Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Czy wanna z prysznicem sprawdzi się w Twojej łazience?

Wanna z prysznicem w łazience – czy to dobre rozwiązanie?

Wanna czy prysznic – to podstawowy dylemat osób urządzających łazienkę. A gdyby tak wykorzystać oba rozwiązania? Wystarczy kierować się kilkoma zasadami, aby łazienka z wanną i prysznicem prezentowała się atrakcyjnie i była funkcjonalna. To pomocne, gdy domownicy mają różne preferencje albo kiedy ty, w zależności od nastroju, wahasz się między szybkim odświeżeniem a długim wylegiwaniem w pianie. Jak jednak zaaranżować takie wnętrze, by korzystać z niego wygodnie? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Łazienka z wanną i prysznicem – na czym polega to rozwiązanie?

Od kilku lat łazienka staje się coraz ważniejszym punktem w planie aranżacji domu lub mieszkania. Inwestorzy dostrzegają potencjał tego pomieszczenia i nie traktują go wyłącznie czysto funkcjonalnie. Przeznaczają na ten cel większy metraż i dużą uwagę przywiązują do zastosowanych materiałów. Zastanawiają się, jakie płytki do łazienki wybrać i w jaki sposób wykończyć ściany.

Niewątpliwie bardzo duży wpływ na ostateczny efekt ma ceramika łazienkowa. Standardowo wnętrza projektuje się tak, by znalazł się w nich tylko jeden sprzęt przeznaczony do kąpieli. Jeśli jednak marzy ci się łazienka z wanną i prysznicem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na taki krok. I wcale nie musisz dysponować ogromną powierzchnią!

Zarówno wanna, jak i prysznic mają swoje zalety. Kąpiel w wannie zabiera co prawda więcej czasu, jednak zapewnia relaks nieporównywalny z szybkim natryskiem. Gdy w domu mieszkają dzieci, wanna oznacza nie tylko wygodę, ale również i zabawę w czasie wieczornego rytuału.

Prysznic z kolei przemawia do zwolenników ekologii i oszczędności. Nie zawsze mamy ochotę na długie wylegiwanie się – czasem chodzi o szybkie odświeżenie. Bieżąca woda sprawia, że taka kąpiel uznawana jest za bardziej higieniczną.

Prysznic cechuje także zdecydowanie lepsza dostępność – przykład stanowią kabiny typu walk-in pozbawione barier komunikacyjnych. Warto wykorzystać je, projektując łazienkę, w której ma stanąć wanna z prysznicem dla seniora lub osoby z niepełnosprawnościami.

Możesz połączyć najważniejsze atuty obu rozwiązań. Wanna z prysznicem w jednym pomieszczeniu to bardzo realna perspektywa – i to bez względu na metraż łazienki! Warunkiem jest rozmieszczenie wszystkich elementów tak, by zapewnić swobodny dostęp do każdego z nich.

Jaka armatura do łazienki będzie najlepsza?

oświetlona łazienka z wanną

Jak pomieścić wannę i prysznic w małej łazience?

Mała łazienka z wanną i prysznicem jednocześnie? Tak, to możliwe. W urządzaniu tego rodzaju wnętrza nie liczy się bowiem metraż jako taki – priorytet stanowi tak zwana powierzchnia manewrowa.

Pod tym pojęciem ukrywa się po prostu wolna przestrzeń przed kabiną czy wanną, pozwalająca na swobodne poruszanie się, osuszanie ciała czy ubieranie. W przypadku łazienki z wanną i prysznicem wymiary minimalne powierzchni manewrowej to 1 m x 1 m. Jak ją zapewnić?

Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, spraw, aby była to strefa wspólna dla jednego lub więcej urządzeń, na przykład właśnie tych służących do kąpieli. Przy kwadratowej łazience 6 m2 z wanną i prysznicem wystarczy ulokować je w narożnikach, by pośrodku powstało wygodne miejsce do poruszania.

Nieco większe, ale mniej ustawne, bo wydłużone wnętrze – na przykład łazienka 8 m2 z wanną i prysznicem – pozwala usytuować wszystkie sprzęty w jednej linii pod ścianą. Dodatkowo dzięki temu łatwiej poprowadzić również instalacje. Nie obawiaj się wolnej płaszczyzny – pusty mur naprzeciw ma ogromny potencjał dekoracyjny.

A co jeśli dostępna przestrzeń jest naprawdę mała? Za przykład niech posłuży próba zaaranżowania łazienki 5 m2 z wanną i prysznicem. Zacznijmy od tego, że nie z każdego łazienkowego urządzenia korzystasz z równą intensywnością. Zastanów się, które jest dla ciebie ważniejsze.

Jeśli rzadziej korzystasz z wanny, może warto wybrać model mniejszy od standardowego? Dostępne są także kabiny prysznicowe o niestandardowych gabarytach oraz kabiny bez brodzika.

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w łazience 7 m2 z wanną i prysznicem, nie zawsze musisz skupiać się konkretnie na kąpieli. Warto zwrócić uwagę także na inne sprzęty. W przypadku niedużych łazienek z wanną i prysznicem projekt często składa wertykalne umieszczenie sprzętów takich jak pralka czy suszarka. Ukryte są w praktycznej szafie, jeden nad drugim. Dodatkowo zyskujesz również miejsce na środki czystości czy ręczniki.

Zastąp szafki stojące wiszącymi. Zdecyduj się na meble o obłych kształtach oraz zaokrągloną umywalkę. Wykorzystaj architekturę pomieszczenia – skosy, wnęki czy nisze kryją w sobie ogromny potencjał, nie zabierając dodatkowego miejsca. To proste triki, za sprawą których zyskasz kilkanaście cennych centymetrów. 

wanna z prysznicem we wnęce łazienki

Czy prysznic z wanną sprawdzi się w łazience na poddaszu?

Niektórzy zastanawiają się także, czy ma sens aranżowanie łazienki na poddaszu z wanną i prysznicem. Zdecydowanie tak – i to z kilku powodów.

Mimo że pomieszczenia na tej kondygnacji często bywają mało ustawne, wąska łazienka z wanną i prysznicem ulokowana na poddaszu ma jeden podstawowy atut – okna dachowe. Wiele zależy jeszcze od ich liczby i rozmieszczenia, można jednak założyć dużą ilość naturalnego światła docierającego z góry. Nie masz przy tym problemu z prywatnością.

Jeśli chcesz umieścić wannę z prysznicem pod skosem, zwróć uwagę na konkretne sprzęty. Wybór kabiny ze standardowej oferty jest możliwy pod warunkiem, że jesteś w stanie zapewnić jej miejsce, w którym pomieszczenie ma wysokość minimum 200 cm. Jeśli nie, zdecyduj się na opcje na zamówienie. Kabiny na wymiar to odpowiednio docięta do skosu tafla szkła lub dobrany sposób otwierania.

Jak urządzić łazienkę w stylu loftowym we własnym domu?

Jaką wannę z prysznicem wybrać do łazienki?

Wystarczy odwiedzić dowolny sklep z ceramiką łazienkową, by dostrzec, jak wiele modeli wanien masz do wyboru. To już nie tylko klasyczne prostokątne, zabudowane kafelkami warianty – choć oczywiście i takie cieszą się sporą popularnością ze względu na swoją uniwersalność.

Na które opcje warto zwrócić uwagę, gdy urządzasz wąską prostokątną łazienkę z wanną i prysznicem, a co sprawdzi się, gdy dysponujesz przestronną kwadratową łazienką z wanną i prysznicem?

Wanna wolnostojąca i prysznic

Łazienka z wanną wolnostojącą i prysznicem to wnętrzarski hit ostatnich kilku lat. Z reguły na tego rodzaju aranżacje decydują się osoby dysponujące sporym metrażem, na którym duża łazienka z wanną i prysznicem bez problemu może zamienić się w efektowny salon kąpielowy.

W zgodzie z trendami pozostaje łazienka z wanną wolnostojącą i prysznicem z odpływem liniowym, doskonale wpisująca się w nowoczesne i lekkie wnętrze, bazujące na neutralnych kolorach i minimalistycznych formach.

Jeżeli jednak bardziej odpowiada ci romantyzm lub trendy skandynawskie, także znajdziesz ceramikę i akcesoria w odpowiednim stylu. Łazienka z prysznicem bez brodzika i wanną o współczesnym kształcie nie jest zatem jedyną opcją.

Wanna narożna i prysznic

Jeśli marzy ci się duża wanna, ale nie masz wystarczającego miejsca na model wolnostojący, ciekawą alternatywę stanowi łazienka z wanną narożną i prysznicem. To wybór, który ma sens nawet w pomieszczeniach o mniejszym metrażu.

Dzięki asymetrii sprzętu łazienka z wanną rogową i prysznicem nie zostanie przytłoczona, a ty unikniesz wrażenia chaosu  – dobry projekt zaś tylko podkreśli atuty wnętrza, nawet gdy masz do czynienia z pomieszczeniem o nieregularnym kształcie. Ustawienie tu wanny z hydromasażem i prysznica sprawi, że salon kąpielowy nadal jest na wyciągnięcie ręki.

Wanna z prysznicem 2 w 1

Wanna połączona z prysznicem oferuje maksimum funkcjonalności. Rozwiązanie najczęściej kojarzone jest z małymi łazienkami w budynkach wielorodzinnych, jednak z powodzeniem możesz zastosować je również na większym metrażu.

Możliwości wykończenia jest wiele. Jeśli wolisz relaks w pianie, sięgnij po wannę z hydromasażem. Jeśli relaksujesz się pod prysznicem, spróbuj zamontować deszczownicę. Nie martw się o rozchlapującą wodę – przemyśl zastąpienie prostej zasłonki szkłem lub wanną z drzwiczkami i prysznicem.

Jaki parawan na wannę wybrać?

Jak wygląda montaż wanny z prysznicem? Krok po kroku

Montaż wanny i prysznica wcale nie jest tak trudny, jak mogłoby się pozornie wydawać. Możesz wynająć do tego zadania fachowca, ale niewykluczone, że zechcesz podjąć się pracy samodzielnie – tym bardziej, że większość producentów dostarcza ceramikę łazienkową z dokładną instrukcją.

Jak zamontować typową wannę?

  • Zacznij od złożenia samej wanny: przykręć nóżki lub inne elementy.
  • Dopasuj wannę do przewidzianego dla niej miejsca i zaznacz na ścianie wysokość, na której ma znaleźć się dolna krawędź obrzeża.
  • Sprawdź, czy wanna stoi równo. Jeśli poziomnica wskazuje, że nie, wyreguluj jej wysokość.
  • Na ścianie wyrysuj linię, wzdłuż której ma przebiegać górna krawędź obudowy. Przyłóż do niej zaczepy, a później wywierć otwory na kołki mocujące.
  • Do przygotowanych otworów włóż kołki rozporowe i zamocuj uchwyty.
  • Zamontuj do dna wanny korek z przelewem, podkładając jego korpus pod otwór odpływowy. Od góry nałóż sitko i skręć je z korpusem. Całość dokręć.

W zasadzie ta czynność kończy montaż wanny. W przypadku kabiny prysznicowej czynności przebiegają podobnie.

  • Najpierw zamontuj brodzik i wypoziomuj go.
  • Załóż syfon. Podłącz go do kanalizacji. Zanim przejdziesz do kolejnego etapu, sprawdź, czy w żadnym miejscu nie dochodzi do przecieku.
  • Zamocuj panel boczny lub zabudowę boczną, wypełniając szczeliny silikonem.
  • Po 24 godzinach możesz przystąpić do montażu kabiny. Najpierw skręć jej elementy, zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta.
  • Ustaw kabinę na brodziku, wypoziomuj i zaznacz na ścianie miejsca łączenia.
  • Wywierać potrzebne otwory i zamocuj kabinę do ściany.
  • Zamontuj ścianki i drzwi prysznicowe. W zależności od modelu kabiny ten etap może przebiegać w różny sposób.

Ile kosztuje i jak wykonać samodzielnie obudowę wanny?

łazienka z wanną w małym pomieszczeniu

Jak zaaranżować łazienkę z wanną i prysznicem? Inspiracje

Jak urządzić łazienkę z prysznicem i wanną? W tym przypadku wiele zależy od twoich indywidualnych upodobań, ale również od potencjału konkretnego pomieszczenia. Warto pamiętać, że zastosowane rozwiązania pozwalają wizualnie powiększyć przestrzeń lub dodać jej przytulności. Co do zasady: im bardziej ograniczony metraż, tym bardziej oszczędna i minimalistyczna powinna być aranżacja.

Przypominająca dżunglę łazienka w stylu boho lub pałacowy przepych glamour sprawdzą się w przestronnych salonach kąpielowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by czerpać – urządzając łazienkę z wanną i prysznicem – inspiracje z najlepszych salonów spa.

Jeśli jednak do dyspozycji masz tylko kilka metrów kwadratowych, wybierz nowoczesny minimalizm, jasny styl skandynawski lub prosty, a mimo to pełen charakteru, trend industrialny. Ciekawym pomysłem są idealne do łazienki z wanną i prysznicem aranżacje nowojorskie.

W małych pomieszczeniach raczej unikaj ciemnych kolorów. Na korzyść niewielkiego metrażu działają jasne barwy i proste formy, bez zbędnych zdobień. Nowoczesna łazienka z wanną i prysznicem nie może obyć się bez przeszkleń – pojawiających się zarówno w formie przegród między kabiną a resztą wnętrza, jak również akcentów dekoracyjnych i luster.

Jakie oświetlenie wybrać do łazienki z wanną i prysznicem?

Nie jest tajemnicą, jak wiele w aranżacji może zmienić oświetlenie. Ogólna zasada głosi, że im ciemniej, tym bardziej ciasne wydaje się pomieszczenie. Ideałem byłoby, gdyby łazienka miała dostęp do naturalnego światła – z tego względu, wbrew pozorom, łazienki na poddaszu są tak wdzięczne w urządzaniu.

Jeśli jednak w twoim wnętrzu brakuje okna, wykorzystaj kilka przydatnych trików.

  • Zastosuj chłodne oświetlenie – taka barwa optycznie powiększy wnętrze, a dodatkowo sprawi, że rano szybciej się obudzisz.
  • Zastosuj oświetlenie punktowe – zamiast jednej lampy umieszczonej centralnie, zdecyduj się na kilka punktów światła: koniecznie przy lustrze, dodatkowo także nad wanną i w części bocznej. Sprawdzą się kinkiety, spoty, reflektorki.
  • Doświetl strefę kąpielową – nowoczesne kabiny prysznicowe pozwalają zastosować specjalne oświetlenie w suficie. Wokół wanny warto zamontować bardziej nastrojowe punkty.
  • Rozważ oświetlenie podłogowe – delikatne światło dobiegające z dołu nie tylko doda aranżacji lekkości i pozwoli powiększyć przestrzeń, ale przyda się również w nocy.

Jakie rodzaje szafek łazienkowych możemy wybierać?

Ile kosztuje łazienka z wanną i prysznicem?

Nie jest tajemnicą, że łazienka stanowi zwykle najdroższy etap remontu lub wykańczania nowego mieszkania. Skala wydatków jest jednak uzależniona od wielu czynników: zastosowanych urządzeń i materiałów, zakresu prac, stopnia skomplikowania robót.

Jeśli w twojej łazience ma stanąć wanna z prysznicem, cena wzrośnie dodatkowo – trzeba przecież pokryć koszty zakupu i montażu dwóch, a nie jednego sprzętu.

Duże wahania pojawiają się już na etapie kupna ceramiki. Ceny standardowych wanien rozpoczynają się od ok. 300 zł w przypadku klasycznych modeli prostokątnych i  500 zł przy modelach narożnych, ale nowoczesne wanny wolnostojące to już koszt od 3 000 zł w górę. Kabiny prysznicowe natomiast wymagają budżetu od przynajmniej 400 – 500 zł do kilku tysięcy. Do tego należy doliczyć koszty akcesoriów oraz montażu.

Cennik montażu jest uzależniony przede wszystkim od zakresu koniecznych działań. Najmniej pieniędzy pochłonie instalacja wanny wolnostojącej – ok. 300 zł. Przy wannach do zabudowy do usługi należy doliczyć ok. 300 – 600 zł na prace wykończeniowe. Cena wzrasta, gdy zdecydujesz się na nietypową formę.

Podobnie przedstawia się sytuacja przy montażu kabiny prysznicowej. To wydatek około 200 – 800 zł, w zależności od stopnia skomplikowania zadania. Do tego dolicz montaż brodzika (od 80 do 300 zł), baterii (od 100 do 500 zł), a także instalację niezbędnych komponentów i akcesoriów.

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024
Sponsorowane
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij