Nadproże – co warto wiedzieć przed budową?

Czym właściwie jest nadproże i czy powinniśmy sobie zawracać nim głowę? Choć mogłoby się wydawać, że nadproże to tylko prosta belka, mamy do wyboru kilka różnych jego typów i sposobów montażu.
Nadproże – mała belka, wielki ciężar
Jest to element konstrukcyjny w formie belki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, który umieszcza się nad otworami w ścianie, gdzie później pojawią się okna i drzwi. Zadaniem nadproży jest absorbowanie ciężaru konstrukcji i przenoszenie go na obie strony otworu, tak aby obciążenia rozchodziły się prawidłowo i równomiernie. Dzięki temu konstrukcja jest solidna, stabilna i nie powoduje zagrożeń.
Rodzaje nadproży i jak je zamontować
Wspólną zasadą montażu któregokolwiek z rodzajów nadproży będzie wcześniejsze zaplanowanie odpowiedniej warstwy termicznej w celu uniknięcia tworzenia się mostków cieplnych. To bardzo ważne dla ogólnych właściwości termoizolacyjnych domu, a więc i kosztów jego eksploatacji w przyszłości. Nadproża na ścianach opiera się na zaprawie, pamiętając przy tym, żeby pozostawić zapas zależny od rozpiętości projektowanego otworu.
Nadproża żelbetowe
Takie nadproże przygotowywane jest z mieszanki betonowej oraz metalowego zbrojenia, których klasę wytyczył projektant domu. Do utworzenia takiego nadproża niezbędna będzie forma, którą przygotowuje się z desek, sklejki lub wodoodpornych płyt OSB. Nadproża żelbetowe tworzy się zwykle na bieżąco na budowie, najczęściej z betonu klasy B20, B25 i B30 oraz stali AIII lub ST3S. Jeśli rozpiętość belki wynosi od 6 do 8 m, stosuje się tzw. podciągi – belki nośne.
Nadproża prefabrykowane
Nadproża fabrycznie zbrojone przyjeżdżają na budowę gotowe do montażu. W tym przypadku mamy możliwość wyboru pomiędzy dwoma typami – betonowymi belkami lub lżejszymi, z keramzytobetonu. Nie mają ocieplenia, przez co nadają się jedynie do ścian dwu- i trzywarstwowych. Należy mieć na uwadze, że gotowe nadproża są ciężkie i do ich przenoszenia może się przydać mały dźwig na podeście. Montując prefabrykowane belki, puste miejsca wypełnia się od zewnątrz izolacją termiczną.
Belki nadprożowe z drewna
Nadproże może mieć też prostą formę litej, drewnianej belki o przekroju prostokąta lub kwadratu. W przypadku produktów z drewna, mamy również do wyboru skorzystanie z drewna klejonego, drewnianych belek dwuteownikowych lub drewnianych kratownic. Przy montażu stosuje się podwójne słupki montowane po bokach, zaś na wewnętrznych (słupkach ościeża) opiera się nadproże.
Nadproża systemowe
W nadprożu systemowym głównym elementem są kształtki, do których wyprodukowania użyto ceramiki, sylikatu, betonu, betonu komórkowego czy keramzytu. Takie rozwiązanie zapewnia lepszą ochronę przed utratą ciepła, a to dlatego, że wnętrze kształtki wypełnia się wkładem termoizolacyjnym. Nadproża systemowe są najczęściej przygotowywane jako półprodukt przystosowany do budowy domów w wybranej technologii.
Poszczególne typy nadproży różnią się nie tylko sposobem wykonania, ale też ceną i kosztami montażu. Zwykle w ich wyborze najlepiej jest kierować się radą specjalisty, który oceni, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla naszego projektu domu i jednocześnie optymalne dla portfela.
Dodano: 21.01.2020 | Zaktualizowano: 21.01.2020
Autor artykułu

Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora