Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Budowa domu związana jest z podejmowaniem mnóstwa decyzji oraz z dopilnowywaniem szczegółów. Istotnym aspektem jest tu wybór instalacji wewnętrznych, w tym grzewczej, elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Czym są instalacje wewnętrzne i jakie formalności są z nimi związane? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jakie są rodzaje instalacji wewnętrznych?

Instalacje wewnętrzne – co to jest i jakie rodzaje instalacji wyróżniamy? Są to jedne z najważniejszych elementów każdego budynku, które pozwalają w nim normalnie funkcjonować i bez których dom czy inny obiekt byłby w zasadzie tylko ścianami i podłogą. Przy tak dużej inwestycji jak budowa domu instalacje wewnętrzne są więc niezbędne. To do nich podłącza się później tak naprawdę wszystkie urządzenia. Należy o nich pomyśleć odpowiednio wcześnie, już na etapie planowania budowy. W związku z tym jakie instalacje w domu są konieczne?

Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie

Wyróżniamy następujące rodzaje instalacji wewnętrznych:

1. Instalacje elektryczne

Projektując instalacje elektryczne warto mieć na uwadze komfort użytkowników oraz przeznaczenie pomieszczeń i przyszły rozkład w mieszkaniu urządzeń elektrycznych. Warto wcześniej skonsultować projekt z inwestorem, ponieważ to pozwoli znaleźć najbardziej optymalne rozwiązania. Na początku należy określić zapotrzebowanie na energię elektryczną, przy czym bierze się tu pod uwagę szacowaną liczbę urządzeń, które podłączone będą do prądu, a więc wszelkie sprzęty RTV, AGD, oświetlenie itp. Ponadto mamy tu możliwość wyboru różnych rodzajów instalacji elektrycznych:

  • podtynkowe instalacje elektryczne – w tym przypadku elektryka złożona jest okrągłych przewodów elektrycznych, które ukryte są w tzw. peszlach. Montaż tej instalacji jest dość kosztowny, aczkolwiek umożliwia łatwą wymianę przewodów elektrycznych w przyszłości.
  • natynkowe instalacje elektryczne – tutaj przewody prowadzi się po ścianie, a wykorzystuje się do tego listwy maskujące. Montuje się je na otynkowanych już ścianach. Jest to najmniej skomplikowany sposób montażu instalacji elektrycznych, a dodatkowo elektrykę można łatwo wymienić.
  • wtynkowe instalacje elektryczne – to dość nowoczesny sposób montażu elektryki. Układa się tu na ścianach wielożyłowych płaskie przewody elektryczne. Dzięki temu nie trzeba kuć ścian, a przewody maskowane są przez warstwę tynku. Wadą jest tu jednak problematyczna i skomplikowana wymiana elektryki w przyszłości.
  • podłogowe instalacje elektryczne – najbardziej nowoczesny sposób montażu instalacji elektrycznej, który stosuje się od niedawna. Elektryka zostaje rozprowadzona pod podłogą. Wymaga to dużej precyzji. Kable idące pod podłogą umieszcza się w peszlach, by zapobiec uszkodzeniu instalacji. Trudno jest tu jednak wykonać ewentualne poprawki, dlatego do wykonania tego rodzaju instalacji elektrycznej należy wybrać doświadczonych fachowców.

Przed montażem i dokładnym zaprojektowaniem instalacji elektrycznych warto rozważyć, jakie dodatkowe przyłącza elektryczne mogą być potrzebne. W związku z tym należy przemyśleć kwestię domofonu, bram wjazdowych, oświetlenia ogrodowego itp.

2. Instalacje gazowe

Instalacja gazowa jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w domu. Dzięki nim możliwe jest łatwiejsze ogrzewanie domu oraz podgrzewanie wody. Można rozróżnić dwa rodzaje instalacji gazowych ze względu na sposób dystrybucji do budynku. Są to instalacje wykorzystujące gaz ziemnych, a także instalacje z LPG, czyli z gazem płynnym. Najczęściej stosuje się pierwszy wariant. W tym przypadku niezbędne jest podłączenie się do sieci gazowej. Jeśli chodzi o instalację z LPG, tutaj wykorzystuje się specjalny zbiornik ulokowany na zewnątrz budynku.

W skład instalacji gazowej wchodzą takie elementy jak: rury, złączki, obejmy, armatura czerpalna, armatura regulacyjna, gazomierze, akcesoria ochronne i uszczelniające, a także reduktory ciśnienia. Poza tym konieczne są również otwory rewizyjne, ponieważ dzięki nim możliwy jest dostęp do systemu instalacyjnego w razie ewentualnych problemów.

3. Instalacje grzewcze

Instalacja grzewcza zapewni odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, ale musi być ona zaprojektowana w sposób, który pozwala na równomierny rozkład temperatur – wówczas będzie najbardziej skuteczna. Warto zastanowić się nad formą ogrzewania – czy będzie to centralne ogrzewanie piecem gazowym, piecyki na paliwo stałe czy na przykład piece zasypowe. Dwie pierwsze opcje są najwygodniejsze, aczkolwiek najpopularniejsze i najtańsze są piece zasypowe, choć wiążą się z koniecznością kontrolowania paleniska, co bywa dla wielu osób mało komfortowe. Możliwy jest także wybór pieca z podajnikiem automatycznym, co eliminuje część problemów z piecem zasypowym. Dodatkowo warto rozważyć instalację kominka z płaszczykiem wodnym.

4. Instalacja wodno-kanalizacyjna

Projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej to istotna część dokumentacji. Warto na wstępie zaplanować umiejscowienie kuchni i łazienki, a następnie planuje się rozmieszczenie podejść. Można wyróżnić tu instalację wodną zewnętrzną, instalację wodną wewnętrzną oraz sieci wodociągowe. Istotne jest tu zorientowanie się, na jakiej wysokości ma być zamontowana instalacja wodna, a więc dokładnie zaplanować kwestie położenia i wielkości wanny, prysznica, zlewów czy toalet. Równie ważna jest instalacja kanalizacyjna, do której systemu zalicza się m.in. syfon, rewizje, wypustki podłogowe czy wywiewki wentylacyjne.

5. Instalacje teletechniczne i alarmy

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu warto zastanowić się, czy potrzebne będą alarmy oraz instalacje teletechniczne. Niektóre alarmy wymagają bowiem poprowadzenia przewodów elektrycznych. Dzięki alarmom i teletechnice zwiększamy bezpieczeństwo domu oraz mieszkańców, a wszelkie systemy monitoringu czy czujniki są coraz popularniejszym rozwiązaniem.

Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie

Prawo budowlane a instalacje wewnętrzne

Jeśli chodzi o prawo budowlane, instalacje wewnętrzne również mu podlegają. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby prawo to było stabilne, niemniej jednak ostatnie lata pokazały, że w tym zakresie normą są ciągłe zmiany. Ostatnie z nich zostały wprowadzone nowelizacją rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 1 stycznia 2018 roku w sprawie warunków technicznych, którymi powinny cechować się budynki oraz ich umiejscowienie.

Czy instalacje wewnętrzne wymagają pozwolenia na budowę?

Wiele osób zastanawia się zapewne, czy w kwestii takiej jak pozwolenie na budowę instalacje wewnętrzne również podlegają odpowiednim zgodom. Warto więc wiedzieć, że pozwolenia na budowę wymaga budowa takich instalacji jak: elektroenergetyczna, wodociągowa, cieplna, kanalizacyjna, klimatyzacyjna i telekomunikacyjna w przypadku nowo projektowanego budynku.

Istnieją jednak instalacje wewnętrzne bez pozwolenia. Zalicza się do nich wszelkie wcześniej wymienione instalacje z tą różnicą, że muszą być one montowane wewnątrz użytkowanego budynku. W związku z tym pozwolenia nie wymaga remont istniejących już instalacji. Warto też zdawać sobie sprawę, że o ile instalacje często nie wymagają ani pozwolenia, ani zgłoszenia, o tyle sieci wymagają już zgłoszenia.

Ponadto rozważając zależność: instalacje wewnętrzne a pozwolenia na budowę należy rozważyć też przypadek obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W takiej sytuacji roboty budowlane zawsze wymagają pozwolenia na budowę. Poza tym jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji należy sporządzić opis techniczny dołączany do projektu, który nie jest warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę, ale jest dokumentem wymaganym, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Co jeśli projekt budowlany przewiduje dodatkowe instalacje wewnętrzne?

Czy projekt budowlany musi zawierać instalacje wewnętrzne? Odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana, ponieważ prawo w tej kwestii często się zmienia. Obecnie projekt techniczny uwzględniający instalacje wewnętrzne mieści się w projekcie technicznym Czasem projekt budowlany przewiduje różnego rodzaju dodatkowe instalacje, które wpływają na wygodę użytkowania budynku.

Można do nich zaliczyć między innymi takie instalacje jak: wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, klimatyzacja czy instalacja solarna. Co ważne, możliwe jest dokonywanie zmian w projekcie, w tym właśnie zmiany dotyczące instalacji. Zmiany takie należy zaznaczyć na projekcie, a często także trzeba sporządzić rysunki zamienne, dołączane jako aneks do dokumentów składanych z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Co powinien zawierać projekt instalacji wewnętrznych?

Jeśli chodzi o instalacje wewnętrzne, projekt taki powinien zawierać przede wszystkim opis techniczny instalacji, wszelkie obliczenia, schemat ideowy instalacji, zestawienie materiałów oraz plany instalacji. Warto więc przygotować rysunki techniczne elementów instalacji, sposób ich rozmieszczenia, a także schematy wodomierzy i gazomierzy. Dodatkowo należy dołączyć również kopię uprawnień projektanta, jego oświadczenie, aktualne kopie przynależności do izby itd.

Ile kosztują instalacje wewnętrzne?

Koszty instalacji wewnętrznych różnią się z reguły zależnie od tego, jaka jest powierzchnia domu, ile instalacji i jakiego rodzaju będzie znajdować się w budynku itp.  W przypadku domu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych, gdzie znajduje się jedna łazienka z dodatkowym WC, a także kuchnia i dodatkowy punkt na zewnątrz, należy liczyć się kosztami około 4500 zł za samą instalację wodno-kanalizacyjną. Zdecydowanie bardziej kosztowna jest instalacja elektryczna, której koszt to z reguły minimum 10 000 zł.

Jeżeli chodzi o instalację grzewczą to w przypadku domu o wspomnianej wielkości trzeba będzie zapłacić około 11 500 zł za tradycyjne grzejniki i ogrzewanie podłogowe łącznie. Niestety, nie są w to wliczone koszty pieca, który jest jeszcze droższy. Za piec węglowy trzeba zapłacić około 16 000 zł plus oczywiście koszty tzw. robocizny. Są to tylko szacunkowe wydatki i mogą różnić się w zależności od wielu czynników. Poza tym należy pamiętać, że koszty wzrastają z roku na rok o kilka procent.

Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie

Co należy uwzględnić w opisie technicznym?

Opis techniczny według nowych zapisów ustawowych jest konieczny przy składaniu zawiadomienia o planowanym terminie robót budowlanych. Nie ma on co prawda wpływu na uzyskanie pozwolenia budowlanego, niemniej jednak jest dokumentem wymaganym jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. W opisie technicznym znajdują się takie kwestie jak opis konstrukcji, wyniki obliczeń, charakterystyka energetyczna, a często takie badania geologiczno-inżynierskie oraz geotechniczne warunki postawienia budynku.

W opisie technicznym należy uwzględnić nie tylko informacje ogólne, ale także warunki przyłączenia wydawane przez wodociągi, gazownie i gminę. Ponadto dokument ten powinien zawierać ogólne dane i szczegółowe wytyczne związane z poszczególnymi instalacjami, materiałami, urządzeniami i armaturą. Oprócz tego potrzebne będą karty doborowe urządzeń, wykaz norm i aktów prawnych do wykonania i odbioru instalacji oraz wytyczne dla wykonawców konkretnych branż.

Warunki techniczne wykonania i odbioru instalacji wewnętrznych

Warunki techniczne wykonania i odbioru instalacji to przede wszystkim zgodność wykonania w projektem technicznym urządzeń i z zapisami w dzienniku budowy dotyczącymi zmian i odstępstw od dokumentacji technicznej. Poza tym przy odbiorze końcowym przedstawia się następujące dokumenty: dokumentację techniczną wraz z naniesionymi zmianami i uzupełnieniami, dziennik budowy, książeczkę obmiarów, ewentualne protokoły odbiorów częściowych za roboty „zanikające”, protokoły prób i badań, a także instrukcje obsługi i świadectwa jakości (wydane przez dostawców urządzeń i materiałów podlegających odbiorom technicznym).

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij