Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🖤 Rabaty do 3 000 zł 🔥 + Home Profit za 0 zł!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Dofinansowanie do budowy domu 2021 – jak otrzymać dofinansowane do budowy domu energooszczędnego?

Dopłaty na budowę domów energooszczędnych - jak to wygląda w praktyce?

Domy energooszczędne, jak sama nazwa wskazuje, bazują na technologiach i rozwiązaniach, które pozwalają obniżyć zużycie energii. Jest to istotne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i ekologicznych. Co więcej, Unia Europejska już 29 lipca 2016 uchwaliła dyrektywę zgodnie, z którą wszystkie nowe budynku powinno cechować niemal zerowe zużycie energii. Przepisy te wchodzą w życie już od 2021 roku.

Polska także musi się do nich dostosować. Aby pomóc nieco inwestorom w osiągnięciu tego celu, UE wprowadziła programy wspierające w budowie domów energooszczędnych. Wprowadzono także krajowe programy, które w dużej mierze skupiają się na modernizacji pozostałych rozwiązań. Kto może z nich skorzystać i na jakich zasadach? Sprawdź, jakie aktualnie dopłaty do domów energooszczędnych.

Cel i zasady funkcjonowania dopłat do domów energooszczędnych

Dopłaty do domów energooszczędnych mają przede wszystkim pomóc inwestorom w spełnieniu nowych wymagań UE. Ale nie tylko. Inwestycja w domu energooszczędne to szansa na mniejsze rachunki za energię. Obecnie tego rodzaju budownictwo stale się rozwija. Nic więc dziwnego, że dużo osób rozważa budowę domów energooszczędnych czy pasywnych.

Aby zmniejszyć zużycie, nie trzeba jednak od razu przebudowywać całego domu. Niekiedy wystarczy drobna zmiana, np. docieplenie budynku, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej czy zainstalowanie pompy ciepła. Coraz więcej osób zwraca się także ku wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Mowa nie tylko o wspomnianych pompach ciepła, ale i instalacjach fotowoltaicznych, które pozwolą pozyskać prąd z promieni słonecznych. W ten sposób można jednocześnie uniezależnić się od rosnących cen energii.

Dofinansowania do budowy domów energooszczędnych 2021- dostępne programy

Niestety większość programów dofinansowania do domów energooszczędnych w 2020 roku jest już nieaktualna. Prawdziwy boom w tym zakresie występował między 2016 a 2018 rokiem. Najwięcej zyskać z dotacji można było dzięki dofinansowaniu do budowy domów energooszczędnych z NFOŚiGW. Niestety, program został przedwcześnie zakończony. Które programy są zatem aktualne w 2020 roku? Będą to przynajmniej dwa rządowe projekty, do których zalicza się:

 1. Program Czyste Powietrze — skierowany wyłącznie do osób fizycznych, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Realizacja programu przewidziana jest na lata 2018-2029. Wsparcie można otrzymać w formie pożyczki bądź dotacji. W połowie 2020 r. ruszyła nowa odsłona programu. W odmienionej formie: Czyste Powietrze 2.0 zostały uproszone procedury uzyskania dotacji, a dodatkowo z 90 na 30 dni skrócono terminy rozpatrywania wniosków. Dla ułatwienia do programu włączono też gminy oraz sektor bankowy, a znaczącą zmianą dla inwestorów stała się możliwość rozpoczęcia inwestycji na pół roku przed złożeniem wniosku o dotację.
 2. Program Mój Prąd — program dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jest to instrument dedykowany wsparciu rozwoju energetyki prosumenckiej (prosument, czyli jednocześnie konsument i producent energii). Nowa odsłona programu Mój Prąd 3.0 ruszyła 1 lipca 2021 roku i aktualnie umożliwia składanie wniosków jedynie w wersji elektronicznej.
 3. Ulga termomodernizacyjna pozwala właścicielom domów jednorodzinnych odliczenie kosztu, który został poniesiony w związku z wydatkiem termomodernizacyjnym. Do grupy tej zalicza się m.in.: materiały budowlane potrzebne do ocieplenia fundamentów, płyt balkonowych czy przegród budowlanych wraz z usługami montażu, zakup kotłów, zbiorników na gaz, oleju itd. wraz z usługami montażu, wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Odliczenia należy dokonać podczas wypełnienia rocznego zeznania podatkowego za rok, w którym poniesiono wydatek.
 4. Dotacje lokalne — planując budowę domu, warto wziąć pod uwagę również dotacje, które można otrzymać, będąc mieszkańcem konkretnej gminy. Przykładem może być przydomowa oczyszczalnia ścieków. Przed planowanym wydatkiem, warto jedynie zorientować się, czy nasza gmina otrzymała środki w ramach konkretnego programu.

Dopłaty do budowy domów energooszczędnych

Jak wysokie kwoty dofinansowania można uzyskać na dom energooszczędny?

Jaka jest wysokość dopłaty do domów energooszczędnych bez kredytu? Zakończony już Program Priorytetowy „Efektywne wykorzystanie energii. Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych” pozwalał uzyskać nawet do 50 tysięcy złotych.

Aktualnie, zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej, wszystkie budynki, które powstaną od 2021 roku, powinny spełniać wymagania o niemal zerowym zużyciu energii. Właśnie dlatego powstały takie programy jak: Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Aktualna kwota, którą można uzyskać z obu dotacji, wynosi 40 tys. złotych.

Nie przegap: Przydomowa elektrownia wiatrowa - jak działa i ile kosztuje?

Jaką kwotę dofinansowania do domu ekologicznego zapewnia Program Czyste Powietrze?

Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, wynosi 53 tysiące złotych. Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą tę kwotę, to dodatkowe mogą być dofinansowane w formie pożyczki. Maksymalna wysokość dofinansowania w tym wypadku to 37 tys.

Znacznie mniej pozwala pozyskać program Mój Prąd. Dotacja pokrywa jedynie do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej. Beneficjent może otrzymać maksymalnie 3000 zł.

Ile można uzyskać w ramach programu Moja Woda 2021?

10 czerwca 2021 roku, zakończył się czas na elektroniczne przyjmowania wniosków w programie Moja Woda. W ramach dotacji można było otrzymać maksymalnie 5000 zł na wykonanie instalacji do zbierania oraz zagospodarowania wód opadowych, ale też na stworzenie warstwy drenażowej zielonych dachów.

Jak wysoką dopłatę gwarantuje program Mój Prąd 3.0?

Beneficencji programu Mój Prąd 3.0 mogą liczyć na dotację w maksymalnej kwocie 3000 zł, która ma zapewnić 50 proc. zwrotu kosztów poniesionych na inwestycję. Dotacja zwolniona jest z podatku PIT, a koszty, które nie zostały objęte wsparciem, można odliczyć w postaci ulgi termomodernizacyjnej.

Zasady przyznawania dopłat do budowy domów energooszczędnych

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dopłatę do budowy domu energooszczędnego? W przypadku nieaktywnych już programów należało przedstawić projekt nowoczesnego domu pasywnego, na podstawie którego realizowana miała być budowa.

Obecne programy nie dotyczą budowy domu, a jedynie jego modernizacji bądź inwestycji w rozwiązania ekologiczne, dlatego wymogi nie są tak duże. Na dopłatę może liczyć każdy, kto spełni określone warunki, dotyczy to zarówno programu Czyste Powietrze, jak i również programu Mój prąd. Nabór wniosków odbywa się w turach, dlatego warto śledzić ich terminy.

Kto może uzyskać dopłatę do domu energooszczędnego? Jak starać się o taką dopłatę?

Czy jest dofinansowanie budowy domu? Jak uzyskać dofinansowanie budowy domu 2021? Aktualnie inwestorzy mogą skorzystać, chociażby z programu Czyste Powietrze, w ramach którego:

 • wymienią stare źródła ciepła oraz sfinansują zakup i montaż nowych źródeł ciepła,
 • wymienią starą stolarkę okienną i drzwiową,
 • zamontują wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
 • zamontują lub przeprowadzą modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • docieplą przegrody budynku,
 • zainstalują odnawialne źródła energii (np. kolektorów słonecznych).

Aby skorzystać z takiej formy dopłaty do budowy domu 2021, należy złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania. Warto się spieszyć — wnioski przyjmowane są jedynie do 31 grudnia 2021 roku.

Jak wygląda kwestia dopłat do budowy domu w przypadku programu Mój Prąd? Tutaj dotacja dotyczy już konkretnie fotowoltaiki. Dofinansowaniem objęte są wyłącznie mikroinstalacje (o mocy do 40 kW). Trzeci nabór trwa do 22 grudnia 2021 roku. Dodatkowo warto rozglądać się za dotacjami unijnymi do budowy domu jednorodzinnego, które udzielane są w konkretnych gminach.

Jak wnioskować o dofinansowanie na dom energooszczędny?

Wniosek o dofinansowanie na dom energooszczędny możesz złożyć online bądź w wersji papierowej w siedzibie NFOŚiGW. Sprawdź wcześniej, czy dana tura dofinansowania nie została zakończona (zazwyczaj jedna tura przewidziana jest na rok kalendarzowy). Czas wypłaty środków jest zależny od rodzaju programu.

W przypadku modernizacji budynku środki wypłacane są zazwyczaj po zakończeniu prac budowlanych, tj. po udokumentowaniu wydatków poniesionych w związku z konkretnymi działaniami, choć nie zawsze. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, najlepiej skontaktować się z NFOŚiGW bądź dopytać o dostępne aktualne dofinansowania do domów energooszczędnych w urzędzie gminy.

Dopłaty do budowy domów energooszczędnych

Na co można przeznaczyć kwotę dofinansowania do budowy domu?

Skorzystanie z dofinansowania do budowy domu z pewnością pozwoli nam podreperować remontowy budżet, ale też sprawi, że w znaczący sposób przyczynimy się do ochrony środowiska.

Otrzymane środki możemy bowiem przeznaczyć na wymianę pieca czy montaż paneli fotowoltaicznych. Co ciekawe, w ramach programu związanego z budową budynku mieszkalnego energooszczędnego, możemy otrzymać też dofinansowanie do budowy domu drewnianego.

Czy są jeszcze jakieś rodzaje pomocy przy budowie domu?

W 2021 roku został przedstawiony program Polski Ład, który zdaniem partii rządzącej, ma poprawić jakość życia Polaków w 10 najważniejszych obszarach. Jednym z nich są właśnie sprawy związane z budową oraz zakupem domu czy też mieszkania.

Zgodnie z zapowiedziami, Polacy będą mogli liczyć na ograniczenie liczby formalności związanych z budową domu do 70 m2 (co może wiązać się z dużymi oszczędnościami), ale też dopłatę do wkładu własnego, potrzebnego przy staraniu się o kredyt hipoteczny. Niestety, nie została jeszcze podana konkretna data, od kiedy powyższe zmiany mają wejść w życie.

Sprawdź też: Budowa domu w 2021 a nowe warunki techniczne — co warto wiedzieć?

Zakończone programy dofinansowania budowy domu - które dopłaty zostały zakończone?

Najwięcej zyskać można było dzięki dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które początkowo przewidziane były na lata 2013-2022. Dotacje przyjmowały dwie formy:

 • dopłaty do kredytu na budowę domu jednorodzinnego bądź zakupu domu jednorodzinnego albo mieszkania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
 • dopłaty do kredytu na konkretne instalacje typowe dla domu energooszczędnego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kwota dofinansowania dla domów jednorodzinnych NFOŚiGW wynosiła od 30 do 50 tys. złotych brutto. Wprowadzono bowiem rozróżnienie na budynki w standardzie NF40 (zużycie energii ≤ 40 kWh/m²·rok) oraz domy w standardzie NF15 (zużycie energii mniej niż 15 kWh/m²·rok). Niestety Program Priorytetowy „Efektywne wykorzystanie energii - dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych” został zakończony już w połowie 2016 roku.

W okresie 2015-2017 funkcjonował jeszcze inny program pozwalający na uzyskanie dofinansowania do domów energooszczędnych. Mowa o programie Prosument. Środki pozyskane z programu można było przeznaczyć zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Dotację przyznawano w wysokości od 20 do 40% dofinansowania w latach 2014-2016. Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych wynosiła zaś 100-450 tys. zł, w zależności od rodzaju beneficjenta i inwestycji.

Niestety obecnie wybór dostępnych dotacji na domy energooszczędne jest mocno okrojony. Z pewnością warto przyjrzeć się jednak bliżej wspomnianym programom rządowego wsparcia „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”. Aktualnie widać duży trend wspierania inwestycji w odnawialne źródła energii. Można więc spodziewać się, że dotacji na fotowoltaikę, kolektory słoneczne czy pompy ciepła będzie coraz więcej. Warto zatem śledzić te zmiany na bieżąco.

Sprawdź także: Podatek od deszczu 2021 – czym jest i o ile wzrośnie podatek od deszczu w 2022 roku?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
Ulga termomodernizacyjna
6 września 2021 r. Diana Sulyma

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Dbałość o środowisko naturalne to priorytet dla wszystkich krajów Unii Europe...

Podatki, ulgi i dopłaty
Podatek od deszczu
16 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Podatek od deszczu 2021 – czym jest i o ile wzrośnie podatek od deszczu w 2022 roku?

Podatek od deszczu obowiązuje w Polsce od początku 2018 roku. Ze względu na k...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Moja Woda
12 lipca 2021 r. Diana Sulyma

Program Moja Woda – sprawdź zasady uczestnictwa i warunki składania wniosków w 2021 roku

Program Moja Woda ma na celu ochronić zasoby wodne i zminimalizować zjawiska...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie Czyste Powietrze – ile wynosi dotacja?
1 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Dofinansowanie Czyste Powietrze – ile wynosi dotacja, co obejmuje i kto może się starać?

Przymierzasz się do termomodernizacji budynku? Rozważasz wymianę okien, ociep...

Podatki, ulgi i dopłaty
Ulga termomodernizacyjna
6 września 2021 r. Diana Sulyma

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Dbałość o środowisko naturalne to priorytet dla wszystkich krajów Unii Europe...

Podatki, ulgi i dopłaty
Podatek od deszczu
16 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Podatek od deszczu 2021 – czym jest i o ile wzrośnie podatek od deszczu w 2022 roku?

Podatek od deszczu obowiązuje w Polsce od początku 2018 roku. Ze względu na k...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Moja Woda
12 lipca 2021 r. Diana Sulyma

Program Moja Woda – sprawdź zasady uczestnictwa i warunki składania wniosków w 2021 roku

Program Moja Woda ma na celu ochronić zasoby wodne i zminimalizować zjawiska...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie Czyste Powietrze – ile wynosi dotacja?
1 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Dofinansowanie Czyste Powietrze – ile wynosi dotacja, co obejmuje i kto może się starać?

Przymierzasz się do termomodernizacji budynku? Rozważasz wymianę okien, ociep...