Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Pompa ciepła - jak działa pompa ciepła i czy warto nią ogrzewać dom?

Pompa ciepła - jak działa pompa ciepła i czy warto nią ogrzewać dom?

Pompa ciepła to urządzenie, które coraz częściej pojawia się w projektach domów. Pozwala skutecznie ogrzać budynek, zapewniając przy tym stosunkowo niskie koszty użytkowania. Jest bezpieczna, ekologiczna oraz łatwa w montażu, chociaż wymaga nakładów finansowych na instalację. Sprawdź, jakie rodzaje masz do wyboru oraz jak dostać na nią dofinansowanie!

Pompa ciepła - co to jest?

Jeśli dopiero szukasz rozwiązania na skuteczne ocieplenie domu, mogą zainteresować Cię pompy ciepła. Co to jest? To urządzenie, które z wyglądu przypomina duży kocioł grzewczy na gaz. Podobnie jak on, pompa ciepła służy do ogrzewania domu. Wykorzystuje ona przemiany termodynamiczne ciepła, takie same jak te w lodówkach oraz klimatyzatorach.

Zasilana jest energią elektryczną, ale ze względu na niewielkie jej zużycie, opłaca się bardziej niż ogrzewanie kotłem na gaz lub olej.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Wybór odpowiedniego urządzenia utrudnia fakt, że nie istnieje tylko jedna pompa ciepła. Rodzaje są zasadniczo trzy. Czym się wyróżniają?

Pompa ciepła wodna

Pompy wodnej wykorzystują ciepło z wody gruntowej, która utrzymuje dość wysoką temperaturę przez cały okres zimowy. Do jej funkcjonowania potrzebne są dwie studnie głębinowe. Ze studni czerpanej nabierana jest woda, z której odbierane jest ciepło. Następnie trafia ona do studni zrzutowej

Pompa wodna może powstać z wykorzystaniem stawu lub podobnego zbiornika wodnego. Woda pobierana ze stawu wymaga jednak filtrowania oraz okresowej wymiany instalacji, przez co pompa jest uciążliwa w eksploatacji. Ten typ pompy jest również stosunkowo drogi, ale wydajny, dlatego sprawdzi się w miejscach o bardzo wysokim zapotrzebowaniu na ciepło. 

Pompa ciepła powietrzna

W pompie powietrznej dolnym źródłem ciepła jest powietrze. Ze względu na to wydajność pompy w bardzo chłodnych miesiącach jest zdecydowanie mniejsza. Wtedy zwiększa się natomiast zapotrzebowanie na energię elektryczną, co przyczynia się do wysokich rachunków za ogrzewanie.

Przez większość sezonu jednak pompa działa w sposób ekonomiczny. Szacuje się, że średnie miesięczne koszty w sezonie mogą być o połowę niższe od kosztów ogrzewania grzejnikiem elektrycznym.

Dowiedz się więcej: Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki do domu?

Pompa ciepła gruntowa

Pompa gruntowa pobiera ciepło z gruntu na głębokości około 1,5m, co pozwala pozyskać ciepło w ilości nawet cztery razy większej, niż ilość prądu zużywana przez pompę. Szczególnie dobrym wyjściem jest wymiennik gruntowy z rurami umieszczonymi pionowo w głębokich odwiertach, który zapewnia stabilność działania przez cały okres grzewczy.

Inwestorzy często jednak wybierają wymiennik poziomy, który zapewnia niższe koszty inwestycyjne oraz o połowę tańsze ogrzewanie niż gazem ziemnym.

To może cię zainteresować: Termostat grzejnikowy - czym jest i jak prawidłowo ustawić termostat grzejnikowy?

Jak działa pompa ciepła?

Jeśli chcesz świadomie wybrać sposób ogrzewania, powinieneś wiedzieć, co to jest pompa ciepła i jak działa. Żeby zrozumieć, jak działa pompa ciepła, musisz wiedzieć, z jakich obiegów się składa

 • obieg solanki – odbiera energię cieplną z ziemi, powietrza lub wody gruntowej oraz przenosi ją do obiegu czynnika chłodzącego, 
 • obieg czynnika chłodzącego – przenosi energię cieplną źródła ciepła na wyższy poziom temperatury, co umożliwia jej wykorzystanie, a następnie oddanie do obiegu grzewczego, 
 • obieg grzewczy – ogrzewający pomieszczenia mieszkalne. 

Ogrzewanie – pompa ciepła – jak to działa?

Jak działa powietrzna lub gruntowa pompa ciepła? Zasada jest prosta. W systemie krąży roztwór glikolu, który pobiera ciepło z gruntu lub wody. Następnie następuje przekazanie energii z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego.

Pompa ciepła – zasada działania

 1. Obieg czynnika chłodniczego podłączony przez parowacz do źródła ciepła pobiera energię.
 2. Czynnik chłodniczy paruje.
 3. Obieg czynnik chłodniczego oddaje ciepło do instalacji grzewczej.
 4. Czynnik chłodniczy skrapla się.

Sprawdź też: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Jakie są najważniejsze parametry pomp ciepła?

Analizując, jaka pompa ciepła jest najlepsza, powinieneś wziąć pod uwagę dwa główne parametry: COP oraz SCOP. To one określają, jaką sprawność ma pompa ciepła. Co to jest COP? To współczynnik określający w jakim stopniu  urządzenie wykorzystuje ciepło pozyskane w stosunku do zużytego prądu.

Współczynnik COP oblicza się, dzieląc ciepło oddawane przez pompę przez pobieraną energię elektryczną. Im jest wyższy, tym więcej ciepła można wytworzyć przy zużyciu tej samej ilości energii elektrycznej. Żeby skutecznie porównywać ze sobą dwa modele, pamiętaj, aby sprawdzić, czy podane wartości było obliczane według tej samej normy PN-EN 14511. 

Współczynnik SCOP natomiast pozwala dość dokładnie oszacować koszty eksploatacji pompy, gdyż uwzględnia zmiany warunków pracy urządzenia w czasie. Dzięki niemu możesz zorientować się, jak dużo będzie Cię kosztować ogrzewanie domu. Możesz w tym celu skorzystać z gotowych kalkulatorów efektywności dostępnych online.

Czym warto się kierować przy wyborze pompy ciepła?

Aby odpowiedzieć na pytanie: jaka pompa ciepła będzie najlepsza? Powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na parametry, ale również na źródło górne oraz dolne. Nie w każdym przypadku sprawdzi się bowiem każda pompa ciepła. Jaką wybrać?

Pompa ciepła - jakie źródło górne?

Górne źródło w domu rodzinnym to centralny system ogrzewania. Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie ogrzewanie płaszczyznowe: sufitowe, podłogowe lub ścienne. Chętnie wybierane są również grzejniki z wentylatorami, które są w stanie intensyfikować ruch powietrza. 

Pompa ciepła - jakie źródło dolne?

Źródło dolne musi być dobrane do możliwości działki. Powietrze może być źródłem dolnym na każdej działce, ale grunt, czy woda już niestety nie.

Woda podziemna jest bardzo dobrym nośnikiem ciepła, ale w Polsce jest niewiele działek o odpowiednim jej składzie. Jeśli masz wystarczająco dużo środków najlepszym wyjściem może być więc grunt, który w przeciwieństwie do powietrza jest źródłem ciepła o stosunkowo stabilnych parametrach. 

Sprawdź: Jakie ogrzewanie stosować w domu enegooszczędnym?

Pompa ciepła z rekuperacją - jakie są korzyści z instalacji pompy ciepła i rekuperacji?

Wybierając rozwiązania grzewcze, warto pomyśleć o korzyściach, jakie daje pompa ciepła z rekuperacją. Koszt takiego rozwiązania dość szybko zwraca się w oszczędnościach przy użytkowaniu.

Dom z rekuperacją ma bowiem dużo mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, co pozwala obniżyć płacone co miesiąc rachunki za ogrzewanie. Odpowiednio dobrany oraz zamontowany system grzewczy zapewnia również komfort cieplny w pomieszczeniach domu. 

Jak dobrać moc pompy ciepła do powierzchni domu?

Dobór pompy ciepła zdecydowanie ułatwia kalkulator, jednak obliczenia warto zlecić specjaliście. Standardowa odpowiedź na pytanie: jaka pompa ciepła do 100 m2 lub 200m2 to urządzenie o nominale do 10 kW. W obliczeniach bierze się pod uwagę straty ciepła budynku, rodzaj źródła dolnego oraz instalacji grzewczej oraz ewentualne inne źródła ciepła. 

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Żeby oszacować, ile prądu pobiera pompa ciepła, powinieneś określić zapotrzebowanie budynku na energię, a następnie liczbę kWh podzielić przez współczynnik COP pompy ciepła. Zakładając, że pompa ciepła powietrzna ma współczynnik 3, natomiast gruntowa 4, zużycie prądu będzie niższe, jeśli zdecydujesz się na drugie rozwiązanie. 

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła wraz z instalacją? To zależy od technologii, na której opiera się pompa ciepła. Cena wykonania gruntowej pompy będzie wyższa, jednak jej eksploatacja może być bardziej ekonomiczna, gdyż jest bardziej wydajna niż powietrzna pompa ciepła. Ile kosztuje mniej więcej? 

 • pompa ciepła powietrze/woda (cena z montażem) – koszt około 30 tys. złotych
 • pompa gruntowa (cena z montażem) – koszt około 44 tys. złotych 

Ze względu na brak konieczności wykonywania źródła dolnego, pompa ciepła powietrze/woda do CO i CWU jest tańsza. Cena samej instalacji nie powinna być jednak jedynym czynnikiem, jaki weźmiesz pod uwagę. Równie ważne są koszty utrzymania pompy

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła? Koszt miesięczny zależy od w dużej mierze od współczynnika COP. Jeden kWh energii elektrycznej kosztuje około 60 groszy. W przypadku pompy o COP równym trzy, koszty zużycia energii będzie wynosiły około 20 groszy za jeden kWh.

Żeby policzyć koszty utrzymania pompy, musisz bowiem podzielić koszty energii przez parametr COP. W przypadku pomp powietrznych oraz wodnych, COP równe jest zwykle 3. Natomiast pompy gruntowe mają COP równe 4, dzięki czemu cena ciepła obniża się o 15 groszy. 

Gdzie można zamontować pompę ciepła?

W jakim miejscu powinna być zlokalizowana pompa ciepła? Gdzie zamontować takie urządzenie? Pompa nie wymaga specjalnego pomieszczenia, jednak jej wielkość oraz hałas, jaki generuje, może wpłynąć na dobór lokalizacji, w której stanie pompa ciepła.

Montaż na strychu lub montaż w piwnicy będą więc bardzo dobrym rozwiązaniem. Niektóre modele umieszcza się również na zewnętrz budynku. 

Pompa ciepła - montaż krok po kroku

Lepiej nie brać się za samodzielne wykonanie pompy ciepła. Montaż krok po kroku najlepiej pozostawić fachowcom. Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła działa skutecznie tylko wtedy, jeśli montaż zostanie wykonany poprawnie, dlatego warto postawić na doświadczone ekipy instalacyjne, aby nie narażać się na dodatkowe koszty. 

Pompa ciepła a przepisy prawne - co warto wiedzieć?

Zasadniczo wykonanie pompy ciepła nie wymaga pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Zdarzają się jednak od tego wyjątki, którymi powinieneś się zainteresować, szczególnie jeśli planujesz pompę gruntową. Niekiedy możliwość wykonania pompy może być ograniczona przez przepisy wodnoprawne lub przepisy związane z ochroną konserwatorską. 

Jeśli wykonujesz pompę wodną możesz potrzebować pozwolenia wodnoprawnego. Dzieje się tak jeżeli pobór będzie następował z ujęcia o głębokości większej niż 30 metrów lub gdy pobór wód podziemnych przekroczy więcej niż pięć metrów sześciennych na dobę. Zwykle pompy do domów jednorodzinnych mają jednak mniejsze zapotrzebowanie. 

Pompa ciepła - czy warto nią ogrzewać dom?

Czy zawsze dobrym rozwiązaniem będzie pompa ciepła? Czy warto się na nią zdecydować? W wyborze pomogą Ci opinie innych inwestorów oraz podsumowanie wad i zalet tego rozwiązania. 

Zalety Wady
 • pompa ciepła jest bezobsługowa – nie trzeba ładować opału, rozpalać, czyścić 
 • pompa ciepła zapewnia ekologiczne ogrzewanie
 • łatwy montaż
 • możliwość umieszczenia w wielu pomieszczeniach w domu
 • niepotrzebny zbiornik na paliwo
 • bardzo bezpieczny sposób ogrzewania budynku
 • stosunkowo wysokie koszty zakupu oraz montażu
 • uzależnienie od dostępu do energii elektrycznej
 • poziome wymienniki ciepła zajmują wiele miejsca
 • pompy emitują hałas, który może być uciążliwy dla domowników

Pompa ciepła a dofinansowanie

Dodatkową zachętą do zainwestowania w tę technologię jest dofinansowanie do pompy ciepła do nowego domu. Wniosek o dofinansowanie pompy ciepła możesz złożyć w ramach programu Czyste Powietrze. W ten sposób możesz odzyskać nawet 90% kosztów, z jakimi wiąże się pompa ciepła.

Dofinansowanie do pompy ciepła obejmie Cię, jeśli budujesz nowy dom w 2020 roku, ale skorzystasz z niego także, jeśli chcesz wymienić stare źródło ciepła

Nie przegap: Dopłaty na budowę domów energooszczędnych – jak to wygląda w praktyce?

Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania w domu?

W Polsce wciąż kraży mit jakoby pompy ciepła nie mogły być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Współczesne technologie pozwalają jednak działać w sposób wydajny nawet przy bardzo dużych mrozach, dzięki czemu mogą skutecznie ogrzewać dom cały rok. Urządzenie powinno jednak mieć wbudowaną grzałkę, która wspomoże system w najmroźniejsze dni. 

Pompa ciepła czy gaz - na co się zdecydować?

Jeśli zastanawiasz się: pompa ciepła czy gaz, powinieneś wiedzieć, że pierwsze rozwiązanie jest tańsze oraz bezpieczniejsze. Prosta obsługa oraz łatwy montaż dają niezależność od tradycyjnych źródeł energii. Mimo że gaz jest popularnym oraz sprawdzonym rozwiązaniem, coraz częściej inwestorzy, odpowiadając na pytanie gaz czy pompa ciepła stawiają jednak na nowoczesne systemy.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
grzejnik kanałowy
20 września 2021 r. Daria Rek

Grzejnik kanałowy – co to jest i jaki wybrać? Poznaj zalety i wady grzejników kanałowych

Grzejniki kanałowe to idealne rozwiązanie dla osób szukających sposobu ogrzew...

Ogrzewanie
Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje?
16 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Ogrzewanie elektryczne domu – ile kosztuje i czy warto ogrzewać dom kotłem elektrycznym?

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie elektryczne domu uchodziło za komplet...

Ogrzewanie
Ogrzewanie ścienne
13 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Ogrzewanie ścienne – co to jest, ile kosztuje i czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne nie cieszy się taką popularnością jak jego podłogowy krewn...

Ogrzewanie
Grzejnik żeliwny
6 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Grzejnik żeliwny – jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny i jakie ma wady i zalety?

Grzejnik żeliwny może być z powodzeniem wykorzystywany w domach jednorodzinny...

Ogrzewanie
grzejnik kanałowy
20 września 2021 r. Daria Rek

Grzejnik kanałowy – co to jest i jaki wybrać? Poznaj zalety i wady grzejników kanałowych

Grzejniki kanałowe to idealne rozwiązanie dla osób szukających sposobu ogrzew...

Ogrzewanie
Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje?
16 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Ogrzewanie elektryczne domu – ile kosztuje i czy warto ogrzewać dom kotłem elektrycznym?

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie elektryczne domu uchodziło za komplet...

Ogrzewanie
Ogrzewanie ścienne
13 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Ogrzewanie ścienne – co to jest, ile kosztuje i czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne nie cieszy się taką popularnością jak jego podłogowy krewn...

Ogrzewanie
Grzejnik żeliwny
6 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Grzejnik żeliwny – jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny i jakie ma wady i zalety?

Grzejnik żeliwny może być z powodzeniem wykorzystywany w domach jednorodzinny...