Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Adaptacja poddasza - jak zaadaptować poddasze w domu jednorodzinnym?

Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym to popularny sposób na powiększenie powierzchni użytkowej. Przystosowanie tej przestrzeni do potrzeb mieszkaniowych nie zawsze jest jednak łatwe, ponieważ może wymagać dopełnienia wielu formalności i dużych nakładów pracy oraz środków finansowych.

Wybrałeś projekt domu z poddaszem użytkowym? W takim razie jego późniejsza adaptacja nie będzie stanowić żadnego problemu. Problemy mogą się pojawić, gdy na etapie wyboru projektu nie myślałeś o takim rozwiązaniu, a teraz zacząłeś się nad nim zastanawiać. Jak zaadaptować poddasze? Jakich formalności dopełnić, aby było to zgodne z prawem?

Adaptacja poddasza - na jakie pomieszczenie można przerobić strych?

Na poddaszu powstają najczęściej pokoje dla dzieci i sypialnie, ale także w pełni funkcjonalne mieszkania. Wiele zależy od ilości dostępnego miejsca. Z pewnością wydzielenie na poddaszu przestrzeni dla dzieci okaże się dobrą decyzją szczególnie w przypadku pokoi młodzieżowych. Dzięki temu nastolatkowie zyskają więcej prywatności, a rodzice otrzymają własną przestrzeń.

Adaptacja poddasza to także dobry pomysł, gdy szukasz miejsca do pracy. Biuro ze skosami będzie prezentować się bardzo atrakcyjnie. Na poddaszu można się odciąć od zgiełku panującego w pozostałej części domu i oddać się w spokoju obowiązkom zawodowym. Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym to także świetnie rozwiązanie, gdy chcesz wydzielić odrębne mieszkanie.

Czy każde poddasze nadaje się do adaptacji?

Teoretycznie adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym jest możliwa w większości przypadków, ale zdarza się, że wymaga to zbyt dużych nakładów finansowych lub są przeszkody natury technicznej. T

akie wnętrze musi mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość (co najmniej 2,2 m), aby spełniało warunki techniczne określone w przepisach i zapewniało komfort użytkowania pomieszczenia. Zbyt niski strych można podwyższyć poprzez zmianę wysokości ściany kolankowej i podniesienie dachu – taka operacja jest jednak kosztowna i niestety nie zawsze możliwa, jeśli nie jest do tego dostosowana konstrukcja budynku.

Właśnie dlatego o ewentualnym zagospodarowaniu strychu warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Potrzeba stworzenia dodatkowej przestrzeni może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie i wówczas przeprowadzenie prac będzie znacznie prostsze, jeśli budynek będzie przystosowany do takich zmian.

W tym celu warto wybrać projekt domu z poddaszem do adaptacji, czyli ze strychem, który można bez przeszkód przekształcić na cele mieszkalne w przyszłości. W takich projektach przewidziana jest odpowiednia wysokość ścianki kolankowej, mocny strop, korzystny kąt nachylenia dachu oraz konstrukcja więźby – to wszystko ułatwia zagospodarowanie przestrzeni i znacznie obniża koszty.

Adaptacja poddasza w 2021 roku - co warto wiedzieć?

Rok 2021 nie przyniósł żadnych zmian w przepisach budowlanych, które dotyczyłyby adaptacji poddasza. Do jej przeprowadzenia nadal potrzebne jest pozwolenie na budowę bądź ewentualnie zgłoszenie w zależności od stopnia zaawansowania prac remontowych. Musisz wiedzieć, że w przypadku wydania pozwolenia na budowę urząd ma 65 dni na rozpatrzenie wniosku, przy zgłoszeniu okres ten wynosi 30 dni.

Adaptacja poddasza - kiedy jest możliwa?

Teoretycznie adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym jest możliwa w większości przypadków, ale zdarza się, że wymaga to zbyt dużych nakładów finansowych lub są przeszkody natury technicznej. Szczególnie skomplikowana może okazać się adaptacja poddasza w starym domu.

Poddasze, które chcesz zaadaptować musi mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość (co najmniej 2,2 m), aby spełniało warunki techniczne określone w przepisach i zapewniało komfort użytkowania pomieszczenia. Zbyt niski strych można podwyższyć poprzez zmianę wysokości ściany kolankowej i podniesienie dachu – taka operacja jest jednak kosztowna i niestety nie zawsze możliwa, jeśli nie jest do tego dostosowana konstrukcja budynku. W większości przypadków lepiej ja zatem odpuścić.

Jak zaadaptować poddasze? Będzie to wymagało remontu, a niekiedy także prac, które wzmocnią konstrukcję budynku. Proces ten może być zatem czasochłonny.

Adaptacja poddasza - wymagane dokumenty i formalności

Jakie dokumenty są potrzebne do adaptacji poddasza? Niestety musisz przygotować się na dopełnienie formalności. Podstawa to uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. O tym, które z nich będzie potrzebne, decyduje zakres prac oraz stopień ingerencji w konstrukcję budynku.

Pozwolenie na budowę będzie niezbędne jeśli roboty budowlane wiążą się ze zmianą obszaru oddziaływania budynku poza działkę, rozbudową domu lub jego nadbudową, zmianą kształtu i nachylenia dachu, przebudową przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych, zrobieniem otworów okiennych lub zmianą ich wielkości, wykonaniem schodów itp.

Szczególnie ten ostatni aspekt może być istotny. Jeśli poddasze dotąd było nieużytkowe, to bardzo prawdopodobne, że wykonanie schodów będzie teraz niezbędne. Zgłoszenie jest zaś wystarczające, jeśli prace nie ingerują w konstrukcję budynku. Mowa zatem głównie o pracach remontowych. Dozwolone jest przy tym wstawienie wewnętrznych ścian działowych czy rozbudowa instalacji.

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym - pozwolenie czy zgłoszenie?

Przekształcenie poddasza w pomieszczenia mieszkalne wiąże się z koniecznością przeprowadzenia robót remontowo-budowlanych, dlatego wymaga dopełnienia formalności urzędowych. Obowiązujące przepisy są takie, że adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym może wymagać albo pozwolenia na budowę, albo zgłoszenia.

Z pewnością nie warto pomijać formalności, ponieważ adaptacja poddasza nieużytkowego w użytkowe bez pozwolenia lub zgłoszenia jest uznawana za samowolę budowlaną. Późniejsza legalizacja takiej samowoli jest bardzo kosztowna i nie zawsze możliwa, jeśli obiekt nie spełnia wszystkich przepisów.

O tym, czy do adaptacji poddasza potrzebne jest pozwolenie, czy zgłoszenie, decyduje zakres prac oraz stopień ingerencji w konstrukcję budynku.

 • Pozwolenie na budowę – jest konieczne, gdy roboty budowlane będą się wiązały ze zmianą obszaru oddziaływania budynku poza działkę, rozbudową domu lub jego nadbudową, zmianą kształtu i nachylenia dachu, przebudową przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych, zrobieniem otworów okiennych lub zmianą ich wielkości, wykonaniem schodów itp.,
 • Zgłoszenie – jest wystarczające, jeśli prace nie będą ingerować w konstrukcję budynku, a jedynie będą sprowadzać się do prac remontowych (np. wymianie posadzki, tynków, okien dachowych), wstawienia wewnętrznych ścian działowych, rozbudowy instalacji itp.

Sprawdź: Domy bez pozwolenia – co musisz o nich wiedzieć?

Gdzie zgłosić adaptację poddasza?

W przypadku zgłoszenia adaptacji poddasza należy udać się starostwa lub urzędu miasta i złożyć następujące dokumenty:

 • opis techniczny budynku i rysunek przedstawiający jego usytuowanie na działce z zaznaczeniem poddasza,
 • ekspertyzę techniczną potwierdzającą możliwość przekształcenia strychu na cele użytkowe,
 • decyzję o warunkach zabudowy lub zaświadczenie urzędowe o zgodności planów adaptacyjnych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Zgłoszenie adaptacji poddasza będzie wystarczające jeśli wykonywane prace nie będą ingerować w kubaturę budynku.

Adaptacja poddasza bez pozwolenia na budowę - jakie mogą być konsekwencje?

Zadajesz sobie pytanie, czy adaptacja poddasza wymaga pozwolenia na budowę? To zależy, od tego, jak duże zmiany masz zamiaru wdrożyć. Jeśli będą to jedyne prace remontowe, pozwolenie na adaptację poddasza nie będzie potrzebne - wówczas wystarczy jedynie zgłoszenie. Jeśli jednak prace budowlane będą ingerować w konstrukcję budynku, nie możesz rozpocząć pracę bez zezwolenia na adaptację poddasza.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Adaptacja poddasza nieużytkowego w użytkowe bez pozwolenia lub zgłoszenia jest uznawana za samowolę budowlaną. Późniejsza legalizacja takiej samowoli jest bardzo kosztowna i nie zawsze możliwa, jeśli obiekt nie spełnia wszystkich przepisów. Ponadto, adaptacja poddasza bez pozwolenia może się wiązać z karą finansową nawet w wysokości 5 tys. złotych.

Jak zalegalizować adaptację poddasza?

Jeżeli zakres prac adaptacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, należy w starostwie lub urzędzie miasta złożyć stosowny wniosek o jego wydanie wraz z następującymi dokumentami:

 • projektem budowlanym dotyczącym adaptacji (zwykle potrzebne są 3-4 egzemplarze),
 • zaświadczeniem o wpisaniu projektanta na liście członków właściwej izby samorządu zawodowego,
 • oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 • decyzją o warunkach zabudowy (jeżeli działka nie jest uwzględniona w MPZP).

W przypadku zgłoszenia należy udać się do tego samego urzędu i złożyć następujące dokumenty:

 • opis techniczny budynku i rysunek przedstawiający jego usytuowanie na działce z zaznaczeniem poddasza,
 • ekspertyzę techniczną potwierdzającą możliwość przekształcenia strychu na cele użytkowe,
 • decyzję o warunkach zabudowy lub zaświadczenie urzędowe o zgodności planów adaptacyjnych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

To może Cię zainteresować: Projekt wykonawczy a projekt budowlany – czym się od siebie różnią?

Jak wygląda kwestia własności w przypadku adaptacji poddasza w domu jednorodzinnym?

Warto wiedzieć, że nie trzeba być właścicielem budynku, by móc przekształcić poddasze na cele użytkowe. W takim przypadku konieczna jest zgoda właścicieli, która musi być dostarczona do urzędu wraz ze zgłoszeniem lub wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Będą też potrzebne dokumenty, jeśli adaptacja strychu dotyczy projektu domu wielorodzinnego – wówczas zgodę na takie prace muszą wyrazić wszyscy współwłaściciele obiektu.

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym - kiedy można zacząć prac remontowe?

Na pozwolenie na budowę musisz czekać nawet 65 dni, natomiast w przypadku zgłoszenia wystarczy odczekać 30 dni – jeśli w tym czasie urząd nie wniesie sprzeciwu, możesz ruszać z pracami. Pamiętaj, że rozpoczęcie robót przed tymi terminami będzie naruszeniem przepisów i może się wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym – koszty

Koszty adaptacji poddasza na cele użytkowe zależą od stopnia skomplikowania i zakresu prac, dlatego trudno podać konkretną kwotę, jaka będzie potrzebna na taką inwestycję. Koszt samego projektu może wynieść około 1500-2500 zł. Prace remontowe poddasza przystosowanego do adaptacji nie są wygórowane – zwykle zamykają się w kilkudziesięciu tysiącach złotych. Poniżej podajemy przykładowy cennik jednej z firm zajmującej się takimi robotami:

 • wykonanie ocieplenia z paroizolacją – od 10 do 15 zł / m2
 • montaż folii paroprzepuszczalnej – od 5 do 9 zł /m2
 • montaż płyt gips-karton na stelażu – od 45 do 75 zł /m2

Do tego jednak trzeba doliczyć koszt wykonania podłóg, montaż okien (pojedyncze dachowe kosztuje około 2000 zł), budowę nowych schodów (od 3000 zł w górę). Znacznie większych nakładów finansowych będą wymagać prace związane z podwyższeniem ścianki kolankowej i przebudową dachu – w takim przypadku trzeba się liczyć z ogólnymi kosztami rzędu nawet 200 tys. zł.

Chcąc dowiedzieć się, ile będzie kosztować adaptacja poddasza, najlepiej zwrócić się do firmy budowlanej, która zajmuje się takimi pracami i poprosić o szacunkowy kosztorys.

Adaptacja poddasza a podatek od nieruchomości - ile wynosi?

Musisz wiedzieć, że choć strych nie wlicza się w podatek od nieruchomości, to zmienia się to całkowicie, gdy decydujesz się na adaptację poddasza. Wówczas zostanie on naliczony po przedstawieniu wniosku o adaptacje. Jego wysokość wyliczana jest na podstawie powierzchni użytkowej, co w przypadku poddasza jest nieco problematyczne, bo skosy znaczącą ją zmniejszają (skosy o wysokości poniżej 1,4 metra nie wliczają się w powierzchnię użytkową, a te o wysokości do 2,2 metra wlicza się jako 50%).

W 2021 roku stawki podatku od nieruchomości poszły do góry. Obecnie wynoszą one dla budynków mieszkalnych i ich części – 0,85 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym krok po kroku

Jak przebiega adaptacja poddasza krok po kroku? Poniżej przedstawiamy listę prac, jakie zazwyczaj są niezbędne do przekształcenia poddasza na cele użytkowe:

 1. Opróżnienie wnętrza.
 2. Ewentualne wzmocnienie konstrukcji dachu lub jego przebudowa, jeśli jest to konieczne.
 3. Doprowadzenie instalacji nad powierzchnię stropu i kanałów wentylacyjnych.
 4. Wyrównanie i wzmocnienie stropu, jeśli jest to konieczne.
 5. Montaż nowych okien dachowych lub wymiana starych.
 6. Ocieplenie ścian i skosów (np. wełną mineralną lub pianką poliuretanową PIT), oraz ułożenie folii paroizolacyjnej.
 7. Wykonanie podłóg.
 8. Budowa ścian działowych np. z płyt gipsowo-kartonowych, rozprowadzenie instalacji w pomieszczeniach oraz prace wykończeniowe (tynki, okładziny itp.).

Bardzo często konieczna jest także wymiana schodów – jest niezbędne szczególnie wtedy, gdy dotąd na strych prowadziły zwykłe schody strychowe przypominające drabinę. Muszą one spełniać wymogi techniczne dotyczące minimalnej szerokości użytkowej biegu i spocznika, a także maksymalnej wysokości stopni.

Sprawdzenie stanu technicznego domu przed adaptacją poddasza

Przed rozpoczęciem prac konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego budynku. Najważniejsze elementy to więźba dachowa, krokwie, stan pokrycia dachowego i strop.

Dach należy sprawdzić pod kątem szczelności i wytrzymałości – konstrukcja musi być na tyle mocna, by wytrzymała obciążenie warstwy izolacyjnej, a w pokryciu nie powinno być żadnych przecieków, które mogą w przyszłości być przyczyną powstawania we wnętrzu grzybów i pleśni oraz uszkodzeń tynku.

Wzmocnienie stropu przed adaptacją poddasza

Adaptacja poddasza wymaga często wzmocnienia stropu, który musi udźwignąć dodatkowe obciążenie – posadzki, ścian działowych i elementów wyposażenia. Wzmocnienia najczęściej wymagają stropy drewniane, które uzupełnia się dodatkowymi belkami lub płytą betonową. Przy okazji warto zadbać o wygłuszenie stropu, aby odgłosy użytkowania poddasza nie były uciążliwe dla osób przebywających na niższej kondygnacji.

Dowiedz się więcej: Czym jest strop i jakie stropy wyróżniamy?

Sprawdzenie wysokości poddasza - czy nadaje się do adaptacji

Największym wyzwaniem jest adaptacja niskiego poddasza, ponieważ zgodnie z przepisami wysokość pomieszczeń użytkowych na poddaszu powinna mieć 2,2 m. Ze względu na skosy wysokość wnętrza oblicza się jako średnią i w praktyce może ona wynosić około 1,9 m. Zazwyczaj najmniejszy problem z uzyskaniem takich parametrów mają strychy pod dachem dwuspadowym, natomiast większy bywa przy domach pokrytych dachem kopertowym.

Ważna jest także wysokość ścian kolankowych (najlepiej, by miały minimum 1 m wysokości), ponieważ to ułatwia ustawienie mebli. Jeśli są niższe niż 70 cm, z reguły wymagają podwyższenia, co znacznie zwiększa koszty inwestycji lub w ogóle uniemożliwia adaptację strychu (jeśli konstrukcja budynku lub przepisy nie pozwalają na taką przebudowę budynku).

Warto też wspomnieć, że problemem przy adaptacji małego strychu mogą być słupy podtrzymujące więźbę – choć mogą wyglądać efektownie, w praktyce bardzo utrudniają zagospodarowanie małej powierzchni.

Zobacz także: Jakie są rodzaje więźb dachowych?

Adaptacja poddasza - jakich błędów unikać?

Przekształcenie strychu w poddasze użytkowe w praktyce bywa dość trudne, co sprzyja pewnym niedopatrzeniom, a nawet błędom, które mają potem negatywny wpływ na komfort użytkowania nowej przestrzeni mieszkalnej. Zwykle wynikają one z oszczędności lub zatrudnienia kiepskich fachowców.

Do najczęstszych błędów przy adaptacji strychu należą:

 • za słaba lub niedokładnie wykonana izolacja akustyczna oraz izolacja termiczna,
 • niewłaściwe założenia co do wysokości pomieszczeń – przy ich szacowaniu należy wziąć pod uwagę wysokość posadzki, która ma około 20 cm,
 • źle wykonana wentylacja lub jej brak,
 • nieprawidłowy montaż okien wpływający na złe doświetlenie wnętrza lub uniemożliwiający osobom wewnątrz na kontakt wzrokowy z otoczeniem.

Chcąc uniknąć takich błędów, warto korzystać z usług fachowców, a także wykonać adaptację strychu na podstawie projektu stworzonego przez specjalistę, który zna się na przepisach i zasadach tworzenia wnętrz przyjaznych dla użytkowników.

Domowa siłownia: jak ją zrobić i co powinna zawierać?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

REKLAMA
Zamknij