Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Montaż parapetu - jak prawidłowo zamontować parapet?

Jak prawidłowo zamontować parapet?

Integralnym elementem każdego projektu domu są okna i przeszklenia, pozwalające odpowiednio doświetlić światłem naturalnym wnętrza mieszkalne. Dzięki nim w pomieszczeniach jest jaśniej i można korzystać z ogrzewania za pomocą promieniowania słonecznego. Zanim jednak okno będzie mogło być prawidłowo wykorzystywane przez domowników, musi być osadzone w ramach, w specjalnie przygotowanym do tego celu otworze. Integralnym elementem takiego okna jest parapet – zewnętrzny i wewnętrzny.

Montaż parapetu – od czego zacząć?

Zanim rozpoczniesz własnoręczny montaż parapetu, zastanów się, jak to zrobić i jakie narzędzia będą ci do tego celu potrzebne. Jak zamontować parapet? To zależy. Jeśli chodzi o parapety wewnętrzne, to montuje się je na wysokości około 15 cm nad grzejnikiem, co pozwoli zapewnić właściwą cyrkulację ciepłego powietrza. Inne podejście stosuje się przy montażu parapetów zewnętrznych.

Zanim kupisz parapet, zastanów się, jaki powinien być parapet – jakie mają być jego długość i szerokość? Dopasuj go do wnęki okiennej, w której docelowo ma się znaleźć. Odpowiednie wymiarowanie jest bardzo ważnym elementem przygotowania do montażu.

Jeśli montujesz parapet w starym oknie, to musisz zadbać o usunięcie powłok malarskich i pozostałości po lakierze, a także o wyrównanie powierzchni. Mur musi być suchy, ponieważ na mokrej nawierzchni klej nie będzie się trzymał. Z kolei w nowych oknach surową ścianę przed klejeniem parapetu trzeba zagruntować.

Jak zamontować parapet wewnętrzny?

Parapet wewnętrzny jest nie tylko elementem spełniającym funkcje izolacyjne, ale też dekoracyjnym, tj. poprawiającym wygląd okien. Możesz na nim umieścić doniczki z kwiatami lub inne, dowolnie wybrane aranżacje. Poprawnie dobrany parapet wewnętrzny powinien zabezpieczać wnętrze domu czy mieszkania przed ucieczką ciepła. Przy jego montażu liczy się precyzja. Krok po kroku trzeba zadbać o dopasowanie wielkości wnęki przeznaczonej na parapet do jego wymiarów, a następnie uszczelnić łączenia z ościeżnicą i z murem.

Bardzo istotną kwestią jest to, kiedy należy wykonać montaż parapetu wewnętrznego. Najlepiej zrobić to po zakończeniu prac polegających na uszczelnieniu połączenia okna i muru od strony pomieszczenia. Możesz dokonać instalacji zarówno przed położeniem tynków, jak i po wstępnym wykończeniu ścian.

Sprawdź też: Okna tarasowe - jakie wybrać? Poznaj rodzaje okien tarasowych

Jaki materiał wybrać na parapet wewnętrzny?

Wiesz już, jak mniej więcej wygląda proces montażu parapetu wewnętrznego, ale pozostaje jeszcze kwestia tego, z czego taki parapet powinien być wykonany. Inaczej wygląda montaż rozwiązania z kamienia czy z drewna, a inaczej parapetu z konglomeratu czy PCV. Uściślając, materiały, z jakich może być wykonany twój parapet wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, można więc podzielić na:

  • drewniane, wykonane z drewna klejonego, na ogół sosnowego lub dębowego;
  • z MDF laminowanego;
  • kamienne, np. granitowe lub marmurowe;
  • z konglomeratu, czyli ze zmielonego kwarcu, granitu lub marmuru, przypominające kamień;
  • z PCV, czyli z tworzywa sztucznego.

Każdy z tych parapetów ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Wybór odpowiedniego nie jest jednak taki trudny. Kieruj się przy tym warunkami, jakie panują w pomieszczeniu oraz kwestiami aranżacyjnymi. Dobrym pomysłem jest dopasowanie parapetu do okien. Na przykład drewniane ramy będą wyglądały bardzo ładnie w parze z parapetami z drewna. Są one solidne i trwałe.

Jeśli wykonano je z drewna klejonego, cała konstrukcja nabierze większej elastyczności i będzie zmieniała swoje wymiary pod wpływem wilgoci czy różnic temperatur. Estetyczną alternatywą dla parapetów drewnianych mogą być wspomniane parapety wewnętrzne MDF laminowane, które wykazują większą odporność na wilgoć i są tańsze od swoich drewnianych odpowiedników.

Dla uzyskania wysokiej trwałości parapetów wewnętrznych wybierz te wykonane z kamienia – granitu, wykazującego się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, czy też z marmuru, odpornego na zabrudzenia. Także i w ich przypadku możesz znaleźć na rynku tańszą alternatywę, w postaci parapetów z konglomeratu, który do złudzenia przypomina kamień. Tak samo jak one jest wysoce trwały, ale zdecydowanie tańszy.

Jeśli masz ograniczony budżet na zakup parapetów wewnętrznych, wybierz te wykonane z PCV. Są lekkie, odporne na działanie wilgoci i zarysowania, a przy tym pasuje do ram okiennych zrobionych z tego samego tworzywa.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Jak zamontować parapet zewnętrzny?

Podczas montowania nowych okien i prac dotyczących termoizolacji budynku możesz zdecydować się na instalację nowych parapetów okiennych. Jak montować parapety zewnętrzne? Nie powinno ci to sprawić kłopotu, o ile jego rodzaj dobierzesz pod kątem sposobu osadzenia okna i rodzaju elewacji.

O prawidłowym montażu parapetu zewnętrznego decydują w dużej mierze jego ciężar i grubość, a także wymagany sposób stabilnego oparcia. Ważne jest dobre uszczelnienie miejsc, gdzie parapet styka się z ramą okienną oraz utworzenie bocznych krawędzi dla ochrony przed podciekaniem wody.

Dowiedz się, jak prawidłowo zamontować parapet zewnętrzny. Przedstawiamy krok po kroku czynności, jakie powinieneś wykonać:

  • Przygotowania do montażu – najczęściej są one prowadzone na ostatnim etapie prac przy elewacji budynku, tuż po wykonaniu ocieplenia, nałożeniu warstwy tynku i zamontowaniu okien w przygotowanych otworach okiennych. Czasami także przy wymianie okien pojawia się szansa na zamontowanie nowych parapetów zewnętrznych. Na tym etapie musisz dostosować dolną część ościeża do wariantu montowanego rozwiązania. Może się zdarzyć, że pojawi się potrzeba zmniejszenia wysokości wymienianego okna, tak by bez problemu dało się zmieścić w tym samym otworze okiennym wybrany przez ciebie parapet zewnętrzny. W tym celu stosuje się często podwyższenie osadzenia okna z wykorzystaniem podkładki styropianowej EPS lub wykonanej z polistyrenu ekstrudowanego XPS.
  • Dopasowanie parapetu do miejsca montażu – przygotowany do zamocowania parapet zewnętrzny, posiadający na swoich końcach odpowiednie zaślepki, możesz dopasować do miejsca montażu. Przytwierdzisz go, gdy ościeże będą już ocieplone i pokryte warstwą zbrojącą z siatki. Pamiętaj, by parapet układać na ociepleniu i przytwierdzić go do okna.
  • Założenie profili krawędziowych – to zaślepki, które trzeba założyć na parapet zewnętrzny przed jego montażem. Najpierw wkłada się do środka sznur dylatacyjny, a potem wsuwa się koniec parapetu. Musisz przy tym pozostawić trochę luzu. Profil powinien wsuwać się w zaślepkę przy rozprężaniu się przy wysokich temperaturach latem. Jeśli zaślepki nie będzie, to zbyt długi parapet zewnętrzny na skutek rozszerzania się będzie napierał na warstwę termoizolacyjną, co może wywołać spękanie. Profile krawędziowe parapetów zewnętrznych powinny mieć około 1 cm grubości. Montuje się je w ten sposób, że wpuszcza się je w ocieplenie budynku na taką głębokość, by powierzchnia ościeża po otynkowaniu była na równi z wewnętrzną krawędzią zaślepki. Umożliwi to schowanie zaślepki pod tynkiem, przez co deszczówka będzie spływać po parapecie, a później po bocznych krawędziach.
  • Uszczelnienie parapetu – ważnym krokiem przy montowaniu parapetu zewnętrznego jest uszczelnienie miejsca pod parapetem. Do tego celu wykorzystaj niskorozprężną piankę poliuretanową. Pamiętaj, by używać jej rozważnie, ponieważ jej nadmiar może spowodować niepożądane podniesienie poziomu podokiennika. Po aplikacji pianki dobrym pomysłem jest dociążenie parapetu na całej długości. Do jego ocieplenia możesz wykorzystać profile narożne, mocowane w warstwie zbrojonej na brzegu termoizolacji, pod powierzchnią parapetu. Niektóre mają też pasek materiału uszczelniającego, który służy do dokładniejszego połączenia profilu okna z rozwiązaniem.
  • Umocowanie parapetu – najlepszym sposobem na stabilne i trwałe umocowanie parapetu zewnętrznego będzie wsunięcie go pod profil okna. Taki zabieg pozwoli ci na uzyskanie izolacji. Najłatwiej umocować parapet, jeśli na dole profilu ościeżnicy okno ma podcięcie. Wystarczy wtedy, że wsuniesz w to miejsce parapet, a następnie przykręcisz go wkrętami. W oknach plastikowych na dole ościeżnicy czasem występują profile bazowe, węższe od ościeżnicy, co również pozwala na wsunięcie pod nią parapetu zewnętrznego. Jeśli nie ma podcięcia czy profilu, musisz dosunąć go okna i umocować mechanicznie. Pamiętaj przy tym, by nie zasłaniać otworów odwadniających i odpowietrzających w oknie z PCW. Dokładnie uszczelnij styk okna z parapetem, np. przy użyciu profilu brzegowego z kapinosem albo listwy uszczelniającej. Na wierzchu wykonaj uszczelnienie z materiału trwale elastycznego i odpornego na czynniki zewnętrzne – pomogą w tym klej-uszczelniacz, uszczelniacz dekarski czy masa dylatacyjna.

Dowiedz się więcej: Okna drewniane czy plastikowe - które wybrać?

Z jakiego materiału wykonać parapet zewnętrzny?

Parapet zewnętrzny jest bardzo ważnym elementem elewacji budynku. Pełni funkcję ochronną, ponieważ skutecznie zapobiega przedostawaniu się wody opadowej pod obramowania i na elewację. Jednocześnie jest też elementem ozdoby domu, podobnie jak parapet wewnętrzny stanowi element dekoracyjny pokojów. Musisz wybrać, z czego będą wykonane twoje parapety. Wtedy dopiero możesz dowiedzieć się, jak je prawidłowo zamontować.

Parapety montowane na zewnątrz domu można podzielić na trzy grupy:

  • parapety lekkie, wykonane z blachy stalowej, aluminium lub PCW;
  • parapety o średniej wadze – wykonane z konglomeratu, naturalnego kamienia lub z płytek ceramicznych;
  • parapety ciężkie – z kształtek i cegieł klinkierowych.

Parapety zewnętrzne klinkierowe można wykonać niemal wyłącznie przy budowie domu, ponieważ wymagają solidnego zakotwienia w konstrukcji ściany. Gdybyś chciał zamontować takie rozwiązanie później, po wybudowaniu domu, to musiałbyś się liczyć z koniecznością rozkucia otworu okiennego, co wiąże się z szeroko zakrojonymi pracami.

Najczęściej zakładane są parapety zewnętrzne blaszane lub z PCW, możesz też zlecić wykonanie pod wymiar parapetu z blachy stalowej lub aluminiowej formowanej.

Parapety blaszane są produkowane z blachy płaskiej, ocynkowanej, która może być pokryta barwną powłoką dekoracyjno-ochronną. Możesz kupić rozwiązanie z przetłaczanej blachy aluminiowej, które wyglądają niemal tak, jak parapety ceramiczne.

Jak zamontować parapet zewnętrzny blaszany? Na jego końcach stosuje się nakładki pozwalające na szczelne osadzenie rozwiązania w ościeżu, w sposób najbardziej estetyczny. Dzięki nakładkom pokrycie tego elementu może dosyć swobodnie rozszerzać się i kurczyć w wyniku zmian temperatury.

W przypadku okien z PCW, przy których montowane są parapety blaszane, tylne ich zagięcie wciśnij dokładnie od dołu w rowek ościeżnicy lub listwy progowej, a od spodu wprowadź dla uszczelnienia piankę montażową. Krawędź pomiędzy parapetem a ościeżnicą powinna być uszczelniona z wykorzystaniem silikonu dekarskiego. Powinieneś go nałożyć też na styku nakładek z murem. Inaczej montuje się parapety blaszane przy oknach drewnianych, ponieważ zagięcie wprowadza się w profil ościeżnicy i przykręca do niej przy użyciu wkrętów.

Jeśli wolisz parapety PCW, to możesz wybrać modele w wersji komorowej i pełnej. Różnią się one materiałem, jaki został wykorzystany do ich produkcji – twarde lub spienione PCW. Mają inną grubość i mogą być wykonane w różnych wersjach kolorystycznych, które ułatwią ci dopasowanie koloru parapetu do koloru ram okiennych.

Właściwie procedura montażu parapetów z PCW jest bliźniaczo podobna do montażu rozwiążań blaszanych. Jeśli dysponujesz parapetami z PCW komorowego, to po przycięciu go na wymaganą długość nakładasz nakładki i wsuwasz parapet pod ościeżnicę z PCW lub dostawiasz stykowo do rowka ramy okna drewnianego. Od spodu stabilne mocowanie rozwiązania zapewni pianka montażowa, a uszczelnienie styku z ramą okienną i ościeżem – silikon.

Kolejnym rodzajem rozwiązań zewnętrznych są parapety z płytek ceramicznych. Właściwie montowane są podokienniki ceramiczne, które układasz z płytek parapetowych. Rozwiązania z kamienia czy z konglomeratu są trwałe i wytrzymałe. Mają około 3 cm grubości i dodają oknom eleganckiego wykończenia.

Jak zamontować parapet zewnętrzny z kamienia? Musisz uważać, by nie powstał mostek termiczny na ociepleniu elewacji. Możesz go uniknąć, stosując ściany trójwarstwowe i ciepły montaż okien. Montaż parapetów zewnętrznych z granitu czy w ogóle parapetów kamiennych możesz wykonać z użyciem mas fugujących do spoinowania oraz klejów elastycznych, takich samych jak do płytek ceramicznych. Bok rozwiązania w takim przypadku możesz wpuścić w elewację lub wykonać łączenie na styk. Zastosuj przy tym elastyczne uszczelnienie z silikonu w obu tych przypadkach.

Pzeczytaj: Energooszczędne okna dachowe. Co warto o nich wiedzieć?

Montaż parapetu – niezbędne narzędzia i materiały

Zanim przystąpisz do zamontowania parapetu, zgromadź niezbędne narzędzia i materiały. Wśród nich powinieneś mieć:

  • poziomicę;
  • ołówek i gumkę;
  • piankę poliuretanową i klej montażowy – inny produkt będzie potrzebny w zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest montowany parapet;
  • szlifierkę kątową – by móc ewentualnie dociąć na wymiar swój parapet;
  • kliny;
  • zaprawę cementową;
  • przebijak;
  • pacę;
  • młotek.

W zależności od tego, jaki parapet montujesz – zewnętrzny czy wewnętrzny – oraz z jakiego materiału jest on wykonany, możesz potrzebować jeszcze i innych elementów, np. klejów, uszczelniaczy, pianek czy zatyczek.

Montaż parapetu – koszty montażu i narzędzi

Jeśli po zapoznaniu się z trybem montażu, uznasz, że sam nie poradzisz sobie z tym zadaniem, skorzystaj z usług fachowców. Ile kosztuje montaż parapetu? Cena uzależniona jest od jego rodzaju oraz od jego długości. Zwykle fachowcy liczą sobie około 50–60 zł za metr bieżący przy wykonywaniu podobnych prac.

Oprócz tego, że płacisz za montaż parapetu zewnętrznego czy wewnętrznego, cena obejmuje również narzędzia, jakimi posłużą się przy tym specjaliści. W razie wykonywania pracy samodzielnie musisz zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i materiały, co rzecz jasna też kosztuje.

Jak daleko powinien wystawać parapet?

W przypadku montażu parapetu do okna na zewnątrz budynku przyjmij, że powinien on wystawać przynajmniej 5 cm poza płaszczyznę ściany. Tylko w takim wypadku realnie będzie chronił elewację twojego domu przed zaciekami, kiedy na przykład opady atmosferyczne będą zacinać w stronę okien. Nachylenie parapetu nie powinno być przy tym mniejsze niż 5 proc.

Przyjmuje się, że parapet wewnętrzny dla spełnienia swoich podstawowych funkcji powinien wystawać co najmniej o parę centymetrów poza lico ściany – co najmniej 10 cm. Szersza konstrukcja przyda się, jeśli pod rozwiązaniem znajduje się szeroki grzejnik albo jeśli chcesz wykorzystać parapet do stworzenia zachwycającej dekoracji okiennej. Wielkość i typ grzejnika umieszczonego pod parapetem mają duże znaczenie przy jego montażu.

Montaż parapetu krok po kroku

Prezentujemy montaż parapetu wewnętrznego krok po kroku. Jakie czynności należy kolejno wykonać?

  1. Przygotowanie wnęki okiennej do montażu – parapet osadzasz w murze, w podcięciu wykonanym pod ramą okna. Jeśli nie ma specjalnego wcięcia, to do montażu może być potrzebne poszerzenie wnęki o kilka centymetrów z każdej strony, by końce parapetu znajdowały się w ścianie. Po obu stronach trzeba przy tym wykonać symetryczne otwory, tak by zaklinować rozwiązanie i zwiększyć stabilność jego mocowania. Na tym samym etapie niewykluczone, że będzie trzeba poszerzyć lub wręcz przeciwnie, zmniejszyć szczelinę między ościeżnicą a murem, by sprostać wymaganiom montażowym parapetu. Powinien on wchodzić na około 1–2 cm pod ościeżnicę okna, by straty ciepła w tym miejscu były możliwie minimalne.
  2. Wyrównanie powierzchni pod parapetem – z zaprawy cementowej lub z masy betonowej. Służy zmniejszeniu ryzyka powstania pustych przestrzeni pod rozwiązaniem. Jeśli tego nie zrobisz, może dojść do szybkiego odklejenia parapetu lub nawet jego pęknięcia. Warstwa wyrównująca nie powinna być położona na gładko, bo jej szorstka powierzchnia charakteryzuje się lepszą przyczepnością. Kiedy zaprawa wyschnie, można będzie przystąpić do dalszych prac.
  3. Kontrola dopasowania parapetu do wykonanego otworu i wprowadzenie ewentualnych niezbędnych poprawek.
  4. Właściwy montaż parapetu – obejmuje jego osadzenie w odległości 1–2 centymetrów pod ościeżnicą. Jakiekolwiek przestrzenie pomiędzy parapetem a ramą okienną wypełniasz np. pianką poliuretanową lub/i taśmą izolacyjną. Pozwoli to na uszczelnienie połączenia i zaizolowanie termiczne, co z kolei przyczyni się do wyeliminowania ryzyka powstawania mostów termicznych.
  5. Mocowanie parapetu – na tym etapie musisz wybrać odpowiedni sposób klejenia rozwiązania. Możesz zastosować niskoprężną piankę poliuretanową lub klej montażowy. Inaczej mocuje się parapet z PCV czy z drewna. Wewnętrzny drewniany zamocujesz skutecznie pianką PUR, ale już rozwiązanie z kamienia i konglomeratu mocowane powinno być na zaprawę klejową lub klej poliuretanowy. Wyjątkiem jest marmur, który ma tendencje do przebarwień, dlatego lepiej go mocować na specjalną zaprawę z białym cementem. Wszystkie parapety z tworzyw sztucznych mocuje się na klej. Pianka poliuretanowa nie jest polecana do mocowania ciężkich parapetów. Przy montażu rozwiązania, które mocno wystaje poza obręb muru – o więcej niż 60 proc. jego długości – konieczne jest wykonanie odpowiednich wsporników, inaczej może pękać. Wsporniki mocujesz od spodu, co kilkadziesiąt centymetrów.
  6. Osadzenie parapetu w otworze okiennym – poprawne wykonanie tego zadania decyduje o tym, czy będzie on stabilnie zamontowany. Jeśli stosujesz tradycyjne zasady montażu, wówczas między parapetem a murem powinieneś umieścić klin, dzięki któremu w odpowiedni sposób dociśniesz rozwiązanie. Zachowa odpowiedni kąt nachylenia parapetu w stosunku do poziomu, wynoszący co najmniej 2 proc. Parapet powinien być tak osadzony, by kierunek spadku był zachowany – od okna w kierunku wnętrza, a nie na odwrót. Poziom nachylenia bez trudu wyregulujesz klinami. Wykorzystaj poziomicę, by prace te wykonać w odpowiedni sposób. Kiedy już parapet jest dobrze uregulowany i osadzony, mocujesz go stabilnie i starannie uszczelniasz z wykorzystaniem pianki montażowej. Wypełni ona wszystkie luki pomiędzy parapetem a ścianą. Uzyskasz szczelność całej przestrzeni podokiennej. Jest to o tyle istotne, że musi być wysoce odporna na wilgoć. Nadmiar pianki montażowej usuwa się nożykiem, a na koniec wykańcza się ściany wokół parapetu i samego okna. Konieczne może być szpachlowanie ubytków w ścianach – szpachla gipsowa ułatwi ci wykonanie takich prac. Po zakończeniu tej czynności pozostaje ci tylko zdjąć folię ochronną z okien i parapetu.

Warto wiedzieć: Parapety drewniane – jakie drewno wybrać na parapety w domu?

Kiedy warto montować parapety?

Prawidłowy montaż rozwiązania zewnętrznego jest ważny w przypadku drewnianych ram okiennych, ponieważ to właśnie wystający parapet zapobiegnie wnikaniu wody w miejsce jej połączenia ze ścianą. Jeśli chodzi o ściany warstwowe, parapety chronią przed przedostawaniem się wilgoci pod warstwą ociepleniową. Bez parapetów mogłyby powstawać zacieki. Kiedy montaż parapetów nie jest konieczny?

Wystające parapety zewnętrzne nie będą wymagane wówczas, gdy nad oknami znajdą się szerokie okapy dachowe, które wystają zdecydowanie poza obrys domu. Nie muszą one wystawać, jeśli okna znajdują się na zadaszonym tarasie. Natomiast jeśli chodzi o montowanie parapetu wewnętrznego, to z reguły taki montaż jest przeprowadzany dla zwiększenia estetyki okolicy okna. Dzięki parapetom można ułożyć przy oknie dekoracje czy ustawić doniczki z kwiatami.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij