Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

 EXTRAweekend z 🎁  200 zł do projektu domu! 

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Co to jest stan zero? Jaki jest czas i koszt doprowadzenia budynku do stanu zerowego?

Co to jest stan zero?

Budowa domu czy też innego obiektu budowlanego składa się z kilku etapów. Profesjonalnie określa się je jako stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty oraz stan deweloperski. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się początkom prac i sprawdzimy, które z nich odbywają się na etapie stanu zero.

Już niedługo rozpocznie się budowa domu, o którym marzysz od dawna? Z pewnością zechcesz śledzić postępy poszczególnych pac budowlanych i wiedzieć, kiedy kończy się jeden etap, a zaczyna kolejny. Na co zwrócić uwagę w początkowym etapie? I co ma istotne znaczenie na etapie tzw. stanu zerowego budynku?

Co to jest stan zerowy budynku?

Niewiele osób wie, co to jest stan zerowy w budownictwie. Pora zatem odpowiedzieć na to pytanie. Stan zerowy nie oznacza wcale, że prace się jeszcze nie rozpoczęły. Wręcz przeciwnie, idą już pełną parą i większość z nich ma szczególne znaczenie dla późniejszej trwałości budynku.

Na etapie stanu zerowego wylewane są bowiem fundamenty. Zakończenie tego etapu następuje, gdy fundamenty są już w całości gotowe. To dobry czas, aby zrobić przerwę w pracach budowlanych, jeżeli zbliża się okres zimowy. 

Czy istnieje ogólna definicja stanu zerowego w budownictwie? Najczęściej stan zero określa się jako doprowadzenie prac budowlanych do poziomu terenu (tzw. poziomu zero).

Jakie prace obejmuje stan zerowy budynku?

Stan zerowy budynku w praktyce pochłania najmniej czasu. Zazwyczaj zajmuje on ekipie budowlanej maksymalnie miesiąc. Nie oznacza to jednak, że jest najmniej istotny ‒ wręcz przeciwnie. Każdy błąd na tym etapie może Cię sporo kosztować. Co dokładnie jest do zrobienia?

Co wchodzi w stan zerowy budowy domu? Będzie to przede wszystkim;

  • wykonania siatek zbrojeniowych fundamentów oraz umieszczenie ich w wykopie,
  • postawienie ścian i stop fundamentowych oraz piwnicznych, 
  • wykonania hydroizolacji pionowej oraz termoizolacji ścian fundamentowych,
  • wykonanie stropu nad piwnicą,
  • przygotowanie przepustów do poprowadzenia koniecznych instalacji,
  • wykonania warstw przygotowawczych pod podłogę na gruncie.

Zakres prac może się nieco różnić w zależności od wybranego projektu domu.

Skoro wiesz już, co wchodzi w stan zero, to teraz należy jeszcze przed rozpoczęciem prac, podjąć decyzję dotyczącą tego, czy budynek ma posiadać piwnicę. To zresztą niejedyna decyzja, jaką przyjdzie Ci podjąć na tym etapie. Sprawdź zatem, jak wygląda doprowadzenie budynku do stanu zero.

Na czym polega fundamentowanie pośrednie i kiedy jest konieczne?

Jak wygląda doprowadzenie budynku do stanu zero?

Jak wygląda budowa domu do stanu zero krok po kroku? Podstawa to wytyczenie budynku. Powinno się to odbyć zgodnie z planem budowy. Wytyczyć budynek w terenie może tylko uprawniony geodeta, dlatego jego obecność na tym etapie jest konieczna. 

Aby można było rozpocząć budowę, niezbędne jest wyrównanie terenu. Na placu budowy pojawia się więc ekipa wraz z odpowiednim sprzętem. Następnie przychodzi kolej na wykopy.

Jak głęboko należy kopać? To zależy od tego, czy dom ma posiadać piwnicę. Jeśli nie, to zgodnie z prawem fundament powinien być osadzony pod poziomem przemarzania gruntu. Poziom ten przyjmuje wartość od 0,8 do 1,4 m w zależności od obszaru. Gdy dom ma piwnicę, to wartość ta się zwiększa. Nie ma jednak stałej określonej wartości, ponieważ zależy ona od wysokości piwnicy.

Jakie materiały na stan zerowy przygotować? Obecnie fundamenty wykonuje się przeważnie z betonu albo żelazobetonu. W sytuacji, gdy dom nie ma piwnicy, trzeba także postawić ściany fundamentowe. Chronią one budynek m.in. przed wilgocią i wykonane mogą być z cementu.

Również na etapie stawiania fundamentów ekipa budowlana musi już wiedzieć, gdzie będzie przebiegać kanalizacja i instalacja elektryczna. Kiedy fundamenty są już gotowe, pozostaje jeszcze wykonać wylewkę pod podłogi. Sam podkład jednak nie wystarczy. Aby posadzkę można było uznać za gotową, trzeba ją też odpowiednio zaizolować. 

Budowa domu do stanu zerowego trwa zazwyczaj ok. 4 tygodni. Większość inwestorów decyduje się rozpocząć ją jesienią. Po osiągnięciu stanu zerowego budynek sięga poziomu posadzki parteru.

Od czego zależy koszt budowy stanu zerowego?

Ile kosztuje stan zero? To dopiero początek prac więc koszty nie będą jeszcze wysokie. Trudno podać dokładną kwotę, ponieważ koszt stanu zerowego zależy przede wszystkim od powierzchni budynku oraz tego, czy będzie on posiadać piwnicę. Znaczenie mają też zastosowanie materiały na fundamenty czy chociażby zakres prac. Niemniej, koszt stanu zerowego waha się najczęściej od 50 do 100 tys. złotych. 

Co obejmuje ta cena? Będzie to przede wszystkim wyrównanie terenu, drenaż, wykonanie fundamentów czy też postawienie ścian fundamentowych. Koszt stanu zerowego na podanym poziomie cenowym dotyczy budynku powierzchni 120-130 m2. 

Warto dodać, że jeśli dom nie ma piwnicy, a warunki gruntowe są dobre  to koszt stanu zerowego wynosi około 15 % całych kosztów budowy. To zatem dopiero początek wydatków. 

Jak wygląda zabezpieczenie budynku w stanie zero przed zimą?

Wspomnieliśmy już wcześniej, że dom w stanie zerowym może spokojnie poczekać na kolejne prace budowlane. Niegroźne mu warunki zimowe, jednak warto go odpowiednio zabezpieczyć. Co więcej, na tym etapie nie będzie to jeszcze przesadnie kosztowne.

Jakie prace budowlane można wykonywać zimą?

Jak zabezpieczyć stan zero na zimę? Nieco inaczej będzie to wyglądać, gdy dom ma piwnicę. Wówczas do zabezpieczenia fundamentów wykorzystuje się styropian. Konieczne jest również obsypanie fundamentów warstwą ziemi. To jednak nie wszystko.

Strop nad piwnicą też trzeba ochronić przed mrozem. W tym celu warto sięgnąć po maty słomiane lub płyty styropianowe, które przykrywa się folią budowlaną. W tym przypadku też można obsypać je nieco ziemią. Pozostaje jeszcze kwestia okienek piwnicznych. Najlepiej zabić je po prostu deskami.

Co, gdy budynek nie ma podpiwniczenia? Wtedy wystarczy obsypać fundamenty warstwą ziemi do poziomu terenu. Nie zapomnij jednak o wyprowadzeniu instalacji. Ich otwory trzeba tymczasowo zamknąć. 

Ile może stać budynek w stanie zero? Przeważnie zaleca się, aby po zimie wznowić prace budowlane.

Dlaczego zabezpieczenie budynku w stanie zero jest tak istotne? Wszelkie niedoróbki i uchybienia przy wykonaniu ław bądź płyty fundamentowej mogą wpłynąć niekorzystnie na solidność Twojego domu, a tego z pewnością nie chcesz.

Stan zero... i co dalej?

Stan zero to tak naprawdę dopiero początek budowy domu. Zajmuje on zaledwie miesiąc, a przeciętnie budowa domu w Polsce trwa nawet 2 lata. Jeszcze więc wiele przed Tobą, zarówno biorąc pod uwagę ilość prac budowlanych, jak i koszty z nimi związane. Wiesz już przecież, że stan zerowy pochłania przeważnie ok. 15% budżetu na budowę domu, to zatem niewiele porównując koszty, które jeszcze przed Tobą. 

O czym jeszcze warto pamiętać na etapie stanu zerowego domu? W związku z tym, że już na tym etapie uwzględnia się całą elektrykę, zastanów się, czy chcesz wyprowadzić przewody elektryczne na zewnątrz (np. na taras czy do ogrodu). Możesz również pomyśleć o doprowadzeniu powietrza do kominka.

Czy wiesz? Ile trwa budowa domu i jak szybko możemy wprowadzić się do nowego domu?

Stan zero w budownictwie kończy się, gdy przychodzi kolej na pozostałe prace związane m.in. z pokryciem dachowym czy wznoszeniem ścian, a to dlatego, że po stanie zerowym przychodzi tzw. stan surowy otwarty. Na czym on polega? Obejmuje on ukończone ściany zewnętrzne i wewnętrzne, schody, stropy, więźbę dachową, a także pokrycie dachu. Efektem jego zakończenia jest więc już niemal cala konstrukcja budynku. Ten etap z kolei trwa nawet 4 miesiące.

Choć nazwa stan zero może kojarzyć się z pracami, które trzeba wykonać jeszcze przed budową domu, to w praktyce jest to pierwszy etap budowy domu. Nie przynosi może spektakularnych efektów, bo tak naprawdę powstają dopiero fundamenty Twojego przyszłego domu, niemniej jest to etap bardzo znaczący.

Błąd na tym etapie budowy może w przyszłości przynieść poważne szkody, a ich eliminacja wygenerować duże koszty. Warto więc zadbać o prawidłowy przebieg prac, a także ewentualne zabezpieczenie stanu zero przed zimą, jeśli chcesz w tym okresie przerwać prace budowlane. 

Co wchodzi w skład stanu deweloperskiego? Przeczytaj!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
Technologie budowlane
Technologie i materiały stosowane przy budowie domów jednorodzinnych
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
Technologie budowlane
Technologie i materiały stosowane przy budowie domów jednorodzinnych

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?
03.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Fundament to podstawa dla każdego domu – murowanego, ale i szkieletowego. Jaki sprawdzi się najlepiej pod dom szkieletowy?...

Fundamenty
Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
02.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?

Decyzja podjęta – wybierasz dom modułowy. Nawet jeśli budujesz dom bez pozwolenia, musisz odpowiednio przygotować do tego...

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25.11.2021 r. Jan Susmaga

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Fundamenty
Zbrojenie fundamentu
24.11.2021 r. Jan Susmaga

Zbrojenie fundamentu – jak wykonać i gdzie powinno się zastosować zbrojenie fundamentu?

Trwałość i solidność budynku zależna jest m.in. od fundamentów. Nie wystarczy...

Fundamenty
Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?
03.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Fundament to podstawa dla każdego domu – murowanego, ale i szkieletowego. Jaki sprawdzi się najlepiej pod dom szkieletowy?...

Fundamenty
Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
02.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?

Decyzja podjęta – wybierasz dom modułowy. Nawet jeśli budujesz dom bez pozwolenia, musisz odpowiednio przygotować do tego...

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25.11.2021 r. Jan Susmaga

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Fundamenty
Zbrojenie fundamentu
24.11.2021 r. Jan Susmaga

Zbrojenie fundamentu – jak wykonać i gdzie powinno się zastosować zbrojenie fundamentu?

Trwałość i solidność budynku zależna jest m.in. od fundamentów. Nie wystarczy...

Reklama
Zamknij