Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje wykończenie domu w 2023 roku? Cena za m2

Ile kosztuje wykończenie domu?

Budowa własnego domu to spełnienie marzeń dla wielu osób. Niestety koszt wykończenia inwestycji to nie jedyny wydatek, który przyjdzie Ci ponieść. Zanim wprowadzisz się do własnego M, sprawdź ile kosztuje wykończenie domu pod klucz.

Ceny materiałów oraz usług ekip budowlanych drożeją z każdym miesiącem. Budżet, który jeszcze do niedawna mógł okazać się wystarczający, dzisiaj pozwoli Ci dociągnąć inwestycję jedynie do pewnego etapu. W wielu przypadkach ratunkiem jest kredyt na wykończenie domu. Aby jednak móc o niego zawnioskować, warto sprawdzić, jaka kwota będzie Ci w ogóle potrzebna.

Na jakie koszty musisz się przygotować przed rozpoczęciem prac wykończeniowych?

Budowa domu składa się z wielu etapów. Zanim rozpoczniesz prace wykończeniowe, musisz przebrnąć przez stan surowy otwarty i zamknięty. Ich realizacja często trwa naprawdę długo i zależy od pogody, dostępności materiałów oraz przygotowanego budżetu. Jednak już w momencie zakupu projektu, warto zastanowić się, ile kosztuje wykończenie domu o konkretnej powierzchni.

Niektóre będą wymagały większego wkładu finansowego jak np. domy piętrowe czy te z dużą ilością okien. Jeśli więc nie chcesz wydawać za dużo pieniędzy, wybierz dom o prostej bryle, bez schodów.

Niezależnie od powierzchni domu i tak będziesz musiał dodatkowo ponieść koszt:

O tym ile kosztuje wykończenie domu wewnątrz w dużej mierze decyduje wybrany standard wyposażenia. O ile w przypadku prac budowlanych, masz mniejsze pole do manewru, o tyle w sytuacji wykańczania domu, masz szansę sporo zaoszczędzić. Wystarczy, że zrezygnujesz z usług stolarza, a szafy zakupisz w zwykłym sklepie meblowym i samodzielnie podejmiesz się zadania pomalowania ścian czy ułożenia podłóg.

Warto wiedzieć: ile kosztuje położenie paneli podłogowych?

Ile kosztuje wykończenie domu w 2023 roku? Cena za m2

Tworząc budżet warto jednak przyjąć pewne założenia, których będziesz się trzymać. Oczywiście możesz teraz pójść do sklepu i sprawdzić koszt poszczególnych materiałów, co z pewnością będzie bardziej miarodajne, ale zajmie Ci dużo. Zweryfikowaliśmy więc za Ciebie, ile kosztuje wykończenie domu, biorąc pod uwagę wiele czynników, w tym również lokalizację inwestycji.

Ile kosztuje wykończenie domu za m2? Szacunkowo przyjmuje się, że w 2023 roku, za wykończenie mieszkania zapłacisz minimum 800 zł. Oczywiście, koszt ten może być znacznie wyższy w zależności od wybranego standardu. Nikogo nie zdziwi więc kwota 1000 zł czy 1300 zł za m2.

Jaki budżet powinieneś zaplanować sobie w przypadku wykończenia niewielkiego domu, a jaki w sytuacji, gdy zdecydowałeś się na ten o dużej powierzchni? Sprawdźmy.

Ile kosztuje wykończenie domu 90m2? min. 70 tys. złotych
Ile kosztuje wykończenie domu 100m2? min. 80 tys. złotych
Ile kosztuje wykończenie domu 120m2? min. 96 tys. złotych
Ile kosztuje wykończenie domu 150m2? min. 120 tys. złotych
Ile kosztuje wykończenie domu 180m2? min. 144 tys. złotych
Ile kosztuje wykończenie domu 200 m2? min. 160 tys. złotych

Dowiedz się: ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź aktualny cennik usług glazurniczych 2023

Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego?

Zanim przejdziesz do momentu urządzania domu, z pewnością zainteresujesz się tym, ile kosztuje wykończenie domu w stanie surowym otwartym. Przyjmuje się, że w przypadku domu piętrowego o powierzchni 140 m2 będzie to koszt ok. 160 tys. złotych. Jest to bowiem pierwszy etap inwestycji, który pozwoli na położenie fundamentów, dachu, stropów oraz kominów.

Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu surowego otwartego do stanu zamkniętego? Różnica jest stosunkowo niewielka. Z elewacją, izolacją, montażem drzwi zewnętrznych oraz okien powinieneś zamknąć się w kwocie 200 tys. złotych.

Weryfikując koszt poszczególnych etapów, warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że podane ceny nie zawsze będą dotyczyć takiego samego zakresu prac. Sprawdzając więc ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim musisz pamiętać o tym, że taki standard nadal okaże się niewystarczający do tego, aby móc zamieszkać w swoim nowym domu.

Cała sytuacja dodatkowo komplikuje się dlatego, że ciężko jednoznacznie stwierdzić co może wchodzić w zakres prac, ponieważ w przepisach nie funkcjonuje żadna spójna definicja wykończenia domu do stanu deweloperskiego czy też pod tzw. klucz.

W takim razie jak oszacować ile kosztuje wykończenie domu ze stanu surowego zamkniętego do tzw. deweloperskiego? W tym wypadku warto wziąć pod uwagę oczekiwany standard. Zwykle przyjmuje się podział na: stan ekonomiczny, pośredni oraz wysoki. Zdecydowaną popularnością cieszy się ten drugi, ponieważ pozwala zachować balans pomiędzy jakością a ceną.

W zakres tych prac wlicza się m.in. tynkowanie sufitów oraz ścian, wykonanie posadzek oraz podłączenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Niektóre firmy oferują również montaż parapetów wewnętrznych oraz urządzeń sanitarnych.

Taki etap z pewnością okaże się jednak niewystarczający do tego, aby móc zamieszkać we własnym domu. Przed Tobą jeszcze wyposażenie mieszkania w meble, położenie płytek czy też montaż drzwi. Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego do momentu, w którym można się już wprowadzić? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Sprawdź: ile kosztuje malowanie pokoju? Cennik 2023

Ile kosztuje wykończenie domu pod klucz?

Możesz zdecydować się samodzielnie wykończyć swoje mieszkanie lub też wybrać usługi firmy budowlanej. W takiej sytuacji to ile będzie kosztować wykończenie domu pod klucz może się znacząco różnić. W przypadku zlecenia prac oraz ceny materiałów musisz doliczyć sobie jeszcze koszt robocizny.

Zakładając jednak, że sam podejmiesz się wykonania większości prac, to powinieneś przyjąć, że wykończenie domu pod klucz będzie kosztować Cię od 1 do 3 tys. złotych za metr kwadratowy. Jeśli więc interesuje Cię ile kosztuje wykończenie domu 100 m2 pod klucz to odpowiadamy, że od 100 do 300 tys. złotych.

Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?

Na czym możemy zaoszczędzić, wykonując część prac wykończeniowych samodzielnie?

Niejednokrotnie wspominaliśmy, że koszt wykończenia domu w dużej mierze zależy od wybranego standardu oraz zakresu prac, które zdecydowałeś się wykonać samodzielnie. Na czym więc można najwięcej zaoszczędzić?

Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj listę zakupów. Podłogi winylowe będą znacznie tańsze niż drewno, a w łazience zamiast całej ściany kafli warto w niektóre miejsca po prostu położyć farbę. Budżetowym, ale tak samo trwałym rozwiązaniem będzie też blat kuchenny wykonany z konglomeratu zamiast z kamienia oraz szafki stworzone z płyty laminowanej, a nie z drogiego forniru.

Dodatkowe środki zaoszczędzisz na tzw. robociźnie, jeśli zdecydujesz się zakasać rękawy i samodzielnie wykonać większość prac. A mowa o naprawdę dużych kwotach. Dla przykładu za ułożenie płytek na podłodze zapłaciłbyś ok. 50 zł/m2, a paneli ok. 18 zł/m2. Samodzielnie możesz też pomalować ściany, co pozwoli Ci zaoszczędzić ok. 10 zł/m2 oraz zamontować sanitariaty w łazience.

Jeśli znasz się na elektryce, większość prac związanych z oświetleniem również możesz wykonać w pojedynkę. Pamiętaj jednak, że niektóre czynności (np. podłączenie płyty) wymagają, tego, aby przeprowadził je fachowiec z uprawieniami.

Na koniec zachęcamy do obejrzenia webinaru naszego eksperta:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki

Nowości w tej kategorii

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Finanse i koszty
Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?
12.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?

Sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że w poszukiwaniu własnego lokum coraz więcej osób rozważa zakup domu w budowie n...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Finanse i koszty
Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?
12.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?

Sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że w poszukiwaniu własnego lokum coraz więcej osób rozważa zakup domu w budowie n...

REKLAMA
Zamknij