Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak zorganizować budowę, aby przebiegła sprawnie i szybko?

Jak zorganizować budowę, aby przebiegła sprawnie i szybko?

Jesteś na etapie realizacji marzenia o budowie własnego domu? Z pewnością nie możesz doczekać się rozpoczęcia prac budowlanych. Zanim to jednak nastąpi warto dowiedzieć się, jak zorganizować budowę, aby przebiegła sprawnie i szybko. Oznacza to konieczność zapoznania się z przepisami prawnymi oraz harmonogramem prac budowlanych. Zobacz, co warto wiedzieć, aby już niedługo cieszyć się z przeprowadzki do nowego domu!

Zacząć należy od przepisów prawa budowlanego. Jasno precyzują co inwestor powinien zrobić jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Czy musisz uzyskać zgodę na budowę domu? W większości przypadków wystarczy jedynie dokonanie zgłoszenia budowy.

Kiedy powinno się rozpocząć planowanie budowy?

Zastanawiasz się, od czego rozpocząć planowanie budowy? Wiele zależy od tego, czy posiadasz już działkę, na której powstawać ma Twój przyszły dom. Jeśli nie, to powinieneś odpowiednio się przygotować do zakupu gruntu. Co właściwie oznacza? Wybór działki, która spełnia Twoje oczekiwania dotyczące lokalizacji, to nie wszystko. Sprawdzić musisz przede wszystkim miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bądź decyzję o warunkach zabudowy. Dzięki temu dowiesz się, jakie jest przeznaczenie danej działki. To bardzo ważne, ponieważ nie brakuje działek z przeznaczeniem rolnym, na których nie możesz postawić domu. Stąd właśnie wynika nierzadko ich niższa cena.

Jeśli upewnisz się, że działka ma charakter budowlany, zweryfikuj jeszcze, jaki budynek możesz na niej postawić. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawiera też informacje dot. m.in. minimalnej odległości ściany frontowej budynku o drogi czy o kącie nachylenia dachu. Podobne informacje znajdziesz w decyzji o warunkach zabudowy. Wniosek o jej wydanie trzeba złożyć do wójta bądź prezydenta miasta.

Kiedy wiesz już, jaki budynek możesz zbudować na Twojej działce i masz do niej prawo (sfinalizowałeś zakup gruntu), to pora wybrać projekt domu. Zrobić to możesz na dwa sposoby: skorzystać z gotowego projektu domu bądź zamówić projekt indywidualny, który zostanie dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań już od początku. W praktyce to pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej popularne, a to dlatego że cechuje je niższa cena. Firmy architektoniczne proponują tak różnorodne projekty, ze bez problemu można znaleźć projekt domu idealny na Twoją działkę. Istnieje przy tym możliwość jego niewielkiej modyfikacji.

Warto wiedzieć, że posiadanie projektu domu jest obowiązkowe. Jest on bowiem niezbędny do rozpoczęcia prac budowlanych. Masz już i działkę i projekt domu? W takim razie możesz zgłosić zamiar prac budowlanych. A co z pozwoleniem na budowę? Od 2015 roku nie jest ono obowiązkowe, o ile prace budowlane dotyczyć mają jednorodzinnych budynków mieszkalnych, których obszar nie wykracza poza granice działki. W każdym przypadku, gdy te założenia nie są spełnione, nadal trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Jak zgłosić zamiar budowy domu? W tym należy należy złożyć stosowne pismo w starostwie bądź urzędzie miasta na prawach powiatu.

Do wniosku musisz dołączyć także liczne dokumenty, czyli:

  • projekt budowlano-architektoniczny w czterech egzemplarzach,
  • decyzję o warunkach zabudowy,
  • dokument potwierdzający możliwość dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.

Wstrzymaj się jednak z rozpoczęciem prac budowlanych. Po złożeniu zgłoszenia musisz odczekać równo 21 dni. Jeśli w tym okresie nie otrzymasz dokumentu z urzędu, to możesz rozpocząć prace budowlane.

lepiej z domu - extradom

Organizacja placu budowy - jak przygotować miejsce do prac budowlanych

Zanim prace budowlane zostaną rozpoczęte, trzeba najpierw zorganizować plac budowy. W jaki sposób to zrobić? Od podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy. Zalicza się do nich chociażby geodezyjne wytyczenie obiektów w terenie czy zagospodarowanie terenu budowy wraz z tymczasowymi obiektami.

Dziennik budowy

Podstawa to dziennik budowy. Ten dokument trzeba zarejestrować i opieczętować go w urzędzie. Dziennik budowy powinien prowadzić kierownik budowy. Czym jednak właściwie jest dziennik budowy? Najprościej mówiąc to dokument, w którym notowany jest przebieg robót budowlanych, a także zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót. Powinien zatem zostać na bieżąco uzupełniany. Dziennik budowy będzie niezbędny po zakończeniu prac, na etapie odbioru budynku.

Ogrodzenie i tablica informacyjna

Równie niezbędna co dziennik budowy, jest ogrodzenie i tablica informacyjna. W przypadku tych elementów prawo również przewiduje konkretne wymagania. Ogrodzenie terenu budowy powinno posiadać przynajmniej 1,5 metra, tak aby zwracało uwagę na toczące się na danym terenie prace budowlane. Zawiesić należy na nim tabliczkę informującą o budowie oraz tablicę informacyjną. Jak wypisać tablicę budowlaną w sposób zgodny z przepisami? Przy uwzględnieniu poniższych danych:

  • jaki obiekt jest budowany,
  • jaki jest adres działki,
  • numer pozwolenia na budowę,
  • jak nazywa się inwestor,
  • kto jest wykonawcą.

Zdarza się, że na tablicy informacyjnej widnieją również numeru telefonów inwestora i kierownika budowy. Tablica ma kolor żółty, a nabyć można ją w sklepie budowlanym.

Wydzielenie stref

Kolejny krok organizacji budowy to wydzielenie stref, które uwzględnią m.in. miejsce składowania materiałów budowlanych, miejsca dostaw czy przygotowania zbrojenia i zapraw. O wydzieleniu stref decyduje wykonawca w taki sposób, aby przeprowadzenie prac budowlanych było dla ekipy budowlane jak najbardziej wygodne.

Wybór odpowiedzialnej ekipy budowlanej - dlaczego tak jest ważny?

Nieco więcej czasu warto poświęcić na wybór odpowiedniej ekipy budowlanej, która wykona wszystkie niezbędne pracy. Co należy ustalić z ekipą budowlaną? Podstawa to wyznaczenie kierownika budowy. Nadzoruje on wszystkie prace i prowadzi wspomniany już dziennik budowy. To do jego obowiązków należy również sporządzenie planu bezpieczeństwa. Z pewnością niezbędne będzie także ustalenie kosztów. Ile kosztuje zatrudnienie ekipy budowlanej? To zależy już od rozmiarów budowy, która warunkuje liczbę pracowników.

Podczas rozmowy trzeba także porozumieć się, co do ilości godzin spędzonych na budowie czy dni, w których odbywać będą się prace budowlane. Umowa z ekipą budowlaną powinna obejmować także okres, w którym prace będą przeprowadzane. Poszczególne ustalenia mają już charakter indywidualny. Ekipa budowlana może m.in. zająć się pozyskaniem materiałów niezbędnych do budowy czy podjąć się innych dodatkowych działań. Inwestor może równie dobrze zechcieć samodzielnie wykonać niektóre z prac.

Dowiedz się więcej: Ekipa budowlana – na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy do budowy domu?

Jak zorganizować budowę

Co to jest harmonogram prac budowlanych?

Wspomnieć należy o jeszcze jednej istotnej kwestii, a mianowicie o harmonogramie prac budowlanych. Zostaje on wzbogacony o formę graficzną, czyli tabele i wykresy. Jego zadanie to przedstawienie wzajemnych powiązań i czasu trwania poszczególnych prac. Harmonogram budowy okaże się niezwykle pomocny na etapie planowania kolejności prac budowlanych, jak również dostaw materiałów budowlanych. Powinien być na bieżąco uzupełniany, ponieważ nie sposób przewidzieć wszystkie zdarzenia, jakie mogą mieć miejsca na placu budowy. Mowa chociażby o opóźnieniach w dostawie materiałów czy konieczności wykonania dodatkowych prac.

Najprostszy harmonogram prac budowlanych domu jednorodzinnego zawiera jedynie podstawowe informacje, czyli kolejność prac na budowie. Oznacza to, że uwzględnione są w nim wszystkie rodzaje prac, a także ich ilość w odpowiednich jednostkach, czyli np. m2 bądź m3. Równie dobrze mogą odnosić się one do ilości (zamontowanie 12 sztuk okien). Harmonogram prac powinien zawierać jednocześnie wyliczoną ilość dni pracy, które są niezbędne do zrealizowania określonego zadania. Potrzebny będzie też kalendarz prac (należy pamiętać o uwzględnieniu w nim dni wolnych). Można zatem powiedzieć, że odnosi się on do etapów budowy domu i czasu, jaki zostanie na nie poświęcony.

Harmonogram rozszerzony może zostać uzupełniony o sprzęt, jaki jest niezbędny do wykonania określonych prac na budowie, ja również czas jego użytkowania. Okres wynajęcia danych sprzętów wpływa przecież na koszty. A jeśli już o kosztach mowa, to je również warto zawrzeć w harmonogramie. Zdarza się, że wykonuje się oddzielnie harmonogram robót dla stanu zerowego i harmonogram prac w stanie surowym otwartym. Jeśli ta sama ekipa budowlana wykonuje pozostałe prace, to sporządzić może także harmonogram prac w stanie surowym zamkniętym. Kto skorzysta z harmonogramu prac budowlanych? W praktyce przyda się on zarówno robotnikom, kierownikowi budowy, jak również inwestorowi.

Harmonogram ułatwia bowiem kontrolę i nadzór. Robotnicy na jego podstawie mogą zaś obliczyć wysokość swojego wynagrodzenia. Organizacja budowy domu to zadanie odpowiedzialne i złożone, dlatego warto przyłożyć do niego szczególną uwagę. Wówczas łatwo zyskać pewność, że budowa przebiegnie sprawnie i bez zbędnych zakłóceń. Bezproblemowe będzie także śledzenie jej postępów.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Kierownik budowy
16 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie są prawa i obowiązki kierownika budowy?

Planujesz budowę w domu? W takim razie z pewnością wiesz, że nie może się ona rozpocząć bez kierownika budowy. Tylko, gdzi...

Formalności budowlane
Opinia kominiarska
4 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest opinia kominiarska i kiedy będzie wymagana?

Opinia kominiarska to ważny dokument, który wydawany jest m.in. podczas odbioru nowo powstałego domu, ale nie tylko. Spraw...

Formalności budowlane
Polski Ład i domy do 70m2 bez pozwolenia najczęściej zadawane pytania
11 lutego 2022 r. Wojciech Rynkowski

Polski Ład i domy do 70m2 bez pozwolenia – najczęściej zadawane pytania. Dokumenty, formalności i przepisy

W związku z wielkim zainteresowaniem tematem budowy domów do 70 m2 bez pozwol...

Formalności budowlane
Odbiór domu po latach
2 lutego 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak wygląda procedura odbioru domu po latach i z jakimi kosztami jest to związane?

Podczas procesu budowlanego musisz dopełnić wiele różnych formalności, w tym...

Formalności budowlane
Kierownik budowy
16 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie są prawa i obowiązki kierownika budowy?

Planujesz budowę w domu? W takim razie z pewnością wiesz, że nie może się ona rozpocząć bez kierownika budowy. Tylko, gdzi...

Formalności budowlane
Opinia kominiarska
4 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest opinia kominiarska i kiedy będzie wymagana?

Opinia kominiarska to ważny dokument, który wydawany jest m.in. podczas odbioru nowo powstałego domu, ale nie tylko. Spraw...

Formalności budowlane
Polski Ład i domy do 70m2 bez pozwolenia najczęściej zadawane pytania
11 lutego 2022 r. Wojciech Rynkowski

Polski Ład i domy do 70m2 bez pozwolenia – najczęściej zadawane pytania. Dokumenty, formalności i przepisy

W związku z wielkim zainteresowaniem tematem budowy domów do 70 m2 bez pozwol...

Formalności budowlane
Odbiór domu po latach
2 lutego 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak wygląda procedura odbioru domu po latach i z jakimi kosztami jest to związane?

Podczas procesu budowlanego musisz dopełnić wiele różnych formalności, w tym...