Odbiór domu – jakie formalności są wymagane przy odbiorze domu?

Odbiór domu to konieczny element realizacji projektu budowlanego. Jego wykonanie jest niezbędne, abyś mógł zamieszkać w domu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W ramach odbioru domu musisz zgromadzić szereg dokumentów oraz zadbać o kilka formalności. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat odbioru domu!
Odbiór domu – podstawowe informacje
Pomyślnie zakończyłeś realizację projektu domu? Zbliża się wyczekiwany przez Ciebie odbiór domu? Co musi być zrobione, aby przebiegł pomyślnie? Aby odbiór domu odbył się zgodnie z prawem, musisz w pierwszej kolejności zadbać o zgłoszenie zakończenia budowy, skompletowanie wymaganych dokumentów oraz opłacenie formalności.
Po zakończeniu budowy powinieneś więc zawiadomić Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a następnie poczekać 21 dni na wydanie ewentualnego sprzeciwu. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, otrzymasz stosowne pismo.
Odbiór domu – wymagane dokumenty
Do odbioru domu potrzebny jest cały komplet wymaganych dokumentów, które musisz zgromadzić. Część z tej dokumentacji zbierana jest przez cały okres budowy, natomiast pozostała część sporządzania jest już po jej zakończeniu. Jakie dokumenty są niezbędne?
- oryginał dziennika budowy, w którym będzie widniał wpis o zamknięciu budowy;
- oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu obiektu zgodnego z projektem oraz przepisami, a także o doprowadzeniu do odpowiedniego stanu terenu budowy oraz terenów, które do niej przylegają;
- kopia projektu budowlanego z naniesionymi na niej zmianami, jeśli takie istotne zmiany zostały wprowadzone w czasie budowy;
- protokół odbioru przyłączy kanalizacyjnych, elektrycznych oraz wodnych lub też umów podpisanych z dostawami stosownych mediów;
- inwentaryzacja geodezyjno podwykonawcza (mapa wykonana przez geodetę z uprawnieniami);
- protokół odbioru instalacji gazowej, o ile jest w budynku;
- protokół odbioru pionów wentylacyjnych oraz kominów spalinowych;
- wynik laboratoryjnego badania wody pitnej, o ile dom jest podpięty do własnego ujęcia
- atesty higienicznego szamba, jeśli dom nie został podłączony do kanalizacji;
Przeczytaj: Czym jest przyłącze wodociągowe? Formalności i koszty związane z doprowadzeniem wody do domu
Ile kosztuje odbiór domu?
Jeśli wiesz już kiedy można zrobić odbiór domu, powinieneś zorientować się, ile to będzie kosztować. Koszty odbioru domu mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych, dlatego warto wziąć je pod uwagę z odpowiednim wyprzedzeniem.
Urzędy oraz inspektoraty nie pobierają od klientów żadnych opłat. Podobnie darmowe jest wydanie pozwolenia na użytkowanie. Koszty generują natomiast zwykle odbiory, które wymagają potwierdzeń oraz poświadczeń od dedykowanych tym zadaniom specjalistów. Kiedy odbiór domu jest na ukończeniu, warto mieć przygotowane więc odpowiednie środki na ten cel.
Sprawdź też: Formalności związane z zakończeniem budowy domu – na co należy zwrócić uwagę?
Odbiór techniczny domu – co trzeba wiedzieć?
Odbiór budowy domu to niezbędny element całego przedsięwzięcia, jakim jest budowa. Zamieszkanie w domu, który nie został odebrany, może narazić Cię w przyszłości na kary finansowe. Warto wiedzieć, że odbiór domu w 2020 roku był trochę prostszy niż w kolejnych latach. Odbiór domu w 2021 roku wymaga spełnienia dodatkowych warunków związanych ze zmianą przepisów.
Dowiedz się więcej: Budowa domu w 2022 a nowe warunki techniczne. Co się zmieniło?
Protokół pomiarów instalacji elektrycznej – odbiór domu
Jedyną z koniecznych formalności podczas obierania budynku, jest odbiór elektryczny domu. Odbiór taki, bez względu na to, czy jest to odbiór domu po latach, czy też od razu po zakończeniu budowy, musi być wykonany przez osobę posiadającą certyfikat kwalifikacyjny grupy G1, który udziela uprawnień energetycznych dotyczących urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających oraz zużywających energię elektryczną.
Odpowiedni dokument potwierdzający wymagane kwalifikacje powinien znaleźć się w dzienniku budowy.
Protokół odbioru instalacji elektrycznej powinien zawierać:
- potwierdzenie zgodności lokalizacji punktów elektrycznych z rzutem linii elektrycznej,
- określenie wysokości usytuowania punktów elektrycznych i potwierdzenie liniowości tych punktów,
- liczbę zrealizowanych punktów elektrycznych,
- określenie mocy odbiorników,
- opis zabezpieczeń topikowych,
- potwierdzenie sprawdzenia napięcia w punktach elektrycznych,
- wskazanie rodzaju, materiału oraz przekroju przyłącza,
- dane dotyczące zastosowanych plomb,
- informacje na temat lokalizacji tablicy mieszkaniowej (skrzynki elektrycznej, w której umieszczone są bezpieczniki instalacji),
- datę oraz miejsce sporządzenia protokołu,
- dane dotyczące nieruchomości, w której dokonano odbioru instalacji elektrycznej,
- wynik kontroli instalacji,
- podpisy osoby kontrolującej oraz użytkownika.
Częściowy odbiór domu – na czym polega?
W niektórych przypadkach możliwy jest tzw. częściowy odbiór domu. Jednak żeby uzyskać stosowne pozwolenie, muszą zostać spełnione określone warunki formalne.
- budynek musi już posiadać zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi (przynajmniej jeden pokój);
- budynek musi mieć ukończone pomieszczenia pomocnicze – łazienkę oraz kuchnię;
- budynek musi być już zaopatrzony w energię elektryczną, bieżącą wodę, odprowadzanie ścieków oraz ogrzewanie spełniające wymogi bezpieczeństwa, ale niekoniecznie zgodne z projektem;
- teren wokół budynku musi być uprzątnięty, a budynek musi posiadać utwardzone dojście oraz dojazd;
- urządzenia niezbędne do prowadzenia dalszej budowy w przyszłości muszą natomiast zostać odpowiednio zabezpieczone;
Aby przeprowadzić częściowy odbiór domu, musisz złożyć odpowiedni wniosek o pozwolenie na użytkowanie części obiektu budowlanego. Do wniosku dołącza się takie same załączniki, jak w przypadku zawiadomienia o ukończeniu budowy. Potrzebne jest jednak dodatkowo oświadczenie o braku sprzeciwu lub uwag ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej.
Przeczytaj także: Polski Ład i domy do 70m2 bez pozwolenia – najczęściej zadawane pytania. Dokumenty, formalności i przepisy
Odbiór domu od dewelopera – odbiór techniczny domu od dewelopera w praktyce
Jeśli budowa Twojego domu zbliża się do upragnionego końca, na pewno chcesz wiedzieć, jak wygląda odbiór domu. Odbywa się on przy osobie wydelegowanej od dewelopera, a jego celem jest zweryfikowanie, czy dom został wykonany zgodnie z zapisami zawartej umowy oraz czy będzie bezpieczny dla jego użytkowników.
Odbiór techniczny domu od dewelopera najlepiej wykonać w obecności specjalisty z praktyką. Dobrym pomysłem będzie zatrudnienie do tego na przykład inspektora nadzoru budowlanego. Taka usługa kosztuje zwykle kilkaset złotych, jednak pozwala uniknąć kosztownych napraw oraz nerwów w przyszłości. Specjalista wyłapie ewentualne usterki oraz podpowie, czy bardziej opłaca się je naprawiać na własną rękę, czy też lepiej odmówić odbioru do czasu ich wykonania przez dewelopera.
Odbiór domu od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
- Sprawdź, czy zgadzają się wymiary poszczególnych pomieszczeń.
- Upewnij się, że ściany są proste, a na tynku nie ma zauważalnych nierówności.
- Sprawdź, czy posadzki są równe i poziome.
- Upewnij się, że grubość ścian nośnych wewnętrznych oraz zewnętrznych zgadza się z projektem.
- Dowiedz się, czy na pewno wykonane zostały wszystkie dopływy oraz odpływy wody (w szczególności: od wanny, pralki, zlewu, umywalki).
- Zweryfikuj, czy zamocowana instalacja wodna jest uszczelniona i nie ma wokół niej śladów przecieków na połączeniach.
- Wypróbuj działanie drzwi i okien: czy łatwo się zamykają, nie są popękane lub zarysowane oraz czy nie ocierają się o ościeżnicę.
- Sprawdź, czy ilość przewodów wentylacyjnych zgadza się z projektem oraz czy zamocowana wentylacja działa prawidłowo.
- Sprawdź, czy w przewodzie kominowym jest ciąg oraz czy na dachu znalazły się wywiewki wentylacyjne od pionów kanalizacyjnych.
- Zweryfikuj, czy wykonano poprawnie obróbki blacharskie dachu, rynny oraz rury spustowe.
Ile trwa odbiór domu? Nie warto nadmiernie się śpieszyć i dać sobie czas na dokładne zweryfikowanie, czy wykonawca wywiązał się z umowy. Trwa on zwykle jednak maksymalnie kilka godzin. Bardziej skomplikowany odbiór domu po rozbudowie może trwać trochę dłużej.
Nie przegap: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?
Odbiór techniczny domu jednorodzinnego – co musi być zrobione?
Przepisy nie dookreślają, jakie czynności muszą być wykonane, aby mógł zostać przeprowadzony częściowy odbiór domu. W praktyce przyjmuje się, że w domu muszą być przynajmniej podłączone instalacje, musi funkcjonować ogrzewanie, a kuchnia oraz łazienka powinny być dostępne do użytkowania.
Dodano: 15.12.2020 | Zaktualizowano: 15.12.2020
Autor artykułu

Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora