Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021

Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021

Cennik usług budowlanych na 2021 rok zostanie ukształtowany w pierwszych miesiącach roku i najprawdopodobniej dojdzie do wzrostu stawek, które pobierać będą ekipy wykonawcze – budowlano-remontowe. Niektóre firmy już z końcem 2020 roku klientom, z którymi zawierały umowy, przedstawiały nowe cenniki usług budowlanych na 2021 rok.

Inwestycja polegająca na wybudowaniu domu pochłaniać może ogromne środki finansowe. Wydasz pieniądze na działkę budowlaną, załatwienie wszystkich wymaganych formalności czy na zakup gotowego lub zlecenie indywidualnego projektu domu. Zapłacić musisz za materiały budowlane i za usługi wykonywane przez fachowców, których najprawdopodobniej zatrudnisz.

Nawet jeśli budujesz dom systemem gospodarczym, to mało prawdopodobne jest, że wszystkie prace wykonasz własnoręcznie. Dlatego powinien cię zainteresować cennik usług budowlanych na 2021 rok. Czy ceny usług w branży budowlanej wzrosną?

Cennik budowlany – od czego zależą ceny usług?

Jeśli zamierzamy wybudować dom, powinniśmy dobrze zaplanować finansowanie poszczególnych prac przy wznoszeniu fundamentów, następnie trzeba doprowadzić dom do stanu surowego otwartego, a później także stanu surowego zamkniętego.

Jako inwestor chciałbyś znać ceny materiałów budowlanych i usług, które chcesz zlecić zewnętrznym fachowcom przy budowie. Musisz wiedzieć, że wcześniejsze rozeznanie się w cenach takich usług pomoże wybrać ofertę, która będzie atrakcyjna cenowo i jakościowo.

Cennik budowlany firm w Polsce ulega zmianom w czasie. Wpływa na niego ogólna polityka cenowa konkurencji, ale nie tylko. Powinieneś wiedzieć, że z wyższymi stawkami za poszczególne usługi spotkasz się bez wątpienia w dużych miastach i aglomeracjach miejskich, m.in. na Mazowszu, Śląsku i w Trójmieście.  

Niższe ceny w cenniku usług budowlanych mogą wynikać z różnych poziomów świadczonych usług. Za usługi ekonomiczne na pewno zapłacisz mniej niż wtedy, gdy zdecydujesz się na usługi klasy premium, świadczone w modelu kompleksowym. Cena rośnie wówczas o około 25 proc. w porównaniu ze średnim kosztem wykonania zlecenia. Każde zlecenie budowlane i wykończeniowe ostatecznie wyceniane jest indywidualnie i końcowa stawka zależy od stopnia jego skomplikowania.

Zobacz: Budowa domu w 2021 a nowe warunki techniczne

Cennik usług budowlanych 2021 – czy szykują się zmiany w cenach?

Pandemia w 2020 roku spowodowała pewne zmiany na rynku budowlanym. Budowlańcy muszą przygotować się na spadek inwestycji realizowanych na rynku mieszkaniowym i prywatnym. Najpewniej wzrosną ceny materiałów. Do tego zwiększą się koszty pracy i usług, dlatego cenniki usług na 2021 rok będą zawierały podwyżki. Warto zauważyć, że ceny zarówno materiałów budowlanych, jak i usług rosną przynajmniej od 2015 roku.

Cennik usług budowlanych – prace konstrukcyjne

Ważnym etapem każdej budowy domu jednorodzinnego jest wykonanie jego konstrukcji, niezależnie od tego, czy jest to dom z podpiwniczeniem czy bez, jednopiętrowy, parterowy lub dom z poddaszem użytkowym. W ramach prac konstrukcyjnych budowlańcy budują fundamenty, ściany fundamentowe, ściany działowe i nośne. Usługi budowlane obejmują przede wszystkim prace murarskie, a na tych nie powinniśmy oszczędzać. Najlepiej, abyś skorzystał z usług sprawdzonych wykonawców, by zadbać o stabilność konstrukcji twojego przyszłego domu.

Pierwsze prace, do których powinieneś przystąpić po załatwieniu formalności urzędowych, między innymi związanych z wydaniem pozwolenia na budowę, obejmują konstrukcję budynku.

Cennik prac budowlanych

W cenniku prac budowlanych przede wszystkim znajdują się usługi związane z:

  • budową ławy fundamentowej,
  • budową ścian fundamentowych,
  • izolacją ścian piwnic,
  • wykonaniem ścian nośnych,
  • wykonaniem ścian działowych.

W zależności od tego, czy firma budowlana bierze na siebie również koszty zakupu materiałów budowlanych, cenniki usług mogą się nieco różnić. Za budowę ścian fundamentowych, nośnych i działowych oraz za izolację ścian piwnic trzeba zapłacić od 40 do 70 zł za m2.

Jedną z najdroższych usług budowlanych jest usługa dekarska, związana z wykonaniem dachu. Im bardziej skomplikowany dach, np. wielospadowy, tym więcej trzeba zapłacić za usługi dekarskie. Obejmują one montaż więźby dachowej, membrany dachowej, poszycia dachowego czy dachówki ceramicznej lub blachodachówki.

Czy wiesz, kim są uczestnicy procesu budowlanego? Przeczytaj! 

Cennik budowlany – fundamenty

Budowa ławy fundamentowej w zależności od województwa, w którym wykonane mają być prace, kosztować może od 360 zł do nawet 470 zł za metr kwadratowy (informacje ze strony KB.pl). Jeśli fundament będzie obejmował na przykład powierzchnię 120 m2, zapłacisz za takie prace od 43 tys. zł wzwyż.

Cennik budowlany 2021 – instalacje elektryczne i hydrauliczne

Twój dom nie może obyć się najpewniej bez niezbędnej sieci instalacji. Chodzi tu przede wszystkim o instalację elektryczną i hydrauliczną. Zleć ich wykonanie osobom, które mają do tego stosowne uprawnienia. Nie oszczędzaj pieniędzy na ten cel. Prace instalacyjne i monterskie są nieodłącznym elementem każdej budowy domu. W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej trzeba zapłacić nawet ponad pół tysiąca złotych za pojedynczy punkt. Mniej za płaci się przy układaniu instalacji elektrycznej – około 130 zł.

Cennik budowlany – wykończenie i wyposażenie wnętrz

Po wykonaniu konstrukcji budynku musisz przystąpić do wykończenia i wyposażenia wnętrza domu. Chodzi tu między innymi o tynkowanie ścian, wykonanie wylewek i podłóg czy o malowanie sufitów. Wybierasz meble, zabudowę kuchenną czy wszystkie niezbędne sprzęty. Naturalnie, trudno tu w jakikolwiek sposób uśrednić cennik robót budowlanych, bo wszystko zależy od tego, jak ma wyglądać twój dom i jakich materiałów chcesz w nim użyć.

Jeśli interesuje cię prosta gładź gipsowa na ścianach, które będą przygotowane np. do malowania, zapłacisz w jej przypadku mniej za 1 m2 niż za wykonanie tynków gipsowych czy tynków cementowo-wapiennych lub dekoracyjnych.

Sprawdź także: Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca?

Cennik budowlany – prace wykończeniowe

Prace wykończeniowe w twoim domu mogą polegać na wykonaniu wylewek i posadzek, malowaniu czy tapetowaniu ścian, położeniu tynków strukturalnych czy też na zamontowaniu parapetów i wykonaniu prac glazurniczych, a to tylko jedne z licznych prac, jakie możesz wykonać w tym zakresie. Cennik budowlany także pod tym względem zmienia się, jeśli to firma budowlana płaci za materiały niezbędne do wykonania prac wykończeniowych.

Cennik budowlany – prace wokół domu

Na koniec, już po wybudowaniu domu, zapłacisz jeszcze za usługi budowlane wokół twojego domu, czyli wykonanie ścieżek, chodników, kostki brukowej czy też za ogrodzenie i bramę przesuwną.

Cennik budowlany – elewacje

Prace budowlane dotyczące elewacji budynku mieszkaniowego mogą obejmować różne działania, których ceny nie będą takie same. To między innymi usługi obejmujące:

  • ocieplenie budynku z wykorzystaniem styropianu;
  • ocieplenie domu wełną mineralną;
  • wykonanie tynku akrylowego elewacyjnego, cienkowarstwowego;
  • wykonanie tynku elewacyjnego wraz z robocizną.

Najtaniej wychodzi skorzystanie z usługi wykonania tynku akrylowego elewacyjnego. Zanim jednak do tego dojdzie, dom musi zostać ocieplony i zaizolowany.

Cennik budowlany – ceny materiałów budowlanych 2021

Osoby, które rozważają lub rozpoczęły już budowę domu z niepokojem obserwują wzrost cen na rynku budowlanym. Także generalny remont może wiązać się z dużymi wydatkami. Jak się okazuje, cena przeciętnego budynku w okresie 2020-2021 wzrosła o mniej więcej 30 tysięcy złotych. A wszystko wskazuje na to, że ceny nadal będą rosnąć.

Na wzrost cen w branży budowlanej wpływa przynajmniej kilka aspektów. Należy do nich m.in. duże zainteresowanie zakupem mieszkań czy budową domów. W kontekście kosztów materiałów budowlanych znaczenie ma także polityka ekologiczna krajów europejskich, która odpowiada za wzrost cen drewna. Zbudowane z nich płyty OSB siłą rzeczy też musiały podrożeć.

Drożeją również poszczególne surowce, w tym styren - materiał stosowany do produkcji styropianu. Jego koszt wynosi aż o 30% więcej niż w ubiegłym roku, stąd tak wysoka cena styropianu. W górę cenowo poszedł także cement i wapno - to wzrost blisko o 8% w skali roku. To druga największa podwyżka, zaraz za ceną płyt OSB.

Na trzecim miejscu plasują się ceny płyt gipsowo-kartonowych. W ubiegłym roku materiał ten był o 6,5% tańszy. O mniej więcej 3,5-4% wzrosła cena pokryć dachowych, a także produktów związanych z ogrzewaniem. Co ciekawe, rośnie także cena wykonania ogrodu. Mowa głównie o nawierzchni ogrodowej, która kosztuje o prawie 3% więcej niż przed rokiem.

Szacuje się, że średni wzrost cen materiałów budowlanych w ciągu ostatniego roku wynosi ok. 7%. To sporo zwłaszcza, że koszty materiałów budowlanych stanowią nawet 65% ceny domu. Bardzo możliwe, że musimy nastawić się na jeszcze większe wzrosty. 

Cennik budowlany 2021 – jak wyglądają ceny w innych miastach?

W mniejszych miastach, jak Radom, Opole czy Kielce, cennik usług budowlanych 2021 wskaże niższe koszty niż firm z Warszawy, Krakowa, Gdańska czy Wrocławia i Poznania.

W różnych województwach przedsiębiorstwa budowlane będą mieć w 2021 roku inne uśrednione ceny usług budowlanych. Przedstawiamy niektóre z nich (źródło KB.pl):

Typ realizowanych prac budowlanych

Budowa ścian fundamentowych

Budowa ścian nośnych

Budowa ścian działowych

Montaż okien

Ocieplenie domu wełną mineralną

Montaż więźby dachowej

Za m2

Za m2

Za m2

Za mb

Za m2

Za m2

Dolnośląskie

65,24-71,90 zł

67,94-73,16 zł

42,71-47,89 zł

34,28-36,73 zł

193,05-222,75 zł

60,48-69,55 zł

Łódzkie

55,92-62,58 zł

62,71-74,47 zł

45,30-48,53 zł

29,38-31,83 zł

218,29-237,60 zł

52,92-57,46 zł

Małopolskie

55,92-65,58 zł

67,94-74,47 zł

45,30-55,65 zł

29,38-31,83 zł

236,12-252,45 zł

55,94-60,48 zł

Opolskie

55,92-62,58 zł

69,24-74,47 zł

45,30-49,83 zł

31,83-36,73 zł

222,75-237,60 zł

54,43-58,97 zł

Śląskie

57,26-62,58 zł

67,94-74,47 zł

46,59-51,77 zł

31,83-35,50 zł

218,29-230,18 zł

49,90-57,46 zł

Cennik budowlany Warszawa

W powyższym zestawieniu zabrakło województwa mazowieckiego i tamtejszego cennika budowlanego. Warszawa ma niestety jedne z najdroższych usług budowlanych w Polsce, co prezentuje poniższa tabela.

Typ realizowanych prac budowlanych

Budowa ścian fundamentowych

Budowa ścian nośnych

Budowa ścian działowych

Montaż okien

Ocieplenie domu wełną mineralną

Montaż więźby dachowej

Za m2

Za m2

Za m2

Za mb

Za m2

Za m2

Warszawa (uśrednione ceny dla Mazowsza)

55,92-69,24 zł

69,24-78,39 zł

45,30-55,65 zł

29,38-39,18 zł

230,18-259,88 zł

55,92-66,53 zł

Analiza cen różnych usług pokazuje, że zakres widełek cenowych dla Mazowsza jest duży. Górne widełki najczęściej dotyczą budowy domów w samej Warszawie (w granicach administracyjnych stolicy).

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
Cennik usług remontowych
11 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Cennik usług remontowych – jaki jest aktualny cennik usług remontowych 2021?

Sięgnij po aktualny cennik usług remontowych, by dowiedzieć się, ile będą cię...

Koszty budowy
Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?
9 czerwca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Koszty budowy
Jak oszacować koszt budowy domu?
30 kwietnia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Jak oszacować koszt budowy domu?

Macie już działkę w wymarzonym miejscu i właśnie znaleźliście projekt idealnego domu, który chcielibyście na tej działce z...

Koszty budowy
Wynajem sprzętu budowlanego
3 listopada 2020 r. Daria Rek

Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca? Zalety i wady wypożyczenia maszyn budowlanych

Największą popularnością jeszcze do niedawna cieszył się wynajem sprzętu budo...

Koszty budowy
Cennik usług remontowych
11 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Cennik usług remontowych – jaki jest aktualny cennik usług remontowych 2021?

Sięgnij po aktualny cennik usług remontowych, by dowiedzieć się, ile będą cię...

Koszty budowy
Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?
9 czerwca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Koszty budowy
Jak oszacować koszt budowy domu?
30 kwietnia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Jak oszacować koszt budowy domu?

Macie już działkę w wymarzonym miejscu i właśnie znaleźliście projekt idealnego domu, który chcielibyście na tej działce z...

Koszty budowy
Wynajem sprzętu budowlanego
3 listopada 2020 r. Daria Rek

Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca? Zalety i wady wypożyczenia maszyn budowlanych

Największą popularnością jeszcze do niedawna cieszył się wynajem sprzętu budo...