Kiedy w 2016 roku oglądałem Elona Muska zapewniającego, że już wkrótce na każ...
Mimo że warunki mieszkaniowe Polaków poprawiają się z roku na rok, to według...
Zaprawa murarska to niezbędny element na każdej budowie. Bez niej nie da się...
Wśród wielu materiałów drewno konstrukcyjne wciąż cieszy się dużą popularnośc...
Deska elewacyjna to element, który w ogromnym stopniu wpływa na wygląd Twojeg...
Budowa domu to długi proces, który składa się z kilku etapów. W tym czasie po...
Czy można zbudować dom ze styropianu? Jak się okazuje, ten z pozoru lekki i k...
Przy planowaniu inwestycji budowlanej może być Ci potrzebna mapa zasadnicza,...
Znalezienie właściwej działki pod budowę to nie lada wyzwanie. Wyczerpani żmu...
Ranking najlepszych domów parterowych - podsumowanie 2020 roku
Ranking najpopularniejszych projektów domów - podsumowanie 2020
Chcecie zamówić projekt z Extradom.pl? Jesteście ciekawi, jak będzie wyglądać przesyłka? Przez ostatnich kilka miesięcy pracowaliśmy nad jej n...
Za mało miejsca, aby pomieścić auto i potrzebne narzędzia? A może masz dość p...
Hydrofor jest urządzeniem, które zapewnia wodę, np. w domu jednorodzinnym, pr...
Zawór zwrotny jest bardzo ważnym elementem. Montowany jest w instalacjach hyd...
Nawiewnik okienny jest jednym z elementów wentylacji domowej. Zapewnia stały...
Kominek wentylacyjny to element wentylacji montowany na dachu lub przy ściani...
Blat łazienkowy drewniany, kamienny, a może z konglomeratu czy tworzyw przemy...
Płytki ścienne to nie tylko element estetyczny w kuchni, choć z pewnością nie...
Kuchnia w stylu skandynawskim to ciepłe, przytulne miejsce, w którym chętnie...
Płyta ażurowa to rodzaj kostki brukowej z charakterystycznymi otworami. Mater...
Odbiór domu to konieczny element realizacji projektu budowlanego. Jego wykona...
Nadszedł długo wyczekiwany moment, w którym budowa Twojego domu się zakończył...
Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, bez której nie da się zbud...
Przebudowa domu to proces, który pochłania wiele środków oraz czasu. Pozwala...
Zakup domu to bez wątpienia czynność prawna, którą należy uwiarygodnić za pom...
Podatek katastralny to jeden z dostępnych sposobów opodatkowana nieruchomości...
Jesteś właścicielem nieruchomości? Powinieneś się zatem zapoznać z pojęciem o...
Kosztorys budowy domu to jeden z ważniejszych dokumentów, które należy przeds...
Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne, którego realizacja rozkłada się zwykle na wiele miesięcy i wymaga wysokich nakładów finansowych. Jeśli rozważasz jej podjęcie, dowiedz się, z czym się ona wiąże. Przedstawiamy ci pełny proces budowlany, jaki będziesz musiał zrealizować – samodzielnie, w systemie gospodarczym lub z udziałem ekipy budowlanej. Jak wygląda kompleksowa budowa takiej nieruchomości od chwili wbicia pierwszej łopaty aż do momentu, gdy możesz ze spokojem rozsiąść się w salonie swojego nowo wybudowanego domu?
Już nie musisz chodzić z każdym pytaniem do specjalistów i głowić się nad rozwiązaniami. Przeprowadzimy cię przez budowę domu od A do Z – od marzenia do klucza w zamku. Na jakim jesteś etapie budowy domu? Poradnik, który dla ciebie przygotowaliśmy, będzie pomocą podczas przechodzenia przez kolejne etapy budowy domu jednorodzinnego.
Być może dopiero kupiłeś działkę lub rozglądasz się za taką, która spełniłaby wszystkie twoje oczekiwania? Rzeczywiście, to wstępny etap rozpoczynania inwestycji. Nasz poradnik budowlany przeprowadzi cię krok po kroku po zawiłościach proceduralnych związanych z realizacją inwestycji od A do Z.
Nie odwlekaj marzeń o własnym domu! Decyzja o budowie nie należy do najprostszych i zawsze warto jak najlepiej przygotować się na to, co wraz z nią może nadejść. Na szczęście nie musisz radzić sobie sam z tym poważnym przedsięwzięciem. Wraz z naszymi ekspertami przygotowaliśmy szereg artykułów i pomocnych materiałów, które spraw ią, że budowa będzie samą przyjemnością! Nie zapominaj przy tym o działce – nasze poradniki pozwolą ci jeszcze łatwiej dopasować projekt do wymagań terenu!
Chcesz wiedzieć, jak się buduje dom? Jaka powinna być kolejność prac, aby konstrukcja była stabilna i trwała? Otóż zanim proces ten w ogóle się rozpocznie, będziesz musiał dopełnić wielu formalności z budową domu.
Przed przystąpieniem do budowy domu konieczne jest odwiedzenie urzędu. Zanim kupisz działkę, będziesz bowiem musiał sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i zapisy w nim zawarte. Jeśli na terenie, na którym położony jest ten grunt, taki plan nie został uchwalony, powinieneś wnioskować o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Zarówno warunki zabudowy, jak i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego odpowiadają na pytanie o to, czy na danej działce możesz wybudować swój wymarzony dom. Inwestycja musi bowiem odpowiadać warunkom na działce oraz temu, jakie są przepisy Prawa budowlanego. Kiedy będziesz już mieć warunki zabudowy, dopasujesz do nich projekt, po czym będziesz mógł przystąpić do kolejnych formalności związanych z budową.
W następnej kolejności albo wnioskujesz o pozwolenie na budowę, albo – jeśli nie jest ono wymagane – musisz zgłosić budowę domu. W przypadku, gdy pozwolenie jest konieczne, musisz dopełnić w urzędzie wielu formalności i dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę takie dokumenty jak:
Pamiętaj, że sprawy formalne musisz załatwić jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych prac na budowie. Pierwszy etap budowy domu jest bardzo ważny i nie można go opuścić, gromadzisz bowiem wówczas wszystkie dokumenty, pozwolenia i ewentualne zgody niezbędne do legalnej inwestycji.
Mówi się, że zanim wbita zostanie pierwsza łopata na placu budowy, masz do czynienia ze stanem zerowym (stan 0) przy budowie domu – rozpoczyna się on w momencie zakupu działki. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie warunków zabudowy i kupno projektu.
Kiedy już warunki formalne zostaną spełnione, przechodzisz do ogrodzenia całego placu budowy – choćby zwykłą, tanią siatką metalową. Musisz też zlecić wykonanie przez uprawnionego geodetę niezbędnych pomiarów i wytyczenia przyszłego domu w terenie. Później pozostaje już tylko wyrównanie gruntu, przygotowanie fundamentów domu i ewentualnych piwnic, jeśli budynek ma być podpiwniczony.
W ramach etapu 0 ważny jest wybór odpowiedniego planu budowy. Musisz wiedzieć, czy chcesz mieć dom parterowy, czy piętrowy. A może chcesz, żeby miał on podpiwniczenie i garaż? Odkryj zestawienia najmodniejszych projektów, które dopasowane są do twoich potrzeb! Zastanawiasz się, jak wybrać projekt domu? Powinieneś wziąć pod uwagę wiele ważnych kwestii, do których zalicza się:
Budowa to poważne przedsięwzięcie, dlatego przemyśl sobie plan inwestycji i rozważnie wybieraj projekt. Od lat panuje przekonanie, że lepiej budować obiekty mniejsze, które jednak spełniają potrzeby mieszkaniowe przyszłych domowników, niż wybierać projekty willi i rezydencji, w których zamieszkają 3–4 osoby. Kwestie energooszczędności i wygody mieszkania w domu okazują się decydujące przy wyborze projektu budowlanego.
Zanim zdecydujesz się na projekt domu idealnego, przemyśl sobie:
Pamiętaj, żeby wybierać domy energooszczędne i pasywne, w pełni ekologiczne, zwłaszcza że od 2021 roku wszystkie nowo wybudowane domy będą musiały spełniać zaostrzone normy właśnie w kategoriach energooszczędności.
Zakup projektu to nie wszystko. Właściwie to dopiero początek całego procesu budowlanego krok po kroku. Kiedy już będziesz szczęśliwym jego posiadaczem, to czeka cię jeszcze adaptacja projektu, sama budowa domu i wykończenie go. Sprawdź, z czym wiąże się budowanie domu krok po kroku i zobacz projekty dodatkowe – garaże wolnostojące, altany i grille – które pozwolą ci jeszcze lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń na twojej działce. Tutaj zaczynamy budować dom twoich marzeń!
Nie można wybudować solidnego domu od razu, bez przygotowań formalnych i gruntowych. Musisz wiele kwestii przemyśleć. Ważny jest też wybór kierownika budowy, który będzie czuwał nad prawidłowością przebiegu procesu. Budowa domu jednorodzinnego krok po kroku dzięki niemu nabierze realnych kształtów. Zajmie się kierowaniem ekipą budowlaną i poszczególnymi fachowcami oraz będzie dokonywał niezbędnych wpisów w dzienniku budowy.
Powinieneś wiedzieć, że w ramach budowania domu musisz zrealizować następujące po sobie etapy inwestycji:
Zobacz, co obejmują poszczególne stany w ramach procesu budowy domu jednorodzinnego.
W ramach etapu zerowego, czyli surowego zero, rozpoczynają się realne prace na terenie twojej działki. Po jej ogrodzeniu, zabezpieczeniu i wytyczeniu granic budynku można już przystąpić do pierwszych prac budowlanych. Obejmują one wykopy pod fundamenty i wykonanie odpowiednich izolacji. W zależności od panujących na działce warunków hydrologicznych i geologicznych izolacja powinna być przeciwwilgociowa lub przeciwwodna oraz termiczna. Dobrze zaizolowane fundamenty ustrzegą cię w przyszłości przed przesiąkaniem wody gruntowej i opadowej oraz negatywnym wpływem wilgoci na twój dom. Pamiętaj, że fundamenty muszą być solidne i dobrze dopasowane do masy budynku, a także do nośności gruntu na twojej działce. Wraz z fundamentami należy rozprowadzić odpowiednie elementy kanalizacyjne.
Po wzniesieniu fundamentów i przeprowadzeniu prac ziemnych na placu budowy twojego domu przychodzi czas na rozpoczęcie drugiego etapu, jakim jest stan surowy otwarty. Najlepiej wykonywać go na wiosnę, ponieważ pogoda sprzyja wysychaniu poszczególnych elementów murarskich. Etap surowy otwarty obejmuje:
Co ciekawe, etap stanu surowego otwartego pochłania nawet do 45 proc. kompletnego budżetu przeznaczonego na wybudowanie domu jednorodzinnego. Taka informacja jest dla ciebie o tyle ważna, że musisz być przygotowany pod względem finansowym na zwiększone wydatki związane ze stanem surowym otwartym.
Zwieńczeniem prac budowlanych przy wznoszeniu domu jednorodzinnego jest realizacja stanu surowego zamkniętego. Jak możesz zauważyć, jego nazwa wzięła się od tego, że w istocie zamykasz budynek. Stan surowy zamknięty obejmuje wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej (drzwi zewnętrzne) oraz ewentualne zainstalowanie odpowiedniej bramy garażowej. Sprowadza się to do uszczelniania wszystkich wnęk budynku, co pozwala na zabezpieczenie pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych przed oddziaływaniem negatywnych czynników atmosferycznych – mrozu czy opadów.
W trzecim etapie budowy domu musisz wykonać też instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz gazowe. Po montażu instalacji konieczne jest ich przetestowanie, a także wizyta certyfikowanych instalatorów, którzy dokonują ich odbioru. Później możesz wykonać suche tynki i uporządkować plac budowy. Jeśli tylko twoje finanse na to pozwalają, tymczasowe ogrodzenie placu budowy możesz wymienić na stałe ogrodzenie działki budowlanej wraz z domem.
Budowa domu jeszcze nie jest zakończona, choć sam budynek, rzecz jasna, już stoi na wyznaczonym miejscu na twojej działce. Teraz nadszedł czas na piękne wnętrza! Sprawdź kolejność wykonywania prac wykończeniowych i dowiedz się, jakie są najmodniejsze rozwiązania z zakresu urządzania i aranżacji czterech kątów. Z naszymi poradnikami sprawnie przełożysz swoje wyobrażenia na rzeczywiste efekty w wykańczaniu domu krok po kroku.
Wykończenie domu oraz przeprowadzenie wymaganych prac montażowych to etap czwarty na budowie. W jego ramach przeprowadzisz takie prace jak:
To nie wszystko, co obejmuje urządzanie domu. Etapy te powinny jeszcze uwzględniać wykonanie ocieplenia elewacji zewnętrznej, choć nie musisz tego robić w tym samym czasie. Jeśli brakuje ci pieniędzy na realizację takiego zadania, odłóż je na przyszłość.
Kiedy masz już wykończone wszystkie pomieszczenia w domu, wykonane niezbędne instalacje, właściwie twoja nieruchomość znajduje się w stanie „pod klucz”. Pozostaje ci już tylko umeblować wszystkie pomieszczenia i zaaranżować wnętrza wedle własnego uznania.
Kiedy czas budowy domu dobiegnie końca, nie oznacza to jeszcze, że możesz pożegnać się z ekipą budowlaną, a zwłaszcza z kierownikiem budowy. Zakończenie budowy domu musi być zwieńczone dopełnieniem pewnych formalności. Powinieneś złożyć w odpowiednim urzędzie zawiadomienie o zakończeniu budowy. Potrzebny będzie ci wniosek, który złożysz do właściwego nadzoru budowlanego. Musisz do niego dołączyć:
Nadzór budowlany zweryfikuje twój wniosek, a jeśli będzie on kompletny, wówczas udzieli tzw. milczącej zgody na zamieszkanie. Polega to na tym, że jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku nie otrzymasz żadnego pisma, to będziesz mógł w pełni legalnie wprowadzić się do nowo wybudowanego domu.
Takie formalności muszą zrealizować ci inwestorzy, którzy budowali nieruchomość systemem gospodarczym. Natomiast jeśli całą budową zajmowała się jedna firma wykonawcza, w systemie zleconym, to ona sama realizuje wszelkie formalności. Twoim zadaniem pozostanie zameldowanie się w nowym domu i zorganizowanie przeprowadzki.
Kochamy dobrą architekturę i wierzymy, że z odrobiną fachowej pomocy każdy jest w stanie przeprowadzić budowę domu swoich marzeń, dlatego stworzyliśmy strefę poradnikową, która ci w tym pomoże! Jak ExtraDom.pl może ci pomóc w budowie domu krok po kroku?
Poza praktycznymi poradami niezbędnymi przy każdej budowie domu, zaczynając od poradnika organizacja budowy, znajdziesz tu także najnowsze trendy, nietypowe rozwiązania, pomysły na ułatwienia w codziennym funkcjonowaniu w nowym domu oraz ciekawostki ze świata własnych czterech kątów, które mogą cię zainspirować.
Dostarczymy ci liczne propozycje projektów budowlanych, dopasujemy do twoich oczekiwań i do warunków zabudowy istniejących na twojej działce. Przedstawimy w wielu przypadkach projekt aranżacji wnętrz 3D, który pozwoli ci jeszcze lepiej rozeznać się w tym, czego oczekujesz po wnętrzach twojego przyszłego domu. Przygotujemy też kosztorys budowy, który ułatwi finansowe zaplanowanie całej inwestycji.
Jeśli planujesz budowę domu lub jesteś w jej trakcie, nasz poradnik budowlany dostarczy ci odpowiedzi na nurtujące cię pytania i rozwieje wątpliwości, które mogą pojawić się na każdym etapie realizowania tak dużej inwestycji. A jeśli szukasz inspiracji lub ciekawią cię trendy w architekturze, znajdziesz tu wiele materiałów, które pobudzą twoją wyobraźnię. I kto wie – może kiedyś wprowadzisz je we własnym domu?