Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Tynk dekoracyjny – jak wybrać tynk dekoracyjny wewnętrzny?

Tynk dekoracyjny

Wiele jest sposobów na wykończenie ścian w domu. Można wybrać najprostsze rozwiązanie i je po prostu pomalować lub postawić na bardziej efektowne wykończenie w postaci tapety. Alternatywą są dość popularne ostatnio ceramiczne płytki ozdobne, ewentualnie kamień dekoracyjny lub tradycyjne panele ścienne. Żadna z tych opcji Ci nie odpowiada? Być może wykończeniem, które akurat przypadnie Ci do gustu, będzie tynk dekoracyjny.

Dekoracyjny tynk ścienny pozwoli uzyskać fakturę i wzór, jaki tylko Ci się zamarzy. Daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych i świetnie odnajduje się praktycznie w każdym stylu. W dodatku jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Plusem jest też to, że przy pomocy tynku dekoracyjnego można umiejętnie przykryć wszystkie niedoskonałości w ścianie. Sprawdź, gdzie najlepiej sprawdzi się dekoracyjny tynk i ile będzie kosztować przyozdobienie nim ścian.

Tynk dekoracyjny – czym jest?

Zacznijmy może od tego, że tynk dekoracyjny nie jest tym samym tynkiem, który kładzie się na elewacji budynku, z którym często bywa kojarzony. To specjalna masa przeznaczona do przyozdabiania ścian w domu, która pozwala tworzyć na nich dowolne wzory i uzyskiwać różne faktury.

Marzy Ci się wykończenie ściany do złudzenia przypominające drewno, beton lub kamień? Tynk dekoracyjny bez większych trudności pozwoli Ci je uzyskać. Możesz też zdecydować się na równe kreski lub fantazyjne mazie – ogranicza Cię tak naprawdę wyłącznie Twoja własna wyobraźnia. Dzięki ozdobnemu tynkowi stworzyć można dowolną aranżację, dostosowując ją do każdego stylu.

Tynk dekoracyjny – jakie są rodzaje i właściwości tynku dekoracyjnego?

Wybór dostępnych na rynku tynków dekoracyjnych jest bardzo duży. Najpopularniejsze rodzaje tynków dekoracyjnych wewnętrznych to:

  • tynk strukturalny – idealny do aranżacji utrzymanych w stylu klasycznym lub nowoczesnym. Wizualnie powiększa pomieszczenie i czyni je bardziej przestronnym. Strukturę takiego tynku uzyskuje się poprzez odciskanie lub żłobienie, wykorzystując do tego narzędzia takie jak packa, szpachelka, wałek, pędzel czy szczotka. Dużym plusem jest to, że jeśli uzyskany wzór nam nie odpowiada, można zatrzeć tynk i wykonać go od nowa.
  • tynk ciągniony – znajduje się w nim ziarnisty wypełniacz. Można uzyskać w nim dowolny wzór poprzez zacieranie masy pacą. Największą popularnością cieszy się tynk ciągniony typu kornik. Atrakcyjne wizualnie efekty zapewnia m.in. tynk kornikowy rowkowy i rustykalny.
  • tynk mozaikowy – ma w sobie wypełniacze w postaci drobnych kamyczków różnego koloru, a jego spoiwem jest żywica. Jest wysoce odporny na wilgoć i uszkodzenia, dlatego znajduje zastosowanie głównie w łazienkach i kuchniach. Ładnie się prezentuje w połączeniu z kamieniem naturalnym lub ceramicznymi płytkami.
  • tynk zacierany – jak sama nazwa wskazuje, zaciera się go packą wykonaną z tworzywa sztucznego, co umożliwia stworzenie fakturowanej powierzchni. To jeden z najczęściej wybieranych tynków.
  • tynk typu Stiuk – umożliwia wykonanie idealnie gładkiej i lekko błyszczącej powierzchni. Nakładanie go zajmuje dużo czasu i wymaga sporej precyzji. Niekiedy by uzyskać pożądany efekt, trzeba nałożyć kilka warstw masy. Mimo to cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na wykończenie, jakie przy jego pomocy można uzyskać.
  • tynk japoński – występuje w postaci gotowej mieszanki, do której dodaje się wodę i wybrane pigmenty koloryzujące. Może mieć w składzie naturalne włókna, np. jedwab, włókna mineralne czy celulozowe lub strzępy bawełny. Po nałożeniu na ścianę do złudzenia przypomina tapetę.

Warto w tym miejscu podkreślić, że tynk dekoracyjny wewnętrzny nie sprawdzi się jako tynk dekoracyjny na zewnątrz, podobnie zresztą jak tynk zewnętrzny wykorzystywany do robienia elewacji nie może zostać położony na ścianie w domu. Dlatego przed zakupem należy upewnić się, jakie przeznaczenie ma wybrany tynk.

Stiuk wenecki – czym jest tynk wenecki i jak go wykonać?

ofe-5847238-70001 w-70001

Tynk dekoracyjny – jaką strukturę na ścianę wybrać?

Struktura może stać się dekoracją wnętrza lub bazą do wykonania całej aranżacji. Dostępność faktur i różnorodność efektów daje ogromną swobodę wyboru, dzięki czemu każdy może urzeczywistnić nawet najśmielszą wizję, jaka zrodziła się w jego głowie. Na ostateczny rezultat wpływa rodzaj wybranego produktu, metoda nanoszenia na ścianę, a nawet wykorzystane do tego celu narzędzie.

Nie możesz się zdecydować, który tynk dekoracyjny wybrać? Oto nasze pomysły na ścianę z ozdobną strukturą:

  • tynk dekoracyjny beton – robiąc wrażenie surowości, idealnie odnajdzie się we wnętrzach w stylu industrialnym i nowoczesnym, jak i w pomieszczeniach utrzymanych w minimalistycznym tonie;
  • tynk dekoracyjny trawertyn – pozwala wykonać na ścianie zdobienie wyglądające jak kamień, które w rzeczywistości kamieniem nie będzie. Pasuje do wnętrz klasycznych i tradycyjnych;
  • tynk dekoracyjny o strukturze drewna – dzięki niemu można uzyskać efekt deskowania, który stanie się doskonałym uzupełnieniem aranżacji w stylu skandynawskim;
  • tynk dekoracyjny z brokatem – to idealny wybór dla tych, którym marzy się połyskująca ściana. Takie zdobienie pasować będzie do wnętrz w stylu eleganckim i glamour;
  • tynk dekoracyjny z gipsu – wybierany przede wszystkim do aranżacji klasycznych, industrialnych i vintage;
  • tynk dekoracyjny o strukturze papieru – zapewni niesamowity efekt, stanowiąc ozdobę projektów domów utrzymanych w stylu industrialnym, rustykalnym, kolonialnym i klasycznym.

Przejrzyj dostępne w sieci aranżacje i daj się zainspirować.

Tynk dekoracyjny wewnętrzny

Tynk dekoracyjny – ile kosztuje?

Cena tynku dekoracyjnego na ogół nie jest wysoka, choć niektórzy mogą mieć na ten temat inne zdanie. Wszystko zależy bowiem od wielkości powierzchni, jaka jest do pokrycia. Jeśli chcesz pokryć tynkiem wszystkie ściany w pokoju, a ma on duży metraż, to całkowity koszt w ostatecznym rozrachunku może okazać się dość wysoki.

Tynki dekoracyjne zazwyczaj sprzedawane są w 10-15 kg opakowaniach. Cena za metr tynku dekoracyjnego wynosi od 15 do nawet 50 zł. Takie będą koszty, jeśli zdecydujesz się sam otynkować ścianę. W przeciwnym razie do tego trzeba jeszcze doliczyć cenę robocizny.

Do najtańszych tynków należą m.in. tynk akrylowy i tynk dekoracyjny trawertyn. Warto jeszcze podkreślić, że cena tynku może się różnić w zależności od parametrów użytkowych i producenta.

Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2022

Tynk dekoracyjny – w jakich pomieszczeniach możemy stosować tynk dekoracyjny?

Marzy Ci się tynk dekoracyjny w salonie? Wykonaj aranżację z tynkiem w roli głównej. A może od dłuższego czasu chodzi Ci po głowie, by położyć tynk dekoracyjny w przedpokoju? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. W końcu nie istnieje żaden regulamin, który decydowałby o tym, gdzie można położyć tynk, a gdzie nie. Dlatego, jeśli chcesz położyć tynk dekoracyjny na sufit zamiast na ścianę, to po prostu to zrób.

O ile praktycznie każdy tynk dekoracyjny można położyć na zwykłą ścianę w salonie, to już jako tynk dekoracyjny na kominek nie każdy się sprawdzi. To samo tyczy się tynku dekoracyjnego do kuchni czy do łazienki. W pierwszym przypadku tynk musi być odporny na działanie wysokich temperatur, z kolei w pozostałych dwóch na wilgoć. Dlatego wybierając tynk dekoracyjny do łazienki, podobnie zresztą, jak i do kuchni, upewnij się, że nadaje się on do wykonywania aranżacji w tych pomieszczeniach.

Jak położyć tynk dekoracyjny? Instrukcja krok po kroku

Położenie tynku dekoracyjnego na ścianie nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, ale doświadczenia i wprawy już tak. Jeśli nie masz jednego ani drugiego, a mimo to chcesz wykonać to zadanie samodzielnie, przygotuj się, że będzie Cię to kosztować dużo cierpliwości i wytrwałości.

Jak zrobić tynk dekoracyjny na ścianie? Oto krótka instrukcja:

Krok 1 – Zacznij od zagruntowania podłoża z wykorzystaniem preparatu gruntującego. Wykorzystaj do tego pędzel lub wałek. Poczekaj aż do wyschnięcia.

Krok 2 – Nałóż na zagruntowaną ścianę cienką warstwę masy tynkarskiej. Zrób to z pomocą stalowej pacy lub pędzla. Nadmiar masy zdejmij i daj do wiadra, następnie wymieszaj.

Krok 3 – Zatrzyj tynk przy użyciu plastikowej pacy. Staraj się robić to okrężnymi ruchami. Jeśli producent zalecił nałożenie drugiej warstwy tynku, zrób to. Spiesz się, by zdążyć przed zaschnięciem pierwszej.

Krok 4 – Wedle uznania nadaj tynkowi fakturę lub zatrzyj go na gładko. Do wykonania faktury użyj szpachli, kielni, pacy lub gąbki. Przesuwaj wybrane narzędzie w każdym z kierunków albo przykładaj je i odrywaj od ściany. Technika zdobienia może być dowolna, najważniejsze by efekt spełnił Twoje oczekiwania.

 Jaki tynk wewnętrzny wybrać - gipsowy czy cementowo-wapienny?

Jak zrobić tynk dekoracyjny samodzielnie?

Zakupiony w sklepie tynk dekoracyjny wymaga wcześniejszego przygotowania. Jak zrobić tynk dekoracyjny samemu? Otwórz opakowanie i dokładnie wymieszaj jego zawartość. Do suchych składników dodaj zalecaną przez producenta ilość wody i przy pomocy mieszadła lub wiertarki mieszaj aż do połączenia składników, tj. do uzyskania jednolitej masy.

W jaki sposób mieszać tynk? Duże znaczenie ma tutaj jego ilość. Do większych mas potrzebna może okazać się betoniarka. Dopiero gdy tynk uzyska odpowiednią konsystencję, można zacząć go nakładać na ścianę.

Tynk dekoracyjny – kolory

Wybór kolorów tynków dekoracyjnych jest tak duży, że wielu osobom może być trudno na jakiś się zdecydować. Najbardziej uniwersalną propozycją pasującą do wielu aranżacji jest szary tynk dekoracyjny. Mało kto decyduje się za to na czarny tynk dekoracyjny, gdyż wykorzystanie go w nieumiejętny sposób potrafi przytłoczyć wnętrze. Z kolei tynk dekoracyjny biały ma szerokie grono zwolenników – wybierany jest nie tylko do salonów, ale też do przedpokojów i kuchni.

Zazwyczaj jednak osoby decydujące się na otynkowanie ściany robią to po to, by zyskać efektowną dekorację i ożywić wnętrze. Dlatego częściej niż na jednokolorową masę wybór pada na złoty tynk dekoracyjny albo modny w ostatnim czasie tynk dekoracyjny przypominający marmur.

Tynk dekoracyjny złoty

Jakie są wady i zalety tynków dekoracyjnych?

Za zastosowaniem tynku dekoracyjnego w domu przemawia przede wszystkim jego trwałość i odporność na uszkodzenia – nie niszczy i nie brudzi się tak szybko, jak farba, dzięki czemu wygląda dobrze przez długie lata. Pozwala uzyskać niesamowite i oryginalne faktury, które prezentują się dużo lepiej niż gładka ściana. Na plus trzeba zaliczyć też to, że tynkiem dekoracyjnym zakryć można wszelkie niedoskonałości ściany. Ponadto położyć go można w każdym pomieszczeniu i na każdym podłożu.

Pewne ograniczenie przynajmniej dla niektórych może stanowić cena, która w przypadku chęci przyozdobienia dużej powierzchni lub położenia grubej warstwy masy może okazać się dość wysoka. Osoby samodzielnie wykonujące remonty i wszelkie prace domowe z pewnością za wadę uznają także to, że do wykonania efektownego zdobienia z wykorzystaniem dekoracyjnego tynku trzeba dużo precyzji i sporej dawki cierpliwości.

Gładź tynkowa - jak i kiedy ją położyć?

Co jeszcze warto wiedzieć o tynku dekoracyjnym?

Tynk dekoracyjny to najlepszy wybór w sytuacji, gdy na ścianie są widoczne gołym okiem pęknięcia, trudne do zmycia i zamaskowania plamy czy wyraźne ubytki. Można nim nieco wyrównać podłoże i sprytnie zakryć wszelkie jego mankamenty.

Zanim zdecydujesz się na otynkowanie ściany, dobrze to przemyśl. Pamiętaj, że na ogół jest to rozwiązanie na lata. Trudniej jest bowiem usunąć ze ściany tynk i wykonać nowe wykończenie, niż przemalować ją na nowy kolor. Do rychłego przeprowadzania kolejnego remontu zniechęca też dość wysoka cena całego przedsięwzięcia. Dlatego podejmij decyzję świadomie, mając na względzie wszystkie plusy i minusy takiej aranżacji.

Czym jest tynk renowacyjny i jak go położyć na zawilgocone ściany?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

REKLAMA
Zamknij