Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Kredyt budowlano-hipoteczny – czym różni się od kredytu na budowę domu?

Kredyt budowlano-hipoteczny

Kredyt budowlano-hipoteczny jest to jeden z najtańszych kredytów pomagających pozyskać środki finansowe na budowę domu. Jego zaciągnięcie wiąże się ze sporym zakresem formalności oraz koniecznością spełnienia określonych warunków. Sprawdź, na czym polega kredyt budowlano-hipoteczny!

Brak oszczędności nie jest dzisiaj przeszkodą, by spełnić marzenie o wybudowaniu własnego domu jednorodzinnego. Wystarczy udać się do banku i pożyczyć od niego pieniądze na taką inwestycję. Możesz na ten cel wybrać kredyt hipoteczny na budowę domu lub jego specjalny wariant, czyli kredyt budowlano-hipoteczny.

Czym jest kredyt budowlano-hipoteczny?

Już sama nazwa wskazuje, czym jest kredyt budowlano- hipoteczny – definicja takiego kredytu mówi bowiem, że jest nic innego jak kredyt bankowy udzielany pod zabezpieczenie na hipotece nieruchomości, który można przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji budowlanej, a więc np. wybudowania domu jednorodzinnego.

Jak wiadomo, koszt budowy domu jest dzisiaj dość wysoki, dlatego nie każdego stać na jego pokrycie z własnych środków. Banki w ramach kredytu budowlano-hipotecznego są jednak w stanie pomóc w sfinansowaniu znacznej części inwestycji.

Należy mieć świadomość, że kredyt budowlano-hipoteczny udzielany jest na konkretny cel, a więc bank udziela go w kwocie pokrywającej sprecyzowane przez kredytobiorcę koszty realizacji określonego przedsięwzięcia budowlanego. Nie można więc uzyskanej pożyczki wydać w dowolny sposób.

Suma zobowiązania może być też dość wysoka, ale na szczęście można ją spłacać nawet przez 20-30 lat, dzięki czemu miesięczna wysokość rat będzie dostosowana do naszych możliwości finansowych.

Warto też zwrócić uwagę, że nie przez przypadek zastosowana jest tu dwuczłonowa nazwa produktu bankowego. Kredyt budowlano-hipoteczny łączy w sobie bowiem tak naprawdę dwa rodzaje kredytów – na etapie realizacji inwestycji jest on standardowym kredytem budowlanym, a po jej zakończeniu kredytem hipotecznym. Każdy z tych kredytów wiąże się z innymi warunkami finansowania, sposobem spłaty zobowiązania oraz formą zabezpieczenia.

 Kredyt hipoteczny na dom do 70 m2 bez pozwolenia – jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać?

Jakie są warunki uzyskania kredytu budowlano-hipotecznego?

Jeśli interesuje Cię kredyt budowlano-hipoteczny, jego uzyskanie będzie wymagało od Ciebie spełnienia kilku ważnych warunków. Bank będzie oczekiwał od Ciebie przede wszystkim:

Jak otrzymać kredyt hipoteczny na budowę domu bez wkładu własnego?

Jaka jest maksymalna kwota kredytu budowlano-hipotecznego?

Kwota kredytu budowlano-hipotecznego może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilku milionów złotych. Każdy bank określa jednak indywidualnie jego maksymalną wysokość. Ponadto suma udzielonego zobowiązania zależy od wielu czynników. Najważniejszy jest kosztorys budowy domu, dlatego chcąc oszacować, jak wysoki będzie potrzebny kredyt budowlano-hipoteczny, sięgnij po kalkulator i najpierw oszacuj koszty inwestycji.

Bank weźmie jednak pod uwagę także Twoją zdolność kredytową i jeśli np. masz zbyt niskie dochody, może nie zgodzić się na sfinansowanie planowanej budowy. Jeśli więc chcesz się przekonać, czy masz szansę pożyczyć potrzebą kwotę zobowiązania, wykorzystaj kalkulator kredytu budowlano-hipotecznego. Dzięki niemu dowiesz się, jaka będzie wysokość raty – jeśli stać Cię na jej regulowanie, możesz śmiało składać wniosek kredytowy.

Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu – jak go otrzymać i czy warto z niego skorzystać?

Jak jest wypłacany kredyt budowlano-hipoteczny?

Musisz wiedzieć, że kredyt budowlano-hipoteczny rzadko wypłacany jest jednorazowo. Banki zazwyczaj dzielą go na kilka części i wypłacają według ściśle określonego harmonogramu, który jest sporządzany na podstawie planu realizacji inwestycji.

Każda kolejna transza wypłacana jest na wniosek kredytobiorcy po przedstawieniu przez niego wymaganych przez bank dokumentów potwierdzających zakończenie kolejnego etapu inwestycji. Co ważne, realizacja przedsięwzięcia budowlanego, a zatem i okres wypłacania kolejnych transz kredytu, nie mogą przekroczyć 36 miesięcy.

Kredyt z niskim oprocentowaniem. Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości?

Co musimy zrobić, aby uzyskać kredyt budowlano-hipoteczny?

Chcąc zaciągnąć kredyt budowlano-hipoteczny, musisz odpowiednio przygotować się do wnioskowania o takie zobowiązania, a potem dopełnić kilku formalności. Oto co powinieneś zrobić:

  1. Sprawdź, jaką masz zdolność kredytową – możesz to zrobić za pomocą specjalnego kalkulatora online lub skorzystać z pomocy doradcy kredytowego.
  2. Porównaj oferty banków i wybierz najkorzystniejszy kredyt budowlano-hipoteczny – najlepszy będzie ten najtańszy, z niskim RRSO.
  3. Przygotuj wszystkie dokumenty wymagane przez bank – na pewno będą Ci potrzebne: zaświadczenie o zarobkach, projekt budowlany lub techniczny oraz harmonogram i kosztorys prac budowlanych, pozwolenie na budowę (jeśli jest wymagane przez przepisy).
  4. Złóż wniosek o kredyt wraz ze wszystkimi dokumentami
  5. Zaczekaj na decyzję o przyznaniu kredytu – zazwyczaj banki rozpatrują wnioski w ciągu kilku tygodni.

Kluczowy w ubieganiu się o kredyt budowlano-hipoteczny jest kosztorys inwestycji. Przygotuj dokładnie takie zestawienie, uwzględniając wszystkie wydatki na pokrycie zakupu materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny na poszczególnych etapach prac budowlanych.

Kredyt na wykończenie domu – czy warto wziąć na ten cel kredyt hipoteczny?

Jakie są sposoby spłacania kredytu budowlano-hipotecznego?

Kredyt budowlano-hipoteczny spłaca się w dwóch etapach:

  • w trakcie realizacji inwestycji trzeba regulować tylko raty odsetkowe;
  • po zakończeniu inwestycji bank nalicza już standardowe raty kapitałowo-odsetkowe.

Taka forma spłaty jest korzystna dla kredytobiorcy, ponieważ w okresie wydatkowania środków na budowę domu nie musi martwić się o spłacanie wysokich rat kredytowych.

Kredyt budowlano-hipoteczny – co można nim sfinansować?

Każdy bank określa indywidualnie, co można sfinansować za pomocą jego kredytu budowlano-hipotecznego. Zazwyczaj można nim pokryć wydatki związane z takimi przedsięwzięciami jak:

Należy pamiętać, że kredyt budowlano-hipoteczny może być spożytkowany wyłącznie na cel określony w umowie kredytowej. Zdarza się jednak, że banki uruchamiają w jego ramach pulę dodatkowych środków, które można wydać na inny, dowolny cel np. wyposażenie domu w meble i sprzęt RTV-AGD.

Kredyt na remont domu – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Kredyt budowlano-hipoteczny – dlaczego warto z niego skorzystać?

Kredyt budowlano-hipoteczny jest najkorzystniejszym sposobem pożyczenia gotówki od banku na przedsięwzięcia budowlane, ponieważ ma niskie oprocentowanie – znacznie niższe niż standardowy kredyt gotówkowy. Ma to duże znaczenie ze względu na wysoką kwotę zobowiązania, ponieważ przekłada się na niższe odsetki, a więc i mniejsze raty. 

Warto jednak pamiętać o pewnych niedogodnościach związanych z zaciągnięciem i korzystaniem z takiego kredytu. Przede wszystkim ubieganie się o niego wymaga dopełnienia wielu formalności. Poza tym w trakcie pierwszego etapu kredytowania należy pilnować harmonogramu prac budowlanych, aby zmieścić się w wymaganym przez bank okresie realizacji inwestycji, który może wynieść maksymalnie 2-3 lata.

Czym są i jak działają licytacje komornicze domów jednorodzinnych?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?
Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?

Nowości w tej kategorii

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Kredyty i finansowanie
Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?

Budowa garażu jest z pewnością mniejszym obciążeniem dla budżetu niż konstrukcja domu, nie oznacza to jednak, że będzie ta...

Kredyty i finansowanie
Osoba podpisująca wniosek o kredyt hipoteczny
05.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. Czy warto kontynuować czyjąś budowę domu?

W dowolnie wybranym banku możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup i wykoń...

Kredyty i finansowanie
Kredyt na domek letniskowy
24.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na domek letniskowy. Która forma finansowania będzie najkorzystniejsza?

Domek letniskowy jest marzeniem wielu osób – można wykorzystać go przede wszy...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Kredyty i finansowanie
Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?

Budowa garażu jest z pewnością mniejszym obciążeniem dla budżetu niż konstrukcja domu, nie oznacza to jednak, że będzie ta...

Kredyty i finansowanie
Osoba podpisująca wniosek o kredyt hipoteczny
05.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. Czy warto kontynuować czyjąś budowę domu?

W dowolnie wybranym banku możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup i wykoń...

Kredyty i finansowanie
Kredyt na domek letniskowy
24.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na domek letniskowy. Która forma finansowania będzie najkorzystniejsza?

Domek letniskowy jest marzeniem wielu osób – można wykorzystać go przede wszy...

REKLAMA
Zamknij