Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Kup projekt z rabatem i odbierz prezent 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zamów

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czy warto kupować i montować kominek z płaszczem wodnym w naszym domu?

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym jest wykorzystywany w domach jednorodzinnych jako uzupełniające źródło ciepła, a także sposób podgrzewania wody użytkowej. Jego montaż jest dość drogi, jednak później możesz liczyć na stosunkowo ekonomiczną eksploatację. Nowoczesne kominki są ponadto estetyczne i wygodne w użytkowaniu. Dowiedz się, jak działają, kiedy warto je zainstalować i w jaki sposób należy to zrobić.

Jaki kominek do ogrzewania domu wybrać? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć jak najwcześniej – najlepiej już na etapie wybierania projektu domu. To wtedy można zaplanować optymalna instalację grzewczą umożliwiającą efektywne rozprowadzanie ciepła do wszystkich pomieszczeń. Jednym z jej elementów może być właśnie kominek z płaszczem wodnym. Czym sugerować się, wybierając takie rozwiązanie? Czy może to być jedyne źródło ogrzewania? Na co zwrócić uwagę podczas montażu?

Co to jest kominek z płaszczem wodnym i jak on działa?

Miłośników kominków nie trzeba przekonywać o atutach tego rozwiązania. Warto natomiast podkreślić, że istnieje kilka wariantów konstrukcji, różniących się funkcjonalnością, a w konsekwencji korzyściami, jakie można uzyskać. Od odpowiedniego wyboru wiele zatem zależy. Czym wobec tego charakteryzuje się i jak działa kominek z płaszczem wodnym?

W korpusie wkładu kominkowego z płaszczem wodnym znajduje się specjalny element o podwójnych ściankach, pomiędzy którymi przepływa woda. To właśnie interesujący nas płaszcz wodny. Ciecz znajdująca się w nim jest podgrzewana ciepłem z paleniska, a następnie kierowana siłą pompy do instalacji, a z niej do domowych grzejników. Jeżeli kominek z płaszczem wodnym ma podgrzać wodę, konstrukcję trzeba dodatkowo wyposażyć w wężownicę.

Kominek z płaszczem wodnym umożliwia zarówno efektywne ogrzewanie pomieszczeń, jak i przygotowanie dostatecznej ilości ciepłej wody użytkowej, którą gromadzi bojler do kominka z płaszczem wodnym. Na takie działanie pozwala wkład kominkowy o odpowiedniej budowie.

Producenci oferują kilka rodzajów kominków z płaszczem wodnym. Poza tymi tradycyjnymi, w których pali się drewnem lub węglem, możesz zdecydować się na przykład na kominek z płaszczem wodnym na pellet, ekologiczny kominek elektryczny lub kominek gazowy z płaszczem wodnym. 

Jak widać, zasada działania kominka z płaszczem wodnym nie jest skomplikowana i polega w gruncie rzeczy na maksymalnym wykorzystaniu ciepła wytwarzanego przez to urządzenie. W standardowych konstrukcjach ogień ogrzewa wyłącznie powietrze, które można wykorzystać do ocieplenia pomieszczeń (także poprzez system DGP), w bardziej rozbudowanych – również i wodę.

Warto jeszcze podkreślić szerokie możliwości zastosowania kominków z płaszczem wodnym. Doskonale sprawdzają się zarówno przy instalacji grzewczej z grzejnikami, ogrzewaniu podłogowym oraz w systemach mieszanych.

Czy można palić w kominku z płaszczem wodnym bez wody?

Jak wynika z powyższej analizy i przedstawionego schematu działania, elementem kluczowym jest w tym przypadku woda. Wobec tego odpowiedzmy na pytanie, czy kominka z płaszczem wodnym można używać bez wody, brzmi: zdecydowanie nie. Korzystanie z paleniska bez napełnienia płaszcza grzejnego wodą jest nie tylko bezwzględnie zabronione, ale wręcz niemożliwe. Takie działanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenie wkładu.

Samodzielnie można natomiast zdecydować, czy kominek z płaszczem wodnym ma jedynie dostarczać ciepło do instalacji centralnego ogrzewania czy także podgrzewać ciepłą wodę użytkową znajdującą się w zasobniku.

Jeśli chcesz, aby woda była podgrzewana w trybie przepływowym, czyli tylko wtedy, gdy kominek jest użytkowany, wybierz wkład z zamontowaną w nim wężownicą. Aby ograniczyć niebezpieczeństwo poparzenia, warto zdecydować się również na dodatkowy zawór mieszający.

Dostępna jest także korzystniejsza opcja pośredniego podgrzewania wody przez kominek. Wówczas woda zasilająca instalację c.o. trafia do zasobnika, w którym oddaje ciepło zgromadzonej tam cieczy. Dzięki temu możliwe jest ekonomiczne przygotowanie dużych ilości ciepłej wody przy jednoczesnej kumulacji ciepła.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?

Jak wygląda montaż kominka z płaszczem wodnym?

Jeśli zapadła już decyzja, że decydujesz się na omawiane rozwiązanie, pora zorientować się, jak zamontować kominek z płaszczem wodnym. Schemat dołączony do wkładu powinien ułatwić ci przebieg prac. Musisz także pamiętać, że w przypadku każdego modelu czynności mogą być nieco inne, dlatego upewnij się, jak chociażby w przypadku kominka gazowego czy kominka na pellet z płaszczem wodnym montaż będzie przebiegał.

  • Podstawowa instrukcja montażowa

Na początku musisz znaleźć właściwe miejsce. Kominek powinien znajdować się nieopodal komina, w takim usytuowaniu, w którym najłatwiej podłączyć go do systemu centralnego ogrzewania za pomocą rur i kształtek oraz do zasilania elektrycznego, niezbędnego do pracy pompy i sterownika.

W kotłowni domowej z kolei wygospodaruj miejsce na zbiornik buforowy na podgrzaną wodę. Niezbędne jest także zamontowanie odpowiedniej instalacji doprowadzającej wodę do płaszcza oraz kanałów nawiewnych, przez które do komory spalania będzie dopływało powietrze.

Następnie trzeba zrealizować dostarczony przez producenta schemat podłączenia kominka z płaszczem wodnym. Zdecydowanie najlepiej realizować to zadanie w nowych inwestycjach, w których umiejscowienie kominka i sposób podłączenia określa projekt domu.

Nie masz u siebie miejsca na kominek? Wartą rozważenia alternatywą jest kominek typu koza!

  • Montaż kominka z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym

Największą trwałością i komfortem użytkowania cechuje się kominek wodny z układem zamkniętym jednak przy jego montażu trzeba pamiętać o kilku dodatkowych aspektach. Jak zainstalować kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym?

W tym przypadku konieczne jest zastosowanie wymiennika ciepła oraz systemu zabezpieczenia termicznego chroniącego układ przed nadmiernym podgrzaniem wody i wzrostem ciśnienia. Służy do tego wężownica schładzająca. Mechanizm polega na tym, że w momencie nadmiernego wzrostu temperatury termostat automatycznie uruchamia zawór w wężownicy. Ten zaś uwalnia zimną wodę schładzającą układ.

Innym zalecanym elementem zabezpieczającym jest wspominany zbiornik buforowy. Przejmuje on nadmiar ciepła, nie dopuszczając do nadmiernego wzrostu temperatury w grzejnikach. Zbiornik akumuluje nadwyżkę energii, a później oddaje ją, gdy temperatura zacznie spadać, co przekłada się na realne oszczędności.

  • Obudowa kominka

Kominki zazwyczaj znajdują się w salonie, dlatego wymagają estetycznej obudowy maskującej poszczególne elementy instalacji, zwłaszcza dochodzące do konstrukcji rury. Jak obudować kominek z płaszczem wodnym?

W przypadku kominków z płaszczem wodnym najlepszym pomysłem są obudowy lekkie, na przykład z płyt gipsowo-kartonowych. Możesz skorzystać także z pustaków, cegieł lub dostępnych w sprzedaży gotowych obudów kominkowych. Całość powinna być szczelna – tak, by zapobiec ucieczce ciepła na zewnątrz i w całości wykorzystać je do podgrzania wody.

Jak czyścić kominek? Sprawdź sposoby na czyszczenie kominka!

kominek z płaszczem wodnym w nowoczesnej zabudowie

Jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać do ogrzewania domu o powierzchni 100 m2?

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom? Wszystko zależy od tego, na jaki się zdecydujesz.

Najważniejszą kwestią jest prawidłowy dobór mocy – to kluczowy parametr wpływający na efektywność urządzenia. Pod uwagę trzeba wziąć metraż powierzchni do ogrzania, izolację termiczną budynku oraz przyzwyczajenia domowników.

Dostępne na rynku kominki z płaszczem wodnym mają przeważnie moc od 10 kW do nawet 36 kW.  W przypadku nowego budownictwa przyjmuje się, że 1 kW mocy kominka wystarcza do ogrzania 10 m2. Oznacza to, że planując kominek w nowym domu o powierzchni 100 m2, powinieneś przygotować się na inwestycję w kominek z płaszczem wodnym 10 kW.

Urządzenia o mniejszej mocy, na przykład kominek na pellet z płaszczem wodnym 6 kW, znajdują zastosowanie jako ogrzewanie wspomagające lub sposób na dostarczenie ciepła na przykład w domkach rekreacyjnych.

Przy wyborze kominka duże znaczenie ma również sama konstrukcja urządzenia, ze szczególnym naciskiem na płaszcz wodny. Jego ścianki powinny mieć co najmniej 4 mm grubości – cieńsze są narażone na dość szybkie rozszczelnienie. Zainwestuj w układ wodny kominka wykonany z wysokiej jakości stali. Godny polecenia jest także szyber umożliwiający regulację ciągu oraz instalacja doprowadzająca powietrze do paleniska z zewnątrz.

Jak prawidłowo ustawić histerezę w przypadku różnych typów ogrzewania?

Ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym?

Koszt instalacji kominka z płaszczem wodnym nie należy, niestety, do najtańszych inwestycji. Takie urządzenia są nawet dwukrotnie droższe niż modele tradycyjne. Cena samego wkładu to średnio 4000-5000 złotych. Większa moc urządzenia oznacza przeważnie większy wydatek, choć wiele zależy także od renomy producenta czy zastosowanych udogodnień. Wkłady z najwyższej półki kosztują nawet około 10 000 złotych.

Dodatkowym kosztem jest zakup wężownicy i zbiornika buforowego, co może nawet podwoić pierwotny wydatek. W budżecie zaplanuj także minimum 2000 złotych na obudowę i wykończenie kominka. Przygotuj się również na koszty podłączenia urządzenia do przewodu kominowego i instalacji c.o. – wynoszą one średnio ok. 2000 złotych.

W przypadku ogrzewania kominkowego z płaszczem wodnym koszt instalacji powinien uwzględniać również wynagrodzenie profesjonalnej ekipy. To, ile zapłacisz w ostatecznym rozrachunku, zależy od wielu zmiennych, jednak ogólne szacunki wskazują, że przy kominku z płaszczem wodnym cena z montażem ma szansę zamknąć się w 10 000 złotych.

Tańsza będzie koza z płaszczem wodnym – koszt instalacji i zakupu samego sprzętu wypada zdecydowanie ekonomicznej, jednak również efektywność będzie niższa.

Porównując cenę wkładów o podobnych parametrach, warto dokładnie sprawdzić, jakie udogodnienia są fabrycznie komplementarne. Może bowiem okazać się, że wybrany przez ciebie sprzęt wymaga doinwestowania w dodatkowe akcesoria.

Jak prawidłowo ustawić termostat na grzejniku?

Czy kominek z płaszczem wodnym może być jedynym źródłem ogrzewania?

Być może zastanawiasz się teraz, czy istnieje możliwość, by stosować kominek z płaszczem wodnym jako jedyne źródło ogrzewania. W tym przypadku rozważania należy rozpocząć od analizy obowiązujących przepisów.

Zgodnie z § 132.1 WTB (Warunków Technicznych Budynków), obiekt, który – ze względu na swoje przeznaczenie – wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację grzewczą lub inne urządzenia niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami. Wskazywałoby to, że w kontekście kominka jako jedynego źródła ogrzewania przepisy zabraniają takiego rozwiązania.

Ponieważ kominek z płaszczem wodnym jest podłączony do systemu centralnego ogrzewania, a jego moc jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne budynku, można potraktować go jako podstawowe, ale nie jedyne źródło ogrzewania.

W praktyce natomiast kominki stosuje się dodatkowo. Dlaczego? Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że utrzymanie względnie stałej temperatury w domu wymagałoby regularnego, kilkakrotnego dokładania opału. To kłopotliwe i nie zawsze możliwe.

Kiedy charakterystyka energetyczna budynku nie jest wymagana?

Czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym? Oto jego zalety i wady

Pozostaje odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie odnośnie do kominka z płaszczem wodnym: czy warto się na niego zdecydować? Doświadczenia użytkowników wskazują, że to dobry wybór w określonych warunkach. Mamy tu do czynienia z bezpośrednim źródłem ciepła, sposobem na ogrzewanie budynku oraz elementem o niewątpliwych walorach estetycznych.

Jeżeli rozważamy specyfikę kominka z płaszczem wodnym, opinie użytkowników są przeważnie pozytywne. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie to ma wyłącznie zalety. Przeanalizujmy jego mocne i słabsze strony.

Kominek z płaszczem wodnym - zalety

Kominek z płaszczem wodnym - wady

  • Wysoka sprawność grzewcza,
  • utrzymywanie ciepła nawet po wygaśnięciu ognia,
  • możliwość podłączenia do systemu c.o. oraz c.w.u.,
  • możliwość połączenia kominka z nowoczesnymi systemami grzewczymi, na przykład instalacjami fotowoltaicznymi czy pompą ciepła,
  • walory estetyczne,
  • łatwość obsługi,
  • cicha praca.
  • Dość wysokie koszty instalacji,
  • nie może być jedynym źródłem ciepła, choć sprawdzi się jako źródło główne,
  • skomplikowany montaż – zwłaszcza, gdy nie odbywa się w nowo budowanej nieruchomości,
  • konieczność stałej obsługi – bieżące podkładanie opału, utrzymywanie paleniska w czystości.

Jak widać, zalety przemawiające za inwestycją w kominek z płaszczem wodnym wiążą się przede wszystkim z możliwością podłączenia go pod system centralnego ogrzewania w celu ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mimo kosztów instalacja taka jest jednak warta rozważenia przede wszystkim ze względów ekonomicznych.

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Jak zoptymalizować koszty budowy domu?
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak zoptymalizować koszty budowy domu?

Koszty budowy
Jak zoptymalizować koszty budowy domu?
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak zoptymalizować koszty budowy domu?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?
22.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?

Kiedy rozmawiamy z inwestorami na temat optymalizacji kosztów budowy domu, w naturalny sposób kolejne pytanie dotyczy przy...

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
31.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, które wyodrębniono ze względu na źródło p...

Ogrzewanie
Ogrzewanie domu szkieletowego
07.04.2023 r. Jan Susmaga

Ogrzewanie domu szkieletowego. Jaki system nada się najlepiej?

Coraz większa liczba inwestorów w Polsce decyduje się na domy szkieletowe, kt...

Ogrzewanie
Piec zgazowujący drewno
28.03.2023 r. Jan Susmaga

Piec zgazowujący drewno. Ile kosztuje i jak działa kocioł na zgazowanie drewna?

Piec zgazowujący drewno będzie znacznie wydajniejszy niż zwykły piec opałowy...

Ogrzewanie
Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?
22.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?

Kiedy rozmawiamy z inwestorami na temat optymalizacji kosztów budowy domu, w naturalny sposób kolejne pytanie dotyczy przy...

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
31.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, które wyodrębniono ze względu na źródło p...

Ogrzewanie
Ogrzewanie domu szkieletowego
07.04.2023 r. Jan Susmaga

Ogrzewanie domu szkieletowego. Jaki system nada się najlepiej?

Coraz większa liczba inwestorów w Polsce decyduje się na domy szkieletowe, kt...

Ogrzewanie
Piec zgazowujący drewno
28.03.2023 r. Jan Susmaga

Piec zgazowujący drewno. Ile kosztuje i jak działa kocioł na zgazowanie drewna?

Piec zgazowujący drewno będzie znacznie wydajniejszy niż zwykły piec opałowy...

Reklama
Zamknij