Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2022

Cennik budowlany

Cennik usług budowlanych, który inwestor otrzymuje od wykonawców w 2022 potrafi bardzo zaskoczyć. Niekorzystna sytuacja na rynku powoduje, że ceny materiałów i wykonawstwa właściwie od początku 2020 podnoszą się z miesiąca na miesiąc. Czy w takiej sytuacji opłaca się rozpoczynać budowę domu?

Inwestycja polegająca na wybudowaniu domu pochłaniać może ogromne środki finansowe. Wydasz pieniądze na działkę budowlaną, załatwienie wszystkich wymaganych formalności czy na zakup gotowego lub zlecenie indywidualnego projektu domu. Zapłacić musisz też za materiały budowlane i za usługi wykonywane przez fachowców, których najprawdopodobniej zatrudnisz.

Nawet jeśli budujesz dom systemem gospodarczym, to mało prawdopodobne jest, że wszystkie prace wykonasz własnoręcznie. Dlatego powinien cię zainteresować cennik usług budowlanych na 2022 rok. Dlaczego tak się dzieje, że ceny usług w branży budowlanej wzrastają?

Cennik budowlany – czy ceny usług w branży budowlanej wzrosną?

Jeśli zamierzasz wybudować dom, powinieneś dobrze zaplanować finansowanie poszczególnych prac przy wznoszeniu fundamentów, następnie trzeba doprowadzić dom do stanu surowego otwartego, a później także stanu surowego zamkniętego.

Jako inwestor chciałbyś znać ceny materiałów budowlanych i usług, które chcesz zlecić zewnętrznym fachowcom przy budowie. Musisz wiedzieć, że wcześniejsze rozeznanie się w cenach takich usług pomoże wybrać ofertę, która będzie atrakcyjna cenowo i jakościowo.

Niestety w związku z sytuacją na rynku usług budowlanych oszacowanie kosztów stało się bardzo trudne. Materiały bowiem drożeją z miesiąca na miesiąc.

Cennik budowlany – od czego zależą ceny usług?

Cennik budowlany firm w Polsce ulega zmianom w czasie. Wpływa na niego ogólna polityka cenowa konkurencji, ale również lokalizacja przedsięwzięcia. Z wyższymi stawkami za poszczególne usługi spotkasz się bez wątpienia w dużych miastach i aglomeracjach miejskich, m.in. na Mazowszu, Śląsku i w Trójmieście.

Niższe ceny w cenniku usług budowlanych mogą wynikać z różnych poziomów świadczonych usług. Za usługi ekonomiczne na pewno zapłacisz mniej niż wtedy, gdy zdecydujesz się na usługi klasy premium, świadczone w modelu kompleksowym. Cena rośnie wówczas o około 25 proc. w porównaniu ze średnim kosztem wykonania zlecenia.

Każde zlecenie budowlane i wykończeniowe ostatecznie wyceniane jest indywidualnie i końcowa stawka zależy od stopnia jego skomplikowania. Paradoksalnie za wybudowanie mniejszego domu możesz zapłacić więcej, jeśli w domu tym zaprojektowano rozwiązania i konstrukcje, których postawienie wymaga specjalizacyjnej wiedzy.

Dowiedz się więcej: Budowa domu w 2022 a nowe warunki techniczne — co warto wiedzieć?

Cennik budowlany – ceny materiałów budowlanych w 2022

Wybuch pandemii nie został bez wpływu na rynek budowlany. Budowlańcy muszą mierzyć się ze spadkiem ilości inwestycji realizowanych na rynku mieszkaniowym i prywatnym. Do rozpoczęcia lub kontynuowania budowy zniechęcają w dużej mierze ceny materiałów.

Do tego wzrastają koszty pracy i usług, dlatego całkowite koszty wybudowania domu w 2022 są dużo wyższe. Warto zauważyć, że ceny zarówno materiałów budowlanych, jak i usług rosną przynajmniej od 2015 roku.

Z czego wynika taki duży wzrost cen materiałów? Jest to spowodowane nałożeniem się kilku czynników: 

 • problemów logistycznych związanych z transportem surowców, 
 • wzrost kosztów paliwa i energii,
 • opóźnień w produkcji, które idą w parze z dużym popytem, 
 • spadkiem wartości złotówki oraz zwiększonymi kosztami pozyskania materiałów z zagranicy.

Konieczność wykorzystania droższych alternatyw w materiałach przekłada się na wyższe wyceny prac przez ekipy budowlane.

Od stycznia do października 2021 roku ceny materiałów wzrosły średnio o 10,6%. To ponad 6-krotnie większy wzrost niż w rok wcześniej. Jak wygląda to na konkretnych przykładach?

Cennik usług budowlanych – prace konstrukcyjne

Ważnym etapem każdej budowy domu jednorodzinnego jest wykonanie jego konstrukcji, niezależnie od tego, czy jest to dom z podpiwniczeniem czy bez, jednopiętrowy, parterowy lub dom z poddaszem użytkowym. W ramach prac konstrukcyjnych budowlańcy budują fundamenty, ściany fundamentowe, ściany działowe i nośne.

Usługi budowlane obejmują przede wszystkim prace murarskie, a na tych nie powinieneś oszczędzać. Najlepiej, abyś skorzystał z usług sprawdzonych wykonawców, by zadbać o stabilność konstrukcji twojego przyszłego domu.

Pierwsze prace, do których powinieneś przystąpić po załatwieniu formalności urzędowych, między innymi związanych z wydaniem pozwolenia na budowę, obejmują konstrukcję budynku.

Sprawdź: Wynajem sprzętu budowlanego – czy to się opłaca? Zalety i wady wypożyczenia maszyn budowlanych

Cennik prac budowlanych

W cenniku prac budowlanych przede wszystkim znajdują się usługi związane z:

W zależności od tego, czy firma budowlana bierze na siebie również koszty zakupu materiałów budowlanych, cenniki usług mogą się nieco różnić. Za budowę ścian fundamentowych, nośnych i działowych oraz za izolację ścian piwnic trzeba zapłacić od 50 do 100 zł za m2.

Jedną z najdroższych usług budowlanych jest usługa dekarska, związana z wykonaniem dachu. Im bardziej skomplikowany dach, np. wielospadowy, tym więcej trzeba zapłacić za usługi dekarskie. Obejmują one montaż więźby dachowej, membrany dachowej, poszycia dachowego czy dachówki ceramicznej lub blachodachówki.

Cennik budowlany – fundamenty

Budowa ławy fundamentowej w zależności od województwa, w którym wykonane mają być prace, kosztować może od 360 zł do nawet 470 zł za metr kwadratowy. Jeśli fundament będzie obejmował na przykład powierzchnię 120 m2, zapłacisz za takie prace od 43 tys. zł wzwyż.

Czy wiesz, kim są uczestnicy procesu budowlanego? Przeczytaj!

Cennik budowlany 2022 – instalacje elektryczne i hydrauliczne

Twój dom nie może obyć się najpewniej bez niezbędnej sieci instalacji. Chodzi tu przede wszystkim o instalację elektryczną i hydrauliczną. Zleć ich wykonanie osobom, które mają do tego stosowne uprawnienia. Nie oszczędzaj pieniędzy na ten cel. Prace instalacyjne i monterskie są nieodłącznym elementem każdej budowy domu.

W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej trzeba zapłacić nawet ponad pół tysiąca złotych za pojedynczy punkt. Mniej płaci się przy układaniu instalacji elektrycznej – około 130 zł.

Koszty instalacji kanalizacyjnej:

 • Wykonanie przyłączy do sieci wodociągowej - od 1500 do 2500 złotych;
 • Wykonanie podłączenia instalacji do punktu poboru wody - od 50 do 130 zł/punkt;
 • Montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej - od 100 do 150 zł/mb;
 • Wykonanie podejść instalacji wodno-kanalizacyjnej - od 200 do 250 zł/szt (w przypadku podejść miedzianych cena będzie wyższa);
 • Stworzenie instalacji kanalizacyjnych w domu i wykonanie pionów kanalizacyjnych - od 300 do 400 zł/szt.;
 • Odpowietrzanie instalacji kanalizacyjnej - od 100 zł;
 • Szambo - od 2000 do 7000 zł (później wywóz ścieków ok 15 zł/m3);
 • Przydomowa oczyszczalnia ścieków - od 6000 zł;
 • Ogrzewanie podłogowe - od 30 do 50 zł/m2.

Szukasz projektu domu za 1 zł? Sprawdź, co dostaniesz w ramach promocji?

Cennik budowlany – wykończenie i wyposażenie wnętrz

Po wykonaniu konstrukcji budynku musisz przystąpić do wykończenia i wyposażenia wnętrza domu. Chodzi tu między innymi o tynkowanie ścian, wykonanie wylewek i podłóg czy o malowanie sufitów. Wybierasz meble, zabudowę kuchenną czy wszystkie niezbędne sprzęty.

Naturalnie, trudno tu w jakikolwiek sposób uśrednić cennik robót budowlanych, bo wszystko zależy od tego, jak ma wyglądać twój dom i jakich materiałów chcesz w nim użyć.

Jeśli interesuje cię prosta gładź gipsowa na ścianach, które będą przygotowane np. do malowania, zapłacisz w jej przypadku mniej za 1 m2 niż za wykonanie tynków gipsowych czy tynków cementowo-wapiennych lub tynków dekoracyjnych.

W związku ze wzrostem cen płyty OSB musisz liczyć się niestety ze wzrostami kosztów wykonania zabudowy kuchennej oraz łazienkowej. Droższe będą też same meble, bez względu na to, czy wykonasz je na zamówienie, czy zdecydujesz się na gotowe rozwiązania.

Analizy wskazują, że wyposażenie wnętrz oraz sprzęt AGD od początku 2021 roku wzrosły o 8%.

Cennik budowlany – prace wykończeniowe

Prace wykończeniowe w Twoim domu mogą polegać na wykonaniu wylewek i posadzek, malowaniu czy tapetowaniu ścian, położeniu tynków strukturalnych czy też na zamontowaniu parapetów i wykonaniu prac glazurniczych, a to tylko jedne z licznych prac, jakie możesz wykonać w tym zakresie.

Cennik budowlany także pod tym względem zmienia się, jeśli to firma budowlana płaci za materiały niezbędne do wykonania prac wykończeniowych.

Przykładowe ceny za prace w wykończeniowe w 2022 roku kształtują się następująco:

 • Tynkowanie maszynowe ścian wewnętrznych – od 30 zł za 1 m2;
 • Tynkowanie elewacji – od 50 zł za 1 m2;
 • Wykonywanie gładzi gipsowych – od 20 zł za 1 m2;
 • Wykonanie wylewki samopoziomującej – od 25 zł za 1 m2;
 • Montaż drewnianych paneli podłogowych – od 35 zł za 1 m2;
 • Układanie parkietu drewnianego – od 40 zł za 1m2;
 • Gruntowanie powierzchni przed malowaniem – od 5 zł za 1 m2;
 • Malowanie ścian tradycyjnymi farbami – od 10 zł za 1 m2;
 • Malowanie ścian farbami specjalistycznymi – od 15 zł za 1 m2;
 • Usuwanie starej farby – od 20 zł za 1 m2.

Sprawdź także: Jak przygotować ściany do malowania?

Cennik budowlany – prace wokół domu

Na koniec, już po wybudowaniu domu, zapłacisz jeszcze za usługi budowlane wokół Twojego domu, czyli wykonanie ścieżek, chodników, kostki brukowej czy też za ogrodzenie i bramę przesuwną.

Przykładowe ceny za wykonanie prac wokół domu:

 • Układanie kostki brukowej wraz z przygotowaniem podłoża – 120-140 zł/m2;
 • Kostka brukowa – 25-50 zł/m2;
 • Płyty tarasowe – 50-150 zł/m2;
 • Montaż ogrodzenia z podmurówką prefabrykowaną – 40-45 zł/m2.

Cennik budowlany – elewacje

Prace budowlane dotyczące elewacji budynku mieszkaniowego mogą obejmować różne działania, których ceny nie będą takie same. To między innymi usługi obejmujące:

Najtaniej wychodzi skorzystanie z usługi wykonania tynku akrylowego elewacyjnego. Zanim jednak do tego dojdzie, dom musi zostać ocieplony i zaizolowany.

Koszt położenia elewacji to od 35 do 60 zł/m2. Zależny jest w dużej mierze od regionu Polski i konkurencji na rynku.

Przeczytaj: Ocieplenie domu – o czym warto pamiętać planując ocieplenie domu?

Czy drożejące materiały budowlane mają wpływ na koszty usług budowlanych?

Osoby, które rozważają lub rozpoczęły już budowę domu z niepokojem obserwują wzrost cen na rynku budowlanym. Także generalny remont może wiązać się z dużymi wydatkami. Jak się okazuje, cena przeciętnego budynku w okresie 2020-2021 wzrosła o mniej więcej 30 tysięcy złotych. A wszystko wskazuje na to, że ceny nadal będą rosnąć.

Na wzrost cen w branży budowlanej wpływa przynajmniej kilka aspektów. Należy do nich m.in. duże zainteresowanie zakupem mieszkań czy budową domów. W kontekście kosztów materiałów budowlanych znaczenie ma także polityka ekologiczna krajów europejskich, która odpowiada za wzrost cen drewna. Zbudowane z nich płyty OSB siłą rzeczy też musiały podrożeć.

Drożeją również poszczególne surowce, w tym styren - materiał stosowany do produkcji styropianu. W górę cenowo poszedł także cement i wapno - to wzrost blisko o 5% w skali roku.

Na trzecim miejscu plasują się ceny płyt gipsowo-kartonowych. O mniej więcej 13% wzrosła cena pokryć dachowych, a także produktów związanych z ogrzewaniem. Co ciekawe, rośnie także cena wykonania ogrodu. Mowa głównie o nawierzchni ogrodowej, która kosztuje o prawie 6% więcej niż przed rokiem.

Szacuje się, że średni wzrost cen materiałów budowlanych w ciągu ostatniego roku wynosi ok. 10,6%. To sporo, zwłaszcza że koszty materiałów budowlanych stanowią nawet 65% ceny domu. Bardzo możliwe, że musimy nastawić się na jeszcze większe wzrosty.

Ogólnopolski cennik budowlany 2022

W mniejszych miastach, jak Radom, Opole czy Kielce, cennik usług budowlanych 2022 wskaże niższe koszty niż firm z Warszawy, Krakowa, Gdańska czy Wrocławia i Poznania.

W różnych województwach przedsiębiorstwa budowlane będą mieć w 2022 roku inne uśrednione ceny usług budowlanych. Przedstawiamy niektóre z nich:

Typ realizowanych prac budowlanych Budowa ścian fundamentowych Budowa ścian nośnych Budowa ścian działowych Montaż okien Ocieplenie domu wełną mineralną Montaż więźby dachowej
Za m2 Za m2 Za m2 Za mb Za m2 Za m2
Dolnośląskie 65,24-71,90 zł 67,94-73,16 zł 42,71-47,89 zł 34,28-36,73 zł 193,05-222,75 zł 60,48-69,55 zł
Łódzkie 55,92-62,58 zł 62,71-74,47 zł 45,30-48,53 zł 29,38-31,83 zł 218,29-237,60 zł 52,92-57,46 zł
Małopolskie 55,92-65,58 zł 67,94-74,47 zł 45,30-55,65 zł 29,38-31,83 zł 236,12-252,45 zł 55,94-60,48 zł
Opolskie 55,92-62,58 zł 69,24-74,47 zł 45,30-49,83 zł 31,83-36,73 zł 222,75-237,60 zł 54,43-58,97 zł
Śląskie 57,26-62,58 zł 67,94-74,47 zł 46,59-51,77 zł 31,83-35,50 zł 218,29-230,18 zł 49,90-57,46 zł

Dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu z pomocą Extradomu?

Cennik usług budowlanych Warszawa 2022

W powyższym zestawieniu zabrakło województwa mazowieckiego i tamtejszego cennika budowlanego. Warszawa ma niestety jedne z najdroższych usług budowlanych w Polsce, co prezentuje poniższa tabela.

Typ realizowanych prac budowlanych Budowa ścian fundamentowych Budowa ścian nośnych Budowa ścian działowych Montaż okien Ocieplenie domu wełną mineralną Montaż więźby dachowej
Za m2 Za m2 Za m2 Za mb Za m2 Za m2
Warszawa (uśrednione ceny dla Mazowsza) 55,92-69,24 zł 69,24-78,39 zł 45,30-55,65 zł 29,38-39,18 zł 230,18-259,88 zł 55,92-66,53 zł

Analiza cen różnych usług pokazuje, że zakres widełek cenowych dla Mazowsza jest duży. Górne widełki najczęściej dotyczą budowy domów w samej Warszawie (w granicach administracyjnych stolicy).

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
Kredyt hipoteczny na budowę domu
4 lutego 2022 r. Adrianna Bartusik

Kredyt hipoteczny na budowę domu – czym jest i jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać?

Kredyt hipoteczny na budowę domu to często jedyny sposób na sfinansowanie tak...

Koszty budowy
Ile kredytu hipotecznego udzielą banki po podwyżce stóp procentowych?
4 lutego 2022 r. Anna Serafin

Masz w planach budowę domu? Sprawdź, ile kredytu hipotecznego udzielą banki po podwyżce stóp procentowych

Chcesz w najbliższych miesiącach rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu? S...

Koszty budowy
Czy można wybudować dom za 150 tys. zł? Jaki projekt wybrać?
4 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Czy można wybudować dom za 150 tys. zł? Jaki projekt wybrać?

Czy da się wybudować dom za 150 tys. zł, czyli mniej więcej w cenie bardzo małego mieszkania i to z pewnością, nie w dużym...

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu parterowego?
23 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domu parterowego? Koszt budowy w 2022 roku

Domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością. Koszt ich budowy jest...

Koszty budowy
Kredyt hipoteczny na budowę domu
4 lutego 2022 r. Adrianna Bartusik

Kredyt hipoteczny na budowę domu – czym jest i jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać?

Kredyt hipoteczny na budowę domu to często jedyny sposób na sfinansowanie tak...

Koszty budowy
Ile kredytu hipotecznego udzielą banki po podwyżce stóp procentowych?
4 lutego 2022 r. Anna Serafin

Masz w planach budowę domu? Sprawdź, ile kredytu hipotecznego udzielą banki po podwyżce stóp procentowych

Chcesz w najbliższych miesiącach rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu? S...

Koszty budowy
Czy można wybudować dom za 150 tys. zł? Jaki projekt wybrać?
4 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Czy można wybudować dom za 150 tys. zł? Jaki projekt wybrać?

Czy da się wybudować dom za 150 tys. zł, czyli mniej więcej w cenie bardzo małego mieszkania i to z pewnością, nie w dużym...

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu parterowego?
23 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domu parterowego? Koszt budowy w 2022 roku

Domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością. Koszt ich budowy jest...