Pokrycia dachowe – jakie pokrycie wybrać na dach?
Pokrycia dachowe to najbardziej wierzchnie warstwy dachu, które znacząco wpływają na wygląd budynku. Kwestie estetyczne to jednak niejedyne aspekty, które musisz brać pod uwagę, wybierając pokrycia dachowe. Rodzaje pokryć dachowych różnią się parametrami wytrzymałościowymi oraz sposobem montażu. Który typ pokrycia dachowego będzie więc najlepszym wyborem w Twoim przypadku?
Pokrycia dachowe – co warto o nich wiedzieć?
Pokrycie to nic innego, jak wierzchnia warstwa konstrukcji, która jest najbardziej narażona na działanie warunków atmosferycznych. Może być ona wykonana przy budowie dachu z materiałów naturalnych, jak i sztucznych. Na rynku możesz aktualnie znaleźć szeroki wybór pokryć dachowych z materiałów o różnej fakturze oraz kolorze. Pokrycie dachowe, poza tym, że zabezpiecza dach, ma również ogromny wpływ na wygląd budynku.
Pokrycia dachowe rodzaje – jakie są dostępne?
Podczas przeglądania projektów możesz natknąć się na różne rodzaje pokrycia dachowego. Rodzaje pokrycia dachu różnią się właściwościami oraz wyglądem. Jakie rodzaje pokryć dachowych najczęściej wybierane są przez inwestorów?
Pokrycia dachowe – rodzaje
- Przezroczyste pokrycia dachowe
Przeźroczyste pokrycia dachowe to zwykle pokrycia wykonane z tworzyw sztucznych. Są to lekkie pokrycia dachowe, które stosuje się przede wszystkim do wykończenia tarasów, balkonów, altanek lub budynków gospodarczych. Wpuszczają one dużą ilość światła i mogą nadać nowoczesny charakter bryle budynku, jednak nie wszyscy uważają je za estetyczne.
- Pokrycia dachowe bitumiczne
Bitumiczne pokrycia dachowe uznaje się za bardzo uniwersalne, a to ze względu na ich elastyczność i wysokie walory estetyczne. Występują w kilku wariantach, w tym znanej wszystkim papy bitumicznej. Na dachach domów coraz częściej pojawiają się również gonty bitumiczne, dobrze sprawdzą się także na dachach o dużym nachyleniu. Ich wadę stanowią słabe właściwości termoizolacyjne.
- Pokrycia dachowe papa
Papa używana jest najczęściej jako warstwa pod główne pokrycie dachu. To przede wszystkim ze względu na jej aspekt estetyczny. Papa z roku na rok jest coraz mniej popularnym wyborem, gdyż sprawia trudności przy montażu oraz ma słabe parametry techniczne. Może przydać się natomiast przy wypełnianiu powstałych ubytków. Nie powinna być jednak stosowana na dachach o kącie nachylenia większym niż 20 stopni.
- Pokrycie dachowe - blachodachówka
Jakie są pokrycia dachowe z blachy? Ten typ pokrycia produkowany jest z blachy aluminiowej lub stalowej, które często posiadają podwójne wzmocnienie, np. w postaci dwustronnego cynkowania. Blacha na dach zyskuje zastosowanie przede wszystkim na budynkach mieszkalnych. Cechuje ją lekkość i łatwość montażu oraz utrzymania w czystości. Za blachodachówką przemawia także niska cena, która zaczyna się od ok. 30 zł za mkw. Wśród jej wad trzeba natomiast wymienić słabą izolacyjność akustyczną.
Coraz częściej na dachach stosuje się pokrycia dachowe z poliwęglanu, które jeszcze do niedawna służyły jako sposób na wykończenie wiaty, altany lub szklarni. Czy warto się decydować na takie rozwiązanie?
ofe-5847238-70028 w-70028
Pokrycia dachowe PCV – czy warto?
Pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych coraz częściej pojawiają się w projektach domów jednorodzinnych. Z ich wykorzystaniem projektuje się zadaszenia tarasów, basenów oraz ogrodów zimowych, ale nie tylko. Są to zwykle pokrycia dachowe PCV, z pleksi lub poliwęglanu.
Zaletą wykorzystania materiałów sztucznych jest możliwość uzyskania przeźroczystej powierzchni, która wpuści do wewnątrz maksimum światła dziennego. Szczególnie spodobają się one osobom, które marzą o widocznej więźbie dachowej lub podkreśleniu innych elementów konstrukcyjnych. To jednak niejedyna zaleta pokryć z tworzyw sztucznych. Wyróżniają się one bardzo dobrymi właściwościami termicznymi, akustycznymi oraz wytrzymałościowymi.
Pokrycia z PCV mają też jednak wady. Przede wszystkim nie są one zbyt efektowne. Wiele osób może nawet uważać, że są one nieestetyczne. Umiejętnie wykorzystane mogą jednak podkreślać nowoczesny styl budynku, a przy tym są lekkie oraz stosunkowo tanie.
Sprawdź także: Podbitka dachowa – PCV czy drewniana?
Nowoczesne pokrycia dachowe – co je wyróżnia?
Na nowoczesne pokrycia dachowe chętnie wybierane są dachówki ceramiczne, które dostępne są w wielu kształtach oraz kolorach. Najbardziej modernistyczny charakter mają zdecydowanie dachówki płaskie o prostokątnym kształcie. Wyróżnia je to, że tworzą dość jednolitą płaszczyznę, która dobrze pasuje do minimalistycznego kształtu budynku.
Nowoczesne dachówki płaskie nazywa się zakładkowymi. Ich montaż jest dość łatwy, ale wymaga precyzji. Ze względu na to, że tworzą płaską powierzchnię, każda niedoróbka jest dość mocno widoczna. Warunkiem wykorzystania tego typu dachówki jest dach nachylony przynajmniej w 20-25 stopniach. Jeśli kąt nachylenia jest jeszcze mniejszy, niezbędne jest zadbanie o dodatkowe zabezpieczenie przed działaniem wody.
Nowoczesne domy zwykle wykończone są dachówkami w ciemnych kolorach. Królują szarości, grafity, a coraz częściej pojawia się również odważna czerń. Projektanci zwykle decydują się na powierzchnię matową. Błyszcząca może jednak prezentować się tak samo dobrze, o ile zostanie odpowiednio wykończona.
Pokrycia dachowe ceny – ile to kosztuje?
Trudno jednoznacznie oszacować, ile kosztuje pokrycie dachu, gdyż cena usługi zależna jest od wielu czynników. Co ma wpływ na koszty wykonania dachu? Cennik kształtuje się w zależności od regionu Polski, rodzaju dachu, kosztów robocizny dachu czy wykorzystanych materiałów. Na całościowy koszt pokrycia dachowego składa się nie tylko cena pokrycia, ale i koszty robocizny czy cena wykonania podkładu.
Najczęściej stawki podawane są za metr kwadratowy, warto sprawdzić, jakie elementy dana stawka uwzględnia. Czy zawiera się w niej sam zakup materiałów, czy także montaż? Jak wiele kosztują pokrycia dachowe? Ceny robocizny kształtują się w taki sposób.
Najmniej zapłacimy za montaż blachodachówki, a najwięcej przy pokryciu dachy z blachy płaskiej. Analizując poszczególne cenniki dekarzy, można sprawdzić, jaki będzie koszt robocizny dachu. Szacunki pokazują, że koszt montażu pokrycia dachowego wynosi od 30 do 60 zł za metr kwadratowy.
Pokrycia dachowe – rodzaje i ceny
- blacha fałdowana – 17,28-28,81 zł
- blachodachówka płaska – 17,28-46,09 zł
- blacha trapezowa – 17,28-51,85 zł
- papa wierzchniego krycia – 6,91-23,05 zł
- dachówka cementowa – 28,81-57,62 zł
- dachówka ceramiczna – 57,62-103,71 zł
Jakie są najtańsze pokrycia dachowe? Zwykle tanie pokrycia dachowe to papy, jednak ich właściwości powodują, że nie jest to najlepszy wybór spośród dostępnych opcji. Wybierając pokrycia dachowe, ceny mają duże znaczenie, ale warto też skupić się na innych parametrach.
Pokrycia dachowe – jakie pokrycie wybrać?
Wybór materiału na pokrycie dachu warunkują przede wszystkim finanse inwestora. W praktyce najbardziej popularne materiały na pokrycie dachowe to blachodachówka oraz dachówka ceramiczna, gdyż wyróżnia je dobry stosunek ceny do jakości. Nie ma jednak jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, czym pokryć dach i jak wybrać pokrycie dachowe.
Pokrycia dachowe – co wybrać?
Decyzję warto przeanalizować z dekarzem, który opowie nam o wadach i zaletach każdego rozwiązania. Może jednocześnie zaproponować nam jedno z rozwiązań po zapoznaniu się z naszym budynkiem, kształtem dachu, stopniem jego nachylenia, a także naszymi potrzebami i preferencjami, chociażby co do jego estetyki.
Jak dobrać pokrycie dachowe do kształtu dachu?
Nie ma w tym przypadku wielu ograniczeń, przynajmniej w teorii. Większość pokryć można bowiem zastosować niemal na każdym dachu. Nie zawsze będzie to jednak opłacalne pod względem finansowym. Im bardziej rozbudowany dach, tym cena pokrycia dachowego (zarówno materiału, jak i robocizny) będzie wyższa.
Gdy na naszym dachu występuje duża ilość załamań połaci, warto rozważyć pokrycie małoformatowe, do którego zalicza się m.in. dachówki betonowe, dachówki ceramiczne czy gont drewniany. Za tym wyborem przemawia nie tylko cena, ale i szeroki wybór kolorów. Co więcej, pokrycia małoformatowe zapewniają większą swobodę obróbek i generują mniej odpadów niż pokrycia modułowe.
Na domach z dachem płaskim dobrze sprawdzą się za to pokrycia wielkoformatowe, w tym przede wszystkim blachodachówka w arkuszach. Ograniczymy w ten sposób straty materiałów, a sam koszt także będzie stosunkowo niski. Prosty dach daje jednak większe pole wyboru, więc jeśli zależy Ci na szczególnym efekcie wizualnym, możesz wybrać również mniejsze elementy.
Nie możesz jednak zapomnieć o tym, że kształt dachu może być określony w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Dobry architekt weźmie pod uwagę zawarte tam zapisy i pomoże określić, który typ zadaszenia wpisuje się w wymagania planistyczne.
Dobranie dachówek do kształtu dachu to zadanie, które lepiej więc pozostawić specjaliście, lecz jeżeli szukasz więcej informacji, więcej informacji, znajdziesz je tutaj: Jak wybrać dachówkę?
Dodano: 07.04.2020 | Zaktualizowano: 09.02.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora