Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Tynki strukturalne - jak samodzielnie położyć tynk strukturalny na ścianę?

Tynki strukturalne

Tynki strukturalne cieszą się dużą popularnością. Umiejętnie położone potrafią uatrakcyjnić niejedno wnętrze, tworząc niepowtarzalne wzory. Sprawdź, jak samodzielnie umieścić je na ścianie oraz w jakim pomieszczeniu najlepiej spełnią swoje funkcje.

Co to jest tynk strukturalny?

Tynk strukturalny zwany też tynkiem dekoracyjnym czy gipsem strukturalnym to rodzaj specjalnej masy tynkarskiej, która umożliwia tworzenie niepowtarzalnych wzorów i struktur na ścianach lub suficie. Na rynku istnieje wiele rodzajów tynków, które różnią się od siebie gęstością oraz ziarnistością, dzięki czemu wybierając różne warianty, możesz uzyskać niejednakowy efekt.

Tynk strukturalny, chociaż najczęściej służy do dekoracji ścian wewnątrz budynku, z powodzeniem może być stosowany również na zewnątrz. Wybierając wymarzony projekt domu, warto więc jeszcze przed rozpoczęciem budowy, znaleźć idealną strukturę tynku oraz kolor elewacji budynku.

Jakie są rodzaje tynków strukturalnych?

Gips strukturalny jest niesamowicie wytrzymałym materiałem, który bez problemu „przyczepia się” do podłoża, a dodatkowo pełni funkcję hydroizolacyjną, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Tynk strukturalny wewnętrzny w domu odgrywa przede wszystkim rolę dekoracyjną. Najczęściej nakładany jest na jednolitą ścianę, tworząc jej niepowtarzalny charakter. Na rynku dostępne są zarówno gipsy przypominające strukturę betonu, popularnego baranka, czy też wypolerowany marmur. Gama kolorów jest bardzo szeroka, dzięki czemu z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Tynk strukturalny zewnętrzny, dzięki swojej porowatej powierzchni przepuszcza parę wodną, a to sprawia, że budynek może bez problemów „oddychać”. Dodatkowo jest bardzo wytrzymały, dzięki czemu będzie w stanie znieść największe wahania temperatur, nie tracąc przy tym koloru. Tynki zewnętrzne mogą swoim wyglądem przypominać strukturę kamienia czy mozaikę.

Jaki tynk wewnętrzny wybrać - gipsowy czy cementowo-wapienny?

Tynki strukturalne — baranek czy kornik?

Baranek i kornik to najczęściej wybierane struktury tynków dekoracyjnych. Różnią się między sobą przede wszystkim średnicą ziarna oraz estetyką realizacji. Baranek sprawia zdecydowanie mniej kłopotu, ponieważ posiada jednolite wykończenie i nie ma tak wyraźnych rowków, jak struktura kornika. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest utrzymać go w czystości.

Tynki strukturalne — jak wybrać wielkość kruszywa?

Od wielkości kruszywa zależy przede wszystkim efekt, który chcemy uzyskać. Struktura o mniejszym granulacje (1,5 - 2 mm) jest stosunkowo mało wyrazista, ale za to zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu pełnej trójwymiarowości, powinieneś zdecydować się na gips o większym uziarnieniu około 3 mm.

Tynki strukturalne

Gdzie możemy zastosować tynk strukturalny?

Tynki na ścianę to propozycja, która w ciekawy sposób wyróżni każde wnętrze. Dzięki swoim właściwościom tynk ozdobny na ścianę spełni swoją funkcję nawet w trudnych pomieszczeniach pełnych wilgoci takich jak: kuchnia czy łazienka.

Dodatkowo świetnie sprawdzi się na starych, popękanych lub poplamionych powierzchniach. Tynk na ścianę wewnętrzną powinien być w dobry sposób wyeksponowany i oświetlony, szczególnie jeśli ozdabia niewielki fragment w naszym mieszkaniu.

ofe-5847238-70013 w-70013

Jak położyć tynk strukturalny na ścianę? Samodzielne wykonanie krok po kroku

Gips dekoracyjny, dzięki swojej nieregularnej i porowatej powierzchni, nie musi zostać równomiernie ułożony. Indywidualnego charakteru nabiera wtedy, gdy rozmieszczony jest niedbale, prawie od niechcenia. Kładzenie tynku strukturalnego nie jest więc wcale takie trudne, jakby się mogło wydawać, dlatego warto spróbować położyć go samodzielnie.

W sieci znaleźć można mnóstwo tutoriali przedstawiających jak kłaść tynk strukturalny. My postanowiliśmy obejrzeć niektóre z nich i przedstawić Ci w najprostszy możliwy sposób instruktaż jak położyć tynk strukturalny.

Krok 1. Zabezpiecz okna, drzwi i podłogę w pomieszczeniu, w którym będziesz nakładał tynk dekoracyjny. Możesz to zrobić przy pomocy folii i taśmy malarskiej.

Krok 2. Dokładnie oczyść powierzchnię montażu. Na ścianie oprócz kurzu często znajduje się mnóstwo tłustych plam. Pamiętaj, że przed nałożeniem tynku powinna być idealnie czysta.

Krok 3. Zagruntuj całą powierzchnię. Dzięki temu nie tylko wyrównasz nasiąkliwość ściany, ale również zwiększysz jej przyczepność.

Krok 1. Upewnij się, że ściana całkowicie wyschła i wymieszaj masę tynkarską przy pomocy mieszadła przymocowanego do wiertarki).

Krok 2. Nałóż masę, kontrolując jej grubość (najlepiej, aby miała od 2 do 5 mm).

Krok 3. Stwórz na ścianie odpowiedni wzór lub nadaj jej pożądaną fakturę przy pomocy wałka, pacy, czy nawet gazet. Pamiętaj, aby z wykonaniem wzoru zdążyć przed całkowitym wyschnięciem masy.

Krok 4. Malowanie tynku. Jeśli kupiłeś gips, który jest już zabarwiony, wtedy nie musisz nic robić. W przypadku masy niebarwionej powinieneś pomalować ją na dowolny kolor, ale dopiero po całkowitym wyschnięciu masy.

Gładź tynkowa - jak i kiedy ją położyć?

W jakich pomieszczeniach warto kłaść tynki strukturalne?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, gips dekoracyjny świetnie sprawdzi się w każdym wnętrzu, zarówno tym charakteryzującym się dużą wilgotnością. Tynki strukturalne do kuchni najczęściej montowane są pomiędzy szafkami a blatem, ponieważ bez problemu poradzą sobie z parą wodną oraz wysoką temperaturą. W takim pomieszczeniu warto jednak wybrać tynk zmywalny, który nie zmieni swojego koloru nawet po dużej ilości intensywnych szorowań.

Tynki strukturalne do przedpokoju to świetny sposób na przełamanie często nudnego pomieszczenia. Szafa na ubrania, pufa czy lustro to często jedyne „dekoracje” przedpokoju, którymi możemy się pochwalić. Ściana ozdobiona dekoracyjnym gipsem, nie tylko będzie modnie wyglądać, ale również zabezpieczy ścianę np. przed okopaniem.

Tynki strukturalne na kominek pojawiły się w najnowszych inspiracjach domów na obecny i przyszły rok. W nowoczesnych wnętrzach idealnie sprawdzi się tynk o strukturze przypominającej beton, a w tych klasycznych imitujący trawertyn. Dzięki odpowiedniej aplikacji nada Twojemu kominkowi niepowtarzalny charakter.

Tynki strukturalne

Czy można malować tynk strukturalny?

Decydując się na dekoracyjny tynk niebarwiony, dokładamy sobie trochę pracy, ale za to mamy szansę uzyskać jeszcze bardziej niepowtarzalny efekt w naszym domu. Taki gips możemy pomalować na dowolnie wybrany przez siebie kolor, tak, aby pasował do pozostałych ścian. Przed wyborem farby, należy sprawdzić jedynie zalecenia producenta.

Zmiana koloru tynku strukturalnego może być bardziej problematyczna. Nałożenie nowego koloru często jest czasochłonne i kosztowne, ponieważ niezwykle trudno jest w dokładny sposób pokryć tynk, który ma porowatą powierzchnię. W niektórych sytuacjach zdecydowanie bardziej opłaca się usunąć gips i nałożyć nowy.

Jaką farbę wybrać, aby cieszyć się pięknymi ścianami?

Jak usunąć tynk strukturalny ze ściany?

Tynk ze ściany możemy usunąć przy pomocy młotka i przecinka lub elektronarzędzi. Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie oraz siebie. Kup maskę przeciwpyłową (dostępna w każdym sklepie budowlanym), okulary i rękawice ochronne. Podczas skuwania pamiętaj, aby mieć na sobie buty, które ochronią Twoje stopy przed odpadającymi kawałkami tynku oraz ubranie dopasowane do ciała, dzięki czemu pył nie przedostanie się tak szybko na Twoją skórę.

Jeśli zdecydujesz się na usuwanie tynku przy pomocy młotka, zacznij od środka ściany, prowadząc przecinak w stronę narożników. Jeśli natrafisz na trudno dostępne miejsce, wystarczy, że namoczysz je pędzlem. Użycie elektronarzędzi będzie jednak niezbędne w przypadku usuwania tynku mozaikowego, gruboziarnistego czy silikonowego.

Ile kosztuje tynk strukturalny?

W sklepach budowlanych znaleźć możemy szeroką gamę ofert tynków strukturalnych. Poniżej zamieściliśmy szacunkowe ceny.

  • Akrylowy tynk strukturalny — opakowanie 10 kg — cena od 270 do 310 zł
  • Dekoracyjny tynk strukturalny trawertyn — opakowanie 10 kg — cena od 290 do 330 zł
  • Tynk strukturalny — barwiona pasta — opakowanie 15 kg — cena od 150 do 190 zł.

Cena położenia tynku strukturalnego będzie oczywiście zależna od tego, ile opakowań musisz zużyć. Bazując na powyższych produktach, możemy uznać, że tynk strukturalny cena za m2 będzie wynosić odpowiednio:

  • w przypadku akrylowego tynku - 14,50 - 19 zł
  • w przypadku dekoracyjnego tynku - 18,60 - 22 zł
  • w przypadku pasty strukturalnej - 25,50 - 42,50 zł.

Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2022

Jakie są wady i zalety tynków strukturalnych?

Tynki dekoracyjne są niesamowicie wytrzymałe i odporne na wilgoć. Dzięki temu z powodzeniem mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dodatkowo umożliwiają stworzenie na ścianie lub suficie własnej, niepowtarzalnej kompozycji, dzięki czemu zyskamy pewność, że nikt nie skopiuje naszego pomysłu, aranżując wnętrze własnego domu.

Niezaprzeczalną zaletą tynków dekoracyjnych jest ich struktura. Pozwala zakryć drobne pęknięcia czy inne niedoskonałości ścian. Co więcej, możemy nałożyć ją samodzielnie, bez potrzeby wynajmowania ekipy remontowej.

Niestety, dużym ograniczeniem może być cena. Jeśli zdecydujemy się położyć gips na całą ścianę albo elewację zewnętrzną budynku, wtedy musimy liczyć się z większym kosztem. Dodatkowo odstraszać może problem ze zmianą koloru gipsu. Farbę nałożoną na ścianę bardzo szybko możemy pokryć inną, w przypadku tynku często niezbędne jest całkowite skuwanie i ułożenie go od nowa.

Tynki strukturalne

Czy tynki strukturalne są wydajne?

Ilość zużytego materiału zależy w dużej mierze od powierzchni, którą chcemy pokryć oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Chcąc zyskać duże wgłębienia, należy nałożyć sporo materiału. Na szczęście jest to inwestycja niemalże jednorazowa, ponieważ gips utrzymuje się bardzo długo i możesz cieszyć się nim latami.

Czym jest tynk renowacyjny i jak go położyć na zawilgocone ściany?

Dlaczego warto wybrać tynk strukturalny na ścianę?

Tynk strukturalny bez problemu zabezpieczy ścianę, jednocześnie pozwalając jej oddychać. Jest to jeden z nielicznych materiałów, które można samodzielnie nałożyć, tworząc przy tym własne, niepowtarzalne kompozycje. Tynk dekoracyjny jest bardzo uniwersalny i dopasuje się zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wnętrza.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

REKLAMA
Zamknij