Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Budowa domu systemem gospodarczym – ile kosztuje i na czym polega budowa systemem gospodarczym?

Budowa domu systemem gospodarczym

Budowa domu systemem gospodarczym to skomplikowane przedsięwzięcie, do którego musisz się odpowiednio przygotować. Decyduje się na nie jednak nawet połowa polskich inwestorów. Wszystko ze względu na obniżone koszty budowy. Sprawdź, czy rzeczywiście system gospodarczy pozwala zaoszczędzić i czy oszczędności te są warte podejmowania działania!

Budowa systemem gospodarczym – co to znaczy?

Budowa domu w systemie gospodarczym to alternatywa dla zlecenia budowy profesjonalnej ekipie budowlanej. W tym modelu inwestor sam wykonuje większość robót budowlanych lub jest odpowiedzialny za wynajęcie kilku profesjonalnych ekip, które zrobią pomniejsze prace.

Budowa systemem gospodarczym wybierana jest przez około 50% polskich inwestorów. Wszystko przez niższe koszty postawienia domu. Aby wykonać stan deweloperski domu metodą gospodarczą inwestor musi jednak dysponować odpowiednimi umiejętnościami. W ramach swojej pracy:

  • samodzielnie lub z pomocą bliskich wykonuje szereg zadań, które nie wymagają specjalnych zezwoleń i kwalifikacji;
  • zajmuje się logistyką – zamawia i transportuje materiały budowlane;
  • załatwia wszelkie formalności związane z budową domu.

Podejmując się budowy domu tą metodą, jest się odpowiedzialnym za cały przebieg budowy. Oznacza to, że zamiast zatrudnić ekipę budowlaną, przejmujesz jej role i będziesz starać się większość procesu przeprowadzić własnymi siłami. W praktyce wiele prac można wykonać samodzielnie, bez specjalnych kwalifikacji lub wraz z bliskimi chętnymi do pomocy.

Prostsze działania wykonuje się samemu, a specjalistów zatrudnia jedynie do poszczególnych zadań wymagających specjalistycznej wiedzy lub o dużym poziomie skomplikowania. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić nawet do 20% kosztów budowy, które zwykle pochłaniają takie rzeczy jak robocizna.

Warto wiedzieć! Budowanie systemem gospodarczym wymaga od inwestora zróżnicowanych umiejętności: prac na wysokościach oraz wylewania betonu, załatwiania formalności w urzędach, ale również rozeznania na rynku usług budowlanych w celu znalezienia korzystnych finansowo materiałów.

Zobacz najlepsze projekty domów w naszej kolekcji! 

Budowa domu systemem gospodarczym, a systemem zleconym – różnice

Budowa domu systemem gospodarczym i zleconym to zupełnie dwa różne sposoby budowania domu. Ten pierwszy wybierany jest przez majsterkowiczów, którym szczególnie zależy na oszczędnościach, natomiast drugi przez tych, którym zależy na czasie, komforcie oraz profesjonalizmie. Jakie jeszcze różnice nietrudno zauważyć?

Budowa systemem gospodarczym Budowa systemem zleconym
  • możliwość dopasowania etapów prac na budowie do wymagań finansowych inwestora
  • pełna kontrola nad wyborem materiałów, jakością wykonania oraz ponoszonymi kosztami;
  • wymaga dużego zaangażowania inwestora – dysponowania wolnym czasem oraz umiejętności związanych z budowaniem;
  • jakość prac zależna w dużej mierze od umiejętności samego inwestora.
  • szybsze i bardziej komfortowe wykonanie budowy;
  • inwestor jedynie wypłaca wynagrodzenie ekipie – nie musi znać się na budowlance;
  • wyższe koszty i mniejsza kontrola nad wydatkami oraz jakością materiałów;
  • łatwiejsza do rozliczenia, jeśli posiłkujesz się kredytem hipotecznym;
  • dostępny okres gwarancyjny, który zwiększa prawdopodobieństwo wysokiej jakości wykonania prac.

Ile kosztuje budowa systemem gospodarczym? Czy faktycznie jest taniej?

Jak już wspomnieliśmy, to tutaj można zaoszczędzić najwięcej. Prostsze zadania, takie jak murowanie, kopanie ław fundamentowych, prace wykończeniowe (regipsy, płytki, panele, gładzie), a nawet kanalizacja, mogą zostać wykonane samodzielnie przez inwestora. Tych prac można się podjąć bez większych obaw, oczywiście wcześniej zapoznając się ze specyfiką tego typu działań.

Niektórych czynności, jak np. budowa dachu lub wykonanie części instalacji, nie będziemy jednak w stanie zrobić sami. Nie tylko ze względu na ich skomplikowanie, ale też np. konieczne certyfikaty lub dostęp do specjalistycznego sprzętu. W tym wypadku nie warto oszczędzać, ponieważ niska cena może zwiastować niewielkie umiejętności i doświadczenie fachowca.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, który typ budowy będzie lepszy w Twoim przypadku, pewnie chcesz wiedzieć ile kosztuje budowa domu 100m2 systemem gospodarczym.

Na koszt budowy domu składa się:

  • w 60% koszt materiałów;
  • w 20% koszt transportu, dokumentacji, opłat przyłączeniowych i wynajmu sprzętu;
  • 20% kosztów to robocizna.

Budowa domu systemem gospodarczym obniża więc koszty budowy o 20%.

Budowa domu systemem gospodarczym a technologia budowlana – co warto wiedzieć?

Wiesz już, ile kosztuje budowa małego domu systemem gospodarczym. Na koszty ma w dużej mierze wpływ technologia budowlana, którą wybierzesz do budowy domu. W przypadku realizowania prac samodzielnie bardzo popularna jest budowa domu szkieletowego systemem gospodarczym.

Instrukcję budowy takiego domu bez trudu kupisz u architektów, a niekiedy nawet znajdziesz w sieci. Ze względu na to, że wielu inwestorów decyduje się właśnie na taki typ budowy, w internecie znajdziesz też wiele forów, na których inwestorzy wymieniają się doświadczeniami związanymi z budową. Na takich formach możesz również znaleźć budowlańców do pomocy. Możliwość porozmawiania z innymi o Twoich problemach powoduje, że budowa domu samemu systemem gospodarczym jest dużo łatwiejsza.

Domy bez pozwolenia – co musisz o nich wiedzieć?

Materiały do budowy domu w systemie gospodarczym

Na barki inwestora – czyli Twoje – spada również odpowiedzialność za sprowadzenie potrzebnych materiałów. Choć jest to zadanie czasochłonne, to może wiązać się z niższymi kosztami zakupu, dzięki przeprowadzaniu transakcji bez pośredników.

Warto poświęcić swój czas i poszukać najlepszych ofert, zarówno w marketach budowlanych (np. na elementy wykończenia), jak i hurtowniach. Często opłacają się kompleksowe zakupy w jednym miejscu – w takim wypadku wiele hurtowni oferuje atrakcyjne rabaty. Nie zawsze musi to oznaczać kupienie wszystkich materiałów i przewiezienie ich na miejsce budowy jednego dnia.

Hurtownie często są w tym względzie elastyczne i wchodzą z inwestorami w długofalowe umowy, które pozwalają na dokupowanie materiałów na bieżąco, przez cały czas budowy. Oczywiście z zachowaniem umówionego rabatu. Zdarzy się jednak, że bardziej opłacalne może okazać się zamawianie materiałów z kilku różnych miejsc – jest to jednak zwykle wyjątek od reguły i raczej dotyczył będzie np. produktów trudno dostępnych oraz wykonywanych na zamówienie.

Budowa domu w rok – jak zbudować dom w 12 miesięcy?

Formalności związane z budową domu systemem gospodarczym

Jednym z uciążliwych aspektów budowy domu jest dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Jest to nie tylko prowadzenie dokumentacji związanej z samą budową, ale również załatwienie wszelkich niezbędnych spraw urzędowych. Szczególnie wiele wątpliwości budzi rozliczenie budowy z Urzędem Skarbowym.

Budowa domu systemem gospodarczym a Urząd Skarbowy

Musisz pamiętać, że w koszty budowy domu da się wliczyć wyłącznie udokumentowane wydatki. Jeśli kupujesz materiały od znajomych bez faktur, a robociznę wykonuje rodzina, to koszty te zostaną ujęte w rozliczeniu. Może wpłynąć to więc niekorzystnie na wysokość opodatkowania.

Jak wyglądają formalności przy budowie domu w 2022 roku?

Budowa domu systemem gospodarczym krok po kroku

Samodzielna budowa domu to duże przedsięwzięcie zarówno pod względem intelektualnym, czasowym, fizycznym, jak i finansowym. Żeby przejść przez nie z jak najmniejszą liczbą trudności, powinieneś w dużym wyprzedzeniem zaplanować kolejne kroki. 

  1. Kup odpowiednią działkę budowlaną.
  2. Wybierz projekt budowlany domu oraz zadbaj o jego zgodność z MPZP.
  3. Zatrudnij kierownika budowy.
  4. Zatrudnij fachowca, który zaznaczy obrys budynku oraz wytyczy przekop pod fundamenty.
  5. Wykonaj uzbrojenie działki, szalunki oraz zalej ławy.
  6. Wnieś ściany oraz sufity.
  7. Rozprowadź elektrykę.
  8. Wykonaj wylewki, komin, krokwie, łaty, pokrycia dachowe i stolarkę okienną.
  9. Na zimę zamknij stan surowy.

Na szczęście, nawet jeśli nie jesteś zbyt pewni własnych umiejętności, istnieje swoiste zabezpieczenie, chroniące od poważnych błędów. Nad poczynaniami inwestora będzie bowiem zawsze czuwał kierownik budowy, który będzie musiał zatwierdzać kolejne etapy budowy.

Ile czasu trwa budowa domu systemem gospodarczym?

Dom w systemie gospodarczym co do zasady buduje się dłużej niż dom budowany w systemie zleconym. Wiele zależy jednak od samego inwestora: jego umiejętności organizacyjnych oraz możliwości finansowych. Umiejętnie prowadzona budowa nie powinna trwać dłużej niż dwa lata.

Ile trwa budowa domu i jak szybko możemy wprowadzić się do nowego domu?

Ile można zaoszczędzić budując dom systemem gospodarczym?

Trudno jednoznacznie określić, jak dużo da się zaoszczędzić, budując dom systemem gospodarczym. Wiele zależy od Twoich umiejętności negocjacyjnych, rozeznania na rynku materiałów budowlanych, skali prac wykonanych samodzielnie oraz cen tej pracy, której nie da się zrobić bez pomocy fachowców.

Przy optymistycznych założeniach można szacować, że koszty budowy systemem gospodarczym będą niższe o 20% od kosztów budowy systemem zleconym. Dobrym sposobem na oszacowanie oszczędności jest skorzystanie z kalkulatora kosztów budowlanych, który bez trudu znajdziesz w sieci.

Pamiętaj również o tym, że nakład pracy systemem gospodarczym jest dużo większy niż przy systemie zleconym. Zastanów się więc, czy na pewno opłaca Ci się wykonywać większość zadań samodzielnie.

Warto wiedzieć! Oszczędności na budowie nigdy nie powinny być ważniejsze niż jakość wykorzystanych materiałów oraz profesjonalizm kierownika. Jeśli chcesz rozsądnie obniżyć koszty, spróbuj raczej wybrać mniej kosztowny w realizacji projekt.

Budowa domu pod klucz - co warto wiedzieć? Dowiedz się, ile trwa budowa domu pod klucz

Jaki wpływ na kredyt ma budowa domu systemem gospodarczym?

Przy analizowaniu opłacalności budowy domu systemem gospodarczym pamiętaj również o tym, żeby wziąć pod uwagę proces wnioskowania o kredyt hipoteczny. W przypadku budowy systemem gospodarczym konieczne będzie wykonanie szacunkowego kosztorysu budowy samodzielnie lub we współpracy z kierownikiem budowy. Problematyczna może być również konieczność podania czasu trwania prac wraz z harmonogramem.

Budowa domu systemem gospodarczym - czy warto się zdecydować?

Budowa domu w systemie gospodarczym to opłacalne przedsięwzięcie, jednak zdecydowanie nie każdy powinien się za nie zabierać. Wymaga czasu, umiejętności budowlanych oraz najlepiej doświadczenia inwestora. Zanim skuszą Cię oszczędności zastanów się, czy nie przerośnie Cię budowa domu samemu.

Jeśli chcesz samodzielnie budować dom, sprawdź nasz Poradnik Budowlany!

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia z chlodziarko-zamrazarka Haier
Sponsorowane
Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji
27.02.2024 r. Artykuł partnerski

Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia z chlodziarko-zamrazarka Haier
Sponsorowane
Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji
27.02.2024 r. Artykuł partnerski

Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

REKLAMA
Zamknij