Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Nawet -1 500 zł i EXTRAprezenty na Black Week🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak działa pompa ciepła i czy warto nią ogrzewać dom?

Pompa ciepła

Pompa ciepła to obecnie jeden z najbardziej wydajnych sposobów ogrzewania domu. Obserwowany w ostatnich latach wzrost popularności tego rozwiązania jest spowodowany kilkoma czynnikami. Trendowi z jednej strony sprzyja wzrost świadomości ekologicznej Polaków, z drugiej – niepewność dotycząca przyszłości węgla, oleju opałowego czy gazu. Czy jednak pompa ciepła rzeczywiście jest opłacalna? Jakie parametry warto sprawdzić, zanim zdecydujesz się na jej instalację?

Czym jest pompa ciepła?

To, na jakie ogrzewanie domu się zdecydujesz stanowi kluczowy wybór z punktu widzenia późniejszych kosztów eksploatacji budynku. Jeśli zależy ci na oszczędnościach i ekologicznym podejściu do tego tematu, koniecznie zainteresuj się, co to jest pompa ciepła. Wyglądem i zastosowaniem przypomina ona duży kocioł gazowy, jednak zasada jej działania jest zupełnie inna.

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera energię cieplną ze środowiska (z powietrza, wody lub gruntu). Następnie, przy niewielkim udziale prądu, przekształca ją w energię nadającą się do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewania wody.

Ze względu na sposób działania nie można zatem pompy ciepła nazwać prostym odpowiednikiem tradycyjnego systemu grzewczego. Cała instalacja składa się z trzech części:

Ponieważ pomy ciepła bazują na energii odnawialnej, stanowią nieodłączny element domów pasywnych i niskoenergetycznych

Jak działa pompa ciepła?

Na czym dokładnie polega w przypadku pompy ciepła zasada działania? To urządzenie, które pracuje w obiegu zamkniętym. Co prawda zachodzące w nim procesy są uzależnione od rodzaju pompy, czyli de facto źródła energii, jednak schemat i elementy w każdym przypadku są podobne. Za każdym razem angażowane są trzy obiegi:

 • obieg solanki – odbierający energię cieplną;
 • obieg czynnika chłodzącego – transportujący energię cieplną na wyższy poziom temperatury, co umożliwia jej wykorzystanie i oddanie do obiegu grzewczego;
 • obieg grzewczy – ogrzewający wnętrza budynku.

Jak działa pompa ciepła powietrzna lub gruntowa? W pracy urządzenia wykorzystuje się roztwór glikolu, który pobiera ciepło, a następnie przekazuje energię z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego. Całość przebiega według następującego schematu:

 • Pobranie energii poprzez obieg czynnika chłodniczego podłączony do źródła ciepła.
 • Parowane czynnika chłodniczego.
 • Oddanie ciepła do instalacji grzewczej.
 • Skroplenie czynnika chłodniczego.

Podobnie jest w przypadku wodnej pompy ciepła. Jak działa taki wariant? Woda ze studni czerpnej dociera do parownika, gdzie następuje przekazanie ciepła do czynnika chłodniczego. Następnie płyn schładza się, a czynnik odparowuje i trafia do sprężarki. Tam temperatura wzrasta do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Kolejny etap odbywa się w skraplaczu, który ogrzewa wodę krążącą w instalacji nawet do 50 stopni Celsjusza, dzięki czemu możliwe jest oddawanie ciepła do pomieszczeń.

Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania w domu?

W Polsce nadal pokutuje przekonanie, że pompa ciepła nie może stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu, gdyż jej działanie jest zbyt silnie uzależnione od warunków pogodowych, mało przyjaznych w naszym klimacie. Nic bardziej mylnego! 

Rozwój technologiczny umożliwił konstruowanie pomp efektywnych nawet przy temperaturze zewnętrznej spadającej do -25 stopni Celsjusza. Co więcej, takie urządzenia sprawdzają się nawet w obiektach zlokalizowanych pod kołem podbiegunowym.

Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, by zainwestować w pompę ciepła jako jedyne źródło ogrzewania. Pamiętaj jedynie, aby w takim przypadku wybrać urządzenie z wbudowaną grzałką elektryczną, która wspomoże system w ekstremalnie zimne dni.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła w domu?

Jedną z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć, jest wybór odpowiedniego typu pompy ciepła. Rodzaje urządzeń wyodrębnia się na podstawie źródła, z którego czerpią ciepło – na to zaś wpływają wielkość i położenie działki oraz możliwości finansowe inwestora.

Pompa ciepła powietrzna

Najmniej inwazyjna w instalacji oraz najtańsza jest pompa ciepła powietrzna, dostępna jako pompa ciepła powietrze – powietrze lub pompa ciepła powietrze – woda. Jak jednak często zdarza się przy rozwiązaniach ekonomicznych, taka opcja ma też stosunkowo sporo wad.

Przede wszystkim to właśnie w tym przypadku najbardziej uciążliwy jest spadek efektywności w niskich temperaturach, czyli właśnie wtedy, gdy zapotrzebowanie na energię cieplną jest największe. Dzieje się tak dlatego, że źródłem działania jest, jak wskazuje sama nazwa, powietrze.

Co prawda, rozwój technologiczny pozwolił zniwelować ten mankament, jednak nadal trzeba pamiętać, że im niższa temperatura powietrza, tym więcej energii elektrycznej potrzebuje pompa ciepła, a to rzutuje na koszty eksploatacji.

Pompa ciepła wodna

Do ogrzewania budynku możesz wykorzystać również naturalne zasoby wodne. Pozwala na to pompa ciepła woda – woda.  Czym różni się ona od pompy ciepła powietrze – woda? W tym drugim przypadku dolnym źródłem energii jest – jak sugeruje nazwa – powietrze, zaś przy pompach wodnych – zasoby wód gruntowych dostępne dzięki wykonaniu studni czerpnej i zrzutowej.

Wody gruntowe mają stosunkowo wysoką temperaturę przez cały rok, dlatego pompy ciepła działające w oparciu o nie wykazują zadowalającą efektywność przez 12 miesięcy, również zimą. Wodne pompy ciepła najlepiej sprawdzają się na działkach z dostępem do naturalnych zbiorników wodnych, na przykład stawów. Drobnym minusem jest konieczność filtracji wody, mimo której co jakiś czas zachodzi konieczność wymiany elementów transportujących czynnik. Ten typ pompy jest także dość drogi.

Pompa ciepła gruntowa

Najwyższą efektywność bez względu na porę roku wykazuje pompa ciepła gruntowa. Jak sama nazwa wskazuje, źródło energii w tym przypadku znajduje się w gruncie, na głębokości ok. 1,5 metra. Dzięki temu można pozyskać nawet czterokrotnie więcej ciepła niż ilość prądu zużytego przez urządzenie.

Decydując się na gruntową pompę ciepła, trzeba podjąć decyzję co do rodzaju wymiennika. Wariant pionowy zapewnia wysoką stabilność działania przez cały okres grzewczy, jednak typ poziomy oznacza niższe koszty inwestycyjne. Instalacja jest zresztą w tym przypadku najdroższa, gdyż przeprowadzić trzeba zaawansowane prace ziemne wyspecjalizowanym sprzętem.

Pompa ciepła hybrydowa

Hybrydowa pompa ciepła łączy możliwości pompy powietrze – woda i kotła kondensacyjnego, w którym za paliwo służy gaz. Jak działa takie urządzenie?

Podstawą nadal jest odnawialne źródło energii, czyli powietrze, które w zamkniętym obiegu czynnika chłodniczego jest przetwarzane w ciepło i przekazywane do systemu centralnego ogrzewania. W zależności od temperatury panującej na zewnątrz działanie sprzętu ogranicza się do pracy pompy ciepła, przełącza na kocioł gazowy lub uruchamia oba urządzenia jednocześnie. Wybór jest podyktowany ekonomią i efektywnością działania.

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Jakie parametry pompy ciepła warto znać?

Które z powyższych urządzeń można uznać za najlepszą pompę ciepła? Wszystko zależy od parametrów konkretnego modelu. Decydująca będzie moc grzewcza (Pg) pompy, którą należy dobrać w taki sposób, by pokrywała się z zapotrzebowaniem budynku na ciepło

Jeśli to zapotrzebowanie będzie wyższe, warto sięgnąć po wspomnianą już wyżej pompę ciepła z grzałką elektryczną wspomagającą pracę urządzenia.

Nie ulegaj jednak pokusie instalowania pompy o zbyt dużej mocy: taki zabieg nie tylko wpłynie na jej żywotność, ale również wymusi konieczność zastosowania większego, a więc i droższego, dolnego źródła.

Przy wyborze pompy ciepła nie kieruj się wyłącznie jej mocą. Na uwagę zasługują także:

 • wydajność grzewcza pompy;
 • żywotność pompy ciepła (przeciętnie ok. 15 – 20 lat);
 • poziom hałasu generowanego przez urządzenie;
 • wielkość pompy;
 • wymogi konserwacyjne.

Bardzo ważne są również trzy współczynniki: COP, SCOP i SPF.

Czym jest współczynnik COP?

W pierwszej kolejności sprawdź współczynnik COP (Coefficient of Performance), który niekiedy nazywany jest współczynnikiem wydajności pompy. Wyraża on stosunek pomiędzy energią oddaną do instalacji grzewczej a energią elektryczną pobraną z sieci. Im wyższa liczba, tym lepiej.

Co prawda, współczynnik COP nie podpowie, ile finalnie zapłacisz za ogrzanie domu, jednak pozwoli porównać urządzenia różnych producentów. Weź jednak pod uwagę fakt, że parametr ten jest określany w toku badań prowadzonych w zdefiniowanych warunkach. Urządzenie podczas faktycznego użytkowania może zachowywać się inaczej.

Co oznacza współczynnik SCOP?

Wskaźnik bardziej miarodajny w kwestii rzeczywistej efektywności pompy ciepła to współczynnik SCOP (Seasonal Coefficient od Performance), czyli współczynnik sezonowy. Określa on stosunek energii cieplnej niezbędnej do ogrzania budynku w trakcie sezonu do energii elektrycznej zużywanej w tym okresie. SCOP wyliczany jest w oparciu o normy: PN-EN 14825 i PN-EN 12309-2. Im wyższa wartość, tym większe oszczędności.

Czym różni się współczynnik SCOP od wskaźnika COP? O ile ten drugi określa, ile prądu zużywa pompa w danym momencie, o tyle SCOP pokaże, ile ta wartość wyniesie w sezonie grzewczym. W tym przypadku także musisz jednak pamiętać, że są to jedynie wartości szacowane, ustalane w oparciu o odgórnie przyjęte założenia.

Co to jest wskaźnik SPF?

Kiedy pompa już pracuje i znasz dokładne dane na temat dostarczanego ciepła i pobieranego prądu, możesz obliczyć rzeczywistą efektywność pracy urządzenia, czyli współczynnik SPF (Seasonal Performance Factor). Oblicza się go tak samo, jak współczynnik SCOP, jednak do wzoru podstawia się dane dotyczące rzeczywistych warunków, w jakich działa instalacja.

W jakim celu oblicza się SPF? Podstawowym celem jest wychwycenie ewentualnych błędów projektowych i montażowych, które obniżają efektywność.

Jakie powinno być dolne i górne źródło pompy ciepła?

Aby pompa mogła działać, potrzebne są dwa źródła ciepła: dolne (niskotemperaturowe), z którego urządzenie pobiera energię oraz górne (wysokotemperaturowe), do którego energia jest przekazywana. Z punktu widzenia sprawności i efektywności systemu bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednio wydajnego źródła dolnego oraz prawidłowo wykonanego źródła górnego. Jakie będzie najlepsze?

W domu jednorodzinnym górnym źródłem ciepła jest centralny system ogrzewania. W przypadku pomp ciepła najlepszym wyborem okaże się ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, powietrzne, konwekcyjne – o obniżonej temperaturze, a także ścienne i sufitowe. Atutem takich rozwiązań jest przede wszystkim duża powierzchnia grzania. Gorszą opcją są natomiast grzejniki – o niewielkiej powierzchni, wymagające wysokiej temperatury czynnika grzewczego.

Źródło dolne z kolei powinno zostać wybrane z uwzględnieniem specyfiki danej działki. Najtańsza pompa powietrzna może zostać zainstalowana w zasadzie na każdym terenie, ale gruntowa i wodna już nie.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Aby określić, ile prądu zużywa pompa ciepła, w pierwszej kolejności musisz określić energetyczne zapotrzebowanie budynku. Następnie uzyskaną liczbę kWh trzeba podzielić przez współczynnik COP wskazujący orientacyjne dla danej pompy ciepła zużycie prądu.

Jeśli będziesz porównywać różne modele urządzeń, zawsze rób to w obrębie jednego typu. Jest różnica pomiędzy tym, ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna, a ile wodna czy gruntowa. Ta pierwsza, ze względu na duże wahania temperatur, generuje najwyższe zużycie.

Ceny prądu 2022 – jakich rachunków możemy się spodziewać po podwyżkach?

Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła?

Nie jest łatwo samodzielnie ustalić, jaka pompa ciepła powietrzna do domu 150 m2 będzie najlepszym wyborem. Choć odpowiedź na to pytanie ułatwi kalkulator, ostateczne obliczenia warto pozostawić specjaliście. Standardowo odpowiedź na pytanie, jaka pompa ciepła do domu 100 m2 okaże się wystarczająca, brzmi: urządzenie do 10 kW. Ostateczny wynik może jednak być inny, gdyż pod uwagę zawsze bierze się straty energii, rodzaj źródła dolnego oraz instalacji oraz ewentualną obecność innych źródeł ciepła.

Pytanie, jaka pompa ciepła do domu 300 m2 będzie odpowiednia, jest całkowicie słuszne, gdyż metraż nieruchomości ma ogromne znaczenie. Większą rolę odgrywa jednak technologia wykorzystana przy wznoszeniu budynku, w którym działa pompa ciepłacena domu 100 m2 również jest przecież bardzo różna w poszczególnych rozwiązaniach. Pod uwagę należy wziąć usytuowanie budynku, stan stolarki okiennej czy drzwiowej, izolację.

Dopasowanie mocy pompy ciepła wymaga szerszego spojrzenia na budynek, a to jest w stanie zrobić wyłącznie wykwalifikowany instalator.

Czy pompa ciepła będzie dobrze współgrała z instalacją fotowoltaiczną?

Pompa ciepła i fotowoltaika to dobrana para! Coraz większa grupa inwestorów decyduje się na takie połączenie, aby uniknąć kosztów energii elektrycznej niezbędnej do prawidłowego działania pompy. W praktyce oznacza to, że koszty eksploatacji domu z pompą ciepła i instalacją fotowoltaicznej mogą spaść nawet do zera.

Gdzie najlepiej zamontować pompę ciepła?

Pompę ciepła można zamontować na dwa sposoby: na zewnątrz budynku lub w środku. Co prawda samo urządzenie nie wymaga specjalnego pomieszczenia ani odrębnej przestrzeni, jednak jego wielkość oraz generowany hałas mogą mieć wpływ na decyzję, jaką podejmiesz w tej kwestii.

 • Montaż na zewnątrz budynku

Do zewnętrznego montażu przeznaczone są pompy powietrzne oraz niektóre modele gruntowe. Taka lokalizacja jest możliwa dzięki solidnej obudowie odpornej na działanie zmieniających się czynników atmosferycznych. Tego rodzaju pompa sprawdzi się w typowym zastosowaniu lub jako pompa ciepła do basenu  

Pompę ciepła najlepiej umieścić przy ścianie zewnętrznej budynku, ponieważ zyskasz w ten sposób dobre połączenie z dowolną instalacją. W zależności od zaleceń producenta minimalna odległość pomiędzy urządzeniem a ścianą wynosi od 30 cm do 1,5 m.

 • Montaż wewnątrz budynku

Pompy ciepła przeznaczone do montażu w budynku mają rozmaite gabaryty, uzależnione od dodatkowego osprzętu. Najbardziej kompaktowe są urządzenia kompatybilne jedynie z ogrzewaniem płaszczyznowym. Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła do grzejników klasycznych, musisz wygospodarować dodatkowe miejsce na pompę obiegową i zbiornik buforowy. Montaż na strychu lub w piwnicy jest dobrym rozwiązaniem.

Od kiedy wprowadzony będzie zakaz palenia węglem w Polsce?

Jak zamontować pompę ciepła krok po kroku?

Lepiej nie decydować się na samodzielne prace przy pompie ciepła – montaż pozostaw fachowcom. Urządzenie działa efektywnie tylko wtedy, gdy wszystkie kroki zostaną wykonane poprawnie, dlatego postaw na doświadczenie ekipy. Błędy na etapie projektu lub montażu w skrajnych przypadkach mogą całkowicie uniemożliwić ekonomiczną eksploatację pompy.

Montaż pompy ciepła krok po kroku różni się w zależności od modelu. Najmniej skomplikowana jest instalacja pompy powietrznej, gdyż unika się tu zaawansowanych prac ziemnych. Z tego właśnie powodu odpowiednie wykonanie pompy gruntowej może się znacznie wydłużyć. W jakich etapach przebiegają prace?

 • Projekt instalacji

Profesjonalnie wykonany projekt gwarantuje bezbłędne działanie całego systemu. W przypadku nowych inwestycji najpierw przygotowuje się zarys przyszłego ogrzewania, później zaś dopasowany do niego projekt instalacji pompy ciepła.

 • Wybór pompy ciepła

Następnie należy określić typ i wielkość pompy ciepła. Przy zakupie kieruj się parametrami, które omówiliśmy wyżej.

 • Ustalenie lokalizacji i miejsca montażu pompy ciepła

Pompa ciepła powinna być umiejscowiona zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku pomp montowanych na zewnątrz konieczne jest zapewnienie dystansu pomiędzy urządzeniem a ścianą domu, gruntem oraz inną zabudową na działce.

 • Formalności

W sporadycznych przypadkach, na przykład montażu związanego z dużą ingerencją w podłoże działki, konieczne jest dopilnowanie formalności wynikających z ustawy Prawo geologiczne i górnicze. W imię przepisów należy przedstawić staroście plan robót.

 • Przeprowadzenie prac wiertniczych – w przypadku pompy ciepła gruntowej

Wykonanie niezbędnych robót wiertniczych wiąże się z wysokimi kosztami i koniecznością zaangażowania specjalistycznego sprzętu.

 • Montaż pompy ciepła i pozostałych urządzeń instalacji

Ten etap przebiega w bardzo różny sposób, w zależności od tego, jaki model pompy ciepła został wybrany. Jednocześnie to moment najtrudniejszy i najbardziej pracochłonny. Dość istotna jest wieńcząca całość próba szczelności.

 • Pierwsze uruchomienie

Ostatnim etapem montażu jest próbne uruchomienie pompy. Pozwala ono zweryfikować poprawność działania całej instalacji oraz przetestować dostępne funkcje. Ważne, aby przeprowadzał je fabryczny serwis lub przeszkolony instalator, który doskonale zna algorytmy pracy regulatora i jego możliwości.

Czym jest krzywa grzewcza i jak ją ustawić dla różnych systemów ogrzewania?

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła? Ceny urządzenia są uzależnione od jego typu i mocy. W przypadku przeciętnej gruntowej pompy ciepła cena w przeliczeniu na zapotrzebowanie (kW) to ok. 5 000 zł, co oznacza, że przy dobrze ocieplonym domu o powierzchni 100 m2 zapłacisz ok. 35 000 zł. Oczywiście, przy gorszej izolacji pompa ciepła cenę będzie miała odpowiednio wyższą.

W przypadku gruntowej pompy ciepła cena z montażem będzie najwyższa. Mniej zapłacisz za pompę wodną oraz powietrzną pompę ciepła. Cena z montażem dla budynku podobnego jak w powyższym przykładzie wyniesie od 21 000 do 30 000 zł. Oczywiście, weź pod uwagę, że w przypadku każdej pompy, także pompy ciepła powietrznej, cena będzie wzrastała wraz z montażem.

Jeszcze kilka lat temu oferty firm instalujących pompy ciepła potrafiły sięgać kwot 70 000 – 80 000 zł. Obecnie zapłacisz nawet kilkakrotnie mniej. Planując budżet przedsięwzięcia, nie patrz wyłącznie na to, ile kosztuje przykładowa pompa ciepła powietrze – woda. Cena z montażem jest zdecydowanie bardziej miarodajna.

Jak obliczyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?

Ile będzie kosztować eksploatacja pompy ciepła do ogrzewania domu? Orientacyjne wyliczenia pokazują, że dla ogrzewania pompą ciepła domu 100 m2 cena roczna może zamknąć się w granicach 1 500 zł. To znacznie mniej niż przy instalacjach gazowych i elektrycznych. Oczywiście, wydatki obejmują koszt prądu zużywanego przez pompy górnego i dolnego źródła oraz grzałki elektryczne.

Aby obliczyć koszty dla twojego domu, pod uwagę weź cenę prądu. Obecnie jeden kWh energii elektrycznej kosztuje ok. 0,80 zł.

Jakie dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku można uzyskać?

Częstą barierą stojącą na drodze do korzystania z pompy ciepła wydają się koszty inwestycyjne. W domowym budżecie trzeba przecież uwzględnić nie tylko zakup samego urządzenia, ale również dodatkowe prace i cenę montażu. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że nadal można uzyskać dla pompy ciepła dofinansowanie. W 2022 roku będzie kontynuacja programu „Czyste Powietrze”.

Kto może starać się o dofinansowanie pompy ciepła? W grupie beneficjentów znajdują się osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 tysięcy złotych rocznie (według ostatniego zeznania podatkowego), 1564 zł netto na osobę lub 2189 zł netto na osobę w gospodarstwie jednoosobowym miesięcznie, a także dotknięci ubóstwem energetycznym.

Program „Moje Ciepło” – kto będzie mógł otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła?

Pompa ciepła – czy warto się na nią zdecydować?

W przypadku pompy ciepła opinie użytkowników są przeważnie pozytywne, jednak nie oznacza to, że mankamenty nie istnieją. Sprawdź najważniejsze cechy pompy ciepła. Czy warto się na nią zdecydować?

Zalety Wady

• bezobsługowość – pompa ciepła nie wymaga ładowania opału, rozpalania ognia, czyszczenia kotła,

• oszczędności w eksploatacji,

• ekologiczne rozwiązanie,

• bezpieczeństwo – nie ma ryzyka wybuchu czy zaczadzenia,

• niezawodność – pompa ciepła może pracować bez konieczności wymiany najważniejszych elementów nawet 30 lat,

• wielofunkcyjność – to nie tylko ogrzewanie, ale także chłodzenie, podgrzewanie wody do kąpieli czy nagrzewanie basenu.

• stosunkowo wysokie koszty zakupu oraz montażu,

• uzależnienie od dostępu do energii elektrycznej,

• generowanie hałasu,

• konieczność dostosowania instalacji grzewczej, na przykład montaż wydajnego ogrzewania podłogowego,

• skomplikowana budowa urządzenia przekładająca się na wysokie koszty ewentualnej naprawy,

• w przypadku niektórych modeli: niższa sprawność w niskich temperaturach.

Oczywiście, w przypadku pompy ciepła opinie negatywne również się pojawiają, można jednak stwierdzić, że korzyści jest więcej. Warto podkreślić, że inwestycja szybko się zwraca: w porównaniu pompa ciepła czy gaz pierwsza opcja wypada nawet o połowę taniej.

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Czy warto kupić kominek kozę?
25 listopada 2022 r. Jan Susmaga

Czy warto kupić kominek kozę? Czy kominek wolnostojący nadaje się do mieszkań?

Kominek w domu jest marzeniem wielu osób. Niestety, inwestycja w ten tradycyj...

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
7 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czy podłogówkę odpowietrzymy sami?

Ogrzewanie podłogowe to już niemal standard w polskich domach. Nie da się ukr...

Ogrzewanie
Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?
3 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?

Wydawać by się mogło, że przy ogrzewaniu za pomocą kotła na pellet, pieca gazowego czy pompy ciepła czarny scenariusz w po...

Ogrzewanie
Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?
31 października 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

Jeszcze kilka lat temu Polacy korzystający ze starych pieców, popularnie okre...

Ogrzewanie
Czy warto kupić kominek kozę?
25 listopada 2022 r. Jan Susmaga

Czy warto kupić kominek kozę? Czy kominek wolnostojący nadaje się do mieszkań?

Kominek w domu jest marzeniem wielu osób. Niestety, inwestycja w ten tradycyj...

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
7 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czy podłogówkę odpowietrzymy sami?

Ogrzewanie podłogowe to już niemal standard w polskich domach. Nie da się ukr...

Ogrzewanie
Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?
3 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?

Wydawać by się mogło, że przy ogrzewaniu za pomocą kotła na pellet, pieca gazowego czy pompy ciepła czarny scenariusz w po...

Ogrzewanie
Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?
31 października 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

Jeszcze kilka lat temu Polacy korzystający ze starych pieców, popularnie okre...