Przygotowanie ścian do malowania – o czym przede wszystkim musisz pamiętać?

Przygotowanie ścian do malowania to pierwszy i bardzo ważny etap prac. Samo nakładanie koloru nie jest szczególnie skomplikowaną czynnością, jednak bez odpowiedniego podłoża trudno liczyć na zadowalający efekt. Nie lekceważ zatem pierwszego etapu działania, by nie tylko nie utrudnić sobie zadania, ale wręcz uprościć wszystkie dalsze czynności. Jak zabezpieczyć podłogi i okna? Czy gruntowanie zawsze jest konieczne?
Przygotowanie ścian do malowania – od czego warto zacząć?
Z pewnością zadanie jest łatwiejsze, jeżeli mówimy o sytuacji, w której projekty domów dopiero zostały zrealizowane. „Surową” ścianę wystarczy przed położeniem pierwszej warstwy farby oczyścić z kurzu i pokryć preparatem gruntującym, który wyrówna chłonność i wzmocni powierzchnię. Malowanie ścian przy okazji remontu lub odświeżania wnętrza jest bardziej skomplikowane – i to niezależnie od tego, czy tematem rozważań są przytulne domy skandynawskie czy minimalistyczne.
Od czego rozpocząć przygotowanie ścian i sufitu do malowania? Przede wszystkim zadbaj o wygodę swoich działań, opróżniając pomieszczenie. Im więcej przedmiotów wyniesiesz, tym sprawniej i szybciej przebiegną prace. Pozostałe meble i rzeczy przenieś na środek pokoju i przykryj folią malarską. Najlepsza będzie gruba folia: ta cieńsza łatwiej się elektryzuje, trudniej ją rozłożyć, większe jest także ryzyko przedziurawienia.
Gdy pomieszczenie zostanie już w miarę możliwości, możesz podjąć dalsze kroki.
- Zabezpieczenie podłogi i okien
Aby nie uszkodzić i nie zabrudzić podłogi, przykryj ją kartonami i folią malarską, przyklejając krawędzie taśmą. Pamiętaj, że będziesz poruszać się po tej powierzchni, dlatego warstwa powinna być stosunkowo gruba i mocna. Usunięcie pozostałości farby z parkietu czy paneli nie jest łatwe i wymaga czasu, dlatego lepiej uniknąć niedogodności. Folią zabezpiecz również okna, oklejając szyby i ramę.
- Zabezpieczenie sufitu
Kolejnym krokiem jest osłonięcie sufitu. Z reguły przy okazji odświeżania wnętrza także i ta powierzchnia jest malowana, jednak inną barwą niż kolor farb ściennych, zwykle białą.
Aby uniknąć nieestetycznych śladów, wystarczy przykleić równo z krawędzią sufitu pas papierowej taśmy – bezpiecznej dla powłok malarskich, na których się znajduje. Najczęściej takie zabezpieczenie sytuuje się kilka centymetrów poniżej granicy z sufitem, aby pozostawić niewielki pas w górnej części. Odcięcie optycznie podwyższa pomieszczenie.
O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?
- Zabezpieczenie grzejników i parapetów
Folią malarską zabezpiecz również grzejniki, rury, parapety oraz inne stałe elementy znajdujące się w pomieszczeniu. Osłonę przytwierdź taśmą.
- Zabezpieczenie gniazdek i włączników
Wyjmij ze ścian włączniki światła, gniazdka elektryczne, oprawy żarówek halogenowych. To drobne elementy, jeśli jednak zabrudzisz je w czasie pracy, usunięcie pozostałości farby może być trudne.
Przygotowanie ścian do malowania – czym umyć ściany przed malowaniem?
Dalszy sposób działania uzależniony jest od tego, czy malujesz ściany po raz pierwszy czy nakładanie nowej farby jest etapem remontu wcześniej aranżowanego już pomieszczenia.
Przygotowanie nowych ścian do malowania możesz rozpocząć dopiero po ich wysezonowaniu, gdyż podłoże musi być całkowicie suche. W przypadku tynków gipsowych czas oczekiwania wynosi około 2 tygodni – wskazówką będzie biały lub jasnoróżowy odcień. Tynki cementowo-wapienne wymagają około 4-tygodniowej przerwy. Nie przyspieszaj tego procesu.
Jeśli zaczniesz malować ścianę zbyt wcześnie, nie zdąży ona uzyskać odpowiednich parametrów, skutkiem czego będzie pękanie i odpadanie nowo nałożonej warstwy. W odpowiednim czasie odkurz ściany, usuwając zabrudzenia, i zagruntuj je.
Niezależnie od tego, czy prace prowadzisz w nowym pomieszczeniu czy przystępujesz do przygotowania brudnych ścian do malowania, dokładnie oczyść powierzchnię. Usuń pajęczyny, kurz i inne zanieczyszczenia. Zlikwiduj także stare powłoki farb. Najczęściej poradzi sobie z nimi woda, ale jeśli ślady okażą się zbyt uporczywe, zastosuj specjalne mydło malarskie rozpuszczone w ciepłej wodzie. Z pleśnią i grzybem poradzi sobie odpowiedni preparat przeznaczony do takich właśnie zadań.
Jaki tynk wewnętrzny wybrać – gipsowy czy cementowo-wapienny?
Przygotowanie ścian do malowania – co będzie potrzebne?
Zanim zaczniesz zastanawiać się, jaką farbę wybrać, przygotuj akcesoria, dzięki którym prace przygotowawcze i późniejsze malowanie będą łatwiejsze. Z pewnością przydadzą się:
- folie i taśmy (wyżej wspomniane) przydatne do zabezpieczenia pomieszczenia;
- wałek malarski przeznaczony do malowania dużych powierzchni;
- wałek kątowy umożliwiający dotarcie do narożników;
- płaski pędzel do malowania trudno dostępnych miejsc, np. fragmentów ściany za grzejnikiem;
- kuweta malarska o szerokości dopasowanej do wałka;
- szpachla naprawcza i papier ścierny do wyrównania ścian;
- gąbka oraz ewentualnie mydło malarskie do oczyszczenia powierzchni;
- preparat do gruntowania.
W zależności od specyfiki pomieszczenia konieczne może być użycie dodatkowych preparatów. Przykładem są środki antypleśniowe i antygrzybiczne lub specjalne detergenty przeznaczone do usuwania starych tapet.
Przygotowanie ścian do malowania – krok po kroku
W ramach przygotowania ścian do malowania należy wykonać kilka istotnych kroków, które zdecydowanie ułatwią dalsze działanie.
- Demontaż dekoracji ściennych
Przed rozpoczęciem pracy zdejmij wszystkie przedmioty ze ścian: obrazy i grafiki, półki, kinkiety, a także – jeśli nie planujesz przywiesić tych rzeczy ponownie – gwoździe, wkręty i haczyki, na których się utrzymują. Pozostałe otwory uzupełnij szpachlą naprawczą, a następnie wyszlifuj cały fragment ściany gruboziarnistym papierem.
- Usuwanie starych powłok
Ten krok z oczywistych względów pomija się, rozpoczynając przygotowanie ścian do malowania po gładzi nałożonej na nowo postawioną przegrodę. Z kolei, jeżeli na danej powierzchni znajdował się już kolor, często jest możliwe nałożenie jednej farby na drugą. Skąd wiadomo, kiedy dotychczasowa powłoka musi zniknąć?
Najprostszym testem jest miejscowa próba przyczepności. Na wybranym fragmencie powierzchni wykonaj delikatne krzyżujące się nacięcia w odstępach ok. 4-5 mm. W to miejsce przyklej taśmę malarską i energicznie ją oderwij.
Jeżeli powłoka oddzieli się od podłoża, oznacza to, że przed malowaniem trzeba ją całkowicie usunąć. Starą farbę wystarczy zwilżyć i zeskrobać szpachelką – przydadzą się specjalne preparaty do jej usuwania – lub zdjąć na sucho szlifierką oscylacyjną.
Odrębną kwestię stanowi przygotowanie ścian do malowania po tapecie. Teoretycznie można nakładać farbę na taką warstwę, jednak przeważnie nie ma to większego sensu. Do malowania nadają się jedynie tapety dobrej jakości, pozbawione ubytków i uszkodzeń. Bezpieczniej jest zdjąć tapetę nożem lub szpachelką o szerokim końcu. Jeśli to trudne, zwilż powierzchnię lub zastosuj specjalny preparat.
- Mycie ścian
Aby farba osiągnęła maksymalną przyczepność, konieczne może okazać się usunięcie ze ściany tłustych plam, mocnych zabrudzeń, ognisk pleśni i grzybów. Wykorzystaj do tego celu mydło malarskie, środek odtłuszczający oraz preparat grzybobójczy. Dwa ostatnie produkty aplikuje się miejscowo, zaś mydło możesz nałożyć na całą powierzchnię.
Jak myć ścianę? Zrób to za pomocą mydła rozpuszczonego w wodzie i delikatnej ścierki. Pamiętaj o założeniu rękawic ochronnych! Następnie powierzchnię zmyj ciepłą wodą i odczekaj, aż dobrze wyschnie.
- Wyrównanie i szpachlowanie ścian
Jeżeli na oczyszczonej ścianie są widoczne nierówności, rysy i ubytki, wypełnij je przed przystąpieniem do dalszych działań. Jak oczyścić i wyrównać takie wgłębienia?
Do usuwania śladów, których szerokość nie przekracza 5 mm, sprawdzi się elastyczna masa szpachlowa zawierająca włókno szklane zabezpieczające przed nowymi uszkodzeniami. Wypełnij nią otwory i nierówności, wyrównując szpachelką. Następnie nałóż elastyczną warstwę naprawczą. Do większych ubytków będziesz potrzebować gładzi gipsowej.
Po wyschnięciu gładzi wyszlifuj podłoże najpierw gruboziarnistym papierem ściernym, później zaś – drobnoziarnistym, do uzyskania idealnie gładkiej struktury. Na koniec usuń pył i kurz powstały przy pracy.
- Gruntowanie ścian
Kolejny ważny etap przygotowania ścian do malowania po tynkowaniu stanowi gruntowanie. Jest ono konieczne w przypadku wszystkich nowych ścian, a czasami również przy odświeżaniu wnętrza.
Jak rozpoznać, kiedy gruntowanie jest potrzebne? Najprostszy test polega na przetarciu powierzchni suchą dłonią. Jeśli na skórze pozostanie biały ślad, oznacza to, że struktura nie jest dostatecznie związana i należy ją zagruntować.
Zastosowanie gruntu jest uzasadnione również wtedy, gdy ze ściany usunięto stare powłoki lub naprawiano ubytki masą szpachlową. Jeśli te działania nie były konieczne, a powierzchnia jest w dobrym stanie, możesz zrezygnować z gruntowania – wystarczy użyć farby podkładowej.
Gruntowanie polega na rozprowadzeniu preparatu pędzlem albo wałkiem. Później wystarczy odczekać 24 godziny, aby powierzchnia wyschła.
- Nakładanie gładzi
Jeśli powierzchnia jest nierówna i mocno zniszczona, zamiast punktowej aplikacji masy szpachlowej, nakłada się gładź na całej powierzchni. Jej wariant należy dopasować do rodzaju podłoża i specyfiki wnętrza.
Gładzenie ścian nie wymaga zaawansowanych umiejętności, a jedynie pewnej wprawy. Gładź nakłada się zwykle szpachlą lub – zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni – wałkiem. Po wyschnięciu ścianę trzeba wyszlifować.
Jakie rodzaje gładzi tynkowej wyróżniamy i gdzie można je wykorzystać?
- Przygotowanie farby
Zanim przystąpisz do malowania, dokładnie wymieszaj farbę. Jeżeli na jej powierzchni pojawił się gęsty „kożuch”, usuń go, a płynną część dobrze rozmąć, np. mieszadłem nałożonym na wiertarkę. Część farby wylej na tackę malarską, a resztę zamknij w pojemniku, zabezpieczając przed zasychaniem.
Jeżeli istnieje taka potrzeba, farbę można rozcieńczyć – wodą lub rozcieńczalnikiem zalecanym przez producenta.
Przygotowanie ścian do malowania pod wybraną farbę
Sposób działania na początkowych etapach prac należy dopasować również do typu wykorzystywanej farby. Przygotowanie ścian do malowania farbą lateksową lub akrylową przebiega zgodnie z podanym wyżej schematem. Aplikacja, dzięki odpowiedniej konsystencji, nie jest w tym przypadku trudna, a wysoka trwałość powłoki wynagradza starania.
Nieco inaczej przebiega przygotowanie ścian do malowania farbą strukturalną. W tym przypadku nie trzeba uzupełniać ubytków i naprawiać pęknięć, a ewentualne nierówności łatwo zniwelować, wybierając wariant z mocnym wzorem maskującym niedoskonałości.
Trzeba natomiast pamiętać, że faktura będzie jednolita tylko wtedy, gdy farba zostanie nałożona jednostajnym, nieprzerwanym ruchem na całej długości malowanej powierzchni, bez odrywania narzędzia. To właściwie jedyna trudność związana z aplikowaniem farb strukturalnych. Zadanie można sobie ułatwić, dzieląc płaszczyznę na mniejsze pola za pomocą taśmy malarskiej.
Malowanie proszkowe – co to jest i ile kosztuje malowanie proszkowe?
Przygotowanie ścian do malowania – cennik 2021
Ile kosztuje przygotowanie ścian do malowania? Cennik, podobnie jak w przypadku innych prac budowlanych, uzależniony jest od konkretnego regionu kraju, wymagań fachowca, zakresu prac. Jeżeli konieczne będzie pozbycie się starej powłoki, koszt w przeliczeniu na metr kwadratowy wzrośnie.
Szacunki wskazują, że w przypadku samego malowania oraz przygotowania ścian do malowania cena w 2021 roku wzrosła o ok. 5 – 10%. Uśredniony koszt wybranych etapów pracy prezentuje się następująco:
- zabezpieczenie powierzchni niemalowanych – ok. 12-15 zł/m kw.;
- mycie ścian – ok. 10-12 zł/m kw.;
- usuwanie starych powłok – ok. 6-9 zł/m kw.;
- gruntowanie ścian – ok. 5 zł/m kw.;
- szpachlowanie i gładzenie ścian – ok. 13 zł/m kw.
Zmierzenie powierzchni ścian i sufitu pozwoli nie tylko oszacować koszt wszystkich prac, ale również obliczyć ilość potrzebnej farby.
O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując ściany do malowania?
Lista działań przygotowawczych może wydawać się długa, jednak z pewnością warto pieczołowicie wykonać kolejne kroki, niezależnie od tego, czy podejmujesz się przygotowania ścian do ponownego malowania czy nakładasz farbę na świeżą powierzchnię. Nie pomijaj etapów i nie staraj się skrócić czasu oczekiwania na wyschnięcie podłoża.
Z drugiej strony dotyczące przygotowania ścian do malowania porady jasno wskazują, że najczęstszą przyczyną niezadowalającego efektu, na przykład powstawania smug, jest robienie przerw podczas samej aplikacji farby. Po pierwszym pociągnięciu wałkiem nie można pozwolić sobie na żadne przestoje. Właśnie dlatego zabezpieczenie powierzchni niemalowanych jest tak ważne: wycieranie zachlapanej podłogi czy zmywanie farby z szyb w trakcie pracy sprawi, że ściana nie będzie schnąć równomiernie, co oddali cię od perfekcyjnego efektu.
Dodano: 27.03.2020 | Zaktualizowano: 14.12.2021
Autor artykułu

Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora