Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak budować dom aby ściany nie przemarzały?

Jak budować dom aby ściany nie przemarzały?

Choć przemarzanie ścian domu występuje najczęściej w starym budownictwie, może zdarzyć się także w nowym budynku, jeśli zostaną popełnione błędy na etapie jego budowy. Skutkiem zaniedbań może być pojawienie się grzybów i pleśni na ścianach, a także uszkodzenie tynków i degradacji murów. Dowiedz się, jak uniknąć tego problemu.

Jakie mogą być przyczyny przemarzania ścian w domu jednorodzinnym?

Najczęściej przemarzanie ścian domu dotyczy budynków, które nie zostały właściwie ocieplone i zabezpieczone przed wilgocią i utratą ciepła. Proces zamarzania związany jest bowiem ściśle z wnikaniem wilgoci do wnętrza murów i jednoczesnym ich wychładzaniu się podczas spadku temperatury – w prawidłowo zaizolowanym budynku nie powinno dochodzić do takich sytuacji.

Do ucieczki ciepła na zewnątrz i wnikaniu pary wodnej do wnętrza budynku dochodzi najczęściej wskutek niewłaściwego zaizolowania miejsc narażonych na powstawanie mostków termicznych, czyli np. okolic okien i drzwi.

Ze względu na wyśrubowane przepisy dotyczące właściwego zabezpieczania budynków przed powstawaniem mostków cieplnych, problem przemarzania ścian dotyczy głównie starszych domów np. z lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to stosowano materiały o zwiększonej chłonności.

Współcześnie każdy nowy budynek musi spełniać wymagania norm dotyczących izolacyjności, a do ich spełnienia służą specjalne materiały – zarówno o podwyższonej termoizolacyjności, jak i też o właściwościach paroizolacyjnych. Przemarzanie ścian w takich domach może więc świadczyć wyłącznie o błędach na etapie projektowania lub wznoszenia budynku.

Czym jest przemarzanie ścian?

Proces przemarzania ścian zaczyna się od ich zawilgocenia. Jest to naturalne zjawisko wynikające choćby z porowatości muru. Jednak w prawidłowo wzniesionej konstrukcji zgromadzona w murach para wodna powinna się wykraplać na zewnątrz na skutek różnicy temperatur i ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Niestety w miejscach niedocieplonych wewnętrzna strona ścian zbyt szybko się wychładza. To powoduje przeniknięcie pary wodnej do wewnątrz, która się skrapla i zamarza, gdy tylko temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera.

Jak już wspomnieliśmy, przemarzanie ścian w nowym domu może mieć przyczyny wyłącznie w niewłaściwej izolacji budynku, zwłaszcza w miejscach narażonych na mostki termiczne. Błędy i niedociągnięcia w tym zakresie dość często się jednak zdarzają. Warto więc umieć rozpoznać problem, aby w porę go wyeliminować.

Jak budować dom by ściany nie przemarzały

Skutki przemarzania ścian domu

Przemarzanie ścian w nowym domu objawia się podobnie jak w starych budynkach, choć poważniejsze skutki mogą się ujawnić dopiero po kilku sezonach. Ważne jest zatem jego wczesne rozpoznanie.

Problem można rozpoznać najczęściej po następujących symptomach:

  • pojawieniu się wilgotnych plam na ścianach wewnętrznych np. w okolicy okien,
  • zaciekach na suficie,
  • miejscowym łuszczeniu się farby i kruszeniu tynku,
  • pojawieniu się grzybów i pleśni na ścianach od wewnątrz,
  • wyraźnych zaciekach na elewacji pojawiających się zwłaszcza podczas odwilży.

Głównym problemem jest przemarzanie ścian a wilgoć, która wnika w mury i przenika do środka. Z czasem może to doprowadzić do poważnej degradacji budynku – złuszczenia całej farby, spękania tynku, a nawet uszkodzenia elementów konstrukcyjnych w wyniku rozsadzania nagromadzonej w nich pary wodnej podczas mrozów. Wilgoć wpływa negatywnie również na mikroklimat w domu. Jednym z najpoważniejszych skutków przemarzania ścian jest grzyb, który zagraża zdrowiu domowników i jest bardzo trudny do usunięcia.

Na co zwrócić uwagę docieplając/izolując dom?

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemu z zawilgoceniem i przemarzaniem murów jest odpowiednie zaizolowanie budynku. W szczególności należy zwrócić uwagę na kilka miejsc krytycznych w domu, które są narażone najbardziej na powstawania mostków termicznych.

Przemarzanie ścian w narożnikach

Narożniki, czyli miejsca łączenia się ścian, są wyjątkowo narażone na powstanie mostków cieplnych, choćby ze względu na dużą powierzchnię zewnętrzną, którą może uciekać ciepło. Ważne jest więc przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie szczelin powstających na styku materiałów ociepleniowych.

Przemarzanie ścian w piwnicy

Otulina z gruntu niestety nie zabezpiecza piwnicy ani przed chłodem, ani przed wilgocią. Chcąc uniknąć problemu przemarzania ścian, należy je wyłożyć warstwą hydroizolacji albo z masy bitumicznej lub polimerowej, albo z kilku warstw papy termozgrzewalnej. Dodatkowo można zastosować płyty ociepleniowe np. ze styropianu fundamentowego. Warto również zabezpieczyć podłogę.

Przemarzanie ścian na poddaszu

Ocieplenie poddasza jest koniecznie nie tylko w celu uniknięcia przemarzania ścian, ale także w celu podniesienia właściwości termoizolacyjnych całego budynku. To właśnie przez poddasze potrafi uciekać nawet 25% ciepła z wnętrza domu. Do izolacji najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną, styropian lub piankę poliuretanową nakładaną metodą natryskową. Podczas prac należy zwrócić uwagę na zapewnienie odpowiedniej wentylacji poprzez zastosowanie we właściwej kolejności folii paroprzepuszczalnej i paroizolacyjnej.

Przemarzanie ścian przy oknach

Problem marznięcia ścian w nowych domach najczęściej objawia się właśnie przy oknach. Na obrzeżach otworów okiennych zawsze występują jakieś straty ciepła, ale stosując odpowiednie zabezpieczenia, można je zminimalizować. Chodzi głównie o prawidłowe osadzenie okien oraz otoczenie ramy okiennej pianką poliuretanową i taśmami – paroprzepuszczalną od zewnątrz i paroszczelną od wewnątrz. Warto też pamiętać o izolacji nadproża i parapetów.

Zobacz o czym warto jeszcze pamiętać podcas montowania termoizolacji domu: Sezon na termoizolację w pełni!

Jak budować dom by ściany nie przemarzały

Jak ochronić ściany domu przed przemarzaniem?

Najlepszy sposób na przemarzanie ścian to ocieplenie domu – od zewnątrz lub od wewnątrz. Dzięki izolacji można przy okazji zwiększyć walory cieplne budynku, co przełoży się na niższe koszty jego ogrzewania.

Ocieplanie domu od zewnątrz

Przemarzanie ścian zewnętrznych jest najczęstszym zjawiskiem, szczególnie jeśli mury wykonane są z nasiąkliwego materiału (np. z cegły, bloczków silikatowych, czy betonu komórkowego) i niczym niezabezpieczone. Najlepiej więc pokryć go od zewnątrz warstwą ocieplenia – wówczas wilgoć będą chłonęły styropian lub wełna mineralna oraz pokrywający je tynk, a nie sama ściana. Należy pamiętać, by prace wykonać, gdy mury są całkowicie suche. Ważne jest też dokładne wypełnienie szczelin – zwłaszcza wokół okien i drzwi, w narożnikach i przy dachu.

Ocieplanie domu od wewnątrz

Przemarzanie ścian w domu od wewnątrz nie powinno występować, jeśli jest wykonane ociepleniu budynku od zewnątrz. Czasami nie jest jednak możliwe wykonanie zewnętrznej izolacji, wówczas warto zaizolować ściany od środka. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że skutkiem będzie pomniejszenie powierzchni pomieszczeń. Izolację wewnętrzną można wykonać np. z wełny mineralnej lub z betonu komórkowego. Należy pamiętać o właściwym rozmieszczeniu warstw paroizolacyjnych i paroprzepuszczalnych, ponieważ ma to kluczowy wpływ na kondensację pary wodnej w ścianie.

Jakich materiałów używać do izolacji domu?

Chcąc uniknąć przemarzania ścian w budynku, wystarczy zastosować choćby najpopularniejsze systemy dociepleń, takie jak wspomniany styropian, czy wełna mineralna. Warto także wziąć pod uwagę nowoczesne materiały i rozwiązania, takie jak np. płyty PIR, które mają niską nasiąkliwość, niski współczynnik przenikania ciepła, a także właściwości paroizolacyjne. Poliuretan PIR można również nakładać metodą natryskową (np. na poddaszach) – jej zaletą jest możliwość stworzenia jednorodnej izolacji bez żadnych styków i szczelin.

Kiedy warto docieplić dom by uniknąć przemarzania ścian?

W przypadku nowego budynku z pewnością warto pomyśleć o izolacji od razu, jeszcze na etapie wykańczania domu. Odkładanie prac na kolejny sezon może skutkować pojawieniem się problemu z wilgocią, który będzie wymagał dodatkowych nakładów na osuszanie ścian. Najlepszym okresem na układanie zewnętrznej warstwy ocieplenia jest późne lato i wczesna jesień – właśnie dlatego, że o tej porze ściany są najbardziej suche. Nie należy natomiast rozpoczynać takich prac wiosną, gdy mury po zimie będą oddawały nagromadzoną wilgoć.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Szlifierka kątowa
3 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Szlifierka kątowa – jak używać i jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Szlifierka kątowa to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na cięcie, przycina...

Technologie budowlane
Płyta MFP
23 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płyta MFP – co to jest i gdzie najczęściej stosuje się płyty MFP?

Budując poszycia dachowe, ścianki działowe czy podłogi oczekujemy, że konstru...

Technologie budowlane
Cement
20 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Cement – ceny, rodzaje i zastosowanie cementu przy budowie domu

Cement to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, będący podstawowym...

Technologie budowlane
Piasek kwarcowy
19 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Piasek kwarcowy – rodzaje, właściwości i zastosowanie piasku kwarcowego

Piasek kwarcowy to materiał o wielu zastosowaniach, szczególnie w budownictwi...

Technologie budowlane
Szlifierka kątowa
3 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Szlifierka kątowa – jak używać i jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Szlifierka kątowa to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na cięcie, przycina...

Technologie budowlane
Płyta MFP
23 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płyta MFP – co to jest i gdzie najczęściej stosuje się płyty MFP?

Budując poszycia dachowe, ścianki działowe czy podłogi oczekujemy, że konstru...

Technologie budowlane
Cement
20 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Cement – ceny, rodzaje i zastosowanie cementu przy budowie domu

Cement to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, będący podstawowym...

Technologie budowlane
Piasek kwarcowy
19 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Piasek kwarcowy – rodzaje, właściwości i zastosowanie piasku kwarcowego

Piasek kwarcowy to materiał o wielu zastosowaniach, szczególnie w budownictwi...