Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Najbardziej popularne projekty domów z rabatami nawet do 1000 PLN. Ostatni moment na zakup w niższej cenie!

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy to korzystna inwestycja?

Nowoczesny dom z fotowoltaiką - to korzystna inwestycja?

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Chciałbyś uniezależnić się od rosnących cen energii? Odpowiedzią na Twoje potrzeby jest energia odnawialna, w tym najbardziej popularna w Polsce, energia słoneczna. To właśnie na niej bazuje instalacja fotowoltaiczna, która przemienia promienie słoneczne w energię elektryczną. Jak to jest możliwe? Czy fotowoltaika jest opłacalnym rodzajem inwestycji i czy każdy może sobie na nią pozwolić?

Nowoczesny dom z fotowoltaiką jeszcze kilka lat temu był odległym marzeniem. Obecnie jest ono coraz bardziej realne za sprawą spadku cen instalacji fotowoltaicznych, a także ich powszechnej dostępności. Teraz także i Ty możesz produkować energię na własne potrzeby. Przeczytaj najpierw, czy warto się na to zdecydować i jaki projekt domu wybrać, aby produkcja energii ze słońca była jak najbardziej efektywna.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, stanowią podstawę każdej instalacji fotowoltaicznej. Jak zbudowany jest panel słoneczny? Składa się z on z kilku elementów, do których zaliczyć należy przede wszystkim warstwy ogniw krzemowych. To oczywiście nie wszystko. Kolejne elementy to metalowa rama i szklana obudowa. Działanie instalacji nie było także możliwe bez przewodów umożliwiających przepływ prądu z ogniw krzemowych. 

Krzem to pierwiastek, który wykazuje właściwości przewodzące. Dzięki temu możliwe jest, absorbowanie i przekształcanie światła słonecznego w energię elektryczną. Gdy światło oddziałuje z krzemową komórką, wprawia elektrony w ruch, co inicjuje przepływ prądu elektrycznego. Nazywa się to efektem fotowoltaicznym. Jego dokładnie działanie jest nieco skomplikowane. Dlatego warto go nieco uprościć. Opis efektu fotowoltaicznego można zatem sprowadzić do trzech prostych kroków:

  1. Krzemowe ogniwo fotowoltaiczne pochłania promieniowanie słoneczne.
  2. Promienie słoneczne wchodzą w interakcję z komórką krzemową. Wówczas elektrony zaczynają się poruszać, tworząc tym samym przepływ prądu elektrycznego.
  3. Przewody wychwytują i dostarczają energię elektryczną prądu stałego do falownika słonecznego, aby przekształcić ją w prąd przemienny, czyli taki, który płynie w domowych gniazdkach i zasila Twoje urządzenia. 

Panele fotowoltaiczne wyposażone są w specjalną powłokę antyrefleksyjną. Zwiększa ona absorpcję światła słonecznego, a tym samym zapewnia ogniwom maksymalne nasłonecznienie. Krzemowe ogniwa słoneczne są generalnie produkowane w dwóch formach ogniw: monokrystalicznych lub polikrystalicznych.

Te pierwsze składają się z pojedynczego kryształu krzemu, a ich barwa jest ciemnogranatowa bądź czarna. Ogniwa polikrystaliczne mają nieco jaśniejszy, niebieski kolor. Produkuje się z fragmentów lub odłamków krzemu. Formaty mono oferują wyższą wydajność instalacji fotowoltaicznej aniżeli polikrystaliczne, lecz są zazwyczaj droższe. Z tego też względu domowe instalacje fotowoltaiczne najczęściej składają się z paneli polikrystalicznych. 

Nowoczesny dom z fotowoltaiką

Fotowoltaika dla domu - czy to korzystne rozwiązanie?

Czy fotowoltaika się opłaca? To zapewne pytanie, które zadaje sobie mnóstwo osób rozważających inwestycję w energię słoneczną. Wiesz już mniej więcej, jak działa instalacja fotowoltaiczna. Warto zatem zastanowić się nad jej opłacalnością w 2020 roku. Z każdym rokiem cena paneli fotowoltaicznych staje się bardziej przystępna, a co za tym idzie zwiększa się opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Wpływ ma na to również wzrost wydajności ogniw fotowoltaicznych i fakt, że ceny energii elektrycznej nieustannie idą w górę

Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna to forma inwestycji i właśnie tak ją musisz traktować. Co to dla Ciebie oznacza? Powinieneś spodziewać się zwrotu z Twojej inwestycji w ciągu 10-15 lat. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z programów wsparcia, np. dotacji unijnych bądź samorządowych, to okres zwrotu może wynosić nawet ok. 7-8 lat.

Po upływie tego okresu będziesz produkować darmową energię. Nie musisz martwić się o sprawność paneli fotowoltaicznych, gdyż producenci udzielają jej zazwyczaj na 25 lat. Co więcej, po tym okresie panele nadal produkują energię, a ich sprawność jedynie nieznacznie się obniża (do 70-80%).

Przeczytaj więcej o opcjach dofinansawania do budowy domów energooszczędnych uwzględniających instalację paneli fotowoltaicznych: Dopłaty na budowę domów energooszczędnych - jak to wygląda w praktyce?

Dom z fotowoltaiką - dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika w domu to odnawialny, niewyczerpany i ekologiczny rodzaj energii, który przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i pozwala uzyskać energooszczędny dom. To zatem doskonała inwestycja dla osób, którym zależy na środowisku naturalnym. Podkreślić należy, że instalacja fotowoltaiczna nie generuje szkodliwych substancji ani hałasu.

Poza czynnikiem ekologicznym, warto mieć na względzie także finanse. Fotowoltaika to sposób na obniżenie Twoich rachunków za prąd, a nawet całkowite uniezależnienie się od rosnących cen energii. Nie ulega jednocześnie wątpliwości, że instalacja fotowoltaiczna zainstalowana na dachu Twojego domu, podniesie jego atrakcyjność, a także wartość. 

Ponadto, jest to system szczególnie odpowiedni dla obszarów wiejskich lub odizolowanych, gdzie linie energetyczne są niedostępne lub drogie w instalacji. Zamiast narażać się na przerwy w dostawie prądu, zapewnij sobie dostęp do energii. 

Nie musisz się martwić, że w polskich warunkach klimatycznych jest zbyt mało słońca. W Polsce panują podobnie warunki słoneczne, co w Niemczech. A to właśnie Niemcy są jednym z liderów pod względem inwestycji w energię słoneczną. 

Nowoczesny dom z fotowoltaiką

Instalacja fotowoltaiki a budowa domu

Instalacja fotowoltaiczna musi mieć zapewniony dostęp do słońca, dlatego jeśli myślisz o takiej inwestycji, to najlepiej uwzględnić ją już na etapie budowy domu. Co musisz mieć na względzie? Przede wszystkim optymalny kąt nachylenia dachu, który wynosi ok. 35°.

Co więcej, dach powinien zostać skierowany na południe - wówczas możliwe jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego, a co za tym idzie, zwiększenie wydajności Twojej instalacji fotowoltaicznej. Najlepiej, gdy dach pozbawiony będzie złamań, okien dachowych czy wszelkiego rodzaju elementów, które mogą prowadzić do powstawania zacienienia. 

To może Cię zainteresować: Jak rozmieścić pomieszczenia względem stron świata?

Instalacja fotowoltaiki – zatrudnić specjalistów czy wykonać samemu?

Instalacje fotowoltaiczne powinni montować specjaliści, którzy znają działania tego rodzaju systemu bazującego na odnawialnych źródeł energii. Oczywiście, można  zdecydować się na samodzielny montaż instalacji, lecz jest to dość ryzykowne. Dlaczego? W przypadku samodzielnego montażu należy liczyć się z tym, że może on spowodować utratę gwarancji producenta.

Montaż instalacji fotowoltaicznej przez wyspecjalizowaną firmę to nie tylko sama instalacja, ale znacznie więcej. Zdecydowana większość firm zapewnia bowiem kompleksową opiekę nad całym projektem. Liczyć można jednocześnie na pomoc doradczą i prawną w razie potrzeby. Wiele firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi oferuję także pomoc w zakresie wsparcia przy przejściu procedury związanej z uzyskaniem dofinansowania na wykonanie instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne - gdzie je montować?

Oczywiście ze względu na specyfikę instalacji konieczne jest sprawdzenie, czy w planowanym miejscu instalacji fotowoltaicznej nie ma przeszkód, które mogłyby powodować padanie cienia na panele. W przypadku instalacji fotowoltaicznych niezbędny jest prawie stały dostęp do dobrego nasłonecznienia, aby mogły one pracować jak najbardziej efektywnie. W takim przypadku nawet pozornie niewielki cień może znacznie obniżyć wydajność instalacji.

Zbyt duża bliskość innych budynków czy też otoczenie drzew, może sprawić, że budowa paneli fotowoltaicznych nie będzie opłacalna. Schemat instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego powinien zostać wykonany przez specjalistów. Wówczas dowiesz się, ile energii może produkować Twoja instalacja. 

Jaki dach na fotowoltaikę wybrać?

Jeśli chcesz zainstalować fotowoltaikę w domu, w którym mieszkasz już od dłuższego czasu, to masz taką możliwość. Nie musisz od razu wymieniać całego dachu. W przypadku, gdy jesteś dopiero na etapie budowy, możesz sięgnąć po pewne rozwiązania, które okażą się szczególnie korzystne w przypadku instalacji fotowoltaicznej.

Pierwszy aspekt to powierzchnia dachu. Ile powinna wynosić? Tradycyjna instalacja przeznaczona dla gospodarstwa domowego posiada moc do 5 kW. Oznacza to, że składa się z ok. 20 paneli fotowoltaicznych (każdy o mocy 250W). Dla takiej instalacji potrzebna jest powierzchnia dachu, która sięga ok. 28m2. 

Druga kwestia to pokrycie dachu. Tak naprawę panele fotowoltaiczne można zamontować praktycznie na każdym pokryciu dachowym, niektóre z nich będą wymagać jednego większego nakładu pracy. Najmniej wymagający będzie montaż paneli na dachówce lub pokryciu kompozytowym. Pokrycia z blachy także nie powinno stanowić większego problemu. 

Nie ulega wątpliwości, że instalacja fotowoltaiczna zwiększa funkcjonalność domu. O innych sposobach na wygodny dom przeczytasz w naszym artykule: Na co zwrócić uwagę aby wybrać w pełni funkcjonalny projekt domu?

Nowoczesny dom z fotowoltaiką

Jaka jest cena instalacji fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego?

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy głównie od jej mocy, która wpływa na ilość niezbędnych paneli fotowoltaicznych. W przypadku wspomnianej już instalacji o mocy 5kW jej koszt wynosi ok. 24-28 tys. złotych w zależności od posiadanego pokrycia dachowego czy innych warunków montażu. Projekt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego powinien zostać wykonany przez fachowców. Zawiera on także całościowy kosztorys. 

Czy warto instalować ogniwa fotowoltaiczne?

Światowy rynek energii słonecznej jest zdominowany przez fotowoltaikę, a większość światowego rynku PV jest obsługiwana przez krystaliczne krzemowe ogniwa słoneczne. Do tej pory PV znalazło szerokie zastosowanie zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i firm.

Opłacalność tej inwestycji podnosi fakt, iż w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił widoczny spadek kosztów fotowoltaiki. Co więcej, można z pewnością oczekiwać, że koszt systemów fotowoltaicznych będzie nadal spadał. Wydaje się zatem, że to rozsądna inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim nie oddziałuje negatywnie na środowisko, a przy tym pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29 grudnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27 października 2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
22 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urząd...

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Spoglądając na ośnieżone dachy domów, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne w czasie zimy?...

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29 grudnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27 października 2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
22 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urząd...

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Spoglądając na ośnieżone dachy domów, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne w czasie zimy?...