Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czy można wybudować dom za 150 tys. zł? Jaki projekt wybrać?

Czy można wybudować dom za 150 tys. zł? Jaki projekt wybrać?

Czy da się wybudować dom za 150 tys. zł, czyli mniej więcej w cenie bardzo małego mieszkania i to z pewnością, nie w dużym mieście? Czy wystarczy wybrać odpowiedni projekt i wiedzieć, na czym można zaoszczędzić? Dowiedz się, jaki dom za 150 000 zł masz szansę zbudować i jak się przygotować do realizacji takiej inwestycji.

Dom za 150 tys. zł – czy da się wybudować dom w cenie mieszkania?

Budowa domu uważana jest za drogą inwestycję, dlatego dom za 150 tys. zł wydaje się niemożliwy do zrealizowania. Taka suma bowiem pozwala dzisiaj kupić co najwyżej niewielką kawalerkę w małym mieście i to najpewniej do generalnego remontu. Jak się jednak okazuje, bez problemu znajdziemy gotowy projekt domu, którego szacunkowy koszt budowy zmieści się w 150 000 zł. Wbrew pozorom taki budynek może być też atrakcyjny wizualnie oraz bardzo wygodny.

Na pytanie, czy da się wybudować dom za 150 tys. zł, odpowiedź zatem brzmi: można, ale jest tutaj pewien haczyk. Taka kwota wystarczy bowiem wyłącznie na wzniesienie budynku i to głównie do stanu surowego zamkniętego. Niemal na pewno taki budżet będzie zbyt mały na sfinansowanie także zakupu działki. Dodatkowe środki mogą okazać się niezbędne również do wykończenia budynku.

O budowie domu za 150 tys. zł mogą zatem pomyśleć przede wszystkim osoby, które już posiadają działkę budowlaną i chcą samodzielnie przeprowadzić prace wykończeniowe. Projekty domów tanich w budowie są również dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy nie mogą sobie pozwolić na wysoki kredyt lub ogólnie mają skromne oszczędności.

Jaki projekt domu możemy zrealizować za 150 tys. zł?

Jeśli chcesz wybudować dom jednorodzinny za 150 tys. zł, projekt takiego budynku najszybciej wybierzesz z katalogu gotowych projektów. Gotowy projekt jest też znacznie tańszy od tego wykonywanego na zamówienie, więc dla osób szukających oszczędności również pod tym względem będzie korzystniejszy.

Musisz mieć świadomość, że niemal każdy projekt domu za 150 tys. zł będzie przewidywał wzniesienie małego budynku o niewielkiej powierzchni użytkowej. Zazwyczaj domy, które można wybudować za te pieniądze, mają maksymalnie 70-80 m2.

Mając budżet 150 tys. zł, wybudujesz dom parterowy lub z poddaszem, który będzie miał prostą konstrukcję na planie prostokąta i równie prosty dach jedno- lub dwuspadowy. Taki budynek nie będzie miał podpiwniczenia, ponieważ prace ziemne są kosztowne i podwyższają ogólne koszty budowy.

Nieco trudniej będzie znaleźć projekt domu za 150 tys. zł z garażem w bryle budynku. W takim przypadku musisz się liczyć z tym, że będzie miał on mniejszą powierzchnię mieszkalną np. do 50-60 m2. Nie chcąc rezygnować z komfortowego wnętrza, warto więc pomyśleć o wzniesieniu niezależnej i znacznie tańszej wiaty garażowej.

Szukając oszczędności, warto rozważyć dom szkieletowy lub prefabrykowany za 150 tys. zł. Taki budynek wznosi się w dużej części z gotowych elementów, dlatego jego budowa jest szybsza, co przekłada się na niższe koszty budowy niż w przypadku domu murowanego (w niektórych przypadkach są one niższe nawet o 20-30%). Można również wybudować dom za 150 tys. w tradycyjnej technologii – najtańszym rozwiązaniem będzie tu wykorzystanie pustaków lub bloczków betonowych.

Co ważne, bez problemu można dzisiaj wybudować za 150 tys. zł dom energooszczędny, dzięki czemu można zaoszczędzić także na późniejszych kosztach jego eksploatacji.

Dowiedz się także: Ile kosztuje budowa domu 100m2? Cennik budowy domu w 2022 roku

Budowa domu za 150 tys. zł – kosztorys

Wybierając projekt domu, który można wybudować za 150 tys. zł, należy zwrócić uwagę na kosztorys jego budowy. W większości przypadków gotowe projekty zawierają kosztorys wzniesienia budynku w stanie surowym zamkniętym. Ile zatem będzie kosztowała budowa domu za 150 tys. zł w tym stanie?

Poniżej prezentujemy orientacyjne koszty wykonania najważniejszych prac dla domu parterowego o powierzchni 80 m2, z salonem i 2 dodatkowymi pokojami oraz z garażem jednostanowiskowym, który wznoszony jest w technologii murowanej (z betonu komórkowego):

  • koszt prac ziemnych i fundamentów – około 35 000 zł
  • koszt wzniesienia konstrukcji budynku, stropu i dachu – około 95 000 zł
  • koszt wykonania stolarki okiennej i drzwiowej – około 20 000 zł.

Warto pamiętać, że dołączony do projektu kosztorys domu za 150 tys. zł obejmuje koszty materiałów i robocizny, jednak z uwzględnieniem cen uśrednionych. Rzeczywiste koszty wzniesienia budynku mogą więc być niższe, jeśli wybierze się tańszą ekipę budowlaną. Ceny będą także uzależnione od miasta, w którym wynajmiemy ekipę budowlaną, ponieważ cennik usług budowlanych w Warszawie będzie inny, niż np. w Kaliszu.

Co ważne, zaoszczędzić można również na materiałach. Wystarczy przeanalizować dołączone do projektu domu za 150 tys. zestawienie materiałów i sprawdzić, czy można je kupić taniej np. w lokalnej hurtowni.

Jak zbudować dom za 150 000 zł?

Wiele osób zastanawia się, jak zbudować dom za 150 tys. zł, ponieważ jest to rzeczywiście dość skromny budżet. Wyjaśniliśmy już, taka suma powinna wystarczyć na wzniesienie budynku w stanie surowym zamkniętym. Dom za 150 tys. zł można jednak także wybudować w stanie deweloperskim – w takim przypadku jednak należy wybrać projekt przewidujący niższe koszty budowy do stanu surowego zamkniętego.

W Extradom bez problemu znajdziesz projekt niewielkiego domu, którego koszty wzniesienia wynoszą 100-120 tys. zł. Pozostała kwota powinna wystarczyć na wykonanie posadzek, ocieplenia, a nawet na podłączenie instalacji.

Z pewnością dobrym sposobem na oszczędności i zmieszczenie się w budżecie 150 tys. zł jest budowa domu systemem gospodarczym. W tym przypadku do każdego etapu prac można zatrudnić innych fachowców (wybierając tych w miarę najtańszych), a część robót wręcz wykonać samodzielnie. W ten sposób można obniżyć koszty budowy nawet 10-20% w porównaniu do tych, jakie trzeba ponieść, zatrudniając profesjonalną ekipę budowlaną.

Warto pamiętać, że dość istotną kwestią przy budowie domu za 150 tys. zł jest to, ile metrów będzie miał budynek. Im mniejszą będzie miał powierzchnię, tym będzie tańszy w budowie. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, za kwotę do 150 tys. zł można wznieść budynek nie większy niż 50-80 m2.

Domy na zgłoszenie do 35 m2. Co trzeba wiedzieć, jeśli myślimy nad jego budową?

Dom za 150 tys. pod klucz – czy to w ogóle możliwe?

Dom za 150 tys. zł pod klucz będzie trudny do wybudowania, ponieważ należy mieć świadomość, że prace wykończeniowe pochłoną minimum 50 tys. zł. Jak zatem zmieścić się w budżecie, by zrealizować dom pod klucz za 150 tys.? Przede wszystkim można zdecydować się na budowę mniejszego domu (np. 50-60 m2), najlepiej parterowego, bez piwnicy i bez garażu. W ten sposób można ograniczyć koszty budowy.

Prace wykończeniowe można też rozłożyć w czasie i większość z nich wykonać samodzielnie. Sposobem na oszczędności jest również wybór tańszych materiałów i rozwiązań technologicznych. Budowa domu za 150 tys. zł będzie bardziej realna, jeśli np. zastosujesz strop drewniany lub prefabrykowany zamiast gęstożebrowego bądź żelbetowego, na elewacji położysz zwykły tynk zamiast dekoracyjnego, a dach pokryjesz blachą zamiast dachówkami ceramicznymi.

Wnętrze również można wykończyć tańszym kosztem, decydując się np. na położenie standardowych paneli laminowanych zamiast drewnianych, montaż drzwi z MDF zamiast z drewna, czy też wyłożenie łazienki wodoodporną tapetą zamiast płytkami ceramicznymi.

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Koszt i cena budowy w 2022 roku Sprawdź!

Dom za 150 tys. zł – czy w 2022 roku będziemy w stanie go wybudować?

Od dłuższego czasu ceny usług i materiałów budowlanych systematycznie rosną, a eksperci wieszczą, że inflacja będzie utrzymywała się na wysokim poziomie także w 2022 roku. Na spadek cen raczej nie ma więc co liczyć. Wraz z cenami wzrosną zatem koszty budowy.

Czy w takim razie są szanse na budowę domu za 150 tys. zł w 2022 roku? Nie jest to niemożliwe, jednak aby zmieścić się w budżecie, trzeba będzie szukać naprawdę sporych oszczędności przy wyborze materiałów i wykonawców. Ze względu na ryzyko dalszych wzrostów cen warto też wybrać odpowiedni projekt domu.

Najlepiej zdecydować się na mniejszy budynek i przede wszystkim taki, którego kosztorys budowy jest oszacowany na niższą kwotę niż tę, którą mamy do dyspozycji. Wówczas pozostanie nam pewien margines bezpieczeństwa, dzięki któremu w razie podwyżki cen materiałów i robocizny będzie można dokończyć inwestycję.

Należy sobie jednak zadać pytanie, czy próbując za wszelką cenę oszczędzić na materiałach i powierzchni domu, nie spotkamy się z sytuacją, w której dom będzie niefunkcjonalny, a w dodatku bardzo szybko ulegnie zniszczeniu, z powodu warunków atmosferycznych i eksploatacji.

Zamieniając trwałe materiały na tańsze zamienniki, owszem zbliżamy się do realizacji marzenia, jakim jest posiadanie własnego domu, jednak możemy w niekrótkim czasie stanąć w obliczu kolejnych wydatków, jakim będzie wymiana bądź naprawa zużytych elementów. Trzeba dokładnie przemyśleć, czy może poczekanie z budową i zgromadzenie większych oszczędności nie będzie korzystniejsze długoterminowo.

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Domy za jedno euro to najczęściej zaniedbane i opuszczone nieruchomości, które gminy w krajach południowej Europy oferują...

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
21.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem starego domu na rynku wtórnym...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę
14.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę

Aktualne i wiarygodne koszt budowy domu to jedna z kluczowych informacji, jak...

Koszty budowy
Jak zoptymalizować koszty budowy domu?
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak zoptymalizować koszty budowy domu?

Koszty budowy domu to temat, który nieustannie przyciąga uwagę potencjalnych inwestorów. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uw...

Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Domy za jedno euro to najczęściej zaniedbane i opuszczone nieruchomości, które gminy w krajach południowej Europy oferują...

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
21.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem starego domu na rynku wtórnym...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę
14.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę

Aktualne i wiarygodne koszt budowy domu to jedna z kluczowych informacji, jak...

Koszty budowy
Jak zoptymalizować koszty budowy domu?
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak zoptymalizować koszty budowy domu?

Koszty budowy domu to temat, który nieustannie przyciąga uwagę potencjalnych inwestorów. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uw...

REKLAMA
Zamknij