Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką jest możliwe? Sprawdź, jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki

Ogrzewanie domu fotowoltaiką

Ogrzewanie oparte na fotowoltaice wykorzystuje prąd do zasilania urządzeń grzewczych. Panele gromadzą promieniowanie słoneczne, przekształcane w falowniku na energię, która zasila pompę ciepła, maty grzewcze lub piec elektryczny.

Instalacja fotowoltaiczna jest sposobem na uniezależnienie się w dużej mierze od korzystania z konwencjonalnej energii elektrycznej. Przynosi oszczędności na rachunkach za prąd, ponadto prąd produkowany przez panele słoneczne w parze z falownikiem może być wykorzystywany do zasilania systemu ogrzewania domu. Sprawdź, czy w Twoim przypadku zainwestowanie w ogrzewanie z wykorzystaniem fotowoltaiki będzie trafną decyzją. Jak sfinansować taką inwestycję w energię odnawialną?

Dlaczego warto ogrzewać dom fotowoltaiką? 

Panele fotowoltaiczne stanowią serce każdej instalacji fotowoltaicznej, także tej wykorzystywanej do ogrzewania domu. prądu elektrycznego to nazwa systemu, instalacji pozwalającej na czerpanie korzyści z promieniowania słonecznego, które jest gromadzone w panelach (fotowoltaicznych, PV) i przekształcane na prąd w falowniku.

Warto wiedzieć, jak działają panele i jak zbudowany jest pojedynczy panel słoneczny. Składa się z on z kilku elementów, do których zaliczyć należy przede wszystkim warstwy ogniw krzemowych. To oczywiście nie wszystko. Kolejne elementy to metalowa rama i szklana obudowa. Działanie instalacji nie byłoby także możliwe bez przewodów umożliwiających przepływ prądu z ogniw krzemowych.

Krzem to pierwiastek, który wykazuje właściwości przewodzące. Dzięki temu możliwe jest absorbowanie i przekształcanie światła słonecznego w energię elektryczną. Gdy światło oddziałuje z krzemową komórką, wprawia elektrony w ruch, co inicjuje przepływ prądu elektrycznego. Nazywa się to efektem fotowoltaicznym.

Dokładny opis jego działania może wydawać się nieco skomplikowany, dlatego warto go nieco uprościć. Opis efektu fotowoltaicznego można zatem sprowadzić do trzech prostych kroków:

  1. Krzemowe ogniwo fotowoltaiczne pochłania promieniowanie słoneczne.
  2. Promienie słoneczne wchodzą w interakcję z komórką krzemową. Wówczas elektrony zaczynają się poruszać, tworząc tym samym przepływ prądu elektrycznego.
  3. Przewody wychwytują i dostarczają energię elektryczną prądu stałego do falownika słonecznego, aby przekształcić ją w prąd przemienny, czyli taki, który płynie w domowych gniazdkach i zasila Twoje urządzenia.

Panele fotowoltaiczne wyposażone są w specjalną powłokę antyrefleksyjną. Zwiększa ona absorpcję światła słonecznego, a tym samym zapewnia ogniwom maksymalne nasłonecznienie. Krzemowe ogniwa słoneczne są generalnie produkowane w dwóch formach: monokrystalicznej lub polikrystalicznej.

Te pierwsze składają się z pojedynczego kryształu krzemu, a ich barwa jest ciemnogranatowa bądź czarna. Ogniwa polikrystaliczne mają nieco jaśniejszy, niebieski kolor. Produkuje się je z fragmentów lub odłamków krzemu. Formaty mono oferują wyższą wydajność instalacji aniżeli polikrystaliczne, lecz są zazwyczaj droższe. Z tego względu domowe instalacje fotowoltaiczne najczęściej składają się z paneli polikrystalicznych.

Panele umożliwiają gromadzenie energii słonecznej i jej przekształcanie na prąd zasilający różne urządzenia w domu, w tym system grzewczy. Dzięki fotowoltaice możesz zapewnić sobie komfort termiczny w pomieszczeniach mieszkalnych.

Ogrzewanie domu za pomocą energii odnawialnej ze słońca z pewnością jest ciekawą alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii cieplnej, głównie pieców na węgiel, gaz czy olej opałowy i inne materiały. Jeśli zastanawiasz się, jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym, zobacz, dlaczego warto wykorzystać wówczas fotowoltaikę:

  • Możliwość zredukowania kosztów związanych z rachunkami za prąd – dzięki zamontowaniu instalacji w dłuższej perspektywie czasu można zredukować opłaty za energię elektryczną, a także koszty ogrzewania domu niemal do zera.
  • Ekologiczny charakter całej instalacji – ogrzewanie prądem nie powoduje emisji do atmosfery szkodliwych substancji przez gospodarstwo domowe, choć elektrownia już niestety je zanieczyszcza. Zupełnie inaczej jest, jeśli energia wykorzystywana do ogrzewania domu pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych, przez co można znacznie zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
  • Zwiększenie komfortu życia – w pełni sterowalne ogrzewanie elektryczne jest wygodne dla użytkowników, ponieważ temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach mieszkalnych bez trudu dostosujesz do aktualnych potrzeb domowników i gości.
  • Zwiększenie zużycia przez gospodarstwo domowe prądu produkowanego w panelach fotowoltaicznych – nadwyżki energii elektrycznej są przeznaczane do ogrzewania domu.

Jedynym minusem wydaje się to, że montaż instalacji fotowoltaicznej, którą wykorzystać możesz do zasilania ogrzewania elektrycznego swojego domu, pociąga za sobą dość wysoki koszt początkowy – na zakup paneli i ich profesjonalną instalację.

Jak działa ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki?

Właściwie ogrzewanie za pomocą fotowoltaiki domu jednorodzinnego to nic innego, jak wykorzystanie ogrzewania ekologicznego, elektrycznego. Można je wykorzystać na kilka różnych sposobów, łącząc z różnymi systemami grzewczymi, które do poprawnego działania wymagają stałych dostaw energii.

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki może być realizowane na trzy różne sposoby – z użyciem pieca elektrycznego, mat grzewczych lub pompy ciepła odpowiedniego rodzaju.

Jaka powinna być moc fotowoltaiki do ogrzewania domu? 

Jeśli zamierzasz zainwestować w instalację fotowoltaiczną, musisz podjąć wiele ważnych decyzji, między innymi ocenić, ile kw fotowoltaiki będziesz potrzebować do ogrzewania domu. Najwięcej energii zużywa piec elektryczny, nieco mniej mata grzewcza, a zdecydowanie najmniej pompa ciepła, dla której fotowoltaika o mocy 3-4 kW będzie z pewnością wystarczająca – zapewni ona jej właściwe działanie i stały dopływ prądu.

Zatem to, jaka moc fotowoltaiki będzie Ci potrzebna do ogrzewania domu, uzależnione jest od typu wykorzystywanego systemu grzewczego w budynku mieszkalnym.

Kiedy warto wykorzystać panele fotowoltaiczne do ogrzewania domu?

Wszędzie tam, gdzie stosowane jest ogrzewanie elektryczne, czyli montowane są maty grzewcze, na przykład w postaci ogrzewania podłogowego albo instalowane pompy ciepła bądź piec elektryczny, opłacalne będzie zastosowanie instalacji fotowoltaicznej. Wszystko dlatego, że dostarczy ona energii do zasilania takich urządzeń grzewczych. Prąd drożeje i wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości jego cena będzie coraz bardziej wzrastać.

Do tego bardzo ważną rolę w budownictwie i ogrzewaniu domów odgrywa dziś ekologia. Należy dążyć do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, można to zaś osiągnąć dzięki ogrzewaniu domu panelami fotowoltaicznymi zasilającymi system grzewczy. Choć wstępna inwestycja w panele PV pociągnie za sobą niemałe koszty, to jednak warto je ponieść, aby w przyszłości wypracować oszczędności.

Ogrzewanie domu z paneli fotowoltaicznych to wyraz zaangażowania inwestora w zmniejszanie zanieczyszczenia środowiska, zapewnia ono również domownikom komfort cieplny bez konieczności opłacania wysokich rachunków za prąd elektryczny.

Czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w okresie zimowym?

Sceptycy zastosowania paneli fotowoltaicznych w polskim, kapryśnym klimacie podnoszą argument, że poziom nasłonecznienia jest w Polsce zbyt mały, aby skutecznie zasilać fotowoltaikę zdolną do zapewnienia energii elektrycznej dla systemu grzewczego w domu.

Nie jest to jednak prawdą. Polska ma dobre warunki do produkcji energii z promieniowania słonecznego, podobnie jak nasz zachodni sąsiad – Niemcy. W zależności od tego, w którym regionie Polski znajduje się Twój dom, średnia energia możliwa do wygenerowania przez instalację PV wynosi od 900 do 1200 kWh na każdy 1 kWp zainstalowanej mocy.

Należy podkreślić, że fotowoltaika w okresie zimowym rzeczywiście pracuje mniej efektywnie niż na wiosnę czy latem. Wszystko przez to, że liczba dni słonecznych jest wówczas niewielka, dzień trwa krótko, dlatego instalacja fotowoltaiczna gromadzi mniej energii i przekształca jej mniej na prąd do zasilania systemu grzewczego i różnych urządzeń.

W takim okresie w roku pomocny okazywał się dotychczas net metering, czyli system pozwalający na oddanie do ogólnej sieci nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej w okresach zwiększonej wydajności paneli fotowoltaicznych. Później, w kolejnych miesiącach w roku, zwłaszcza zimą, system ten pozwalał pobierać bezpłatnie z sieci oddany do niej wcześniej prąd w stosunku:

  • 0,8 kWh na każdy oddany 1 kWh mocy dla instalacji poniżej 10 kWp;
  • 0,7 kWh na każdy oddany do sieci 1 kWh mocy dla systemów fotowoltaicznych o mocy od 10 do 50 kWp.

Od 1 kwietnia 2022 roku system ten uległ zmianie na mocy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. System net metering został zamieniony na system rozliczeń net-billing, ale dla obecnych prosumentów, którzy podłączyli swoją instalację fotowoltaiczną do sieci energetycznej do 31 marca 2022 roku, przez 15 lat obowiązuje obecny okres przejściowy.

Systemem net biling objęte są instalacje do 50 kW. Każdy wytwórca energii elektrycznej, także ten, który ma panele PV na dachu swojego domu, odbierał je po stawkach detalicznych, sprzedawać ma zaś po stawkach hurtowych. Ma to wymóc na posiadaczach fotowoltaiki inwestycję dodatkową w postaci magazynów energii.

Jak rozmieścić pomieszczenia względem stron świata?

Oferta paneli fotowoltaicznych od Columbus

Kliknij baner i poznaj naszą ofertę!

Czy fotowoltaika wystarczy do ogrzania domu?

Fotowoltaika nadal budzi wśród Polaków wiele wątpliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o wykorzystanie jej do ogrzewania domu. Wielu zastanawia się, czy ogrzeje ona dom w polskim klimacie, gdzie poziom nasłonecznienia nie jest tak duży jak chociażby w Grecji czy w Hiszpanii. Okazuje się, że tak – na 1 kWp zainstalowanej mocy instalacji fotowoltaicznej panele są bowiem w stanie wytworzyć średnio od 900 do 1200 kWh. To w zupełności wystarczy, aby przy odpowiednim doborze zsumowanej mocy instalacji fotowoltaicznej w pełni pokryć zapotrzebowanie domu na ogrzewanie oraz dostarczyć prąd do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych.

Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba do ogrzania domu? 

Liczba paneli do ogrzewania domu zależy od zapotrzebowania na energię elektryczną w danym systemie grzewczym. Jeśli fotowoltaika ma zasilać energią pompę ciepła, to ile paneli fotowoltaicznych potrzeba do ogrzania domu w takiej sytuacji? Niewiele, bo zapotrzebowanie na energię w urządzeniu korzystającym z odnawialnych źródeł energii cieplnej jest tak naprawdę nieduże.

Zasadniczo, aby odpowiedzieć na pytanie o to, ile paneli fotowoltaicznych do ogrzania domu jest niezbędnych, należy wziąć pod uwagę to, jakie zużycie prądu jest notowane dla ogrzewania budynku mieszkalnego. Następnie trzeba zainstalować taką liczbę paneli fotowoltaicznych, aby pokryła zapotrzebowanie.

Jakie ogrzewanie przy fotowoltaice wybrać?

Jeśli mówisz o ogrzewaniu elektrycznym domu fotowoltaiką, to możesz mieć na myśli zastosowanie różnych systemów zmierzających do ogrzewania domu. Mogą to być:

  • połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła;
  • połączenie instalacji fotowoltaicznej z matami grzewczymi;
  • połączenie instalacji fotowoltaicznej z piecem elektrycznym.

Jak działa pompa ciepła i czy warto ją połączyć z fotowoltaiką w celu uzyskania odpowiedniego komfortu termicznego we wnętrzach? Eksperci uważają, że połączenie instalacji z pompą stanowi świetne rozwiązanie dla ogrzewania domowego.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera ciepło z określonych źródeł – powietrza, wody lub gruntu, a następnie przekazuje do źródeł o wyższej temperaturze. Pompa działa właściwie w podobny sposób jak klimatyzator czy lodówka. Jest ekologicznym urządzeniem grzewczym, które korzysta ze źródeł odnawialnych do wytwarzania ciepła.

Do pracy pompa będzie wymagała wykorzystania energii elektrycznej, dlatego połączenie jej z instalacją fotowoltaiczną pozwoli na wypracowanie oszczędności. Nawet niewielkie panele o mocy 3-4 kW przy przeciętnym nasłonecznieniu będą w stanie zasilić pompę ciepła, która z 1 kWh energii elektrycznej wyprodukuje od 3,5 do 4 kWh energii cieplnej.

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła będzie wymagało zastosowania takich elementów, jak:

  • panele fotowoltaiczne;
  • falownik (inwerter);
  • rozdzielnia budynku;
  • licznik energii;
  • obwody elektryczne;
  • pompa ciepła;
  • urządzenia komunikacyjne.

Dzięki łączeniu ze sobą instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła można samodzielnie wytwarzać zarówno prąd, jak i ciepło. Stwarza to realne oszczędności na cyklicznie opłacanych rachunkach.

Fotowoltaikę domową można połączyć nie tylko z pompami ciepła, lecz także z matami grzewczymi (promiennikami), które wykorzystują opór prądu i zmieniają energię elektryczną w energię cieplną. To wygodna w eksploatacji forma ogrzewania domu. Maty łatwo można zamontować – wystarczy umieścić je w wybranych pomieszczeniach w formie gotowych do użytku produktów. Mają zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwprzepięciowe.

Emitują ciepło w postaci promieniowania podczerwonego i przeznaczone są do montażu w postaci np. ogrzewania powierzchniowego – w podłodze czy w ścianach. Do ogrzewania takiej samej powierzchni zużywają niestety znacznie więcej prądu niż pompy ciepła, dlatego będą wymagały najprawdopodobniej zastosowania instalacji fotowoltaicznej o większej mocy i powierzchni.

Trzecim sposobem na wykorzystanie ogrzewania domu fotowoltaiką jest współpraca pomiędzy panelami PV i piecem elektrycznym. Piec na prąd zużywa dużą ilość energii elektrycznej, dlatego instalacja fotowoltaiczna wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania w takim trybie. Ogrzewanie domu piecem elektrycznym zasilanym fotowoltaiką jest najmniej wydajnym i oszczędnym systemem.

Ile waży prąd? Czyli fotowoltaika na twoim dachu

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne? 

Oczywiście ze względu na specyfikę instalacji konieczne jest sprawdzenie, czy w planowanym miejscu instalacji fotowoltaicznej nie ma przeszkód, które mogłyby powodować padanie cienia na panele. W przypadku instalacji fotowoltaicznych niezbędny jest prawie stały dostęp do dobrego nasłonecznienia, aby mogły one pracować jak najefektywniej. W takim przypadku nawet pozornie niewielki cień może znacznie obniżyć wydajność instalacji.

Zbyt duża bliskość innych budynków czy też otoczenie drzew mogą sprawić, że budowa paneli fotowoltaicznych nie będzie opłacalna. Schemat instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego powinien zostać wykonany przez specjalistów. Wówczas dowiesz się, ile energii może produkować Twoja instalacja. 

Jaki dach będzie najlepszy pod fotowoltaikę?

Jeśli chcesz zainstalować fotowoltaikę w domu, w którym mieszkasz już od dłuższego czasu, to masz taką możliwość. Nie musisz od razu wymieniać całego dachu, ponieważ na dotychczasowej konstrukcji i poszyciu dachowym można najczęściej dokonać montażu paneli fotowoltaicznych. Jeśli jesteś dopiero na etapie budowy, możesz sięgnąć po pewne rozwiązania, które okażą się szczególnie korzystne w przypadku instalacji fotowoltaicznej. Pozwolą się przygotować na taką inwestycję.

Pierwszy aspekt to powierzchnia dachu. Ile powinna wynosić? Tradycyjna instalacja przeznaczona dla gospodarstwa domowego posiada moc do 5 kW. Oznacza to, że składa się z ok. 20 paneli fotowoltaicznych (każdy o mocy 250 W). Taka instalacja potrzebuje powierzchni dachu, która sięga ok. 28 m2.

Druga kwestia to pokrycie dachu. Panele fotowoltaiczne można zamontować praktycznie na każdym pokryciu dachowym, niektóre z nich wymagają jednak większego nakładu pracy. Najmniej wymagający będzie montaż paneli na dachówce lub pokryciu kompozytowym. Pokrycie z blachy także nie powinno stanowić większego problemu.

Nie ulega wątpliwości, że instalacja fotowoltaiczna zwiększa funkcjonalność nieruchomości. O innych sposobach na wygodny dom przeczytasz w naszym artykule: Jak zaprojektować funkcjonalny dom aby mieszkać wygodnie?

Jak zainstalować panele fotowoltaiczne do ogrzewania domu?

Instalacja fotowoltaiczna musi mieć zapewniony dostęp do słońca, dlatego jeśli myślisz o takiej inwestycji, to najlepiej jest uwzględnić ją już na etapie budowy domu. Co musisz wziąć pod uwagę? Przede wszystkim optymalny kąt nachylenia dachu, który wynosi ok. 35° oraz taki montaż paneli, aby nie znajdowały się one w zacienieniu w żadnym momencie dnia. 

Co więcej, dach powinien zostać skierowany na południe – wówczas możliwe jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego, a co za tym idzie, zwiększenie wydajności Twojej instalacji. Najlepiej, gdy dach pozbawiony będzie złamań, okien dachowych czy wszelkiego rodzaju elementów, które mogą prowadzić do powstawania zacienienia.

Kiedy już wiesz, gdzie i jak zamontować panele, będziesz mógł poszukać odpowiedzi na pytanie, jaka instalacja fotowoltaiczna do ogrzewania domu pompą grzewczą, matą lub piecem elektrycznym będzie w Twoim przypadku najlepsza. Dopasuj wielkość instalacji i jej moc do zapotrzebowania na energię domowników oraz systemu grzewczego.

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? 

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy głównie od jej mocy, która wpływa na liczbę niezbędnych paneli. W przypadku instalacji o mocy 3 kW koszt wynosi ok. 14-18 tys. złotych w zależności od posiadanego pokrycia dachowego czy innych warunków montażu oraz rodzaju i marki wybranych panelów oraz inwerterów.

Instalacja o mocy 6 kW będzie automatycznie droższa – zapłacisz za nią od 24 do 28 tys. zł. Projekt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego powinien zostać wykonany przez fachowców. Zawiera on także całościowy kosztorys. Skorzystanie z dotacji „Mój Prąd” oraz ulgi na termomodernizację pozwoli na zmniejszenie kosztów całkowitych inwestycji w ogrzewanie domu fotowoltaiką.

Zmiana w systemie rozliczania prądu z instalacji fotowoltaicznych

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

W celu ułatwienia podejmowania inwestycji w odnawialne źródła energii, na przykład w fotowoltaikę, w Polsce uruchomiono odpowiednie programy, w ramach których możesz uzyskać dotacje. Nowy program wspierania inwestorów prywatnych w zakupie i montażu fotowoltaiki przewidziany jest na lata 2019-2025. Skierowano go do właścicieli budynków mieszkalnych, którzy dotychczas nie korzystali z rządowego dofinansowania do inwestycji.

Program „Mój Prąd” pozwala na uzyskanie dofinansowania instalacji fotowoltaicznej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program Priorytetowy „Mój Prąd” zakłada, że dotacje mogą otrzymać osoby, które:

  • kupią i zamontują mikroinstalację fotowoltaiczną;
  • poczekają na instalację przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego – instalacja nie może być przyłączona przed 1 lutego 2020 roku;
  • podpiszą umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci energetycznej;
  • złożą wniosek o dotację z programu „Mój Prąd” w odpowiednim terminie;
  • poczekają na wynik oceny wniosku;
  • uzyskają wypłatę dotacji w wysokości 50 proc. kosztów inwestycji, nie więcej niż 3000 zł.

Kolejny nabór wniosków ruszył 15 kwietnia 2022 roku. Skorzystają z niego osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej, zakładem energetycznym), regulującą kwestie związane z wprowadzaniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Instalacja fotowoltaiczna może mieć moc od 2 do 10 kW i powinna być przeznaczona na cele mieszkaniowe.

Ponadto wydatki na fotowoltaikę w ramach programu „Mój Prąd” możesz odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej, której wartość wynosi do 53 tys. zł. Mowa tu o kosztach poniesionych samodzielnie, bez udziału środków rządowych.

Od kiedy wprowadzony będzie zakaz palenia węglem w Polsce?

Czy opłaca się ogrzewanie domu fotowoltaiką? 

Kluczowe wydaje się pytanie – czy fotowoltaika się opłaca? Odpowiedź na nie będzie ważna dla wszystkich osób, które rozważają inwestycję w energię słoneczną. Wiesz już mniej więcej, jak działa instalacja fotowoltaiczna.

Z każdym rokiem cena paneli fotowoltaicznych staje się przystępniejsza, a co za tym idzie – zwiększa się opłacalność instalacji. Wpływ na to ma również wzrost wydajności ogniw fotowoltaicznych i fakt, że ceny energii elektrycznej nieustannie idą w górę.

Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna to forma inwestycji i właśnie tak ją musisz traktować. Co to dla Ciebie oznacza? Powinieneś spodziewać się zwrotu z Twojej inwestycji w ciągu 10-15 lat. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z programów wsparcia, np. dotacji unijnych bądź samorządowych, to okres zwrotu może wynosić nawet ok. 7-8 lat. Skróci się on jeszcze bardziej w wyniku nieuchronnych wzrostów cen energii w Polsce

Po upływie takiego okresu będziesz produkować darmową energię. Nie musisz martwić się o sprawność paneli fotowoltaicznych, gdyż producenci zapewniają ją zazwyczaj na 20-25 lat. Co więcej, po tym okresie one nadal produkują energię, a ich sprawność jedynie nieznacznie się obniża (do 70-80%).

Przeczytaj więcej o opcjach dofinansowania do budowy domów energooszczędnych uwzględniających instalację paneli fotowoltaicznych: Dofinansowanie do budowy domu 2022 – jak otrzymać dofinansowane do budowy domu energooszczędnego?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
06.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny i ek...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
06.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny i ek...

REKLAMA
Zamknij