Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Najbardziej popularne projekty domów z rabatami nawet do 1000 PLN. Ostatni moment na zakup w niższej cenie!

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Co warto wiedzieć o kominku z płaszczem wodnym?

Co warto wiedzieć o kominku z płaszczem wodnym?

Nowoczesny kominek z płaszczem wodnym polecany jest do domów jednorodzinnych jako uzupełniające źródło ciepła, które może służyć nawet do podgrzewania wody użytkowej. Jego montaż jest dość drogi, ale za to można potem liczyć na niższe koszty ogrzewania. Dowiedz się, jak działa takie urządzenie, kiedy warto je zainstalować i w jaki sposób należy to zrobić.

Kominek z płaszczem wodnym – na czym polega jego działanie?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż kominka w swoim domu, ponieważ jest to stylowe uzupełnienie aranżacji wnętrza, które przy okazji w długie, zimowe wieczory zapewnia domownikom ciepło i przyjemną atmosferę. Do wyboru są różne warianty tych urządzeń, a jednym z nich jest właśnie kominek z płaszczem wodnym. W odróżnieniu od standardowych konstrukcji można go podłączyć pod system c.o. i tym samym zamienić go na źródło ogrzewania domu. Można go również wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej płynącej później z kranów.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym? Otóż jego komorę spalania otacza specjalna konstrukcja zwana płaszczem wodnym, która zbudowana jest z dwóch ścianek. Między nimi przepływa woda, która pod wpływem palącego się ognia w kominku zostaje podgrzana. Jej transfer do instalacji grzewczej budynku (w tym do kaloryferów) umożliwia pompa, natomiast do instalacji z wodą użytkową wężownica.

Zasada działania kominka z płaszczem wodnym jest więc dość prosta i polega w gruncie rzeczy na maksymalnym wykorzystaniu ciepła wytwarzanej przez to urządzenie. W standardowych konstrukcjach ogień ogrzewa wyłącznie powietrze, które można jedynie wykorzystać do ogrzania pomieszczeń (także poprzez system DGP), natomiast nie do podgrzania wody użytkowej.

W zależności od potrzeb ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym można traktować jako ekonomiczne uzupełnienie podstawowego systemu c.o. zasilanego droższym paliwem. Wybierając urządzenie o odpowiedniej mocy, można je zamienić także na główne źródło ogrzewania.

Dowiedz się więcej: Jak ocieplić dom?

Na co zwrócić uwagę wybierając kominek z płaszczem wodnym?

Od tego, jaki kominek z płaszczem wodnym wybierzesz, zależy jego efektywność oraz funkcjonalność. Najważniejszą kwestią jest prawidłowy dobór mocy urządzenia do zapotrzebowania na ciepło danej powierzchni. Ta z kolei zależy od tego, w jakiej technologii został wzniesiony budynek pod kątem izolacji termicznej. Do ogrzania starego domu bez izolacji będzie potrzebne urządzenie o większej mocy.

Ogólnie kominki z płaszczem wodnym dostępne są o mocy od około 10 kW do nawet 36 kW. Dla nowych domów spełniających aktualne wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przyjmuje się, że 1 kW mocy kominka wystarcza do ogrzania 10 m kwadratowych powierzchni. Jeśli więc chcesz dopasować urządzenie do niewielkiego domu o powierzchni 100 m2,, możesz kupić wkład o mocy 10kW.

Moc kominka to jednak nie wszystko. Ważna jest również sama konstrukcja urządzenia, która powinna być solidna. Przede wszystkim zwróć uwagę na płaszcz wodny, którego ścianki powinny mieć co najmniej 4 mm grubości – te cieńsze mogą dość szybko ulec rozszczelnieniu.

Układ wodny kominka także powinien być wykonany z wysokiej jakości stali. Samo urządzenie natomiast dobrze jeśli ma szyber służący do regulacji ciągu, czy specjalną instalację doprowadzającą powietrze do paleniska z zewnątrz, a nie z wnętrza budynku. Warto również zwrócić uwagę na wielkość szyby, która nie powinna być zbyt duża w kominkach montowanych w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ może przez nią być emitowana zbyt duża ilość ciepła powodująca dyskomfort termiczny.

Dlaczego warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?

Instalacja kominka z płaszczem wodnym jest warta rozważenia przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Dzięki niemu można bowiem znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Urządzenia te opalane są najczęściej drewnem lub pelletem, czyli opałem dość tanim w porównaniu np. do gazu. Nawet zakładając wyłącznie częściowe wykorzystania kominka do ogrzewania budynku, oszczędności w kosztach mogą być znaczące, rzędu nawet kilku tysięcy rocznie.

Kiedy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?

Najbardziej opłaca się montować kominek z płaszczem wodnym w domach nowych podczas ich wznoszenia. Montaż konstrukcji wraz z całą niezbędną infrastrukturą w już wzniesionych budynkach jest dość trudny i kosztowny. Chcąc zyskać konkretne oszczędności na kosztach ogrzewania, warto zdecydować się na taki kominek w przypadku, gdy podstawowym źródłem ogrzewania jest system oparty na paliwie droższym niż drewno czy pellet. Rozwiązanie jest więc zalecane do domów ogrzewanych gazem lub olejem opałowym, ale niekoniecznie opłaca się jako uzupełnienie pracy kotła na pellet czy drewno.

Co warto wiedzieć o kominku z płaszczem wodnym?

Montaż kominka z płaszczem wodnym - jak to zrobić?

Montaż kominka z płaszczem wodnym najłatwiej przeprowadzić w nowo budowanym domu. Wówczas jego umiejscowienie i sposób podłączenia określa sam projekt domu. Urządzenie jest zawsze umiejscowione koło komina. Ważnym etapem jest podłączenie wkładu do systemu centralnego ogrzewania – robi się to za pomocą rur i kształtek, najczęściej miedzianych.

W kotłowni należy znaleźć miejsce na montaż zbiornika buforowego, który będzie gromadził podgrzaną w kominku wodę. Niezbędne jest także zamontowanie odpowiedniej instalacji doprowadzającej wodę do płaszcza oraz kanałów nawiewnych, przez które będzie dopływało powietrze do komory spalania. Należy też pamiętać, że kominek musi mieć dostęp do zasilania elektrycznego, które jest niezbędne do pracy pompy oraz sterownika.

Jak obudować kominek z płaszczem wodnym?

Kominek zazwyczaj umieszczany jest w salonie, dlatego wymaga estetycznej obudowy, która ukryje poszczególne elementy instalacji. Jeśli chodzi o kominek z płaszczem wodnym, obudowa wkładu powinna być raczej typu lekkiego na przykład z płyt gipsowo-kartonowych. Można również użyć pustaków lub cegieł.

Ważne, by dokładnie uszczelnić konstrukcję, aby ciepło wytworzone przez wkład nie uciekało na zewnątrz, tylko było w całości wykorzystywane do podgrzania wody krążącej w płaszczu. Samo wykończenie obudowy należy dopasować do wystroju wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że w sprzedaży są gotowe obudowy kominków z płaszczem wodnym m.in. z form betonowych, czy naturalnego kamienia np. piaskowca lub marmuru.

Czy kominek z płaszczem wodnym mógłby być jedynym źródłem ciepła w domu?

Zgodnie z przepisami kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania budynku. Jednak kominki z płaszczem wodnym są specyficznym wyjątkiem, ze względu na to, że są podłączone do systemu centralnego ogrzewania, a ich moc grzewcza jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne całego budynku.

W praktyce jednak kominki z płaszczem wodnym są najczęściej wykorzystywane jako dodatkowe, uzupełniające źródło grzewcze. Wszystko dlatego, że aby za ich pomocą utrzymać zimą temperaturę w domu na tym samym poziomie, należy zapobiegać wygaszeniu ognia poprzez regularne dokładanie opału do paleniska – nawet kilka razy dziennie, a podczas dużych mrozów także w nocy. Jest to kłopotliwe i nie zawsze możliwe do wykonania.

Co należy zrobić, żeby praca kominka z płaszczem wodnym była bezpieczna?

Instalacja kominka z płaszczem wodnym powinna być przede wszystkim wykonana przez fachowców. Warto także pamiętać o zastosowaniu ważnych zabezpieczeń.

Jeśli kominek będzie podłączony do systemu ogrzewania w układzie zamkniętym, niezbędne jest zastosowanie wymiennika ciepła oraz systemu zabezpieczenia termicznego, który będzie chronił układ przed nadmiernym podgrzaniem wody i wzrostem ciśnienia. Służy do tego wężownica schładzająca. Gdy temperatura wody osiąga zbyt wysoką wartość, specjalny termostat uruchamia zawór w wężownicy, który uwalnia zimną wodę, by ta schłodziła układ.

Innym zalecanym elementem zabezpieczającym jest zbiornik buforowy, który wypełniony jest wodą. Przejmuje on nadmiar ciepła wytworzonego przez kominek, nie dopuszczając do jego przegrzania i nadmiernego wzrostu temperatury w grzejnikach. Zbiornik akumuluję nadwyżkę energii i ją potem oddaje, gdy tylko temperatura w pomieszczeniach spadnie np. z powodu wygaśnięcia kominka. Dzięki temu zużywa się także mniej opału, co przekłada się na większe oszczędności.

Warto też pomyśleć o zasilaniu awaryjnym UPS, który zapewni pracę pompy w razie przerwy w dostawie prądu.

To może Cię zainteresować: Jak dbać o kominek?

Kominek z płaszczem wodnym – koszty

Koszt instalacji kominka z płaszczem wodnym niestety nie należy do najniższych. Cena samego wkładu to średnio 3-4 tys. złotych, ale dodatkowo trzeba zapłacić za wężownicę i zbiornik buforowy, co może nawet podwoić pierwotną cenę. Co najmniej 1000 zł kosztuje obudowa kominka wraz z wykończeniem. Do tego należy doliczyć koszty podłączenia urządzenia do przewodu kominowego i instalacji c.o. - wynoszą one średnio około 3 tys. zł.

To, ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym, zależy w dużej mierze od wyboru urządzenia i akcesoriów oraz sposobu wykończenia obudowy. Cena instalacji uwzględniająca wszystkie koszty wynosi minimum 10 tys. zł.

Co warto wiedzieć o kominku z płaszczem wodnym?

Wady i zalety kominka z płaszczem wodnym

Jak każde rozwiązanie, także kominek z płaszczem wodnym ma wady i zalety.

Najważniejsze plusy instalacji to:

  • wysoka sprawność grzewcza - możliwość ogrzania całego budynku o powierzchni nawet 500 m kwadratowych,
  • możliwość podłączenia do systemu c.o., c.w.u., a także obsługującego kolektory słoneczne,
  • możliwość obniżenia kosztów ogrzewania domu,
  • efektowna ozdoba wnętrza np. salonu,
  • cicha praca i prosta obsługa.

Wady kominków z płaszczem wodnym:

  • wysoki koszt instalacji,
  • trudny montaż,
  • czasochłonna obsługa - konieczność regularnego dokładania opału w celu utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku,
  • konieczność częstego czyszczenia szyby.

Przed podjęciem decyzji o montażu kominka z płaszczem wodnym warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim dokonać kalkulacji, czy taka inwestycja się opłaca. Należy wziąć pod uwagę podstawowe źródło ogrzewania i jego koszty, a także czas, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na obsługę urządzenia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Nowości w tej kategorii

Kominy
Pustak kominowy
19 października 2021 r. Diana Sulyma

Pustak kominowy – wymiary, parametry i ceny pustaków kominowych

Pustak kominowy jest wspólnym określeniem dla materiałów budowlanych pozwalaj...

Kominy
frezowanie komina
7 lipca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Frezowanie komina – co to jest i kiedy warto przeprowadzić frezowanie komina?

Do uszkodzenia komina może dojść na skutek wielu czynników: spalania śmieci,...

Kominy
Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych
30 marca 2021 r. Adrianna Bartusik

Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych

Komin systemowy to coraz częściej wybierany typ komina wykonany z prefabrykow...

Kominy
Kominek wentylacyjny
14 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Kominek wentylacyjny – poznaj rodzaje i funkcje kominka wentylacyjnego

Kominek wentylacyjny to element wentylacji montowany na dachu lub przy ściani...

Kominy
Pustak kominowy
19 października 2021 r. Diana Sulyma

Pustak kominowy – wymiary, parametry i ceny pustaków kominowych

Pustak kominowy jest wspólnym określeniem dla materiałów budowlanych pozwalaj...

Kominy
frezowanie komina
7 lipca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Frezowanie komina – co to jest i kiedy warto przeprowadzić frezowanie komina?

Do uszkodzenia komina może dojść na skutek wielu czynników: spalania śmieci,...

Kominy
Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych
30 marca 2021 r. Adrianna Bartusik

Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych

Komin systemowy to coraz częściej wybierany typ komina wykonany z prefabrykow...

Kominy
Kominek wentylacyjny
14 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Kominek wentylacyjny – poznaj rodzaje i funkcje kominka wentylacyjnego

Kominek wentylacyjny to element wentylacji montowany na dachu lub przy ściani...