Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

 EXTRAweekend z 🎁  200 zł do projektu domu! 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ekipa budowlana – na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy do budowy domu?

ekipa budowlana

Ekipa budowlana to jeden z najważniejszych elementów dobrze poprowadzonej budowy. Dobra firma budowlana udzieli Ci wyczerpujących informacji, przedstawi wiarygodny harmonogram prac oraz postara się, aby dom powstał możliwie terminowo. Na rynku znajdziesz wiele ekip, ale nie każda jest tak samo warta podejmowania współpracy. Jak wybrać ekipę budowlaną, żeby później nie żałować? Podpowiadamy!

Ekipa budowlana – gdzie szukać ekipy do budowy domu? 

Ekipa budowlana to niezbędny element zrealizowania projektu domu. Prace budowlane wymagają dużej wiedzy i doświadczenia, dlatego podstawa to wykwalifikowany zespół, który potrafi dobrać odpowiednie materiały i metody pracy. Dzięki niemu zyskasz pewność, że Twój wymarzony dom będzie prezentować się świetnie nawet kilkanaście lat po zakończeniu budowy. W jaki sposób znaleźć firmę budowlaną, z której będziesz zadowolony? Która ekipa do budowy domu będzie najlepsza? Najprostszy sposób to skorzystanie z rekomendacji znajomych osób

Opinie naszych bliskich są zazwyczaj rzetelne i można im zaufać. Oczywiście zawsze można spróbować poszukać opinii w internecie. Tutaj jednak musisz już nieco uważać, gdyż nie brakuje wpisów reklamowych, które łatwo pomylić z prawdziwą rekomendacją. Właśnie dlatego w celu znalezienia firmy budowlanej najlepiej zadać pytanie na grupach społecznościowych. Wówczas będą mogły wypowiedzieć się osoby, które znamy, a odzew z pewnością będzie duży. 

Być może okaże się, że ktoś z Twoich znajomych prowadzi taką firmę. Może będzie to mąż lub brat Twojej koleżanki? Jeśli korzystasz z różnego rodzaju portali z usługami, to zawsze należy poprosić o zdjęcia przykładowych realizacji. Gdy szukasz ekipy do remontu, to wówczas możesz poprosić o dołączenie zdjęć efektów np. remontu łazienki bądź całości mieszkania. Podobnie warto postąpić, gdy szukasz firmy do budowy domu. Każda z nich powinna posiadać swoje portfolio.  

Ekipa budowlana – jakie prace wykonuje firma budowlana? 

Chociaż wydaje się, że ekipy budowlane mogą zrealizować każdy projekt domu, w praktyce poszczególne oferty ekip mogą różnić się zakresem prac, jakie możesz im zlecić.  

Co może oferować firma budowlana? 

  • wykopanie fundamentów 
  • postawienie ścian 
  • wykończenie budynku od środka 
  • przeprowadzenie prac wnętrzarskich  
  • przeprowadzenie prac remontowych 
  • wykończenie pod klucz 

To, co robi firma budowlana, zależy koniec końców od indywidualnych ustaleń z inwestorem. Jeśli zależy Ci na kompleksowej usłudze, warto to komunikować budowlańcom. Często nawet jeżeli w ich ekipie nie ma osoby z konkretnymi uprawnieniami, na przykład elektryka, potrafią oni zorganizować kogoś do współpracy i rozliczyć się między sobą. To powinno znacząco ułatwić Ci rozliczenia budowy domu.  

Wybór projektu a koszty budowy domu

Ekipa budowlana – na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy do budowy domu?  

Ekipa do budowy domu powinna składać się z przynajmniej kilku specjalistów. Dobrze jest sprawdzić, ilu pracowników zatrudnia dana firma i jak często wykonuje różne prace. Oczywiście podstawa to wspomniana już weryfikacja portfolio z realizacjami. Co więcej, poszczególne oferty należy ze sobą porównać pod względem cenowym i jakości wykonania. Co jeszcze możesz zrobić?

  • Obejrzyj jedną z realizacji firmy budowlanej na własne oczy – nie musisz ograniczać się do portfolio, równie dobrze możesz wziąć w auto i sprawdzić, jak wygląda dom czy nawet kompleks mieszkań wybudowany przez daną firmę.
  • Porozmawiaj z właścicielem – gdy będziesz już na miejscu, zawsze możesz zapytać właściciela domu czy mieszkańców (np. w przypadku szeregówek), czy są zadowoleni z danej firmy budowlanej. W większości sytuacji bez problemu udzielą Ci takiej informacji. Gdy dane mieszkania będą jeszcze na sprzedaż, to może warto zdecydować się na ich szczegółowe obejrzenie?
  • Poproś o pisemne referencje od innych inwestorów – to coraz częstsza praktyka, dlatego nie wstydź prosić się o referencje dotyczących jakości usług budowlanych.
  • Poproś o akceptację projektu budowlanego i wycenę harmonogramu prac – jeśli uznasz, że już na tym etapie coś się nie zgadza, to zawsze możesz zrezygnować z dalszej współpracy.

ofe-5847238-70500 w-70500

Ekipa budowlana – jak wybrać dobrą firmę budowlaną? 

Zastanawiasz się, jaka powinna być dobra firma budowlana? Na pewno zwróć uwagę na doświadczenie. Niekoniecznie opiera się ono na długości stażu firmy. Nowe firmy budowlane także mogą okazać się dobrym wyborem, o ile zatrudniają doświadczonych pracowników. Sprawdź zatem, w czym specjalizują się zatrudnione osoby, czy firma dysponuje murarzem, elektrykiem lub innym fachowcem w swojej dziedzinie.

Co powinna mieć ekipa budowlana? To równie ważne pytanie. Na pewno profesjonalny sprzęt budowlany. Dobrze, gdy ma ona na własność także zaawansowane maszyny i sprzęt wielkogabarytowy, odchodzi wówczas konieczność najmu, który jest zazwyczaj dodatkowo płatny. Warto zapytać także o współpracę z hurtownią. Firma budowlana powinna mieć możliwość negocjować korzystniejsze warunki zakupu materiałów.

Kolejność prac budowlanych przy budowie domu. Jak ją zoptymalizować?

Ekipa budowlana – ile kosztuje i od czego zależy cennik? 

Co ustalić z ekipą budowlaną? Na pewno niezbędny okaże się harmonogram prac wraz z wyceną.  

Ile kosztuje ekipa budowlana? 

Zdarza się, że koszty są nieco wyższe od zakładanych na początku, dlatego warto uwzględnić margines błędu na poziomie ok.15%. Niemniej, o wszystkie koszty możesz pytać. Warto także się nieco potargować, ale jak negocjować z ekipą budowlaną? To proste – nie krępuj się. Firmy budowlane kupują materiały po dużych zniżkach, dlatego są otwarte na negocjacje z klientami.  

Ekipa budowlana – cennik 

Ważną kwestią do omówienia jest to, ile bierze firma budowlana za budowę domu. Odpowiedź na to pytanie zależy od wybranego projektu i czasu, jaki wymaga jego wykonanie. To oczywiste, że im bardziej wymagająca realizacja, tym wyższe koszty – w końcu skomplikowany projekt zatrzymuje fachowców na jednej budowie przez dłuższy okres. Stawka ekipy budowlanej ustalana jest zazwyczaj procentowo. W większości przypadków to nawet kilkadziesiąt procent kosztów budowy domu. 

Jak oszacować koszt budowy domu?

ekipa budowlana

Dobra firma budowlana – na co uważać przy wyborze ekipy budowlanej? 

Na co należy uważać przy wyborze ekipy budowlanej? Na pewno na fałszywe opinie, które krążą w sieci. Często jest to zwykła reklama, którzy przyjmuje formę opinii osób trzecich. Właśnie dlatego należy polegać na opiniach znanych nam osób oraz prosić każdorazowo o portfolio. Nie należy szukać firmy budowlanej, wyłącznie porównując ceny. Najtańszy wybór prawdopodobnie nie będzie zadowalający.

Gdy znaczenie będzie mieć dla nas tylko cena, to może się okazać, że przyjdzie nam słono zapłacić za poprawki po firmie budowlanej. Wówczas zajdzie konieczność wykonania dwa razy tej samej pracy. Czy pomimo wszystkich ostrzeżeń warto zatrudnić firmę budowlaną? Jak najbardziej. Wielu prac nie będziemy przecież w stanie wykonać samodzielnie.

Ile trzeba zarabiać, aby podjąć się budowy własnego domu?

Umowa z firmą budowlaną – co powinna zawierać? 

Umowa z ekipą budowlaną powinna zostać sporządzona jeszcze przed rozpoczęciem prac. To na jej podstawie będziesz egzekwować wykonanie prac zgodnie z planem. Jest to jednocześnie element, który zabezpieczy Cię przed nagłą podwyżką cen. Co powinna zawierać umowa z firmą budowlaną? Na pewno musi znajdować się w niej wycena wraz z harmonogramem prac. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że opóźnienia mogą wynikać np. z warunków pogodowych, warto jednak ustalić orientacyjnie datę zakończenia budowy domu

W umowie powinien znaleźć się zapis potwierdzający, że wykonawca będzie pracował zgodnie z projektem i obowiązującą sztuką budowlaną. Niezwykle istotny jest jeszcze jeden zapis, który może okazać się kluczowy. Odnosi się on do wysokości kar za nieterminowe i nierzetelne wykonanie prac. Na tej podstawie możemy dochodzić później roszczeń finansowych. Z tego względu nie należy polegać na umowach zawartych ustnie, ponieważ stanowią wątpliwą podstawę w razie ewentualnego postępowania sądowego. 

Jak powinna wyglądać umowa z ekipą budowlaną? Wzór takiej umowy znajdziesz w internecie. Dostępne są zarówno propozycje płatne, jak i bezpłatne. Umowę może też dostarczyć sama ekipa budowlana. Zwykle ma już jakiś wzór, który przedstawiała poprzednim klientom. Jeśli jednak zależy Ci na tym, żeby umowa z firmą budowlaną na budowę domu była sporządzona w sposób rzetelny i wiarygodny, warto skonsultować ją z prawnikiem.  

Umowa o roboty budowlane – czym jest i co powinna zawierać?

Co robić, gdy firma budowlana nie wywiązuje się z umowy?

Umowa z firmą budowlaną nie powinna nieść ze sobą ryzyka, lecz zdarza się, że tak się dzieje. Ma to miejsce w sytuacji, gdy firma budowlana nie wywiązuje się z umowy. Co wówczas możemy zrobić? Pamiętajmy, że obowiązuje nas umowa.

Firma budowlana zobowiązała się przecież do wykonania określonych prac w wyznaczonym terminie. Jeżeli warunki nie zostaną dotrzymane, to możemy dochodzić swoich praw na własną rękę, jak również skierować sprawę do sądu i zażądać wypłaty kar lub odszkodowania.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Dach
Dach naczółkowy. Jak wygląda taka konstrukcja dachu?
26.04.2023 r. Jan Susmaga

Dach naczółkowy. Jak wygląda taka konstrukcja dachu?

Dach naczółkowy to rozwiązanie mniej popularne niż klasyczny dach dwuspadowy, ale jego budowa zapewnia inwestorom wiele ko...

Stropy, balkony, schody
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
13.02.2023 r. Jan Susmaga

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Obecnie zwykle nie wykonuje się już łukowych i prostych stropów Kleina, ale c...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Dach
Dach naczółkowy. Jak wygląda taka konstrukcja dachu?
26.04.2023 r. Jan Susmaga

Dach naczółkowy. Jak wygląda taka konstrukcja dachu?

Dach naczółkowy to rozwiązanie mniej popularne niż klasyczny dach dwuspadowy, ale jego budowa zapewnia inwestorom wiele ko...

Stropy, balkony, schody
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
13.02.2023 r. Jan Susmaga

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Obecnie zwykle nie wykonuje się już łukowych i prostych stropów Kleina, ale c...

Reklama
Zamknij