Adaptacja poddasza - jak zaadaptowac poddasze w domu jednorodzinnym?

Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym to popularny sposób na powiększenie powierzchni użytkowej. Na poddaszu powstają najczęściej pokoje dla dzieci i sypialnie, ale także w pełni funkcjonalne mieszkania. Przystosowanie tej przestrzeni do potrzeb mieszkaniowych nie zawsze jest jednak łatwe, ponieważ może wymagać dopełnienia wielu formalności i dużych nakładów pracy oraz środków finansowych.

Czy każde poddasze nadaje się do adaptacji?

Teoretycznie adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym jest możliwa w większości przypadków, ale zdarza się, że wymaga to zbyt dużych nakładów finansowych lub są przeszkody natury technicznej. T

akie wnętrze musi mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość (co najmniej 2,2 m), aby spełniało warunki techniczne określone w przepisach i zapewniało komfort użytkowania pomieszczenia. Zbyt niski strych można podwyższyć poprzez zmianę wysokości ściany kolankowej i podniesienie dachu – taka operacja jest jednak kosztowna i niestety nie zawsze możliwa, jeśli nie jest do tego dostosowana konstrukcja budynku.

Właśnie dlatego o ewentualnym zagospodarowaniu strychu warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Potrzeba stworzenia dodatkowej przestrzeni może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie i wówczas przeprowadzenie prac będzie znacznie prostsze, jeśli budynek będzie przystosowany do takich zmian.

W tym celu warto wybrać projekt domu z poddaszem do adaptacji, czyli ze strychem, który można bez przeszkód przekształcić na cele mieszkalne w przyszłości. W takich projektach przewidziana jest odpowiednia wysokość ścianki kolankowej, mocny strop, korzystny kąt nachylenia dachu oraz konstrukcja więźby – to wszystko ułatwia zagospodarowanie przestrzeni i znacznie obniża koszty.

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym - pozwolenie czy zgłoszenie?

Przekształcenie poddasza w pomieszczenia mieszkalne wiąże się z koniecznością przeprowadzenia robót remontowo-budowlanych, dlatego wymaga dopełnienia formalności urzędowych. Obowiązujące przepisy są takie, że adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym może wymagać albo pozwolenia na budowę, albo zgłoszenia.

Z pewnością nie warto pomijać formalności, ponieważ adaptacja poddasza nieużytkowego w użytkowe bez pozwolenia lub zgłoszenia jest uznawana za samowolę budowlaną. Późniejsza legalizacja takiej samowoli jest bardzo kosztowna i nie zawsze możliwa, jeśli obiekt nie spełnia wszystkich przepisów.

O tym, czy do adaptacji poddasza potrzebne jest pozwolenie, czy zgłoszenie, decyduje zakres prac oraz stopień ingerencji w konstrukcję budynku.

 • Pozwolenie na budowę – jest konieczne, gdy roboty budowlane będą się wiązały ze zmianą obszaru oddziaływania budynku poza działkę, rozbudową domu lub jego nadbudową, zmianą kształtu i nachylenia dachu, przebudową przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych, zrobieniem otworów okiennych lub zmianą ich wielkości, wykonaniem schodów itp.,
 • Zgłoszenie – jest wystarczające, jeśli prace nie będą ingerować w konstrukcję budynku, a jedynie będą sprowadzać się do prac remontowych (np. wymianie posadzki, tynków, okien dachowych), wstawienia wewnętrznych ścian działowych, rozbudowy instalacji itp.

Sprawdź: Domy bez pozwolenia – co musisz o nich wiedzieć?

Jak zalegalizować adaptację poddasza?

Jeżeli zakres prac adaptacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, należy w starostwie lub urzędzie miasta złożyć stosowny wniosek o jego wydanie wraz z następującymi dokumentami:

 • projektem budowlanym dotyczącym adaptacji (zwykle potrzebne są 3-4 egzemplarze),
 • zaświadczeniem o wpisaniu projektanta na liście członków właściwej izby samorządu zawodowego,
 • oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 • decyzją o warunkach zabudowy (jeżeli działka nie jest uwzględniona w MPZP).

W przypadku zgłoszenia należy udać się do tego samego urzędu i złożyć następujące dokumenty:

 • opis techniczny budynku i rysunek przedstawiający jego usytuowanie na działce z zaznaczeniem poddasza,
 • ekspertyzę techniczną potwierdzającą możliwość przekształcenia strychu na cele użytkowe,
 • decyzję o warunkach zabudowy lub zaświadczenie urzędowe o zgodności planów adaptacyjnych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

To może Cię zainteresować: Projekt wykonawczy a projekt budowlany – czym się od siebie różnią?

Jak wygląda kwestia własności w przypadku adaptacji poddasza w domu jednorodzinnym?

Warto wiedzieć, że nie trzeba być właścicielem budynku, by móc przekształcić poddasze na cele użytkowe. W takim przypadku konieczna jest zgoda właścicieli, która musi być dostarczona do urzędu wraz ze zgłoszeniem lub wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Będą też potrzebne dokumenty, jeśli adaptacja strychu dotyczy projektu domu wielorodzinnego – wówczas zgodę na takie prace muszą wyrazić wszyscy współwłaściciele obiektu.

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym - kiedy można zacząć prac remontowe?

Na pozwolenie na budowę musisz czekać nawet 65 dni, natomiast w przypadku zgłoszenia wystarczy odczekać 30 dni – jeśli w tym czasie urząd nie wniesie sprzeciwu, możesz ruszać z pracami. Pamiętaj, że rozpoczęcie robót przed tymi terminami będzie naruszeniem przepisów i może się wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym – koszty

Koszty adaptacji poddasza na cele użytkowe zależą od stopnia skomplikowania i zakresu prac, dlatego trudno podać konkretną kwotę, jaka będzie potrzebna na taką inwestycję. Koszt samego projektu może wynieść około 1500-2500 zł. Prace remontowe poddasza przystosowanego do adaptacji nie są wygórowane – zwykle zamykają się w kilkudziesięciu tysiącach złotych. Poniżej podajemy przykładowy cennik jednej z firm zajmującej się takimi robotami:

 • wykonanie ocieplenia z paroizolacją – od 10 do 15 zł / m2
 • montaż folii paroprzepuszczalnej – od 5 do 9 zł /m2
 • montaż płyt gips-karton na stelażu – od 45 do 75 zł /m2

Do tego jednak trzeba doliczyć koszt wykonania podłóg, montaż okien (pojedyncze dachowe kosztuje około 2000 zł), budowę nowych schodów (od 3000 zł w górę). Znacznie większych nakładów finansowych będą wymagać prace związane z podwyższeniem ścianki kolankowej i przebudową dachu – w takim przypadku trzeba się liczyć z ogólnymi kosztami rzędu nawet 200 tys. zł.

Chcąc dowiedzieć się, ile będzie kosztować adaptacja poddasza, najlepiej zwrócić się do firmy budowlanej, która zajmuje się takimi pracami i poprosić o szacunkowy kosztorys.

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym krok po kroku

Jak przebiega adaptacja poddasza krok po kroku? Poniżej przedstawiamy listę prac, jakie zazwyczaj są niezbędne do przekształcenia poddasza na cele użytkowe:

 1. Opróżnienie wnętrza.
 2. Ewentualne wzmocnienie konstrukcji dachu lub jego przebudowa, jeśli jest to konieczne.
 3. Doprowadzenie instalacji nad powierzchnię stropu i kanałów wentylacyjnych.
 4. Wyrównanie i wzmocnienie stropu, jeśli jest to konieczne.
 5. Montaż nowych okien dachowych lub wymiana starych.
 6. Ocieplenie ścian i skosów (np. wełną mineralną lub pianką poliuretanową PIT), oraz ułożenie folii paroizolacyjnej.
 7. Wykonanie podłóg.
 8. Budowa ścian działowych np. z płyt gipsowo-kartonowych, rozprowadzenie instalacji w pomieszczeniach oraz prace wykończeniowe (tynki, okładziny itp.).

Bardzo często konieczna jest także wymiana schodów – jest niezbędne szczególnie wtedy, gdy dotąd na strych prowadziły zwykłe schody strychowe przypominające drabinę. Muszą one spełniać wymogi techniczne dotyczące minimalnej szerokości użytkowej biegu i spocznika, a także maksymalnej wysokości stopni.

Sprawdzenie stanu technicznego domu przed adaptacją poddasza

Przed rozpoczęciem prac konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego budynku. Najważniejsze elementy to więźba dachowa, krokwie, stan pokrycia dachowego i strop.

Dach należy sprawdzić pod kątem szczelności i wytrzymałości – konstrukcja musi być na tyle mocna, by wytrzymała obciążenie warstwy izolacyjnej, a w pokryciu nie powinno być żadnych przecieków, które mogą w przyszłości być przyczyną powstawania we wnętrzu grzybów i pleśni oraz uszkodzeń tynku.

Wzmocnienie stropu przed adaptacją poddasza

Adaptacja poddasza wymaga często wzmocnienia stropu, który musi udźwignąć dodatkowe obciążenie – posadzki, ścian działowych i elementów wyposażenia. Wzmocnienia najczęściej wymagają stropy drewniane, które uzupełnia się dodatkowymi belkami lub płytą betonową. Przy okazji warto zadbać o wygłuszenie stropu, aby odgłosy użytkowania poddasza nie były uciążliwe dla osób przebywających na niższej kondygnacji.

Dowiedz się więcej: Czym jest strop i jakie stropy wyróżniamy?

Sprawdzenie wysokości poddasza - czy nadaje się do adaptacji

Największym wyzwaniem jest adaptacja niskiego poddasza, ponieważ zgodnie z przepisami wysokość pomieszczeń użytkowych na poddaszu powinna mieć 2,2 m. Ze względu na skosy wysokość wnętrza oblicza się jako średnią i w praktyce może ona wynosić około 1,9 m. Zazwyczaj najmniejszy problem z uzyskaniem takich parametrów mają strychy pod dachem dwuspadowym, natomiast większy bywa przy domach pokrytych dachem kopertowym.

Ważna jest także wysokość ścian kolankowych (najlepiej, by miały minimum 1 m wysokości), ponieważ to ułatwia ustawienie mebli. Jeśli są niższe niż 70 cm, z reguły wymagają podwyższenia, co znacznie zwiększa koszty inwestycji lub w ogóle uniemożliwia adaptację strychu (jeśli konstrukcja budynku lub przepisy nie pozwalają na taką przebudowę budynku).

Warto też wspomnieć, że problemem przy adaptacji małego strychu mogą być słupy podtrzymujące więźbę – choć mogą wyglądać efektownie, w praktyce bardzo utrudniają zagospodarowanie małej powierzchni.

Zobacz także: Jakie są rodzaje więźb dachowych?

Adaptacja poddasza - jakich błędów unikać?

Przekształcenie strychu w poddasze użytkowe w praktyce bywa dość trudne, co sprzyja pewnym niedopatrzeniom, a nawet błędom, które mają potem negatywny wpływ na komfort użytkowania nowej przestrzeni mieszkalnej. Zwykle wynikają one z oszczędności lub zatrudnienia kiepskich fachowców.

Do najczęstszych błędów przy adaptacji strychu należą:

 • za słaba lub niedokładnie wykonana izolacja akustyczna oraz izolacja termiczna,
 • niewłaściwe założenia co do wysokości pomieszczeń – przy ich szacowaniu należy wziąć pod uwagę wysokość posadzki, która ma około 20 cm,
 • źle wykonana wentylacja lub jej brak,
 • nieprawidłowy montaż okien wpływający na złe doświetlenie wnętrza lub uniemożliwiający osobom wewnątrz na kontakt wzrokowy z otoczeniem.

Chcąc uniknąć takich błędów, warto korzystać z usług fachowców, a także wykonać adaptację strychu na podstawie projektu stworzonego przez specjalistę, który zna się na przepisach i zasadach tworzenia wnętrz przyjaznych dla użytkowników.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kuchnia
Bateria kuchenna – jaką baterię do kuchni wybrać?
1 marca 2021 r. Diana Pidlesetska

Bateria kuchenna – jaką baterię do kuchni wybrać?

Ogród i Taras
Palisada betonowa – jak wybrać odpowiednią palisadę do ogrodu?
Pokój dziecięcy
Pokój chłopca — jak go urządzić? Inspiracje
Kuchnia
Bateria kuchenna – jaką baterię do kuchni wybrać?
1 marca 2021 r. Diana Pidlesetska

Bateria kuchenna – jaką baterię do kuchni wybrać?

Ogród i Taras
Palisada betonowa – jak wybrać odpowiednią palisadę do ogrodu?
Pokój dziecięcy
Pokój chłopca — jak go urządzić? Inspiracje

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Służebność gruntowa
18 grudnia 2020 r. Daria Rek

Służebność gruntowa — jak ustanawiana jest służebność gruntowa na nieruchomości?

Służebność gruntowa to nie tak rzadko spotykana sytuacja. Jeśli nie masz dost...

Formalności budowlane
Odbiór domu - jakie formalności są wymagane przy odbiorze domu?
15 grudnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Odbiór domu - jakie formalności są wymagane przy odbiorze domu?

Odbiór domu to konieczny element realizacji projektu budowlanego. Jego wykona...

Formalności budowlane
Wpis do księgi wieczystej
26 listopada 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Wpis do księgi wieczystej - jak złożyć wniosek o wpis nieruchomości do księgi wieczystej po zakończeniu budowy domu?

Nadszedł długo wyczekiwany moment, w którym budowa Twojego domu się zakończył...

Formalności budowlane
Przebudowa domu
3 listopada 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Przebudowa domu - ile kosztuje i jakie formalności są wymagane?

Przebudowa domu to proces, który pochłania wiele środków oraz czasu. Pozwala...

Formalności budowlane
Służebność gruntowa
18 grudnia 2020 r. Daria Rek

Służebność gruntowa — jak ustanawiana jest służebność gruntowa na nieruchomości?

Służebność gruntowa to nie tak rzadko spotykana sytuacja. Jeśli nie masz dost...

Formalności budowlane
Odbiór domu - jakie formalności są wymagane przy odbiorze domu?
15 grudnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Odbiór domu - jakie formalności są wymagane przy odbiorze domu?

Odbiór domu to konieczny element realizacji projektu budowlanego. Jego wykona...

Formalności budowlane
Wpis do księgi wieczystej
26 listopada 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Wpis do księgi wieczystej - jak złożyć wniosek o wpis nieruchomości do księgi wieczystej po zakończeniu budowy domu?

Nadszedł długo wyczekiwany moment, w którym budowa Twojego domu się zakończył...

Formalności budowlane
Przebudowa domu
3 listopada 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Przebudowa domu - ile kosztuje i jakie formalności są wymagane?

Przebudowa domu to proces, który pochłania wiele środków oraz czasu. Pozwala...