Zamów za darmo 🔥 najnowszy katalog projektów 🔥

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Stan deweloperski domu – co warto wiedzieć?

Stan deweloperski mieszkania lub domu – co warto wiedzieć?

Planując zakup domu z rynku pierwotnego mamy do wyboru nieruchomości w stanie deweloperskim lub wykończone „pod klucz”. Zdecydowana większość Polaków skuszona stosunkowo niską ceną kupuje lokal w stanie surowym zamkniętym i urządza go na własną rękę. Czy stan deweloperski domu to gwarancja korzystnej transakcji? Odpowiadamy!

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką przyjdzie Ci podjąć jako inwestorowi, jest ostateczny stan nieruchomości, która zostanie Ci oddana. Dlatego przeglądając oferty projektów domów, musisz dokładnie zapoznać się z informacjami o danej inwestycji.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ niedopatrzenie w tej kwestii może Cię dużo kosztować. Sprawdź, czego spodziewać się po nieruchomości, która ma zostać oddana w stanie deweloperskim.

Stan deweloperski domu jednorodzinnego– co oznacza?

Co to jest stan deweloperski domu jednorodzinnego? Nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Żadne przepisy nie regulują bowiem jaki zakres prac budowlanych czy wykończeniowych powinien obejmować stan deweloperski domu, przez co nie jest możliwe dokładne zdefiniowanie tego pojęcia.

W praktyce stan deweloperski domu jest określeniem umownym, którego używamy do określenia stopnia wykończenia nieruchomości. Poszczególne elementy takiego wykończenia określają zapisy umowy sprzedaży, którą podpisujemy z deweloperem. To, jaki to jest stan deweloperski domu, zależy zatem od dewelopera.

Kupując nieruchomość, należy zatem zwrócić szczególną uwagę na treść umowy, gdyż nie każdy deweloper gwarantuje taki sam standard. Sprawdź co zgodnie z nią znaczy stan deweloperski domu. Niektórzy oferują tzw. podwyższony stan deweloperski, z kolei inni rozszerzone pakiety wykończeniowe do wyboru.

Wszelkie szczegóły dotyczące specyfiki i stopnia wykończenia trzeba poczynić samodzielnie. Najlepiej wszystkie ustalenia spisać w umowie, aby później nie było wątpliwości co do tego, w jakim stanie ma być oddany lokal. 

Warto wiedzieć: Na co zwrócić uwagę stając przed wyborem domu jednorodzinnego?

Stan deweloperski domu a stan surowy - czym się różnią?

Stan surowy zamknięty a stan deweloperski to dwa zupełnie inne etapy budowy. Stan surowy może być otwarty i zamknięty. Ten drugi oznacza po prostu, że budynek posiada już kompletną konstrukcję nośną. Ma zatem dach, stropy, okna, a nawet drzwi zewnętrzne. Wnętrze domu jest jednak nieurządzone. Ściany i posadzki to zatem nietknięty beton. 

Stan deweloperski to zakres prac bardziej posunięty. Wnętrze domu przygotowane jest w nim do prac wykończeniowych. Ściany będą więc wyszpachlowane i przygotowane do położenia farby, położone zostaną także wszystkie instalacje.

Stan deweloperski domu – co obejmuje?

Jak wygląda stan deweloperski domu? Stan deweloperski domu nie pozwala na zamieszkanie w nim. Obejmuje jedynie wstępne wykończenie pomieszczeń. Do zakresu wykonanych prac zalicza się m.in.:

Na tym etapie nie wyposaża się nieruchomości w meble, nie kładzie się płytek i parkietów, ani nie montuje drzwi wewnętrznych. To, w jaki sposób i w jakim stopniu wykończony będzie dom, zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych ustaleń z deweloperem. Warto zatem już na pierwszym spotkaniu dopytać, co wchodzi w stan deweloperski domu.

Ile kosztuje stan deweloperski domu?

Zakup domu w stanie deweloperskim gwarantuje kupującemu szereg korzyści. Jedną z największych jest oszczędność – koszt zakupu takiej nieruchomości jest dużo niższe niż w przypadku tej, którą wykończono pod klucz. Cena domu w stanie deweloperskim zależy jednak od wielu czynników. Nie sposób zatem powiedzieć, ile wyniesie jego budowa. Co musisz wziąć pod uwagę przy oszacowaniu kosztów budowy domu w stanie deweloperskim? Będzie to chociażby powierzchnia użytkowa, liczba pięter, ilość pomieszczeń, a nawet lokalizacja.

Duże znaczenie dla ostatecznych kosztów ma również jakość zastosowanych materiałów oraz rodzaj dachu. Najtańszy będzie dom z dachem dwuspadowym lub dom z dachem płaskim. Pamiętaj także o konieczności doprowadzenia instalacji.

W jaki sposób masz wyliczyć koszt budowy domu w stanie deweloperskim? Jeśli wybierzesz gotowy projekt domu, a otrzymasz do niego także orientacyjny cennik. Dowiesz się z niego, ile będzie kosztować wykończenie domu w stanie surowym oraz w stanie deweloperskim. 

Koszt budowy domu w stanie deweloperskim

Wiesz już, że nie da przewidzieć się kosztu budowy domu w stanie deweloperskim. Można jednak spróbować go oszacować posługując się kompletem informacji.

Ile wynosi mniej więcej cena za m2 budowy domu do stanu deweloperskiego? Statystyki pokazują, że cena budowy domu w średnim standardzie to koszt ok. 4-4,5 tys. zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Dotyczy to jednak gotowego domu, czyli w tzw. standardzie “pod klucz” (do takiego domu można się od razu wprowadzić).

Koszt budowy domu w stanie deweloperskim wyniesie nieco mniej, bo ok. 2,5-3,5 tys. zł/m2. Nadal nie jest to mała suma. Tworząc kosztorys budowy nie dokonuj ścisłych wyliczeń. Bardzo często się zdarza, że budowa przekracza wstępny budżet. Załóż zatem pewien zapas finansowy, np. na poziomie ok. 10%. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, wybierz projekt domu taniego w budowie.

Koszt wykończenia domu w stanie deweloperskim

Ile kosztuje wykończenie domu pod stan deweloperski? Analizując oferty deweloperów, można oszacować, że doprowadzenie nieruchomości od stanu deweloperskiego do wykończenia pod klucz kosztuje średnio ok. 1 000 zł/m2 z uwzględnieniem zakupu mebli i niezbędnych sprzętów.

Kwota ta jest orientacyjna, gdyż może być zarówno niższa, jak i wyższa. Wykończenie domu w stanie deweloperskim własnymi siłami pozwoli wiele zaoszczędzić, lecz okaże się bardzo pracochłonne. Jak zatem widać, koszt wykończenia domu w stanie deweloperskim to nawet ⅓ całkowitego kosztu, jaki musisz ponieść, gdy decydujesz się na budowę domu.Stan deweloperski mieszkania lub domu – co warto wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę kupując dom w stanie deweloperskim?

Przymierzasz się do zakupu domu w stanie deweloperskim? Zwróć zatem szczególną uwagę na kilka aspektów. Sprawdź przede wszystkim jakość zastosowanych materiałów. Co to dokładnie oznacza? Przyjrzyj się stolarce okiennej, drzwiom wejściowym czy podłodze.

Rzuć okiem też na ściany - czy nie ma na nich widocznych pęknięć? Sprawdź także, czy aby na pewno wszystkie instalacje działają prawidłowo. W umowie powinieneś mieć dokładnie rozpisane, co zawiera stan deweloperski domu. Zweryfikuj czy wszystkie zadeklarowane prace zostały wykonane, a jeśli tak, to czy efekt finalny jest na odpowiednim poziomie. 

Nie przegap: Formalności związane z budową domu w 4 krokach!

Etapy budowy domu w stanie deweloperskim - o czym warto pamiętać?

Wybierając stan deweloperski domu, do ceny za nieruchomość trzeba jeszcze doliczyć koszt materiałów wykończeniowych i prac budowlanych. Jeśli jednak chcemy maksymalnie ciąć koszty, wykończenie najlepiej przeprowadzić samemu. Pojawia się tylko pytanie: od czego zacząć?

Poniżej znajdziesz przykładowy plan, według którego można wykończyć dom. Kolejność przedstawionych prac jest nieprzypadkowa. Postępując zgodnie z rozpiską, unikniesz niepotrzebnych uszkodzeń i nie zmarnujesz czasu na naprawę błędów. Poznaj etapy budowy domu w stanie deweloperskim:

  1. Montaż ościeżnic - to pierwszy krok do wykończenia lokalu. Z montażem ościeżnic poradzą sobie nawet osoby, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Czas, jaki należy przeznaczyć na to zadanie to od 2 do 6 godzin. Średni koszt jednej ościeżnicy wynosi 150 zł.
  2. Malowanie ścian - po zamontowaniu ościeżnic przychodzi pora na malowanie lub tapetowanie ścian. Zanim zaczniesz prace, zabezpiecz ościeżnice specjalną taśmą, aby nie ubrudzić ich farbą. Malowanie zaczynaj zawsze od sufitu – tym sposobem unikniesz zachlapania ścian. Czas potrzebny na wykonanie prac malarskich wynosi od 1 do 3 dni, a koszt zakupu farby to od 20 do 40 zł za litr (1 litr wystarcza na podwójne pokrycie ok. 5 m2).
  3. Wykończenie kuchni i łazienki - czas na wykończenie łazienki. Tutaj kolejność prac jest dość oczywista – najpierw trzeba położyć kafelki, a potem podłączyć urządzenia sanitarne: prysznic lub wannę, toaletę i umywalkę. Po wykonaniu tych prac można zacząć wnosić do domu sprzęty AGD, zachowując przy tym szczególną ostrożność, by nie uszkodzić podłogi, ścian ani drzwi. Na wykonanie kuchni i łazienki trzeba przeznaczyć maksymalnie 7 dni.
  4. Montaż podłóg - teraz można zająć się montażem podłóg. W domu w stanie deweloperskim podłoże powinno być odpowiednio przygotowane i nadawać się do montażu posadzki. Koszt jest uzależniony od wyboru materiału na posadzkę i wynosi nie mniej niż 60 zł/m2. 
  5. Montaż drzwi -t o już prawie koniec. Na zamontowanych wcześniej ościeżnicach zamontuj drzwi, a praktycznie będziesz mógł się już wprowadzić. Do zamontowania drzwi prawdopodobnie potrzebne będą co najmniej 2 osoby. Czas potrzebny na wykonanie pracy to od 30 do 120 min.
  6. Aranżacja pomieszczeń - zostało najprzyjemniejsze – umeblowanie domu. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń – kupuj takie meble, na jakie pozwala Ci Twój budżet. Nadal zachowaj ostrożność wnosząc rzeczy, by nie uszkodzić świeżo wykończonych ścian i podłóg.

Kupno domu w stanie deweloperskim - zalety i wady

Kupno domu w stanie deweloperskim ma swoje wady i zalety. Osoby, które decydują się na ten krok cenią fakt, że nie musiały brać udziału w jego budowie, lecz nadal mają możliwość urządzenia go zgodnie ze swoimi upodobaniami. Oglądając taki dom zdecydowanie łatwiej wyobrazić sobie jego przyszły wygląd, niż przyglądając się jedynie betonowym ścianom. Ponadto, znaczna część prac jest już wykonana, dzięki czemu można zaoszczędzić bardzo dużo czasu.

Zakup domu w stanie deweloperskim będzie jednak droższy niż samodzielna budowa czy chociażby zakup domu w stanie surowym zamkniętym. Ponadto, nadal wiąże się z koniecznością niemałej inwestycji. Niezbędne będzie bowiem jego wykończenie. Pomalowanie ścian, położenie paneli, położenie płytek, wybór mebli i sprzętu RTV oraz AGD - to tylko część wydatków, które Cię czekają.

Co warto wiedzieć o umowie deweloperskiej?

Umowa deweloperska to dokument w formie aktu notarialnego, w którym deweloper zobowiązuje się ustanowić lub przenieść na nabywcę prawo własności nieruchomości po zakończeniu budowy. Nabywca z kolei zobowiązany jest do pokrycia kosztów nabycia prawa własności. Mówiąc w skrócie – wedle umowy obowiązkiem dewelopera jest sprzedać wybudowaną nieruchomości, a nabywcy za nią zapłacić.

Treść umowy deweloperskiej reguluje ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Umowa musi zostać zawarta przed notariuszem, a w jej treści powinny znaleźć się wszelkie niezbędne elementy określające dokładnie co, jak i kiedy wybuduje deweloper.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę na budowę domu w stanie deweloperskim? Przede wszystkim na to, że zawierając taką umowę, w świetle prawa nie stajemy się właścicielem nieruchomości w stanie deweloperskim. Aby do tego doszło, po zakończeniu umowy konieczne jest podpisanie jeszcze umowy przeniesienia własności, która również przybiera formę aktu notarialnego.

Stan deweloperski mieszkania lub domu – co warto wiedzieć?

Stan deweloperski a odbiór domu - co należy sprawdzić?

Kiedy budowa domu zostanie już zakończona, należy przeprowadzić odbiór nieruchomości. W tym celu musisz umówić się z deweloperem na obejrzenie gotowego domu. Na tę wizytę możesz wybrać się sam lub w towarzystwie osoby znającej się na budownictwie.

Zalecany jest ten drugi krok, wówczas łatwiej będzie Ci wynegocjować ewentualne wprowadzenie poprawek. Na odbiór domu zabierz także umowę, aby krok po kroku sprawdzić, czy wszystkie prace zostały w pełni wykonane. Jeśli zauważysz pewne odstępstwa bądź niestaranne wykonanie, to przekaż te wiadomości deweloperowi. Ma on 14 dni na odniesienie się do wskazanych wad. Powinien je naprawić w ciągu 30 dni.

Stan deweloperski a wykończenie pod klucz – co się bardziej opłaca?

Nie ulega wątpliwości, że dom w stanie deweloperskim ma wiele zalet. Bez wątpienia największą z nich jest cena, która jest dużo niższa niż w przypadku nieruchomości wykończonych już pod klucz. Mimo wszystko rozwiązanie to nie pozostaje bez wad.

Po pierwsze – od momentu zakupu domu do chwili, gdy będzie można się wprowadzić minie trochę czasu. Ponadto czeka nas dużo pracy, aby doprowadzić lokal do takiego stanu, że będzie nadawać się do użytku. A za tym idą dodatkowe koszty, jakie trzeba będzie ponieść np. z tytułu wynajmu innego lokalu do czasu przeprowadzki.

Dodatkowo wielu inwestorów nie ma żadnego doświadczenia w zakresie wykończenia domu, przez co pojawia się konieczność zatrudnienia ekip budowlanych. W przeciwnym razie pomimo szczerych chęci możemy stracić sporo czasu i pieniędzy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Bezpiecznik topikowy
Ściany, sufity, tynki
Lamele
Instalacje
Bezpiecznik topikowy
Ściany, sufity, tynki
Lamele

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Lamele
5 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lamele – co to są lamele ścienne i gdzie warto je wykorzystać?

Lamele to element dekoracyjny, który coraz częściej zdobi polskie mieszkania...

Posadzki
Podkład pod panele
28 lipca 2021 r. Daria Rek

Podkład pod panele – jak wybrać podkład pod panele w zależności od rodzaju podłogi?

Podkład pod panele odgrywa ważną rolę. Wycisza, chroni przed wilgocią i zapew...

Schody
Płytki na schody
28 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Płytki na schody – jak położyć płytki na schody wewnętrzne i zewnętrzne?

Na płytki na schody decyduje się coraz więcej osób, ponieważ tworzą one trwał...

Schody
Schody na poddasze
27 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na...

Ściany, sufity, tynki
Lamele
5 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lamele – co to są lamele ścienne i gdzie warto je wykorzystać?

Lamele to element dekoracyjny, który coraz częściej zdobi polskie mieszkania...

Posadzki
Podkład pod panele
28 lipca 2021 r. Daria Rek

Podkład pod panele – jak wybrać podkład pod panele w zależności od rodzaju podłogi?

Podkład pod panele odgrywa ważną rolę. Wycisza, chroni przed wilgocią i zapew...

Schody
Płytki na schody
28 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Płytki na schody – jak położyć płytki na schody wewnętrzne i zewnętrzne?

Na płytki na schody decyduje się coraz więcej osób, ponieważ tworzą one trwał...

Schody
Schody na poddasze
27 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na...