Jakie pokrycie dachu wybrać?

Jakie pokrycie dachu wybrać?

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu, który chroni przed czynnikami zewnętrznymi oraz utratą ciepła. Przy wyborze projektu domu rzadko kiedy zwracamy jednak uwagę na rodzaj pokrycia dachowego. Kwestie estetyczne nie powinny przesłaniać funkcjonalności. Warto zatem dowiedzieć się, jakie pokrycie dachu wybrać, aby mieć pewność, że nasz dach jest solidny i dobrze spełnia swoją funkcję. Poniżej przegląd dostępnych pokryć dachowych wraz z opisem ich wad, zalet i możliwych zastosowań. 

Czym się kierować przy wyborze i zakupie pokrycia dachowego?

Najpierw należy uzmysłowić sobie, jak istotna jest rola pokrycia dachowego. Nie chodzi przecież jedynie o to, aby uchronił nas przed deszczem czy śniegiem dostającym się do naszych wnętrz. Pokrycia dachowe muszą stawiać opór m.in. promieniowaniu UV, wysokiej temperaturze, czynnikom chemicznym, a także uszkodzeniom mechanicznym. Właśnie dlatego, tak istotna jest ich wysoka odporność. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pokrycia dachowego? Przede wszystkim na to, z jakich warstw ochronnych są złożone.

Warto zatem dowiedzieć się, jakiego rodzaju powłoki były użyte podczas produkcji blachy. Znaczenie ma głównie ich grubość, gdyż to ona w dużej mierze odpowiada za trwałość pokrycia dachowego. Gdy decydujemy się na dany rodzaj pokrycia dachowego, mamy prawo do otrzymania na nie gwarancji. Jest to wskaźnik przewidywanej trwałości pokrycia, którą możemy otrzymać w formie pisemnej (i warto się o to ubiegać). Co jest istotne przy wyborze marki pokrycia dachowego? Sama marka nie ma aż tak dużego znaczenia, choć powszechnie wiadomo, że lepiej korzystać z produktów renomowanych producentów. Przeważnie zapewniają bowiem gwarancję jakości.

Najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych

Do wyboru mamy przynajmniej kilka rodzajów pokryć dachowych. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Przyjrzymy się najpopularniejszym rozwiązaniom.

Dachówki betonowe

Zwane także pokryciami cementowymi, gdyż wykonane są z cementu oraz czystego piasku kwarcowego. Wyróżniają je dobre parametry techniczne przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Średnia cena za metr kwadratowy dachówki betonowej to ok. 40 zł. Za przystępną cenę otrzymujemy dobrą trwałość, która sięga nawet 70 lat. Nie straszne im żadne warunki pogodowe. Pewien minus może za to stanowić ich waga, dlatego w niektórych przypadkach przed ich montażem konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji dachu. Sam kolor dachówki betonowej cechuje dość niska trwałość.

Dachówki ceramiczne

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jakie proponuje tradycyjne budownictwo. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ich trwałość może wynosić nawet ponad 100 lat! Ponadto, nie zawierają w swoim składzie sztucznych metali, dlatego są bezpieczne dla domowników oraz środowiska. Wśród jej najważniejszych zalet warto wspomnieć o niskiej nasiąkliwości, dlatego też jest odporna nawet na duży mróz. Ten rodzaj pokrycia dachowego wyróżnia spora waga. Dużą wadę stanowi także wysoka cena, oscylująca w granicach 40 zł za mkw.

Blachodachówka

Kolejne z chętnie stosowanych pokryć dachowych w Polsce. Produkowane jest z blachy aluminiowej lub stalowej, które często posiadają podwójne wzmocnienie, np. w postaci dwustronnego cynkowania. Blachodachówka zyskuje zastosowanie przede wszystkim na budynkach mieszkalnych. Cechuje ją lekkość i łatwość montażu oraz utrzymania w czystości. Za blachodachówką przemawia także niska cena, która zaczyna się od ok. 30 zł za mkw. Wśród jej wad należy wymienić słabą izolacyjność akustyczną.

Dachówki bitumiczne

Nie ulega wątpliwości, że dachówki bitumiczne można uznać za uniwersalne, a to ze względu na ich elastyczność i walory estetyczne. Występują w kilku wariantach, w tym znanej wszystkim papy bitumicznej. Na dachach domów coraz częściej pojawiają się również gonty bitumiczne, dobrze sprawdzą się także na dachach o dużym nachyleniu. Ich wadę stanowią słabe właściwości termoizolacyjne

Ile kosztuje montaż pokrycia dachowego?

Trudno jednoznacznie oszacować, ile kosztuje pokrycie dachu, gdyż ta usługa zależna jest od wielu czynników. Co ma wpływ na koszty wykonania dachu? Cennik kształtuje się w zależności od regionu Polski, rodzaju dachu, kosztów robocizny dachu czy wykorzystanych materiałów. Na całościowy koszt pokrycia dachowego składa się nie tylko cena pokrycia, ale i koszty robocizny czy cena wykonania podkładu.

Najczęściej stawki podawane są za metr kwadratowy, warto sprawdzić, jakie elementy dana stawka uwzględnia. Czy zawiera się w niej sam zakup materiałów, czy także montaż. Najmniej zapłacimy za montaż blachodachówki, a najwięcej przy pokryciu dachy z blachy płaskiej. Analizując poszczególne cenniki dekarzy można zauważyć sprawdzić, jaki będzie koszt robocizny dachu. Szacunki pokazują, że koszt montażu pokrycia dachowego wynosi od 30 do 60 zł za metr kwadratowy. 

Jaki materiał wybrać na pokrycie dachowe?

Wybór materiału na pokrycie dachu warunkują przede wszystkim finanse inwestora. W praktyce najbardziej popularne materiały na pokrycie dachowe to blachodachówka oraz dachówka ceramiczna, gdyż wyróżnia je dobry stosunek ceny do jakości. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, czym najlepiej pokryć dach.

Decyzję warto przeanalizować z dekarzem, który opowie nam o wadach i zaletach każdego rozwiązania. Może jednocześnie zaproponować nam jedno z rozwiązań po zapoznaniu się z naszym budynkiem, kształtem dachu, stopniem jego nachylenia, a także naszymi potrzebami i preferencjami, chociażby co do jego estetyki.

Jak dobrać pokrycie do kształtu dachu?

Nie ma w tym przypadku wielu ograniczeń, przynajmniej w teorii. Większość pokryć można bowiem zastosować niemal na każdym dachu. Nie zawsze będzie to jednak opłacalne pod względem finansowym. Im bardziej rozbudowany dach, tym cena pokrycia dachowego (zarówno materiału, jak i robocizny) będzie wyższa.

Gdy na naszym dachu występuje duża ilość załamań połaci, warto rozważyć pokrycie małoformatowe, do którego zalicza się m.in. dachówki betonowe, dachówki ceramiczne czy gont drewniany. Za tym wyborem przemawia nie tylko cena, ale i szeroki wybór kolorów. Co więcej, pokrycia małoformatowe zapewniają większą swobodę obróbek i generują mniej odpadów niż pokrycia modułowe.

Na dachach płaskich dobrze sprawdzą się za to pokrycia wielkoformatowe, w tym przede wszystkim blachodachówka w arkuszach. Ograniczymy w ten sposób straty materiałów, a sam koszt także będzie stosunkowo niski. Dobranie dachówek do kształtu dachu to zadanie, które lepiej pozostawić specjaliście. Na czyją pomoc możemy liczyć w tym zakresie?

pokrycie dachu

Kto może pomóc wybrać odpowiednie pokrycie dachowe?

Bardzo często się zdarza, że pokrycie dachów wykonywane jest przez murarzy. Tymczasem nie jest to do końca dobre rozwiązanie, gdyż samo przestrzeganie zaleceń producenta może nie wystarczyć. Lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie dekarzy, dla których problemu nie będzie stanowiło wykonanie pokrycia dachowego nawet na dachu o skomplikowanym kształcie. Takich osób najlepiej szukać z polecenia. Warto jednocześnie wiedzieć, że istnieje organizacja o nazwie Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

Ponadto, możliwe jest wytypowanie ekipy na stronach producentów konkretnych rodzajów pokryć. Ile kosztuje skorzystanie z usług dekarza? Wiele zależy od wybranego pokrycia dachowego. Dla przykładu krycie dachówką zakładkową ceramiczną lub cementową to koszt 50-70 zł za m2, krycie blachą trapezową kosztuje zaś 40-50 zł za m2. Najwięcej zapłacimy za krycie łupkiem (płytkami z kamienia naturalnego), bo nawet 150 zł za m2.

Jak zabezpieczyć pokrycie dachu przed silnym wiatrem?

Nie wystarczy jedynie wybrać i zamontować pokrycie dachowe. Należy jeszcze zabezpieczyć je przed czynnikami atmosferycznymi, w tym głównie silnym wiatrem. Musimy najpierw wiedzieć, że Europejska Norma 1991-1-4:2008 (EN) wyróżnia trzy strefy obciążenia wiatrem w Polsce:

  • strefa I –  strefa najsłabszego wiatru, znajduje się w niej większa część obszaru Polski,
  • strefa II – przeważa na niej umiarkowania siła wiatru, zaliczamy do niej Pojezierze Pomorskie i okolice Zatoki Gdańskiej,
  • strefa III – do czynienia mamy tu z najsilniejszymi wiatrami, są to obszary górskie, Przedgórze Sudeckie i Pogórze Karpackie.

jakie pokrycie na dach

Jeśli wiemy już, do jakiej strefy zaliczany jest obszar, na którym stoi nasz dom, możemy dobrać odpowiedni rodzaj pokrycia dachowego. W strefie III najlepiej poradzą sobie dachówki bądź łupek naturalny. Podczas montażu pokrycia należy zwrócić szczególną uwagę na tzw. miejsca wrażliwe. W tym celu wzmacnia się mocowanie na styku za pomocą specjalnych spinek do dachówek. Konieczne jest również wzmocnienie ścian szczytowych, gdyż należy je nieco odciążyć. Z tego powodu dekarze decydują się na wykończenie ich wieńcem obwodowym.

Ponadto, wysokie ściany stabilizuje się przy użyciu żelbetowych słupków. Wybór pokrycia dachowego powinna determinować zarówno strefa obciążenia wiatrem, w jakiej znajduje się nasz budynek, jak i kształt dachu. Trudno także pominąć aspekt finansowy, gdyż poszczególne rodzaje pokrycia dachowego znacząco różnią się pod względem ceny. Wydaje się zatem, że przy tam istotnym i jednocześnie skomplikowanym aspekcie, najlepiej zdać się na pomoc wykwalifikowanego dekarza.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Salon
Salon glamour
Pomieszczenie gospodarcze
Suterena – co to jest?
Instalacje
Solary - ile kosztują i czy warto instalować kolektory słoneczne?
Salon
Salon glamour
Pomieszczenie gospodarcze
Suterena – co to jest?
Instalacje
Solary - ile kosztują i czy warto instalować kolektory słoneczne?

Nowości w tej kategorii

Dach
Blacha na dach - blacha dachowa. Co warto wiedzieć?
10 listopada 2020 r. Diana Pidlesetska

Blacha na dach - blacha dachowa. Co warto wiedzieć?

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą pokrycia dachowego, jedną z pierwszych rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, jest rodzaj...

Dach
Jak wykonać ocieplenie dachu?
23 października 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Jak krok po kroku wykonać ocieplenie dachu?

Czy wiesz, że około 25% ciepła z Twojego domu wydostaje się przez dach? Jego ocieplenie to zatem nie tylko komfort ale prz...

Dach
Dach wielospadowy - jak jest skonstruowany?
19 października 2020 r. Ewelina Kocenda

Dach wielospadowy - jak jest skonstruowany?

Dach wielospadowy to jeden z wielu typów zadaszenia, które w dużym stopniu wpływa na wizualny wygląd nieruchomości. Jest c...

Dach
Co to jest murłata i jak ją wykonać?
22 września 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Co to jest murłata i jak ją wykonać?

Jednym z pytań, które zadają sobie inwestorzy, nieznający się na budownictwie, jest pytanie: co to jest murłata? To niezwy...

Dach
Blacha na dach - blacha dachowa. Co warto wiedzieć?
10 listopada 2020 r. Diana Pidlesetska

Blacha na dach - blacha dachowa. Co warto wiedzieć?

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą pokrycia dachowego, jedną z pierwszych rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, jest rodzaj...

Dach
Jak wykonać ocieplenie dachu?
23 października 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Jak krok po kroku wykonać ocieplenie dachu?

Czy wiesz, że około 25% ciepła z Twojego domu wydostaje się przez dach? Jego ocieplenie to zatem nie tylko komfort ale prz...

Dach
Dach wielospadowy - jak jest skonstruowany?
19 października 2020 r. Ewelina Kocenda

Dach wielospadowy - jak jest skonstruowany?

Dach wielospadowy to jeden z wielu typów zadaszenia, które w dużym stopniu wpływa na wizualny wygląd nieruchomości. Jest c...

Dach
Co to jest murłata i jak ją wykonać?
22 września 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Co to jest murłata i jak ją wykonać?

Jednym z pytań, które zadają sobie inwestorzy, nieznający się na budownictwie, jest pytanie: co to jest murłata? To niezwy...