Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🍂  Rozgrzewające rabaty na jesień! -700 zł, -900 zł, -1 000 zł! 🍂

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Kominek z płaszczem wodnym – jak działa, ile kosztuje i czy warto go zainstalować?

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym polecany jest do domów jednorodzinnych jako uzupełniające źródło ciepła, które może służyć nawet do podgrzewania wody użytkowej. Jego montaż jest dość drogi, ale za to można potem liczyć na niższe koszty ogrzewania. Dowiedz się, jak działa takie urządzenie, kiedy warto je zainstalować i w jaki sposób należy to zrobić.

Zapewnienie komfortu termicznego w domu jednorodzinnym to podstawowa potrzeba mieszkańców, jaką trzeba zrealizować. Już na etapie projektów domów planowany jest system ogrzewania centralnego, który zasilany może być z sieci ciepłowniczej, ale częściej dom ma swój własny piec, z którego ciepło rozprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych.

Owym piecem może być także kominek z płaszczem wodnym, który w salonie będzie jednocześnie estetycznym elementem wyposażenia. Czy taki kominek będzie w stanie ogrzać na przykład dom piętrowy lub dom z poddaszem użytkowym, czy jedynie dom parterowy? Jak działa i gdzie właściwie warto go zainstalować?

Kominek z płaszczem wodnym – co to jest?

Zanim przejdziemy do omawiania wszystkich kwestii związanych z działaniem i wykorzystywaniem w praktyce kominka z płaszczem wodnym, warto dowiedzieć się, czym on właściwie jest. Możesz spotkać się z określeniem kominka z wymiennikiem wodnym, co oznacza dokładnie tyle samo co wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Jak najbardziej taki kominek może służyć do ogrzewania pomieszczeń i gwarantować dostateczną ilość ciepłej wody użytkowej.

Innymi słowy, kominek z płaszczem wodnym służy do grzania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Może podgrzewać wodę użytkową w zasobniku i ogrzewać konwekcyjne pomieszczenie, w którym się znajduje.

Płaszcz wodny w takim kominku jest ważnym elementem, odpowiada bowiem za efektywność działania urządzenia. Ma on formę fragmentu rury, umieszczanej nad paleniskiem, i pełni funkcję wymiennika ciepła. Powstałe w kominku gorące spaliny ogrzewają wodę, która następnie przepływa przez płaszcz wodny.

Skoro wiemy już, co to jest kominek z płaszczem wodnym, pora przejść do kwestii zasadności zainwestowania w niego i zainstalowania go w swoim domu.

Kominek z płaszczem wodnym – czy warto w niego zainwestować?

Czy warto montować kominek z płaszczem wodnym w domu jednorodzinnym – zarówno jeśli chodzi o zapewnienie komfortu cieplnego, jak i obsługę oraz estetykę wyposażenia danego wnętrza, w którym ma się on znaleźć?

Doświadczenia wielu użytkowników pokazują, że to dobry wybór w określonych warunkach. Coraz więcej osób decyduje się na montaż kominka w swoim domu, ponieważ jest to stylowe uzupełnienie aranżacji wnętrza, które przy okazji w długie, zimowe wieczory zapewnia domownikom ciepło i przyjemną atmosferę.

Do wyboru są różne warianty tych urządzeń, a jednym z nich jest właśnie kominek z płaszczem wodnym. W odróżnieniu od standardowych konstrukcji można go podłączyć pod system c.o. i tym samym zamienić na źródło ogrzewania domu. Można go również wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej płynącej później z kranów w łazienkach, toaletach, pokojach kąpielowych oraz oczywiście w kuchni

Instalacja kominka z płaszczem wodnym jest warta rozważenia przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Dzięki niemu można bowiem znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej.

Urządzenia te opalane są najczęściej drewnem lub pelletem, czyli opałem dość tanim w porównaniu np. z gazem. Nawet zakładając wyłącznie częściowe wykorzystanie kominka do ogrzewania budynku, oszczędności w kosztach mogą być znaczące, rzędu nawet kilku tysięcy złotych rocznie.

Najbardziej opłaca się montować kominek z płaszczem wodnym w domach dopiero co budowanych. Montaż konstrukcji wraz z całą niezbędną infrastrukturą w już wzniesionych budynkach jest dość trudny i kosztowny. Rozwiązanie to może być też zalecane do domów ogrzewanych gazem lub olejem opałowym, ale niekoniecznie opłaca się jako uzupełnienie pracy kotła na pellet czy drewno.

Dowiedz się więcej: Ocieplenie domu – o czym warto pamiętać planując ocieplenie domu?

Kominek z płaszczem wodnym – jak działa?

Jak działa kominek z płaszczem wodnym? Otóż jego komorę spalania otacza specjalna konstrukcja zwana płaszczem wodnym, która zbudowana jest z dwóch ścianek. Między nimi przepływa woda, która pod wpływem palącego się w kominku ognia zostaje podgrzana. Jej transfer do instalacji grzewczej budynku (w tym do kaloryferów) umożliwia pompa, natomiast do instalacji z wodą użytkową – wężownica.

Zasada działania kominka z płaszczem wodnym jest więc dość prosta i polega w gruncie rzeczy na maksymalnym wykorzystaniu ciepła wytwarzanego przez to urządzenie. W standardowych konstrukcjach ogień ogrzewa wyłącznie powietrze, które można wykorzystać do ocieplenia pomieszczeń (także poprzez system DGP).

Kominek z płaszczem wodnym – jak go zainstalować?

Podjąłeś decyzję, że chcesz zamontować kominek z płaszczem wodnym? Schemat dołączony do kupionego wkładu powinien ułatwić Ci takie prace montażowe. Dowiedz się, jak podłączyć kominek z płaszczem wodnym. Jego montaż zdecydowanie najłatwiej przeprowadzić w nowo budowanym obiekcie.

Wówczas jego umiejscowienie i sposób podłączenia określa sam projekt domu. Urządzenie jest zawsze ulokowane koło komina. Ważnym etapem jest podłączenie wkładu do systemu centralnego ogrzewania – robi się to za pomocą rur i kształtek, najczęściej miedzianych.

W kotłowni należy znaleźć miejsce na montaż zbiornika buforowego, który będzie gromadził podgrzaną w kominku wodę. Niezbędne jest także zamontowanie odpowiedniej instalacji doprowadzającej wodę do płaszcza oraz kanałów nawiewnych, przez które do komory spalania będzie dopływało powietrze.

Należy też pamiętać, że kominek musi mieć dostęp do zasilania elektrycznego, które jest niezbędne do pracy pompy oraz sterownika. Instalacja kominka z płaszczem wodnym powinna być przede wszystkim wykonana przez fachowców. Warto także pamiętać o zastosowaniu ważnych zabezpieczeń.

Nieco inaczej będzie wyglądała instalacja, jeśli chcesz, aby kominek był podłączony do systemu ogrzewania domowego w układzie zamkniętym. Jak zainstalować kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym?

Niezbędne stanie się zastosowanie wymiennika ciepła oraz systemu zabezpieczenia termicznego, chroniącego układ przed nadmiernym podgrzaniem wody i wzrostem ciśnienia. Służy do tego wężownica schładzająca. Gdy temperatura wody osiąga zbyt wysoką wartość, specjalny termostat uruchamia zawór w wężownicy, który uwalnia zimną wodę, by ta schłodziła układ.

Innym zalecanym elementem zabezpieczającym jest wspominany już zbiornik buforowy, który wypełniony jest wodą. Przejmuje on nadmiar ciepła wytworzonego przez kominek, nie dopuszczając do jego przegrzania i nadmiernego wzrostu temperatury w grzejnikach. Zbiornik akumuluje nadwyżkę energii i ją potem oddaje, gdy tylko temperatura w pomieszczeniach spadnie np. z powodu wygaśnięcia kominka. Dzięki temu zużywa się także mniej opału, co przekłada się na większe oszczędności.

Warto też pomyśleć o zasilaniu awaryjnym UPS, które zapewni pracę pompy w razie przerw w dostawie prądu. Jeśli występują one rzadko na terenie, na którym mieszkasz, taki zakup nie będzie koniecznością.

Sprawdź: Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować w domu jednorodzinnym?

Kominek z płaszczem wodnym – jak go obudować? 

Kominek zazwyczaj umieszczany jest w salonie, dlatego wymaga estetycznej obudowy, która ukryje poszczególne elementy instalacji. Jak obudować kominek z płaszczem wodnym?

Jeśli chodzi o ten typ rozwiązania, obudowa wkładu powinna być raczej typu lekkiego na przykład z płyt gipsowo-kartonowych. Można również użyć pustaków lub cegieł.

Ważne jest dokładne uszczelnienie konstrukcji, aby ciepło wytworzone przez wkład nie uciekało na zewnątrz, tylko było w całości wykorzystywane do podgrzania wody krążącej w płaszczu.

Jeśli wiesz już, jak zabudować kominek z płaszczem wodnym pod względem technicznym, to dopasuj wykończenie do wystroju wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że w sprzedaży są gotowe obudowy kominków z płaszczem wodnym m.in. z form betonowych, czy naturalnego kamienia, np. piaskowca lub marmuru.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym – ile kosztuje?

Kominek z płaszczem wodnym może zapewnić Ci komfort grzewczy w każdym pomieszczeniu w domu, a przy tym będzie estetycznym elementem wyposażenia Twojego wnętrza, np. w salonie. Dowiedz się, ile kosztuje takie urządzenie.

Koszt instalacji kominka z płaszczem wodnym niestety nie należy do najniższych. Cena samego wkładu to średnio 3-4 tys. złotych, ale dodatkowo trzeba zapłacić za wężownicę i zbiornik buforowy, co może nawet podwoić pierwotny wydatek.

Cena średniej klasy wkładów kominkowych z płaszczem wodnym zaczyna się od 2700 zł za urządzenie o mocy nominalnej 10 kW. Wkłady z wyższej półki, charakteryzujące się większą mocą, mogą kosztować do 8 tys. zł. Co najmniej 1600 zł trzeba zapłacić za obudowę kominka wraz z wykończeniem.

Do tego należy doliczyć koszty podłączenia urządzenia do przewodu kominowego i instalacji c.o. – wynoszą one średnio od 1500 do 2500 zł.

To, ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym, zależy w dużej mierze od wyboru urządzenia i akcesoriów oraz sposobu wykończenia obudowy. Cena instalacji uwzględniająca wszystkie koszty wynosi od 6 do ponad 10 tys. zł. Kwota ta nie obejmuje ceny zakupu dodatkowych materiałów instalacyjnych.

Jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać do ogrzewania domu o powierzchni 100 m²? 

Od tego, jaki kominek z płaszczem wodnym wybierzesz, zależą jego efektywność oraz funkcjonalność. Najważniejszą kwestią jest prawidłowy dobór mocy urządzenia do zapotrzebowania na ciepło danej powierzchni Twojego domu.

Ta z kolei zależy od tego, w jakiej technologii został wzniesiony budynek pod kątem izolacji termicznej. Do ogrzania starego domu bez izolacji będzie potrzebne urządzenie o większej mocy, natomiast w domach z dobrze wykonaną termoizolacją wymagania grzewcze są mniejsze

Ogólnie kominki z płaszczem wodnym mają moc od około 10 kW do nawet 36 kW. Dla nowych domów, spełniających aktualne wymagania dotyczące izolacyjności termicznej, przyjmuje się, że 1 kW mocy kominka wystarcza do ogrzania 10 m2.

Jeśli więc chcesz dopasować urządzenie do niewielkiego domu o powierzchni 100 m2, możesz kupić wkład o mocy 10 kW. Na pytanie więc, jak dobrać kominek z płaszczem wodnym, odpowiadamy, że najlepiej jest przeliczyć sobie zapotrzebowanie na moc grzewczą względem każdych 10 m2 powierzchni mieszkalnej. Jeśli Twój dom ma 200 m2 do ogrzania, potrzebujesz wkładu kominkowego o mocy 20 kW. 

Moc kominka to jednak nie wszystko. Ważna jest również sama konstrukcja urządzenia, która powinna być solidna. Przede wszystkim zwróć uwagę na płaszcz wodny, którego ścianki powinny mieć co najmniej 4 mm grubości – te cieńsze mogą dość szybko ulec rozszczelnieniu.

Układ wodny kominka także powinien być wykonany z wysokiej jakości stali. Dobrze jest, jeśli samo urządzenie ma szyber służący do regulacji ciągu czy specjalną instalację doprowadzającą powietrze do paleniska z zewnątrz, a nie z wnętrza budynku.

Warto również zwrócić uwagę na wielkość szyby, która nie powinna być zbyt duża w kominkach montowanych w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ może przez nią być emitowana zbyt duża ilość ciepła, która spowoduje dyskomfort termiczny.

Czy można palić w kominku z płaszczem wodnym bez wody?

Na podkreślenie zasługuje fakt, że kominki wodne, czyli także i te z płaszczem wodnym, służą do grzania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Można nimi także podgrzewać ciepłą wodę użytkową w zasobniku umieszczonym na przykład w kotłowni. Są one zdolne ogrzewać pod względem konwekcyjnym pomieszczenie, w jakim zdecydujesz się zainstalować sam kominek.

Pojawia się jednak pytanie, czy w kominku z płaszczem wodnym można palić bez wody. Palenie w nim bez napełniania płaszcza grzejnego wodą nie tylko jest niemożliwe, ale bezwzględnie zabronione. Takie działanie jest nieodpowiedzialne i może spowodować uszkodzenie wkładu kominkowego. W efekcie nie będziesz mógł z niego bezpiecznie korzystać i pozostanie tylko już jego wymiana na nowy, co narazi Cię niestety na zupełnie niepotrzebne koszty.

Czy kominek z płaszczem wodnym może być jedynym źródłem ogrzewania? 

Zastanawiasz się, czy możesz wybrać kominek jako jedyne źródło ogrzewania? Przepisy wskazują, że nie. Zgodnie z nimi kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania budynku. Przepisy § 132.1 WTB (Warunków Technicznych Budynków) stanowią, że obiekt, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację grzewczą lub inne urządzenia niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.

Kominki z płaszczem wodnym są jednak specyficznym wyjątkiem ze względu na to, że są podłączone do systemu centralnego ogrzewania, a ich moc grzewcza jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne całego budynku. Mogą być stosowane jako podstawowe, ale nie jedyne źródło ciepła w domu.

W praktyce jednak kominki z płaszczem wodnym są najczęściej wykorzystywane jako dodatkowe, uzupełniające źródło grzewcze. Wszystko dlatego, że aby za ich pomocą utrzymać zimą temperaturę w domu na tym samym poziomie, należy zapobiegać wygaszeniu ognia poprzez regularne dokładanie opału do paleniska, nawet kilka razy dziennie, a podczas dużych mrozów – także w nocy. Jest to kłopotliwe i nie zawsze możliwe do wykonania.

Jak czyścić kominek z płaszczem wodnym? 

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinieneś dokonać przeglądu kominka, a także wyczyścić go z sadzy i popiołu. Później wystarczy raz na trzy miesiące wykonać gruntowne czyszczenie.

Takie prace wykonuj tylko wtedy, gdy palenisko jest wygaszone i ostudzone. Popiół wybierz z kominka do metalowego wiadra łopatką albo użyj specjalnego odkurzacza. Pozostaje Ci także czyszczenie szyby kominka przy użyciu specjalnych preparatów. Wystarczy je rozpylić na szybie i odczekać chwilę, by chemiczne substancje rozpuściły brud. Później wystarczy jedynie zetrzeć szybę przy użyciu wilgotnej ściereczki.

To może Cię zainteresować: Jak czyścić kominek? Sprawdź sposoby na czyszczenie kominka

Kominek z płaszczem wodnym – jakie ma zalety?

Najpierw poznaj powody, dla których warto się na to zdecydować:

  • wysoka sprawność grzewcza – możliwość ogrzania całego budynku o powierzchni nawet 500 m2;
  • możliwość podłączenia do systemu c.o., c.w.u., a także obsługującego kolektory słoneczne;
  • możliwość obniżenia kosztów ogrzewania domu;
  • efektowna ozdoba wnętrza np. salonu;
  • cicha praca i prosta obsługa.

Po podwyżkach cen gazu i cen prądu w 2022 roku tym bardziej warto przemyśleć zastosowanie – choćby w postaci systemu wspierającego – ogrzewania kominka z płaszczem wodnym. Opinie na jego temat są raczej pozytywne wśród osób, które zdecydowały się na takie rozwiązanie wspomagające system grzewczy w domu.

 Kominek z płaszczem wodnym – jakie są jego wady?

Wady kominków z płaszczem wodnym przedstawiają się w następujący sposób:

  • wysoki koszt instalacji;
  • trudny montaż;
  • czasochłonna obsługa – konieczność regularnego dokładania opału w celu utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku;
  • konieczność częstego czyszczenia szyby.

Licz się z tym, że aby efektywnie ogrzewać swój dom i stworzyć możliwość wpatrywania się w palący się na palenisku ogień, musisz zaangażować się w systematyczną obsługę kominka z płaszczem wodnym. Chodzi tu nie tylko o dokładanie drewna do kominka, lecz także o czyszczenie szyby z zanieczyszczeń wynikających ze spalania opału. 

Przed podjęciem decyzji o montażu kominka z płaszczem wodnym warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim dokonać kalkulacji, czy taka inwestycja się opłaca. Należy wziąć pod uwagę podstawowe źródło ogrzewania i jego koszty, a także czas, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na obsługę urządzenia.

Warto wiedzieć: Nie masz miejsca na kominek? Koza może go zastąpić

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania w Tarczy 1000 plus
Stan deweloperski
Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz
Formalności budowlane
Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?
13 września 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?

Podatki, ulgi i dopłaty
Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania w Tarczy 1000 plus
Stan deweloperski
Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz
Formalności budowlane
Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?
13 września 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?

Nowości w tej kategorii

Kominy
Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?
1 września 2022 r. Jan Susmaga

Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?

Nasady kominowe pozwalają na zwiększenie i zapewnienie ciągu. Napędzane są wiatrem, a niektóre również silnikiem, jak w pr...

Kominy
Czyszczenie szyby od kominka
21 lutego 2022 r. Diana Sulyma

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Kominy
Pustak kominowy
19 października 2021 r. Diana Sulyma

Pustak kominowy – wymiary, parametry i ceny pustaków kominowych

Pustak kominowy jest wspólnym określeniem dla materiałów budowlanych pozwalaj...

Kominy
frezowanie komina
7 lipca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Frezowanie komina – co to jest i kiedy warto przeprowadzić frezowanie komina?

Do uszkodzenia komina może dojść na skutek wielu czynników: spalania śmieci,...

Kominy
Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?
1 września 2022 r. Jan Susmaga

Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?

Nasady kominowe pozwalają na zwiększenie i zapewnienie ciągu. Napędzane są wiatrem, a niektóre również silnikiem, jak w pr...

Kominy
Czyszczenie szyby od kominka
21 lutego 2022 r. Diana Sulyma

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Kominy
Pustak kominowy
19 października 2021 r. Diana Sulyma

Pustak kominowy – wymiary, parametry i ceny pustaków kominowych

Pustak kominowy jest wspólnym określeniem dla materiałów budowlanych pozwalaj...

Kominy
frezowanie komina
7 lipca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Frezowanie komina – co to jest i kiedy warto przeprowadzić frezowanie komina?

Do uszkodzenia komina może dojść na skutek wielu czynników: spalania śmieci,...