Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Ostatni moment na zakup w niższej cenie! Od lutego zmiana cennika.

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Więźba dachowa – jakie są rodzaje więźb dachowych i co warto o nich wiedzieć?

Jakie są rodzaje więźb dachowych?

Zwieńczeniem każdego budynku, czy to mieszkalnego, czy przemysłowego lub komercyjnego, jest więźba dachowa. W zależności od konstrukcji możemy wymienić m.in. więźbę krokwiową, jętkową, krokwiowo-jętkową lub płatwiowo-kleszczową. Najczęściej wykonywana jest z dobrze wysuszonego, zaimpregnowanego drewna, które stanowi solidny, trwały budulec na konstrukcję dachową. Co jeszcze warto wiedzieć o więźbie dachowej?

Dach jest jednym z najistotniejszych elementów każdego projektu domu, czy to mieszkalnego, czy o charakterze komercyjnym. Jego wykonanie wieńczy etap stanu surowego otwartego i dom staje się zamkniętą konstrukcją. Przy budowie domu dekarze wznoszą konstrukcję z drewna, która jest następnie bazą do pokrycia dachu odpowiednim materiałem.

Mowa tu o więźbie dachowej. Może mieć ona kilka wariantów. Podpowiadamy, jakie są rodzaje więźb dachowych, jak wybrać odpowiednią oraz jak ją poprawnie montować.

Co to jest więźba dachowa?

Każdy dom może być kryty nieco innym dachem, ale każdy ma jednak więźbę dachową. Co to jest? To szkielet dachu wykonany z odpowiednio zaimpregnowanego drewna. Musi mieć ono przy tym wilgotność nieprzekraczającą 20 proc. Drewno na więźbę dachową pozyskiwane jest z tartaku lub kupuje się je w hurtowni. Jego ilość wylicza architekt w porozumieniu z cieślą.

Uściślając więc, czym jest więźba dachowa? To drewniany stelaż – pewna konstrukcja dachu, której zadaniem jest przenoszenie obciążenia z pokrycia dachowego. Powinna być zbudowana w taki sposób, aby jej kąt sprzyjał odprowadzaniu wody czy pokrywy śnieżnej.

Jak wygląda więźba dachowa? Uzależnione jest to od tego, jaki rodzaj dachu wybrano dla danego domu i między innymi od chęci zagospodarowania poddasza w sposób użytkowy.

Podstawowym budulcem więźby dachowej jest drewno, ale część inwestorów decyduje się nie tyle na belki drewniane, ile gotowe, prefabrykowane elementy, z których składana jest odpowiednia, pasująca do danego projektu domu więźba dachowa.

Poznaj projekty domów ze stropem drewnianym i wybierz swój wymarzony dom!

Elementy więźby dachowej

Wiesz już, czym jest więźba dachowa. Konstrukcja drewniana dachu uwzględnia wiele różnych elementów, do których zalicza się:

 • wieniec,
 • murłatę,
 • krokiew,
 • płatew,
 • kleszcze,
 • wiązar,
 • słup (inaczej stolec),
 • zastrzał,
 • miecz,
 • wieszak,
 • krzyżulec,
 • podciąg,
 • wiatrownicę,
 • nakład.

Każda z wyżej wymienionych części pełni właściwą funkcję w więźbie dachowej.

Istotnym elementem jest wieniec, który zabezpiecza ściany domu przed rozsunięciem się lub przewróceniem. Murłata przenosi z kolei obciążenia z więźby dachowej na ściany, a krokwie dachowe to po prostu pochyłe belki więźby, służące do przytwierdzenia łat lub płatwi. Kiedy są już zainstalowane, można do nich przymocowywać wybrane pokrycie dachowe.

Więźba dachowa

Ważnym elementem konstrukcji dachu, układanym równolegle do kalenicy, jest płatew. Kleszcze więźby składają się z dwóch równoległych względem siebie części lub są stężeniem poziomym łączącym dwie sąsiednie ramy stolcowe w więzarach płatwiowo-kleszczowych. Wiązar traktowany jest jako podstawowy element nośny konstrukcji dachowej. To właśnie on odpowiada za przenoszenie obciążeń na podpory główne. Projekty domów z dachem z wiązarów to coraz bardziej powszechny trend w budownictwie. 

W konstrukcji wiązara płatwiowo-kleszczowego jest też stolec – drewniany słup, a także zastrzał, czyli drewniana belka w konstrukcji szkieletowej ścian oraz w więźbach dachowych. Wśród elementów więźby dachowej wymieniony został też miecz – to ukośna belka drewniana, a pionowy wieszak to rozciągany element konstrukcji wiązara wieszarowego. Krzyżulec to z kolei ukośna część kratownicy.

Wiatrownica jest deską lub łatą ukośnie mocowaną do krokwi od spodu, a podciąg to element konstrukcyjny mający postać belki, który stanowi najczęściej podporę dla stropu, dla innych belek nośnych, a także dla ścian i słupów.

Przeczytaj: Dach wielospadowy - jak jest skonstruowany?

Jakie są rodzaje więźb dachowych?

W zależności od sposobu łączenia poszczególnych elementów oraz rozpiętości i kształtu dachu wyróżnia się kilka typów więźby dachowej. Do najczęściej stosowanych należą następujące typy:

 • więźba dachowa krokwiowa,
 • więźba dachowa jętkowa,
 • więźba dachowa krokwiowo-jętkowa,
 • więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa.

Więźba krokwiowa jest podstawowym rodzajem szkieletu dachowego. Stosuje się ją, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza sześciu metrów, a nachylenie połaci dachowej mieści się w przedziale od czterdziestu do sześćdziesięciu stopni. Jej nazwa pochodzi od podstawowego elementu nośnego konstrukcji. Jest to para krokwi, które łączone są w kalenicy o długości wynoszącej maksymalnie cztery i pół metra, a rozstawionych od siebie w odstępach od osiemdziesięciu do stu dwudziestu centymetrów.

Dolne końce krokwi mogą być przymocowane na dwa sposoby. Można je mocować bezpośrednio do poziomu belki ściągowej lub do murłat, które kładzione są na stropie lub na wierzchu ścian kolankowychKażde z tych mocowań musi być jednak wykonane bardzo dokładnie, gdyż to od nich zależy utrzymanie stabilności całej konstrukcji.

Więźba jętkowa stosowana jest w projektach gotowych domów, w których rozpiętość między ścianami zewnętrznymi budynku jest większa niż sześć metrów. W takich przypadkach więźby krokwiowe przestają być bowiem opłacalne. Do ich wykonania trzeba byłoby użyć krokwi o bardzo dużym przekroju. Zamiast nich wykorzystuje się więc jętkę, czyli belkę mocowaną mniej więcej w połowie długości krokwi. Takie konstrukcje pozwalają budować dachy nawet na budynkach o rozpiętości ścian równej jedenastu metrom.

Więźba krokwiowo-jętkowa nie należy do popularnych konstrukcji ze względu na wyższe koszty jej postawienia w porównaniu z więźbą płatwiowo-kleszczową. W stelażu tym w miejscu złączenia jętki z krokwią stosuje się dodatkowe podparcie w postaci ściany stolcowej, która wykonana jest ze słupa oraz płatwi. Najczęściej taki typ więźby dachowej stosowany jest dla dachów o rozpiętości do 8,5 m.

Więźba płatwiowo-kleszczowa stosowana jest, kiedy rozpiętość między ścianami budynku nie przekracza dwunastu metrów. Przy tym typie stelaża stosuje się nie tylko murłaty, ale także dodatkowe krokwie, które podpierane są na płatwiach pośrednich. W konstrukcji wykorzystywane są ponadto kleszcze. Mają one za zadanie usztywniać więźbę dachową. Są to podwójne belki, których rolą jest połączenie zakończenia słupów z krokwiami, które są na nich oparte. Kleszcze nie są jednak mocowane zbyt gęsto. Powinno się je umieszczać co trzecią lub co czwartą parę krokiew.

Jaki materiał wybrać na więźby dachowe? Rodzaje drewna zależą od jej typu.

Więźba dachowa prefabrykowana czy tradycyjna – czym się różnią?

W konstruowaniu dachu możesz wykorzystać więźbę tradycyjną lub prefabrykowaną. Elementy prefabrykowane z uwagi na to, że są tańsze w zastosowaniu, a przy tym odznaczają się dobrą jakością, cieszą się rosnącą popularnością wśród inwestorów.

Więźbę tradycyjną i prefabrykowaną różni proces produkcji i samego montażu. Prefabrykowana powstaje w fabryce. Z drewna suszonego przemysłowo, struganego z czterech stron, robione są wiązary dachowe. W tworzeniu prefabrykowanej więźby dachowej i jej przygotowywaniu w warunkach hali fabrycznej wykorzystywane są komputery i odpowiednie oprogramowanie, co gwarantuje, że połacie dachu będą idealnie równe i symetryczne.

Dach

Wykonane elementy konstrukcji prefabrykowanej są mocowane na płytki kolczaste za pomocą prasy, nie gwoździ, dzięki czemu zyskuje ona wyższą trwałość. Tak przygotowana więźba dachowa prefabrykowana jest gotowa do zamontowania. Prace prowadzące do jej połączenia z konstrukcją budynku jednorodzinnego trwają krótko – zaledwie 2-3 dni.

Przeczytaj również: Drewno konstrukcyjne - jakie drewno konstrukcyjne wybrać na budowę domu?

Innym rodzajem prefabrykacji więźby dachowej jest zamówienie jej z paneli. Panele w konstrukcji więźby składają się z krokwi połączonych ze sobą łatami. Panele łączą się ze sobą poprzez skręcanie sąsiadujących krokiew z wykorzystaniem śrub ze stali nierdzewnej.

Najwyższym stopniem prefabrykacji charakteryzują się konstrukcje, gdzie dwa panele połączone są ze sobą zawiasami w miejscu kalenicy. Złożone pary paneli wystarczy przewieźć na plac budowy i zamontować je, opierając ich dolne części na murłatach. Tradycyjna więźba dachowa wykonywana jest bezpośrednio na placu budowy i dostosowywana do zaistniałych warunków budowlanych. Jeśli dach ma mieć rozpiętość powyżej 10 m, trzeba wykonać właśnie tradycyjną, a nie prefabrykowaną więźbę.

Jak wybrać więźbę dachową dopasowaną do domu?

Zdaj się na doświadczenie i wiedzę fachowców w kwestii wyboru idealnie dopasowanej więźby dachowej do Twojego domu. Jak wybrać taką, która będzie dobrze dobrana do konstrukcji budynku jednorodzinnego? Wpływ na to, jaką formę będzie miał ostatecznie dach, masz Ty, jako inwestor, lub projektant.

Wybierając więźbę dopasowaną do domu, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

 • rozpiętość i kształt dachu – dach spadzisty czy dach płaski,
 • możliwe obciążenia dachu – jeśli stawiasz dom w strefie, w której występują silne wiatry, obfite opady deszczu czy śniegu.

Odpowiedz sobie także na pytanie, czy jest to projekt domu parterowego, czy będzie miał piętro, poddasze użytkowe lub nieużytkowy strych. Właściwie to przede wszystkim rozpiętość dachu decyduje o tym, jaką więźbę wybrać. Rozmiary połaci dachowej także to w pewnym stopniu determinują.

Najprostszym do wykonania dachem jest konstrukcja opierająca się na dwóch punktach – kalenicy i belce stropodachu, tj. konstrukcja krokwiowa.

W przypadku dachów o dużym spadku konieczne staje się dodatkowe wzmocnienie w połowie długości krokwi z użyciem więzarów jętkowych – to konstrukcja krokwiowo-jętkowa. Jeśli dokonasz właśnie takiego wzmocnienia, będziesz mógł zaplanować na ostatniej kondygnacji budynku poddasze użytkowe, które zaaranżujesz w dowolny sposób.

Poddasze

Sprawdź także: Adaptacja poddasza - jak zaadaptowac poddasze w domu jednorodzinnym?

Innym typem jest więźba płatwiowo-jętkowa, która ma dodatkowe ściany stolcowe podpierające, wzmacniające całą konstrukcję.

Z kolei ostatni rodzaj – płatwiowo-kleszczowa – składa się z dwóch rodzajów wiązarów: pośrednich i głównych, a jej elementami jest krokiew wsparta na płatwiach oraz kleszcze obejmujące ją z obu stron. Wiązary pośrednie w konstrukcji więźby płatwiowo-kleszczowej to płatwy ułożone poprzecznie wraz z mieczami, które podpierają płatew.

Jeśli Twój dom ma dużą powierzchnię, a co za tym idzie – rozpiętość twojego dachu sięga ponad 12 metrów, najlepszym dla ciebie wyborem będą więźby z dźwigarami. Dają one wysoką stabilność nawet przy sporej rozpiętości dachu. Dźwigary to wiązary kratowe, umożliwiające wyeliminowanie ścian wewnętrznych.

Masz więc pełną dowolność w aranżowaniu przestrzeni znajdującej się pod dachem. Więźby z dźwigarami będą właściwe w przypadku projektów domów jednorodzinnych, gdzie kąt nachylenia dachu jest stosunkowo mały i wynosi od 15 do 20 stopni.

Kiedy już wybierzesz odpowiednią więźbę dachową i jej konstrukcję, sprawdź, ile to wszystko będzie kosztowało.

Ile kosztuje gotowa więźba dachowa?

Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje więźba dachowa? Kalkulator budowlany pozwoli obliczyć orientacyjne koszty, zwłaszcza jeśli chodzi o ceny gotowych więźb dachowych – prefabrykowanych. Ceny robocizny polegającej na jej montażu w miejscu przeznaczenia również będą atrakcyjniejsze dla inwestora, niż zlecenie wykonania od podstaw tradycyjnej więźby dachowej.

Koszt montażu więźby prefabrykowanej wynosi około 50 zł za mkw. powierzchni dachu. Jednak to, ile ostatecznie zapłacisz, zależeć będzie od tego, jaką konstrukcję wybierzesz, jak bardzo będzie ona skomplikowana i jaki jest sposób jej przygotowania. Zasadniczo przyjmuje się, że im prostsza konstrukcja, tym będzie tańsza.

Więźba dla dwuspadowego dachu będzie więc naturalnie pociągać za sobą niższe koszty niż w przypadku zadaszenia wielospadowego. Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na jakości drewnianej konstrukcji. Wybierz odpowiednie drewno i do wykonania więźby na dach domu jednorodzinnego zatrudnij fachowców o odpowiednich kwalifikacjach, aby ostatecznie więźba była stabilna.

Poznaj najnowsze projekty domow z dachem dwuspadowym i wybierz najlepszy dla siebie!

Jaki materiał wybrać na więźbę dachową?

Więźbę dachową tworzy się zwykle z tarcicy iglastej. Głównie wykorzystuje się sosnę lub świerk, chociaż niekiedy architekci sięgają również po modrzew. Najważniejsza jest jednak klasa drewna. Wskazuje ona, jak duża jest wytrzymałość danego materiału. Konstrukcja dachu musi być bezpieczna, dlatego potrzebne jest drewno bez znaczącej ilości wad.

Do konstrukcji dachu wykorzystuje się przede wszystkim drewno oznaczone znakiem CE. Powinno być także określone jednym ze znaków jakości: C24, C27 lub C30. Ponadto należy wiedzieć jak zabezpieczyć drewno, aby uniknąć w przyszłości ryzyka zawalenia konstrukcji. 

Podczas zakupu elementów warto upewnić się, że będą one trochę dłuższe niż te, wymagane w projekcie. W ten sposób łatwiej będzie je odpowiednio przyciąć.

Pamiętaj również, aby wyposażyć się w mniejsze, ale równie niezbędne elementy, takie jak na przykład śruby do więźby dachowej. Da się też jednak zamówić gotowe materiały, które zostaną przycięte dokładnie do potrzeb projektu. To bardzo dobry pomysł, jeśli zależy Ci na szybkim zakończeniu budowy, znacząco przyspiesza bowiem montaż dachu.

A co z tak niecodziennymi rozwiązaniami jak stalowa więźba dachowa czy więźba wykonana z elementów żelbetowych? Takie konstrukcje charakteryzują się wysoką masą własną, są zdecydowanie cięższe od więźby drewnianej, dlatego zanadto mogą obciążać całą konstrukcję budynku.

Jakie drewno na więźbę dachową zastosować?

Więźbę dachową najczęściej robi się z drewna, ale musi być ono wysokiej jakości. Powinno być odporne na zginanie i uginanie, a takie wymagania spełnia m.in. drewno sosnowe i świerkowe. Jest ono miękkie i łatwo poddaje się obróbce niezbędnej do wykonania odpowiedniej więźby dachowej.

Drewno więźba dachowa

Czasami więźba powstaje z jodły czy drogiego w stosunku do sosny czy świerków gatunku modrzewia. Drewno świerku charakteryzuje się tym, że ma mniej sęków niż sosna, ale jednocześnie jest trudniejsze do zaimpregnowania i mniej trwałe niż sośnina. Modrzew jest droższy zarówno od sosny, jak i od świerku, ale ma za to bardzo wysoką twardość i wytrzymałość, które są ważne przy konstruowaniu więźby dachowej.

Modrzew trudniej się obrabia, ale zachowuje bardzo dużą odporność na szkodniki i grzyby. Jodła jako drewno na więźbę dachową wykorzystywana jest obecnie rzadko. Trudniej je zaimpregnować i ma mniejszą wytrzymałość konstrukcyjną.

Drewno kupowane na więźbę dachową może występować w formie:

 • Tarcicy obrzynanej – to typowe drewno konstrukcyjne, suszone na powietrzu, które ma drugą klasę jakości i klasę wytrzymałości w granicach od C18 do C40. Liczba przy klasie C oznacza wytrzymałość na zginanie dla drewna o wilgotności 12 proc.
 • Tarcicy struganej i suszonej komorowo – w klasie od C24 do C27. Suszenie tarcicy odbywa się w specjalnych komorach w temperaturze około 75 stopni Celsjusza, przez co łatwiej osiągnąć pożądany poziom wilgotności.
 • Drewna KVH – to tarcica klejona po długości na tzw. mikrowczepy, umożliwiające uzyskanie elementów o dużej długości, sięgającej 16 metrów. Wilgotność drewna KVH nie przekracza 15 proc.

Klasa drewna powinna być przy tym zgodna z tą, która została ustalona w projekcie architektonicznym domu. Im wyższa klasa C tym lepiej, ponieważ świadczy ona o wytrzymałości drewna. Liczba przy klasie C oznacza wytrzymałość na zginanie dla drewna o wilgotności 12 proc. Literką C określa się klasę drewna iglastego, a literką D – klasę drewna liściastego.

Drewno na więźbę dachową powinno być suche czy wilgotne?

Surowiec na więźbę dachową nie może być wilgotny. Musi być ona wykonana z materiału, który jest suchy, tj. jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Dzięki temu będzie odpowiednio zaimpregnowany i jednocześnie chroniony przed czynnikami biologicznymi oraz działaniem ognia.

Wilgotne drewno łatwo uległoby wypaczeniu i odkształceniu. Wysuszony materiał ma wytrzymałość o ponad połowę większą niż drewno wilgotne.

Przyjmuje się, że optymalna wilgotność drewna konstrukcyjnego powinna być nie większa niż 15%., a tarcica powinna mieć wilgotność na poziomie 7-13%. Takie parametry można uzyskać przy suszeniu komorowym drewna w temperaturze 75 stopni Celsjusza. W naturalnych warunkach potrzeba wielu lat, by belki i deski wyschły do tego stopnia.

Projektowanie więźby dachowej – o czym warto pamiętać?

Jesteś na etapie realizacji domu jednorodzinnego i musisz wykonać dla niego więźbę dachową? Jak zaprojektować rozwiązanie gwarantujące wysoką stabilność całej konstrukcji i wytrzymałość?

Projekt więźby dachowej uzależniony jest od układu funkcjonalnego poddasza, ale nie tylko. Liczy się też rodzaj wybranego pokrycia dachowego oraz możliwość podparcia więźby na stałych elementach.

Pamiętaj, że projekt więźby powstaje na podstawie konkretnych założeń dotyczących tych trzech ważnych kwestii. W projektach domów z poddaszem użytkowym, powinno się stosować tradycyjną konstrukcję więźby.

Jeżeli mówimy o domach ze strychem nieużytkowym lub poddaszem częściowo użytkowym, a bryła dachu nie będzie zbyt skomplikowana czy rozległa, można rozważyć zastosowanie ekonomicznego rozwiązania w postaci więźby prefabrykowanej.

Jak kształt więźby dachowej może wpłynąć na projekt dachu?

Już w czasie wyboru projektu domu musisz zwrócić uwagę na kształt dachu, jego rozpiętość i typ. Projekt decyduje w pewnym stopniu o tym, jak wyglądać będzie dach, choć można go zawsze przeprojektować.

Przeczytaj również: Co wpływa na koszty budowy dachu?

Jeśli myślisz o zakupie gotowej propozycji, to powinieneś wiedzieć, że ma ona zwykle zdefiniowany już kształt, kąt nachylenia, rodzaj pokrycia oraz technologię wykonania zadaszenia.

Ponadto jeśli masz wydane zezwolenie czy pozwolenie na budowę domu według określonego projektu, to zgody architekta będą wymagały modyfikacja kształtu i wysokości dachu, kąta nachylenia połaci czy zamiana lukarn na okna połaciowe. Zmiany rozwiązań konstrukcyjnych – czyli zamiana więźby dachowej tradycyjnej na prefabrykowaną – także nie zawsze będzie możliwa.

Zasadniczo o rodzaju konstrukcji dachowej decyduje to, jaki kształt dachu zaplanujesz i jaki kształt zostanie zaprojektowany przez architekta. Wpływają na to także wymiary zewnętrzne budynku. Typowe kształty dachów obejmują:

 • dach dwuspadowy, inaczej dwupołaciowy;
 • dach płaski;
 • dach czterospadowy, kopertowy;
 • dach mansardowy;
 • dach jednospadowy, pulpitowy;
 • dach półszczytowy.

Sprawdź także: Dach mansardowy - wady i zalety dachu mansardowegoMontaż więźby dachowej krok po kroku

Projektowanie więźby dachowej powinien wykonać architekt, natomiast profesjonalnej ekipie budowlanej powinieneś zlecić jej montaż. W przypadku dużej konstrukcji, w domu jednorodzinnym, eksperci krok po kroku wykonają wszystkie zaplanowane prace przy więźbie dachowej.

Jak wykonać takie działania bez pomocy fachowców? Montaż więźby dachowej możesz zorganizować samodzielnie, np. w przypadku budynków gospodarczych na działce, ale lepiej zrezygnuj z tego, jeśli nie masz doświadczenia i wiedzy na ten temat.

Wszystko przez to, że poprawne zamocowanie stelażu wymaga odpowiednich kompetencji oraz doświadczenia. Prawidłowe stawianie więźby wpływa na bezpieczeństwo całego projektu, dlatego lepiej nie brać się za to, jeśli nie ma się wystarczających umiejętności. Jest to szczególnie istotne, jeśli konstrukcja jest dość skomplikowana.

Więźba dachowa – jak sprawdzić, czy została prawidłowo zamontowana?

Sprawdzenie więźby dachowej jest niezbędne, aby mieć pewność, że została ona zamocowana poprawnie. W tym celu najlepiej zatrudnić profesjonalnego dekarza, który wykona to zadanie bezpiecznie oraz dokładnie.

Montaż więźby dachowej

Czym wyróżnia się dobrze postawiony szkielet dachu?

 • zamocowane krokwie tworzą od góry równą powierzchnię;
 • elementy złącz nakładowych oraz zaciosowych są zabezpieczone gwoździem lub śrubą, a ich części dokładnie się stykają;
 • końce krokwi odcięte są pionowo;
 • odległość krokwi od komina powinna wynosić co najmniej piętnaście centymetrów;
 • cała więźba dachowa jest odpowiednio zabezpieczona do czasu położenia pokrycia dachowego.

Błędy podczas montażu więźby dachowej – jak ich uniknąć?

Projektujesz czy wykonujesz więźbę dachową? Na co zwrócić uwagę, by więźba była wytrzymała i solidna? Na pewno na to, z jakiego drewna będzie wykonana.

Unikaj kupowania materiału z niepewnych źródeł, nie masz bowiem wówczas w praktyce pewności, jaką ma ono jakość. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie oznaczenia drewna o odpowiedniej jakości klasowej. Powinno być oznaczone znakiem CE, zgodnie ze zharmonizowaną normą PN-EN 14081-1:2016-03. Ponadto tartak powinien zadeklarować, jakie właściwości użytkowe ma sprzedawane drewno.

Konieczne jest, by drewno zostało odpowiednio wysuszone oraz zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników biologicznych. Najczęściej drewno chronione jest metodą powierzchniową, czyli po prostu jest malowane pędzlem lub natryskiem czy też kąpane. Rzadziej stosuje się metody wgłębne zabezpieczania – ciśnieniową, próżniową lub ciśnieniowo-próżniową. Przed impregnacją drewno musi być suche, oczyszczone i okorowane.

Mocując więźbę dachową, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, żeby nie popełnić najpopularniejszych błędów, które pojawiają się podczas tworzenia konstrukcji. Jakie błędy są typowe podczas montażu szkieletu?

 • Zamocowanie deskowania bezpośrednio do krokwi

Zamocowanie deskowania bezpośrednio do krokwi to błąd, jeśli chcesz później ocieplać budynek. Jeśli przykryjesz taki stelaż papą, a następnie położysz blachodachówkę, dachówkę lub gonty, wpłynie to negatywnie na sposób odprowadzania wilgoci. Może to w efekcie spowodować gnicie drewnianych części dachu. Żeby uniknąć takich problemów, powinieneś zastosować kontrłaty mocujące FWK oraz wykonać szczeliny wentylacyjne w deskowaniu.

 • Zamocowanie drewnianych elementów konstrukcji w nieodpowiedni sposób

Mocując złącza, powinieneś się upewnić, że są one dopasowane na całej powierzchni, na której się ze sobą stykają. Jeśli powierzchnia ta nie będzie wystarczająco duża, może to doprowadzić do rozchodzenia się elementów lub deformacji konstrukcji pod wpływem działających na nią sił. Jeśli złącza zostały przymocowane nieodpowiednio, warto zastosować podkładkę, która wyrówna powierzchnię.

 • Budowanie komina w czasie mocowania stelaża

Komin powinien być postawiony, zanim zacznie się wykonywać więźbę dachową. W ten sposób uniknie się niewymiarowych konstrukcji. Niezwykle ważna jest bowiem odległość elementów szkieletu od komina. Powinna ona wynosić 30 centymetrów, chyba że drewno zostanie odpowiednio zabezpieczone. Z pewnością jednak żadna część nie może opierać się o komin.

Polecamy także zapoznać się z artykułem: Jak wykończyć komin?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Gotowe domy
Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Projekt domu
Gotowe domy
Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Nowości w tej kategorii

Dach
Dach jętkowy
23 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...

Dach
Dachówka karpiówka
19 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka karpiówka – rodzaje, ceny oraz parametry techniczne dachówki karpiówki

Dachówka karpiówka to jeden z najstarszych rodzajów pokrycia, które wygląda b...

Dach
Dachówka fotowoltaiczna
12 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka fotowoltaiczna – czym jest i jak działa dachówka solarna?

Fotowoltaika pozwala na czerpanie energii ze słońca, a tym samym uzyskanie ni...

Dach
Dach jętkowy
23 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...

Dach
Dachówka karpiówka
19 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka karpiówka – rodzaje, ceny oraz parametry techniczne dachówki karpiówki

Dachówka karpiówka to jeden z najstarszych rodzajów pokrycia, które wygląda b...

Dach
Dachówka fotowoltaiczna
12 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka fotowoltaiczna – czym jest i jak działa dachówka solarna?

Fotowoltaika pozwala na czerpanie energii ze słońca, a tym samym uzyskanie ni...