Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Rodzaje więźby dachowej – sprawdź typy więźby dachowej i zasady jej montażu

Rodzaje więźby dachowej

Rodzaj więźby powinien być dostosowany do rozpiętości ścian zewnętrznych i planowanego dachu. Liczą się też kąt nachylenia zadaszenia i przeznaczenie górnej kondygnacji. Budowa więźby dachowej może być przeprowadzana z wykorzystaniem tradycyjnych elementów drewnianych, montowanych na placu budowy, albo prefabrykowanych, montowanych wstępnie w hali produkcyjnej. Aby montaż więźby dachowej został wykonany poprawnie, zwróć uwagę na typowe błędy, jakie mogą być przy tym popełnione.

Projekt domu obejmuje fundamenty, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, wszystkie instalacje, a także stropy oraz dach. To zwieńczenie każdego budynku, nie tylko tego o przeznaczeniu mieszkalnym, lecz także komercyjnym czy przemysłowym. Budowa dachu to jednak skomplikowany proces, a jednym z jego części jest właśnie etap konstruowania więźby dachowej.

Więźba to drewniany stelaż – pewna konstrukcja dachu, której zadaniem jest przenoszenie obciążenia z zadaszenia. Powinna być zbudowana w taki sposób, aby jej kąt sprzyjał odprowadzaniu wody czy pokrywy śnieżnej. Konstrukcja więźby może być krokwiowa, jętkowa, krokwiowo-jętkowa lub płatwiowo-kleszczowa.

Najczęściej jest ona zrobiona z dobrze wysuszonego i zaimpregnowanego drewna. Drewno na więźbę dachową pozyskiwane jest z tartaku lub kupuje się je w hurtowni. Jego ilość wylicza architekt w porozumieniu z cieślą.

Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje więźby dachowej, na co zwrócić uwagę przy jej montażu i kto powinien ją wykonać.

Rodzaje więźby dachowej – jakie wyróżniamy? 

W zależności od sposobu łączenia poszczególnych elementów oraz rozpiętości i kształtu dachu wyróżnia się kilka typów więźby dachowej, spośród których wybierasz jedną, jaka będzie wykorzystana podczas budowy Twojego domu. Do najczęściej stosowanych należą:

  • więźba dachowa krokwiowa;
  • więźba dachowa jętkowa;
  • więźba dachowa krokwiowo-jętkowa;
  • więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa.

Każda ma nieco inną konstrukcję, a także odróżnia się od pozostałych elementami, które tworzą solidny szkielet dachowy, zdolny do udźwignięcia i ustabilizowania pokrycia dachowego. Poszczególne typy więźby dachowej mają określoną specyfikę. Sprawdź, czym się odznaczają.

Więźba krokwiowa

Więźba krokwiowa jest podstawowym rodzajem szkieletu dachowego. Stosuje się ją, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza sześciu metrów, a nachylenie połaci dachowej mieści się w przedziale od czterdziestu do sześćdziesięciu stopni.

Jej nazwa pochodzi od podstawowego elementu nośnego konstrukcji, czyli krokwi. Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o parę krokwi łączonych w kalenicy o długości wynoszącej maksymalnie cztery i pół metra, a rozstawionych od siebie w odstępach od osiemdziesięciu do stu dwudziestu centymetrów.

Dolne końce krokwi mogą być przymocowane na dwa sposoby. Można je mocować bezpośrednio do poziomu belki ściągowej lub do murłat, które kładzione są na stropie lub na wierzchu ścian kolankowychKażde z tych mocowań musi być jednak wykonane bardzo dokładnie, gdyż to od nich zależy stabilność całej konstrukcji.

Więźba krokwiowa jest tradycyjną, prostą konstrukcją dachu, która cieszy się od lat taką samą popularnością, nie jest jednak wolna od wad. Jeśli odległość pomiędzy przegrodami zewnętrznymi budynku mieszkalnego jest większa niż 6 m, wówczas istnieje potrzeba zastosowania innej więźby, ponieważ więźba krokwiowa kosztowałaby stanowczo za dużo. 

Więźba jętkowa

Więźba jętkowa stosowana jest w projektach gotowych domów, w których rozpiętość między ścianami zewnętrznymi budynku jest większa niż sześć metrów. W takich przypadkach więźby krokwiowe przestają być bowiem opłacalne. Do ich wykonania trzeba byłoby użyć krokwi o bardzo dużym przekroju. Zamiast nich wykorzystuje się więc jętkę. Czym ona jest? 

Jętka to inaczej belka mocowana mniej więcej w połowie długości krokwi. Takie konstrukcje pozwalają budować dachy nawet na budynkach o rozpiętości ścian równej jedenastu metrom. Jętka stanowi dodatkowy element stabilizujący i wspierający konstrukcję dachu.

Przeczytaj: Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Więźba krokwiowo-jętkowa

Więźba krokwiowo-jętkowa nie należy do popularnych konstrukcji – jest to spowodowane wyższymi kosztami jej postawienia w porównaniu z więźbą płatwiowo-kleszczową. W stelażu tym w miejscu złączenia jętki z krokwią stosuje się dodatkowe podparcie w postaci ściany stolcowej, która wykonana jest ze słupa oraz płatwi. Najczęściej taki typ więźby dachowej stosowany jest dla dachów o rozpiętości wynoszącej maksymalnie 8,5 m.

Więźba płatwiowo-kleszczowa

Więźba płatwiowo-kleszczowa stosowana jest, kiedy rozpiętość między ścianami budynku nie przekracza 12 metrów. Przy tym typie stelaża stosuje się nie tylko murłaty, lecz także dodatkowe krokwie, które podpierane są na płatwiach pośrednich.

W konstrukcji wykorzystywane są ponadto kleszcze. Mają one za zadanie usztywniać więźbę dachową. Są to podwójne belki, których rolą jest połączenie zakończenia słupów z opartymi na nich krokwiami. Kleszcze nie są jednak mocowane zbyt gęsto. Powinno się je umieszczać co trzecią lub co czwartą parę krokiew.

Dowiedz się więcej: Rodzaje dachów – poznaj wszystkie możliwości konstrukcji dachu

ofe-5847238-70028 w-70028

Rodzaje więźby dachowej – prefabrykowana czy tradycyjna? 

W konstruowaniu dachu możesz wykorzystać więźbę tradycyjną lub prefabrykowaną. Z uwagi na to, że elementy prefabrykowane są tańsze w zastosowaniu, a przy tym odznaczają się dobrą jakością, cieszą się rosnącą popularnością wśród inwestorów. Pozwalają one zaoszczędzić na budowie dachu. Dowiedz się więc, jak je zastosować i czy wszędzie będziesz mógł to zrobić.

Więźbę tradycyjną i prefabrykowaną różni proces produkcji i samego montażu. Prefabrykowana powstaje w fabryce. Z drewna suszonego przemysłowo, struganego z czterech stron robione są wiązary dachowe. W tworzeniu prefabrykowanej więźby dachowej i jej przygotowywaniu w warunkach hali fabrycznej wykorzystywane są komputery i odpowiednie oprogramowanie, co gwarantuje, że połacie dachu będą idealnie równe i symetryczne.

Wykonane elementy konstrukcji prefabrykowanej mocowane są na płytki kolczaste za pomocą prasy, nie gwoździ, dzięki czemu jest ona trwalsza. Tak przygotowana więźba dachowa prefabrykowana jest gotowa do zamontowania.

Prace prowadzące do jej połączenia z konstrukcją budynku jednorodzinnego trwają krótko – zaledwie 2-3 dni. Z hali fabrycznej jest dowożona na plac budowy, gdzie może zostać zamontowana, co pozwoli nie tylko zaoszczędzić, lecz także przyspieszyć prace budowlane i zakończyć etap stanu surowego zamkniętego.

Innym rodzajem prefabrykacji więźby dachowej jest wykonanie jej z paneli. Panele w konstrukcji więźby składają się z krokwi połączonych ze sobą łatami. Panele łączą się ze sobą poprzez skręcanie sąsiadujących krokiew z wykorzystaniem śrub ze stali nierdzewnej.

Najwyższym stopniem prefabrykacji charakteryzują się konstrukcje, gdzie dwa panele połączone są ze sobą zawiasami w miejscu kalenicy. Złożone pary paneli wystarczy przewieźć na plac budowy i zamontować je, opierając ich dolne części na murłatach.

Tradycyjna więźba dachowa wykonywana jest bezpośrednio na placu budowy i dostosowywana do zaistniałych warunków budowlanych. Jeśli dach ma mieć rozpiętość powyżej 10 m, trzeba wykonać właśnie tradycyjną, a nie prefabrykowaną więźbę. Nie ma bowiem możliwości zamontowania w hali i następnie przewiezienia elementów prefabrykowanych na plac budowy.

Tradycyjna więźba dachowa ma tę zaletę, że można ją idealnie dopasować do kształtu budynku, rozpiętości ścian zewnętrznych czy też innych warunków właściwych dla budowanego przez Ciebie domu.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje więźba dachowa w 2024 roku?

Rodzaje więźby dachowej – jak dopasować je do konstrukcji domu? 

Zdaj się na doświadczenie i wiedzę fachowców w kwestii wyboru więźby dachowej, która będzie idealnie dopasowana do Twojego domu. Jak wybrać taką, która będzie dobrze dobrana do konstrukcji budynku jednorodzinnego? Na ostateczną formę dachu mają wpływ inwestor, czyli w tym wypadku Ty, lub projektant. Spośród rodzajów i konstrukcji więźby dachowej wspólnie wybierzecie takie, które najlepiej się sprawdzą w Twoim przypadku.

Wybierając więźbę dopasowaną do domu, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

  • rozpiętość i kształt dachu – dach spadzisty czy dach płaski;
  • możliwe obciążenia dachu – jeśli stawiasz dom w strefie, w której występują silne wiatry, obfite opady deszczu czy śniegu.

Odpowiedz sobie także na pytanie, czy jest to projekt domu parterowego, czy będzie miał piętro, poddasze użytkowe lub nieużytkowy strych. Właściwie to przede wszystkim rozpiętość dachu decyduje o tym, jaką więźbę wybrać. Rozmiary połaci dachowej także mają w tym wypadku znaczenie.

Najprostszym do wykonania dachem jest konstrukcja opierająca się na dwóch punktach – kalenicy i belce stropodachu, tj. konstrukcja krokwiowa.

W przypadku dachów o dużym spadku konieczne staje się dodatkowe wzmocnienie w połowie długości krokwi z użyciem odpowiednich rodzajów połączeń więźby dachowej. W tej roli z reguły występują wiązary jętkowe, obecne w konstrukcji krokwiowo-jętkowej.

Jeśli dokonasz właśnie takiego wzmocnienia, będziesz mógł zaplanować na ostatniej kondygnacji budynku poddasze użytkowe, które zaaranżujesz w dowolny sposób.

Sprawdź także: Adaptacja poddasza – jak zaadaptować poddasze w domu jednorodzinnym?

Innym typem jest więźba płatwiowo-jętkowa, która ma dodatkowe ściany stolcowe podpierające i wzmacniające całą konstrukcję.

Z kolei ostatni rodzaj więźby dachowej – płatwiowo-kleszczowa – składa się z dwóch rodzajów wiązarów: pośrednich i głównych, tworzą ją zaś krokiew wsparta na płatwiach oraz kleszcze obejmujące ją z obu stron. Wiązary pośrednie w konstrukcji więźby płatwiowo-kleszczowej to płatwy ułożone poprzecznie wraz z mieczami, które podpierają płatew.

Jeśli Twój dom ma dużą powierzchnię, a co za tym idzie – rozpiętość twojego dachu sięga ponad 12 metrów, najlepszym dla ciebie wyborem będą więźby z dźwigarami. Dają one dużą stabilność nawet przy sporej rozpiętości dachu. Dźwigary to wiązary kratowe, umożliwiające wyeliminowanie ścian wewnętrznych.

Masz więc pełną dowolność w aranżowaniu przestrzeni znajdującej się pod dachem. Więźby z dźwigarami będą właściwe w przypadku projektów domów jednorodzinnych, gdzie kąt nachylenia dachu jest stosunkowo mały i wynosi od 15 do 20 stopni.

Podsumowując, rodzaj więźby dachowej należy dostosować do rozpiętości ścian zewnętrznych i rodzaju domu zgodnie z poniższymi wskazaniami:

  • konstrukcję krokwiową zastosujesz w domu parterowym, bez poddasza użytkowego, gdzie rozpiętość ścian zewnętrznych wynosi do 6 m;
  • konstrukcję krokwiowo-jętkową wykorzystasz w budynku z poddaszem użytkowym o rozpiętości ścian zewnętrznych wynoszącej ponad 6 m;
  • konstrukcję płatwiowo-kleszczową można stosować uniwersalnie, nawet w dachach sięgających 16 m, w tym jednospadowych i dwuspadowych, płaskich i stromych;
  • konstrukcję więźby dachowej z dźwigarami wykorzystaj, jeśli budujesz duży dom jednorodzinny z dachem o małym kącie nachylenia, którego rozpiętość wynosi ponad 12 m.

Budowa więźby dachowej – najważniejsze elementy konstrukcji 

Wiesz już, czym jest więźba dachowa. Drewniana konstrukcja więźby dachowej uwzględnia wiele różnych elementów, z których każdy pełni właściwą funkcję w konstrukcji dachu. Wśród nich znajdują się: 

  • Wieniec – istotny element więźby zabezpieczający ściany domu przed rozsunięciem lub przewróceniem.
  • Kalenica – górna krawędź dachu, która służy do połączenia połaci dachowych.
  • Murłata – przenosi obciążenia z więźby dachowej na ściany. Ma postać płatwi stropowej o przekroju kwadratowym, o wymiarach najczęściej 10 × 10 cm lub 14 × 14 cm. Wspiera od dołu krokwie, gdyż opiera się na murze, do którego jest przymocowana kotwami stalowymi.
  • Krokiew dachowa – pochyłe belki w więźbie dachowej, które służą do przytwierdzania wspierających elementów, jak łaty i płatwie. Kiedy już zostały zamontowane na dachu, właśnie do nich można przymocować wybrane pokrycie dachowe, a belki je tworzące mają grubość minimum 5 cm. Najczęściej przekrój krokwi stosowany do wykonania konstrukcji więźby dachowej domu jednorodzinnego wynosi 7 × 14 cm lub 8 × 16 cm. Krokwie rozstawia się względem siebie co 80–120 cm.
  • Płatew – ważny element nośny całej konstrukcji dachu, który układany jest równolegle do kalenicy. Stanowi podporę krokwi i ma stosunkowo duży przekrój poprzeczny. Wyróżnia się przy tym płatew kalenicową, pośrednią i stropową.
  • Kleszcze – składają się z dwóch równoległych względem siebie części lub są stężeniem poziomym łączącym dwie sąsiednie ramy stolcowe w wiązarach płatwiowo-kleszczowych.
  • Wiązar – podstawowy element nośny konstrukcji fachowej, odpowiadający za przenoszenie obciążeń na podpory główne – projekty domów z dachem z wiązarów to coraz powszechniejszy trend w budownictwie mieszkaniowym.
  • Słup (inaczej stolec) – występuje w konstrukcji wiązara płatwiowo-kleszczowego. To pionowy element więźby dachowej, przekazujący obciążenia z płatwi bezpośrednio na strop. Najczęściej słup ma przekrój kwadratowy o wymiarach 12 × 12 cm lub 16 × 16 cm.
  • Zastrzał – drewniana belka w konstrukcji szkieletowej ścian oraz w więźbach dachowych.
  • Miecz (obustronny zastrzał słupa) – ukośna belka drewniana, która łączy słupy z kleszczami lub słupy z płatwiami pośrednimi, by lepiej usztywnić więźbę dachową w kierunku podłużnym.
  • Jętki – belki poziome, które łączą dwie przeciwległe krokwie dla zachowania sztywności więźby i odpowiedniej nośności krokwi.
  • Wieszak – pionowy element rozciągany konstrukcji wiązara wieszarowego.
  • Krzyżulec – ukośna część kratownicy.
  • Podciąg – element konstrukcyjny mający postać belki, który stanowi najczęściej podporę dla stropu, dla innych belek nośnych, a także dla ścian i słupów.
  • Wiatrownica – jest deską lub łatą ukośnie mocowaną do krokwi od spodu, mającą przekrój poprzeczny od 3,8 × 10 cm do 5 × 12 cm. Jest przybijana ukośnie do krokwi, stosuje się ją zaś najczęściej na dachach stromych z lekkim pokryciem, ponieważ może skutecznie zabezpieczyć je przed zerwaniem wskutek ssącej siły wiatru.
  • Nakład – służy do wzmocnienia połączenia krokwi w kalenicy.

Czytaj dalej: Jak prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą?

Montaż więźby dachowej – krok po kroku

Przystępując do montażu więźby dachowej, w pierwszej kolejności musisz upewnić się, że żelbetowe wieńce czy też strop poddasza w miejscach oparcia drewnianych elementów mają równe powierzchnie. Jeśli są uszczerbki i po prostu dziury – wypełnij je z wykorzystaniem zaprawy cementowej.

Nie powinieneś zaczynać montażu więźby dachowej, jeśli pod elementami drewnianymi są puste przestrzenie. Ponadto pamiętaj, że drewnianych części więźby nie możesz opierać bezpośrednio na betonie, ale na wcześniej wykonanej izolacji z papy lub folii PE, które skutecznie ochronią drewno przed zawilgoceniem i rozwojem pleśni.

Podczas budowy więźby dachowej będziesz potrzebował części montażowych, za pomocą których połączysz ze sobą jej poszczególne elementy. W tym celu najczęściej wykorzystywane są gwoździe, śruby, wkręty oraz pręty gwintowane, nazywane szpilkami.

Poprawny montaż więźby dachowej najczęściej dokonywany jest przez wyspecjalizowane ekipy budowlane z doświadczeniem, które bezbłędnie wykonają tę część domu. Wystarczy kilka dni, aby zmontować przeciętną konstrukcję dachową. Nieco inaczej montuje się więźbę tradycyjną, a inaczej prefabrykowaną.

Jeśli w Twoim przypadku montowana jest tradycyjna więźba dachowa, to krok po kroku wygląda to w ten sposób:

  • mocowanie murłat;
  • wykonanie konstrukcji z belek podwalinowych, słupów i płatwi;
  • oparcie krokwi o murłaty i inne, zaplanowane elementy;
  • montaż skrajnych, narożnych i koszowych krokwi oraz wszystkich pozostałych;
  • instalacja wymianów nad i pod otworami okiennymi połaciowymi oraz nad lukarnami;
  • budowa konstrukcji ścian i dachu.

Drewniane elementy więźby dachowej muszą być ze sobą solidnie i trwale połączone. Krokwie do murłat i płatwi mocuje się z użyciem dużych gwoździ, nazywanych krokwiakami. Skrócone krokwie, czyli kulawki, przytwierdza się z użyciem dwóch mniejszych gwoździ, które zawsze muszą być wbijane absolutnie do końca. Specjalne, duże gwoździe do krokwi muszą mieć długość 30 cm i średnicę 8 mm, ponieważ ich zadaniem jest zapewnienie wytrzymałości całej konstrukcji.

Obecnie w połączeniach krokwi z murłatą lub płatwiami bardzo często stosuje się wkręty konstrukcyjne mające 26 cm długości z łbem talerzowym, dla zapewnienia mocniejszego połączenia.

Krokwie z jętkami łączy się z użyciem śrub zamkowych lub prętów gwintowanych, dociętych na odpowiednią długość. Do wymianów i słupów trzeba stosować kątowniki wzmacniane, czyli złącza ciesielskie.

Inaczej zaś wygląda montaż więźby prefabrykowanej:

  • zamówienie wiązarów;
  • budowa więźby wiązarowej przez wykonawcę;
  • montaż podstawowych wiązarów i elementów uzupełniających, tj. wiązarów połówkowych i krokwi kulawkowych.

Ekipa zajmująca się w hali fabrycznej montażem stropów prefabrykowanych mocuje murłaty i ustawia wiązar skrajny. Następnie przystępuje do instalacji kolejnych wiązarów – pojedynczo lub parami na belkach oczepowych lub murłatach. Połączenie ich ze sobą odbywa się z wykorzystaniem specjalnych łączników ciesielskich ze stali nierdzewnej.

Wiązar składa się z desek spiętych płytkami kolczastymi. Sztywność całej konstrukcji więźby dachowej można uzyskać poprzez spięcie par wiązarów. Przybija się do nich deski, a później usztywnienie to jest zamieniane na taśmę stężającą ze stali nierdzewnej rozpiętej po przekątnej połaci.

Sprawdź: Jak przeprowadzić i ile kosztuje remont dachu w 2022 roku?

Montaż więźby dachowej – jak sprawdzić, czy został poprawnie wykonany? 

Sprawdzenie więźby dachowej jest niezbędne, aby mieć pewność, że została ona zamocowana poprawnie. W tym celu najlepiej zatrudnić profesjonalnego dekarza, który wykona to zadanie bezpiecznie oraz dokładnie.

Czym wyróżnia się dobrze postawiony szkielet dachu?

  • zamocowane krokwie tworzą od góry równą powierzchnię;
  • elementy złącz nakładowych oraz zaciosowych są zabezpieczone gwoździem lub śrubą, a ich części dokładnie się stykają;
  • końce krokwi odcięte są pionowo;
  • odległość krokwi od komina powinna wynosić co najmniej 15 cm;
  • cała więźba dachowa jest odpowiednio zabezpieczona do czasu położenia pokrycia dachowego.

Montaż więźby dachowej – jakich błędów unikać? 

Projektujesz czy wykonujesz więźbę dachową? Na co zwrócić uwagę, aby była ona wytrzymała i solidna? Na pewno na to, z jakiego drewna będzie wykonana. Mocując więźbę dachową, powinieneś uważać, żeby nie popełnić najpopularniejszych błędów, które pojawiają się podczas tworzenia takiej konstrukcji. Błędy popełniane są także na etapie wyboru materiału przeznaczonego na konstrukcję dachową.

Jakie błędy są typowe podczas montażu szkieletu, a jakie przy wyborze drewna na więźbę dachową? Zobacz sam:

  • Zakup drewna na więźbę dachową z niepewnych źródeł

Musisz wiedzieć, jakie drewno na dach wybrać i czy każdy rodzaj nadaje się na konstrukcję dachową. Unikaj kupowania materiału, którego jakości nie jesteś pewien. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie oznaczenia drewna o odpowiedniej jakości klasowej. Powinno być oznaczone znakiem CE, zgodnie ze zharmonizowaną normą PN-EN 14081-1:2016-03. Ponadto tartak powinien zadeklarować, jakie właściwości użytkowe ma sprzedawane drewno.

  • Wybór drewna nieodpowiednio wysuszonego 

Wysuszenie drewna na więźbę dachową ma kluczowe znaczenie dla solidności konstrukcji. Ponadto drewno to powinno być zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników biologicznych. Najczęściej chronione jest metodą powierzchniową, czyli po prostu jest malowane pędzlem lub natryskiem bądź też kąpane. Rzadziej stosuje się metody wgłębne zabezpieczania – ciśnieniową, próżniową lub ciśnieniowo-próżniową. Przed impregnacją drewno musi być suche, oczyszczone i okorowane.

  • Zamocowanie deskowania bezpośrednio do krokwi

Jeśli chcesz w przyszłości ocieplać budynek, zamocowanie deskowania bezpośrednio do krokwi jest błędem. Jeśli przykryjesz taki stelaż papą, a następnie położysz blachodachówkę, dachówkę lub gonty, wpłynie to negatywnie na sposób odprowadzania wilgoci. Może to w efekcie spowodować gnicie drewnianych części dachu.

Żeby uniknąć takich problemów, powinieneś zastosować kontrłaty mocujące FWK oraz wykonać szczeliny wentylacyjne w deskowaniu.

  • Zamocowanie drewnianych elementów konstrukcji w nieodpowiedni sposób

Kiedy mocujesz złącza, powinieneś się upewnić, że są one dopasowane na całej powierzchni, na której się ze sobą stykają. Jeśli powierzchnia ta nie będzie wystarczająco duża, może to doprowadzić do rozchodzenia się elementów lub deformacji konstrukcji pod wpływem działających na nią sił. Jeśli złącza zostały przymocowane nieodpowiednio, warto zastosować podkładkę, która wyrówna powierzchnię.

  • Budowanie komina w czasie mocowania stelaża

Komin powinien być postawiony przed rozpoczęciem budowy więźby dachowej. W ten sposób unikniemy niewymiarowych konstrukcji. Niezwykle ważna jest bowiem odległość elementów szkieletu od komina. Powinna ona wynosić 30 cm, chyba że drewno zostanie odpowiednio zabezpieczone. Z pewnością jednak żadna część nie może opierać się o komin.

Polecamy także zapoznać się z artykułem: Jak wykończyć komin?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
Cena mycia dachu
03.08.2023 r. Jan Susmaga

Cena mycia dachu. Ile zapłacimy za 1 m2 czyszczenia?

Dachy po sezonie jesienno-zimowym są zwykle mocno zabrudzone. Wynika to przede wszystkim z gromadzącej się na nich wilgoci...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
Cena mycia dachu
03.08.2023 r. Jan Susmaga

Cena mycia dachu. Ile zapłacimy za 1 m2 czyszczenia?

Dachy po sezonie jesienno-zimowym są zwykle mocno zabrudzone. Wynika to przede wszystkim z gromadzącej się na nich wilgoci...

REKLAMA
Zamknij