Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Ostatni moment na zakup w niższej cenie! Od lutego zmiana cennika.

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Stan surowy zamknięty - co obejmuje ten etap podczas budowy domu?

Stan surowy zamknięty - co obejmuje ten etap podczas budowy domu?

Budowa domu odbywa się w przynajmniej kilka etapach, których nie sposób pominąć. Jeden z nich stanowi stan surowy zamknięty. Większość inwestorów stara się do niego doprowadzić budynek w trakcie jednego sezonu budowlanego. Wówczas ze spokojem można przetrwać zimę i poczekać do wiosny na dalsze kontynuowanie prac. Co dokładnie obejmuje stan surowy zamknięty? Co odróżnia go od stanu deweloperskiego? Sprawdź!

Stan surowy zamknięty to kolejny etap budowy domu, który następuje zaraz po stanie surowym otwartym. Nie pozwala jeszcze na przeprowadzkę, lecz przybliży Cię do to tej chwili. To jednocześnie czas na zaplanowanie wielu istotnych kwestii.

Czym jest stan surowy zamknięty?

Co znaczy stan surowy zamknięty? Aby dokładnie to zrozumieć, warto wiedzieć, że budowa gotowego domu dzieli się na kilka etapów. Pierwszy z nich stanowi stan surowy otwarty, który pozwala nam podziwiać pierwsze efekty pracy budowlańców. Wówczas budynek posiada już wymurowane ściany nośne, strop, komin, pokrycie dachu, a nawet schody wewnętrzne. Dostrzec można już w nim zatem dokładny zarys, nadal brakuje jednak wielu elementów.

Etap następujący po nim to właśnie stan surowy zamknięty. Jest to budynek, który posiada już dach, kompletną konstrukcję nośną, drzwi zewnętrzne, a nawet okna. Oznacza to więc, że jest odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, czyli chociażby opadami śniegu. Wewnątrz nadal wiele pozostaje jeszcze do wykończenia. 

Co ciekawe, konkretna definicja stanu surowego zamkniętego nie pojawia się przepisach prawa budowlanego. Warto zatem ustalić zakres konkretnych prac budowlanych jeszcze przed podpisaniem umowy z firmą budowlaną.

Dlaczego inwestorzy najczęściej chcą doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego w ciągu jednego sezonu? Wówczas nie trzeba wykonywać dodatkowych prac zabezpieczających budynek przed opadami śniegu czy mrozem.

Co obejmuje stan surowy zamknięty?

Stan surowy zamknięty to w praktyce ponad połowa prac budowlanych. Dojście do tego etapu zajmuje zazwyczaj ok. 3-4 miesięcy. W związku z tym, że prawo budowlane nie przewiduje definicji stanu surowego zamkniętego, warto dopytać się firmy budowlanej, co jej zdaniem kryje się pod tym pojęciem. Wówczas dowiemy się, czego możemy się oczekiwać.

Co najczęściej wchodzi w skład stanu surowego zamkniętego? 

Będą to przede wszystkim:

Budynek z zewnątrz wygląda na prawie skończony, brak oczywiście elewacji i wykończenia. Wewnątrz nadal jednak widnieje goły beton, co oznacza, że czas na kolejne prace, których efekt stanowić będzie stan deweloperski

Stan surowy zamknięty - co obejmuje ten etap podczas budowy domu?

Stan surowy zamknięty co dalej? Planowanie prac budowlanych

Twoja budowa domu osiągnęła już stan surowy zamknięty i zastanawiasz się do dalej? Pora na wykończenie jego wnętrza. Przed Tobą jeszcze całe mnóstwo pracy, którą musisz jednak najpierw uporządkować.

Jaka jest kolejność prac po stanie surowym zamkniętym?

Przede wszystkim musisz podjąć kilka, kluczowych decyzji. Co się do nich zalicza? Z pewnością będzie to wybór rodzaju ogrzewania oraz materiałów wykończeniowych. Jeśli chcesz mieć w domu kominek bądź system alarmowy to teraz jest dobra pora, aby o tym powiedzieć. Musisz także już mniej więcej wiedzieć, jak masz zamiar zaaranżować wnętrza.

Od czego zacząć? Od rozprowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Praktycznie w tym samym czasie może odbywać się rozprowadzenie przewodów podtynkowych, czyli np. elektrycznych. Kiedy przewody będą gotowe (te, które mają pozostać niewidoczne), pora przejść do tynkowania, najpierw sufitu, a następnie ścian i otworów drzwiowych oraz okiennych. Warto także wykończyć ściany płytami gipsowo-kartonowymi.

Teraz przychodzi czas na izolację podłóg, najczęściej z użyciem styropianu, polistyrenu ekstrudowanego lub wełny. Podczas układania drugiej warstwy płyt izolacyjnych, należy rozprowadzić instalacje centralnego ogrzewania. To także czas na wyprowadzenie podejścia do grzejników.

Stan surowy zamknięty - ile kosztuje?

Jaki jest koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego? Jak to ma miejsce w przypadku nieruchomości, trudno go dokładnie oszacować. Wiele zależy bowiem od powierzchni budynku, jak i użytych materiałów. Niektórzy decydują się wybudować dom po kosztach, ponieważ ogranicza ich budżet, inni pozwalają sobie na realizację najskrytszych marzeń, wydając przy tym ogromne sumy.

Przyjmuje się, że średni koszt stanu surowego zamkniętego wynosi ok. 150-180 tys. złotych. Cena ta dotyczy raczej niewielkiego domu o powierzchni ok. 100 m2. Szacuje się, że stan surowy zamknięty stanowi 35-40% kosztów budowy domu. Jak zatem widzisz, wiele wydatków jeszcze przed Tobą. 

Stan surowy zamknięty - co obejmuje ten etap podczas budowy domu?

O czym warto pamiętać na etapie stanu surowego zamkniętego?

Musisz wiedzieć, że błędy popełnione na tym etapie mogą się zemścić w przyszłości, ponieważ są bardzo trudne do naprawienia. Jak powinny więc przebiegać prace budowlane? Prace budowlane powinny zatem przebiegać ze szczególną ostrożnością. Oszczędzanie na materiałach może później doprowadzić, chociażby do problemów z komfortem cieplnym w budynku.

Pamiętać musisz przede wszystkim o stworzeniu dokładnego planu. Jeśli zmienisz później zdanie co do lokalizacji danego pomieszczenia, to jego zmiana może nie być możliwa, zwłaszcza gdy dotyczy to kuchni lub łazienki. Podobnie będzie w kwestii kominka. 

Stan surowy zamknięty a deweloperski - czym się różnią?

Jeśli Twój dom jest w stanie surowym zamkniętym, to zapewne planujesz już dalsze prace, które pozwolą doprowadzić go do stanu deweloperskiego. Co to jedna właściwie oznacza?

Pojęcie stanu deweloperskiego pojawia się dość często. To właśnie tego rodzaju budynki są najczęściej oddawane do sprzedaży przez deweloperów, stąd też ta nazwa. Niemniej, definicja stanu deweloperskiego także nie występuje w przepisach budowlanych, przez co każdy deweloper może ją definiować nieco inaczej.

Co zazwyczaj obejmuje stan deweloperski?

Będą to m.in. okna i parapety, wylewka podłogowa, tynki w środku i na zewnątrz budynku, grzejniki, wentylacje, wszystkie instalacje, a także ściany przygotowane do malowania. Co istotne, zakres ten może być nieco rozbudowany, w zależności od umowy i obejmować np. również malowanie ścian, ocieplenie poddasza czy wykonanie ogrodzenia.

W praktyce stan deweloperski wymaga już jedynie wykończenia, czyli wyboru mebli, sprzętów AGD i sanitarnych, a także pomalowania ścian czy wyboru paneli podłogowych. Doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego pochłania wiele kosztów.

Kiedy dokonać zamknięcia stanu surowego domu?

Dom w stanie surowym wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed zimą. Opady śniegu, ujemne temperatury, deszcz i grad - to wszystko czynniki, które mogą dokonać wielu zniszczeń w Twoim domu, który jest w trakcie budowy. Najłatwiej będzie zatem jeszcze przed zimą wybudować dom w stanie surowym zamkniętym. Zamontowane drzwi, dach oraz okna zapewnią, że do wnętrza budynku nie dostanie się wilgoć. 

Ponadto, zimą bez problemu prowadzić można prace wykończeniowe. Aby jednak było to możliwe, musisz najpierw zapewnić ciągłe ogrzewanie oraz oświetlenie, nawet o charakterze prowizorycznym. Ekipa budowlana musi mieć przecież komfortowe warunki do pracy. W czasie zimy budynek trzeba ogrzewać do temperatury dostosowanej do konkretnych prac budowlanych. W przypadku tynków wynosi ona ok 15°C. Nie zapomnij także o dobrej wentylacji.

Stan surowy zamknięty to w rzeczywistości już trzeci etap budowy domu, który następuje po tzw. stanie zero (przygotowaniu działki budowlanej i fundamentów) i stanie surowym otwartym. Niemniej, pochłania nawet ⅓ ogólnych kosztów. Aby przebiegł bezproblemowo, należy go szczegółowo zaplanować, najlepiej z pomocą specjalistów. Późniejsze poprawki mogą okazać się trudne do wykonania, a co za tym idzie, także kosztowne. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Nieszczelne okna w okresie jesienno-zimowym oznaczają spory dyskomfort termiczny dla domowników oraz straty ciepła – częst...

Stan surowy zamknięty
Czy można wybudować dom za 150 tys. zł? Jaki projekt wybrać?
4 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Czy można wybudować dom za 150 tys. zł? Jaki projekt wybrać?

Czy da się wybudować dom za 150 tys. zł, czyli mniej więcej w cenie bardzo małego mieszkania i to z pewnością, nie w dużym...

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29 grudnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Nieszczelne okna w okresie jesienno-zimowym oznaczają spory dyskomfort termiczny dla domowników oraz straty ciepła – częst...

Stan surowy zamknięty
Czy można wybudować dom za 150 tys. zł? Jaki projekt wybrać?
4 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Czy można wybudować dom za 150 tys. zł? Jaki projekt wybrać?

Czy da się wybudować dom za 150 tys. zł, czyli mniej więcej w cenie bardzo małego mieszkania i to z pewnością, nie w dużym...

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29 grudnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...