Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak przygotować ściany do malowania?

Jak przygotować ściany do malowania?

Planujesz malowanie ścian? Sprawdź najpierw, jak przygotować ściany do malowania, zanim chwycisz za wałek i pędzle. Warto wiedzieć jak się do tego zabrać, zwłaszcza gdy w Twoim domu przeprowadzasz odnowienie koloru ścian po raz pierwszy. Dzięki temu pomalowana ściana będzie wyglądała idealnie.

Malowanie jest procesem wieloetapowym, do którego trzeba się dobrze przygotować. Do jego rozpoczęcia nie wystarczy tylko kupienie farby o odpowiednim kolorze, pasującym do zaplanowanej aranżacji, oraz narzędzi – wałków, kuwet, teleskopów czy pędzli o określonej szerokości. Jeśli tak zrobimy, może się okazać, że pomalowana ściana będzie mało estetyczna – pomazana, ze smugami, a nie równomiernie pokryta farbą. Dlatego sprawdź, jak przygotować pomieszczenie do malowania, co będzie potrzebne do prac malarskich i jak właściwie malować ściany i sufit, aby być zadowolonym z efektów.

Przygotowanie pomieszczenia do malowania – od czego zacząć?

Pośpiech nie jest dobrym doradcą także przy przeprowadzaniu prac remontowych lub wykończeniowych. Dlatego bardzo ważnym etapem malowania ścian jest przygotowanie pomieszczenia, które chcemy w ten sposób odświeżyć. Jest to właściwie najistotniejszym etapem remontu, ponieważ ma wpływ na rezultaty, jakie osiągniemy. Pominięcie go spowoduje, że ze ścian nie znikną brudne, tłuste plamy, nadal będą na nich mało estetyczne mazy czy rysy, których nie pokryje w całości farba.

Zabezpieczenie podłogi i okien

Zanim przystąpimy do malowania, konieczne jest też zabezpieczenie podłogi. Najlepiej, żeby pomieszczenie, które chcemy malować, było puste – pozbawione elementów wyposażenia, mebli i tym podobnych. Wówczas wystarczy przykryć przed malowaniem podłogę np. kartonami i folią malarską, jaką do podłogi czy listew przypodłogowych przytwierdzimy z użyciem taśmy malarskiej. Konieczne jest również zabezpieczenie okien przed malowaniem, dzięki czemu unikniemy skrobania drobnych plam z farby, jakie najpewniej podczas malowania ścian i sufitu osadzą się na powierzchni szyby.

Zabezpieczanie ścian i okien być może nie jest absolutnie niezbędne, ale z pewnością zaoszczędzi nam to sprzątania. Usunięcie pozostałości farby z podłogi czy z okna nie jest łatwe, dlatego lepiej wcześniej przykryć je grubą folią malarską. Tak samo warto zrobić w przypadku mebli, grzejników czy parapetów, które pozostają w pomieszczeniu podczas prac malarskich.

Zabezpieczenie sufitu

Kiedy już podłoga i ściany są zabezpieczone, można przystąpić do odcinania sufitu. Jeśli sufit i ściany mają mieć inny kolor, będzie to konieczne. Odcięcie polega na przyklejeniu równo z krawędzią sufitu taśmy malarskiej – papierowej taśmy, która nie powoduje uszkodzenia powłok malarskich, do których jest przyklejana. Można ją przykleić dla odcięcia sufitu na ścianie w niewielkiej odległości od powierzchni sufitu. Pas pozostawiony u góry ściany optycznie powiększy pomieszczenie – wyda nam się ono wyższe niż w rzeczywistości, co w wielu przypadkach będzie pożądanym efektem.

Niezbędne narzędzia i akcesoria do malowania ścian

Po zabezpieczeniu ścian i okien w pomieszczeniu przeznaczonym do malowania można będzie przystąpić do zgromadzenia wszystkich narzędzi i akcesoriów niezbędnych do takich prac remontowych. Absolutnym minimum jest zakup rozwiązań do malowania ścian i sufitu. Można to zrobić z wykorzystaniem pędzla lub wałka. Duże powierzchnie, jakie malujemy na jednolity kolor, najlepiej pokryć przy użyciu wałka, ale w kątach pokoju, za grzejnikiem czy we wnękach okiennych przyda się płaski pędzel.

Zakrzywiony pędzel będzie ułatwiał pokrycie farbą przestrzeni tuż za wiszącym grzejnikiem. W sprzedaży są również wałki kątowe, które znakomicie nadają się do kątów pomieszczeń. Co ciekawe, można kupić również specjalne wałki do odcinania ściany i sufitu, dzięki czemu nie będzie potrzeby naklejania pomiędzy nimi taśmy malarskiej. Standardowo do malowania ścian w pokoju przydadzą się 2 wałki – duży i mały – oraz 3 pędzle o różnej wielkości.

Lista narzędzi do malowania:

Oprócz wałków i pędzli do malowania ścian i sufitów będziemy potrzebować:

  • taśm malarskich – różnią się one od siebie szerokością i kolorystyką, przy czym jaśniejsze taśmy mają słabszy klej, a ciemniejsze mocniejszy;
  • kuwety malarskiej – o szerokości, która będzie zgodna z wałkiem;
  • gotowej zaprawy do uzupełniania ubytków w ścianach;
  • papieru ściernego – do wyszlifowania zatynkowanej powierzchni ściany;
  • folii malarskiej – dla zabezpieczenia podłóg, okien itp.;
  • ściereczki do mycia narzędzi malarskich.

Wszystkie narzędzia do malowania ścian trzeba utrzymywać w czystości. Po malowaniu wałki i pędzle powinny być umyte lub pozostawione w wodzie lub rozpuszczalniku na kilka godzin, dzięki czemu będzie można ich użyć ponownie do malowania po wyschnięciu. Drabina to kolejne przydatne narzędzie do prowadzenia prac malarskich, zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach. Co prawda w takim przypadku można wykorzystać wałek z teleskopowym uchwytem, ale przyklejenie taśmy malarskiej dla odcięcia sufitu i tak będzie wymagało wejścia na drabinę.

Przeczytaj też: Malowanie proszkowe – co to jest i ile kosztuje malowanie proszkowe?

Przygotowanie ścian do malowania – krok po kroku

W ramach przygotowania bezpośrednio ścian do malowania należy wykonać kilka ważnych kroków, które przedstawiamy poniżej. Ułatwi to samodzielne przeprowadzenie prac remontowych.

Krok 1. Demontaż obrazów, gwoździ

Dekoracje ścienne, takie jak grafiki, obrazy czy ramki ze zdjęciami, powinny być usunięte przed malowaniem. Jeśli nie planujemy w danym miejscu zawiesić ponownie obrazu, to usuńmy też gwoździe czy kołki, na których dekoracje ścienne były zawieszone. To jeszcze nie wszystko, ponieważ po demontażu obrazów i gwoździ należy też uzupełnić otwory w ścianach. Otwór najpierw trzeba umyć mydłem malarskim, aby usunąć znajdujący się w nim pył. Pozostawienie go na miejscu mogłoby utrudniać przywieranie wypełniacza. Przy użyciu szpachelki można wypełnić szczelinę gotową szpachlą naprawczą. Pozostawiamy ją do wyschnięcia, a następnie szlifujemy wypełnione fragmenty ściany przy użyciu papieru gruboziarnistego.

Krok 2. Usuwanie starych warstw farby i tapet

Najłatwiej jest malować ściany „surowe”, czyli dopiero co położone tynki mineralne lub gipsowe. Nie trzeba wówczas przeprowadzać prac przygotowawczych w postaci usuwania starych warstw farby lub tapet czy też innych powłok, jakimi pokryta była uprzednio ściana. Kiedy do pokrycia mamy ściany, które były już malowane, na początek sprawdźmy, jaką ma przyczepność farba. Do tego celu nie trzeba wykorzystywać żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy zwykła taśma klejąca, którą przyklejamy na ścianie i szybko odrywamy. Jeśli pozostaną na niej cząsteczki farby, będzie to oznaczało, że powłoka nie trzyma się dobrze ściany i obowiązkowo trzeba ją zerwać, zanim zaczniemy malowanie.

Należy też określić, z jakim rodzajem farby mamy do czynienia. Jeśli ściany były pomalowane farbą lateksową lub akrylową, to w ramach ich przygotowania do malowania wystarczy je dobrze odkurzyć i umyć, ale ściany pokryte farbą olejną lub lejową będzie trzeba zedrzeć. W usuwaniu starej powłoki pomóc może preparat do usuwania farb olejnych. Takie preparaty działają w ten sposób, że rozmiękczają powłokę, dzięki czemu przy użyciu szpachelki lub szlifierki oscylacyjnej łatwiej będzie usunąć pozostałości farby. Przy szlifowaniu ścian w pomieszczeniu z pewnością będzie unosił się pył, dlatego do wykonywania takich prac dobrze jest założyć maskę przeciwpyłową i okulary. Uchroni to nas przed wdychaniem niebezpiecznych substancji i przedostaniem się ich do oczu.

Nikogo z pewnością nie trzeba przekonywać do tego, że ściany, na których są tapety, najpierw trzeba oczyścić z takiego pokrycia i dopiero po tym przystąpić do malowania. Za pomocą noża zdzieramy tapetę ze ścian, uważając jednocześnie, aby nie uszkodzić tynku. Jeśli tapeta „nie schodzi”, wówczas można ją namoczyć gorącą wodą i pozostawić tak na kilka minut, aby zmiękła. Przy zdzieraniu tapety pomogą szpachelki o szerokich końcach lub noże. Oporne tapety usuniemy zaś za pomocą specjalnego roztworu do usuwania tapet, którym namacza się starą tapetę i odczekuje chwilę, by następnie zedrzeć ją nożem.

Krok 3. Mycie ścian przed malowaniem

Ściana przeznaczona do malowania powinna być czysta. Kiedy dotkniemy jej dłonią, na skórze nie powinien pozostawać pigment innych powłok malarskich. Mycie ścian zwykle jest koniecznością w takim przypadku. Czym myć ściany przed malowaniem? Jeśli na ścianach znajdują się tłuste plamy, do ich usunięcia przyda się detergent. Najlepiej sprawdzi się środek odtłuszczający. Zdarza się, że zwłaszcza w rogach pokojów znajdują się ogniska pleśni i grzybów. Obowiązkowo trzeba je usunąć przy użyciu odpowiedniego preparatu grzybobójczego. Zasadniczo całe ściany myć należy mydłem malarskim rozpuszczonym w wodzie. Zakładamy na dłonie rękawice gumowe i za pomocą delikatnej ścierki nasączonej mydłem malarskim myjemy równomiernie ściany. Mydło zmywamy z ich powierzchni ciepłą wodą. Zanim przystąpimy do dalszych prac, musimy poczekać, aż ściany dobrze wyschną.

Krok 4. Wyrównanie i szpachlowanie ścian

Jeśli na powierzchni ściany są jakiekolwiek nierówności, spękania, rysy czy ubytki, trzeba będzie je usunąć i wypełnić, zanim zaczniemy malować. Do zniwelowania takich niedoskonałości można wykorzystać szpachlę. Jak szpachlować ściany? Najpierw trzeba oczyścić wgłębienia i inne ubytki. Kiedy po myciu ściana wyschnie, rozrabiamy masę szpachlową w odpowiednich, zalecanych przez producenta proporcjach lub sięgamy po gotową masę. Wypełniamy dziury w ścianach, starając się za pomocą szpachelki wyrównać powierzchnię. Po wyschnięciu zaprawy pozostaje wyszlifowanie podłoża przy użyciu najpierw gruboziarnistego papieru ściernego, a następnie drobnoziarnistego – do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni i równej ściany. Na koniec trzeba jeszcze usunąć pył i kurz powstałe przy szpachlowaniu i szlifowaniu nierówności. Wtedy ściana będzie już wystarczająco czysta i równa.

Krok 5. Gruntowanie ścian przed malowaniem

Kolejnym krokiem do pomalowania ściany jest jej zagruntowanie. Czym gruntować ściany? Zabieg gruntowania wykonuje się przy użyciu różnego rodzaju produktów, przede wszystkim na niemalowanym wcześniej podłożu. Zastosowanie gruntu jest uzasadnione w sytuacji, gdy usunięte zostały stare powłoki malarskie z całości lub fragmentów powłok, nałożyliśmy na naprawiane ubytki masę szpachlową lub też gdy malować mamy surowe tynki. Gruntowanie ma na celu ustabilizowanie podłoża i zwiększenie przyczepności farby.

Natomiast tynki gipsowe czy płyty gipsowo-kartonowe wymagają gruntowania przed położeniem gładzi oraz przed malowaniem. Nie trzeba gruntować ścian, z których nie usuwamy wcześniejszej farby, o ile powłoka jest w dobrym stanie. Wystarczy użyć przed malowaniem farby podkładowej, która wzmocni powierzchnię i również poprawi przyczepność nowej farby. Do samego gruntowania możemy wykorzystać farby podkładowe i preparaty gruntujące, przeznaczone do danej powierzchni lub pod konkretny rodzaj farby.

Ich nałożenie jest bardzo proste – wystarczy rozprowadzić preparat pędzlem lub wałkiem. Na ogół wystarczy jednorazowe gruntowanie. Ile schnie grunt? Zazwyczaj po zagruntowaniu ścian trzeba odczekać 24 godziny, aby grunt dobrze wyschnął i wchłonięty został przez ścianę.

Krok 6. Położenie gładzi

Opcjonalnie, gdy mamy do czynienia z nierówną ścianą, która ma liczne pęknięcia, rysy i ubytki, zamiast nakładać w wielu miejscach masę szpachlową, można położyć na całej powierzchni gładź. Do dyspozycji mamy przy tym gładzie:

  • gipsowe,
  • cementowe,
  • wapienne,
  • polimerowe.

Gładź dobiera się do rodzaju podłoża i warunków zewnętrznych. W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności i powierzchniach wykonanych z betonu komórkowego nie należy np. wykorzystywać gładzi na bazie gipsu. Tak zwana gipsówka, czyli położenie gładzi na ścianie, da efekt idealnie gładkiej powierzchni. Kładzenie gładzi nie wymaga zbyt szerokiej wiedzy, ale wprawy i przygotowania do tego celu odpowiednich narzędzi. Gładź kładzie się szpachlą lub przy użyciu wałka. Są też specjalistyczne urządzenia, które służą wykonywaniu tej czynności. Po wyschnięciu gipsówki trzeba ją jeszcze równomiernie wyszlifować dla osiągnięcia nieskazitelnej gładkości ściany.

Przeczytaj więcej o gładzi: Gładź tynkowa - jak i kiedy ją położyć?

Krok 7. Przygotowanie farb do malowania

Tak przygotowane do malowania ściany będzie można już pomalować – wałkiem lub pędzlem. Najpierw jednak trzeba dokładnie wymieszać farbę – w puszce lub wiaderku. Jeśli na powierzchni produktu pojawił się tzw. kożuch, trzeba go usunąć, a płynną, dobrze wymieszaną, np. mieszadłem nałożonym na wiertarkę, farbę wylewamy na tackę malarską. Wiaderko z pozostałą farbą trzeba zamknąć, aby nie wysychała. Gdy istnieje taka potrzeba, farbę można rozcieńczyć – wodą lub rozcieńczalnikiem zalecanym przez producenta.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?
Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Schody
Kacze schody
Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?
Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Schody
Kacze schody

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Malowanie natryskowe
1 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Malowanie natryskowe – co to jest malowanie natryskowe i jak malować ściany pistoletem?

Malowanie natryskowe to obok pędzla i wałka, kolejny sposób na szybką zmianę...

Ściany, sufity, tynki
Tynk akrylowy
30 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Tynk akrylowy – co to jest i czym się wyróżnia tynk akrylowy?

Tynk akrylowy to częsty wybór w przypadku elewacji budynków. Nie oznacza to j...

Ściany, sufity, tynki
Boazeria angielska
25 sierpnia 2021 r. Daria Rek

Boazeria angielska – jak ozdobić ściany modną boazerią angielską?

Boazeria angielska sprawia, że wnętrza, w której się pojawia, nabierają wyjąt...

Ściany, sufity, tynki
Tynk mineralny
23 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Tynk mineralny – na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy tynk mineralny?

Tynk mineralny to materiał, którego nie sposób nie wykorzystać przy budowie d...

Ściany, sufity, tynki
Malowanie natryskowe
1 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Malowanie natryskowe – co to jest malowanie natryskowe i jak malować ściany pistoletem?

Malowanie natryskowe to obok pędzla i wałka, kolejny sposób na szybką zmianę...

Ściany, sufity, tynki
Tynk akrylowy
30 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Tynk akrylowy – co to jest i czym się wyróżnia tynk akrylowy?

Tynk akrylowy to częsty wybór w przypadku elewacji budynków. Nie oznacza to j...

Ściany, sufity, tynki
Boazeria angielska
25 sierpnia 2021 r. Daria Rek

Boazeria angielska – jak ozdobić ściany modną boazerią angielską?

Boazeria angielska sprawia, że wnętrza, w której się pojawia, nabierają wyjąt...

Ściany, sufity, tynki
Tynk mineralny
23 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Tynk mineralny – na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy tynk mineralny?

Tynk mineralny to materiał, którego nie sposób nie wykorzystać przy budowie d...