Skontaktuj się z nami
71 715 20 60

pn-pt 8-21, sb-nd 9-17

search iconZnajdź projekt
Minimum 500zł rabatu na wybrane projekty domów z okazji 20 urodzin Extradom

Projekty domów dwurodzinnych

 • 310
5550 zł5050 zł
193,86 m²pokoi: 5garaży: 2

3690 zł
139,20 m²pokoi: 4garaży: 2

6600 zł6100 zł
224,44 m²pokoi: 6garaży: 2

6600 zł6100 zł
218,00 m²pokoi: 8garaży: 0

7000 zł6500 zł
215,38 m²pokoi: 4garaży: 1

6200 zł5700 zł
167,82 m²pokoi: 6garaży: 0

7200 zł6700 zł
256,24 m²pokoi: 8garaży: 2

156,90 m²pokoi: 6garaży: 0

208,98 m²pokoi: 4garaży: 0

6600 zł6100 zł
192,26 m²pokoi: 8garaży: 0

120,00 m²pokoi: 8garaży: 2

6400 zł5900 zł
205,10 m²pokoi: 6garaży: 2

6400 zł5900 zł
211,46 m²pokoi: 3garaży: 1

6600 zł6100 zł
209,32 m²pokoi: 2garaży: 1

6899 zł6399 zł
235,96 m²pokoi: 8garaży: 2

6600 zł6100 zł
226,18 m²pokoi: 6garaży: 2

Jak prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą?

13 sierpnia 2020

Jak prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą?

W okresie jesienno-zimowym dom jest szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych, np. opadów. Silny mróz, śnieg oraz deszcz mogą negatywnie oddziaływać na pokrycie dachowe, dlatego tak ważne jest sprawdzenie jego stanu. Jak przygotować dach na zimę i na co należy zwrócić uwagę podczas dokonywania corocznego przeglądu?
Dom w stylu dworkowym - dlaczego warto wybrać projekt domu w stylu dworku?

12 sierpnia 2020

Dom w stylu dworkowym - dlaczego warto wybrać projekt domu w stylu dworku?

Domy w stylu dworkowym wzorowane są i inspirowane szlacheckimi rezydencjami, które popularne były w Polsce w okresie renesansu. Domy szlacheckie pierwotnie obejmowały nie tylko mieszkanie dla rodziny szlacheckiej, ale i pomieszczenia gospodarcze. Takie dwory i dworki wznoszono do lat 20. XX wieku, ale można je też spotkać we współczesnej architekturze mieszkalnej na obszarach wiejskich i podmiejskich.
Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy to korzystna inwestycja?

12 sierpnia 2020

Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy to korzystna inwestycja?

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Chciałbyś uniezależnić się od rosnących cen energii? Odpowiedzią na Twoje potrzeby jest energia odnawialna, w tym najbardziej popularna w Polsce, energia słoneczna. To właśnie na niej bazuje instalacja fotowoltaiczna, która przemienia promienie słoneczne w energię elektryczną. Jak to jest możliwe? Czy fotowoltaika jest opłacalnym rodzajem inwestycji i czy każdy może sobie na nią pozwolić?
Jaką izolację termiczną zastosować w swoim domu?

11 sierpnia 2020

Jaką izolację termiczną zastosować w swoim domu?

Odpowiednio dobrana izolacja termiczna budynku to prosty sposób na niższe rachunki za ogrzewanie, ale nie tylko. Dzięki niej latem dom będzie się wolniej nagrzewał, a zimą wyziębiał, co poprawi komfort życia domowników. Dowiedz się, kiedy powinno się pomyśleć o izolacji cieplnej budynku oraz jaki jest szacunkowy koszt jej wykonania.
Rozbudowa domu - na czym polega i kiedy można rozbudować dom?

11 sierpnia 2020

Rozbudowa domu - na czym polega i kiedy można rozbudować dom?

Rozbudowa domu to popularny sposób na powiększenie powierzchni użytkowej budynku, z którego korzystają głównie posiadacze niewielkich nieruchomości. Można ją przeprowadzić w starym obiekcie lub zaplanować jeszcze na etapie projektowania nowego domu.
SpołecznośćNajciekawsze realizacje

Szeroka oferta gotowych projektów domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych kilka dekad temu były w Polsce szczególnie popularne. Obecnie wracają choć w nieco innym, bo znacznie nowocześniejszym wydaniu. To rozwiązanie, na które decyduje się mnóstwo osób. Nic w tym dziwnego. Domy dwurodzinne okazują się być ekonomiczne w budowie i utrzymaniu, a przy tym cechują się funkcjonalnym rozkładem. Projekty domów dwurodzinnych to przyszłościowy wybór, który może okazać się doskonałą inwestycją. Co istotne, mogą przyjmować zróżnicowana formę, co sprawia, że ich wybór jest wprost ogromny.

Czym jest projekt domu dwurodzinnego?

Domy dwurodzinne występują w różnych postaciach, trudno zatem określić je jednym słowem. W praktyce są to budynki mieszkalne, w których zamieszkują przynajmniej dwie rodziny - stąd też ich nazwa. Co istotne, mogą one być spokrewnione bądź nie. Od czego to właściwie zależy? Duże znaczenie ma sama konstrukcja budynku mieszkalnego. W Polsce popularne są domy w zabudowie bliźniaczej, czyli takie, które posiadają wspólną ścianę konstrukcyjną. Najczęściej są one ułożone względem siebie symetrycznie. W takim przypadku ich plany stanowią dla siebie lustrzane odbicie. W praktyce są to dwa oddzielne domy, ponieważ każdy lokal wyposażony jest w oddzielne wejście, parter, a niekiedy nawet piętro, piwnicę czy garaż. Granicę takiego budynku wyznacza ściana wewnętrzna - to właśnie ona dzieli dom. Podział z zewnątrz nie jest jednak za bardzo widoczny, co sprawia, że popularne “bliźniaki” cechuje estetyczny wygląd. 

Domy dwurodzinne niekoniecznie muszą przyjmować postać bliźniaka. Zdarza się, że jest to po prostu dom jednorodzinny, który składa się z dwóch wydzielonych mieszkań. Zazwyczaj jedno z nich znajduje się na parterze, a drugie na piętrze. Każda z rodzin ma także do dyspozycji oddzielne wejście, dzięki czemu łatwo zadbać o prywatność. W takim budynku wspólna może być piwnica bądź pomieszczenia gospodarcze. Oba z lokali są jednak wyposażone w łazienkę, kuchnię czy sypialnie, co czyni je w pełni niezależnymi. 

Istnieje jeszcze inna możliwość zaprojektowania domu dwurodzinnego. Wydzielić można w nim bowiem niewielką przestrzeń mieszkalną, która z wyglądu przypomina kawalerkę. Takie rozwiązanie jest często wybierane ze względów inwestycyjnych. Oddzielną przestrzeń można wynająć, zyskując w ten sposób dodatkowy dochód. 

Projekty domów dwurodzinnych są niezwykle zróżnicowane, ponieważ uwzględniają wiele potrzeb. Łatwo można zatem dopasować konkretny projekt do swoich wymagań, o czym szybko się przekonasz, zapoznając się z naszymi propozycjami projektowymi. Niezależnie, czy szukasz domów w stylu nowoczesnych, czy może skłaniasz się ku estetyce willowej – u nas znajdziesz projekt swoich marzeń. Proponujemy jednocześnie domy w stylu amerykańskim, a także projekty nieco bardziej awangardowe.

Projekty domów dwurodzinnych - co wyróżnia te budynki?

Co właściwie wyróżnia projekty domów dwurodzinnych? Najczęściej będą to ciekawe i jednocześnie praktyczne rozwiązania architektoniczne. Nie można im odmówić również funkcjonalnego rozkładu, który pozwala zadbać o potrzeby więcej aniżeli jednej rodziny. Wśród domów dwurodzinnych nie brakuje także budynków, które zostały zaprojektowane w celu komercyjnym. W większości przypadków będą to jednak inwestycje rodzinne, czyli domy zamieszkiwane przez dwa pokolenia, np. rodziców i dorosłe już dzieci, które założyły własną rodzinę. Po takie projekty warto sięgnąć również, gdy chcesz mieć blisko siebie dziadków bądź rodziców.

Budowa domu dwurodzinnego może okazać się niezwykle opłacalna pod względem finansowym. Przeważnie jest znacząco tańsza aniżeli budowa dwóch oddzielnych domów jednorodzinnych, a zapewnia niewiele mniej miejsca. Jeśli już o miejscu mowa, to warto wiedzieć, że projekty domów dwurodzinnych wyróżniają się większym metrażem. Średniej wielkości dom dwurodzinny posiada przynajmniej 130-150 m2. Najczęściej występuje w postaci domu z poddaszem użytkowym bądź budynku dwupiętrowego. Zdarza się też, że jego powierzchnia sięga nawet 250-300 m2 w zależności od wybranego projektu. Na tak dużej powierzchni bez problemu można zaplanować dwa lokale mieszkaniowe. 

Dawniej domy dwurodzinne kojarzono z nieestetycznymi kwadratowymi blokami, które składały się nawet z kilku pięter. Trudno uznać je za atrakcyjne pod kątem wizualnym. Obecnie dużo się na tym polu zmieniło. Współczesne projekty domów dwurodzinnych stawiają nie tylko na funkcjonalność, ale i prezencję. Nie brakuje w nich zatem wielu, ciekawych elementów. Często z zewnątrz trudno się domyślić, że nie jest to typowy dom jednorodzinny. Budynki tego rodzaju nierzadko zdobią liczne przeszklenia czy elementy drewniane. 

Domy dwurodzinne - jakie projekty domów znajdziesz w naszej kolekcji?

Szukasz projektu domu dwurodzinnego, który spełni Twoje oczekiwania? Świetnie trafiłeś! W naszej kolekcji nie zabraknie atrakcyjnych propozycji. Co dokładnie masz do dyspozycji? Z pewnością warto rozważyć wybór projektu dwulokalowego. Zalicza się do nich m.in. projekt domu BS-07. Co go wyróżnia? Dom charakteryzuje się prostą bryłą wykończoną dachem dwuspadowym, dzięki czemu okaże się tani w budowie. Składa się z parteru i użytkowego poddasza, co sprawia, że jego powierzchnia jest wyraźnie podzielona na strefy: dzienną i nocną. Znajduje się w nim aż sześć wygodnych sypialni, dlatego bez problemu odpowie na potrzeby więcej aniżeli jednej rodziny. To jednocześnie projekt dla osób posiadających średniej szerokości działkę.

A może zamiast budynku składającego się z dwóch lokali, preferujesz typowy budynek dwurodzinny? Także i w tym przypadku możesz skorzystać z naszej ofert. Jeden z przykładów tego typu budownictwa to projekt domu MJS-104. Jest to dom w zabudowie bliźniaczej, przy czym całość posiada aż 166,60 m2. W każdej z części znajdują się dwie łazienki, kuchnia, spiżarnia, korytarz, pokój dzienny wraz z jadalnią, pomieszczenie gospodarcze, a także trzy sypialnie. Ten projekt bez wątpienia spełni oczekiwania większej rodziny.

Domy dwurodzinne to nierzadko budynki mieszkalne z częścią usługową. Tego rodzaju projekty także mamy do zaoferowania. Jeden z przykładów to budynek mieszkalno-usługowy BMU-315, którego powierzchnia użytkowa sięga 315,72 m2. Budynek wyróżnia prosta i ekonomiczna bryła we współczesnym, atrakcyjnym wydaniu. Część usługowa została zaprojektowana na parterze i zajmuje aż 123m2. Co istotne, można ją dowolnie zagospodarować. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania. Na poddaszu mieszczą się aż dwa 3-pokojowe mieszkania o powierzchniach 68,40m2 i 62,03m2. Każde z mieszkań ma własny taras. To świetna lokata kapitału i jednocześnie wybór, który zadowoli dwie rodziny. 

To oczywiście nie wszystkie propozycje jakie możesz znaleźć na EXTRADOM. Niemniej, dzięki nim zyskasz ogólny pogląd na nasze projekty. Musisz wiedzieć, że każdy z dostępnych projektów masz prawo nieco zmodyfikować, aby jeszcze lepiej odpowiadał na potrzeby Twoje i Twojej rodziny. W ofercie posiadamy kilkadziesiąt różnych projektów. Tak bogaty wybór gwarantuje ciekawe opcje, spośród których łatwo wybrać projekt marzeń. Jeśli jednak gotowe projekty domów nie do końca do Ciebie przemawiają, to daj znać, a na pewno stworzymy coś wspólnie. 

Projekty domów dwurodzinnych - jak wygląda układ pomieszczeń?

Układ pomieszczeń w domu dwurodzinnym jest zależny od konkretnego projektu. Nie ma dwóch identycznych projektów. Najpierw musisz się zatem zastanowić, czego dokładnie potrzebujesz. W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej, zyskasz spory metraż. Oba lokale mieszkaniowe będzie cechować identyczny układ pomieszczeń na zasadzie odbicia lustrzanego. Zarówno metraż, liczba pokoi, jak i ich przeznaczenie będzie takie samo. Oczywiście projekt możesz nieco zmodyfikować.

 

Nieco inaczej wygląda to, gdy decydujesz się na projekt domu jednorodzinnego, w którym wyodrębnione zostały dwa oddzielne lokale mieszkaniowe. Nie ma tu mowy o identycznym układzie. Praktycznym krokiem jest przeważnie podział na parter i piętro bądź poddasze użytkowe. W takim przypadku bez problemu można stworzyć dwa mieszkania o zadowalającej powierzchni.

Musisz wiedzieć, że nie każdy dom dwurodzinny jest przeznaczony dla osób spokrewnionych. Zdecydować można się bowiem na rozwiązania, które zapewnią integralność obu części, choć pewne pomieszczenia są zazwyczaj wspólne, takie jak kotłownia bądź garaż. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby każde z mieszkań zostało wyposażone w oddzielny taras. Najczęściej stanowi on przedłużenie salonu, który połączony jest z jadalnią. Wielkość mieszkań w domu jednorodzinnych może być porównywalna - jest to najczęściej opcja nieco droższa. Osoby, którym zależy przede wszystkim na oszczędnościach, powinny wybrać domy dwurodzinne o mniejszym metrażu. Uzupełnia je nierzadko użytkowe poddasze. W ten sposób można zyskać dodatkową powierzchnię

Projekty domów dwurodzinnych równie dobrze mogą składać się z dwóch mieszkań, przy czym jedno będzie większe, a drugie mniejsze. Na taki krok warto się zdecydować, gdy szukasz domu, w którym jeden lokal chcesz przeznaczyć na wynajem. Mniejsze lokal to także doskonała przestrzeń dla seniora. Co istotne, w projektach domów dwurodzinnych najczęściej uwzględnione są dwa, oddzielne wejścia. Tego rodzaju elementy zapewnią prywatność dla wszystkich domowników

Domy dwurodzinne z wejściem osobnym czy wspólnym?

Zależy Ci, aby projekt domu dwurodzinnego uwzględniał oddzielne wejście? Nie ma problemu! Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, a przy tym zapewnia komfort dla każdego z mieszkańców. Nie trzeba wówczas martwić się, że wchodzenie bądź wychodzenie z domu przez jedną z osób stanie się uciążliwe dla pozostałych domowników. To jednocześnie sposób na prywatność. Nie każdy chce mijać się z innymi osobami, za każdym razem, gdy potrzebuje wyjść z domu. Jest to w pełni zrozumiałe, a co najważniejsze, łatwe do wykonania. Podejść do tego można na dwa sposoby. Pierwszy z nich to umieszczeniu w budynku jednego wyjścia i jednocześnie utworzenie dostępu do górnej kondygnacji dzięki klatce schodowej. Klatka umieszczona jest wówczas w wiatrołapie, tuż przy drzwiach wyjściowych. Jest to bardzo wygodne, ponieważ osoby zamieszkujące górną część mogą swobodnie wchodzić do własnego mieszkania.

Co jednak w przypadku, gdy podział mieszkań nie przebiega na linii parter-piętro? Zdarza się przecież, że jedno z mieszkań posiada większą powierzchnię i zajmuje nie tylko górę, ale i część parteru, którą dzieli z drugim lokalem mieszkalnym. Czy w tej sytuacji możliwe jest utworzenie dwóch oddzielnych wejść? Oczywiście, że tak! Wystarczy wejścia ulokować z dwóch stron domu. Domy dwurodzinne z oddzielnym wejściem cieszą się większą popularnością, ponieważ mieszkanie w nich jest bardziej komfort. Nie każdy jednak potrzebuje takiego rozwiązania, szczególnie gdy w jednym budynku mieszkają dwie rodziny, lecz ze sobą spokrewnione. Z myślą o nich powstały także projekty domów dwurodzinnych z jednym wejściem. 

Każdy inwestor sam zatem powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce wybrać dom dwurodzinny z wejściem osobnym, czy wspólnym. Dość oczywisty wybór pod tym względem będzie w sytuacji, gdy jeden z lokali chcesz przeznaczyć na wynajem. Oddzielne wejście w tym przypadku to konieczność, inaczej trudno będzie znaleźć chętnego lokatora do dzielenia przestrzeni z właścicielami nieruchomości. 

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu dwurodzinnego?

Rozważasz wybór projektu domu dwurodzinnego? Z pewnością znaczenie ma dla Ciebie cena. Co warto wiedzieć w tej kwestii? Cena projektu domu dwurodzinnego niewiele różni się od ceny domu jednorodzinnego. Może się nawet zdarzyć, że będzie taka sama. Koszt budowy domu oczywiście się zwiększy, lecz i tak okaże się znacznie niższy, niż gdybyś chciał wybudować dwa oddzielne domy wolnostojące. Ponadto, projekty domów dwurodzinnych często uwzględniają więcej niż jeden garaż. 

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu dwurodzinnego? Z pewnością na powierzchnię użytkową, czyli taką, którą realnie będziesz mieć do dyspozycji. Mniejsze domy dwurodzinne posiadają powierzchnię ok. 120m2, przy czym rzadko się zdarza, aby występowały jedynie w wersji parterowej. Domy dwurodzinne przeważnie są to budynki dwupiętrowe lub z poddaszem użytkowym. Takie rozwiązanie okaże się dobrym wyborem, gdyż możesz bez problemu wyodrębnić dwa lokale mieszkaniowe. Jedno znajdzie się wówczas na parterze, a drugie na górze. Co więcej, każde będzie posiadać taką samą powierzchnię, co zapewni sprawiedliwy podział.

Sam rozkład także ma ogromne znaczenie. Dom dwurodzinny musi przecież zostać wyposażony w dwie łazienki. Oczywiście niektóre pomieszczenia mogą być wspólne, najczęściej taka rola przypada w udziale kotłowni bądź innym pomieszczeniem gospodarczym. Wspólna kuchnia rzadko jest dobrym pomysłem, gdyż znacząco ingeruje w prywatność domowników. 

Co jeszcze ma znaczenie? Na pewno kwestia tego, czy dom dwurodzinny ma posiadać jedno, czy dwa oddzielne wejścia, ale o tym już wiesz. Sam musisz przemyśleć, co jest dla Ciebie wygodniejsze. 

Wybierając projekt domu dwurodzinnego warto abyś znał już mniej więcej jego przeznaczenie. Jeśli chcesz zamieszkać w nim z rodziną to zdecydować możesz się praktycznie na większość dostępnych projektów. Jeśli jednak zamierzasz wynająć jedno z mieszkań lub stworzyć w nim przestrzeń usługową, to potrzebujesz nieco innych rozwiązań. Nie zapomnij o nich wspomnieć. 

Projekty domów dwurodzinnych - kogo zainteresują?

Projekty domów dwurodzinnych są w Polsce bardzo chętnie wybierane. Wynika to przede wszystkim z ich atrakcyjnej ceny. Pod tym względem dużą popularnością cieszy się zabudowa bliźniacza. Zakup tzw. bliźniaka jest tańszy aniżeli domu jednorodzinnego wolnostojącego, przy czym powierzchnia użytkowa rzadko kiedy znacznie się różni. Z tych względów projektami domów dwurodzinnych interesują się bardzo często młode małżeństwa, którzy mają zamiar założyć rodzinę bądź wychowują kilkuletnie dzieci. To właśnie z myślą o nich szukają alternatywy dla mieszkania w bloku. Posiadanie własnego domu wiąże się bowiem z dostępem do ogrodu, który stanowi doskonałą przestrzeń do zabawy dla najmłodszych.

Projekty domów dwurodzinnych to jednocześnie wybór chętnie podejmowany przez inwestorów. W związku z tym, że domy w zabudowie bliźniaczej są często poszukiwane, na ich budowę decydują się nie tylko znani deweloperzy, ale i prywatni inwestorzy, którzy dysponują własną ziemią. Ponadto, możliwość wynajęcia części domu to dla wielu osób sposób na dodatkowy dochód. 

Kto jeszcze powinien rozważyć budowę domu dwurodzinnego? Chociażby rodzice, którzy chcą zapewnić pewien start w dorosłe życie swoim dzieciom. Kredyt hipoteczny stanowi duże obciążenie dla młodych osób, a ceny nieruchomości w Polsce nie należą do niskich. Oddzielne mieszkanie, nawet w tym samym budynku, może okazać się zatem dobrym wyborem, przynajmniej na początek. Wiele rodzin chwali sobie takie rozwiązanie, ponieważ dziadkowie mieszkający w pobliżu wnuków to duży komfort.

Projekt domu dwurodzinnego to jednocześnie propozycja godna rozważenia, jeśli opiekujesz się starszym członkiem rodziny. Wspólne mieszkanie zdecydowanie ułatwi codzienną opiekę. Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z prywatności. Wystarczy wyodrębnić dwa oddzielne mieszkania, przy czym to przeznaczone osobie starszej powinno znajdować się na dole, aby umożliwić jej swobodne poruszanie się. Schody z pewnym wieku lub przy niektórych schorzeniach to duża bariera. Jeśli decydujesz się na mieszkanie z rodzicami lub teściami, doskonale sprawdzi się wydzielona część domu z osobnym wejściem, salonem, sypialnią, kuchnią i łazienką. Pozostała część budynku pozostaje dla młodszego pokolenia. 

W kwestii stylu i wielkości projektu, wybór jest ogromny – od tradycyjnych domów parterowych, poprzez poddasza użytkowe, po nowoczesne piętrowe. Projekt domu dwurodzinnego to także idealne rozwiązanie dla przyjaciół. Wspólne podwórko i kotłownia dają okazję do częstszych spotkań. Ponadto, mieszkanie w takim domu zapewnia poczucie bezpieczeństwa i prywatności jednocześnie dla obu rodzin.

Jak wybrać funkcjonalny i tani projekt domu dwurodzinnego?

Nie ulega wątpliwości, że zorganizowanie przestrzeni przeznaczonej do współdzielenia przez dwie rodziny, stanowi pewne wyzwanie. Taki dom powinien być przecież w pełni funkcjonalny. Jak to uzyskać? Warto zastanowić się nad wyborem spośród projektów z osobnym wejściem czy też projektów dwumieszkaniowych. Wiele zależy od tego, kto ma dany dom zamieszkiwać. Niemniej, wydaje się, że najlepszym wyborem jest dom w zabudowie bliźniaczej bądź taki, który posiada wyraźnie oddzielone dwa lokale mieszkaniowe.

Ten drugi jest tańszy w budowie. W tym przypadku to jeden dom zostaje podzielony na dwie części. Najlepiej, gdy jedna z nich mieści się na parterze, a druga na piętrze. Jeśli jednak zależy Ci na oszczędnościach, to zdecyduj się na dom z poddaszem użytkowym - to tańszy wybór aniżeli dom dwupiętrowy. Funkcjonalny i tani projekt domu dwurodzinnego nierzadko wyposażony jest we wspólną klatkę schodową. 

Szukasz projektu taniego domu dwurodzinnego? Sprawdź zatem, co mamy pod tym względem do zaoferowania, a szybko się przekonasz, że jest tego całkiem sporo. Projekty domów dwurodzinnych tanich w budowie to znacząca część oferty EXTRADOM, która powstała z myślą o osobach poszukujących większej przestrzeni w przystępnej cenie. Co dokładnie możesz u nas znaleźć? Będą to m.in. domy dwurodzinne z użytkowym poddaszem, jak również projekty domów w zabudowie bliźniaczej.

Domy dwurodzinne - wady i zalety

Domy dwurodzinne, jak każde rozwiązania, ma swoje wady i zalety. Wiele zależy od tego, z jakiej perspektywy na to spojrzeć. Co zatem można zaliczyć do korzyści posiadania takiego domu? Na pewno ekonomiczność. Jeden budynek składający się z dwóch mieszkań, to mniejsze rachunki za ogrzewanie. Niższy będzie także sam koszt budowy. Na względzie należy mieć jednocześnie, że zgodnie z prawem budowlanym domy dwulokalowe traktowane są jak jednorodzinne. Jeśli dom chcesz dzielić z bliskimi osobami, np. innymi członkami rodziny, to zyskujesz także cenne towarzystwo i pewność, że nie będzie doskwierać Ci samotność.

W przypadku osób opiekujących się osobami starszymi, dzielenie z nimi powierzchni mieszkaniowej, jest znacznie wygodniejsze w realizacji codziennych obowiązków. Dla wielu osób dom dwurodzinny to jednocześnie sposób na uzyskanie dodatkowe dochodu. Ma to miejsce w sytuacji gdy część domu przeznaczona zostaje na wynajem.

Wybór projektu domu dwurodzinnego nie jest wolny od wad. Trudno mówić w jego przypadku o takim samym stopniu swobody, jaki zapewnia jednorodzinny dom wolnostojący. Brak prywatności może dokuczać, szczególnie gdy projekt domu nie uwzględnia oddzielnego wejścia. Mieszkanie we wspólnym domu będzie kłopotliwe, jeśli stosunki ze współlokatorami są napięte.

Wiele zależy zatem od panujących relacji. Młode rodziny nie zawsze chcą dzielić przestrzeń z rodzicami, gdyż okazuje się to dla nich krępujące. Zasada ta może działać w obie strony, także w przypadku osób niespokrewnionych. Podział domu dwurodzinnego również może stanowić pewien problem. Jeśli mieszkania nie zostaną odgórnie wydzielone, dochodzić może do licznych sporów dotyczących chociażby metrażu danej części mieszkalnej. 

Dlaczego warto zdecydować się na wybór projektu dwurodzinnego?

Współczesne domy dwurodzinne zupełnie nie przypominają tych, które budowano jeszcze kilka dekad temu. Obecnie ich estetyka coraz częściej zachwyca i doskonale wpasowuje się w modną stylistykę. Domy dwurodzinne z zewnątrz bardzo często przypominają oddzielne domy jednorodzinne, a nierzadko zapewniają nawet taką samą powierzchnię. Nie powinien dziwić zatem fakt, że coraz więcej osób w Polsce decyduje się na wybór projektu domu dwurodzinnego. To jednocześnie duża oszczędność w porównaniu do wolnostojącej zabudowy jednorodzinnej. Domy w zabudowie bliźniaczej cenowo wypadają niewiele gorzej od zakupu mieszkania w bloku, oczywiście pod warunkiem posiadania działki budowlanej. 

Wybór projektu domu dwurodzinnego to w wielu sytuacjach dobra decyzja, która pozwoli na pozyskanie dodatkowego dochodu bądź współdzielenie przestrzeni z najbliższymi członkami rodziny, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. To jednocześnie rozsądny krok, gdy chcesz urządzić w domu lokal usługowy. Jeśli interesuje Cię projekt domu dwurodzinnego, to koniecznie sprawdź, co przygotowaliśmy w tej kategorii. Atrakcyjne projektu domów dwurodzinnych z naszej oferty to połączenie estetyki i funkcjonalności w przystępnej cenie.

Bądź na bieżąco z extra promocjami!

Zostaw nam swój adres e-mail, będziemy Ci wysyłać najlepsze okazje

Podstawowe informacje o przetwarzaniu Twoich danych osobowych
 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Extradom.pl Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. Oławskiej 27-29, 50-123 Wrocław ( dalej „Extradom.pl”), tel. 71/715 20 60, e-mail biuro@extradom.pl.
 2. Administratorami Państwa danych osobowych będą też Partnerzy czyli podmioty z grupy kapitałowej Wirtualnej Polski, w której skład wchodzą obok Extradom.pl także Wirtualna Polska Holding S.A. z siedzibą w Warszawie oraz wszelkie podmioty z nią powiązane, w tym Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie, podmioty z branży budowlanej i finansowej, reklamodawcy którzy bezpośrednio lub pośrednio zlecają nam działania marketingowe, domy mediowe występujące w imieniu naszych reklamodawców, podmioty z branży e-commerce i inni partnerzy, z którymi współpracujemy między innymi w celu dostarczenia produktów i usług z branży budowlanej i finansowej, optymalizacji działaj reklamowych lub które polecane są przez międzynarodowe organizacje branżowe między innymi IAB (Interactive Advertising Bureau).
 3. Kontakt z nami możliwy jest także za pośrednictwem Inspektora Ochrony Danych drogą elektroniczną na adres iod@extradom.pl.
 4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak niepodanie danych oznaczonych jako niezbędne do świadczenia usług na Twoją rzecz uniemożliwi ich świadczenie.
 5. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania umowy (tymi umowami są najczęściej regulaminy, które Państwo akceptują przed skorzystaniem z danej usługi czy zakupem produktu), w tym także dopasowywania produktów czy usług do Państwa potrzeb, analizowania i udoskonalania produktów czy usług oraz zapewniania bezpieczeństwa usług na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO (niezbędność do wykonania umowy, której Państwo są stroną) do czasu wygaśnięcia danej umowy pomiędzy Tobą, a Extradom.pl. Czasami, dane te mogą być przetwarzane również po wygaśnięciu tej umowy, jednak wyłącznie jeżeli jest to dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń.
 6. Państwa dane osobowe mogą być także przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego Extradom.pl na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO (przesłanka prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez administratora danych) do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu oraz jego partnerów na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO (dobrowolna zgoda) do czasu wycofania zgody.
 7. Mają Państwo prawo do:
  a. prawo dostępu do danych, w tym uzyskania kopii danych,
  b. prawo żądania sprostowania danych,
  c. prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
  d. prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
  e. prawo do ograniczenia przetwarzania danych,
 8. Jeżeli Państwa dane są przetwarzane na podstawie zgody mogą Państwo dodatkowo skorzystać z następujących praw:
  a. prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 9. Jeżeli Państwa dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) mogą Państwo dodatkowo skorzystać z następujących praw:
  a. prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Mogą Państwo przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 10. Jeżeli Państwa dane są przetwarzane na podstawie uzasadnionego interesu administratora mogą Państwo dodatkowo skorzystać z następujących praw:
  a. prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych z przyczyn związanych z Państwa szczególną sytuacją.
 11. Po skutecznym wniesieniu prawa do sprzeciwu dane nie będą przetwarzane o ile nie będzie istnieć ważna prawnie uzasadniona podstawa do przetwarzania, nadrzędna wobec Państwa interesów, praw i wolności lub podstawa do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
 12. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z administratorem lub z Inspektorem ochrony danych.
 13. W związku z przetwarzaniem przez nas Państwa danych osobowych przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Organem tym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 14. W oparciu o dane osobowe będziemy podejmowali wobec Państwa zautomatyzowane decyzje, w tym decyzje będące wynikiem profilowania. Zautomatyzowane przetwarzanie danych osobowych, polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny Państwa zainteresowań i preferencji.
 15. Odbiorcami Państwa danych czyli podmiotami, którym będziemy mogli przekazać Twoje dane zgodnie z obowiązującym prawem, będą podmioty przetwarzające dane na nasze zlecenie np. podwykonawcy naszych usług elektronicznych oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście wyłącznie w przypadku gdy wystąpią z żądaniem przekazania im danych w oparciu o stosowną podstawę prawną.