Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak postawić ściany z płyt gipsowo-kartonowych?

Jak postawić ściany z płyt gipsowo-kartonowych?

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych są jednym z najbardziej popularnych rozwiązań. Głównymi czynnikami, które powodują tę popularność, jest cena oraz mniejszy nakład pracy, jaką trzeba włożyć do uzyskania danej ścianki. Do jej budowy nie potrzeba zaprawy i wody, tak jak jest w przypadku tradycyjnych ścianek z cegły. Powoduje to także, że budowa takiej ścianki jest znacznie szybsza. Do ich postawienia trzeba znać kilka podstawowych zasad.

Jak wybrać płyty gipsowo-kartonowe?

Przed wybudowaniem ścianek z płyt gipsowo-kartonowych należy poznać parę cennych informacji, które ułatwią nam to zadanie. Zagwarantuje to też, że nasze ścianki będą odpowiedniej jakości. Jedną z podstawowych informacji jest kwestia, że płyta karton-gips (g-K) ma najczęściej szerokość 120cm i od 2 do 3m długości. Jeśli chodzi o ich grubość, mamy do czynienia z kilkoma rozwiązaniami. Przy budowie ścianek działowych oraz sufitów podwieszanych stosuje się płytę o grubości 12,5mm. Gdy chcemy zabudować zestaw podtynkowy, to nasza płyta będzie musiała być nieco grubsza. Przyjęło się, że do tego typu zadań stosuje się płytę o grubości 15,25mm. Karton-gips 6,5mm możemy zastosować z kolei do budowy ścian na planie łuku.

Znając parametry fizyczne płyty, musimy także zdecydować się na wybór jej odpowiedniego rodzaju. Typ ten zależy od rodzaju pomieszczeń, w jakich chcemy stawiać nasze ścianki działowe. Najczęściej się stosuje płyty typu A (GKB). Te wykorzystujemy przede wszystkim w pomieszczeniach suchych, takich jak pokoje. W pomieszczeniach mokrych musimy już zastosować inny rodzaj płyty, a mianowicie płyty typu H2 (GKBI). W przypadku, gdy próbujemy obudować płytą ścianę kominka, to musi być ona o podwyższonej odporności ogniowej, czyli będzie to typ F (GFK).

Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiednich profili, na których będzie się opierać nasza ścianka. Bardzo popularne są profile UW, przytwierdzane do podłoża oraz profile CW, które tworzą pion ściany. Szerokość takich profili standardowo wynosi do 50mm. W przypadku gdy jednak chcemy, aby przez naszą ściankę przebiegała instalacja elektryczna, należy zastosować szersze profile od 75 do 100mm. Pamiętajmy, aby zachować odpowiednią grubość ściany z płyty gipsowo-kartonowej.

Gdzie stawiać płyty gipsowo-kartonowe?

Sam gips jest materiałem, który jest wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Jet on ekologiczny, przez co jest bardziej przyjazny człowiekowi. Nie ma on także negatywnego wpływu na środowisko. Najczęściej płyty tego typu stosuje się w budownictwie mieszkalnym. Powodem jest przede wszystkim bardzo łatwy i szybki montaż. Mały ciężar tych elementów powoduje, że strop budynku nie jest zbyt mocno obciążony. Łatwo też je transportować, gdyż do ich przewozu wystarczy zwykła furgonetka.

Płyty gipsowo-kartonowe tworzą w danym pomieszczeniu przyjazny dla człowieka mikroklimat. Pochłaniają wilgoć w pomieszczeniach mokrych, a z kolei w suchych ją oddają. Dodatkowymi zaletami tego materiału są właściwości ognioodporne oraz akustyczne. Płyty gipsowo-kartonowe chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia oraz izolują od hałasu. Te właściwości powodują, że oprócz budownictwa mieszkalnego, stosuje je się także w biurowcach. Najczęściej jako ścianki w przestrzeni open space. Podsumowując, można stwierdzić, że płyta gipsowo-kartonowa na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń jest dobrym rozwiązaniem.

Narzędzia niezbędne do pracy przy stawianiu płyt gipsowo kartonowych

Do postawienia ścianki tego typu potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Przede wszystkim będzie nam potrzebny sprzęt do wiercenia, przecinania metalu, robót tynkarskich oraz malowania. Oczywiście konieczne będą również narzędzia pomiarowe takie jak poziomica lub miara. Mocując profile takiej ścianki, będziemy musieli na pewno skorzystać z wiertarki udarowej lub też młotowiertarki, w przypadku gdy podłoga oraz sufit są wykonane z bardzo mocnego betonu.

Podczas montażu będziemy także musieli przeciąć nasze profile. Tu z pomocą przyjdzie nam szlifierka kątowa. Do tego zadania dobre też będą nożyce do blachy. Płyty do stelaża zamocujemy przy pomocy wkrętarki. Natomiast przycinać je będziemy za pomocą zwykłego nożyka do tapet. Otwory pod puszki elektryczne musimy wykonać za pomocą otwornicy zakładanej na wiertarkę. Do prac wykończeniowych potrzebne nam będą szpachle, uchwyty do papieru ściernego, gąbki, pędzle oraz pistolet do masy akrylowej z tub. Mając te narzędzia, jesteśmy w stanie postawić dowolną ściankę gipsowo kartonową.

Przygotowanie do stawiania ścianek z płyt gipsowo-kartonowych – od czego zacząć?

Przede wszystkim na początku musimy przygotować podłoże, na którym ścianka ma stanąć. Na pewno nie możemy jej ustawić na panelach podłogowych bądź parkiecie. Podłoże musi być stabilne, nie może być „pracujące”. Jeśli mamy do czynienia z podłogą, która jest wykończona płytkami ceramicznymi, na niej jak najbardziej możemy umieścić taką ściankę. To samo dotyczy podłóg z wykładziną PVC. Ściany i sufity powinny być z kolei otynkowane i to jest jedyny warunek konieczny, by zamocować na nich ściankę gipsowo-kartonową.

Jeśli chodzi o instalację elektryczną, którą planujemy poprowadzić wewnątrz ścianki, musimy doprowadzić do granicy ścianki z murem zapas kabla (później rozprowadzimy go po ściance). Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych zostaną w ten sposób poprawnie zamontowane.

Budowa stelażu pod ściankę, czyli stawianie profilu

Montaż stelażu jest jednym z najważniejszych procesów podczas wykonywania ścianek gipsowo-kartonowych. To właśnie na nim będzie się opierać nasza ścianka. Pierwszą czynnością jest montaż profilu UW. Umieszczamy go na oczyszczonym wcześniej podłożu. Kolejną czynnością jest docięcie profili słupkowych CW. Ich długość musi być równa wysokości pomieszczenia, w którym stawiamy ściankę. Dla wygody montażu należy zostawić około 1cm luzu. Dopasowane słupki stawiamy w odstępie co 60cm. Mocujemy je do profilu podłogowego i zostawiamy swobodne osadzenie u góry. W ten sposób uzyskujemy stelaż, do którego możemy przymocować płyty gipsowo-kartonowe.

Stawianie ścianek, a instalacja elektryczna – co warto wiedzieć?

Instalacje elektryczne możemy montować dopiero po jednostronnym pokryciu ścianki. Musimy przeciągnąć kable przez odgięte przetłoczenia w profilach CW. Ponadto w płytach przed samym ich przykręceniem warto zrobić otwory pod puszki elektroinstalacyjne. Ułatwi to nam później przeciąganie instalacji i nie będziemy musieli szukać kabli w ściance. Analogicznie postępujemy podczas montażu drugiej strony ścianki. W ten sposób zyskamy prawidłowo wykonaną instalację elektryczną na naszej ściance.

Budowa ścianek gipsowo-kartonowych krok po kroku

Jeśli chodzi o montaż ściany działowej z płyt gipsowo-kartonowych to na początku musimy zacząć od budowy konstrukcji ścianki. Będzie to stelaż wykonany z profili UW i CW. Jego budowa została opisana powyżej. Mając gotowy stelaż, możemy poprowadzić przez niego instalację elektryczną.

Kolejną czynnością jest zamknięcie naszej ścianki. Do środka stelaża wkładamy wełnę izolacyjną oraz folię izolacyjną, po czym montujemy płyty z drugiej strony ścianki. Następny krok to spoinowanie płyt. Robimy to za pomocą siatki samoprzylepnej oraz spoiwa, które szpachlujemy. Po czym całość szlifujemy papierem ściernym. Po tej czynności możemy zacząć przykręcać płyty. Następnie wykonujemy ściance otwory pod gniazdka elektryczne i łączniki oświetleniowe. Po wykonaniu tej czynności możemy zacząć szpachlować gipsem. Następnie równamy całość papierem ściernym. Ostatnimi czynnościami są gruntowanie i malowanie. W ten sposób poprawnie wykonaliśmy ściankę gipsowo-kartonową.

Najczęściej popełniane błędy przy stawianiu ścianek gipsowo-kartonowych

Jeśli chodzi o błędy, które najczęściej popełniamy podczas budowy tego typu ścianek, najczęściej są to nieodpowiednio dobrane profile. Często profil nie odpowiada do danego typu pomieszczenia. Kolejny błąd to źle dobrany typ płyt g-k. Na przykład dla pomieszczeń wilgotnych często dajemy  typ A zamiast H2. Trzeba także zwrócić uwagę na mocowanie kołków podczas montażu oraz prawidłowy rozstaw słupków profili CW. Często zapominamy też o taśmie akustycznej oraz nieprawidłowo układamy izolację w ściance g-k. Musimy też pamiętać o odsunięciu płyt od podłogi oraz o tym, że nie należy ich przykręcać do podłogi.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Igłofiltry
24 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Dach
Śniegołapy
Instalacje
Igłofiltry
24 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Dach
Śniegołapy

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Malowanie natryskowe
1 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Malowanie natryskowe – co to jest malowanie natryskowe i jak malować ściany pistoletem?

Malowanie natryskowe to obok pędzla i wałka, kolejny sposób na szybką zmianę...

Ściany, sufity, tynki
Tynk akrylowy
30 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Tynk akrylowy – co to jest i czym się wyróżnia tynk akrylowy?

Tynk akrylowy to częsty wybór w przypadku elewacji budynków. Nie oznacza to j...

Ściany, sufity, tynki
Boazeria angielska
25 sierpnia 2021 r. Daria Rek

Boazeria angielska – jak ozdobić ściany modną boazerią angielską?

Boazeria angielska sprawia, że wnętrza, w której się pojawia, nabierają wyjąt...

Ściany, sufity, tynki
Tynk mineralny
23 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Tynk mineralny – na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy tynk mineralny?

Tynk mineralny to materiał, którego nie sposób nie wykorzystać przy budowie d...

Ściany, sufity, tynki
Malowanie natryskowe
1 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Malowanie natryskowe – co to jest malowanie natryskowe i jak malować ściany pistoletem?

Malowanie natryskowe to obok pędzla i wałka, kolejny sposób na szybką zmianę...

Ściany, sufity, tynki
Tynk akrylowy
30 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Tynk akrylowy – co to jest i czym się wyróżnia tynk akrylowy?

Tynk akrylowy to częsty wybór w przypadku elewacji budynków. Nie oznacza to j...

Ściany, sufity, tynki
Boazeria angielska
25 sierpnia 2021 r. Daria Rek

Boazeria angielska – jak ozdobić ściany modną boazerią angielską?

Boazeria angielska sprawia, że wnętrza, w której się pojawia, nabierają wyjąt...

Ściany, sufity, tynki
Tynk mineralny
23 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Tynk mineralny – na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy tynk mineralny?

Tynk mineralny to materiał, którego nie sposób nie wykorzystać przy budowie d...