Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak oszacować koszt budowy domu, aby nie zabrakło pieniędzy?

Jak oszacować koszt budowy domu?

Jeśli myślisz o wybudowaniu domu, z pewnością musisz określić koszty takiej inwestycji. Jak oszacować koszty, by były one odzwierciedleniem realnych cen materiałów budowlanych i robocizny? Sprawdź, jak obliczyć koszt budowy domu, stworzyć kosztorys i nie przekroczyć budżetu wygospodarowanego na przeprowadzenie całej inwestycji.

Budowa domu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy w zawrotnym tempie zmieniają się ceny materiałów, staje się coraz trudniejszym. Już na etapie planowania możesz wpłynąć na koszty inwestycji. Zobacz, jakie są związki pomiędzy wyborem projektu a kosztami budowy domu. Jak oszacować koszt budowy domu, by nie zabrakło Ci pieniędzy na ten cel nawet w przypadku wzrostu cen materiałów?

Jakie czynniki wpływają na koszt budowy domu?

Chcesz obliczyć koszt inwestycji? Kalkulator budowy ułatwi Ci z pewnością wykonanie tego zadania. Zobacz, jak rzetelnie obliczyć koszty budowy nieruchomości, która będzie możliwie jak najbardziej zgodna z rzeczywistym stanem rzeczy. Sprawdź, jakie czynniki decydują o tym, ile będzie kosztować wzniesienie obiektu. Wśród nich należy wymienić:

  • Metraż domu – wcale nie jest powiedziane, że im mniejszy obiekt, tym niższa cena za 1 mkw. Niemniej racjonalne określanie wielkości metrażu budynku ma szczególne znaczenie, ponieważ zużyjesz mniej materiałów, zapłacisz niższe koszty robocizny przy budowie i wykańczaniu domu, a później będziesz mniej płacić za ogrzewanie i eksploatację, jeśli dom będzie mniejszy. Nie należy jednak budować zbyt małych domów, które będą niewspółmierne do potrzeb mieszkaniowych.
  • System budowy domurealizacja systemem gospodarczym czy zleconym? Jeśli zleconym, inwestycja może być droższa, ponieważ trzeba zapłacić wysokie koszty robocizny, a te niestety wzrastają w podobnym tempie co ceny materiałów.
  • Lokalizacja inwestycji – zwykle w pobliżu większych miejscowości płaci się więcej za budowę domu niż na terenach wiejskich.
  • Liczba kondygnacji budynku mieszkalnego – popularnością cieszą się dziś domy parterowe, bez piwnic czy nawet bez zagospodarowanego poddasza. Brak schodów już jest dużą oszczędnością, dlatego jeśli tylko pozwala na to działka czy potrzeby metrażowe rodziny, warto zastanowić się nad możliwością wybudowania obiektu parterowego.
  • Konstrukcja budynkudomy szkieletowe typu kanadyjskiego mogą być budowane taniej niż obiekty w tradycyjnej technologii murowanej. Koszty uzależnione będą od typu i jakości materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy, a później wykończeniowych.

To główne czynniki wpływające na koszt budowy domu. Mogą wzrastać na przestrzeni nawet kilku miesięcy czy tygodni od chwili wykonania kosztorysu.

10 sposobów na to, jak zaoszczędzić na budowie domu

Ile kosztuje metr kwadratowy domu jednorodzinnego?

Jeśli porównujecie kilka projektów o podobnych kosztach budowy, zwróćcie uwagę na datę sporządzenia oszacowania. Ważny jest również region, w którym planujecie swoją inwestycję – w zależności od lokalizacji koszt budowy może być nawet 20 proc. wyższy.

W ostatnim czasie koszty budowy domu jednorodzinnego znacząco wzrosły – m.in. za sprawą rosnących kosztów robocizny. Coraz trudniej o wykwalifikowanych, doświadczonych budowlańców, stąd stawki tych dostępnych poszybowały ostro w górę.

Dodatkowo od 2021 roku domy budowane w Polsce muszą spełnić zaostrzone wymagania dotyczące niskiego zużycia energii – to tzw. WT 2021. Nowelizacja przepisów wprowadziła m.in. wymóg grubszej izolacji podłogi, ścian i dachu, energooszczędnej stolarki drzwiowej i okiennej, instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Tym samym materiały budowlane powinny być wyprodukowane z lepiej izolujących termicznie komponentów, a co za tym idzie – z droższych.

Ile kosztuje projekt domu? Porównanie cen za projekt pudełkowy, indywidualny i od dewelopera

Musisz wiedzieć, że koszty budowy 1 mkw. domu w 2022 roku zdecydowanie wzrosły. Przyczyniła się do tego inflacja i napięta sytuacja międzynarodowa związana z wojną w Ukrainie. Widmo recesji nie poprawia sprawy, a do tego wszystkiego dokładają się wysokie stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej działającą przy Narodowym Banku Polskim.

Jakie są koszty budowy domu jednorodzinnego w 2022 roku? Zdecydowanie wzrosły. Szacuje się, że całkowity koszt budowy 140-metrowego piętrowego obiektu jednorodzinnego to ponad 800 tys. zł netto, a do całej inwestycji należy jeszcze doliczyć koszt zakupu działki czy wyposażenia.

Ponad połowę wydatków zajmuje postawienie domu i doprowadzenie go do stanu deweloperskiego. Porównując koszt budowy domu w 2021 i 2022 roku, wzrósł on o ponad 20 proc. Średnia cena 1 mkw. wzniesienia obiektu jednorodzinnego, która uwzględnia jego wykończenie, koszt zakupu działki, a nawet urządzenie ogrodu i ogrodzenie całej posesji, wynosi ponad 5,8 tys. zł.

Jeszcze w 2017 roku koszt budowy domu parterowego o powierzchni 100 mkw. wynosił około 220 tys. zł. Rok później był o 10-12 tys. zł wyższy. W 2019 roku wynosił 253 tys. zł, a w 2020 o 20 tys. zł więcej. W 2021 roku za budowę tego samego domu trzeba było już zapłacić średnio 300 tys. zł, a w 2022 roku w I kw. – 342 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Jak obliczyć koszt budowy domu, aby nie zabrakło pieniędzy?

Sprawdź, jak oszacować koszt budowy domu i jaki margines cenowy przyjąć, by ostatecznie budżet nie został przekroczony. Rok 2022 to czas, w którym ceny materiałów budowlanych znacznie wzrastają, co powoduje poważne problemy w rzetelnym szacowaniu wydatków. Wystarczy tylko wspomnieć o tym, jak bardzo zdrożały podstawowe materiały (zmiana w marcu 2022 roku w stosunku rok do roku):

Kluczowe dla oszacowania kosztów budowy domu i zachowania finansowej stabilności w trakcie realizacji inwestycji jest poprawne przygotowanie kosztorysu. Pomocny w tym okazuje się kalkulator budowlany. Możesz dokonać wyceny budowy domu online.

Zawsze pamiętaj o tym, że musisz zachować rezerwę w swoim budżecie. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ podczas przygotowywania kosztorysu zawsze bierze się pod uwagę aktualne ceny robocizny i materiałów budowlanych, ale w trakcie budowy, która trwać może wiele miesięcy, koszty te czasami się zmieniają, i to na Twoją niekorzyść.

Dlatego na pytanie o to, jak wyliczyć koszt budowy domu, należy odpowiedzieć – ostrożnie. W obliczu przewidywanych wahań cen materiałów i robocizny najlepszym wyjściem będzie zaplanowanie w kosztorysie nadwyżki w granicach 10–20 proc. Wcale nie musisz skorzystać z nadwyżki, ale mieć ją jako margines bezpieczeństwa przy budowie domu i finansowaniu takiej inwestycji.

Ile kosztuje budowa domu 150 m2?

Kosztorys budowy domu w 2022 roku

Jeszcze zanim zdecydujecie się na kupno konkretnego projektu, sprawdźcie, jak wyglądają szacunkowe koszty budowy domu. Możecie oczywiście zapoznać się z kosztorysem budowy – w wersji płatnej to często kilkudziesięciostronicowe, bardzo szczegółowe dokumenty.

Kosztorys będzie Wam niezbędny, jeśli staracie się o kredyt hipoteczny na budowę i oczywiście możecie go kupić od razu z projektem. Zanim to jednak zrobicie, na naszej stronie przy większości projektów znajdziecie już bezpłatne, nowe oszacowania kosztów budowy, z którymi powinniście się zapoznać już na etapie porównywania ofert. 

Dowiecie się z takich dokumentów, jakie są koszty budowy domu według wybranego projektu.

„NOWE, AKTUALNE” to oznaczenie projektów, które zawierają zaktualizowane koszty robocizny, materiałów i transportu oraz wynajmu maszyn. Wzięliśmy też oczywiście pod uwagę powierzchnię zabudowy i powierzchnię użytkową konkretnego budynku. Do naszych obliczeń przyjęliśmy stawki netto dla średniego standardu wykończenia do stanu surowego zamkniętego, by realny koszt budowy domu był jak najbardziej wiarygodny. Rok 2022 niestety nie ułatwia sprawy przy przygotowywaniu kosztorysów, ponieważ ceny materiałów bardzo szybko się zmieniają.

Czy warto budować dom w 2022 roku?

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Znane powiedzenie inwestorów giełdowych mówi, że należy kupować, kiedy wszyscy sprzedają a sprzedawać, kiedy wszyscy kupuj...

Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
24.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy sytuację na rynku finansowym

Nieznaczny spadek inflacji o kilka dziesiątych punktu procentowego oraz brak...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku
19.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku

Koszt budowy domu wraz z dostępnością kredytów są czynnikami, które najsilniej kształtują popyt, a co za tym idzie, najmoc...

Koszty budowy
Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?
04.11.2022 r. Jan Susmaga

Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?

Osoby, które są już w trakcie budowy domu, na bieżąco śledzą ceny materiałów budowlanych oraz stawki robocizny, aby oblicz...

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Znane powiedzenie inwestorów giełdowych mówi, że należy kupować, kiedy wszyscy sprzedają a sprzedawać, kiedy wszyscy kupuj...

Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
24.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy sytuację na rynku finansowym

Nieznaczny spadek inflacji o kilka dziesiątych punktu procentowego oraz brak...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku
19.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku

Koszt budowy domu wraz z dostępnością kredytów są czynnikami, które najsilniej kształtują popyt, a co za tym idzie, najmoc...

Koszty budowy
Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?
04.11.2022 r. Jan Susmaga

Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?

Osoby, które są już w trakcie budowy domu, na bieżąco śledzą ceny materiałów budowlanych oraz stawki robocizny, aby oblicz...

Reklama
Zamknij