Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Cennik usług budowlanych w 2023. Ile kosztują poszczególne prace na budowie?

Cennik budowlany

Rozważasz budowę domu? Zanim rozpoczniesz realizację tego pomysłu, warto poznać cennik budowlany zawierający koszty materiałów i robocizny. Czynniki te od kilku lat mają tendencję wzrostową, co powinieneś uwzględnić w swojej kalkulacji. W tym jednak może Ci pomóc aktualny cennik budowlany na 2023 r., który przygotowaliśmy w tym tekście.

Inwestycja polegająca na wybudowaniu domu, pochłaniać może ogromne środki finansowe. Wydatków będzie sporo, więc przydatny okaże się cennik robót budowlanych z 2023 r. Znajomość kosztów pomoże Ci w racjonalny sposób wydać pieniądze na działkę budowlaną, załatwić formalności czy zakupić odpowiedni projektu domu. Zapłacić musisz też za materiały budowlane i za usługi wykonywane przez fachowców. W ich zatrudnieniu z kolei pomocny będzie cennik usług budowlanych z 2023 r.

Co mieści się w cenniku prac budowlanych?

Postawienie domu to ogromne przedsięwzięcie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować, zwłaszcza pod kątem finansowym. Aby dowiedzieć się, ile środków będzie Ci potrzebnych, sprawdź, jakie są ceny usług budowlanych w Twoim rejonie. 

Sporo inwestorów, gdy zorientuje się, ile kosztuje roboczogodzina w budownictwie, planuje część prac wykonać we własnym zakresie, czyli wybudować dom systemem gospodarczym. Jest to dobry pomysł, jeśli masz odpowiednie umiejętności i dysponujesz czasem, wtedy niektóre etapy procesu budowy domu możesz wykonać samodzielnie.

Dobrze przygotowany cennik usług budowlanych zawiera chronologiczny wykaz wszystkich robót. Dane te pomogą Ci w opracowaniu kosztorysu inwestorskiego, który może okazać się przydatny do formalności związanych z kredytem hipotecznym.

Cennik budowlany w przypadku położenia fundamentów

Pierwszy etap każdej budowy, po załatwieniu formalności urzędowych, związany jest z wykonaniem konstrukcji budynku. W ramach prac zostaną wykonane fundamenty, ściany fundamentowe, ściany działowe i nośne. Front robót oraz ich wartość będzie zależeć od tego, czy interesuje Cię dom z podpiwniczeniem (lub bez) parterowy, jednopiętrowy czy dom z poddaszem użytkowym.

Prawidłowe wykonanie tych prac to gwarancja stabilności konstrukcji. Nie warto więc skupiać się nad tanimi rozwiązaniami, albowiem popełnione błędy będą w przyszłości trudne bądź wręcz niemożliwe do usunięcia. Dlatego poszukaj doświadczonej firmy murarskiej.

Cennik prac budowlanych w tej fazie budowy powinien zawierać usługi związane z:

 • budową ławy fundamentowej, od 400 do 500 zł netto/m² (cena dotyczy usługi wraz z materiałem);
 • budową ścian fundamentowych, od 60 do 80 zł netto/m²;
 • izolacją ścian piwnic, cena identyczna, jak w punkcie wcześniejszym;
 • wykonaniem ścian nośnych, od 70 do 90 zł netto/m²;
 • wykonaniem ścian działowych, od 48 do 60 zł netto/m².

Miej na uwadze, że podane wartości są uśrednione. Zależą one od regionu kraju, gdzie powstaje Twoja inwestycja, a także kształtu budynku. Im będzie wymyślniejszy, tym czeka Cię większy wydatek. Nie zapomnij również, aby do usług doliczyć wartość materiałów budowlanych potrzebnych do wykonania prac.

Cennik powinien obejmować jeszcze przygotowanie i montaż zbrojenia. Cena końcowa przewidzianych na tym etapie inwestycji robót budowlanych może się wtedy obniżyć. Stanie się tak, gdy niektóre prace wykonasz samodzielnie, a ich koszt odejmiesz od wcześniejszych wyliczeń.

Zwróć jedynie uwagę, czy cennik szalowania i betonowania, a także innych sporządzonych we własnym zakresie prac nie jest czasem wyższy od sumujętych w ogólnym kosztorysie. Nadwyżkę taką może spowodować np. wzrost cen materiałów budowlanych.

Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny?

Cennik prac związanych z budową dachu 

Następny etap, który znajdzie się w cenniku, to wykonanie dachu. Jest to jedna z najdroższych elementów inwestycji. W zakres usług dekarskich wchodzi montaż:

To jednak nie wszystko. Doliczyć będziesz musiał koszty dodatkowych prac, czyli: system rynnowy, wyłaz, ława kominiarska, podbitka oraz okna dachowe. Pozostaje też kwestia komina (w części wystającej ponad dachem), którego wykonanie można powierzyć zarówno murarzom, jak i dekarzom.

Ile kosztuje budowa dachu w 2023 roku?

wykonanie szacunków kosztu budowy

Cennik budowlany 2023 przy instalacjach elektrycznych i hydraulicznych

Kosztorys musi zawierać cennik usług hydraulicznych z 2023 r., jak również ceny robót budowlanych w zakresie układania instalacji elektrycznej. Obliczając ich szacunkowy koszt, pamiętaj, aby znać wartość materiałów oraz ceny prac budowlanych z 2023 r. Z uwagi, że instalacje te muszą być bezwzględnie szczelne, zleć ich wykonanie osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia. 

W przypadku instalacji wewnętrznych ceny usług budowlanych z 2023 r. przedstawiają się następująco:

 • instalacja wodno-kanalizacyjna, od 600 do 722 zł brutto/punkt, za wykonanie kompletnego podejścia wodno-kanalizacyjnego z rurami miedzianymi;
 • instalacja elektryczna, od 138 do 172 zł brutto/punkt za wykonanie nowego punktu instalacji elektrycznej;
 • instalacja centralnego ogrzewania od 173 do 221 zł brutto/punkt za wykonanie nowej instalacji c.o. z rurami PP w budynku mieszkalnym;
 • ogrzewanie podłogowe od 200 do 271 zł brutto/m² za wykonanie instalacji w budynku mieszkalnym rurą wielowarstwową 16 × 2,0 mm.

Większość hydraulików i elektryków przedstawia swoją stawkę wraz z kosztami zakupu niezbędnych materiałów. Z tego powodu ceny usług instalacyjnych zawierają robociznę, jak również materiały.

Do czego służy instalacja gazowa w domu jednorodzinnym?

Cennik usług budowlanych za prace wykończeniowe

Na rynku istnieje sporo firm, specjalizujących się w pracach wykończeniowych. Warto na spokojnie przejrzeć oferowane przez nie usługi budowlane. Cennik z 2023 r. pod tym względem może prezentować mocno rozbieżne wartości.

Chcąc uniknąć kosztów, zastanów się, czy prace takie jak: wykonanie wylewek i posadzek, malowanie czy tapetowanie ścian, położenie tynków strukturalnych, montaż parapetów lub układanie glazury potrafisz wykonać we własnym zakresie. Zaoszczędzone w ten sposób środki, możesz zachować jako rezerwę albo przeznaczyć na kupno lepszych jakościowo materiałów potrzebnych do wykonania prac wykończeniowych.

Przykładowy cennik robót wykończeniowych w 2023 r. kształtuje się następująco:

 • wykonanie tynków cementowo wapiennych – od 37 zł brutto/m²;
 • tynki gipsowe (bez gładzi gipsowej) – od 33 zł brutto/m²;
 • wykonanie pojedynczej powierzchni gładzi gipsowej – od 31 zł brutto/m²;
 • wykonanie wylewki samopoziomującej (do 4 cm grubości) – od 26,50 zł netto/m²;
 • montaż drewnianych paneli podłogowych (bez klejenia) – od 40 zł netto/m²;
 • układanie deski podłogowej (klejona) – od 80 zł netto/m²;
 • gruntowanie powierzchni przed malowaniem – od 5 zł netto/m²;
 • malowanie ścian i sufitów – od 16 zł netto/m²;
 • układanie glazury (płytki 30 × 30 cm wraz z fugowaniem) – od 92 zł brutto/m²;
 • układanie gresu – od 128 zł brutto/m²:
 • montaż parapetów wewnętrznych (drewno lub PCV) – od 58 zł brutto/m².

Ile kosztuje wykończenie domu w 2023 roku?

dom w trakcie budowy

Cennik budowlany w przypadku elewacji

Elewacja budynku mieszkalnego to niejako wizytówka całego domu. Wiedzą o tym producenci artykułów elewacyjnych, stąd ich cenniki budowlane 2023 zawierają ceny materiałów standardowych, jak również premium. Zanim jednak dokonasz wyboru, uzupełnij przygotowywany cennik robót budowlanych 2023 o koszty ocieplenia i zaizolowania domu. Są one niezwykle ważne, ponieważ chronią mury przed wilgocią oraz utratą ciepła, co niewątpliwie wpłynie na ich trwałość oraz komfort domownikó.

Cennik budowlany 2023 na tym etapie powinien dodać koszty następujących usług:

 • ocieplenie budynku z wykorzystaniem styropianu, od 195 zł netto/m², cena zawiera usługę wraz z materiałem: styropian 12 - 15 cm montaż siatki zbrojeniowej i wykonanie tynku akrylowego;
 • ocieplenie domu wełną mineralną; od 236 zł netto/m², cena zawiera usługę z materiałem, wełna o grubości do 15 cm, montaż siatki oraz wykonanie tynku silikonowego;
 • wykonanie tynku akrylowego elewacyjnego, cienkowarstwowego od 45 zł netto/m²;
 • wykonanie tynku elewacyjnego wraz z robocizną od 111 zł netto/m².

Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?

Koszt robót budowlanych wokół domu

Kiedy ukończysz dom i w nim zamieszkasz, prędzej czy później pomyślisz o zagospodarowaniu terenu wokół niego. W zależności od wyobraźni oraz możliwości finansowych możesz stworzyć coś nowego lub do dekoracji wykorzystać to, co już istnieje np. stare ogrodzenie czy rosnące drzewa. Przy odrestaurowywaniu rzeczy pomoże cennik remontowo-budowlany z 2023 r.

Podobnie jak we wcześniejszych pracach, również tutaj przelicz wyceny budowlane oraz proponowane rozwiązania od okolicznych firm. W ten sposób masz szansę uzyskać nową koncepcję na wystrój posesji oraz racjonalnie wykorzystać posiadane środki, np. zamiast kostki brukowej wykonać chodniki lub ścieżki.

Dołóż do sporządzanego kosztorysu takie prace, jak:

 • układanie kostki brukowej (jednobarwnej bez wzorów) wraz z przygotowaniem podłoża – od 50 zł netto/m²;
 • układanie kostki granitowej 4/6 (nieskomplikowane wzory) wraz z przygotowaniem podłoża – od 106 zł netto/m²;
 • układanie płyt ażurowych – od 45 zł netto/m²;
 • montaż płyt trawnikowych (30 × 30 lub 60 × 60 cm) – od 50 zł netto/m²;
 • montaż siatki ogrodzeniowej z podmurówką (cena usługi bez materiałów) – od 116 zł netto/m².

Czy drenaż wymaga pozwolenia na budowę?

Od czego zależy cennik robót budowlanych w 2023 roku?

Musimy mieć świadomość, że na nasz cennik budowlany wpływ mają wydarzenia światowe.

Pandemia i konflikt za wschodnią granicą doprowadziły do coraz mniejszych i rzadszych dostaw materiałów. Z tego powodu nawet hurtownicy nie potrafili podać cen materiałów budowlanych, gdyż te rosły z każdą dostawą. Negatywny wpływ na rynek usług budowlanych miała także postępująca inflacja. Inwestorzy mieli problem z wykonawcami, albowiem wyceny robót budowlanych ulegały ciągłym zmianom, z uwagi na rosnące koszty.

Musisz także uwzględnić, że na rosnące koszty ma wpływ sama lokalizacja inwestycji. Z wyższymi stawkami za poszczególne usługi spotkasz się w dużych miastach i aglomeracjach miejskich, m.in. na Mazowszu, Śląsku, czy w Trójmieście. Najdroższym miejscem w kraju pod tym względem jest Warszawa.

O ile wzrosły koszty budowy domu w drugiej połowie 2022?

ile kosztuje budowa domu

Ogólnopolski cennik prac budowlanych w 2023 roku

Wcześniej wspominaliśmy, że ceny poszczególnych prac budowlanych będą zróżnicowane w zależności od województwa, a nawet od miasta, na którym prowadzona jest inwestycja. Dla zobrazowania tych rozbieżności poniżej przedstawiamy uśrednione ceny usług budowlanych z roku 2023.

Rodzaje prac budowlanych

Budowa ścian fundamentowych

(zł netto/m²)

Budowa

ścian nośnych (zł netto/m²)

Budowa

ścian działowych (zł netto/m²)

Montaż

okien (zł netto/mb)

Ocieplenie domu wełną mineralną- usługa + materiał

(zł netto/m²)

Montaż

więźby dachowej (zł brutto/m²)

Cennik usług budowlanych dolnośląskie 2023

73,10 - 80,50

74,70 - 80,50

47,40 - 53,20

37,70 - 40,40

236 - 272

69,60 - 80,00

Cennik usług budowlanych kujawsko-pomorskie 2023

68,60 - 73,10

76,20 - 81,90

48,80 - 54,60

32,30 - 33,70

252 - 283

59,10 - 69,60

Cennik usług budowlanych lubelskie 2023

67,10 - 70,10

71,90 - 79,00

48,80 - 53,20

32,30 - 33,70

263 - 272

57,40 - 66,10

Cennik usług budowlanych lubuskie 2023

64,10 - 71,60

74,70 - 80,50

50,30 - 54,60

32,30 - 35,00

254- 272

59,10 - 67,80

Cennik usług budowlanych łódzkie 2023

62,60 - 70,10

69,00 - 81,90

50,30 - 53,90

32,30 - 35,00

266 - 290

60,90 - 66,10

Cennik usług budowlanych małopolskie 2023

62,10 - 70,10

74,70 - 81,90

50,30 - 56,00

32,30 - 35,00

288 - 308

64,30 - 69,60

Cennik usług budowlanych mazowieckie 2023

62,60 - 77,50

76,20 - 86,20

50,30 - 61,80

32,30 - 43,10

281 - 317

60,90 - 76,50

Cennik usług budowlanych opolskie 2023

62,60 - 70,10

76,20- 81,90

50,30- 55,30

35,00- 40,40

272- 290

62,60- 67,80

Cennik usług budowlanych podkarpackie 2023

62,60 - 68,60

76,20- 83,40

47,40- 53,20

35,00- 39,10

263- 293

60,90- 64,30

Cennik usług budowlanych podlaskie 2023

64,10 - 70,10

74,70- 79,00

46,00- 51,70

35,00- 39,10

268- 275

59,10- 64,30

Cennik usług budowlanych pomorskie 2023

65,60 - 71,60

74,70- 79,00

47,40- 53,20

36,40- 39,10

266- 286

59,10- 66,10

Cennik usług budowlanych śląskie 2023

64,10- 70,10

74,70- 81,90

51,70- 57,50

35,00- 39,10

266- 281

57,40- 66,10

Cennik usług budowlanych świętokrzyskie 2023

64,10- 68,60

71,90- 77,60

48,80- 54,60

33,70- 37,70

261- 281

57,40- 64,30

Cennik usług budowlanych warmińsko-mazurskie 2023

62,60, 70,10

71,90- 77,60

49,60- 54,60

36,40- 39,10

268- 275

57,40- 62,60

Cennik usług budowlanych wielkopolskie 2023

65,60- 68,60

76,20- 80,50

47,70- 53,20

35,00- 40,40

272- 290

60,00- 66,10

Cennik usług budowlanych zachodniopomorskie 2023

65,60- 71,60

74,70- 83,40

50,30- 56,00

35,00- 39,10

272- 293

62,60- 66,10

Analizując powyższy cennik budowlany z 2023 r., śląskie jest ciekawym przykładem województwa, gdzie mimo dużego skupiska miast, ceny pozostają tam na umiarkowanym poziomie.

Cennik usług budowlanych dla Warszawy w 2023 roku

Z uwagi, że Warszawa jest najdroższym miastem, poniżej przedstawiamy, dla porównania, obowiązujące tam ceny.

Rodzaje prac budowlanych

Budowa ścian fundamentowych (zł netto/m²)

Budowa

ścian nośnych (zł netto/m²)

Budowa

ścian działowych (zł netto/m²)

Montaż

okien (zł netto/mb)

Ocieplenie domu wełną mineralną- usługa + materiał

(zł brutto/m²)

Montaż

więźby dachowej (zł brutto/m²)

Cennik usług budowlanych Warszawa 2023

od 75

od 86,20

od 60,30

od 39,90

od 342

od 76,50

Porównując powyższe koszty z cenami innych województw, można wstępnie wysnuć wniosek, iż najwyższa kwota widniejąca przy województwie mazowieckim jest zarazem najniższą dla identycznej usługi w stolicy.  Rzecz ma się podobnie, jeśli weźmiesz pod uwagę cennik prac wykończeniowych. Warszawa w 2023 r. na tym polu również wymaga najbardziej zasobnego portfela od usługodawców.

Jak oszacować koszt budowy domu, aby nie zabrakło pieniędzy?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
24.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy sytuację na rynku finansowym

Nieznaczny spadek inflacji o kilka dziesiątych punktu procentowego oraz brak...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku
19.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku

Koszt budowy domu wraz z dostępnością kredytów są czynnikami, które najsilniej kształtują popyt, a co za tym idzie, najmoc...

Koszty budowy
Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?
04.11.2022 r. Jan Susmaga

Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?

Osoby, które są już w trakcie budowy domu, na bieżąco śledzą ceny materiałów budowlanych oraz stawki robocizny, aby oblicz...

Koszty budowy
Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?
11.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?

Wykończenie poddasza może stanowić jeden z ostatnich etapów inwestycji, reali...

Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
24.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy sytuację na rynku finansowym

Nieznaczny spadek inflacji o kilka dziesiątych punktu procentowego oraz brak...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku
19.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku

Koszt budowy domu wraz z dostępnością kredytów są czynnikami, które najsilniej kształtują popyt, a co za tym idzie, najmoc...

Koszty budowy
Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?
04.11.2022 r. Jan Susmaga

Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?

Osoby, które są już w trakcie budowy domu, na bieżąco śledzą ceny materiałów budowlanych oraz stawki robocizny, aby oblicz...

Koszty budowy
Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?
11.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?

Wykończenie poddasza może stanowić jeden z ostatnich etapów inwestycji, reali...