Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

UWAGA! Przedłużamy promocję! Projekty 🏡 Nawet 1200 zł taniej!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Kredyt na wykończenie domu – czy warto wziąć na ten cel kredyt hipoteczny?

Kredyt na wykończenie domu

Kredyt na wykończenie domu to dobre rozwiązanie dla osób, które zdołały go wznieść za własne środki, lecz nie mają pieniędzy na doprowadzenie inwestycji do stanu umożliwiającego zamieszkanie w budynku. Wiele banków oferuje na ten cel kredyt hipoteczny. Sprawdź, jak można go uzyskać i czy warto nim sfinansować wykończenie domu.

Wbrew pozorom banki oferują nie tylko kredyt hipoteczny na budowę domu od zera, ale także kredyt na wykończenie lub kredyt na remont wzniesionego już budynku. Zaciągnięcie takiego zobowiązania co prawda wymaga dopełnienia wielu formalności, ale pozwala na pozyskanie funduszy na bardzo korzystnych warunkach.

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu – czym się charakteryzuje?

Według szacunków wzniesienie domu w stanie surowym to zaledwie 30-40% wszystkich wydatków związanych z budową. Pozostałe pochłaniają koszty wykończenia budynku do stanu deweloperskiego i gotowego do zamieszkania. Bardzo często zdarza się więc, że inwestorom w pewnym momencie brakuje pieniędzy na dokończenie inwestycji, szczególnie gdy ceny materiałów budowlanych i robocizny rosną z powodu inflacji.

W takiej sytuacji można się zdecydować na kredyt na wykończenie domu. Najłatwiej zaciągnąć ten gotówkowy, jednak znacznie tańszy jest kredyt hipoteczny.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na wykończenie domu? Jak najbardziej – jest on oferowany w wielu bankach i można go zaciągnąć zarówno na wykończenie zakupionego budynku, jak i tego budowanego przez siebie od podstaw. W obu przypadkach zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na nieruchomości.

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu udzielany jest w kwocie od około 50 000 do nawet przeszło miliona złotych, dlatego bez problemu można dzięki niemu wykończyć zarówno mały dom jednorodzinny, jak i okazałą rezydencję. Wysokość zobowiązania określana jest precyzyjnie przez bank na podstawie przygotowanego przez inwestora kosztorysu prac.

Należy bowiem pamiętać, że taki kredyt jest kredytem celowym, a więc pozyskane za jego pomocą środki można wydać wyłącznie na z góry określone wydatki, z których potem trzeba się rozliczyć, dostarczając do banku np. faktury za zakup materiałów, czy dokumenty potwierdzające realizację kolejnego etapu prac.

Pomimo tych formalności kredyt hipoteczny na wykończenie domu jest opłacalny, ponieważ jest tani. Jego rzeczywiste roczne oprocentowanie wynosi dzisiaj około 6%, a więc dwa razy mniej niż RRSO kredytów gotówkowych. Co więcej, spłatę wysokiej kwoty zobowiązania można rozłożyć nawet na 20-25 lat, co przełoży się na stosunkowo niewielką wysokość miesięcznych rat.

Kredyt hipoteczny na dom do 70 m2 bez pozwolenia – jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny na wykończenie domu?

Każdy bank oferujący kredyt na wykończenie domu warunki jego otrzymania określa w podobny sposób. Jeśli zatem chcesz skorzystać z takiego rozwiązania, powinien spełnić następujące wymagania:

 • mieć odpowiednią zdolność kredytową – banki wymagają przede wszystkim regularnych dochodów (najlepiej z tytułu umowy o pracę), a także braku opóźnień w spłacie innych zobowiązań;
 • posiadać wkład własny – najlepiej mieć gotówkę pokrywającą minimum 20% wartości inwestycji, choć w niektórych bankach wystarczy wkład własny na poziomie 10%;
 • dysponować nieruchomością, na której można ustanowić zabezpieczenie hipoteczne (nie powinno być na niej innych obciążeń) – jeśli brany jest kredyt na wykończenie domu, na którym widnieje już hipoteka, można pod zabezpieczenie wskazać inną nieruchomość np. mieszkanie i ubiegać się o pożyczkę hipoteczną lub spróbować zwiększyć kwotę już spłacanego kredytu;
 • mieć przygotowany dokładny harmonogram prac wykończeniowych wraz z kosztorysem.

Warto pamiętać, że jeśli zabezpieczeniem kredytu ma być dom, którego wykończenie będzie finansowane przez bank, budynek powinien być wzniesiony co najmniej do stanu surowego zamkniętego, a kredyt powinien wystarczyć na przygotowanie budynku do stanu pozwalającego na jego użytkowanie.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny na budowę domu bez wkładu własnego?

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu – kalkulator

Przed wnioskowaniem o kredyt na wykończenie domu weź kalkulator, ponieważ niezwykle ważne jest, by dobrze oszacować kwotę zobowiązania. Powinna ona wystarczyć na zakup wszystkich materiałów oraz pokrycie kosztów robocizny.

Warto tutaj przewidzieć jakiś margines bezpieczeństwa, aby nie zabrakło środków w przypadku wzrostu cen lub konieczności użycia droższych elementów wykończeniowych. Najważniejszy zatem przy ubieganiu się o kredyt na wykończenie domu jest kosztorys – należy go sporządzić podobnie jak kosztorys budowy domu.

Po przygotowaniu listy wydatków można łatwo obliczyć, ile będzie kosztowało zaciągnięcie zobowiązania i ile wyniosą raty. W tym celu wystarczy sięgnąć po specjalny kalkulator kredytu hipotecznego, który dostępny jest online.

Szacunkowo koszt wykończenia domu o najpopularniejszym metrażu między 100 a 120 m2 wynosi dzisiaj około 100 tysięcy złotych. Jakie będzie miał zatem parametry kredyt 100 tys. na wykończenie domu? Kalkulator kredytu hipotecznego wskazuje, że zaciągnięcie go na 10 lat będzie oznaczać następujące warunki finansowe:

 • całkowity koszt kredytu – około 35 tys. zł (przy oprocentowaniu nominalnym około 6% i prowizji 1,5%),
 • wysokość miesięcznej raty – około 1130 zł.

Warto pamiętać, że wysokość rat można dostosować do swoich możliwości finansowych poprzez wydłużenie lub skrócenie okresu kredytowania. Niezwykle ważne jest także, aby przed złożeniem wniosku porównać oferty w kilku bankach, ponieważ jest to najlepszy sposób na znalezienie kredytu na najkorzystniejszych warunkach np. bez prowizji lub z niższą marżą.

Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu – jak go otrzymać i czy warto z niego skorzystać?

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu – jak go uzyskać?

Zastanawiasz się, jak wziąć kredyt na wykończenie domu? Niestety musisz nastawić się na spory zakres formalności. W pierwszej kolejności wybierz najkorzystniejszy kredyt na wykończenie domu, a następnie skontaktuj się bankiem, by otrzymać precyzyjne informacje na temat tego, jakie dokumenty będzie trzeba przygotować. Do wniosku kredytowego będziesz musiał dołączyć m.in.:

 • zaświadczenie o zarobkach lub inny dokument potwierdzający dochody;
 • wyciągi z konta z okresu co najmniej 3 ostatnich miesięcy;
 • numer księgi wieczystej nieruchomości (działki) – jeśli jej nie ma, będzie trzeba złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej;
 • program użytkowy obiektu budowlanego;
 • wycenę nieruchomości;
 • kosztorys planowanych prac wykończeniowych wraz z harmonogramem ich realizacji;
 • opcjonalnie inne dokumenty np. dziennik budowy, pozwolenie na budowę itp.

Po złożeniu wszystkich dokumentów trzeba zaczekać na rozpatrzenie wniosku, co może potrwać około 2-3 tygodni. Pozytywna decyzja poskutkuje podpisaniem umowy kredytowej oraz wypłatą środków – zostaną one przelane na Twoje konto bankowe w całości lub w transzach. W tym drugim przypadku każda część pożyczki będzie przeznaczona na realizację kolejnego etapu inwestycji.

Czy działka budowlana może być wkładem własnym do kredytu na budowę?

Co możemy sfinansować ze środków kredytu hipotecznego na wykończenie domu?

Należy pamiętać, że pod zabezpieczenie hipoteczne można uzyskać kredyt na wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym lub stanie deweloperskim. A co można kupić za pomocą kredytu hipotecznego? Wyłącznie materiały wskazane w kosztorysie, a także elementy trwale związane z budynkiem, a więc m.in.:

Kredytem hipotecznym można też sfinansować koszty robocizny, jeśli są ujęte w kosztorysie. Nie można natomiast uwzględnić w nim elementów wyposażenia, które nie są trwale związane z budynkiem np. mebli czy sprzętu AGD i RTV. Na ten cel bank może jednak udostępnić dodatkowe środki, które nie będą musiały być rozliczane tak jak wydatki uwzględnione w kosztorysie.

Podobne ograniczenia są narzucane przez banki, jeśli bierze się jeden kredyt na budowę i wykończenie domu. Chcąc ich uniknąć, można na wykończenie i wyposażenie budynku wziąć pożyczkę hipoteczną, którą co do zasady można przeznaczyć na dowolny cel i nie trzeba się rozliczać ze sposobu jej wykorzystania.

Masz w planach budowę domu? Sprawdź, ile kredytu hipotecznego udzielą banki po podwyżce stóp procentowych

Czy warto się zdecydować na kredyt hipoteczny na wykończenie domu?

Wiele osób zastanawia się, jaki kredyt na wykończenie domu będzie najlepszy. Do wyboru są tak naprawdę trzy produkty i każdy ma swoje wady i zalety:

 • kredyt gotówkowy – można go zaciągnąć na dowolne wydatki w kwocie do około 200 tys. zł, a jego uzyskanie nie wymaga dopełniania wielu formalności; jest to jednak kredyt dość wysoko oprocentowany, dlatego będzie się wiązać z koniecznością płacenia dużych odsetek i wysokich miesięcznych rat;
 • kredyt hipoteczny – wymaga dopełnienia wielu formalności i można nim sfinansować wyłącznie określone wydatki związane z wykończeniem domu, ale jest to najtańsze rozwiązanie, które umożliwia w dodatku pożyczenie bardzo wysokiej kwoty i spłacanie jej potem w niskich ratach nawet przez 20-25 lat;
 • pożyczka hipoteczna – jest ona udzielania także pod zabezpieczenie na hipotece nieruchomości i ma dość niskie oprocentowanie, a pozyskane dzięki jej środki można przeznaczyć na dowolny cel (nie jest więc konieczne nawet przedstawianie w banku kosztorysu prac); jednak pożyczki nie można zaciągnąć w tak wysokiej kwocie jak kredytu hipotecznego.

Pod względem finansowym najkorzystniejszy spośród tych trzech produktów jest kredyt hipoteczny na wykończenie domu. Przed jego zaciągnięciem warto jednak sprawdzić pozostałe oferty finansowania, aby wybrać opcję najlepiej odpowiadającą swoim potrzebom i sytuacji finansowej.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Znane powiedzenie inwestorów giełdowych mówi, że należy kupować, kiedy wszyscy sprzedają a sprzedawać, kiedy wszyscy kupuj...

Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
24.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy sytuację na rynku finansowym

Nieznaczny spadek inflacji o kilka dziesiątych punktu procentowego oraz brak...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości
20.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Kredyt z niskim oprocentowaniem. Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości?

Bezpieczny Kredyt 2% to element nowego, rządowego programu, który zakłada otr...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku
19.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku

Koszt budowy domu wraz z dostępnością kredytów są czynnikami, które najsilniej kształtują popyt, a co za tym idzie, najmoc...

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Znane powiedzenie inwestorów giełdowych mówi, że należy kupować, kiedy wszyscy sprzedają a sprzedawać, kiedy wszyscy kupuj...

Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
24.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy sytuację na rynku finansowym

Nieznaczny spadek inflacji o kilka dziesiątych punktu procentowego oraz brak...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości
20.01.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Kredyt z niskim oprocentowaniem. Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości?

Bezpieczny Kredyt 2% to element nowego, rządowego programu, który zakłada otr...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku
19.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w IV kwartale 2022 roku

Koszt budowy domu wraz z dostępnością kredytów są czynnikami, które najsilniej kształtują popyt, a co za tym idzie, najmoc...

Reklama
Zamknij