Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Organizacja budowy - od czego zacząć budowę domu?

Organizacja budowy - od czego zacząć budowę domu?

Budowa domu jest procesem skomplikowanym i wieloetapowym, pociągającym za sobą wysokie koszty. Właściwe podejście do kwestii jej planowania, kształtowania kosztorysu i wykonywania prac budowlanych gwarantuje sukces w postaci postawienia domu spełniającego wszystkie wymagania inwestora.

Własny dom – to marzenie podziela wiele osób, ale tylko niektórym udaje się je zrealizować. To inwestycja szeroko zakrojona, pociągająca za sobą konieczność dopełnienia wielu formalności oraz poniesienia kosztów, które powinny być dobrze oszacowane w kosztorysie budowy. Dom można budować systemem gospodarczym lub zlecić jego budowanie wykwalifikowanej ekipie. Sprawdźcie, jakie są etapy budowy domu i co powinno następować po sobie.

Co warto wiedzieć przed zaplanowaniem budowy domu?

Wbrew pozorom budowanie domu nie rozpoczyna się w momencie wbicia na działce łopaty w ziemię. Najpierw trzeba przejść przez etap planowania i wyboru projektu domu, a następnie zrealizować liczne formalności. Od czego zacząć? Od określenia własnych potrzeb. Jak duży dom będzie nam potrzebny? Ile osób ma w nim mieszkać i jakie mamy możliwości sfinansowania takiego przedsięwzięcia? Należy też wybrać działkę budowlaną i ją kupić, chyba że już nią dysponujemy. Później musimy uzyskać i złożyć w odpowiednim urzędzie wszystkie dokumenty. Formalności wiążą się przy tym z uzyskaniem takich dokumentów budowlanych, jak:

 • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli taki plan obowiązuje;
 • decyzja o warunkach zabudowy (jeśli dla danej działki nie było miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego);
 • mapa zasadnicza i do celów projektowych;
 • oświadczenie o możliwości przyłączenia przyszłego budynku do poszczególnych sieci albo warunki przyłączenia do nich;
 • decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej (dotyczy tylko tych działek, które były działkami rolnymi i które były w ten sposób użytkowane);
 • opinia geotechniczna (składana jest wyłącznie w przypadku trudnych warunków gruntowych lub gdy projektant budynku zleci zbadanie gruntu);
 • zezwolenie na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, jeśli działka nie ma jeszcze takiego zjazdu;
 • projekt budowlany w wymaganej liczbie egzemplarzy;
 • zgoda na odstępstwo od przepisów, jeśli jest taka potrzeba;
 • pozwolenie na budowę wydane przez urząd lub ewentualnie zgłoszenie budowy;
 • dziennik budowy;
 • oświadczenie kierownika budowy;
 • zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych.

Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu można otrzymać w miejscowym urzędzie miasta lub urzędzie gminy w wydziale architektury, natomiast warunki techniczne dla dostawy mediów, czyli przyłączy budynków, są do nabycia w zakładach energetycznych, elektrycznych, w wodociągach i zakładach kanalizacyjnych. Mapę zasadniczą i do celów projektowych, czyli mapę sytuacyjno-wysokościową, wykona uprawniony geodeta.

Nie możecie w żaden sposób ominąć formalności związanych z budową domu – trzeba je zrealizować przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac ziemnych na działce. Kiedy już skompletujecie całą niezbędną dokumentację, musicie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Ustawowy czas oczekiwania na odpowiedź z urzędu wynosi 65 dni od daty złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Jeśli decyzja urzędników w kwestii wydania pozwolenia na budowę będzie pozytywna, to uprawomocni się ona dopiero po 14 dniach od jej wydania. Ważność decyzji o pozwoleniu na budowę wygasa po 3 latach. Konieczne jest powiadomienie Starostwa Powiatowego o rozpoczęciu budowy, jakie dokonywane jest z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Musicie również ustanowić kierownika budowy i dostarczyć jego oświadczenie o przejęciu obowiązków do starostwa. Od tej chwili będziecie mogli rozpocząć budowę domu i kontynuować ją krok po kroku, co wiąże się między innymi z przygotowaniem kosztorysu inwestycji. To ważne, żebyście założyli większe koszty na realizację budowy, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę nieprzewidziane sytuacje i wzrost cen, do jakiego niewątpliwie dojdzie w czasie realizacji działań budowlanych.

Ile kosztuje budowa domu?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jakie koszty pociągnie za sobą budowa domu. Kosztorys powinien obejmować wszystkie prace, jakie będą realizowane na działce, a także koszty dopełnienia formalności. Eksperci wyliczają, że cena budowy domu w średnim standardzie to koszt rzędu 4–4,5 tys. zł za 1m2 powierzchni użytkowej. Można oczywiście zbudować dom taniej. Koszt uzależniony jest od technologii, a także od wybranych materiałów budowlanych, a później również wykończeniowych. Źle przygotowany do budowy inwestor z pewnością przekroczy budżet, a statystycznie będzie to więcej niż 20 proc. założonego wcześniej kosztorysu.

Budowa domu krok po kroku

Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że wybudowanie 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania w I kwartale 2019 roku kosztowało 4132 zł. Oszacowano również, że wybudowanie i wykończenie domu o powierzchni 150 m2 pociągnie za sobą koszt rzędu około 700 tys. zł. Im większe będzie zaangażowanie inwestora w budowę domu, tym więcej może on zaoszczędzić. Musi wyszukiwać najkorzystniejsze oferty na materiały budowlane, których ceny szybko się zmieniają.

Ile trwa budowa domu?

Jeśli nigdy wcześniej nie budowaliście domu ani nie mieliście z takimi pracami w ogóle do czynienia w swoim najbliższym otoczeniu, trudno będzie wam w sposób jednoznaczny oszacować czas potrzebny na realizację inwestycji. Warto w takim przypadku znaleźć zaufaną ekipę budowlaną i wiedzieć czym dokładnie zajmują się uczestnicy procesu budowlanego. Kierownik budowy może rozpisać harmonogram robót, w którym wskaże terminy zakończenia poszczególnych etapów i prac.

Ważną zasadą, jaką kierują się tacy specjaliści przy ustalaniu harmonogramu działań jest ścisła dyscyplina i dotrzymywanie terminów. Jeśli dojdzie do odstępstw od projektu i terminarza, wówczas inwestor musi liczyć się z dodatkowymi przestojami w robotach. Harmonogram robót budowlanych powinien uwzględniać prace właściwe dla:

 • etapu zerowego – wykonanie prac ziemnych, prac fundamentowych, piwnic ze stropami lub podłogi na gruncie wraz z izolacją – czas od 2 tygodni do 1 miesiąca;
 • etapu stanu surowego otwartego – wykonanie robót związanych z wznoszeniem ścian, wykonaniem stropów, kominów, betonowaniem schodów, wykonaniem więźby dachowej i wstępnego pokrycia dachu – czas od 2 tygodniu do 4 miesięcy;
 • etapu stanu surowego zamkniętego – wykonanie robót związanych z wstawieniem stolarki okienno-drzwiowej, realizacją docelowego pokrycia dachowego i postawieniem ścianek działowych – czas od nieco ponad 2 tygodni do 5 tygodni;
 • etapu prac wykończeniowych – wykonanie instalacji wewnętrznych, przyłączy, podejść, podjazdów i tarasów, ogrodzenia wokół domu oraz izolacji, a także urządzenie wnętrz i zainstalowanie zabudowy oraz mebli – czas od 7 tygodni do 12 tygodni.

Prace będzie można wykonać szybciej, jeśli wybrany zostanie system budowy domu metodą zleconą. Łącznie budowa może trwać od 13 tygodni do 9 miesięcy.

Zakup działki. Czym się warto kierować podczas wyboru gruntu?

Najważniejsza przy wyborze działki do budowy domu jest jej lokalizacja. Powinniście rozważyć, czy chcecie zamieszkać w mieście czy w miejscowości podmiejskiej. Jak będziecie dojeżdżać do pracy czy szkoły? Gdzie jest najbliższy sklep z produktami spożywczymi i pierwszej potrzeby? Działka powinna mieć też odpowiednie, pożądane przez was wymiary.

Działka 500 m2? A może większa? Na małej, kilkusetmetrowej działce można postawić nieduży dom. Natomiast 1000 m2 działki wystarczy nie tylko na parterowy dom z garażem, ale i na budynek gospodarczy, altanę grillową czy plac zabaw dla dzieci. Zdarza się, że na działce 1000 m2 postawicie nawet dom w zabudowie bliźniaczej, ale gdzie indziej wystarczy to tylko na budynek dla jednej rodziny. Wszystko zależy od szerokości działki. Wszystkie możliwości wykorzystania działki budowlanej, wraz ze wskazaniem, co można na niej postawić i w jakiej odległości od drogi, zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który można pozyskać w urzędzie. Jeśli dla danej działki takiego planu nie ma, to musicie wówczas wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.

Można samemu znaleźć działkę budowlaną, przeszukując ogłoszenia nieruchomości w pożądanej lokalizacji albo publikując ogłoszenie, że kupicie działkę budowlaną. Czasem warto nawiązać współpracę z pośrednikiem nieruchomości, ale wówczas trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia prowizji w wysokości nawet kilku procent wartości transakcji. Możliwa jest też czasem budowa domu na działce rodziców, gdzie znajduje się już budynek mieszkalny, o ile jest ona odpowiednio duża i można uzyskać pozwolenie na posadowienie drugiego domu. Wybierając działkę, zwróćcie uwagę, czy jest rzeczywiście działką budowlaną, a nie na przykład rolną.

Budowa domu na działce rolnej nie będzie możliwa. Trzeba ją najpierw odrolnić. Jest to konieczne w przypadku, gdy działka budowlana o takim przeznaczeniu w planie miejscowym albo w decyzji o warunkach zabudowy była do tej pory użytkowana rolniczo. Będziecie musieli uzyskać w takiej sytuacji decyzję wyłączającą działkę z produkcji rolnej, czyli tak zwane odrolnienie. Zwolnione są z takiego działania wyłącznie ziemie najsłabszej klasy. Wniosek w sprawie odrolnienia składa się do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Należy dołączyć do niego projekt zagospodarowania terenu działki z bilansem powierzchni wskazującym, którą część chcemy wyłączyć z produkcji. Jeśli obszar ten nie przekroczy 500 m2, to odrolnienie nie będzie pociągało za sobą żadnych kosztów.

Jeśli przeglądacie ceny działek, z pewnością zauważycie, że droższe są działki budowlane, a o wiele taniej można kupić działki leśne czy rekreacyjne. Pojawia się jednak problem, czy na takich gruntach możliwa jest budowa domu? Polskie przepisy Prawa budowlanego nie regulują pojęcia działki rekreacyjnej, ale można znaleźć w nich informacje o wolnostojących parterowych budynkach rekreacji indywidualnej, w przypadku których powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 m2.

Czy można zbudować na takiej działce dom? Jeśli będzie to działka na obszarach ROD (Rodzinnych Ogródków Działkowych), to budowa całorocznego domu jednorodzinnego będzie wykluczona. Inaczej to wygląda, gdy działka rekreacyjna poza miastem objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W dokumencie tym może znaleźć się informacja o maksymalnym rozmiarze obiektów na działce i przeznaczeniu budynków, które mogą na niej stanąć. Niewykluczone, że będzie można postawić tam mały dom jednorodzinny.

Co w przypadku zakupu działki leśnej? Budowa domu na takiej działce jest możliwa, ale najpierw musicie zmienić jej przeznaczenie i wyłączyć grunt z produkcji leśnej, a o tym decyduje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Mowa tu o odlesieniu działki. Szansę na przeprowadzenie takich działań rosną w przypadku działek, które w ewidencji gruntów istnieją jako nieużytki albo grunty o najniższej przydatności produkcyjnej. Musicie zmienić przeznaczenie działki leśnej w planie miejscowym gruntów na nieleśne, na co musi wydać zgodę minister środowiska lub marszałek województwa. O zmianę przeznaczenia gruntu formalnie wnioskują wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Za wyłączenie działki z produkcji leśnej nie zapłacicie, jeśli wybudujecie na niej dom o powierzchni do 500 m2.

Etapy budowy: stan surowy otwarty. Co wchodzi w jego skład?

Zanim doprowadzicie budowę do stanu surowego otwartego, czeka was zakończenie tak zwanego etapu zerowego. Rozpoczyna się on od tymczasowego ogrodzenia całego placu budowy, wytyczenia lokalizacji domu przez geodetę oraz przygotowania fundamentów i piwnic. Kiedy takie prace są zakończone, można rozpocząć etap nazywany budową domu – stan surowy otwarty. Najlepiej etap ten realizować w miesiącach wiosennych. Etap budowy stanu surowego obejmuje:

Budowa domu – stan surowy otwarty pochłania dużą ilość pieniędzy. Koszt opiewa na 40–45 proc. wartości całej inwestycji. Do realizacji takich prac potrzebne są ekipa murarsko-ciesielska oraz dekarska, a także wynajęcie sprzętu – stempli czy pompy do betonu, w zależności od technologii budowy. Pod względem formalnym stan surowy otwarty musi być skontrolowany i odebrany przez inspektora nadzoru inwestorskiego. Inspektor skontrolować musi wam również zgodność realizacji robót z projektem. Potrzebny będzie wpis kierownika budowy w dzienniku budowy.

Etapy budowy: stan surowy zamknięty. Co oznacza i co obejmuje?

Po stanie surowym otwartym podczas budowy domu rozpoczyna się etap określany jako stan surowy zamknięty. Co dzieje się dalej? Inwestycja wchodzi w stan surowy zamknięty, który obejmuje wstawienie stolarki okiennej i drzwiowej, realizację już docelowego pokrycia dachowego oraz stawianie ścianek działowych. To etap, który pozwala już na zaplanowanie przestrzeni w domu. Ścianki działowe stawia się zgodnie z projektem budowlanym, który wybraliście na etapie planowania budowy. Można modyfikować nieco ich położenie, ponieważ zasadniczo nie wpływają na architekturę i nośność budynku.

Budowa domu krok po kroku

Etapy budowy: Ocieplenie, instalacje i tynki, czyli jaka kolejność prac na budowie?

Kiedy już zamknęliście stan surowy swojego domu, jego budowa może wejść w kolejny etap określany jako stan deweloperski. Kolejność prac przy budowie domu nabiera wówczas szczególnego znaczenia. Muszą być one wykonywane zgodnie z założonym harmonogramem. Etap deweloperski obejmuje wykonanie elewacji, wraz z wykończeniem kominów, parapetów, schodów zewnętrznych, osadzeniem rur spustowych, a także montażem balustrad schodowych. Wykonuje się ocieplenie budynku – izolację termiczną i akustyczną – oraz instalacje:

 • kanalizacyjne,
 • wodociągowe,
 • grzewcze,
 • elektryczne,
 • telefoniczne i telewizyjne,
 • przyłącza.

Możecie zastanawiać się, kiedy robić ocieplenie domu, a kiedy przeprowadzać prace związane z licznymi, potrzebnymi instalacjami. W pierwszej kolejności trzeba wykonać instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Ukrycie ich m.in. w ścianach pozwoli na swobodne kreowanie przestrzeni w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeśli chodzi o instalację gazową, to prace te wykonuje się w późniejszym etapie. Wszystko dlatego, że rury tej instalacji muszą być rozprowadzone po powierzchni ścian, a nie wewnątrz nich.

Przed wykonaniem tynków należy przeprowadzić ocieplenie budynku. Pianę do ocieplenia najlepiej wykorzystajcie zaraz po wykonaniu instalacji. Jeśli zaś zdecydujecie się na wełnę mineralną, to wykonajcie ocieplenie po pracach mokrych, czyli po tynkach i posadzkach, bo inaczej ocieplenie zostanie zniszczone. Tynki można kłaść przed ostatecznym zamknięciem budynku, o ile ma on już zamknięty dach.

Podczas tynkowania najpierw pokrywany jest sufit, później ściany, otwory drzwiowe i okienne oraz wnęki. Tynkowanie możecie przeprowadzać wyłącznie w określonej temperaturze, nie niższej niż 10 stopni Celsjusza, ale i nie za wysokiej. Sztuczne dosuszanie ścian nie jest wskazane, ponieważ może doprowadzić do powstania skurczy i rys bądź pęknięć. Kolejnym krokiem przy wykonywaniu prac na tym etapie budowy domu będzie zaizolowanie podłóg. Na czystych posadzkach układana jest folia i izolacja ze styropianu lub z wełny mineralnej.

Następnie powinniście rozprowadzić instalację centralnego ogrzewania, równolegle z układaniem płyt izolacyjnych. W tym samym momencie warto wyprowadzić podejścia do grzejników, ale należy przy tym pamiętać, że grubość podłogi będzie większa, kiedy zostaną położone podkład i sama posadzka. Jeśli planujecie mieć ogrzewanie podłogowe, to zanim zrobione zostaną wylewki, hydraulik powinien wykonać instalację wodną.

Etapy budowy: wykończenie oraz prace montażowe. Co trzeba wziąć pod uwagę?

Kiedy rozpoczynacie prace wykończeniowe i montażowe, musicie już wiedzieć, jak i czym będzie ogrzewany dom. Tynki ścian wewnętrznych muszą być już wykonane, a podłoga –zaizolowana. Zrealizowane powinny być podkłady pod posadzką i ocieplenie połaci dachu, a wylewki ułożone na podłogach. To absolutna konieczność przy budowie domu.

Wykończenie budynku mieszkalnego wymaga wykonania wielu różnych prac. Konieczne będą ułożenie okładzin ceramicznych (płytek), malowanie czy tapetowanie ścian, a także układanie docelowych posadzek. Kolejność wykończenia domu powinna być następująca:

 • układanie płytek ceramicznych na podłogach i ścianach, w miejscach mokrych np. w łazience czy kuchni;
 • malowanie ścian lub tapetowanie – realizowane po wyschnięciu tynków;
 • układanie posadzek – paneli, parkietu, wykładzin, po wyschnięciu wylewek;
 • montaż drzwi wewnętrznych – osadzanie ościeżnic drzwi wewnętrznych;
 • biały montaż – montaż wanny, prysznica, umywalek, toalety itp.

Na koniec pozostaje już zamontowanie na stałe zabudowy meblowej – w kuchni, łazience, w pokojach czy przedpokoju. Trzeba zainstalować wszystkie źródła oświetlenia, zamówić i ustawić meble oraz elementy dekoracyjne. To bardzo przyjemny etap budowy domu – można już zamknąć wszystkie prace „pod klucz” i rozpocząć przeprowadzkę z dotychczasowego miejsca zamieszkania. Czasem pozostaje jeszcze kwestia wykonania elewacji zewnętrznej budynku. Jeśli jednak nie macie wystarczająco czasu lub pieniędzy na taki cel, lepiej odłożyć to na później i po prostu wprowadzić się do domu.

Budowa domu krok po kroku

Etapy budowy: zakończenie. Przeprowadzamy się!

Zakończenie budowy domu nie oznacza, że pozostaje już tylko wprowadzić się do niego i w nim mieszkać. To ostatni, ale bardzo ważny etap. Dokumenty i formalności związane z zakończeniem budowy są bardzo istotne. Przede wszystkim, abyście mogli legalnie w wybudowanym domu zamieszkać, musicie zgłosić zawiadomienie o zakończeniu prac. Gdzie zgłosić zakończenie budowy domu? Odpowiedni, kompletny wniosek składacie do właściwego nadzoru budowlanego. Musicie do niego dołączyć dokumenty takie jak:

 • dziennik budowy – kompletnie wypełniony przez kierownika budowy;
 • dokumentacja odbioru przyłączy – wodnych, kanalizacyjnych, gazowych, elektrycznych itp.;
 • powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna wykonana przez osoby do tego uprawnione;
 • kopie świadectwa energetycznego budynku;
 • oświadczenie sporządzone przez kierownika budowy, które będzie dotyczyło zagospodarowania terenu przyległego oraz zgodności stanu wybudowanego domu z projektem budowlanym i aktualnymi przepisami prawa.

Jeśli złożone przez was zawiadomienie o zakończeniu budowy było kompletne, nadzór budowlany udzieli tzw. milczącej zgody na zamieszkanie. Musicie wiedzieć, że jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku o odbiór budynku mieszkalnego nie otrzymacie żadnego pisma, śmiało możecie się wprowadzać do swojego nowego domu. Przesłana powinna być tylko kserokopia złożonego zawiadomienia z odpowiednią informacją. Dokument ten jest niezbędny do tego, aby nadać budynkowi numer podczas meldowania mieszkańców w nowym miejscu.

Jeśli z różnych powodów nie zakończyliście budowy domu, ale nadaje się on choć częściowo do zamieszkania, możecie złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Wówczas nadzór budowlany dokona odbioru budynku i zdecyduje, czy pozwolić wam na jego użytkowanie w obecnym stanie.

Na zakończenie budowy musicie postarać się o nadanie numeru porządkowego, ponieważ inaczej nie będziecie mogli się w nim zameldować. Potrzebny będzie wam do tego wniosek o numer wraz z wymaganymi dokumentami, opłatą skarbową na podanie i załączniki. Wszystko to składacie w urzędzie miasta lub urzędzie gminy. Najczęściej do wniosku będziecie musieli dołączyć:

 • kopię mapy zasadniczej z naniesioną inwentaryzacją powykonawczą budynku,
 • kopię zawiadomienia powiatowego lub wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy.

Zostaniecie poinformowani o nadaniu nieruchomości numeru porządkowego pisemnie, a tabliczkę z numerem domu musicie powiesić na ogrodzeniu lub budynku w ciągu 2 tygodni od otrzymania zawiadomienia. Zakończenie budowy domu wiąże się z wpisaniem nieruchomości do księgi wieczystej. Wpisanie domu do księgi wieczystej wymagać będzie od was złożenia wniosku o założenie księgi wieczystej. Składa się go do Sądu Rejonowego w wydziale wieczystoksięgowym. Do wniosku będziecie musieli dołączyć:

 • oznaczenie domu – nieruchomości mieszkalnej, miejsca jej położenia, obszaru oraz sposobu korzystania z niej, a także dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości
 • informację o wszystkich uprawnionych osobach, na których rzecz własność ma być wpisana do księgi wieczystej;
 • powołanie tytułu własności nieruchomości;
 • wyszczególnienie obciążających nieruchomość ograniczonych praw rzeczowych lub ograniczeń w jej rozporządzaniu albo oświadczenie wnioskodawcy, że nie wie o istnieniu takich praw lub ograniczeń.

Sąd Rejonowy przeprowadzi postępowanie dowodowe i na tej podstawie wyda postanowienie o założenie dla waszego domu księgi wieczystej nieruchomości. Powiadomienie o tym fakcie otrzymają wszystkie zainteresowane osoby oraz właściwy organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków. Do zawiadomienia dołączony jest odpis postanowienia o założeniu księgi wieczystej.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Kierownik budowy
16 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie są prawa i obowiązki kierownika budowy?

Planujesz budowę w domu? W takim razie z pewnością wiesz, że nie może się ona rozpocząć bez kierownika budowy. Tylko, gdzi...

Formalności budowlane
Opinia kominiarska
4 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest opinia kominiarska i kiedy będzie wymagana?

Opinia kominiarska to ważny dokument, który wydawany jest m.in. podczas odbioru nowo powstałego domu, ale nie tylko. Spraw...

Przepisy i formalności
Oświadczenie o źródłach ciepła
17 marca 2022 r. Diana Sulyma

Oświadczenie o źródłach ciepła – jak wypełnić deklarację i do kiedy to zrobić?

1 lipca 2021 roku wszedł w życie obowiązek rejestrowania źródeł ciepła o mocy...

Formalności budowlane
Polski Ład i domy do 70m2 bez pozwolenia najczęściej zadawane pytania
11 lutego 2022 r. Wojciech Rynkowski

Polski Ład i domy do 70m2 bez pozwolenia – najczęściej zadawane pytania. Dokumenty, formalności i przepisy

W związku z wielkim zainteresowaniem tematem budowy domów do 70 m2 bez pozwol...

Formalności budowlane
Kierownik budowy
16 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie są prawa i obowiązki kierownika budowy?

Planujesz budowę w domu? W takim razie z pewnością wiesz, że nie może się ona rozpocząć bez kierownika budowy. Tylko, gdzi...

Formalności budowlane
Opinia kominiarska
4 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest opinia kominiarska i kiedy będzie wymagana?

Opinia kominiarska to ważny dokument, który wydawany jest m.in. podczas odbioru nowo powstałego domu, ale nie tylko. Spraw...

Przepisy i formalności
Oświadczenie o źródłach ciepła
17 marca 2022 r. Diana Sulyma

Oświadczenie o źródłach ciepła – jak wypełnić deklarację i do kiedy to zrobić?

1 lipca 2021 roku wszedł w życie obowiązek rejestrowania źródeł ciepła o mocy...

Formalności budowlane
Polski Ład i domy do 70m2 bez pozwolenia najczęściej zadawane pytania
11 lutego 2022 r. Wojciech Rynkowski

Polski Ład i domy do 70m2 bez pozwolenia – najczęściej zadawane pytania. Dokumenty, formalności i przepisy

W związku z wielkim zainteresowaniem tematem budowy domów do 70 m2 bez pozwol...