Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Domy modułowe - co warto o nich wiedzieć? Poznaj zalety i wady domów modułowych

Domy modułowe, domy prefabrykowane – co warto o nich wiedzieć?

Marzysz o wybudowaniu własnego domu, ale nie chcesz tracić wielu miesięcy na długie prace? Rozwiązaniem mogą być całoroczne domy modułowe. Sprawdź, czym są budynki wykonane z prefabrykatów.

Domy modułowe w Polsce — dlaczego zyskują popularność?

Domy modułowe w Polsce już od kilku lat zyskują na popularności, chociaż największym zainteresowaniem cieszą się w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych oraz na zachodzie Europy. Rozwój budownictwa modułowego, zmiana technologii oraz wysoki stopień prefabrykacji sprawił, że domy te przestały kojarzyć się już z tanimi kontenerami bez wyrazu i coraz częściej przypominają nowoczesne, całoroczne obiekty.

Czy wiesz, że…

Domy modułowe wciąż są rzadziej spotykane niż budynki użyteczności publicznej, takie jak: przedszkola, laboratoria czy szpitale? Zdecydowanie częściej znaleźć można też modułowe budynki komercyjne np. pawilony, czy obiekty małej gastronomii.

Modułowe domy to obecnie najkrótszy sposób na wybudowanie własnego domu. Budowa nie wymaga zatrudnienia inspektora nadzoru, a stopień zaawansowania prac nie jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Co więcej, jeśli zdecydujesz się zatrudnić specjalistów, wykwalifikowanych do pracy w konkretnej technologii, zminimalizujesz niemal do zera ryzyko powstania ewentualnych błędów wykonawczych.

Czym charakteryzują się domy modułowe?

Domy modułowe to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób niecierpliwych, które szybko chcą wprowadzić się do swojego nowego domu. Domy te mogą stać się zarówno budynkami mieszkalnymi, które wymagają pozwolenia na budowę, jak i stanowić rodzaj domków wypoczynkowych niepołączonych trwale z gruntem.

Gotowe domy modułowe składają się z określonych komponentów, które na placu budowy należy ze sobą połączyć na specjalnie przygotowanych fundamentach. W znacznej większości fragmenty te przygotowywane są w fabryce, gdzie powstają przede wszystkim same konstrukcje domów oraz elementy wykończeniowe.

Producenci domów modułowych posiadają w swoich katalogach gotowe projekty domów. Najczęściej stanowią one od kilku do kilkunastu propozycji domów parterowych, piętrowych, z dachami skośnymi oraz nieużytkowym poddaszem. Niektóre firmy akceptują zewnętrze projekty dostarczone przez klienta i adaptują go do potrzeb budowy.

Budynki modułowe już dawno przestały być obiektami sezonowymi. Aktualna technologia oraz materiały pozwalają na tworzenie całorocznych budynków, dla których jedyną pracą murowaną jest wylanie płyty fundamentowej. Na rynku znaleźć można sporo ciekawych projektów na ocieplane domy modułowe, a ich budowa najczęściej trwa dwa lub trzy miesiące.

Z czego budowane są domy modułowe?

Budynki modułowe wykonane są prefabrykatów, czyli gotowych elementów wykonanych w fabryce. Do prefabrykatów zaliczyć możemy ściany czy stropy, ale również większe elementy stanowiące nawet połowę domu.

Budynki te najczęściej wykonywane są w dwóch konstrukcjach: szkieletowej, gdzie rdzeń stanowi drewno lub stal, albo wykonanej z keramzybetonu, czyli stalowej ramy wypełnionej wypaloną gliną zmieszaną z betonem.

Domy modułowe z keramzytobetonu

Domy modułowe z keramzytobetonu niemal w całości powstają w fabryce. To stamtąd wyjeżdżają gotowe elementy, które łączy się na specjalnie przygotowanych fundamentach. Konstrukcję budynku stanowi stalowa rama wypełniona keramzytobetonem, a ocieplenie wykonuje się z wełny mineralnej. Ściany od zewnętrznej części wykończone są tynkiem (mineralnym lub akrylowym) albo oblicówką drewnianą.

Ważne!

Fundamenty dla domu modułowego z keramzytobetonu muszą być specjalnie przygotowane. Stopy fundamentowe należy oprzeć na słupach fundamentowych, a te zagłębić w gruncie.

Domy modułowe szkieletowe

Domy szkieletowe często określane są jako drewniane domy modułowe, ponieważ ich konstrukcja opiera się na stalowej lub właśnie drewnianej konstrukcji. Elementy potrzebne do budowy wykonywane są w 90% w fabryce, a fragmenty nośne ścian i stropów skomponowane są z drewna lub stali ocynkowanej.

W domach modułowych, które wyróżniają się konstrukcją stalową, wypełnienie ścian wykonuje się z płyty warstwowej z izolacją termiczną z pianki poliuretanowej. Domy drewniane modułowe ocieplane są najczęściej wełną mineralną i obudowane płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami wiórowymi. Domy modułowe drewniane to gwarancja tanich i trwałych konstrukcji na lata.

Jak wyglądają nowoczesne domy modułowe?

Nowoczesne domy modułowe są nie tylko atrakcyjne wizualnie i świetnie wpasowują się w miejską architekturę, ale również coraz częściej spełniają standardy budownictwa energooszczędnego. Co to znaczy?

Domy modułowe energooszczędne oraz pasywne redukują opłaty związane z zapotrzebowaniem na energię cieplną, a rozwiązania zastosowane do montażu oraz prefabrykacji pozwalają również obniżyć koszt eksploatacji budynku. Niektóre z nowoczesnych domów modułowych mogą posiadać samodzielny system ogrzewający oraz ogromne, modułowe okna, które zapewnią stały dostęp do naturalnego światła.

Czy dom modułowy wymaga pozwolenia na budowę?

Dom modułowy może stać się pełnoprawnym budynkiem mieszkalnym, a więc podlegającym pod zasady spisane w prawie budowlanym. Budowę takiego domu należy najpierw zgłosić oraz poczekać aż urząd wyda pozwolenie.

Innym rozwiązaniem mogą być domy modułowe bez pozwolenia. Najczęściej są one niezwiązane z gruntem lub posiadają powierzchnię do 35 m2 i stanowią rodzaj domu wypoczynkowego.

Ile kosztuje dom modułowy?

Ile kosztują domy modułowe? Ich cena zależy od wielu czynników, najczęściej, są one jednak znacznie tańsze niż tradycyjne domy. Przed wyborem projektu, warto znaleźć odpowiednią działkę. Jej koszt również musisz doliczyć do całej wartości inwestycji.

Cena domu modułowego będzie uzależniona przede wszystkim od wielkości budynku, kształtu oraz specyfikacji technologicznych. Najtańszą technologią jest konstrukcja szkieletowa. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na budowę domu sezonowego, niezespolonego z gruntem, unikniesz niepotrzebnych procedur oraz kosztów.

Cena budowy domu modułowego — w powyższej sytuacji możesz założyć, że budowa m2 domu wyniesie Cię około 800 zł. Tanie domy modułowe całoroczne będą jednak wymagały położenia fundamentów, a to zwiększy koszt do około 1400 zł.

Przeglądając oferty producentów, warto wziąć pod uwagę fakt, że ceny domów najczęściej dotyczą kosztu samego budynku bez usługi montażu. Gotowe projekty można w minimalny sposób zmodyfikować, podnosząc np. kąt nachylania dachu (tak, aby był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego) lub adaptując poddasze. Co znajduje się w cenie domu modułowego?

 • instalacja,
 • stolarka okienna i drzwiowa,
 • elewacja,
 • pokrycie dachowe,
 • instalacja kanalizacji.

Przeglądając oferty producentów, znaleźć można domy o różnej wielkości. Nowoczesny dom parterowy o powierzchni 80m2 z garażem to koszt około 230 000 zł, dom pasywny o podobnej wielkości to koszt o prawie 100 000 zł większy. Największą różnicę widać w przypadku domów bez pozwolenia na budowę. Te tanie domy modułowe o powierzchni nie większej niż 35 m2 najczęściej kosztują około 100 000 zł.

Jak ogrzewane są domy modułowe?

Domy modułowe całoroczne ogrzewane są w podobny sposób jak tradycyjne domy. W zależności od wybranej konstrukcji możesz więc wybrać też sposób zabezpieczenia budynku.

Najczęściej inwestorzy decydują się ocieplić swój dom modułowy wełną mineralną lub styropianem. Wełna jest odporna na wysoką temperaturę oraz łatwo dostosowuje się do izolowanego miejsca. Styropian charakteryzuje się niezwykłą lekkością oraz zdecydowanie niższą ceną.

Alternatywą dla tych rozwiązań może być pianka poliuretanowa lub polietylenowa. Wyróżnia się bardzo niską przewodnością cieplną, odpornością na zawilgocenie oraz dobrą przyczepnością do podłoża. Ze względu jednak na swoją wysoką cenę nie jest tak popularna, jak pozostałe rozwiązania.

Dla kogo dom modułowy może być ciekawym rozwiązaniem?

Małe domy modułowe to ciekawe rozwiązanie szczególnie dla osób, które chcą szybko postawić niewielki dom wypoczynkowy i korzystać z jego uroków. Doskonale sprawdzi się też w przypadku inwestorów, którzy mieszkają daleko od działki, w którym ma stanąć dom wypoczynkowy i nie mogą pozwolić sobie na regularną koordynację.

Domy modułowe pod klucz zyskują jednak coraz większą popularność wśród osób, które szukają swojego miejsca do życia. Ich stosunkowo niewielka cena stanowi dużą zachętę szczególnie dla ludzi młodych, którzy są jeszcze na tzw. dorobku.

Zalety i wady domów modułowych całorocznych

Domy modułowe całoroczne zyskują coraz większą rzeszę fanów. Chociaż nie stanowią głównej oferty biur architektonicznych, stosunkowo szybko będziesz w stanie znaleźć idealną ofertę. Całoroczne domy modułowe, podobnie jak domy budowane systemem gospodarczym mają swoje wady i zalety, o których napisaliśmy poniżej.

Zalety

Wady

 • szybkość realizacji — dom modułowy postawisz w kilka miesięcy, a ten bez fundamentów nawet w kilka dni
 • decydując się na zakup domu modułowego, musisz dysponować całą potrzebną sumą
 • stosunkowo niskie koszty
 • budując dom modułowy nie musisz obawiać się zmiennych warunków armosferycznych
 • do budowy domu modułowego potrzebny będzie dźwig, który bez problemu dostanie się na Twoją działkę,
 • brak konieczności zatrudnienia inspektora nadzoru budowy oraz zabezpieczania materiałów przed ewentualnym działaniem złodziei.
 • budynki modułowe niewiele różnią się od siebie, a korzystanie z gotowych elementów uniemożliwia spełnienie aranżacyjnych fantazji

Czy warto wybudować dom modułowy?

Decydując się na budowę domu modułowego, musisz posiadać wszystkie potrzebne fundusze. To tak naprawdę jedyna główna wada, o której musisz pamiętać. Wykonawcy domów wykonanych z prefabrykatów, udzielają na swoją pracę gwarancji nawet na kilkadziesiąt lat, co świadczy o wysokiej jakości tego rozwiązania.

Co więcej, sam dom objęty jest gwarancją, a wszelkie usterki usuwane są przez producenta. Dzięki temu możesz być pewny, że przy budowie zastosowano materiały wysokiej jakości. Domy modułowe cieszą się dobrą opinią.

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę, podkreślają jej finansowe i użytkowe atuty. Dom modułowy często charakteryzuje się wysokim poziomem termoizolacji oraz dźwiękoszczelności, a dodatkowo w razie potrzeby w łatwy sposób można go rozbudować, dokładając kolejne moduły.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Piaskowanie
1 października 2021 r. Diana Sulyma

Piaskowanie – co to jest i jakie powierzchnie czyścić metodą piaskowania?

Piaskowanie to praktyczny pomysł dla wszystkich, którzy konieczność ręcznego...

Technologie budowlane
Szlifierka kątowa
3 września 2021 r. Diana Sulyma

Szlifierka kątowa – jak używać i jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Szlifierka kątowa to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na cięcie, przycina...

Technologie budowlane
Płyta MFP
23 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Płyta MFP – co to jest i gdzie najczęściej stosuje się płyty MFP?

Budując poszycia dachowe, ścianki działowe czy podłogi oczekujemy, że konstru...

Technologie budowlane
Cement
20 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Cement – ceny, rodzaje i zastosowanie cementu przy budowie domu

Cement to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, będący podstawowym...

Technologie budowlane
Piaskowanie
1 października 2021 r. Diana Sulyma

Piaskowanie – co to jest i jakie powierzchnie czyścić metodą piaskowania?

Piaskowanie to praktyczny pomysł dla wszystkich, którzy konieczność ręcznego...

Technologie budowlane
Szlifierka kątowa
3 września 2021 r. Diana Sulyma

Szlifierka kątowa – jak używać i jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Szlifierka kątowa to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na cięcie, przycina...

Technologie budowlane
Płyta MFP
23 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Płyta MFP – co to jest i gdzie najczęściej stosuje się płyty MFP?

Budując poszycia dachowe, ścianki działowe czy podłogi oczekujemy, że konstru...

Technologie budowlane
Cement
20 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Cement – ceny, rodzaje i zastosowanie cementu przy budowie domu

Cement to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, będący podstawowym...