Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Planujesz budowę domu i nie wiesz, od czego zacząć? Pobierz nasze poradniki!

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Przemarzanie ścian i stropów. Jakie są na to sposoby?

Przemarzanie ścian

Przemarzanie ścian to problem, który dotyczy przede wszystkim starszego budownictwa, jednak nie oznacza to, że nigdy nie zaistnieje w przypadku nowych inwestycji. Powodów jest kilka, jednak najczęściej taki stan rzeczy powodują istotne błędy konstrukcyjne i brak właściwej izolacji przegród zewnętrznych. Dowiedz się, jakich błędów unikać?

Przemarzanie ścian to problem, który dotyczy przede wszystkim starszego budownictwa, jednak nie oznacza to, że nigdy nie zaistnieje w przypadku nowych inwestycji. Powodów jest kilka, jednak najczęściej taki stan rzeczy powodują istotne błędy konstrukcyjne i brak właściwej izolacji termicznej przegród zewnętrznych. Dowiedz się, jakich błędów unikać!

W jakich miejscach najbardziej przemarzają ściany?

Do przemarzania ścian dochodzi w miejscach niewłaściwie zaizolowanych lub nieszczelnych, w których ciepło ucieka tak szybko, że na styku różnic temperatur wykrapla się woda. Szczególnie narażone są punkty styku wystających elementów architektonicznych lub wnęk. Częsty problem stanowi również przemarzanie ścian fundamentowych i piwnicznych.

 • Przemarzanie ścian zewnętrznych

To najczęściej spotykana sytuacja. Szczególnie narażone na to zjawisko są niezabezpieczone przegrody z nasiąkliwego materiału, na przykład cegły, bloczków silikatowych lub betonu komórkowego. Unikniesz przemarzania odpowiednim ociepleniem: wówczas wilgoć pochłonie styropian lub wełna mineralna i tynk.

 • Przemarzanie ścian w piwnicy

Przemarzania ścian fundamentowych i piwnicznych nie powstrzyma otulina z gruntu. Chcąc uniknąć problemów w tym obszarze, należy zastosować warstwę hydroizolacji z masy bitumicznej lub polimerowej albo papę termozgrzewalną. Warto również dodatkowo sięgnąć po płyty ociepleniowe ze styropianu i zabezpieczenie podłogi.

 • Przemarzanie ścian w narożnikach

Mostki termiczne powstają również w narożnikach – miejscach styku ścian oraz ścian i sufitu, między innymi ze względu na dużą powierzchnię przenikania ciepła. Kluczowe dla uniknięcia przemarzania ścian w narożnikach jest odpowiednie zabezpieczenie szczelin na łączeniach materiałów izolacyjnych.

 • Przemarzanie ścian na poddaszu

Odpowiednie ocieplenie poddasza nie tylko pozwala uniknąć przemarzania ścian, ale również istotnie podnosi właściwości termoizolacyjne całego budynku. Podczas prac należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji.

 • Przemarzanie ścian przy otworach okiennych i drzwiowych

Przemarzanie ścian przy oknach i drzwiach to problem, który w dużej mierze dotyczy właśnie nowego budownictwa. Na obrzeżach otworów w murze zawsze występują jakieś straty ciepła, jednak za sprawą odpowiednich zabezpieczeń można je zminimalizować.

Zwróć uwagę na prawidłowe osadzenie okien oraz uszczelnienie pianką poliuretanową i taśmami: paroprzepuszczalnymi od zewnątrz i paroszczelnymi od wewnątrz. Podobnie postępuj przy drzwiach balkonowych.

 • Przemarzanie ścian przy balkonach

Ważnym aspektem jest również izolacja balkonu, gdyż to przy żelbetowych płytach, w miejscu łączenia nadproża i sufitu pomieszczenia pod balkonem, często wykrapla się para wodna. By temu zapobiec, płytę należy ocieplić – nie tylko od spodu, ale również z góry i po bokach – lub oprzeć na łączniku termoizolacyjnym.

 • Przemarzanie ścian na styku z elementami przylegającymi

Warto zwrócić uwagę również na te części elewacji, do których przylegają wystające elementy architektoniczne, gzymsy i sąsiednie budynki, na przykład garaż. Ich nieocieplenie lub nieprawidłowe ocieplenie może przyczyniać się do przemarzania ścian. Z tego względu należy zadbać o izolację przynajmniej na długości punktów stycznych.

 • Przemarzanie ścian garażu

Niewystarczająca wentylacja garażu lub jej brak w połączeniu z niedostatecznym ociepleniem budynku powodują, że może dojść do przemarzania ścian. Najbardziej na to zjawisko są narażone rogi budynku, co wynika ze zwiększonego stosunku długości muru zewnętrznego do długości muru wewnętrznego na rogach. W takich miejscach wentylacja jest utrudniona, a zimą wraz z rosnącą wilgocią może powstać efekt przemarzania ścian. Trzeba więc zadbać o wentylację i izolację termiczną takiego budynku.

Ocieplenie strychu – jak skutecznie ocieplić strych?

przemarznięta ściana

Jak i czym ochronić ściany domu przez przemarzaniem?

Kiedy zauważysz, że ściany Twojego domu lub przyległych budynków zaczynają przemarzać, musisz działać. Jak? Co na przemarznięte ściany będzie najskuteczniejsze? Na początek konieczne jest właściwe zewnętrzne i wewnętrzne zaizolowanie budynku. Dodatkowymi korzyściami takiego zabiegu będą: lepszy komfort termiczny domowników oraz niższe koszty ogrzewania. Możesz działać od wewnątrz i od zewnątrz, by usunąć problem przemarzania ścian.

Aby zaizolować ściany na zewnątrz, trzeba wybrać materiały przeznaczone właśnie do tego celu. Taka warstwa musi być odporna na wilgoć i różnice temperatur.

Stary mur może chronić od zewnątrz impregnacja. Zanim jednak wykonasz takie prace, możesz zafugować cegły odpowiednią zaprawą. Spoiny w murze są bowiem miejscem przenikania do wnętrza wilgoci. Dodatkowego zabezpieczenia będą wymagały zwykła cegła pełna czy tak zwana dziurawka, a także beton komórkowy oraz bloczki silikonowe. Mury wzniesione z tych materiałów bez wykonania warstwy docieplenia potencjalnie będą narażone na przemarzanie.

Po wysuszeniu murów od zewnątrz można położyć warstwę termoizolacji z wykorzystaniem styropianu lub wełny mineralnej. Wilgoć obecna w powietrzu na dworze zatrzyma się wówczas w takiej chłonnej warstwie i nie przedostanie się do murów. Skutecznym i polecanym przez ekspertów sposobem zabezpieczenia elewacji jest jej ocieplenie z zastosowaniem systemu ETICS, czyli dawnego BSO – bezspoinowego systemu ociepleń.

Jeśli chodzi o prace wykonywane we wnętrzu budynku przy przemarzaniu ścian, należy przede wszystkim usunąć uszkodzony tynk i wymienić kruszące się spoiny. To czas, by zająć się odgrzybianiem z zastosowaniem odpowiednich chemikaliów.

Jeśli przegroda chłonie zimno, mur po oczyszczeniu mechanicznym i chemicznym będzie wymagał wewnętrznej izolacji termicznej, np. położenia warstwy styropianu o grubości 12–20 mm. Pod warstwą tynku w pomieszczeniach, zwłaszcza tych o podwyższonej wilgoci, można zastosować paroizolacje.

Problemu przemarzania we wnętrzach pomogą uniknąć również:

 • sprawna wentylacja – pamiętaj o regularnym czyszczeniu kratek;
 • montaż nawiewników okiennych – usprawniają cyrkulację powietrza;
 • wykorzystanie tynków renowacyjnych – efektywnie zabezpieczą powierzchnię ścian przed ponownym zawilgoceniem i przemarzaniem.

Jak widać, budynek zaizolować można zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Pierwsza metoda jest z reguły skuteczniejsza, ale nie zawsze możliwa. Na rynku natomiast dostępne są wysokiej klasy materiały do ocieplania ścian wewnętrznych, dzięki którym również osiągniesz dobry efekt.

Jakie korzyści niesie ocieplenie fundamentów?

ściana z plamami od wilgoci przy podłodze

Co możemy poradzić na przemarzanie ścian w bloku?

Z problemem przemarzniętej ściany czy ścian mają do czynienia nie tylko właściciele domów jednorodzinnych i ich lokatorzy, lecz także ci, którzy mieszkają w blokach wielorodzinnych. Zimne mury w mieszkaniu to najwyraźniejszy sygnał, że ściany coraz mocniej przemarzają. Co można zaradzić?

Z pewnością wykluczone są prace dociepleniowe na zewnątrz, ponieważ nie zgodzą się na nie spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa. Można jednak sięgnąć po odpowiednie metody przeprowadzania prac remontowych we wnętrzach mieszkania, by problem zniwelować.

Zadbaj o codzienne intensywne, choć krótkotrwałe wietrzenie pomieszczeń. Zainstaluj w oknach wywietrzniki, co będzie sprzyjało lepszej wentylacji. Nie zakrywaj kratek wentylacyjnych, dodatkowo w łazience czy w kuchni możesz zamontować wiatraczki. Dogrzewaj pomieszczenia, ale z głową. Zadbaj o utrzymanie temperatury w granicach 20-21 stopni w dzień i 19 stopni w nocy.

Możesz też docieplić we wnętrzu ściany z wykorzystaniem np. płyt styropianowych i zastosować tynk, który będzie zapewniał ścianom oddychanie, albo farbę na przemarzające ściany.

Co jeszcze warto wiedzieć? Polecamy także:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19.11.2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22.10.2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Rosnące koszty energii są jednym z najważniejszych tematów ostatnich miesięcy, a ponieważ nic nie zapowiada zmian tego tre...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19.11.2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22.10.2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Rosnące koszty energii są jednym z najważniejszych tematów ostatnich miesięcy, a ponieważ nic nie zapowiada zmian tego tre...

Reklama
Zamknij