Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Instalacja elektryczna w domu — o czym warto pamiętać podczas planowania instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna w domu

Instalacja elektryczna w domu to jedna z wielu kluczowych kwestii, które należy odpowiednio zaplanować jeszcze na etapie projektowania. Jej prawidłowe wykonanie i rozplanowanie pomoże Ci zaoszczędzić sporo pracy oraz kosztów związanych z ewentualną przebudową.

Rozplanowanie instalacji wymaga doświadczenia i fachowej wiedzy. Dopasowanie układów oraz gniazd nie tylko odpowiada za prawidłowe działanie sprzętów, ale również zapewnia bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Sprawdź, o czym warto pamiętać, planując wykonanie instalacji elektrycznej we własnym domu

Instalacja elektryczna w domu — dlaczego jest ważna?

Trudno wyobrazić sobie dom bez światła, pralki, piekarnika czy nawet tak podstawowej kwestii, jaką jest ogrzewanie. Większość budynków, aby zapewnić dostęp do tych mediów czy urządzeń potrzebuje po prostu prądu. Instalacja elektryczna w domu powinna więc być jedną z pierwszych czynności, którą rozplanujesz tuż po zakupie projektu domu, po to, aby od samego początku móc wygodnie korzystać z elektryczności oraz nie ryzykować potrzebą późniejszej modernizacji instalacji.

W projekcje znajdziesz informacje na temat wszystkich przyłączy, gniazd, ilości kabli, a nawet rozdzielni elektrycznej, które są niesamowicie przydatne szczególnie podczas projektowania instalacji. Na tym etapie warto też pamiętać o tym, że planowaniem oraz montażem instalacji elektrycznej, powinien zająć się doświadczony elektryk, który będzie w stanie nie tylko rozplanować układ czy zaplanować liczbę punktów świetlnych pod nasze potrzeby, ale również bez problemu dobierze odpowiednie materiały do jego budowy.

Jaka instalacja elektryczna w domu — wśród tych podstawowych wyróżnia się instalację oświetleniową oraz siłową. Jak sama nazwa wskazuje, instalacja oświetleniowa jest odpowiedzialna za zasilanie elektrycznych źródeł światła, ale również odpowiada za działanie mobilnych urządzeń grzejnych czy podgrzewaczy wody. Instalacja siłowa wykorzystywana jest do zasilania urządzeń o dużej mocy, takich jak np. kuchenka elektryczna. 

Instalacja elektryczna w domu — wymogi

Aktualnie inwestorzy oraz producenci urządzeń coraz chętniej dbają o energooszczędność domowych sprzętów. Wydawałoby się więc, że zapotrzebowanie na energię powinno maleć. Nic bardziej mylnego. W naszych domach coraz chętniej korzystamy z urządzeń elektrycznych takich jak: suszarki, zmywarki, wideodomofony czy też modnych od jakiegoś czasu kominków elektrycznych.

Instalacja elektryczna w domu wymogi — zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015, poz. 1422), wymaga się, aby instalacja elektryczna oraz sprzęt zapewniały:

  • energię elektryczną o odpowiednich parametrach technicznych, 
  • ochronę przed porażeniem prądem, wybuchem oraz pożarem, 
  • ochronę przed emisją hałasu powyżej dopuszczalnego poziomu. 

Rozporządzenia określa również kryteria, jakie powinny spełniać elementy instalacji stosowane w budynkach. Przewody i kable muszą zostać rozłożone w taki sposób, aby zapewnić bezproblemowy do nich dostęp (bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku) lub jako przewody wtynkowe pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości nie mniejszej niż 5 mm. Dodatkowo w warunkach pożaru, muszą zapewnić ciągłość w dostawie energii elektrycznej przez minimum 90 minut.

Instalacja elektryczna w domu jakie uprawnienia — jak już wspominaliśmy wcześniej, wykonaniem prawidłowej instalacji elektrycznej powinien zająć się fachowiec z uprawnieniami w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. Odbiorem budynku zaś osoba, która ma uprawnienia do nadzorowania robót budowlanych w zakresie sieci i instalacji elektrycznych. 

ofe-5847238-961 w-961-testAB

Jak prawidłowo rozplanować instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym?

Jak powinna wyglądać instalacja elektryczna w domu? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto, abyś wstępnie rozplanował sobie, w jaki sposób urządzisz każde z pomieszczeń. Prawidłowa instalacja elektryczna w domu powinna być użyteczna i spełniać wszystkie wymagania domowników. Najważniejsze jest oświetlenie główne, umieszczone na środku pomieszczenia.

Jeśli przestrzeń jest zbyt duża, warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu roboczym, który zostanie umieszczony nad stołem, biurkiem, czy innym strategicznym miejscem. Gniazdka elektryczne w salonie warto zainstalować w odległości 50 - 100 cm od każdego z rogów pomieszczenia, ponieważ świetnie przydadzą się do podłączenia lampy, żelazka czy odkurzacza.

Schemat instalacji elektrycznej w domu powinien spełniać również specjalne wymagania oświetlenia kuchennego. W tym pomieszczeniu montowane są ledy, zwłaszcza pod szafkami. Gniazdka warto umieścić nad blatem kuchennym, aby służyły do podłączenia drobnego sprzętu AGD (czajnik, ekspres do kawy czy blender), a za szafkami zaplanować zasilenie piekarnika, lodówki czy zmywarki.

Łazienka to kolejne miejsce, w którym warto dobrze przemyśleć sposób rozmieszczenia instalacji. Instalacja elektryczna w domu projekt powinna obejmować zarówno możliwość podłączenia suszarki czy lokówki, ale również oświetlenia głównego czy tego nad lustrem. Reszta uzależniona jest od indywidualnego projektu aranżacji.

Niektórzy inwestorzy decydują się na oświetlenie miejsca, w którym znajduje się wanna, czy prysznic. Ciekawie wyglądają też lampki umieszczone za stelażem WC. Instalacja elektryczna w domu jak zrobić? W tej sprawie warto współpracować z fachowcem. Jeśli jednak posiadasz odpowiednie umiejętności, możesz spróbować wykonać część prac samodzielnie.

Instalacja elektryczna w domu krok po kroku — montaż instalacji pod nałożonym już tynkiem

Krok 1. Skompletuj potrzebne narzędzia oraz materiały. Z całą pewnością niezbędny będzie: młotek, przecinak, przewód, kołki oraz taśma antyrysowa, a do wykończenia gips oraz grunt. 

Krok 2. Za pomocą poziomicy wyznacz przebieg przewodu. 

Krok 3. Wykuj w ścianie miejsce na przewody. 

Krok 4. Wykute bruzdy pokryj gruntem, a następnie wbij kołki i umieść na nich blaszki. 

Krok 5. Przymocowany przewód zaszpachluj gipsem, a następnie naklej taśmę antyrysową i ponownie nałóż gips. Gdy ten wyschnie, zeszlifuj powierzchnię. 

Jak widzisz, instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym krok po kroku jest całkiem prosta pod warunkiem, że decydujesz się tylko na jej samodzielny montaż. Resztą powinien zająć się elektryk z odpowiednimi uprawieniami. 

Instalacja elektryczna w domu — jakie przewody?

Instalacja elektryczna w domu jakie przewody — w zależności od wybranego pomieszczenia, potrzebne będą inne przewody. W pokojach można zastosować przewody YDYp 3 × 1,5 mm2, natomiast kuchnię bez problemu zasilisz przewodami YDYp 3 × 2,5 mm2 (wyjątek może stanowić instalacja trójfazowa, wtedy użyj przewodu YDYp 5x4 mm2).

Co z pozostałymi pomieszczeniami? Problem może sprawić łazienka. Tutaj warto użyć przewodów YDYp 3 × 2,5 mm2 oraz YDYp 3 × 1,5 mm2. Instalacja elektryczna w domu ile kabla — ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dużo zależy od powierzchni domu oraz układu instalacji. 

Sprawdź: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Ile kosztuje instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym?

Ile kosztuje instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym? W tym wypadku wszystko zależy od ilości pomieszczeń czy też gniazdek elektrycznych. Montaż jednego podwójnego gniazda i ułożenia punktu elektrycznego wraz z materiałami kosztuje od 50 do 130 zł. 

Instalacja elektryczna w domu koszt — zdecydowanie droższe będą gniazda bryzgoszczelne montowane w kuchni czy łazience. Tutaj za montaż dwóch takich punktów przyjdzie nam zapłacić minimum 1000 zł. 

Instalacja elektryczna w domu cena całości — za wykonanie podstawowej instalacji w średniej wielkości domu możesz zapłacić od 2000 do nawet 7000 zł. Do tej kwoty powinieneś doliczyć koszt instalacji dodatkowej (np. awaryjne zasilanie) oraz instalacji znajdującej się na zewnątrz budynku. 

Zewnętrzna instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym cena — energia elektryczna jest również potrzebna do prawidłowego funkcjonowania urządzeń znajdujących się na zewnątrz budynku takich jak brama, wideodomofon czy oświetlenie podjazdu lub tarasu. 

Ile kosztuje instalacja elektryczna w domu? Do kosztu materiałów należy zawsze doliczyć koszt tzw. robocizny. Ceny podstawowych materiałów kształtują się następująco:

  • przewody 3 × 2,5 mm — ok. 220 zł/100 m;
  • przewody 3 × 1,5 mm — ok. 170 zł/100 m;
  • wyłącznik różnicoprądowy - 100 zł,
  • łącznik oświetleniowy — od 10 zł. 

Instalacja elektryczna w domu koszt robocizny — ceny fachowców różnią się w zależności, chociażby od lokalizacji, w której działają. Za ułożenie samych gniazd zasilających, elektryk może zażyczyć sobie od 800 do nawet 3000 zł. 

Dowiedz się więcej: Jak poprowadzić przewody elektryczne?

Instalacja elektryczna w domu — o czym jeszcze warto pamiętać?

Instalacja elektryczna w domu, o czym pamiętać? Z całą pewnością przeczytałeś już wszystkie poradniki dotyczące rozplanowania i montażu instalacji elektrycznej. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Instalacja elektryczna w domu, na co zwrócić uwagę — przede wszystkim nie decyduj się na położenie instalacji, jeśli nie zaplanowałeś, w jaki sposób urządzisz dom. To, w którym miejscu będzie stała pralka czy zmywarka oraz na jakiej wysokości umieścisz blaty kuchenne, oprócz ogromnej istotności pod względem funkcjonalnym ma również ogromny wpływ na rozplanowanie instalacji.

Dodatkowo inwestorzy często zapominają o tym, aby w jakikolwiek sposób udokumentować przebieg przewodów. Wystarczy nanieść je na rysunek lub po prostu je sfotografować. 

Jakie są najczęstsze błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej?

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów jest niewystarczająca ilość gniazdek lub punktów świetlnych. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób urządzisz swój dom, zainstaluj kilka więcej oraz zaplanuj robocze oświetlenie. Pamiętaj przy tym, że gniazdka stanowią element wyposażenia.

Warto, aby pasowały do wnętrza zarówno kolorem, jak i kształtem. Wydaje Ci się, że nie potrzebujesz instalacji na zewnątrz budynku? Nic bardziej mylnego. Nawet jeśli w tej chwili wydaje Ci się ono niepotrzebna, to z całą pewnością za chwilę będziesz zmuszony raz jeszcze korzystać z usług elektryka.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Jak oszczędzać, budując dom? Zobacz, co robić w 2024 roku
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Sponsorowane
Jak oszczędzać, budując dom? Zobacz, co robić w 2024 roku
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij