Dodatkowe cechy
Liczba stanowisk
Pokoje (bez salonu)
Garderoby
Łazienki (z toaletami)
Kuchnia
Szerokość
Długość
Dodatkowe cechy
Długość elewacji
Szerokość elewacji
Wysokość budynku
Zobacz szczegóły
Jeśli szukasz domu o charakterze klasycznym, z pięknymi detalami i tradycyjnym wykończeniem, to nasza kolekcja projektów domów tradycyjnych jest właśnie dla Ciebie. Każdy projekt jest starannie przemyślany, zapewniając doskonałą funkcjonalność i wygodę mieszkańcom.
Czytaj więcejAktywne filtry:
Projekt promowany
3 350 zł
Projekt promowany
6 390 zł
3 590 zł
4 999 zł
Projekt promowany
5 490 zł
4 290 zł
3 999 zł
5 850 zł
3 999 zł
3 790 zł
3 899 zł
5 440 zł
4 449 zł
4 149 zł
3 990 zł
6 250 zł
3 499 zł
3 790 zł
4 420 zł
4 190 zł
3 990 zł
Dach mansardowy. Jak wygląda jego konstrukcja i ile kosztuje?
Dach mansardowy, czyli dach o połaciach łamanych, to rozwiązanie stosunkowo r...
Jak wybudować dom w stylu skandynawskim? Technologie i używane rozwiązania
Domy skandynawskie są częstym wyborem, jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo...
Projekty domów w stylu modernistycznym - czym się wyróżniają?
Projekty domów w stylu modernistycznym to modne propozycje, po które chętnie...
Schody wewnętrzne - czym się kierować wybierając schody wewnętrzne do domu?
Schody wewnętrzne to obowiązkowy element każdego domu piętrowego. Ich konstru...
Od wielu lat nieprzerwanie największą popularnością cieszą się domy tradycyjne. Projekty domów tradycyjnych są przede wszystkim proste w realizacji, klasyczne i ponadczasowe. Pod tym określeniem kryje się budynek pokryty dwu- lub czterospadowym dachem z charakterystycznie wysuniętym okapem, który tworzy zadaszenie nad strefą wejściową lub tarasem. W domu tradycyjnym dach pełni nie tylko funkcję użytkową, ale też ozdobną, dlatego przyozdobiony jest elementami takimi jak szprosy okienne, klinkiery, ceglane cokoły, wykusze czy lukarny.
W niektórych projektach pojawiają się okiennice, które podkreślają charakter budowli, a przy okazji wzmacniają poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Nieodłącznym elementem są również ozdobne opaski umieszczone wokół okien, a także boniowane fragmenty elewacji. W zależności od preferencji przyszłych domowników, w projekcie może pojawić się balkon z balustradą lub weranda, albo jedno i drugie.
Projekt tradycyjnego domu może mieć zarówno prostą, jak i rozbudowaną bryłę, jednak bez względu na formę, zawsze jest ona idealnie proporcjonalna i harmonijnie skomponowana. Do wyboru są plany domów parterowych, piętrowych czy domów z poddaszem użytkowym lub do adaptacji. Elewacje w domach tradycyjnych zazwyczaj są tynkowane i utrzymane w ciepłych barwach. Z kolei tonacja dachu jest dobrana tak, aby kontrastował on z elewacją, przy czym wykonany jest z dachówki lub blachodachówki. Materiały wykończeniowe wykorzystane podczas budowy są solidne i trwałe, a wśród nich dominuje naturalne drewno, które jest wykorzystywane choćby do wykonania elementów ozdobnych.
Niektóre projekty domów tradycyjnych, choć nieco odstają od reszty, również zaliczają się do tej kategorii. Mowa o szczególnej grupie budynków inspirowanych stylistyką projektów dworków. Takie domy na tle całej reszty wyróżniają się efektowną strefą wejściową z charakterystycznymi kolumnami oraz kopertowym dachem.
Jedną z największych zalet projektów tradycyjnych domów jest ich uniwersalność. Większość z nich spełnia warunki zabudowy obowiązujące na działkach budowlanych w naszym kraju, dzięki czemu, gdy przyjdzie do ich realizacji, nie ma konieczności wprowadzania żadnych poprawek. Ponadczasowa elegancja domów w stylu tradycyjnym sprawia, że są one modne teraz i będą modne za kilkanaście, jak i kilkadziesiąt lat.
Projekty tradycyjnych domów jednorodzinnych utrzymanych w klasycznym stylu to dość obszerna kategoria, w której znalazły się interesujące propozycje brył o ponadczasowym charakterze i bogactwie architektonicznych rozwiązań o wysokiej estetyce. Oczywiście poszukując idealnego planu, każdy inwestor kieruje się indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami. Dlatego w tym miejscu są zarówno projekty tradycyjnych domów wiejskich parterowych, jak i projekty domów tradycyjnych z poddaszem. Możesz przebierać wśród propozycji z piwnicą lub bez piwnicy, z garażem na jeden lub dwa samochody albo w ogóle go nieuwzględniających.
Znajdujące się w tej kategorii projekty są dostosowane do różnych warunków i parametrów działek. Każdy z nich opracowany został w taki sposób, aby zapewnić komfortowy układ funkcjonalny. Stwierdzenie stylowy z wyglądu i wygodny w codziennym użytkowaniu idealnie opisuje tradycyjny dom. Wszystkie przedstawione tutaj propozycje będą się dobrze komponować praktycznie z każdym otoczeniem, a realizacja projektu nie przysporzy większych trudności.
Dzięki temu nie ma konieczności szukania specjalnej działki czy firmy, która specjalizuje się w konkretnej technologii. A skoro realizacja domu tradycyjnego nie jest zbyt skomplikowana, inwestor w zasadzie ma pewność, że przy stawianiu domu nie zostaną popełnione błędy. Przy okazji to jedna z głównych przyczyn, dlaczego to właśnie projekty domów tradycyjnych cieszą się największą popularnością.
Zachęcamy do obejrzenia całej kolekcji projektów domów tradycyjnych. Jeśli cenisz sobie klasyczne formy architektoniczne i ponadczasową elegancję, to z pewnością przedstawione tutaj propozycje przypadną Ci do gustu i w mgnieniu oka znajdziesz taką, która spełnia Twoje oczekiwania pod każdym względem.
Pojęcie „tradycyjne” w przypadku projektów domów znajdujących się w tej kategorii może być nieco mylne. To, że wygląd zewnętrzny domu utrzymany jest w tradycyjnym tonie, wcale nie oznacza, że wnętrze przepełnione jest archaicznymi rozwiązaniami technologicznymi. Wprost przeciwnie – w realizacjach stosowane są nowoczesne, zaawansowane technologicznie rozwiązania, których zadaniem jest ułatwiać życie mieszkańcom. W wielu przypadkach są to domy energooszczędne, w których przewidziano zastosowanie nowoczesnych rozwiązań takich jak rekuperacja czy pompy ciepła.
Ciekawe kompozycje brył są stylowe, a przy okazji zapewniają komfort mieszkania. Nie trzeba obawiać się, że klasyczne rozwiązania architektoniczne będą nudne. Przełamanie ich nowoczesnymi elementami sprawi, że dom nabierze charakteru i wyrazistości. W tradycyjnym domu ogromną rolę odgrywa detal, dlatego nasi architekci zadbali o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Choć motywem przewodnim jest tradycja, to projekty tradycyjnych domów dostosowane są do aktualnie obowiązujących norm i wymogów. Szerokie podejście do tematu sprawia, że proporcje każdej budowli są doskonale wyważone, a ciekawe zastosowanie elementów dekoracyjnych idealnie przełamuje tradycję z nowoczesnością.
Dom tradycyjny z nowoczesnym wnętrzem z pewnością trafi w gust zwolenników tradycjonalizmu urozmaiconego nowoczesnymi elementami. Świeże spojrzenie na tradycję perfekcyjnie zaspokaja indywidualne potrzeby amatorów innowacyjnych rozwiązań architektonicznych. Ogromną zaletą jest, że projekty tradycyjnych domów łatwo dostosować do konkretnych warunków oraz parametrów wybranej działki. Dobrze rozplanowany układ funkcjonalny z podziałem na strefę dzienną i nocną zapewni domownikom wyjątkowy komfort mieszkania. W ofercie znaleźć można klasyczne rozwiązania z zamkniętą kuchnią, jak i bardziej nowoczesne z kuchnią otwartą na salon. Przytulny klimat domu w tradycyjnym stylu idealnie współgra z ergonomią wnętrz charakterystyczną dla domów nowoczesnych. Harmonijne kompozycje i perfekcyjnie rozplanowane układy funkcjonalne przyciągają uwagę inwestorów bez względu na wiek.
Nie ulega wątpliwości, że projekt domu tradycyjnego musi odpowiadać potrzebom wszystkich domowników. Zanim jednak przejdziemy do analizy rozkładu pomieszczeń wstępnie wybranych projektów, musimy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a jeśli nasza działka nie jest objęta planem, powinniśmy uzyskać decyzję o Warunkach Zabudowy. W trakcie tych czynności może się bowiem okazać, że realizacja konkretnego projektu nie jest możliwa ze względu na niezgodność z zapisami wspomnianych dokumentów. Znajdują się w nich wytyczne dotyczące m.in. liczby kondygnacji budynku, jego wysokości, szerokości elewacji frontowej czy nachylenia połaci dachu, a nawet jego pokrycia. Wybrany przez nas projekt musi być zgodny z określonymi we właściwym dokumencie warunkami.
Niebagatelną rolę w kwestii wyboru projektu odgrywa także wielkość działki. Decydując się na projekt domu o dużej powierzchni zabudowy, gdy działka jest stosunkowo niewielka, musimy liczyć się z jego odrzuceniem. Powodem odmownej decyzji może być brak spełnienia warunku o lokalizacji budynku względem sąsiedniego domu murowanego lub domu drewnianego czy działki niezabudowanej.
Kiedy wstępne wymagania związane ze zgodnością projektu domu do lokalnych warunków zostaną spełnione, można wreszcie skupić się na samym projekcie. Podstawowym ograniczeniem dla każdego inwestora jest budżet, jakim dysponuje. Oczywiście koszty wybudowania domu i jego późniejszego utrzymania determinują różne czynniki, jednak zazwyczaj jest tak, że im mniejsza i bardziej zwarta bryła budynku, tym tańsza będzie jego budowa, jak i późniejsze utrzymanie. Wszelkie dodatkowe elementy w obrębie zarysu budynku zwiększają oba te koszty.
Niezwykle ważną kwestią przy wyborze projektu jest dach. Niezbyt skomplikowanym i stosunkowo tanim w realizacji rozwiązaniem, które najczęściej zdobi domy tradycyjne, jest dach dwuspadowy, który w wielu przypadkach jest wręcz wymagany. Wbrew pozorom taki dach nie musi być nudny – można urozmaicić go poprzez zastosowanie elementów takich jak lukarny, z balkonem lub bez, które zwiększą atrakcyjność projektu, a koszt całej realizacji nadal będzie niższy niż koszt budowy dachu wielospadowego. Oczywiście, jeśli tylko przepisy tego nie zabraniają, można zdecydować się na dach czterospadowy z dużą ilością załamań kalenicy. Gdy dom ma stanąć w miejscu nawiedzanym przez silne wiatry, najlepszym rozwiązaniem będzie dach kopertowy.
Bardzo duży wpływ na finalną decyzję w kwestii wyboru projektu ma układ wewnętrzny domu, gdyż inwestorzy chcą mieszkać nie tylko stylowo, ale również wygodnie. Na funkcjonalność domu wpływa przede wszystkim rozkład pomieszczeń, a także ich wielkość i proporcje, gdyż to właśnie od tych czynników będzie zależeń komfort jego użytkowania.
Pierwsza selekcja projektów dotyczy powierzchni domu – musi być ona adekwatna do liczby członków rodziny, przy czym trzeba uwzględnić możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian w przyszłości, np. gdy pojawią się dzieci lub jak zamieszkają z nami rodzice. Punktem odniesienia może być przestrzeń mieszkalna obecnego lokum, trzeba jednak wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię pomieszczeń, ale także ich wysokość, która wpływa na wrażenie przestronności.
Dobry projekt domu powinien mieć wyraźny podział na wspólną część dzienną, jak i prywatną – nocną. Podział ten jest dość prosty do realizacji w domach piętrowych lub z poddaszem użytkowym, gdzie parter adaptuje się w sposób umożliwiający spędzanie wspólnego czasu wszystkim członkom rodziny, a na piętrze lokalizuje wszystkie sypialnie i wspólną łazienkę. W przypadku domów parterowych wydzielenie poszczególnych stref może już nie być takie łatwe, nadal jednak jest możliwe.
Jedną z ważniejszych decyzji, jaką przyjdzie nam podjąć, która wpłynie na komfort codziennego życia, jest rozkład strefy dziennej – czy kuchnia ma być otwarta na salon i jadalnię, czy też poszczególne pomieszczenia mają być od siebie oddzielone. To w kuchni i w salonie spędzamy znaczną część czasu w ciągu dnia, więc musimy dobrze przemyśleć, czy kuchenny gwar i zapach przygotowywanych potraw w znaczny sposób nie wpłynie na komfort naszego wypoczynku przed telewizorem. Ale kuchnia połączona z salonem również ma swoje plusy – stworzy z nim przestronną, otwartą przestrzeń, optycznie powiększając wnętrze.
Liczba sypialni powinna odpowiadać ilości członków rodziny, ale przyda się także dodatkowy pokój dla gości. Warto mieć na uwadze, że pokój sypialniany dla dziecka powinien być nieco większy niż sypialnia rodziców, gdyż nasza pociecha będzie w nim nie tylko tak jak dorośli spać, ale też uczyć się, bawić i spędzać swój wolny czas. Jeśli chodzi o łazienki, przy kilkuosobowej rodzinie najlepiej zrobić co najmniej dwie – jedną z wanną, drugą z prysznicem, tak aby każdy z domowników mógł wybrać ulubioną formę kąpieli.
Wybierając projekt domu, nie można zapomnieć o innych pomieszczeniach takich jak pralnia czy spiżarnia, które wpływają na codzienną użyteczność domu. Przydadzą się także garderoby, schowki czy pomieszczenia gospodarcze, które zapewnią miejsce do przechowywania. W przypadku gdy dom będzie ogrzewany paliwem stałym, w projekcie musi zostać uwzględniona kotłownia. Nie może zabraknąć także miejsca na kocioł gazowy z zasobnikiem.
Budowa domu to dość złożone przedsięwzięcie, a jej koszt nie do końca zależy od stylu, w jakim utrzymany będzie budynek. Cały projekt może przypominać przysłowiową studnię bez dna. Już sama wielkość domu w dużym stopniu determinuje koszty jego wzniesienia i utrzymania – im większa bryła i powierzchnia użytkowa, tym wyższe koszty. I o ile na niektórych rzeczach podczas budowy da się zaoszczędzić, to na innych ucinanie kosztów może doprowadzić nas do zguby, a oszczędność będzie tylko pozorna, gdyż w przyszłości przyjdzie nam wydać drugie tyle, na naprawę popełnionych wcześniej błędów.
Marzy Ci się tradycyjny dom, ale Twój budżet jest ograniczony? Na każdym etapie budowy znaleźć można spore pole do oszczędzania. Znaczenie ma nawet to, gdzie kupujemy projekt domu. Zasada jest prosta: gotowy projekt jest dużo tańszy niż plan wykonany na indywidualne zamówienie. Jeśli więc jesteś posiadaczem działki o standardowych wymiarach, możesz zacząć przeglądać propozycje tradycyjnych domów dostępne w tej kategorii.
Warto rozważyć wybór projektu domu o konstrukcji szkieletowej, a nie murowanej, gdyż nowoczesne technologie budowy są znacznie tańsze od tradycyjnych. Budowa domu z wykorzystaniem tańszej technologii oczywiście w żaden sposób nie wpływa na jego solidność czy trwałość. Najbardziej ekonomiczna w kontekście budowy jest prosta i zwarta bryła oparta na planie prostokąta. Co więcej, decydując się na dom o w miarę prostej konstrukcji, tanie będzie jego ogrzewanie, ze względu na niewielkie występowanie mostków termicznych, przez które ucieka z domu ciepło.
Koszt budowy domu jest wprost proporcjonalny do jego wielkości. Dlatego lepiej unikać przesadnie rozbudowanych o dużą liczbę pomieszczeń projektów, na których adaptację nie mamy żadnego pomysłu. Dodatkowe koszty generują schody i stropy – jeśli więc na budowie domu chcemy nieco przyoszczędzić, najlepiej zdecydować się na nieruchomość parterową.
Na możliwość przypisania domu do kategorii domów tradycyjnych wpływa cała masa czynników. Jedną z podstawowych rzeczy, których nie może w nim zabraknąć, jest przytulny, sielski i ciepły klimat. Dom powinien być zaadaptowany w taki sposób, by życie w nim było komfortowe i przyjemne, a po wyjściu chciało się do niego szybko wrócić. Właśnie ze względu na ten niepowtarzalny klimat projekty domów tradycyjnych są tak chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi oraz rodziny wielopokoleniowe.
Domy tradycyjne charakteryzują się przede wszystkim elegancką stylistyką, wyjątkową harmonią i proporcjonalną kompozycją. I mowa tu nie tylko o najprostszych projektach na planie prostokąta. Nawet najbardziej rozbudowane bryły utrzymane są w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu patrząc na nie, ma się wrażenie, że są wręcz idealne.
Niezależnie od formy, tradycyjny dom najczęściej zwieńczony jest dwu- lub czterospadowym dachem, rzadziej dachem kopertowym. Cechą charakterystyczną dachów jest nieco wysunięty okap, który nie tylko ładnie się prezentuje, ale przy okazji tworzy zadaszenie nad strefą wejściową lub tarasem. W domu klasycznym dach oprócz funkcji użytkowych ma mieć także dekoracyjny charakter. Zgodnie z tym przekonaniem w projektach uwzględnia się elementy ozdobne takie jak lukarny, w tym pokryte dachem wole oka. Podobnie jak i dachy, lukarny mają dwie funkcje: ozdobną i praktyczną – doświetlają poddasze.
Strefa wyjściowa ma prezentować się elegancko i pełnić funkcję wizytówki całego domu. Najbardziej widać to w przypadku domów tradycyjnych nawiązujących do stylistyki klasycznego polskiego dworku, gdzie ta część jest pięknie rozbudowana i zdaje się zapraszać gości do środka. Efekt ten tworzy ganek z kolumnami, ale nie tylko on skupia na sobie wzrok. Uwagę przyciągają także detale takie jak ryzality, cokoły czy wykusze. Typowy tradycyjny dom dodatkowo przyozdabiają klasyczne balkony z balustradami.
Projekt domu tradycyjnego będzie strzałem w dziesiątkę dla osób, którym szczególnie zależy na tym, by ich dom miał ponadczasowy charakter. Najchętniej decydują się na niego ci, którzy cenią sobie połączenie tradycji i klasyki z funkcjonalnością. To wprost idealna propozycja dla rodzin stawiających na niezawodne rozwiązania architektoniczne, które sprawdzą się teraz i w przyszłości.
Odpowiednio przemyślana koncepcja domu potrafi spełnić wszystkie potrzeby inwestorów, jak również działki. W naszej ofercie znaleźć można projekty domów parterowych, które idealnie sprawdzą się w przypadku emerytów bądź par z małymi dziećmi. Dostępne są także domy piętrowe, jak i cieszące się dużym zainteresowaniem projekty domów z poddaszem użytkowym. Szczególnie te ostatnie dają przyszłym mieszkańcom duże pole do popisu – dostępną przestrzeń można adaptować w różnoraki sposób, tworząc ciekawe i mocno zindywidualizowane aranżacje, dostosowane do bieżących potrzeb mieszkańców. Zagospodarowanie poddasza równie dobrze można odłożyć na późniejszy czas – kiedy dzieci podrosną lub gdy w domu zamieszka druga rodzina.
Projekty domów tradycyjnych znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku obszernych, dużych działek, ale też tych nieco mniejszych i węższych, jak i zlokalizowanych na stoku lub z wjazdem od południowej strony. Co więcej, w ich przypadku nie ma żadnych ograniczeń co do miejsca zabudowy – odnajdą się zarówno wśród domów wiejskich, jak i w otoczeniu nowoczesnych budynków. Oferta projektów domów tradycyjnych jest tak bogata, że każdy ma szansę znaleźć dla siebie propozycję, która spełni jego oczekiwania w zakresie ergonomii, jak również i stylistyki.
Podobnie jak wszystkie inne, tak i projekty domów tradycyjnych mają swoje plusy, jak i minusy. Jedną z największych zalet jest przede wszystkim cena – klasyczny dom zwykle jest tańszy w budowie niż dom nowoczesny. Nie posiada on dużych przeszkleń ani antresoli, a tarasy nie są aż tak rozbudowane. Aby przekonać się o różnicy w kosztach budowy domów tradycyjnych i nowoczesnych wystarczy porównać ze sobą dwa pierwsze lepsze projekty o podobnych rozmiarach i rozwiązaniach oraz sporządzone do nich kosztorysy. Ale to jeszcze nie wszystko. Konstrukcja domów tradycyjnych bywa mniej skomplikowana, dlatego łatwiej jest znaleźć ekipę budowlaną, która zrealizuje nasz projekt.
Wybór tradycyjnego domu nie oznacza wcale, że będzie on nudny i zginie na tle nowoczesnych budynków. Wystarczy tylko wybrać projekt, w którym główną rolę grać będzie detal, a nasz dom przyćmi inne domy w okolicy.
Niebywałą zaletą jest także to, że domy tradycyjne mają ponadczasowy charakter. Jeśli zatem na chwilę obecną w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat nie planujemy w projekcie domu żadnych modyfikacji, są one najbezpieczniejszym wyborem ze wszystkich dostępnych. Dodatkowo aktualnie dostępne na rynku projekty to umiejętne połączenie tradycji z funkcjonalnością i nowoczesnością – w końcu dzisiejsi inwestorzy, choć są przywiązani do tradycji, to chcą mieszkać w domach komfortowych i funkcjonalnych. Nie trzeba wiec obawiać się, że zastosowane w naszym przyszłym domu rozwiązania będą przestarzałe.
Wadą domów tradycyjnych jest bez wątpienia dość długi czas budowy, dlatego rozpoczynając realizację projektu, trzeba uzbroić się w cierpliwość i z góry założyć, że wstępnie oszacowany czas potrzebny na postawienie budynku prędzej się wydłuży, niż skróci. Podczas budowy takiego domu pojawia się konieczność wprowadzania przerw technologicznych (np. na osuszenie tynków i wylewek). Sama budowa jest dość pracochłonna i potrzeba wielu rąk do pracy, przy czym, aby w ogóle była możliwa, musi być odpowiednia temperatura (nie ma możliwości budowy przy niskiej temperaturze). No i na koniec trzeba wziąć jeszcze pod uwagę, że w przyszłości nie będzie możliwości przebudowy bryły domu bez praco- i czasochłonnych robót z koniecznością wyprowadzenia się na czas ich prowadzenia.