Dach wielospadowy - jak jest skonstruowany?
Dach wielospadowy to jeden z wielu typów zadaszenia, które w dużym stopniu wpływa na wizualny wygląd nieruchomości. Jest chętnie wybierany przez inwestorów, którzy chcą mieć funkcjonalne poddasze użytkowe. Mnogość elementów, załamań oraz połaci powoduje jednak, że dach taki wymaga dokładnego przemyślenia oraz skrupulatności przy montowaniu. Z jakich części się on składa i przy jakich projektach sprawdza się najlepiej? Podpowiadamy!
Czym jest dach wielospadowy?
Definicja mówi, że to rodzaj dachu, w którym jest kilka połaci. Zwykle ma skomplikowaną formę i przypomina połączenie kilku różnych dachów. Połączenie to wynika z zestawienia ze sobą kalenic oraz krawędzi ukośnych.
Dach wielospadowy najczęściej wykorzystywany w projektach domów z poddaszem użytkowym. Ma on bowiem bardzo duży wpływ na to, jak później wyglądać będą pomieszczenia domu.
Dach taki daje jednak bardzo wiele możliwości modyfikacji. W niektórych miejscach może być wyższy, a w innych niższy. Powoduje to, że w projekcie można zastosować różne typy okien, które pozwolą najkorzystniej doświetlić wnętrza. Dach wielospadowy umożliwia również wizualne uatrakcyjnienie całego projektu oraz przemyślane wykończenie fasady z elewacją.
Jak skonstruowany jest dach wielospadowy?
Dachy wielospadowe zwykle wyróżnia rozbudowana bryła. Najczęściej stosowanym rodzajem tego typu dachu jest konstrukcja powstała z połączenia dachów dwuspadowych, które stykają się ze sobą pod kątem prostym. Kalenice w takich konstrukcjach mogą znajdować się na tych samych lub zupełnie różnych wysokościach. W pierwszym przypadku dach idealnie nadaje się do projektu domu z poddaszem użytkowym, drugi typ natomiast projektanci chętnie wykorzystują przy projektach bez poddasza, ale z garażem dobudowanym z przodu lub z boku.
Dach wielospadowy często stosowany jest w projektach domów zbudowanych na planie litery L. Zwykle w tym przypadku wykorzystuje się dach czterospadowy. W takim układzie dach składa się z wielu przecinających się koszy oraz naroży.
Chociaż dachy wielospadowe są wizualnie atrakcyjne, wymagają dokładnego przemyślenia ich kształtów. Z tego powodu zwykle projektanci decydują się na przynajmniej jednak element, który dba o harmonię całej konstrukcji. Może być to ten sam kąt nachylenia wszystkich połaci, taka sama wysokość kalenic, zestawienie wszystkich kalenic pod kątem prostym lub zachowanie linii okapu.
Niestety dach wielospadowy nie zawsze będzie wyglądać dokładnie tak, jak wymarzy sobie to inwestor. Projektant musi bowiem brać pod uwagę nie tylko aspekty wizualne, ale przede wszystkim wymagania funkcjonalne. Kąt nachylenia połaci zależny jest od szeregu czynników takich jak:
- wymagania określone w planie zagospodarowania przestrzennego,
- rodzaj pokrycia dachowego,
- warunki klimatyczne,
- sposób wykorzystania przestrzeni na poddaszu.
Projektując dach wielospadowy, konstrukcja nośna zastosowana przez architekta składa się zwykle z połączenia dwóch typów więźby dachowej. Wykorzystuje się:
- więźbę krokwiową,
- więźbę jętkową,
- więźbę płaszczowo – kleszczową.
Wszystkie te typy więźby w dachu wielospadowym wzajemnie się ze sobą przenikają, tworząc trójkąty oraz trapezy. Cała konstrukcja musi być wykonana z uwzględnieniem obciążeń stałych oraz zmiennych: ciężaru własnego elementów, warstw wstępnego krycia, pokrycia dachu, elementów ocieplenia oraz wykończenia wnętrza, a także zalegającego śniegu i aktywności wiatru.
Sprawdź też, czym jest więźba dachowa oraz jakie są jej rodzaje!
Dach wielospadowy a dwuspadowy – różnice
Dach wielospadowy wizualnie odróżnia się znacznie od dwuspadowego. Różnią je zastosowane rozwiązania konstrukcyjne oraz mocne i słabe strony. To powoduje, że warto dobrze przemyśleć, który z typów zadaszenia jest lepszym wyjściem w Twoim projekcie.
Dach wielospadowy a dwuspadowy – porównanie
Dach wielospadowy |
Dach dwuspadowy |
|
|
Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach dach dwuspadowy może zostać uznany za dach wielopołaciowy. Dzieje się tak kiedy w projekcie zastosowana zostanie facjata lub lukarna. Wizualnie nie będzie on jednak w dużym stopniu przypominał aż tak bardzo projekt domu kanadyjskiego z dachem kopertowym lub z połaciami położonymi na wysuniętych względem podstawowej bryły budynku częściach domu.
ofe-5847238-70028 w-70028
Dach wielospadowy a prawo budowlane - co mówią przepisy?
Zanim zdecydujesz się na dach wielospadowy, powinieneś poznać prawo budowlane oraz inne przepisy, które regulują wygląd dachu na budynku postawionym na posiadanej przez Ciebie działce. W pierwszej kolejności warto sprawdzić zapisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jeśli takiego planu nie ma, zapisy w warunkach zabudowy. Niekiedy zdarza się bowiem, że MPZP narzuca konieczność wybudowania domu z dachem dwuspadowym.
Czy przepisy dokładnie określają jednak, czym jest dach wielospadowy? Prawo budowlane niestety nie definiuje tego pojęcia, co może utrudniać porozumienie się w sprawach formalnych z urzędem. Zdarza się bowiem, że interpretacje co do tego, czy dach jest wielospadowy, czy nie są różne. Sprawy jeszcze bardziej się komplikują, kiedy miejscowy plan zagospodarowania określa sposób położenia kalenicy względem drogi. W projektach domów z dachem wielospadowym o kilku połączonych kalenicach ustawienie domu zgodnie z wymaganiami może być kłopotliwe.
Elementy dachów wielospadowych - jakie są?
Dachy wielospadowe to dość skomplikowane konstrukcje, które zawierają szereg elementów mniej znanych dla osób niezaznajomionych z budownictwem. Jakie pojęcia warto poznać, aby zrozumieć, z czego składa się dach wielospadowy?
Kolejne elementy dachów wielospadowych to:
- kalenica,
- połacie,
- okap,
- linia koszowa,
- pokrycie,
- okna dachowe oraz lukarny.
Kształt oraz powierzchnię dachu wielospadowego zapewniają połacie, które ograniczone są okapem – najniższą poziomową krawędzią dachu usytuowaną poziomo. Górną krawędzią jest natomiast kalenica. Na granicy dwóch połaci tworzona jest linia koszykowa, czyli wklęsła krawędź, umożliwiająca poprawny odpływ wody z dachu.
Istotnym elementem dachu wielospadowego jest jego poszycie. W tym celu zdecydowanie najlepiej sprawdzają się stosunkowo niewielkie elementy, które nie powinny sprawiać problemów podczas układania na krzywiznach. Projektanci często decydują się na tak zwane dachówki karpiówki lub dachówki zakładkowe. Na mniej skomplikowanych dach wielospadowych może również sprawdzić się blacha, blacho dachówki lub włókno wielocementowe.
Poza standardowymi elementami dachu, potrzebne są zwykle również zwykle akcesoria typowe dla wielu połaci. Konieczny będzie więc prawdopodobnie zakup:
- gąsiorów – zapewniających trwałe i szczelne połączenie między kalenicami,
- dachówek wentylacyjnych – dbających o swobodny przepływ powietrza w miejscach z utrudnioną wentylacją,
- dachówek kominkowych - służących do odpowietrzania pionów kanalizacyjnych.
Elementy te najczęściej dostępne są w tym samym kolorze, co dachówki. Dzięki temu nie wpływają negatywnie na wizualny aspekt dachu.
Dowiedz się, jak wybrać dachówkę, aby pokrycie dachowe było trwałe i estetyczne.
Ile kosztuje budowa domu z dachem wielospadowym?
Dom z dachem wielospadowym kosztuje więcej niż dach z dwiema połaciami. Ile kosztuje dach wielopołaciowy, dokładnie zależy to od wielkości budynku, stopnia skomplikowania projektu oraz wybranych materiałów. Zwykle cena dachu wielospadowego jest o około 30% wyższa niż dachu kopertowego.
Szacunkowo można więc powiedzieć, że dach o wielkości około 150 metrów kwadratowych będzie kosztować minimum 43 000 złotych. Do tego doliczyć trzeba koszt wykonania lukarn oraz wstawienia okien dachowych.
Dlaczego warto zdecydować się na dom z dachem wielospadowym?
Dom z dachem wielospadowym ma szereg zalet, które powodują, że mimo wyższych kosztów, inwestorzy wciąż chętnie budują domy z dachem wielospadowym. Nowoczesne, tradycyjne, czy też charakterystyczne dla danego regionu budynki usatysfakcjonują niejedną osobę. Dlaczego warto w nie zainwestować?
- nietypowa, mniej powtarzalna bryła dachu;
- różnorodne możliwości zaaranżowania poddasza w zależności od projektu dachu;
- mniejszy kąt nachylenia dachu zwiększa powierzchnię poddasza;
- daje możliwość zastosowania lukarn, facjat oraz innych przełamań, które wpływają na estetykę dachu;
- szeroka dostępność różnorodnych akcesoriów dachowych, które ułatwiają stworzenie pożądanej konstrukcji;
Dodano: 19.10.2020 | Zaktualizowano: 19.10.2020
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora