Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Pomysły na atrakcyjne ogrodzenie posesji. Nowoczesne i oryginalne ogrodzenia wokół domu

Ogrodzenie posesji

Dobrze wykonane i estetyczne ogrodzenie domu stanowi wizytówkę całej posesji, dlatego tak ważne jest zachowanie spójności pomiędzy nim a pozostałymi elementami. Ogrodzenie powinno dobrze komponować się z budynkiem, jego otoczeniem i ogrodem. Poza wyglądem duże znaczenie ma również funkcjonalność i trwałość wykorzystanego rozwiązania. Jakie ogrodzenie do domu wybrać? Jakie praktyczne wymagania powinno spełniać nowoczesne ogrodzenie domu? Skorzystaj z poniższych podpowiedzi.

Projekty domów z reguły zakładają ogrodzenie całej posesji, choć zdarzają się wyjątki w postaci niektórych domów w stylu amerykańskim. Dla wielu osób ogrodzenia domów jednorodzinnych oznaczają większą prywatność i bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy wśród domowników są małe dzieci oraz zwierzęta.

Aby nie przytłoczyć budynku, nowoczesne ogrodzenia to najczęściej proste i funkcjonalne formy, jeśli jednak marzy ci się bardziej efektowny pomysł na ogrodzenie domu, choćby kamienne układy czy ażurowe panele, również masz wiele możliwości.

Atrakcyjne i trwałe ogrodzenie posesji. Co musimy wiedzieć, zanim zaczniemy o nim myśleć?

Wybór ogrodzenia to nie tylko kwestia estetycznych upodobań i pozycji, jaką na liście trendów zajmują konkretne modne ogrodzenia. 2022 rok nie zmienił przecież znacząco funkcji tego elementu.

Dlaczego w ogóle decydujemy się na grodzenie posesji? Z jednej strony to efekt tradycji, z drugiej – taka bariera skutecznie zapobiega wtargnięciu na teren nie tylko potencjalnych złodziei, ale również intruzów, wałęsających się zwierząt domowych lub podchodzących pod domostwa zwierząt dzikich.

Odpowiednio skonstruowane trwałe ogrodzenie zapewnia prywatność i separuje od ruchliwej ulicy. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie ogrodzenie posesji wybrać, sugeruj się swoimi potrzebami. Bardziej tradycyjne lub nowoczesne ogrodzenia posesji mogą być wykonane z różnych materiałów: drewna, tworzyw sztucznych, kamienia, metalu.

Surowiec wpływa nie tylko na koszt ogrodzenia, ale również na jego właściwości, eksploatację i późniejszą konserwację. Silnie oddziałuje także na estetykę, co wcale nie oznacza, że tanie ogrodzenie nie będzie atrakcyjne wizualnie. Niekiedy wpływ ma na to również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określający wysokość lub wygląd płotu.

Formalności związane ze stawianiem ogrodzenia wokół posesji. Co mówi prawo?

Zanim wybierzesz konkretny model i przystąpisz do jego stawiania, sprawdź, co mówią na temat ogrodzenia domu przepisy. Tego rodzaju konstrukcje uznaje się za tzw. nieskomplikowane obiekty budowlane, dlatego dotyczą ich konkretne paragrafy ustawy Prawo budowlane.

Od kilku już lat wznoszenie płotu nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Przeważnie nie jest konieczne również zgłoszenie robót budowlanych. Wystarczy, że ogrodzenie spełnia następujące warunki:

  • jego wysokość nie przekracza 2,2 m;
  • konstrukcja nie przewiduje ostro zakończonych elementów, np. drutu kolczastego, znajdujących się na wysokości niższej niż 1,8 m;
  • nie stwarza zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Wyjątkiem są ogrodzenia stanowiące jednocześnie mur oporowy.

Aby ogrodzenie posesji spełniało wszelkie wymogi prawne, musi zostać postawione w granicach działki. Nawet minimalne przesunięcie może zostać uznane przez właściciela znajdującej się obok działki za naruszenie jego własności. Wyjątkiem jest wspólne ogrodzenie z sąsiadem, które wymaga jednak porozumienia – najlepiej sporządzonego na piśmie – pomiędzy obiema stronami.

Płot nie może również przekraczać granicy z drogą, a jeśli gmina – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – planuje poszerzenie drogi, płot będzie musiał zostać cofnięty w głąb posesji.

A co w sytuacji, gdy wysokość ogrodzenia ma przekraczać 2,2 m? Wówczas inwestor musi zgłosić zamiar takiej budowy. Trzeba liczyć się z odmową w sytuacji, gdy taki płot ma przebiegać wzdłuż skrzyżowania i tym samym ograniczać widoczność. Często uwzględnić trzeba wówczas dodatkowe wymogi, na przykład ścięcie narożnika.

Ogrodzenie posesji

Nowoczesne materiały ogrodzeń – które będą najlepsze?

Duży wybór materiałów pozwala zrealizować niemal każdy pomysł na ogrodzenie posesji. Oprócz tradycyjnych konstrukcji, takich jak drewniane płoty czy przęsła kute, coraz większą popularnością cieszą się nowe rozwiązania: mury z kamienia, gabiony czy płoty boazeryjne.

Nowoczesne ogrodzenie domu często tworzy się dziś z prefabrykowanych elementów, takich jak gotowe płyty betonowe imitujące klinkier, kamień, czy cegłę. Ich wykorzystanie skraca czas pracy i poprawia estetykę. Dostępne są także pomysły na nietypowe ogrodzenie domu, na przykład płot ze szkła lub z palet.

Ogrodzenie drewniane

Mimo że bardzo tradycyjne, ogrodzenie domu drewniane nadal ma swoich licznych fanów. To już nie tylko typowe sztachety przybite między słupkami – drewno daje ogromny potencjał w zakresie kształtowania linii, stopnia prześwitu czy koloru.

W ten sposób powstają stylowe i ładne ogrodzenia posesji, znakomicie komponujące się z posesjami wiejskimi, leśnymi i podmiejskimi. Efektowne są płoty z bali i surowych desek. Na uwagę zasługują także nowoczesne ogrodzenia z drewna boazeryjne.

Płoty drewniane najszybciej ze wszystkich ulegają korozji biologicznej, dlatego bezwzględnie trzeba je zabezpieczyć. Regularna impregnacja zapewni ogrodzeniu trwałość i piękny wygląd.

Ogrodzenie panelowe

Popularnym pomysłem jest ogrodzenie panelowe z przodu domu. Gotowe moduły produkowane są z rozmaitych materiałów, a często można je kupić w zestawie ze słupkami i niezbędnymi akcesoriami montażowymi.

Jeśli chcesz zainwestować więcej środków, zdecyduj się na ręcznie kute, ciekawe ogrodzenia posesji. Nieco tańsze są odlewy z żeliwa i przęsła ze stalowych lub metalowych prętów. Delikatne panele z drewna nie zapewnią trwałości, natomiast sprawdzą się jako osłona części wypoczynkowej w ogrodzie lub odseparowanie tarasu od pozostałych części posesji.

Ogrodzenie metalowe

Najprostszą formą ogrodzenia metalowego są przęsła z siatki. Obecnie rzadko wykorzystuje się zwykłą siatkę rozwijaną, gdyż bardziej estetycznie prezentują się wspomniane wyżej panele ogrodzeniowe z prętów dostępne w wielu wersjach kolorystycznych.

Chętnie wybierane są również panele ogrodzeniowe ze stali ocynkowanej i malowanej proszkowo. Mają różne formy: najczęściej to drewniane deski, ale spotkać można również warianty laserowo wycinane. W Polsce nadal modne ogrodzenie domu to tradycyjne ogrodzenia kute.

Ogrodzenie kamienne

Jakie ogrodzenie domu wybrać, gdy liczy się dla ciebie oryginalny efekt? Sprawdź stworzone z myślą o ogrodzeniu domu inspiracje z kamienia. To jeden z najtrwalszych, a przy tym solidnych i reprezentacyjnych materiałów, który chroni zarówno przed wzrokiem ciekawskich przechodniów, jak i przed hałasem. Nowocześniej prezentują się natomiast kamienne podmurówki i lżejsze, osadzone na nich przęsła z drewna lub metalu.

Do budowy kamiennych ogrodzeń najczęściej wykorzystywany jest piaskowiec. Miękki i przyjemny w dotyku jest również wapień. Dużą trwałością cechują się: granit, bazalt, kwarcyt, jednak nie każdemu odpowiada ich surowość.

Ogrodzenie betonowe

Beton to pomysł na tanie ogrodzenie domu. Zaletą ogrodzenia betonowego jest również szybki i prosty montaż, gdyż w pracy wykorzystuje się gotowe elementy w wybranym kolorze. W tej kategorii znajdziesz zarówno jednolite płyty, jak i fantazyjne ażurowe modele.

Dużą popularnością cieszą się także ogrodzenia łupane – wykonane z bloczków betonowych imitujących naturalny kamień. Najczęściej są to lekkie pustaki, dostępne w wielu kształtach i wariantach kolorystycznych. Za ich pomocą wzniesiesz jednolitą palisadę, ale także podmurówki, słupki i daszki. Bloczki nie wymagają spoinowania i fugowania.

Ogrodzenie gabionowe

Ogrodzenie gabionowe to bardzo oryginalny pomysł, zainspirowany dawnymi umocnieniami skarp i fortyfikacji. Płot taki powstaje poprzez stworzenie kosza z metalowej siatki i wypełnienie go kamieniami, tłuczniem, drewnem lub szkłem.

Jaka siatka na ogrodzenie domu sprawdzi się w tym przypadku? Najlepsza będzie siatka pleciona powleczona PVC. Całość jest prosta w montażu (nie wymaga fundamentów!), solidna i trwała.

Gabiony skutecznie izolują przed hałasem i zanieczyszczeniami. Dzięki prostej formie i naturalnym kamieniom wpisują się w naturalną stylistykę, ale pasują również do nowoczesnej architektury, stanowiąc wyrazisty akcent całej posesji.

Ogrodzenie z cegły

Kolejnym rozwiązaniem wartym uwagi jest ogrodzenie z cegieł silikatowych lub klinkierowych. Do wyboru masz różne faktury i kolory, a stworzony z takich elementów mur nie wymaga wykończenia okładziną.

Inną, równie interesującą opcją jest płot z cegły ceramicznej. W tym przypadku niezbędne będzie otynkowanie całości, pomalowanie jej lub przyklejenie płytek.

Ogrodzenie szklane

Ogrodzenia szklane wykonuje się z dużych płyt szkła hartowanego – przejrzystego lub mlecznego – osadzonych w stalowych ramach. Konstrukcja przypomina nieco szklane balustrady balkonowe i tarasowe. Oryginalnym wyborem jest szkło weneckie, które skutecznie chroni prywatność, a jednocześnie zapewnia doskonałą widoczność.

Gdzie warto wykorzystać ogrodzenie ze szkła? Na takie rozwiązanie decydują się często właściciele działek otoczonych pięknym krajobrazem. Aby nie zasłaniać widoku, a jednocześnie wytyczyć granice, sięga się właśnie po taką taflę. To wybór bardzo atrakcyjny wizualnie, ale – niestety – dość drogi.

Ogrodzenie aluminiowe

Neutralny charakter ogrodzenia aluminiowego sprawia, że będzie ono pasować do domu w każdym stylu. Standardowo producenci oferują podstawową paletę barw, w której dominują szarości i brązy. Możliwości są jednak znacznie szersze – panele aluminiowe mogą nawet imitować drewno. Do wyboru masz moduły pełne lub ażurowe.

Ogrodzenie aluminiowe jest odporne na wpływ czynników atmosferycznych, korozję i uszkodzenia mechaniczne, a montaż gotowych elementów przebiega bardzo sprawnie.

Ogrodzenie z żywopłotu

W wielu przypadkach typowe ogrodzenie można zastąpić żywopłotem. Bardzo często występuje on w połączeniu z płotem z aluminium czy drewna.

Jeśli żywopłot ma spełniać funkcje obronne, musi być gęsty i ciernisty. W takim przypadku wykorzystaj krzewy z kolcami, naturalnie gęste, na przykład berberys czy głóg. Uważaj jednak, aby skupisko roślin nie stanowiło zagrożenia dla przypadkowych przechodniów i domowników.

Bezpieczniejszy będzie żywopłot ochronny – bariera przed spojrzeniami, wiatrem, hałasem i kurzem z ulicy. Płot można również obsadzić pnączami, szczególnie efektownymi w połączeniu z ażurowymi elementami.

Ogrodzenie akustyczne – co to jest i kiedy warto je zastosować?

Jak dopasować ogrodzenie posesji do budynku mieszkalnego i ogrodu?

Z wizualnego punktu widzenia największe znaczenie ma ogrodzenie posesji od frontu. Wiele osób skupia się na tej części do tego stopnia, że pozostałe elementy płotu wykonuje z tańszych, mniej dekoracyjnych materiałów.

Warto dokładnie przemyśleć swoje aranżacyjne wybory, gdyż łatwo popełnić błędy. Przykładowo: bardzo wysokie ogrodzenie domu nie jest wskazane przy budynkach parterowych, ponieważ może je całkowicie zasłonić. Z kolei małe podwórko niekoniecznie skomponuje się z jednolitym murem, który dodatkowo optycznie ograniczy przestrzeń.

Ogrodzenie przodu domu można rozwiązać na kilka sposobów. Zwolennicy nowoczesnej, amerykańskiej stylistyki często decydują się na zaaranżowanie przed domem strefy dostępnej dla wszystkich. Często już sam kształt działki sugeruje takie rozwiązanie. Wówczas ogrodzenie frontowe domu zostaje cofnięte, zazwyczaj do linii przedniej ściany budynku. Taki zabieg sprawia, że zlokalizowane w głębi ogrodzenie z przodu domu tworzy jasną granicę, oddzielającą prywatną część ogrodu.

To oczywiście tylko jedna z opcji. Bardziej typowy układ to ogrodzenie wokół domu biegnące po granicy działki. Pamiętaj wówczas o czytelnym zaznaczeniu wejść. Dobrze, gdy furtka pozwala dostrzec drzwi wejściowe. Zaplanuj także usytuowanie bramy, chyba że decydujesz się na ogrodzenie domu bez bramy wjazdowej.

Dobrze dopasowane ogrodzenia domów jednorodzinnych powinny stanowić komplementarny element posesji, a nie ich dominujący akcent. Niekwestionowana jest także zasada stylistycznego nawiązania do architektury domu. Płot z surowych desek nie będzie dobrze wyglądał przez fantazyjną bryłą, idealnie wpisze się natomiast w klimat góralskiej chaty. Z kolei nowoczesne ogrodzenia sprawdzą się przed budynkami o kubistycznej bryle, a kute przęsła – przed dworkami.

Nieco bardziej skomplikowaną kwestią jest dopasowanie ogrodzenia podwórka do otoczenia działki. Warto pomyśleć, by jego stylistyka komponowała się z sąsiednimi posesjami. Czasem wystarczy zastosować podobny materiał czy taką samą wysokość, by uzyskać harmonijny efekt.

Ogrodzenie posesji

Jak dobrze wkomponować numer domu na ogrodzeniu?

Polskie prawo nakłada na właściciela nieruchomości konieczność umieszczenia w widocznym miejscu tabliczki z numerem domu. Na ogrodzenie powinna ona trafić w sytuacji, gdy bryła budynku jest wycofana, przez co numer umieszczony na murze nie będzie widoczny z ulicy. Przepisy nie wskazują natomiast, jak powinno wyglądać takie oznaczenie, dlatego masz możliwość dopasowania go do swoich upodobań.

Numer domu na ogrodzenie może zostać wykonany z różnych materiałów. Najpopularniejsze opcje to:

  • tabliczka z nr domu na ogrodzenie z blachy cynkowanej – niedroga i trwała;
  • tabliczka z nr domu z blachy aluminiowej – droższa od stali, ale za to niewrażliwa na korozję; może być także tłoczona, co w istotny sposób wpływa na estetykę;
  • tabliczka akrylowa z podświetlanym numerem domu na ogrodzenie – nowoczesne i efektowne rozwiązanie; podświetlenie umieszcza się w części krawędziowej, a akryl z zatopionymi elementami sprawia, że efekt jest bardziej wyraźny;
  • tabliczka poliwęglanowa z nr domu LED – trwała, estetyczna i bardzo żywotna.

Większość tabliczek ma charakter uniwersalny, jednak znajdziesz na rynku również modele stylizowane. Przykładem jest numer na dom kuty z metalu, który będzie pasował do budynków tradycyjnych, rustykalnych i dworkowych.

Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?

Jakie są koszty ogrodzenia posesji?

W przypadku ogrodzenia domu cena jest uzależniona od kilku czynników: przede wszystkim od długości i wysokości konstrukcji, rodzaju zastosowanych materiałów i sposobu budowy. Najdroższe są płoty osadzone na fundamentach, podmurówce i słupkach.

Ile kosztuje mniej więcej ogrodzenie domu w takiej wersji? Przy drewnie zapłacisz od 400 złotych w górę – wszystko zależy od gatunku drewna i jego formy. Solidne przęsła są droższe od lekkich lameli.

W przypadku drewnianego ogrodzenia domu koszt przęseł ze sztachet sosnowych o standardowych wymiarach (120 x 180 cm) to ok. 80 zł/szt. Jeśli zdecydujesz się na najtańsze panele drewniane, zapłacisz ok. 30 zł/szt., zaś za masywniejsze – 150 zł w wariancie ażurowym lub nawet 400 zł za wersję pełną.

Większą inwestycją jest również wymurowanie elementów z cegły, bloczków lub kamienia. Ile kosztuje ogrodzenie domu w tym przypadku? Cegły klinkierowe i silikatowe to wydatek rzędu ok. 1 – 3 zł/szt., cegły zwykłe – 2 zł/szt., a kształtki betonowe – 2 – 40 zł/szt. w zależności od wielkości i typu formy. Obecne ceny kamienia polnego plasują się na poziomie 50 – 70 zł/t. Droższy będzie piaskowiec (120 – 1000 zł/t) i granit (200 – 1500 zł/t).

Jakie jest najtańsze ogrodzenie posesji, na jakie można się zdecydować?

Wyżej przedstawiony cennik wcale nie oznacza, że płot musi stanowić tak istotną pozycję w budżecie budowy. Jakie najtańsze ogrodzenie domu wybrać, by cieszyć się jakością?

Metr bieżący zwykłej siatki ogrodzeniowej o wysokości 150 cm to zaledwie 15 – 20 zł, gotowy panel druciany 1,5 x 2,5 m – 100 zł, a nowoczesne przęsła metalowe 250 – 300 zł/m.b. Dobre jakościowo panele z siatki to nawet kilkaset złotych za element.

Nowoczesne tanie ogrodzenia z przęseł stalowych (120 x 180 cm) to 100 – 300 zł/szt. – im bardziej wysmakowane wzornictwo, tym drożej. Większą inwestycję stanowią gabiony. Ich cena plasuje się na poziomie 350 – 400 zł za sam kosz siatkowy, co oznaczałoby stosunkowo tanie ogrodzenie domu. Wszystko zależy jednak od typu wypełnienia: kamienie będą droższe niż tłuczeń.

Kiedy warto zainwestować w ogrodzenie posesji?

Decyzję na temat ogrodzenia warto podjąć już przy budowie domu. Kiedy ogrodzenie stanowi element wart zainteresowania? Nie ma, oczywiście, żadnego przepisu nakazującego budowę takiego elementu. Niezbędne jest jedynie choćby tymczasowe ogrodzenie przed budową domu, by nikt postronny nie dostał się na posesję i nie naraził na wypadek.

Inwestorzy decydują się na budowę płotu głównie ze względów bezpieczeństwa. Nowoczesne przęsła ogrodzeniowe akcentują, że teren jest czyjąś własnością, chronią działkę przed intruzami i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Sprawiają, że dzieci w ferworze zabawy nie wydostaną się na jezdnię, a pies nie będzie zwiedzać osiedla. Dodatkowo nawet ekonomiczne ogrodzenie umacnia zamknięcie bramy.

Jak wysokie ogrodzenie domu warto postawić? Nie zawsze obowiązuje zasada: im wyższe, tym lepsze. Przede wszystkim dopasuj je do bryły budynku. Pamiętaj również, że konstrukcja powyżej 2,2 m wiąże się z formalnościami.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia modułowe
09.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować ogrodzenie modułowe, aby było stabilne i spełniało swoje zadania?

Ogrodzenia modułowe sprawdzają się, gdy inwestorowi zależy na szybkim zaznacz...

Ogrodzenie i bramy
Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?
03.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?

Siatka cieniująca na ogrodzenie to ciekawa alternatywa pomiędzy ażurowym płotem a pełnym ogrodzeniem. Nie zmniejsza optycz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
04.07.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia modułowe
09.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować ogrodzenie modułowe, aby było stabilne i spełniało swoje zadania?

Ogrodzenia modułowe sprawdzają się, gdy inwestorowi zależy na szybkim zaznacz...

Ogrodzenie i bramy
Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?
03.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?

Siatka cieniująca na ogrodzenie to ciekawa alternatywa pomiędzy ażurowym płotem a pełnym ogrodzeniem. Nie zmniejsza optycz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
04.07.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

REKLAMA
Zamknij