być i jaką rolę będzie spełniać.

Decydując się na zakup gotowego projektu, często wraz z nim otrzymasz wycenę potrzebnych materiałów. Warto jednak doliczyć sobie do tej kwoty ok. 20% - w zależności od cen i dostępności produktów oraz ekip budowlanych.

Projekt garażu gotowego czy na zamówienie — jaka opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza?

Projekt garażu to dobre rozwiązanie dla osób, które muszą wybudować garaż, chciałyby, aby stanowił on uzupełnienie domu, ale nie mają pomysłu jak się za to zabrać. Szukając gotowych projektów, do wyboru mamy te wykonane z bali, drewna czy murowane, o różnej konstrukcji dachowej czy powierzchni.

Garaż, który często zajmuje dużą część naszej działki, powinien dobrze komponować się ze stylem i charakterem naszego domu. Do wyboru są więc projekty garaży w stylu nowoczesnym, dworkowym, willowym, a nawet góralskim.

Ile kosztuje projekt garażu?

Przeglądając projekty garaży, możesz wybrać taki, który kosztuje 500 zł, ale również znajdziesz trochę droższe za 1 000 czy nawet 2 000 zł. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, jednak te najdroższe projekty najczęściej dotyczą budynków, które spełniają również inne funkcje i posiadają dodatkowe pomieszczenia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Elementy domu
Garaż z płyty warstwowej
14 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Garaż z płyty warstwowej – jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Garaż z płyty warstwowej jest alternatywą dla ciężkich i droższych obiektów m...

Elementy domu
Garaż murowany
7 października 2021 r. Diana Sulyma

Garaż murowany – ile kosztuje i jak zbudować garaż murowany?

Garaż murowany to jeden z najtrwalszych i najchętniej wybieranych spośród dostępnych typów garaży. W zależności od prefere...

Elementy domu
Garaż drewniany
4 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Garaż drewniany – jaki projekt wybrać i jak samodzielnie zbudować garaż drewniany?

Garaż drewniany cechuje wysoka estetyka. Jednocześnie to wybór ekologiczny i...

Elementy domu
Garaż bez pozwolenia
19 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Garaż bez pozwolenia – jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2022 roku?

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić f...

Elementy domu
Garaż z płyty warstwowej
14 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Garaż z płyty warstwowej – jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Garaż z płyty warstwowej jest alternatywą dla ciężkich i droższych obiektów m...

Elementy domu
Garaż murowany
7 października 2021 r. Diana Sulyma

Garaż murowany – ile kosztuje i jak zbudować garaż murowany?

Garaż murowany to jeden z najtrwalszych i najchętniej wybieranych spośród dostępnych typów garaży. W zależności od prefere...

Elementy domu
Garaż drewniany
4 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Garaż drewniany – jaki projekt wybrać i jak samodzielnie zbudować garaż drewniany?

Garaż drewniany cechuje wysoka estetyka. Jednocześnie to wybór ekologiczny i...

Elementy domu
Garaż bez pozwolenia
19 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Garaż bez pozwolenia – jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2022 roku?

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić f...