Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Ostatni moment na zakup w niższej cenie! Od lutego zmiana cennika.

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak wybudować dom z piwnicą?

Jak wybudować dom z piwnicą?

Dom z piwnicą może okazać się dość dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę nasze możliwości finansowe. Nie każdy może pozwolić sobie na taką inwestycję, ale wiele korzyści przemawia za tym, by w domu wybudować podpiwniczenie. Zanim jednak zaczniemy projektować dom w piwnicą, warto przemyśleć kilka podstawowych kwestii.

Na co zwrócić uwagę przy budowie domu z piwnicą?

Dom jednorodzinny z piwnicą jest sporą inwestycją, która wiąże się z wieloma wydatkami, jednak jednocześnie posiada dużo zalet. Przede wszystkim przed budową takiego domu warto zwrócić uwagę na koszty, jakie nas czekają. O ile mały dom z piwnicą nie stworzy wielkiej różnicy, jeśli chodzi o koszty, tak spory projekt domu może sprawić, że nasza wymarzona piwnica może stać się nie lada wyzwaniem dla naszych finansów. Należy zachować ostrożność w wykonywaniu projektu domu z piwnicą, jeśli chcemy zawrzeć w nim zarówno piwnicę, jak i poddasze możliwe do adaptacji.

Dom z piwnicą projekt może pochłonąć bardzo dużo środków i czasu. Czasem stajemy przed dylematem, czy wybrać piwnicę, czy np. dodatkowe piętro albo wysokie poddasze. Wybór zależy od nas i jeśli chcemy mieć budżetowy dom, to musimy nieco zmniejszyć jego powierzchnię, jeśli zależy nam na podpiwniczeniu. Do tworzenia projektu warto wykorzystać usługi firm specjalizujących się w tego typu kwestiach. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporo nerwów i czasu, dzięki czemu spełnienie marzenia o domu z piwnicą będzie coraz łatwiejsze.

Finanse są ważną kwestią jeśli chodzi o planowanie domu z piwnicą, ale nie jest to najważniejsza sprawa. O ile kwestie finansowe można łatwo rozwiązać, tak te związane z rodzajem gruntu, na którym stoi dom, są trudniejsze do ominięcia. Dom z piwnicą bardzo trudno będzie nam wybudować na gruncie, w którym znajduje się bardzo dużo gliny. Dodatkowo utrudnić budowę może zbyt małe odwodnienie działki. W takich sytuacjach przed planowaną budową należy sprawdzić, czy działka została prawidłowo odwodniona. W innym wypadku piwnica może być ciągle narażona na podtopienia, a także występowanie w niej pleśni. Zawilgocenie gleby wpływa negatywnie nie tylko na mury domu, ale również na fundamenty.

Jak wybudować dom z piwnicą?

Koszty budowy domu z piwnicą – od czego zależą?

Koszty budowy domu z piwnicą mogą osiągać wysokie kwoty. W ich skład wchodzą m.in. wykopy pod znacznie głębsze niż zwykle fundamenty, ale również wyrównanie i podsypanie gruntu, wykonanie stropu oraz ścian podziemnych, wykonanie izolacji przeciwwodnej i termicznej, zbudowanie schodów i w wielu wypadkach również garażu oraz specjalnego podziemnego wjazdu do niego. Do piwnicy muszą dojść również przyłącza, chodzi o prąd oraz wodę, by była ona w pełni funkcjonalna. Musi być również ogrzewana. Dochodzi również koszt uzyskania pozwolenia na budowę piwnicy.

Ile droższy jest dom z piwnicą?

Przy dużej powierzchni domu oraz wykonaniu odpowiednich izolacji fundamentów oraz ogrzewania w piwnicy, koszt domu z piwnicą może wzrosnąć nawet o 70 tys. zł.

Fundamenty pod dom z piwnicą – o czym warto pamiętać?

Podczas budowy domu z piwnicą kluczową kwestią okazują się być fundamenty. Nie zawsze ich postawienie jest możliwe. Piwnica nie może być wybudowana np. w momencie, kiedy na działce jest bardzo wysoki poziom wód gruntowych albo kiedy grunt ma wątpliwą nośność. Ważne są obliczenia wytrzymałościowe, dlatego ważne jest dobranie odpowiednich ścian. Muszą zostać one prawidłowo zabezpieczone izolacją. Obciążenie własne i użytkowe budynku musi być podtrzymywane przez ławy fundamentowe. Są one wylewane na warstwę tzw. chudego betonu lub bezpośrednio do gruntu albo do deskowania.

Ławy fundamentowe muszą być odpowiednio zaizolowane przeciwko wilgoci. Izolacja jest ważna na ścianach bocznych, ale także na wierzchu. Podłoga na gruncie z kolei wykonuje się właśnie na ławach fundamentowych, dlatego ich dobra izolacja jest taka ważna. Przestrzenie między ławami fundamentowymi powinny być wypełnione ubitym piaskiem lub żwirem, co później zalewane jest chudym betonem. Taki podkład pozwala wykonać podłogę na gruncie.

Jak wybudować dom z piwnicą?

Dopasowanie fundamentu pod grunt i technologie

Dopasowanie fundamentu jest uzależnione od poziomu wód gruntowych, jakie występują na działce, na której planujemy postawić dom. Przy niskim poziomie wód gruntowych stosowana jest pionowa hydroizolacja powłokowa, która wykonana jest z masy bitumicznej. Na hydroizolację nakładana jest warstwami masa bitumiczna dla wyrównania powierzchni tynku albo muru. Pozioma izolacja jest wykonywana z papy zgrzewalnej SBS na osnowie z włókniny poliestrowej.

Przy zmiennym poziomie wody gruntowej ważna jest hydroizolacja wzmocniona. Składa się na nią: dwie warstwy papy oraz ścianki dociskowe. Mają one za zadanie przeciwdziałać osuwaniu się papy. W tym wypadku papa modyfikowana SBS jest używana zarówno w pionie, jak i w poziomie. Niewiele osób decyduje się na wykonywanie piwnicy przy wysokim poziomie wód gruntowych, ale jeśli już chcemy ją wybudować, to należy przed jej budową wykonać szczelną wannę zewnętrzną. Nowoczesny dom z piwnicą powinien mieć również odpowiednio zaizolowaną piwnicę.

Wzmocnienie ścian piwnicy

Ściany piwnicy powinny być szczególnie wzmocnione, ponieważ narażone są na parcie gruntu. Dodatkowo działają na nie siły pionowe i poziome – przenoszą do ław fundamentowych wszystkie te obciążenia, pochodzące z wielkości budynku. Muszą zatem być bardzo wzmocnione. Ściany piwnicy wzmacniane są najczęściej prętami zbrojeniowymi. Wykorzystywane są cztery pręty zbrojeniowe w strzemiączku, które spina dom na całym jego obwodzie.

We wzmocnieniu ścian bardzo pomaga również wykorzystana hydroizolacja, która sprawia, że ściany nie są zawilgocone, co bardzo wpływa na ich możliwość wytrzymywania dużych obciążeń. Dom z wysoką piwnicą wymaga podobnych wzmocnień, jeśli chodzi o jej ściany.

Izolacja piwnicy

Najważniejsza izolacja piwnicy, jaka powinna być od razu wykonana, to izolacja przeciwwodna. Chodzi o zastosowanie papy bitumicznej, która chroni ściany przed zawilgoceniem, ale również przeciwdziała przedostaniu się wody do fundamentów. Taka izolacja może być wykona w poziomie albo w pionie. Przy bardzo wilgotnym gruncie, warto postawić na izolację papą bitumiczną zarówno w pionie, jak i w poziomie. W skrajnych przypadkach, kiedy poziom wód gruntowych jest naprawdę wysoki, należy postawić na wykonanie tzw. wanny zewnętrznej, która całkowicie izoluje fundamenty oraz ściany piwnicy od gruntu.

Bardzo ważne jest również wykonanie izolacji termicznej. Chodzi w niej głównie o zabezpieczenie ścian piwnicy przed zbyt niskimi temperaturami gruntu. Ściany są izolowane za pomocą styropianu, a także wełny mineralnej, która dodatkowo również idealnie wygłusza. Sprawdza się ona także do izolacji całego budynku.

Jak wybudować dom z piwnicą?

Czy warto budować dom z piwnicą?

Wiele osób myśli, czy warto budować dom z piwnicą? Piwnica w domu jednorodzinnym wiąże się z dużymi kosztami. Należy pamiętać nie tylko o koszcie wykonania wykopów, ale również postawienia ścian oraz ich izolacji, Wykonanie hydroizolacji, a także utwardzenie gruntu to kolejne koszty. Pamiętajmy również o potrzebie opłaty urzędowej za wydanie pozwolenia na wybudowanie piwnicy.

W takim razie co jest bardziej opłacalne - dom z piwnicą czy bez?

Mimo wszystkich tych wyżej wymienionych kosztów osoby budujące dom decydują się na postawienie go z piwnicą

Dom z piwnicą – zalety

Dom z piwnicą daje nam bardzo cenną przestrzeń gospodarczą. Jak pomysłowo zaaranżować przestrzeń w piwnicy? W domkach jednorodzinnych o niewielkiej powierzchni jest mało miejsca na postawienie pieca, czy też kącika warsztatowego. Piwnica daje nam możliwość zamontowania wielu cennych urządzeń, takich choćby jak uzdatniacz do wody. Piwnica staje się również pomieszczeniem gospodarczym, a z takiej funkcji możemy zwolnić nasz garaż, który stanie się przez to bardziej uporządkowany.

Dzięki wspaniałym warunkom, piwnica może być częściowo przeznaczona na spiżarnię. Daje nam możliwość zaaranżowania w niej miejsca do pracy, którego na pewno brak nam w garażu. Przy niewielkich rozmiarach domów jednorodzinnych piwnica jest jedyną możliwością uzyskania większej powierzchni użytkowej. W ten sposób w miejscu kotłowni można zaaranżować łazienkę albo małe biuro.

Przy niewielkich projektach domu często występuje piwnica, by nawet mały dom miał wystarczającą powierzchnię mieszkalną, którą można różnie wykorzystać. Piwnica może być również podziemnym garażem, co ułatwi nam aranżację góry domu. Daje wiele możliwości aranżacji za nie tak duże podwyższenie ceny domu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Gotowe domy
Projekt domu
Gotowe domy

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Piaskowanie
1 października 2021 r. Diana Sulyma

Piaskowanie – co to jest i jakie powierzchnie czyścić metodą piaskowania?

Piaskowanie to praktyczny pomysł dla wszystkich, którzy konieczność ręcznego...

Technologie budowlane
Szlifierka kątowa
3 września 2021 r. Diana Sulyma

Szlifierka kątowa – jak używać i jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Szlifierka kątowa to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na cięcie, przycina...

Technologie budowlane
Płyta MFP
23 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Płyta MFP – co to jest i gdzie najczęściej stosuje się płyty MFP?

Budując poszycia dachowe, ścianki działowe czy podłogi oczekujemy, że konstru...

Technologie budowlane
Cement
20 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Cement – ceny, rodzaje i zastosowanie cementu przy budowie domu

Cement to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, będący podstawowym...

Technologie budowlane
Piaskowanie
1 października 2021 r. Diana Sulyma

Piaskowanie – co to jest i jakie powierzchnie czyścić metodą piaskowania?

Piaskowanie to praktyczny pomysł dla wszystkich, którzy konieczność ręcznego...

Technologie budowlane
Szlifierka kątowa
3 września 2021 r. Diana Sulyma

Szlifierka kątowa – jak używać i jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Szlifierka kątowa to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na cięcie, przycina...

Technologie budowlane
Płyta MFP
23 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Płyta MFP – co to jest i gdzie najczęściej stosuje się płyty MFP?

Budując poszycia dachowe, ścianki działowe czy podłogi oczekujemy, że konstru...

Technologie budowlane
Cement
20 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Cement – ceny, rodzaje i zastosowanie cementu przy budowie domu

Cement to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, będący podstawowym...