Torba narzędziowa Bosch w prezencie! 

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jakie są rodzaje ścian wewnętrznych w budynku?

makieta parteru domu ze ścianami wewnętrznymi na projekcie

Funkcja ścian wewnętrznych nie ogranicza się do podziału przestrzeni użytkowej na pomieszczenia. Część murów spełnia również istotne zadania konstrukcyjne, przenosząc obciążenia ze stropu i dachu na podstawę budynku. To rozgraniczenie jest ważne. Zanim zaczniesz jakiekolwiek prace wymagające ingerencji w przegrody, musisz zyskać pewność co do typu ściany. Jak odróżnić oba rodzaje?

Jak rozróżnić ściany wewnętrzne budynku?

Jak określić, które ściany wewnętrzne są ścianami nośnymi, a które działowymi? Jeżeli budowa domu dopiero przed Tobą, najprościej odczytać tę informację bezpośrednio z projektu budowlanego, który otrzymasz kupując gotowy projekt domu. Co zrobić, gdy nie jest to możliwe? W przypadku domów piętrowych i budynków wielorodzinnych często wystarczy sprawdzić, które przegrody, znajdujące się na niższych poziomach nie stanowią podparcia murów zlokalizowanych na wyższych kondygnacjach. Jeżeli ściana na wyższym poziomie nie ma oparcia na przegrodzie poziom niżej, jest to ściana działowa.

puste pomieszczenie ściany wewnątrz domu na poddaszu

Warto zweryfikować także grubość ścian. Ściany nośne są masywniejsze i grubsze – wyjątek stanowią konstrukcje wykonane z płyt żelbetowych lub ściany prefabrykowane - rożnica grubości jest znacznie mniejsza. Pomiar najwygodniej przeprowadzić poprzez otwór drzwiowy. Jeśli nie jest to możliwe, przewierć przegrodę do końca, sprawdzając, jak mocno zagłębi się wiertło.

Inny sposób określenia, czy ściana jest nośna, wymaga skucia fragmentu tynku w miejscu łączenia muru ze stropem. Jeżeli dostrzeżesz warstwę zaprawy wypełniającej przerwę dylatacyjną, masz do czynienia z przegrodą działową.

Pamiętaj!

Usunięcie ściany nośnej oraz wszelkie prace ingerujące w jej strukturę stanowią realne zagrożenie dla konstrukcji budynku.

Jakie są rodzaje ścian wewnętrznych?

Wyróżniamy dwa rodzaje ścian wewnętrznych:

  • ściany nośne,
  • ściany działowe.

Nawet gdy wykonane są z tych samych materiałów, pełnią odmienne funkcje i różnią się technologią wznoszenia. Co charakteryzuje ściany nośne i jakie cechy posiadają ściany działowe? Czytaj dalej!

Ściany nośne

Głównym zadaniem ścian nośnych jest przenoszenie obciążeń z górnej części domu na niższe kondygnacje i fundamenty. Dodatkowo przegrody te wyznaczają granice pomieszczeń lub oddzielają mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Cechują się znaczną grubością, wysoką izolacyjnością akustyczną i ognioodpornością.

Ściany nośne wewnętrzne wznosi się razem ze ścianami zewnętrznymi, dlatego oba typy murów wymagają odpowiedniego połączenia. Najlepszym sposobem jest ich przewiązanie polegające na wpuszczeniu w ścianę zewnętrzną, na głębokość ok. 15 cm, elementu ściany nośnej.

łaczenie ścian wewnętrznych z pustaka

Ściany działowe

Ściany działowe nie pełnią funkcji konstrukcyjnej. Przenoszą jedynie ciężar swój oraz elementów na nich zamocowanych. Z tego względu stawia się je przeważnie już po wybudowaniu ścian nośnych. Są lżejsze, cieńsze, wznoszone na wysokość jednej kondygnacji.

Murowane ściany działowe, zwłaszcza o grubości przekraczającej 9 cm, trzeba wziąć pod uwagę już na etapie budowy ścian zewnętrznych. Najlepszym sposobem ich powiązania jest tzw. łączenie na dotyk – za pomocą kotew ze stali ocynkowanej. Oczywiście, przegrody działowe można wykonać również w konstrukcji lekkiego szkieletu obudowanego płytami gipsowo-kartonowymi.

Grubości ścian wewnętrznych

Grubość ścian wewnętrznych może być różna – w zależności od ich rodzaju, a także zastosowanych materiałów budowlanych oraz izolacyjnych.

  • Grubość ściany nośnej wynosi średnio 20 cm – takie ściany są grubsze od działowych, ponieważ pełnią funkcje konstrukcyjne, a ich zadaniem jest oddzielanie sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. Muszą więc skutecznie redukować dobiegające z nich dźwięki oraz zapewniać odpowiednią izolację termiczną.
  • Grubość ścianki działowej wynosi średnio 6-12 cm – takie ściany są cieńsze, a także lżejsze i cieńsze od nośnych, ponieważ pełnią wyłącznie funkcję przegród rozdzielających poszczególne wnętrza.

ściana działowa karton gips konstrukcja szkieletowa gk

Inne grubości wynikają nie tylko z różnic między ścianą nośną a działową, ale również zastosowanych materiałów. Najcieńsze są ściany szkieletowe oraz z płyt gipsowo-kartonowych i OSB (zwykle 7,5-15 cm), a najgrubsze te ceglane i z pustaków ceramicznych (nawet 25-30 cm).

Grubość ścian nośnych i działowych wpływa bezpośrednio na jakość izolacji akustycznej. Przykładowo, chcąc zyskać optymalną ochronę przed hałasem, konstrukcje wykonane z pustaków ceramicznych lub bloczków betonu komórkowego powinny mieć grubość min. 12 cm, a z bloczków silikatowych lub gipsowych 8 cm.

Chcąc natomiast zyskać odpowiednią izolację termiczną, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich materiałów, takich jak styropian czy wełna mineralna, co również wpłynie na grubość konstrukcji. Konieczne może okazać się np. postawienie ścian warstwowych z dwóch warstw bloczków silikatowych o grubości 12 cm i wypełnienie przestrzeni między nimi materiałem izolacyjnym.

Jak mierzyć grubość ścian nośnych i działowych? Można wykorzystać w tym celu kilka popularnych narzędzi, takich jak mikrometr, niwelator laserowy czy endoskop. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się ultradźwiękowe mierniki grubości ścian, które są bardzo precyzyjne, łatwe w użyciu i wszechstronne – sprawdzają się w przypadku takich materiałów, jak ceramika, stal, szkło czy tworzywo sztuczne.

Może Cię zainteresować: Cennik usług budowlanych. Ile kosztują poszczególne prace na budowie?

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne budynku?

Z czego budować ściany wewnętrzne? Najbezpieczniej i najwygodniej jest wykorzystać tę samą technologię, przy użyciu której wznoszone są mury zewnętrzne. Pozwoli to uzyskać identyczne wymiary konstrukcji i analogiczną wytrzymałość na ściskanie. Trudniej osiągnąć podobny efekt, łącząc bloczki lub pustaki z innych systemów murowych.

wizualizacja wnętrza projekt domu LUZ1000 dom tani w budowie

Wizualizacja wnętrza w projekcie domu LUZ1000 Dom Tani w budowie

Oczywiście, wybór jednego materiału nie oznacza takich samych parametrów ścian zewnętrznych i ścian wewnętrznych. Z czego je zbudować? Odpowiedź na to pytanie wymaga poruszenia kilku kwestii, w tym specyfiki każdej z konstrukcji. Ściany zewnętrzne muszą zapewniać dobrą izolacyjność termiczną, dlatego z reguły są grubsze. W przypadku przegród wewnętrznych ten aspekt nie jest tak istotny, liczy się natomiast wytrzymałość mechaniczna i korzystne właściwości akustyczne przy jednoczesnej oszczędności miejsca.

Technologie i materiały używane do wznoszenia ścian wewętrznych:

  • ceramika: cegły, pustaki,
  • gazobetonu - beton komórkowy,
  • keremzytobeton,
  • silikat,
  • ściany wewnętrzne szkieletowe (gipsowo-kartonowe),
  • i inne.

O tym, z jakich materiałów i w jakich technologiach budować ściany wewnętrzne oraz jak wykonać ściany działowe i nośne, piszemy szczegółowo w artykule: Jak i z czego budować ściany wewnętrzne? Sprawdź koniecznie!

Izolacja termiczna i akustyczna ścian wewnętrznych

Może się wydawać, że ocieplanie ścian wewnętrznych jest zbędne, ponieważ temperatura w całym domu utrzymuje się na podobnym poziomie. Są jednak sytuacje, kiedy warto zadbać o izolację termiczną ścian wewnątrz budynku. Niektóre pomieszczenie użytkowe graniczą z nieużywanymi, nieogrzewanymi lub spełniającymi specyficzną funkcję, jak np. garaż, spiżarnia. W takich przypadkach ocieplenie ścian wewnętrznych staje się niezbędne. Czym ocieplić ściany wewnętrzne?

Ściany działowe z gk wypełnia się najczęściej wełną mineralną. Murowane ścianki działowe można dodatkowo ocieplić styropianem lub droższym materiałem o jeszcze lepszych właściwościach – styrodurem.

Właściwości materiałów do izolacji ścian omawiamy również w artykule: Ocieplenie ścian od wewnątrz. Kiedy i czym ocieplać dom od środka?

izolacja ścian wewnętrznych wełną mineralnąChoć izolacja termiczna ścian wewnętrznych często nie jest tak istotna, to izolacja akustyczna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu mieszkańcom odpowiedniego komfortu życia. Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych spełnia dwie istotne funkcje:

  1. zapobiega przenikaniu hałasu do różnych pomieszczeń z zewnątrz, uzupełniając funkcję izolacyjną ścian zewnętrznych;
  2. zapobiega przenikaniu dźwięków z innych pomieszczeń, co jest istotne dla zapewnienia spokoju i prywatności domowników.

Wełna mineralna, która jest stosowana powszechnie do wypełniania konstrukcji ścian g-k spełnia również funkcję izolacji akustycznej. Szkieletowe ściany z płyt gipsowo-kartonowych bez wypełniania materiałem izolacyjnym słabo izolowałyby dźwięki.

Więcej o sposobach na poprawę komfortu akustycznego w domu przeczytasz w naszym artykule: Izolacja akustyczna ścian, drzwi, podłogi. Czym najlepiej ją wykonać?

Jak wykończyć ściany wewnętrzne?

Pozostaje jeszcze jeden ważny etap prac, gdy dobiegło końca budowanie i ocieplanie ścian wewnętrznych: wykończenie. W tym przypadku możliwości jest wiele, a to, którą wybierzesz, uzależnione jest od Twoich upodobań i zaplanowanego budżetu.

wizualizacja sypialni projekt domu WAH 2121 Zefir

Różne sposoby wykończenia ścian w sypialni - projekt domu WAH Zefir

Zazwyczaj na gotowe mury nakłada się gips lub tynk na ściany wewnętrzne. To dobra baza pod farbę, tapetę, płytki ceramiczne, okładziny z kamienia lub drewna. Alternatywę natomiast stanowi płyta OSB na ściany wewnętrzne, dzięki której uzyskasz idealnie równą powierzchnię.

Cały wachlarz możliwości wykończenia ścian wewnętrznych omawiamy dokładnie w artykule: Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sprawdź sposoby na piękne i trwałe ściany!

Wpływ ścian wewnętrznych na mikroklimat pomieszczeń

Konstrukcja oraz materiały wykorzystywane do wznoszenia ścian wewnętrznych mogą wpływać na mikroklimat pomieszczeń. Najlepszym przykładem jest tutaj drewno, które skutecznie reguluje poziom wilgotności wnętrz i może być niezwykle korzystne zwłaszcza dla alergików.

Pozytywny wpływ na mikroklimat mogą mieć także inne materiały – ceramika, beton komórkowy, kamień naturalny (np. granit lub marmur), a nawet płyty gipsowo-kartonowe, które są odporne na wilgoć i tym samym mogą pomóc w utrzymaniu jej prawidłowego poziomu.

Warto również pamiętać o roli, jaką w kontekście optymalnej temperatury, a co za tym idzie dobrego mikroklimatu wnętrz, odgrywa izolacja termiczna ścian wewnętrznych. Zastosowanie odpowiednich materiałów pozwoli cieszyć się ciepłem w pomieszczeniach oraz uniknąć kondensacji pary wodnej, która mogłaby prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów.

Ile kosztują ściany wewnętrzne domu?

Koszt postawienia ściany wewnętrznej dotyczy zarówno nowych inwestycji, jak i generalnych remontów prowadzonych w istniejących już domach. To, ile będzie trzeba zapłacić, jest uzależnione od kilku czynników: przede wszystkim od zastosowanego materiału.

W przypadku ścian ceramicznych koszt materiału, w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy, to ok. 80 – 100 zł. Robocizna pochłonie ok. 60 zł. Cennik stworzenia ścian gipsowo-kartonowych wynosi odpowiednio 90 zł i 65 zł. Przy nowoczesnych ścianach szklanych wewnętrznych cena plasuje się na poziomie ok. 300 zł za stelaże, kształtki i zaprawę oraz 60 – 80 zł za robociznę.

Najczęściej zadawane pytania w kontekście ścian wewnętrznych

Kwestia wznoszenia ścian wewnętrznych budzi wśród inwestorów sporo wątpliwości. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które mogą okazać się niezwykle pomocne.

Jak ocieplić ściany wewnętrzne?

Do ocieplania ścian wewnętrznych może posłużyć wiele materiałów. Do tych najpopularniejszych zaliczamy styropian, wełnę mineralną oraz piankę poliuretanową. Materiały różnią się ceną i możliwościami zastosowania.

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Jakie są najnowsze trendy?

Najpopularniejsze są oczywiście różnego rodzaju tapety i farby, jednak rosnącą popularnością cieszą się alternatywne rozwiązania, takie jak tynki dekoracyjne, naklejki i bordiury oraz okładziny z kamienia, PVC czy drewna. 

Z czego najtaniej zrobić ściankę działową?

Najtańszymi materiałami stosowanymi do budowy ścian działowych są płyty gipsowo-kartonowe oraz ceramika. W obu przypadkach koszt zakupu nie powinien przekroczyć 100 zł za metr kwadratowy.

Jaka jest minimalna grubość ścianki działowej?

Minimalna grubość ścianki działowej to zwykle 6 cm. Nie pełni ona funkcji konstrukcyjnych, a jedynie stanowi przegrodę rozdzielającą poszczególne pomieszczenia, dlatego jest cieńsza i lżejsza od ściany nośnej.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
14.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Wybór odpowiedniego materiału do wzniesienia ścian wewnętrznych to jedna z najważniejszych decyzji na etapie budowy domu....

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
14.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Wybór odpowiedniego materiału do wzniesienia ścian wewnętrznych to jedna z najważniejszych decyzji na etapie budowy domu....

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

REKLAMA
Zamknij