Projekty nawet -500 zł 🌞

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Cennik usług budowlanych w 2024. Ile kosztują poszczególne prace na budowie?

Cennik budowlany

Rozważasz budowę domu? Zanim rozpoczniesz realizację tego pomysłu, warto poznać cennik budowlany zawierający koszty materiałów i robocizny. Czynniki te od kilku lat mają tendencję wzrostową, co powinieneś uwzględnić w swojej kalkulacji. W tym jednak może Ci pomóc aktualny cennik budowlany na 2024 r., który przygotowaliśmy w tym tekście.

Inwestycja polegająca na wybudowaniu domu, pochłaniać może ogromne środki finansowe. Wydatków będzie sporo, więc przydatny okaże się cennik robót budowlanych z 2024 r. Znajomość kosztów pomoże Ci w racjonalny sposób wydać pieniądze na działkę budowlaną, załatwić formalności czy zakupić odpowiedni projekt domu. Zapłacić musisz też za materiały budowlane i za usługi wykonywane przez fachowców. W ich zatrudnieniu z kolei pomocny będzie cennik usług budowlanych z 2024 r.

Co mieści się w cenniku prac budowlanych?

Postawienie domu to ogromne przedsięwzięcie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować, zwłaszcza pod kątem finansowym. Aby dowiedzieć się, ile środków będzie Ci potrzebnych, sprawdź, jakie są ceny usług budowlanych w Twoim rejonie. 

Sporo inwestorów, gdy zorientuje się, ile kosztuje roboczogodzina w budownictwie, planuje część prac wykonać we własnym zakresie, czyli wybudować dom systemem gospodarczym. Jest to dobry pomysł, jeśli masz odpowiednie umiejętności i dysponujesz czasem, wtedy niektóre etapy procesu budowy domu możesz wykonać samodzielnie.

Dobrze przygotowany cennik usług budowlanych zawiera chronologiczny wykaz wszystkich robót. Dane te pomogą Ci w opracowaniu kosztorysu inwestorskiego, który może okazać się przydatny do formalności związanych z kredytem hipotecznym.

Cennik budowlany w przypadku położenia fundamentów

Pierwszy etap każdej budowy, po załatwieniu formalności urzędowych, związany jest z wykonaniem konstrukcji budynku. W ramach prac zostaną wykonane fundamenty, ściany fundamentowe, ściany działowe i nośne. Front robót oraz ich wartość będzie zależeć od tego, czy interesuje Cię dom z podpiwniczeniem (lub bez) parterowy, jednopiętrowy czy dom z poddaszem użytkowym.

Prawidłowe wykonanie tych prac to gwarancja stabilności konstrukcji. Nie warto więc skupiać się nad tanimi rozwiązaniami, albowiem popełnione błędy będą w przyszłości trudne bądź wręcz niemożliwe do usunięcia. Dlatego poszukaj doświadczonej firmy murarskiej.

Cennik prac budowlanych w tej fazie budowy powinien zawierać usługi związane z:

 • budową ławy fundamentowej, od 250 do 320 zł netto/m² (cena dotyczy usługi wraz z materiałem);
 • budową ścian fundamentowych, od 70 do 150 zł netto/m²;
 • izolacją ścian piwnic, cena identyczna, jak w punkcie wcześniejszym;
 • wykonaniem ścian nośnych, od 70 do 90 zł netto/m²;
 • wykonaniem ścian działowych, od 49 do 68 zł netto/m².

Miej na uwadze, że podane wartości są uśrednione. Zależą one od regionu kraju, gdzie powstaje Twoja inwestycja, a także kształtu budynku. Im będzie wymyślniejszy, tym czeka Cię większy wydatek. Nie zapomnij również, aby do usług doliczyć wartość materiałów budowlanych potrzebnych do wykonania prac.

Cennik powinien obejmować jeszcze przygotowanie i montaż zbrojenia. Cena końcowa przewidzianych na tym etapie inwestycji robót budowlanych może się wtedy obniżyć. Stanie się tak, gdy niektóre prace wykonasz samodzielnie, a ich koszt odejmiesz od wcześniejszych wyliczeń.

Zwróć jedynie uwagę, czy cennik szalowania i betonowania, a także innych sporządzonych we własnym zakresie prac nie jest czasem wyższy od sumujętych w ogólnym kosztorysie. Nadwyżkę taką może spowodować np. wzrost cen materiałów budowlanych.

Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny?

Cennik prac związanych z budową dachu 

Następny etap, który znajdzie się w cenniku, to wykonanie dachu. Jest to jedna z najdroższych elementów inwestycji. W zakres usług dekarskich wchodzi montaż:

To jednak nie wszystko. Doliczyć będziesz musiał koszty dodatkowych prac, czyli: system rynnowy, wyłaz, ława kominiarska, podbitka oraz okna dachowe. Pozostaje też kwestia komina (w części wystającej ponad dachem), którego wykonanie można powierzyć zarówno murarzom, jak i dekarzom.

Ile kosztuje budowa dachu w 2024 roku?

wykonanie szacunków kosztu budowy

Cennik budowlany 2024 przy instalacjach elektrycznych i hydraulicznych

Kosztorys musi zawierać cennik usług hydraulicznych z 2024 r., jak również ceny robót budowlanych w zakresie układania instalacji elektrycznej. Obliczając ich szacunkowy koszt, pamiętaj, aby znać wartość materiałów oraz ceny prac budowlanych z 2024 r. Z uwagi, że instalacje te muszą być bezwzględnie szczelne, zleć ich wykonanie osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia. 

W przypadku instalacji wewnętrznych ceny usług budowlanych z 2024 r. przedstawiają się następująco:

 • instalacja wodno-kanalizacyjna, od 710 do 870 zł brutto/punkt , za wykonanie kompletnego podejścia wodno-kanalizacyjnego z rurami miedzianymi;
 • instalacja elektryczna, od 85 do 105 zł brutto/punkt za wykonanie nowego punktu instalacji elektrycznej;
 • instalacja centralnego ogrzewania, od 210 do 270 zł brutto/punkt za wykonanie nowej instalacji c.o. z rurami PP w budynku mieszkalnym;
 • ogrzewanie podłogowe od 240 do 330 zł brutto/m² za wykonanie instalacji w budynku mieszkalnym rurą wielowarstwową 16 × 2,0 mm.

Większość hydraulików i elektryków przedstawia swoją stawkę wraz z kosztami zakupu niezbędnych materiałów. Z tego powodu ceny usług instalacyjnych zawierają robociznę, jak również materiały.

Do czego służy instalacja gazowa w domu jednorodzinnym?

ofe-5847238-72374 w-72374

Cennik usług budowlanych za prace wykończeniowe

Na rynku istnieje sporo firm, specjalizujących się w pracach wykończeniowych. Warto na spokojnie przejrzeć oferowane przez nie usługi budowlane. Cennik z 2024 r. pod tym względem może prezentować mocno rozbieżne wartości.

Chcąc uniknąć kosztów, zastanów się, czy prace takie jak: wykonanie wylewek i posadzek, malowanie czy tapetowanie ścian, położenie tynków strukturalnych, montaż parapetów lub układanie glazury potrafisz wykonać we własnym zakresie. Zaoszczędzone w ten sposób środki, możesz zachować jako rezerwę albo przeznaczyć na kupno lepszych jakościowo materiałów potrzebnych do wykonania prac wykończeniowych.

Przykładowy cennik robót wykończeniowych w 2024 r. kształtuje się następująco:

 • wykonanie tynków cementowo-wapiennych – od 40-52 zł brutto/m²;
 • tynki gipsowe (bez gładzi gipsowej) – od 40-55 zł brutto/m²;
 • wykonanie pojedynczej powierzchni gładzi gipsowej – od 42-56 zł brutto/m²;
 • wykonanie wylewki samopoziomującej (do 4 cm grubości) – od 35-45 zł netto/m²;
 • montaż drewnianych paneli podłogowych (bez klejenia) – od 35-42 zł netto/m²;
 • układanie deski podłogowej (klejona) – od 90 zł netto/m²;
 • gruntowanie powierzchni przed malowaniem – od 5-8 zł netto/m²;
 • malowanie ścian i sufitów – od 16 zł netto/m²;
 • układanie glazury (płytki 30 × 30 cm wraz z fugowaniem) – od 110-135 zł brutto/m²;
 • układanie gresu – od 150-200 zł brutto/m²;
 • montaż parapetów wewnętrznych (drewno lub PCV) – od 55-65 zł brutto/m².

Ile kosztuje wykończenie domu w 2024 roku?

dom w trakcie budowy

Cennik budowlany w przypadku elewacji

Elewacja budynku mieszkalnego to niejako wizytówka całego domu. Wiedzą o tym producenci artykułów elewacyjnych, stąd ich cenniki budowlane 2024 zawierają ceny materiałów standardowych, jak również premium. Zanim jednak dokonasz wyboru, uzupełnij przygotowywany cennik robót budowlanych 2024 o koszty ocieplenia i zaizolowania domu. Są one niezwykle ważne, ponieważ chronią mury przed wilgocią oraz utratą ciepła, co niewątpliwie wpłynie na ich trwałość oraz komfort domownikó.

Cennik budowlany 2024 na tym etapie powinien dodać koszty następujących usług:

 • ocieplenie budynku z wykorzystaniem styropianu, od 245 zł netto/m², cena zawiera usługę wraz z materiałem: styropian 12 - 15 cm montaż siatki zbrojeniowej i wykonanie tynku akrylowego;
 • ocieplenie domu wełną mineralną; od 330 zł netto/m², cena zawiera usługę z materiałem, wełna o grubości do 15 cm, montaż siatki oraz wykonanie tynku silikonowego;
 • wykonanie tynku akrylowego elewacyjnego, cienkowarstwowego od 53 zł netto/m²;
 • wykonanie tynku elewacyjnego wraz z robocizną od 134 zł netto/m².

Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?

Koszt robót budowlanych wokół domu

Kiedy ukończysz dom i w nim zamieszkasz, prędzej czy później pomyślisz o zagospodarowaniu terenu wokół niego. W zależności od wyobraźni oraz możliwości finansowych możesz stworzyć coś nowego lub do dekoracji wykorzystać to, co już istnieje np. stare ogrodzenie czy rosnące drzewa. Przy odrestaurowywaniu rzeczy pomoże cennik remontowo-budowlany z 2024 r.

Podobnie jak we wcześniejszych pracach, również tutaj przelicz wyceny budowlane oraz proponowane rozwiązania od okolicznych firm. W ten sposób masz szansę uzyskać nową koncepcję na wystrój posesji oraz racjonalnie wykorzystać posiadane środki, np. zamiast kostki brukowej wykonać chodniki lub ścieżki.

Dołóż do sporządzanego kosztorysu takie prace, jak:

 • układanie kostki brukowej (jednobarwnej bez wzorów) – od 70-85 zł netto/m²;
 • układanie kostki granitowej 4/6 (nieskomplikowane wzory) – od 140-170 zł netto/m²;
 • układanie płyt ażurowych – od 55-65 zł netto/m²;
 • montaż płyt trawnikowych (30 × 30 lub 60 × 60 cm) – od 65 zł netto/m²;
 • montaż siatki ogrodzeniowej z podmurówką (cena usługi bez materiałów) – od 137 zł netto/m².

Czy drenaż wymaga pozwolenia na budowę?

Od czego zależy cennik robót budowlanych w 2024 roku?

Musimy mieć świadomość, że na nasz cennik budowlany wpływ mają wydarzenia światowe.

Pandemia i konflikt za wschodnią granicą doprowadziły do coraz mniejszych i rzadszych dostaw materiałów. Z tego powodu nawet hurtownicy nie potrafili podać cen materiałów budowlanych, gdyż te rosły z każdą dostawą. Negatywny wpływ na rynek usług budowlanych miała także postępująca inflacja. Inwestorzy mieli problem z wykonawcami, albowiem wyceny robót budowlanych ulegały ciągłym zmianom, z uwagi na rosnące koszty.

Musisz także uwzględnić, że na rosnące koszty ma wpływ sama lokalizacja inwestycji. Z wyższymi stawkami za poszczególne usługi spotkasz się w dużych miastach i aglomeracjach miejskich, m.in. na Mazowszu, Śląsku, czy w Trójmieście. Najdroższym miejscem w kraju pod tym względem jest Warszawa.

ile kosztuje budowa domu

Ogólnopolski cennik prac budowlanych w 2024 roku

Wcześniej wspominaliśmy, że ceny poszczególnych prac budowlanych będą zróżnicowane w zależności od województwa, a nawet od miasta, na którym prowadzona jest inwestycja. Dla zobrazowania tych rozbieżności poniżej przedstawiamy uśrednione ceny usług budowlanych z roku 2023.

Rodzaje prac budowlanych

Budowa ścian fundamentowych

(zł netto/m²)

Budowa

ścian nośnych (zł netto/m²)

Budowa

ścian działowych (zł netto/m²)

Montaż

okien (zł netto/mb)

Ocieplenie domu wełną mineralną- usługa + materiał

(zł netto/m²)

Montaż

więźby dachowej (zł brutto/m²)

Cennik usług budowlanych dolnośląskie 2024

89,10-98,20

88,20-95,00

55,50-62,20

44,10 – 47,30

297-342

76,50-88,00

Cennik usług budowlanych kujawsko-pomorskie 2024

83,70-89,10

89,90-96,70

57,10-63,90

37,80-39,40

317-356

65,00-76,50

Cennik usług budowlanych lubelskie 2024

81,90-85,50

84,80-93,30

57,10-62,20

37,80-39,40

331-342

63,10-72,70

Cennik usług budowlanych lubuskie 2024

78,20-87,30

88,20-95,00

58,80-63,90

37,80-41,00

320-342

65,00-74,60

Cennik usług budowlanych łódzkie 2024

76,40-85,50

81,40-96,70

58,80-63,00

37,80-41,00

336-365

66,90-72,70

Cennik usług budowlanych małopolskie 2024

76,40-85,50

88,20-96,70

58,80-65,60

37,80-41,00

363-388

70,80-76,50

Cennik usług budowlanych mazowieckie 2024

76,40-94,60

89,90-102

58,80-72,30

37,80-50,40

354-399

66,90-84,20

Cennik usług budowlanych opolskie 2024

76,40-85,50

89,90-96,70

58,80-64,70

41,00-47,30

342-365

68,90-74,60

Cennik usług budowlanych podkarpackie 2024

76,40-83,70

89,90-98,40

55,50-62,20

41,00-45,70

331-370

66,90-70,80

Cennik usług budowlanych podlaskie 2024

78,20-85,50

88,20-93,30

53,80-60,50

41,00-45,70

338-347

65,00-70,80

Cennik usług budowlanych pomorskie 2024

80,10-87,30

88,20-93,30

55,50-62,20

42,50-45,70

336-361

65,00-72,70

Cennik usług budowlanych śląskie 2024

78,20-85,50

88,20-96,70

60,50-67,20

41,00-45,70

336-354

63,10-72,70

Cennik usług budowlanych świętokrzyskie 2024

78,20-83,70

84,80-91,60

57,10-63,90

39,40-44,10

329-354

63,10-70,80

Cennik usług budowlanych warmińsko-mazurskie 2024

76,40-85,50

84,80-91,60

58-63,90

42,50-45,70

338-347

63,10-68,90

Cennik usług budowlanych wielkopolskie 2024

80,10-83,70

89,90-95

55,50-62,20

41,00-47,30

342-365

66,00-72,70

Cennik usług budowlanych zachodniopomorskie 2024

80,10-87,30

88,20-98,40

58,80-65,60

41,00-45,70

342-370

68,90-72,70

Analizując powyższy cennik budowlany z 2024 r., śląskie jest ciekawym przykładem województwa, gdzie mimo dużego skupiska miast, ceny pozostają tam na umiarkowanym poziomie.

Cennik usług budowlanych dla Warszawy w 2024 roku

Z uwagi, że Warszawa jest najdroższym miastem, poniżej przedstawiamy, dla porównania, obowiązujące tam ceny.

Rodzaje prac budowlanych

Budowa ścian fundamentowych (zł netto/m²)

Budowa

ścian nośnych (zł netto/m²)

Budowa

ścian działowych (zł netto/m²)

Montaż

okien (zł netto/mb)

Ocieplenie domu wełną mineralną- usługa + materiał

(zł brutto/m²)

Montaż

więźby dachowej (zł brutto/m²)

Cennik usług budowlanych Warszawa 2024

od 94,60

od 102

od 70,60

od 50,40

od 431

od 77,90

Porównując powyższe koszty z cenami innych województw, można wstępnie wysnuć wniosek, iż najwyższa kwota widniejąca przy województwie mazowieckim jest zarazem najniższą dla identycznej usługi w stolicy. Rzecz ma się podobnie, jeśli weźmiesz pod uwagę cennik prac wykończeniowych. Warszawa w 2024 r. na tym polu również wymaga najbardziej zasobnego portfela od usługodawców.

Jak oszacować koszt budowy domu, aby nie zabrakło pieniędzy?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Domy za jedno euro to najczęściej zaniedbane i opuszczone nieruchomości, które gminy w krajach południowej Europy oferują...

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
21.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem starego domu na rynku wtórnym...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę
14.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę

Aktualne i wiarygodne koszt budowy domu to jedna z kluczowych informacji, jak...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Domy za jedno euro to najczęściej zaniedbane i opuszczone nieruchomości, które gminy w krajach południowej Europy oferują...

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
21.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem starego domu na rynku wtórnym...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę
14.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę

Aktualne i wiarygodne koszt budowy domu to jedna z kluczowych informacji, jak...

REKLAMA
Zamknij