Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Kup projekt z rabatem i odbierz prezent 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zamów

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Stan surowy zamknięty – co obejmuje ten etap podczas budowy domu?

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty to jeden z etapów budowy domu. Większość inwestorów stara się do niego doprowadzić budynek w trakcie jednego sezonu budowlanego. Wówczas ze spokojem można przetrwać zimę i poczekać do wiosny na dalsze kontynuowanie prac. Co obejmuje stan surowy zamknięty? Co odróżnia go od stanu deweloperskiego? Sprawdź!

Czym jest stan surowy zamknięty?

Co znaczy stan surowy zamknięty? Jeśli dotąd nie budowałeś domu, to zapewne nie do końca znasz to pojęcie. Aby dokładnie to zrozumieć, warto wiedzieć, że budowa gotowego domu dzieli się na kilka etapów. Pierwszy z nich stanowi stan surowy otwarty, który pozwala nam podziwiać pierwsze efekty pracy budowlańców. Wówczas budynek posiada już wymurowane ściany nośne, strop, komin, pokrycie dachu, a nawet schody wewnętrzne. Dostrzec można już w nim zatem dokładny zarys, nadal brakuje jednak wielu elementów.

Etap następujący po nim to właśnie stan surowy zamknięty. Jest to budynek, który posiada już dach, kompletną konstrukcję nośną, drzwi zewnętrzne, a nawet okna. Oznacza to więc, że jest odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, czyli chociażby opadami śniegu. Wewnątrz nadal wiele pozostaje jeszcze do wykończenia.

Co ciekawe, konkretna definicja stanu surowego zamkniętego w prawie budowlanym nie istnieje. Warto zatem ustalić zakres konkretnych prac budowlanych jeszcze przed podpisaniem umowy z firmą budowlaną. Każda z nich może nieco inaczej odpowiedzieć na pytanie, co to stan surowy zamknięty, dlatego lepiej się zabezpieczyć.

Dlaczego inwestorzy najczęściej chcą doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego w ciągu jednego sezonu? Wówczas nie trzeba wykonywać dodatkowych prac zabezpieczających budynek przed opadami śniegu czy mrozem. A to pozwala także zaoszczędzić.

Co obejmuje stan surowy zamknięty? 

Stan surowy zamknięty to w praktyce ponad połowa prac budowlanych. Dojście do tego etapu zajmuje zazwyczaj ok. 3-4 miesięcy. W związku z tym, że prawo budowlane nie przewiduje definicji stanu surowego zamkniętego, warto dopytać się firmy budowlanej, co jej zdaniem kryje się pod tym pojęciem. Wówczas dowiemy się, czego możemy oczekiwać.

Niemniej, w większości przypadków, firmy podobnie odpowiedzą na pytanie, co wchodzi w skład stanu surowego zamkniętego. Do takiej rozmowy możesz się jednak wcześniej przygotować.

Co obejmuje stan surowy zamknięty? Będą to przede wszystkim:

Budynek z zewnątrz wygląda na prawie skończony, brak oczywiście elewacji i wykończenia. Wewnątrz nadal jednak widnieje goły beton, co oznacza, że czas na kolejne prace, których efekt stanowić będzie stan deweloperski.

A czy stan surowy zamknięty obejmuje instalacje? Najczęściej przyjmuje się, że budynek na tym etapie nie ma jeszcze instalacji. Elektryka w stanie surowym zamkniętym nie jest więc jeszcze położona.

Ile kosztuje doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego? 

Jaki jest koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego? Jak to ma miejsce w przypadku nieruchomości, trudno go dokładnie oszacować. Wiele zależy bowiem od powierzchni budynku, jak i użytych materiałów.

Niektórzy decydują się wybudować dom po kosztach, ponieważ ogranicza ich budżet, inni pozwalają sobie na realizację najskrytszych marzeń, wydając przy tym ogromne sumy. Cena stanu surowego zamkniętego za m2 może więc wynieść 1500 zł, jak i 2500 zł. Niemniej, uśredniona stawka to ok. 1800-1900 zł za m2.

Przyjmuje się, że średni koszt stanu surowego zamkniętego wynosi ok. 180-250 tys. złotych. Cena ta dotyczy raczej niewielkiego domu o powierzchni ok. 100 m2. A czy istnieje możliwość wykonania domu w stanie surowym zamkniętym do 100 tys. złotych? Przy zawrotnym tempie rosnących cen na rynku budowlanym, obecnie będzie to ogromne wyzwanie.

Szacuje się, że stan surowy zamknięty stanowi 35-40% kosztów budowy domu. Jak zatem widzisz, wiele wydatków jeszcze przed Tobą. Już sama cena stanu surowego zamkniętego może znacznie nadwyrężyć budżet. Z tego też względu budowa domu często jest rozłożona na etapy i trwa nawet kilka lat.

Czy można wziąć kredyt na dom lub mieszkanie w stanie surowym zamkniętym? 

Budowa domu w Polsce najczęściej trwa 2-3 lata. Wiele osób decyduje się na budowę domu do stanu surowego zamkniętego i chwilową przerwę, która pozwoli odłożyć środki na dalsze prace. Co, gdy chcesz wziąć kredyt hipoteczny na stan surowy zamknięty? Możesz się niemiło zdziwić.

Odpowiedzieć na pytanie, czy można wziąć kredyt na stan surowy zamknięty, jest niestety przecząca. Musisz zatem mieć na uwadze, że kredyt na stan surowy zamknięty nie jest dostępny, chyba że zdecydujesz się na kredyt gotówkowy. W innym przypadku nie masz co liczyć na środki od banku.

Dlaczego? Banki wymagają oddania domu do użytkowania. Nie udzielą zatem kredytu hipotecznego na dom, który powstał jedynie do pewnego etapu.

Co dalej po stanie surowym zamkniętym? Planowanie prac budowlanych 

Kiedy etap budowy domu do stanu surowego zamkniętego jest już ukończony, możesz w końcu podziwiać swój budynek w niemal całej okazałości – przynajmniej z zewnątrz. To jednak nie koniec prac. Zostało ich jeszcze sporo.

Co dalej po stanie surowym zamkniętym? Pora na wykończenie jego wnętrza. Przed Tobą jeszcze całe mnóstwo pracy, którą musisz jednak najpierw uporządkować.

Jaka jest kolejność prac po stanie surowym zamkniętym? Przede wszystkim musisz podjąć kilka, kluczowych decyzji. Co się do nich zalicza?

Z pewnością będzie to wybór rodzaju ogrzewania oraz materiałów wykończeniowych. Jeśli chcesz mieć w domu kominek bądź system alarmowy to teraz jest dobra pora, aby o tym powiedzieć. Musisz także już mniej więcej wiedzieć, jak masz zamiar zaaranżować wnętrza.

Od czego zacząć? Od rozprowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Praktycznie w tym samym czasie może odbywać się rozprowadzenie przewodów podtynkowych, czyli np. elektrycznych. Kiedy przewody będą gotowe (te, które mają pozostać niewidoczne), pora przejść do tynkowania, najpierw sufitu, a następnie ścian i otworów drzwiowych oraz okiennych. Warto także wykończyć ściany płytami gipsowo-kartonowymi.

Teraz przychodzi czas na izolację podłóg, najczęściej z użyciem styropianu, polistyrenu ekstrudowanego lub wełny. Podczas układania drugiej warstwy płyt izolacyjnych, należy rozprowadzić instalacje centralnego ogrzewania. To także czas na wyprowadzenie podejścia do grzejników.

Czym różni się stan surowy zamknięty od stanu deweloperskiego? 

Jeśli Twój dom jest w stanie surowym zamkniętym, to zapewne planujesz już dalsze prace, które pozwolą doprowadzić go do stanu deweloperskiego. Co to jedna właściwie oznacza?

Pojęcie stanu deweloperskiego pojawia się dość często. To właśnie tego rodzaju budynki są najczęściej oddawane do sprzedaży przez deweloperów, stąd też ta nazwa. Niemniej, definicja stanu deweloperskiego także nie występuje w przepisach budowlanych, przez co każdy deweloper może ją definiować nieco inaczej.

Czym różni się stan surowy zamknięty od stanu deweloperskiego? W praktyce żaden z tych etapów nie umożliwia wprowadzki. Niemniej, stan deweloperski obejmuje szereg prac we wnętrzu budynku. Zalicza się do nich m.in. wykonanie posadzek, montaż parapetów, montaż drzwi wejściowych, przygotowanie ścian i sufitów do malowania, montaż grzejników oraz podłączenie i rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Stan surowy a stan deweloperski różni więc mnóstwo elementów.

A co pozostaje do zrobienia po stanie deweloperskim? Prace wykończeniowe. Wprowadzając się do domu w stanie deweloperskim musisz więc pomalować ściany i sufit, ułożyć panele, płytki ścienne i podłogowe oraz wstawić meble oraz wszystkie sprzęty.

Kiedy warto dokonać zamknięcia stanu surowego domu? 

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – przed nadejściem zimy. Opady śniegu, ujemne temperatury, deszcz i grad – to wszystko czynniki, które mogą dokonać wielu zniszczeń w Twoim domu, który jest w trakcie budowy. Pojawiająca się wilgoć może sprawić, że wiele prac pójdzie na marne. Najłatwiej będzie zatem jeszcze przed zimą wybudować dom w stanie surowym zamkniętym. Zamontowane drzwi, dach oraz okna zapewnią, że do wnętrza budynku nie dostanie się wilgoć.

Ponadto, zimą bez problemu prowadzić można prace wykończeniowe. Aby jednak było to możliwe, musisz najpierw zapewnić ciągłe ogrzewanie oraz oświetlenie, nawet o charakterze prowizorycznym. Ekipa budowlana musi mieć przecież komfortowe warunki do pracy. W czasie zimy budynek trzeba ogrzewać do temperatury dostosowanej do konkretnych prac budowlanych. W przypadku tynków wynosi ona ok 15°C. Nie zapomnij także o dobrej wentylacji.

Jak długo dom może stać w stanie surowym zamkniętym? 

Co kiedy po zimie, Twoja sytuacja finansowa nie pozwala na kontynuowanie prac budowlanych? Jak długo dom może stać w stanie surowym zamkniętym? Nie ma na to reguły. Wiele zależy od stopnia jego zabezpieczenia. Zdarza się, że takie budynki stoją i kilka lat. Miej jednak na względzie, że w takim budynku pojawić mogą się nieproszeni goście, na budowach nierzadko dochodzi także do kradzieży, tym bardziej gdy budynek długo stoi pusty i nie jest pilnowany, a nowe okna czy drzwi mogą łatwo paść łupem złodziei.

Stan surowy zamknięty – o czym jeszcze warto pamiętać na tym etapie

Musisz wiedzieć, że błędy popełnione na tym etapie mogą się zemścić w przyszłości, ponieważ są bardzo trudne do naprawienia. Jak powinny więc przebiegać prace budowlane? Prace budowlane powinny zatem przebiegać ze szczególną ostrożnością. Oszczędzanie na materiałach może później doprowadzić, chociażby do problemów z komfortem cieplnym w budynku.

Pamiętać musisz przede wszystkim o stworzeniu dokładnego planu. Jeśli zmienisz później zdanie co do lokalizacji danego pomieszczenia, to jego zmiana może nie być możliwa, zwłaszcza gdy dotyczy to kuchni lub łazienki. Podobnie będzie w kwestii kominka czy umiejscowienia schodów.

Wiele osób zakłada zbyt mały budżet na stan surowy zamknięty. Lepiej wylicz odpowiedni zapas, aby później wystarczyło Ci środków. Dokończenie budowy przed zimą powinno być dla Ciebie priorytetem.

Stan surowy zamknięty to w rzeczywistości już trzeci etap budowy domu, który następuje po tzw. stanie zero (przygotowaniu działki budowlanej i fundamentów) i stanie surowym otwartym. Niemniej, pochłania nawet ⅓ ogólnych kosztów. Aby przebiegł bezproblemowo, należy go szczegółowo zaplanować, najlepiej z pomocą specjalistów. Późniejsze poprawki mogą okazać się trudne do wykonania, a co za tym idzie, także kosztowne.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Elewacje
Farby elewacyjne: nasz ranking najlepszych produktów
28.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Farby elewacyjne: nasz ranking najlepszych produktów

Zmiana wyglądu elewacji stanowi sposób na podniesienie estetyki budynku oraz jego odświeżenie. Jak zrobić to skutecznie? W...

Ogrzewanie
Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?
22.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?

Kiedy rozmawiamy z inwestorami na temat optymalizacji kosztów budowy domu, w naturalny sposób kolejne pytanie dotyczy przy...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Szambo betonowe wkopane w ziemię i gotowe do podłączenia
27.07.2023 r. Jan Susmaga

Odległość szamba od granicy działki, budynku, studni. Ile musi wynieść?

Szambo jest sposobem na zapewnienie odprowadzania nieczystości z domu, kiedy...

Elewacje
Farby elewacyjne: nasz ranking najlepszych produktów
28.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Farby elewacyjne: nasz ranking najlepszych produktów

Zmiana wyglądu elewacji stanowi sposób na podniesienie estetyki budynku oraz jego odświeżenie. Jak zrobić to skutecznie? W...

Ogrzewanie
Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?
22.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?

Kiedy rozmawiamy z inwestorami na temat optymalizacji kosztów budowy domu, w naturalny sposób kolejne pytanie dotyczy przy...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Szambo betonowe wkopane w ziemię i gotowe do podłączenia
27.07.2023 r. Jan Susmaga

Odległość szamba od granicy działki, budynku, studni. Ile musi wynieść?

Szambo jest sposobem na zapewnienie odprowadzania nieczystości z domu, kiedy...

Reklama
Zamknij