Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje budowa domu parterowego? Koszt budowy na 2024 rok

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością. Koszt ich budowy jest zdecydowanie niższy niż w przypadku domów piętrowych. Jednocześnie część projektów uwzględnia także użytkowe poddasze, które zapewnia dodatkową przestrzeń.

Rozważasz budowę domu parterowego? Z pewnością taki dom ma swoje zalety, a odpowiednio zaaranżowany, może okazać się niezwykle funkcjonalny. Nie do końca wiesz, jakie koszty uwzględnić? Sprawdź, na jakie wydatki musisz się przygotować i z czym się one wiążą.

Ile kosztuje budowa domu parterowego – czy wybrany projekt domu ma wpływ na koszty budowy?

To, ile kosztuje budowa domu parterowego, zależy od przynajmniej kilku czynników. Podstawa to jego metraż, możesz przecież zdecydować się na niewielką powierzchnię, jak również dom, który będzie się składał z pięciu sypialni. Im mniejszy metraż, tym koszt budowy domu parterowego mniejszy. Projekt domu o 100 m2 także może okazać się dobrym wyborem.

To jednak nie wszystko. Budowa domów z piwnicą jest zdecydowanie droższa niż bez. Różnica ta może wynieść nawet 20-30%, a więc niemało. Obecnie nowoczesne projekty domów rzadko kiedy uwzględniają piwnicę właśnie ze względu na koszty.

Co jeszcze ma znaczenie? Z pewnością zastosowane materiały czy rodzaj dachu. Najtańsze rozwiązanie to klasyczny dach dwuspadowy. Im więcej ozdób czy dodatków, tym budowa jest droższa.

Na stanie surowym zamkniętym się nie kończy. Trzeba jeszcze przecież położyć podłogi, wybrać płytki, drzwi i pozostałe elementy wykończenia. A tutaj rozbieżność cenowa może być ogromna.

Koszt budowy domu parterowego – jakie są najważniejsze etapy budowy domu?

Budowa domu obejmuje 4 najważniejsze etapy. Pierwszy z nich to stan surowy otwarty. Obejmuje on wykonanie:

Ile kosztuje budowa domu parterowego w stanie surowym? To zależy od powierzchni budynku. Przeważnie na tym etapie trzeba ponieść największe koszty. Budowa domu do 100 m2 w stanie surowym otwartym to koszt ok. 200-250 tys. złotych. Przyjmuje się przy tym, że za 1 m2 do stanu surowego ekipy budowlane liczą sobie w 2023 roku od 2000 do 2500 zł.

Po stanie surowym otwartym następuje etap stanu surowego zamkniętego. Oznacza to, że budynek posiada już kompletną konstrukcję nośną, dach, stropy, okna oraz drzwi zewnętrzne. Pomieszczenia są jednak jeszcze niewykończone.

Etap stanu deweloperskiego nie jest do końca zdefiniowany. Każdy deweloper może go pojmować nieco inaczej. Niemniej, przyjęło się, że budynek w stanie deweloperskim ma wykonane posadzki, podłączone niezbędne instalacje, zamontowane drzwi wejściowe, zamontowane grzejniki, a także przygotowane ściany i sufity do malowania.

Etap wykończenia zaś to wszelkie prace, które sprawiają, że budynek jest gotowy do zamieszkania, a więc chociażby malowanie ścian, montaż sprzętów czy ustawienie mebli.

Ile kosztuje budowa domu parterowego na każdym kolejnym etapie? Ukazuje to poniższa tabela. Podane koszty są szacunkowe.

Stan budowy

Wariant domu do 100 m2

Wariant domu do 150 m2

Stan surowy otwarty

220 000 zł

300 000 zł

Stan surowy zamknięty

40 000 zł

60 000 zł

Stan deweloperski

170 000 zł

255 000 zł

Budowa pod klucz

530 000 zł

780 000 zł

Koszty budowy domu parterowego a zastosowana technologia

Technologia budowy domu ma ogromne znaczenie dla ostatecznych kosztów. W Polsce zdecydowanie najpopularniejsza jest budowa domu szkieletowego. Taki dom posiada drewnianą konstrukcję. Ostateczny koszt budowy w tej technologii zależny jest od powierzchni czy rodzaju dachu. Najczęściej wynosi od 275 do 460 tys. zł dla stanu deweloperskiego.

Znacznie tańsza może okazać się za to budowa domu z bali. To właśnie ze względów na przystępne koszty, tego rodzaju budownictwo cieszy się rosnącą popularnością. Jednocześnie domy z bala są ekologiczne i szybkie w montażu.

Za dom w stanie deweloperskim zapłacisz od 160 do 280 tys. zł. Cena ta dotyczy domu o powierzchni ok. 100 m2. Jak jednak widać rozbieżność jest dość duża, ponieważ zależy od jakości zastosowanego materiału. Część prac można wykonać także samodzielnie. Jest to tzw. metoda gospodarcza i pozwala niemało zaoszczędzić.

Jaki jest koszt budowy domu parterowego metodą gospodarczą? Zazwyczaj wynosi on o 30% mniej niż w przypadku, gdy całość prac ma wykonać ekipa budowlana. A to oznacza, że dom metodą szkieletową w stanie deweloperskim nie będzie kosztować 275-460 tys. zł, ale raczej 195-325 tys. zł.

Obejrzyj nasz webinar, by nie umknęły Ci te nieprzewidziane wydatki!

Porównanie kosztów budowy domów parterowych o różnej powierzchni

Nie jesteś do końca przekonany, na jaką powierzchnię domu się zdecydować? Wiele osób wybiera zbyt duże domy, które później okazują się trudne w utrzymaniu, ale i bardzo kosztowne podczas budowy. Poniżej znajdziesz porównanie kosztów budowy domu parterowego o zróżnicowanej powierzchni.

Ile kosztuje budowa domu parterowego 80 m2?

Koszt budowy domu parterowego 80 m2 z pewnością będzie o wiele niższy, niż gdy zdecydujesz się na dom o 150 m2. Tylko czy taki wybór ma w ogóle sens? O takim metrażu zdecydowanie częściej buduje się mieszkania niż domy. Jeśli jednak szukasz mieszkania dla małej rodziny (2+1), to może to być całkiem dobry wybór.

Ile kosztuje wzniesienie obiektu parterowego 80 m2? Koszt budynku pod klucz wyniesie ok. 275-420 tys. zł, o ile zdecydujesz się na prostą bryłę, dach dwuspadowy i brak piwnicy.

Ile kosztuje budowa domu parterowego 100 m2?

Domy o powierzchni 100 m2 są już o wiele bardziej popularne i zazwyczaj składają się z 4 pokoi. To zatem dobry wybór dla rodzin z dwójką dzieci. Taką powierzchnię można już ciekawie zaaranżować. A ile kosztuje budowa domu parterowego 100 m2? Cena wyniesie 280-530 tys. zł.

Sprawdź: Ile kosztuje budowa domu 100 m2? Cennik budowy domu w 2024 roku

Ile kosztuje budowa domu parterowego 120 m2?

Jeszcze inny wybór to 120 m2. Niby tylko 20 metrów różnicy, a możesz zyskać sporo przestrzeni, np. dodatkową łazienkę i pokój dziecięcy lub gabinet. Koszt budowy domu parterowego 120 m2 to nie mniej niż 300 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu parterowego 140 m2?

Co powiesz na jeszcze większy dom? Czy możesz sobie pozwolić na dodatkowe pomieszczenia? Z pewnością chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje budowa domu parterowego 140 m2. Koszt budowy powinien wynieść od 350 do 740 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu parterowego 150 m2?

Dom o powierzchni 150 m2 to jeden z najczęściej wybieranych wariantów. Rzadko kiedy występuje on w postaci domu parterowego, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki dom zbudować. To dobry wybór zwłaszcza dla większej rodziny. Ile kosztuje? Koszt budowy domu parterowego 150 m2 pod klucz to od 375 do 795 tys. zł.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje budowa domu 150 m2? Wycena kosztów na 2023 rok

Jaki jest koszt budowy domu parterowego z poddaszem i bez?

Poddasze użytkowe może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Możesz urządzić tam dodatkowe pokoje gościnne czy też wymarzoną sypialnię i strefę relaksu. Skosy nieco ograniczają dostępną powierzchnię, ale mogą jednocześnie sprawić, że wnętrza staną się bardziej oryginalne. To, jaki jest koszt budowy domu parterowego bez poddasza, już mniej więcej wiesz. Czy decyzja o urządzeniu poddasza będzie kosztowna?

Warto wiedzieć, że domy z poddaszem użytkowym uważane są za bardziej energooszczędne niż domy parterowe, więc jeśli weźmiesz pod uwagę koszty utrzymania domu, to będą one niższe. A jaki jest koszt budowy domu parterowego z poddaszem? Za adaptację poddasza trzeba zapłacić ok. 90-120 tys. zł.

Koszt budowy domu parterowego pod klucz – ile wynosi?

To, ile kosztuje budowa domu parterowego pod klucz, zależy od standardu wykończenia. Możesz zdecydować się na drewniane podłogi, jak również na panele. Podobnie będzie, chociażby z kuchnią, którą da się zakupić gotową, jak też zamówić na wymiar u stolarza.

Tutaj koszty zależą już od budżetu i inwencji. Równie dobrze można zamknąć się w kwocie ok. 2500 zł za m2, o ile podejdziesz do wykończenia w sposób oszczędny. Jeśli jednak finanse są dla Ciebie kwestią drugorzędną, to koszt budowy domu parterowego pod klucz może być znacząco wyższy.

Już w tabeli zawartej powyżej mogłeś sprawdzić, że przeciętny koszt budowy domu parterowego pod klucz wynosi od 400 do 800 tys. zł.

Przeczytaj: Budowa domu pod klucz - co warto wiedzieć? Dowiedz się ile trwa budowa domu pod klucz

Koszt budowy domu parterowego 2024 – na jakie jeszcze wydatki musisz się przygotować?

Koszt budowy domu parterowego to nie tylko materiały, ale w dużej mierze także kwoty, które musisz zapłacić wykonawcom. Koszt robocizny budowy domu parterowego nie należy do niskich. Obecnie za wykończenie mieszkania trzeba zapłacić nawet 800-1750 zł za m2. Zawsze dobrze jest mieć także pewien zapas.

Ceny materiałów stale idą w górę, podobnie jak mebli. Ponadto mogą pojawić się nieprzewidziane wydatki, dlatego wyjściowy budżet zwiększa o ok. 20%.

Jak widzisz, koszty budowy domu parterowego w dużej mierze zależą od Twoich preferencji. Im mniejsza powierzchnia, tym wyższy koszt. Nie sugeruj się jednak wyłącznie ceną, a funkcjonalnością. Dom o powierzchni 80 m2 dla 5-osobowej rodziny może okazać się niewystarczający.

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Zobacz też koniecznie, jakie oferujemy parterowe domy modułowy!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Domy za jedno euro to najczęściej zaniedbane i opuszczone nieruchomości, które gminy w krajach południowej Europy oferują...

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
21.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem starego domu na rynku wtórnym...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę
14.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę

Aktualne i wiarygodne koszt budowy domu to jedna z kluczowych informacji, jak...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Domy za jedno euro to najczęściej zaniedbane i opuszczone nieruchomości, które gminy w krajach południowej Europy oferują...

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
21.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem starego domu na rynku wtórnym...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę
14.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę

Aktualne i wiarygodne koszt budowy domu to jedna z kluczowych informacji, jak...

REKLAMA
Zamknij