Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje budowa domu 100 m2? Cennik budowy domu w 2023 roku

Ile kosztuje budowa domu 100m2?

Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu 100 m2? W 2023 roku na taką inwestycję trzeba przeznaczyć nawet 300 tys. zł, choć ostateczne wydatki będą zależały od wielu czynników. Sprawdź, od czego zależy koszt budowy domu 100 m2, co się na niego składa i na czym można zaoszczędzić.

Wśród inwestorów projekty domów do 100 m2 cieszą się ogromną popularnością, ponieważ właśnie takie budynki zaspokajają potrzeby typowych rodzin z jednym lub dwojgiem dzieci. Przy tym są dość ekonomiczne w budowie i późniejszej eksploatacji.

Koszt budowy domu 100 m2 – czy warto czekać z budową domu?

Zanim wyjaśnimy, ile kosztuje budowa domu 100 m2, warto zaznaczyć, że koszty takiej inwestycji wzrosły w stosunku do roku ubiegłego. Powodem są rosnące ceny materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny, które wynikają z inflacji, wysokich cen surowców oraz brakiem towarów spowodowanym m.in. pandemią koronawirusa.

Nie należy też zapominać o większych wymaganiach dotyczących energooszczędności budynku. Nowe warunki techniczne zostały wprowadzone z dniem 1 stycznia 2021 roku i wiążą się z koniecznością zastosowania nowszych, a więc i droższych technologii przy realizacji inwestycji.

Na wzrosty cen wpłynął też zwiększony popyt na materiały i usługi budowlane, który napędzały tanie kredyty hipoteczne. Dzisiaj już wiemy, że zaciągnięcie zobowiązania na budowę domu będzie droższe ze względu na wzrost stóp procentowych, co powinno uspokoić nie tylko popyt, ale także inflację.

Budowa domu 100 m2 – formalności. O czym powinieneś wiedzieć, zanim przystąpisz do budowy?

Mówiąc o koszcie budowy domu, zwykle ma się na myśli koszty materiałów i robocizny, a przecież inwestora czeka wiele dodatkowych wydatków. Najpierw musi bowiem kupić działkę, co wiąże się nie tylko z ogromnym wydatkiem na sam zakup parceli, ale też z dość wysokimi opłatami notarialnymi, podatkiem PCC, a także kosztem dokonania wpisu do księgi wieczystej.

Za sam projekt domu trzeba zapłacić minimum 2-3 tysiące złotych i dotyczy to najtańszych projektów gotowych, bo cena indywidualnych potrafi być nawet kilkukrotnie wyższa. Adaptacja gotowego projektu też nie jest tania, bo kosztuje średnio 1500-2500 zł.

Uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie inwestycji do urzędu w przypadku budowy domu bez pozwolenia nie wiąże się z żadnymi opłatami. W niektórych przypadkach inwestor będzie jednak musiał ponieść koszty dodatkowych formalności np. sporządzenia projektów przyłączy (wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych czy gazowych), za które trzeba zapłacić od 500 do 2000 zł (za każde). Wykonanie mapek geodezyjnych to kolejne minimum kilkaset złotych.

Dowiedz się więcej: Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2023

Koszt budowy domu 100 m2 – co się na niego składa? 

Przejdźmy zatem do kwestii, ile kosztuje budowa domy ok. 100 m2. Na koszt inwestycji składają się trzy podstawowe elementy:

 • koszt zakupu materiałów budowlanych,
 • koszty robocizny,
 • koszty pozostałe obejmujące koszty projektu, administracyjne, zakupu działki itp. 

Wbrew pozorom w całkowitym koszcie budowy domu 100 m2 robocizna stanowi zaledwie 20% wydatków. Największy udział w budżecie mają materiały budowlane (około 60%), a pozostałe 20% koszty wynajmu sprzętu, transportu, wykonania przyłączy itp.

Przed rozpoczęciem inwestycji należy zrobić solidny kosztorys i tutaj warto wiedzieć, że można kupić gotowe projekty domów z kosztorysem. W wersji podstawowej obejmuje on koszty stanu surowego zamkniętego, natomiast w wariancie rozszerzonym zawiera także koszty wykończenia budynku.

Sprawdź: Budowa domu pod klucz – co warto wiedzieć? Dowiedz się, ile trwa budowa domu pod klucz

Ile kosztuje budowa domu 100 m2 – kosztorys stanu surowego

Koszt budowy domu 100 m2 w stanie surowym zamkniętym wynosi dzisiaj około 180-200 tys. zł i obejmuje następujące koszty:

 • prac ziemnych i postawienia fundamentów – 20-40 tys. zł,
 • wzniesienia całej konstrukcji budynku wraz ze stropem i dachem – 100-120 tys. zł,
 • wykonania stolarki okiennej i drzwiowej – około 20-30 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu 100 m2 – kosztorys stanu wykończonego

Wykończenie budynku wymaga wykonania wielu dodatkowych prac m.in. wykonania ocieplenia, wykończenia zewnętrznej elewacji, zamontowania instalacji wewnętrznych, a także wykonania posadzek, ścian, sufitów i parapetów (zewnętrznych i wewnętrznych). Te wszystkie prace pochłoną około 80-120 tysięcy złotych w zależności od zastosowanych technologii i materiałów.

Podsumowując, koszt budowy domu 100 m2 pod klucz wynosi zatem około 260-320 tysięcy złotych.

Ile kosztuje budowa domu 100 m2 – którą metodę wybrać?

Na koszt inwestycji duży wpływ ma wybór metody jej realizacji. Do wyboru jest metoda kontraktowa, czyli zlecenie budowy od A do Z firmie budowlanej lub metoda gospodarcza, polegająca na wykonaniu całości lub większości prac we własnym zakresie, lub z pomocą zaprzyjaźnionych fachowców.

Nietrudno się domyślić, że metoda gospodarcza jest znacznie tańsza – szacuje się, że można dzięki niej wygenerować średnio 20% oszczędności. Zatem ile kosztuje budowa domu 100 m2 systemem gospodarczym?

Można przyjąć, że około 200-270 tysięcy złotych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że czas realizacji inwestycji tą metodą jest znacznie dłuższy i rodzi ryzyko popełnienia błędów, które mogą wygenerować dodatkowe koszty.

Przeczytaj: Budowa domu systemem gospodarczym – ile kosztuje i na czym polega budowa systemem gospodarczym?

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego 100 m2?

Już wiemy mniej więcej, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego 100 m2 – jest to w przybliżeniu 300 tysięcy złotych w stanie deweloperskim. W przybliżeniu, ponieważ warto zwrócić uwagę, że na koszt jego wzniesienia będzie miało wpływ szereg elementów np. technologia budowy. Za nieco tańsze w budowie uznawane są domy szkieletowe niż domy murowane, za to od tych ostatnich kosztowniejsze są domy z bali.

Znaczenie ma również to, czy zdecydujemy się na dom parterowy, czy dom z poddaszem użytkowym. Dla wielu osób będzie zaskoczeniem fakt, że dom parterowy jest tańszy w budowie niż ten z poddaszem o tej samej powierzchni użytkowej 100 m2. Różnica w kosztach może wynieść nawet 10% i wiąże się z tym, że dom parterowy wymaga większych fundamentów oraz większego dachu.

W dalszej części tekstu dowiesz się, ile kosztuje budowa małego domu do 100 m2 z poddaszem lub bez.

Ile kosztuje budowa domu parterowego 100 m2?

Jesteś ciekawy, ile kosztuje budowa domu parterowego do 100 m2? Otóż średni koszt budowy domu parterowego 100 m2 w technologii murowanej (np. z pustaków lub bloczków betonowych) to około 180 tysięcy złotych w stanie surowym zamkniętym. Samo wzniesienie fundamentów pochłonie w jego przypadku około 35 tysięcy złotych.

Czym jest certyfikat energetyczny domu i ile kosztuje?

Ile kosztuje budowa domu 100 m2 z poddaszem?

A ile kosztuje budowa domu 100 m2 z poddaszem użytkowym? Przeciętny koszt budowy domu 100 m2 z poddaszem w technologii murowanej szacowany jest na około 160-170 tysięcy złotych. Taki budżet wystarczy na wzniesienie budynku w stanie surowym zamkniętym.

Jest to zatem znacznie mniej niż w przypadku domu parterowego, co jak już wyjaśniliśmy, wiąże się z mniejszą powierzchnią fundamentów, których budowa w tym przypadku pochłonie około 25 tys. złotych.

To może Cię zainteresować: Ile kosztuje budowa domu 150 m2? Wycena kosztów na 2023 rok

Koszt budowy domu 100 m2 – na czym możemy zaoszczędzić?

Nasze powyższe przykłady wyjaśniające, jaki jest koszt budowy domu 100 m2, dotyczyły najprostszych budynków. Warto mieć zatem świadomość, że koszty inwestycji w dużej mierze zależą od wybranego projektu.

Chcąc obniżyć realny koszt budowy domu 100 m2 do minimum, należy wiedzieć, na czym można zaoszczędzić. Najlepszym na to sposobem jest wybór projektu domu o następujących parametrach:

 • z poddaszem użytkowym,
 • o prostej, kompaktowej bryle,
 • bez piwnicy,
 • z prostym dachem dwuspadowym,
 • ze standardową stolarką okienną, 
 • bez dużej liczby balkonów.

Na czym można jeszcze zaoszczędzić, budując dom? Z pewnością na całkowity koszt budowy domu 100 m2 wpływ będzie miała też wspomniana wyżej technologia budowy domu. Warto tutaj pamiętać, że sprawdzone i znane technologie pochłoną stosunkowo mniejsze koszty robocizny, ponieważ łatwiej znaleźć do ich wykonania niedrogich fachowców.

Domy na zgłoszenie do 35 m2. Co trzeba wiedzieć, jeśli myślimy nad jego budową?

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu
04.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu 2%?

Planujesz budowę wymarzonego domu, ale zastanawiasz się, czy posiadana przez...

Koszty budowy
budowa dachu z czerwoną dachówką
06.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy wiosną 2023 czeka nas spadek kosztów budowy domów?

Przez ostatnie dwa lata mieliśmy do czynienia z nieprzerwanymi wzrostami kosztów budowy domów, ich poziom dorównywał, a na...

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Znane powiedzenie inwestorów giełdowych mówi, że należy kupować, kiedy wszyscy sprzedają a sprzedawać, kiedy wszyscy kupuj...

Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
24.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy sytuację na rynku finansowym

Nieznaczny spadek inflacji o kilka dziesiątych punktu procentowego oraz brak...

Koszty budowy
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu
04.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu 2%?

Planujesz budowę wymarzonego domu, ale zastanawiasz się, czy posiadana przez...

Koszty budowy
budowa dachu z czerwoną dachówką
06.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy wiosną 2023 czeka nas spadek kosztów budowy domów?

Przez ostatnie dwa lata mieliśmy do czynienia z nieprzerwanymi wzrostami kosztów budowy domów, ich poziom dorównywał, a na...

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Znane powiedzenie inwestorów giełdowych mówi, że należy kupować, kiedy wszyscy sprzedają a sprzedawać, kiedy wszyscy kupuj...

Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
24.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy sytuację na rynku finansowym

Nieznaczny spadek inflacji o kilka dziesiątych punktu procentowego oraz brak...

Reklama
Zamknij