Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Cennik malowania ścian

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych remontach, jak i przy drobnych metamorfozach wnętrz. Do takich działań z pewnością można zaliczyć malowanie ścian. Wiele osób decyduje się powierzyć to zadanie fachowcowi, aby osiągnąć odpowiedni efekt. Jak prezentuje się obowiązujący cennik malowania ścian? Z którym etapem prac wiążą się największe koszty? Ile trzeba zapłacić w różnych regionach kraju?

Cennik malowania ścian – od czego zależy?

Wiele osób uważa, że malowanie ścian jest na tyle prostą czynnością, że poradzi sobie z nią każdy. Czasem rzeczywiście można się tego spodziewać, jednak w wielu przypadkach pomoc wyspecjalizowanej ekipy okazuje się niezbędna. Stopień trudności w wyraźny sposób wpływa na cenę. Od czego zatem zależą koszty?

Cennik malowania ścian jest uzależniony od kilku czynników. Poniżej znajduje się lista najważniejszych.

 • Stan ścian i sufitu

Zupełnie inaczej wygląda cena malowania ścian nowych, a inaczej takich, które już raz były pokrywane kolorem. Koszt wzrasta, gdy powierzchnie wymagają prac naprawczych.

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

 • Rodzaj nawierzchni

Malowanie ścian, sufitów, grzejników – w każdym przypadku koszty są odmienne.

 • Sposób malowania

Cennik usług malarskich wynika również z konkretnej techniki. Nakładanie dwóch warstw siłą rzeczy oznacza wyższy koszt. Droższe będzie także malowanie artystyczne.

W dobrze zaplanowanym budżecie malowania ścian cena powinna uwzględniać również zakup materiałów. W tej kwestii także można dostrzec duże rozbieżności, choćby w kwestii kosztów farby.

ofe-5847238-962 w-962-testAB

Cennik malowania ścian 2024 – do czego musisz się przygotować?

Przygotowując się do remontu i szacując koszty, przeanalizuj obowiązujący cennik malowania ścian – 2024 rok zwiastuje podwyżki również i w tym obszarze. Skupiaj się nie tylko na przygotowaniu i pokrywaniu powierzchni kolorem. Weź pod uwagę szereg dodatkowych czynności, które należy wykonać, by efekt był zadowalający. Często sprawiają one, że cennik usług malowania ścian rośnie dość znacznie.

To, ile pieniędzy zapłacisz za malowanie ścian, w dużej mierze wynika z ich stanu. Może się bowiem okazać, że wymagają one prac naprawczych, gruntowania, usuwania starych powłok. Inaczej prezentuje się cennik malowania ścian wewnętrznych, inaczej zaś – cennik malowania ścian zewnętrznych.

Prace przygotowawcze przed malowaniem ścian – cennik

Pierwszym etapem prac zawsze jest przygotowanie ścian do malowania. Cennik prac wstępnych jest uzależniony od konkretnej powierzchni. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy ocenić stan podłoża. W przypadku nowych ścian konieczne będzie położenie gruntu zapewniającego równomierne wchłanianie farby i ułatwiającego dalsze prace. Gruntowanie przeprowadza się na czystych ścianach, dlatego cenniki zawierają również ich mycie i naprawę ewentualnych ubytków.

Orientacyjny cennik prac przygotowawczych prezentuje się następująco:

 • mycie ścian i sufitów – ok. 12,50-16 zł;
 • usuwanie starych powłok (farb, tapet) – 9-25 zł;
 • usuwanie płytek ceramicznych przed malowaniem – 40-50 zł;
 • naprawa ubytków – 13-18 zł;
 • gruntowanie ścian – 5-7,60 zł;
 • nakładanie gładzi – 28-45 zł;
 • zabezpieczenie folią okien, mebli, parapetów – 13-20 zł.

Usługi malarskie wycenia się w przeliczeniu na 1 m2. W wycenie nie rozróżnia się sufitów i ścian, nie odejmuje również powierzchni otworów okiennych i drzwiowych, gdyż dokładne wykończenie takich zakamarków jest bardzo czasochłonne.

Malowanie natryskowe – co to jest malowanie natryskowe i jak malować ściany pistoletem?

Malowanie właściwe – cennik

Ile kosztuje malowanie ścian? Cena za 1 m2 2024 z pewnością w wielu przypadkach nie jest już aktualna, dlatego jeśli planujesz remont, zweryfikuj ustalony wcześniej budżet ponownie. Cena za malowanie podawana przez ekipy remontowe nie uwzględnia kosztów zakupu farby do malowania ścian – cennik tego podstawowego produktu jest bardzo zróżnicowany i waha się od około 75 zł do nawet kilkuset złotych za 5-litrowy pojemnik.

Przy malowaniu ścian cennik najczęściej dotyczy dwukrotnego pokrywania powierzchni farbą. Takie są również zalecenia większości producentów. Na rynku dostępne są co prawda nowoczesne formuły, które nawet po pierwszym razie przykrywają wcześniejszy kolor, jednak zdecydowanie większą trwałość i intensywność uzyskasz za sprawą drugiej warstwy.

Ile kosztuje malowanie ścian? Uśredniając, można przyjąć, że to wydatek w granicach ok. 15-24 zł za m2. Powyższa cena dotyczy podstawowego malowania ściany na jeden kolor. Jeśli w grę wchodzi malowanie artystyczne, na kilka kolorów i z dodatkiem efektownych wzorów, trzeba będzie zapłacić nieco więcej, od ok. 25 do nawet 50 zł za m2.

Koszty usług dodatkowych

Na malowaniu ścian zakres prac się nie kończy. Odświeżenie pomieszczenia wymaga nałożenia nowej powłoki także na inne elementy znajdujące się w danym wnętrzu. Tworząc listę wydatków, zaplanuj zatem także:

 • malowanie grzejników – 22-30 zł za m2;
 • malowanie ram okiennych – ok. 110-147 zł za sztukę;
 • malowanie drzwi – ok. 95-120 zł za m2;
 • malowanie rur c.o. i kanalizacyjnych – 20-25 za m.b.;
 • lakierowanie farbą olejną – ok. 50-66 zł za m2;
 • akrylowanie – ok. 9-12 zł za m2;
 • impregnacja drewna – ok. 30-40 zł za m2;
 • malowanie elewacji – ok. 41-50 zł za m2;

Ile potrwa malowanie pomieszczenia z uwzględnieniem wszystkich detali? Czas jest uzależniony przede wszystkim od powierzchni ścian i sufitów oraz ich stanu, jednak w większości przypadków malowanie pokoju nie powinno potrwać dłużej niż dwa – trzy dni, biorąc pod uwagę także czas oczekiwania na wyschnięcie kolejnych warstw farby.

Malowanie proszkowe – co to jest i ile kosztuje malowanie proszkowe?

Jaki jest koszt malowania ścian w pokoju o powierzchni do 20 m2?

Jak na podstawie powyższych podpowiedzi obliczyć, ile będzie kosztowało malowanie ścian w przypadku konkretnego pokoju? Cena za 1 m2 to podstawa dalszych obliczeń. Za przykład niech posłuży salon o powierzchni 20 m2.

Pamiętaj, że sam metraż nie ma aż tak istotnego znaczenia. Do swoich obliczeń, prócz szerokości i długości pokoju, potrzebujesz znać wysokość wnętrza. Koszt malowania pokoju oblicza się wówczas zgodnie z poniższą instrukcją.

 • Zmierz obwód pokoju, czyli łączną długość wszystkich ścian. Zakładając, że w salonie o powierzchni 20 m2 dwie ściany mają 4 metry, a dwie 5 metrów, uzyskasz 18-metrowy obwód.
 • Pomnóż obwód ścian przez wysokość pomieszczenia, na przykład standardową wysokość 2,5 metra: 18 metrów × 2,5 metra to 45 m2 powierzchni do pomalowania.
 • Jeśli planujesz pomalować sufit, uwzględnij liczbę metrów równą powierzchni pokoju. W tym przykładzie to 20 m2. Wyjątkiem są sufity o nieregularnych, łamanych kształtach lub skosy.
 • Wiedząc, ile musisz zapłacić za metr malowania wybranej przez siebie ekipie, łatwo oszacujesz koszty.

Przyjmując, że przy trzykrotnym malowaniu cena za metr to 20 zł, zapłacisz:

 • 900 zł za trzykrotne malowanie ścian;
 • 400 zł za trzykrotne malowanie sufitu.

Dodatkowo uwzględnij w budżecie:

 • 1105 zł za usunięcie starych powłok ze ścian i sufitu (17 zł za 1 m2);
 • 390 zł za gruntowanie ścian i sufitu (około 6 zł za 1m2);
 • 320 zł za zabezpieczenie całego pomieszczenia folią (około 16 zł za 1 m2).

W zależności od stanu ścian i sufitu konieczne mogą być dodatkowe prace.

Łączne koszty malowania i prac przygotowawczych w przypadku pokoju o powierzchni 20 m2 wyniosą 3115 zł przy cenach aktualnych na kwiecień 2023 roku.

Farba zmywalna – jak wybrać najlepszą farbę plamoodporną?

Aktualny cennik usług malarskich w największych miastach Polski

Co ważne, cennik malowania ścian prezentuje się odmiennie w różnych regionach Polski. W poniższej tabeli znajduje się porównanie stawek w największych miastach.

Cennik malowania ścian

Miasto

Średnia cena za 1 m2

Wrocław

60 zł

Bydgoszcz

57 zł

Toruń

53 zł

Lublin

55 zł

Gorzów Wielkopolski

53 zł

Zielona Góra

53,50 zł

Łódź

61 zł

Kraków

60 zł

Zakopane

54 zł

Radom

60 zł

Warszawa

64,50 zł

Opole

61 zł

Rzeszów

60,50 zł

Białystok

58 zł

Gdańsk

61,50 zł

Częstochowa

58 zł

Katowice

61 zł

Kielce

55 zł

Olsztyn

58 zł

Poznań

61 zł

Szczecin

58 zł

Oczywiście, w obrębie jednego miasta także można znaleźć różnice cenowe, gdyż każda ekipa remontowa opracowuje własne cenniki. Przedstawione ceny są uśrednionym kosztem trzykrotnego malowania ścian lub sufitów, bez uwzględnienia kosztów farb oraz przygotowania podłoża na potrzeby jego pomalowania.

Jaki kolor elewacji domu wybrać? Najmodniejsze kolory w 2023 roku

Czy do malowania ścian warto zatrudnić specjalistów?

To pytanie, które pojawia się w głowie wielu osób planujących remont. Oczywiście, zatrudnienie profesjonalnego malarza wiąże się z pewnymi kosztami, które mogą wydawać się wysokie na pierwszy rzut oka. Jednakże razem z tą kwotą otrzymujemy gwarancję, że prace zostaną wykonane solidnie, terminowo i zgodnie z najwyższymi standardami. 

 • Z pewnością jedną z najważniejszych zalet współpracy z profesjonalnym malarzem jest gwarancja jakości wykonanej pracy. Specjalista ma wiedzę i doświadczenie niezbędne do osiągnięcia idealnego efektu. 
 • Druga zaleta to oszczędność czasu. Malowanie ścian, zwłaszcza dużej powierzchni, jest zadaniem, które może zająć wiele godzin, jeśli nie dni. Wybierając specjalistę, oddajemy tę pracę w ręce kogoś, kto od lat zajmuje się tym na co dzień. To pozwoli nam skupić się na innych zadaniach lub po prostu odpocząć.
 • Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo. Malarz ma niezbędne środki bezpieczeństwa i doświadczenie, aby minimalizować to ryzyko przy pracach na wysokościach.
 • Ostatnia zaleta wynika z powiązania między jakością a trwałością. Wykonane przez specjalistę malowanie ścian przetrwa dłużej niż amatorska próba. To oznacza, że mniej często będziemy musieli ponosić koszt remontu, co w perspektywie czasu przekłada się na oszczędności. 

Naturalnie, jeśli posiadamy doświadczenie, możemy się podjąć całości samodzielnie i osiągnąć równie zadowalający efekt. Osoby niemające wcześniej styczności z malowaniem powinny jednak zlecić większość prac fachowcom lub rozdzielić ją między ich a siebie. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
14.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Wybór odpowiedniego materiału do wzniesienia ścian wewnętrznych to jedna z najważniejszych decyzji na etapie budowy domu....

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
14.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Wybór odpowiedniego materiału do wzniesienia ścian wewnętrznych to jedna z najważniejszych decyzji na etapie budowy domu....

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

REKLAMA
Zamknij