Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

dom pasywny

Dom pasywny jest rodzajem nowoczesnego obiektu jednorodzinnego, który pozwala na wypracowanie daleko idących oszczędności podczas eksploatacji budynku. Z tego powodu coraz więcej inwestorów decyduje się na taką nieruchomość. Co to oznacza w praktyce? Domy pasywne w budowie potrafią być znacząco droższe od standardowych, jednak późniejsze zyski z codziennej eksploatacji szybko równoważą poniesioną inwestycję. Sprawdź, czym jest dom pasywny i jakie warunki należy zachować przy jego budowie.

Wśród różnych projektów domów można znaleźć wiele propozycji projektów domów pasywnych. Możesz więc wybudować obiekt, którego eksploatacja nie będzie w przyszłości tak kosztowna. Sprawdź, czym powinien się charakteryzować taki budynek i w czym tkwi istota budownictwa pasywnego. Czy takie budynki będą w Polsce coraz popularniejsze w przyszłości? 

Dom pasywny – co to jest? 

Na wstępie warto wyjaśnić, co to jest dom pasywny. Definicja wskazuje, że jest obiektem, w którym dzięki odpowiednim rozwiązaniom technologicznym zminimalizowane jest zapotrzebowanie na energię. Wynosi ono standardowo poniżej 15 kWh/(m²/rok), czyli jest około ośmiokrotnie mniejsze w stosunku do standardowych domów, które zużywają rocznie nawet 120 kWh/(m²/rok). 

Chodzi tu o zapotrzebowanie na energię pierwotną, potrzebną do ogrzewania, działania urządzeń domowych i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo dom pasywny budowany jest z myślą o odzyskiwaniu maksymalnej ilości energii pochodzącej z natury – np. światła dziennego. 

Mianem domu pasywnego określa się standard budowy, w którym wznosi się i wykańcza obiekty tak, by ograniczać ich zapotrzebowanie energetyczne. Dom ten powinien być doskonale zaizolowany termicznie, niemal całkowicie szczelny, żeby ucieczka ciepła wytworzonego w jego wnętrzu była jak najmniejsza.  

Początkowo za budowę domu pasywnego trzeba zwykle więcej zapłacić, ale takie nakłady finansowe w krótkim czasie mogą się zwrócić, zwłaszcza przy rosnących kosztach produkcji energii elektrycznej.  

Dom pasywny – główne cechy 

Domy pasywne mają tak zaprojektowany układ pomieszczeń, by możliwe było osiągnięcie pasywnych zysków solarnych, czyli ogrzanie dziennych pomieszczeń światłem słonecznym. W tym celu wszystkie pomieszczenia dziennego użytkowania, jak kuchnia, salon, pokoje dzienne zorientowane są na południe, gdzie ekspozycja na światło słoneczne trwa najdłużej w ciągu doby. By zyski solarne były jak największe, stosuje się przeszklenia o znacznej powierzchni.

Niejednokrotnie w domach pasywnych możemy spotkać się z oknami połaciowymi, które zajmują całą ścianę południową budynku. Od strony północnej unika się natomiast projektowania jakichkolwiek otworów okiennych, gdyż straty ciepła są tam największe.

W idealnym domu pasywnym na ścianie północnej nie będzie żadnych okien lub tylko niewielkie, niezbędne świetliki o wysokiej szczelności. Po tej stronie domu powinno się umieścić pomieszczenia gospodarcze, garaż czy nawet sypialnie – jeśli służą nam faktycznie tylko do snu.

Czym różni się dom pasywny od domu energooszczędnego? 

Bardzo często możesz spotkać się z zamiennym wykorzystywaniem pojęć dom pasywny i dom energooszczędny. Nie są to jednak terminy tożsame. Czym charakteryzuje się zatem dom energooszczędny, a czym pasywny? Otóż pod względem samej architektury budynku nie ma między nimi wielu różnic.

Oba mają prostą, foremną bryłę, pozbawioną ozdobników architektonicznych w postaci wykuszy, lukarn czy balkonów, ponieważ potencjalnie są to mostki termiczne, które bardzo trudno zlikwidować poprzez poprawną izolację termiczną i uszczelnienia.  

Domy energooszczędne, które jak sama nazwa wskazuje, mają zmniejszać zużycie energii, muszą być budowane na planie prostokąta i być kryte jedno- lub dwuspadowym dachem. W przypadku obiektów pasywnych jest to właściwie wymóg.  

Główna różnica pomiędzy domem energooszczędnym a pasywnym tkwi w ich indywidualnym zapotrzebowaniu energetycznym. Mowa tu o energii pierwotnej, czyli nieodtwarzalnej, która pochodzi ze spalania paliw kopalnych. W przypadku domów pasywnych nie przekracza ono 15 kWh (m²/rok), natomiast dla domów energooszczędnych wartość ta wynosi 40 kWh (m²/rok).  

Właściwie domy pasywne i energooszczędne można budować z wykorzystaniem tych samych technologii. Ważniejsze jest to, jaka izolacja termiczna i jakie materiały uszczelniające zostaną użyte przy inwestycji w takie budownictwo jednorodzinne. 

Należy też odróżnić dom pasywny od zeroenergetycznego. Możesz uznać, że dom pasywny jest dobrą „bazą” do stworzenia domu zeroenergetycznego. Ma on niemal zerowe, minimalne zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych. Kiedy w domu pasywnym zamontujesz instalację fotowoltaiczną, to taki budynek może stać się budynkiem zeronergetycznym w bilansie rocznym.  

Przeczytaj również: Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Dom pasywny – dofinansowanie do budowy domu pasywnego 2021 

Domy pasywne mogą uzyskać dofinansowanie dzięki dwóm programom z Unii Europejskiej. Chodzi tu o programy: 

 • „Czyste Powietrze”, 
 • „Mój Prąd”. 

Program „Czyste Powietrze” umożliwia uzyskanie dofinansowania na nowy piec i termomodernizację już istniejącego budynku, a „Mój Prąd” pozwala uzyskać dotację do 50% kosztu inwestycji w fotowoltaikę. Dopłaty na budowę domu pasywnego mogą być realizowane na podstawie przedstawionych projektów, które będą uwzględniać rozwiązania technologiczne ograniczające do minimum zapotrzebowanie na energię.  

Warto rozejrzeć się za dopłatami z innych, lokalnych programów, które mogą pozwalać na uzyskanie dofinansowania budowy domów pasywnych. Takie wsparcie może pochodzić z: 

 • Regionalnych Programów Operacyjnych, 
 • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), 
 • Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, 
 • Funduszu Termomodernizacji i Remontów, 
 • Lokalnych Programów Antysmogowych. 

Sprawdź również: Dofinansowanie do budowy domu 2021 – jak otrzymać dofinansowane do budowy domu energooszczędnego?

Dom pasywny – czym się wyróżnia pośród innych projektów domów? 

Dom rzeczywiście pasywny wyróżnia się pośród innych projektów obiektów i samych budynków mieszkalnych tym, że ma doskonałą izolację termiczną. Przy jego budowie dąży się do wyeliminowania mostków termicznych, czyli miejsc potencjalnej ucieczki ciepła wytworzonego we wnętrzach.

Nowoczesny dom pasywny będzie miał nie tyle nawet dużą liczbę okien, ile całe przeszklenia po stronie południowej, co pozwoli ci korzystać z ciepła z promieniowania słonecznego.

Musisz wiedzieć, jakie warunki powinien spełniać każdy dom pasywny. Wymagania są zapisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 roku, zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.  

Dom pasywny to właściwie rodzaj budynku energooszczędnego, który musi odpowiadać kryteriom opracowanym przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt. Obecnie standardem w budownictwie jednorodzinnym jest wznoszenie obiektów znacząco ograniczających zużycie energii konwencjonalnej. Od 2021 roku obowiązują bowiem bardzo restrykcyjne kryteria termoizolacyjności, zbliżające nas do idei prawdziwego budownictwa pasywnego.

Domy pasywne powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U nieprzekraczający poziomu 0,15 W/m²K, podczas gdy normą w budownictwie mieszkaniowym jest dziś współczynnik 0,2 W/m²K. Izolacyjność cieplna okien mierzona współczynnikiem przenikania ciepła w stolarce pasywnej nie może przekraczać poziomu U równego 0,8 W/m²K, a w tej stosowanej po 2021 roku dla nowo budowanych domów – 0,9 W/m²K. 

Izolacyjność przegród budowlanych domu pasywnego 

Istotnym aspektem projektowania i budowania domów pasywnych jest wysoki wskaźnik izolacyjności ich przegród budowlanych – nie tylko ścian zewnętrznych. Grubość warstwy izolacyjnej domu pasywnego może sięgać nawet 30 cm, czyli jest około trzykrotnie grubsza niż standardowo.

Również okna odznaczają się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła dzięki specjalnej ramie i potrójnym szybom. Ponadto są zamontowane w warstwie izolacji cieplnej w celu uniknięcia zjawiska mostków termicznych, czyli ucieczki ciepła.  

Wszystkie te cechy domu pasywnego mają na celu zatrzymanie wytwarzanej energii wewnątrz obiektu i zminimalizowanie jej strat. Dzięki temu mamy pewność, że w pełni wykorzystujemy całą energię, którą wytwarzamy np. na potrzeby ogrzania domu czy wody. A więc dostajemy tyle, za ile zapłacimy. Oczywiście nie istnieją rozwiązania idealne i pewne straty energii są nieuniknione, ale zastosowanie odpowiedniej izolacji pomaga ograniczyć je do minimum. 

Należy pamiętać o tym, że izolacja potrzebna jest nie tylko w przegrodach zewnętrznych, lecz także w stropie i dachu oraz fundamentach, w tym płycie fundamentowej. Dom pasywny powinien mieć jak najmniej mostków termicznych, które występują z reguły w: 

 • połączeniach podłóg na gruncie ze ścianą fundamentową; 
 • wieńcach; 
 • osadzeniach drzwi i okien; 
 • połączeniach płyt balkonowych ze stropem (jeśli bryła budynku urozmaicona jest balkonami); 
 • konstrukcjach wspierających, przy mocowaniu różnego rodzaju wsporników; 
 • odciągach wystających z zewnętrznych ścian. 

Należy bardzo dokładnie wykonać ocieplenia takich miejsc – taką dodatkową izolację powinien uwzględniać już sam projekt.  

Wentylacja nawiewno-wywiewna w domu pasywnym 

Przyczyną znacznych strat ciepła w standardowych budynkach jednorodzinnych jest zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, nazywanej również wentylacją tradycyjną.  Aby tego uniknąć, w obiektach pasywnych stosuje się system nawiewno-wywiewnej instalacji wentylacyjnej, która zmniejsza straty ciepła nawet o 70-90%.

W okresie zimowym świeże, przefiltrowane powietrze przechodzi przez gruntowy wymiennik ciepła, gdzie zostaje wstępnie ogrzane. Następnie trafia do rekuperatora, który przekazuje mu ciepło powietrza wywiewanego. Takie rozwiązanie ma na celu ponowne wykorzystanie raz wytworzonej energii – ciepło ogrzanego powietrza z wnętrza budynku jest przekazywane świeżemu, przychodzącemu z zewnątrz. 

W budownictwie pasywnym bardzo ważne jest utrzymanie jak najniższego współczynnika przenikania ciepła. Dom pasywny powinien mieć, zgodnie ze wspomnianymi warunkami budowy uwzględnionymi przez europejski Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt, wydajny system wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperacją.

Pozwala on na ograniczenie ucieczki ciepła i ponowne wykorzystanie go w obiekcie do ogrzewania. Warto przy tym zaznaczyć, że system wentylacji mechanicznej połączonej z odzyskiem ciepła musi mieć odpowiednio izolowane kanały wentylacyjne, aby nie powstały w nich mostki termiczne, które dyskwalifikowałyby system jako element domu pasywnego.  

Dowiedz się więcej: Wentylacja mechaniczna – czy warto w nią inwestować? Ile kosztuje wentylacja mechaniczna?

Instalacje wspomagające w domu pasywnym 

Choć domy pasywne można stawiać wszędzie, niestety nie każdy klimat pozwala na uniknięcie zastosowania dodatkowych instalacji grzewczych. W Polsce, ze względu na długi okres jesienno-zimowy i niewielką ilość słońca w tym czasie, zazwyczaj nie jest to możliwe. Dlatego bardzo często stosuje się dodatkowe instalacje grzewcze o zredukowanej mocy grzewczej (1-2 kW), mające zapewnić komfort użytkowania obiektu.

Przykładem takiego rozwiązania jest piec akumulacyjny na energię elektryczną, który włącza się jedynie nocą, gdy obowiązuje niższa taryfa opłat za prąd.Akumuluje on energię w postaci ciepła, które oddaje w ciągu dnia. Istnieją dwa rodzaje takich pieców – dynamiczne i statyczne.

Dynamiczne piece akumulacyjne oddają ciepło przez włączone wentylatory zgodnie z preferencjami użytkownika – zgromadzona energia może zostać wykorzystana w dowolnym czasie. Ciepło z pieców akumulacyjnych statycznych jest natomiast uwalniane równomiernie w ciągu dnia.

Dynamiczne piece pozwalają więc na bardziej optymalne wykorzystanie energii, natomiast statyczne wymagają mniej zaangażowania od mieszkańców.

Sprawdź też: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

dom pasywny

Dom pasywny – jaki projekt i technologię budowlaną wybrać? 

Kiedy wiesz już, jakie warunki musi spełniać dom pasywny parterowy czy piętrowy lub z poddaszem użytkowym, warto dowiedzieć się, z czego budować obiekt pasywny, aby ograniczać straty ciepła i jednocześnie spełniać wymagania dotyczące przenikalności cieplnej przegród zewnętrznych.

Wybór technologii budowy domów pasywnych jest bardzo ważny. Zwykle rozwiązaniem jest budowa ścian dwuwarstwowych lub trójwarstwowych. Ściany jednowarstwowe tylko w nielicznych przypadkach ograniczą odpowiednio przenikanie przez nie ciepła. Dom pasywny można wybudować z wykorzystaniem:

 • drewna,  
 • keramzytobetonu, 
 • betonu komórkowego, 
 • silikatów, 
 • ceramiki tradycyjnej i poryzowanej, 
 • prefabrykatów (elementów keramzytobetonowych).  

Czy drewniany dom pasywny, z lekkim szkieletem drewnianym, będzie odpowiednim wyborem? Konstrukcja obiektu szkieletowego pasywnego w połączeniu z solidnymi fundamentami i podłogą pozwala osiągnąć pożądane parametry cieplne ścian.  

Niezależnie od wybranej technologii budowy domu pasywnego ważna jest dobra termoizolacja ścian. Najlepiej wykonać ją z wykorzystaniem styropianu frezowanego, który ma niski współczynnik ciepła. Jeśli elementy te będą układały się na tzw. zakładkę, zapobiegnie to pojawieniu się mostków termicznych. Do izolacji termicznej i akustycznej możesz też zastosować wełnę mineralną. Warstwa owej izolacji powinna mieć co najmniej 30 cm grubości.  

Mały dom pasywny z bali drewnianych czy może duży obiekt pasywny z prefabrykatów? Wszystko zależy od tego, jak dużą powierzchnię użytkową chcesz mieć w swoim budynku. Ważne jest, żeby ściany zewnętrzne miały jak najmniejszą wartość współczynnika przenikania ciepła U.  

Jak zbudować dom pasywny?

Czy można przeprowadzić budowę domu pasywnego systemem gospodarczym, czy jednak trzeba do tego celu zatrudniać ekspertów? Na ogół samodzielna budowa takiego obiektu nie będzie dobrym pomysłem. Przy stawianiu domu pasywnego trzeba wykazać się obszerną wiedzą, doświadczeniem i skrupulatnym przestrzeganiem zaleceń projektowych, tak istotnych dla budynków ograniczających zużycie energii elektrycznej.

Właściwie nie wolno budować systemem gospodarczym domu pasywnego, ponieważ istnieje wiele błędów, których popełnienie nie tylko wpłynie na zwiększenie poziomu zużycia energii, lecz także na ucieczkę ciepła. Wszystko to sprawia, że obiekt przestanie spełniać warunki odpowiednie dla domów pasywnych.

Jeśli chcemy wybudować budynek pasywny z wjazdem od południa, to południowa elewacja powinna mieć możliwie jak najwięcej okien lub przeszkleń. Takie rozwiązanie niekoniecznie będzie komfortowe dla domowników, dlatego korzystniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie wjazdu do domu pasywnego od innej strony.

Obiekt pasywny powinien mieć okna zorientowane w taki sposób względem stron świata, aby wpadało przez nie jak najwięcej promieniowania słonecznego, które dociepli pomieszczenia.

Z czego należy zrobić ściany takiego domu? Z prefabrykatów, betonu komórkowego, silikatów albo ceramiki, tyle że z zastosowaniem warstwy termoizolacyjnej o odpowiedniej grubości.

Ogrzewanie domu pasywnego – co warto wiedzieć? 

Jakie ogrzewanie powinien mieć dom pasywny? Najlepiej, aby nie był to piec na paliwa stałe, ponieważ przeczy on idei budownictwa pasywnego, które w dużej mierze jest ekologiczne.

Przykładem wspomagającej instalacji grzewczej jest kominek na biomasę. Materiałem opałowym w takim rozwiązaniu jest pellet, czyli granulat trocinowy o wysokiej wartości energetycznej, który generuje niewielką ilość popiołów i nie wydziela substancji toksycznych podczas spalania. Koszty instalacji i eksploatacji kominka na biomasę są stosunkowo niskie, ponadto użytkownik ma możliwość kontrolowania temperatury

Niezaprzeczalną zaletą ogrzewania na biomasę jest też jej stosunkowo niewielki wpływ na środowisko, co często jest bardzo ważnym aspektem dla inwestorów budujących domy pasywne. Nie bez powodu bowiem nazywa się je czasem też „domami ekologicznymi”. Obiekt pasywny jest inwestycją, która odpowiednio zaplanowana i wykonana, pozwoli zaoszczędzić na kosztach eksploatacji obiektu nawet o 80%.

Ponadto jest to rozwiązanie nowoczesne i przyjazne środowisku, dlatego cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. 

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość wybudowania taniego domu pasywnego. Sama inwestycja niestety pociąga za sobą wysokie koszty – wyższe niż w przypadku tradycyjnych obiektów. Różnice pomiędzy wzniesieniem domu spełniającego wymagania dla budynków pasywnych a postawieniem tradycyjnego, który odpowiada wymaganiom WT 2021, są coraz mniejsze.

Tani dom pasywny właściwie nie istnieje, ponieważ wysokiej jakości materiały budowlane muszą po prostu kosztować. Dzięki temu możesz jednak zdecydowanie zmniejszyć koszty eksploatacji obiektu w przyszłości.  

Dom pasywny – koszty związane z budową

Trudno określić, ile tak naprawdę będzie kosztowało wybudowanie domu pasywnego. Koszty zależne są od wielu czynników, w tym od:

 • powierzchni domu;
 • zorientowania budynku względem stron świata;
 • liczby kondygnacji – czy jest to dom parterowy, z poddaszem użytkowym czy piętrowy;
 • rodzaju technologii budowlanej;
 • zastosowanych materiałów budowlanych i izolacyjnych.

Z tego względu niełatwo jest określić, ile trzeba będzie zapłacić za dom pasywny. Cena za m2 może być jednak wyższa o 8-15% względem standardowych kosztów ponoszonych na wybudowanie obiektu jednorodzinnego. Zdarza się jednak, że dom pasywny pociągnie za sobą dużo wyższy koszt – nawet o połowę w porównaniu z kosztami wzniesienia standardowego budynku.

Kwota do zapłaty rośnie, jeśli dom położony jest np. na terenach górskich, gdzie klimat jest surowszy i trzeba użyć większej warstwy izolacji termicznej, aby zachować warunki obiektu pasywnego.

Zobacz też: Kosztorys budowy domu – sprawdź ile kosztuje budowa domu w 2021

Ile faktycznie można zaoszczędzić, decydując się na dom pasywny? 

To naturalne, że przy budowie domu pasywnego wydasz na inwestycję nawet kilkadziesiąt procent więcej niż w przypadku zwykłego budynku. Zwolennicy budownictwa pasywnego wskazują jednak, że dzięki poniesieniu takich wstępnych kosztów można wiele zaoszczędzić na późniejszej eksploatacji budynku.

Ile faktycznie wyniosą takie oszczędności i jak wyglądają one w porównaniu z eksploatacją domów jednorodzinnych wybudowanych w technologii tradycyjnej? 

Koszty eksploatacyjne  Dom pasywny Dom tradycyjny
Ogrzewanie Około 1300 zł rocznie w związku z zasilaniem pompy ciepła prądem 
 • Piec węglowy – około 3-3,5 tys. zł rocznie 
 • Piec olejowy – od 7,7 do 8,7 tys. zł rocznie 
 • Piec na pellet drzewny – od 3,6 do 4,5 tys. zł rocznie 
 • Piec gazowy – od 4,5 do 5,6 tys. zł rocznie 

Dom pasywny – czy warto się zdecydować? 

W dzisiejszych czasach, gdy w Polsce i w całej Unii Europejskiej obowiązują wyśrubowane normy dotyczące budownictwa jednorodzinnego, warto inwestować w domy energooszczędne, a także domy pasywne, ograniczające do minimum zużycie energii konwencjonalnej.

Biorąc pod uwagę to, że światowa energetyka skłania się w kierunku coraz częstszego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, warto już dziś w nie inwestować, np. w postaci instalacji fotowoltaicznej.  

Koszty energii rosną, dlatego zaleca się inwestowanie w domy pasywne, które pozwalają zdecydowanie ograniczyć rachunki za prąd przy eksploatacji budynku mieszkalnego. 

Dom pasywny czy energooszczędny – co będzie lepszym rozwiązaniem? 

Właściwie wymagania dotyczące współczynnika przenikalności cieplnej ścian czy okien i drzwi są od 2021 roku tak wyśrubowane, że różnice pomiędzy domem pasywnym a energooszczędnym są coraz mniej wyraźne

Jeśli jednak zależy Ci na mniej zwartej bryle i bardziej fantazyjnym dachu niż dach dwuspadowy czy jednospadowy, a chcesz ograniczać zużycie energii, wybierz dom w standardzie energooszczędnym. Dom pasywny ma prostą bryłę na planie kwadratu lub prostokąta, a do tego dach prosty lub co najwyżej dwupołaciowy. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdemu inwestorowi musi to pasować.  

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Partnerskie
Haier wspiera 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Partnerskie
Haier wspiera 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Co to jest tarcica i ile kosztuje?
30.08.2022 r. Jan Susmaga

Co to jest tarcica i ile kosztuje?

Tarcica stanowi bardzo ważny materiał wykorzystywany na różnych etapach prac, zarówno jako tworzywo konstrukcyjne, jak i b...

Technologie budowlane
Co to jest styrobeton i do czego warto go zastosować?
19.08.2022 r. Jan Susmaga

Co to jest styrobeton i do czego warto go zastosować?

Styrobeton jest nowoczesnym materiałem o wysokich właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych. Jest wytrzymały na wpły...

Technologie budowlane
Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?
17.08.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?

Pianobeton to materiał budowlany o szerokim zastosowaniu. Jest doskonałym izolatorem termicznym, ponieważ w jego strukturz...

Technologie budowlane
SYSTEM 3E – na czym polega unikalna polska technologia budowy domów?
08.08.2022 r. Wojciech Rynkowski

SYSTEM 3E – na czym polega unikalna polska technologia budowy domów?

SYSTEM 3E to unikalna polska technologia budowy domów, opatentowana na całym...

Technologie budowlane
Co to jest tarcica i ile kosztuje?
30.08.2022 r. Jan Susmaga

Co to jest tarcica i ile kosztuje?

Tarcica stanowi bardzo ważny materiał wykorzystywany na różnych etapach prac, zarówno jako tworzywo konstrukcyjne, jak i b...

Technologie budowlane
Co to jest styrobeton i do czego warto go zastosować?
19.08.2022 r. Jan Susmaga

Co to jest styrobeton i do czego warto go zastosować?

Styrobeton jest nowoczesnym materiałem o wysokich właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych. Jest wytrzymały na wpły...

Technologie budowlane
Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?
17.08.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?

Pianobeton to materiał budowlany o szerokim zastosowaniu. Jest doskonałym izolatorem termicznym, ponieważ w jego strukturz...

Technologie budowlane
SYSTEM 3E – na czym polega unikalna polska technologia budowy domów?
08.08.2022 r. Wojciech Rynkowski

SYSTEM 3E – na czym polega unikalna polska technologia budowy domów?

SYSTEM 3E to unikalna polska technologia budowy domów, opatentowana na całym...